e "1 «il f2000 t. O LDAALDER? Westerhof s Koffie Jong Gehuwd SNEEKER COURANT (67® Jaargang) mWYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Kantoormeubelen. 1,1. A. Huizinga. A A Preanger 72 ets. per pond. Java 62 Meubelfabriek NEDERLAND Van de Leeuwarder Rechtbank. Zaterdag 31 Januari 1914. 30e Jaargang. No. 36. ;en Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. N ieu wstijdingen. RECLAMEKOLOM. I Suiker- en Eiwitziekte. Ziekte der Urinewegen. Kwaliteit B 54 No. 150 Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. BEECHAMS P1U.EN De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij“8e f n f ISO hï.Tv™,f 75 f 50 f 75 eerst naar Utrecht gegaan, daarna van f300. /l.SO 1 Kilo 18 f Om op Wordt vervolgd. I bij O v e r 1 ij d e n. f5435. f 1550. f 7080. Het kostbaarste en schoonste sieraad van ’t huis zijn goed opgevoede kinderen. o Feuilleton. 16 35 38 bij verlies van elke andere Vinger. aan melktappers. wij begrijpen elkaar. U weet, ik wil niets niemendal van al die nieuwigheden weten. Ik zeg maar, behoudt wat ge hebt... en ziet u, een mensch op mijn jaren is daarmee best tevreden.” Dominé aanvaardt de hem toegestoken hand. Hij hoopt, dat de tantes nog jaren lang van ’t geluk van neef en nicht getui gen zullen zijn. Oom Dirk van Til, die in effecten doet en executeur hoopt te zijn, snuift eens en houdt daarna dominé zijn zilveren doos voor. Dominé moest ook maar eens snuiven, want anders mocht hij dien vromen wensch weer herhalen, en... met een oprecht ge moed, kon men dien voor de jonggehuwden toch niet meenen. Hij heeft er niets op te gen, doch ziet er volstrekt geen nut in, dat de tantes, die er zoo warmpjes inzitten, nog zooveel lange jaren getuigen moeten zijn. ’e Kosters dienstmeisje heeft al lang be richt, dat de koetsen voor zijn, en daarna aan de deur post gevat. Zij omklemt den deur knop met de linker-hand, opdat zij niet zien zal, hoe zalig het is te ontvangen met de rechter. f Nog eenige oogenblikken van onbeschrij felijke verwarring en de koetsen rijden in statigen optocht naar de Heerengracht terug. De bruid ziet links, de gelukkige bruigom rechts naar buiten, terwijl zijn hand die van zijn bekoorlijk wijfje zoekt. De grijze Von del zou uitgeroepen hebben HOOFDSTUK VI. en Dondcrdags- Vrijdags- ANN EX TELEFOON No. 150. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. phonia» de laatste weken zeer toe. Ongetwijfeld zal dat ook b)jjken bp het Volksconcert dat Zondagavond gegeven wordt. Mej. I. Koetsier, vroeger alhier, thais onderwijzeres te Oldeholtpa, staat als No. 3 op de voordracht voor geljjke betrekking te Slgkenburg (bjj Kuinre.) Door het Bestuur der Hulpbank alhier is in hare 62ste jaari. algemeene vergade ring Maandag gehouden, verslag uitgebracht omtrent hare werkzaamheden over het af- geloopen boekjaar. Wg ontkenen daaraan het volgende Het totaal der uitgeleende gelden bedroeg Mijn beste Adèle „Ik kan mij levendig voorstellen, met welk een drift gij de enveloppe van mijn brief openscheurt... ge gunt u niet eenmaal den tijd om met een schaartje Het couvert open te knippen. Ge zijt natuurlijk verlangend de eerste ontboezemingen van een jong ge trouwd vrouwtje, en je beste vriendin tevens, met belangstelling aan te hooienmaar bereid u reeds van te voren op eene groote teleurstelling voor... want beste meid, alben ik je eenige vriendin, je getrouwe schoolka- merard en alles wat ge wilt... ik moet je dadelijk uit den droom helpen. Hemeltje, Adèle, welk een afstand is er tusschen een jong vrouwtje en een jong meisjeGij zoudt nu wel alles willen wetenhoe voorkomend en zorgvol mijn August en hoe beminnelijk en opgewekt het mevrouwtje is... maar ziet 2e 3e 4e van menigen novellist of romanschrijver te volgen, die een jeugdig paartje op hun hu welijksreis bespiedt. Gaarne vergeef ik dich terlijke vrijheden, maar onbescheidenheid is een ondeugd, waarvoor moeielijk eene verontschuldiging te vinden is; te minder wanneer daarenboven met zwart op wit ge zondigd wordt. Wij laten den griffier met zijn bekoorlijk wijfje dus voor het oogenblik aan hun lot over, en vergenoegen ons met een belang wekkend schrijven, dat weinige dagen later, met het poststempel P a r ij s, aan het adres van Mejufvrouw Adèle, Emma’s vertrouwde vriendin, bezorgd werd. De jonge mevrouw heeft blijkbaar een tipje van den sluier opgelicht; ten minste, zij geeft teekenen van leven, doch wij ver nemen slechts datgene, wat zij zelf goed vindt, anderen mede te deelen. 9.) Ook de oude baker is ongemerkt naar binnen gestrompeld. Welzeker... zij moest toch ook eens even dat goede kind geluk- wensohen... ’t schaap kon in der tijd zoo opspelenbaker had heel haar leven nooit met een oproeriger engeltje te doen gehad. Zie zoo, nu nog even de oude mevrouw een hartelijk woordje toegefluisterd. Och, och! waar blijft de tijdBaker voelt toch dat zij oud wordt, ’t gaat best met de oogen, maar het zit meer in ie beenen.” De oude erftau.'S, volgens de wet aange wezen, om eenmaal het geluk van ’t jonge paar te bevorderen, dwarrelen als wespen om het bruidje heen. De komst van dominé geeft afleiding. „Dank je, dominé,” zegt tante, ’t deet mijn ziel goed om je nog eens te hooren... 2e Concert „Symphonia." Dinsdagavond gaf de dillettanten-muziek- vereeniging »Symphonia« in Amicitia op nieuw een concert, thans met medewerking van den heer Joan Lulofs, barritonzanger, die de plaats innam van den heer Monnier Harper, violist, die door ernstige ongesteld heid plotseling werd verhinderd. In hoeverre dit eene teleurstelling mag genoemd wor den, valt niet te zeggen. De avond mag in elk geval goed geslaagd heeten. »Symphonia< leverde ook nu weer eerste klas werk. Inzonderheid viel de „Pa raphrase über Loreley” bij de aanwezigen in den smaak. Maar „Little Coquette” vol deed ook wondergoed. Van hei geen na de pauze gegeven werd, verdient bijzondere vermelding de Overture „Le mariage aux Lanternes”, terwjjl het slotnummer bewerkt in den stjjl van onze grootmeesters op mu zikaal gebied, iets aardigs en voor velen zeldzaams gaf te genieten. Het leek ons het beste van al hetgeen dezen avond werd ten gehoore gebracht. Eene vergelijking tusschen het eerste concert op 2 November en dit, bracht ons tot de conclusie, dat er in velerlei opzicht verbetering en vooruitgang viel op te mer ken. Aau directeur en dillettanten komt dan ook een woord van hulde toe voor dezen schoonen avond. Eene aangename afwisseling gaf de zang van den heer Lulofs, met pianobegeleiding van den heer Gaillard. De inzet met „Sie ben Lieder aus Dichterliebe,” woorden van Heine en muziek van|R. Schumann, bracht de aanwezigen al aanstonds onder den in- druk van de zware maar toch heldere bari- toustem van den zanger. Met hoeveel ge voel klonk het nummer „Auf dem Kirch- hofe”. Maar het best bevielen wel de Holland- sche liederen, waarvan „Ik ben van den buiten”, een Vlaamsch lied, inzonderheid met een krachtig applaus werd begroet. De hernieuwde kennismaking met den heer Lulofs was dus eene aangename. En hal bestuur van >Symphonia« heeft het publiek een aangenamen avond bezorgd, wat zeer zeker gewaardeerd zal worden. Naar wjj vernemen neemt de belangstelling in »Sym- ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Naar de N. Gr. Ct. meldt, werd een spoorwegarbeider te Weerdinge verschrikt wakker, doordatmuizen zjjn hemd de borst geheel hadden stukgevreten. geik ben een getrouwde vrouw, en gij zijt eigenlijk niets meer dan eene argelooze jonge deerne, voor wie zeer vele romans verboden vruchten zijn, ofschoon gij de eigenlijke intrigue misschien toch niet be grijpen zoudt. Ik mag niet uit de school klappen, dat weet ge, en daarom moet ge u vergenoegen met het gewichtige nieuws, dat mijnheer van Bergen in blakende wel stand is en mevrouw zich verrukkelijk amu seert. Mijnheer is juist naar de Rotonde in het Palais-Royal gegaan, om het „Nieuws van den Dag” te gaan leien en ik zit voor de eerste maal.... alleen.... Vindt ge het niet vreemdik geniet, nu ik eens één oogen- blikje alleen ben. ’t Is of de laatste dagen een droom zijn geweest! Ja, een droom. een zalige droomIk zou wel willen, dat men maar altijd zóó kon voortdroomen. August is een juweel van een manvóór dat ik tijd heb den geringsten wensch te uiten, heeft hij dien reeds vervuld, want, hij pretendeert alles op mijn gezicht te kun nen lezen... Gij zoudt niet kunnen vooron derstellen, hoeveel onze pedante jongelui veranderen, van af het oogenblik, dat men ze accepteertmaar dat zij in den vorigen vorm terugkeeren, zoodra zij getrouwd zijn, is een bepaalde onwaarheid. August is nog steeds dienstwillige dienaar bij uitnemend heid. Van jaloerecheid, die hatelijke eigenschap van alle mannen, is geen spoor te ontdek ken. Ik zal je dit meteen voorbeeld staven. Wij hebben in ons hotel met twee Fransche advocaten kennis gemaakt en August, die er iets op tegen heeft, om eerlijk op te biechten dat wij op onze huwelijksreis zijn, laat goedschiks toe, dat die twee oude jonge heeren mij het hof maken... Nog erger, tel kens wanneer wij een dier opgeschikte co in 1913 f17300, waarvan in het le kw. 22 leeningen ten bedrage vau f 3235. Ik wensch volstrekt niet het voorbeeld slagers, schoenmakers. sigarenhandelaren, schippers. timmerlieden, modisten. diverse handel. barbier, veehandel, voermanderjj, poelier en bierhandel. verbetering van toe stand. De aflossingen der geleende gelden, had den over ’t algemeen geregeld plaats. Wel moest er zoo nu en dan een nalatige leener worden aangemaand, terwjjl 4 in gebreke zjjn gebleven, waarvoor de borgen in den bres moesten springen. Daarentegen mag er met genoegen op worden gewezen, dat er van de 122 aflos singen 15 maal gebruik is gemaakt van rentebesparing door vervroegde terugbeta ling, namelijk 2 maal binnen 20 weken en 13 maal binnen 30 dagen. de moeder een 26-jarige dienstbode te Waarder bjj Woerden is. Een maand of 7 geleden is ze in de kliniek te Utrecht be vallen. Ze noemde den landbouwer bjj wie zjj diende de vader van het kind. Het kind was eerst voor f2 uitbesteed te Driebergen. Maar op 22 Jan. kreeg de moeder haar kleine weer terug, ’s Avonds haalde ze het bjj hare zuster te Driebergen. Toen is ze eerst naar Utrecht gegaan, daarna naar Arnhem, waar de politie beiden een nacht onderdak verschafte. Van Arnhem vertrok ze naar Ede, waar ze het kind neerlegde, om zelve door de bosschen naar Veenen- daal te loopen. Per trein ging ze hiervan daan naar Waarder. Maandag is het meisje gearresteerd. Zjj bekende hare daad gedaan te hebben, om het kind kwjjt te raken. Thans is de kleine te Ede uitbesteed, terwjjl de moeder naar Arnhem is overgebracht. In de deze week gehouden vergadering van den Bond van Chr. zuivelarbeiders werd besloten, nader overleg te plegen met den Bond van land-, tuin- en veldarbei- ders in de provincie Groningen, teneinde samenwerking te krjjgen, voor het voeren van krachtiger actie. De Bond zal dan ge- wjjzigd worden in eene voor land-, tuin bouw- en zuivelarbeiders. Het ledental was gestegen van 30 tot 57. In kas was een batig saldo van f2.76. Het afgeloopen jaar ondervond men veel teleur stellingen. Maar toch wil men voortgaan, want er is op dit terrein nog veel te doen. Twee booten van de firma Hus, die tracht ten het Brasemermeer over te varen, zjjn weer begroet met brokken jjs, steenen en andere projectielen. Eenige ruiten moesten het weer ontgelden. Zelfs werd een der mannen aan boord met een haak uit den stuurstoel getrokken. De burgemeester Wi- chen en de politie van Alkemade moesten tusschenbeide komen. De booten bleven liggen. quette Frargaises ontmoeten, tikt de een mijn August stilletjes op den arm... alsof ik het niet zien zou... Hatelijke sinjeurs!.... Maar August schept behagen in hunne con servatie en sedert zij hem hebben uitgenoo- digd, om eene zitting van de Assises bij te wonen.... moet mevrouw van Bergen op den achtergrond treden. Ik weet echter nog niet of ik zal toestaan, dat zij alleen, zonder mij uitgaan, al is het ook naar de Assises,Ik heb reeds heel wat van de booze wereld ge zien maar ge begrijpt, ik kan mijn August vertrouwen en daarom zal ik maar goed schiks toegeven. Parijs is verrukkelijk en de winkels zijn prachtigWij loopen dikwijls ’s morgens na het ontbijt het Palais Royal in, om naar de juweelen te kijken, die daar menigvuldig als het zand der zee schijnen... Van winkels gesproken ik ben ten einde raad, wat voor mama van de reis mee te brengen. Wij zijn gisteren avond naar het Théatre du Gymnase geweest... Er word een prachtig stuk gegeven... Andrea.... de geschiedenis van een getrouwd man, die doodelijk van een danseuse is... Zijn mooi vrouwtje komt dit te weten, en als modiste verkleed, weet zij zich toegang tot het boudoir van de danseuse te versebafien, om met eigen oogen te zien hoe haar echtgenoot haar voor die lichtzinnige vrouw vergeet... Beste Adèle, ik geloof wezenlijk, dat mij de tranen in de oogen kwamen. Arme vrouwIk begin reeds te begrijpen, hoe ontzettend hard het ie, om door een echtgenoot verwaarloosd te worden. Den Hemel zij dank, dat onze Holland- sche mannen toch wat beter zijn dan de Fransche Opnieuw kwam Job E., 43-jarig sjou werman te Sneek, wegens beleediging van J. Zjjlstra op 28 Nov. voor. Thans werd ook de beleedigde ais getuige gehoord. Deze bevestigt het aan Job ten laste gelegde. Maar beklaagde bljjft ontkennen, al de woorden die men hem in den mond legt, te hebben gebruikt. De subst. off. wil er rekening mee hou den, dat Job handelde onder een plotselin- gen aandrang en dus zich zei ven niet goed meester was. Maar de schuld is z.i. bewe zen. En daarom eischt hjj f10 boete of 10 dagen hechtenis. Als eenig protest tegen dezen eiscb klinkt het uit Job’s mond »Ik ben on schuldig.» WIJMBRITSERADEEL. Voor de afdee- ling van den Raad van State voor de ge schillen van Bestuur werd o.m. behandeld het beroep van den Raad dezer gemeente tegen het besluit van Ged. St. van Friesland d.d. 6 Nov. 1913, waarbjj goedkeuring werd onthouden aan het besluit van dien Raad dd. 2 Aug., om de openbare lagere school te Oudega met ingang van 15 September 1913 voor het geven van gewoon lager on derwas te sluiten, in verband met het ge ringe aantal leerlingen. Uit het hiervoor door Staatsraad mr. Heemskerk uitgebrachte verslag bleek, dat het schooltoezicht, over het beroep gehoord, adviseerde tot handhaving van het besluit van Gsd. St. De burgemeester lichtte het beroep van den Raad toe. De Koninklijke beslissing volgt later. RAUWERD. De St. Ct. van Woens dag bevat o.m. de statuten enz. van de Coöp. Boerenleenbank, gevestigd alhier. OOSTEREND. Op de voordracht voor hoofd der O. L. S. te Tjum staat als no. 2 de heer L. Statema, hoofd der school al hier. SLOTEN. Tot commandant der briga de marechaussee alhier is met ingang van 1 Febr. benoemd de brigadier J. Wolfjer te Groningen. Omtrent het Vrjjdag te Ede gevonden kind, weet men thans mede te deelen, dal 36 14 44 Van deze 116 leeningen zijn 27 gesloten tot het maximum van f200 tot een bedrag van f 300. f100 f200. tot beneden f 100. De leeningen kun»> n^wat de bestemming aangaat worden verdeeld als volgt 24 voorschotten 8 8 5 6 4 3 25 15 Invaliditeit. XW O vei lijden, f Uv of Oog. 'an een D u 1 m‘ Wijsvinger. H J, Ziekte van de Nieren, Blaas-en Baar moeder, Jonge of Verouderde Vloei ingen bij beiden sehsen, Geheime ziek ten, Protratites, (ontsteking van den voor knobbel), Menigvuldige aandrang-moe le lijkheid of pijn bij het urineeren (water loosen), aambeien enz. Volkomen en snelle genezing door extracten (afkooksels) van planten. Vraagt, onder bijvoeging eener beschrijving uwer ziekte, de gratis brochure No. 32 aan bij Docter DAMMAN, Rue du Trone 76, Brus sel (Belgie) of bij A. vau TÜIJLL, Paleisstraat 13 Amsterdam, en gij zult het middel ontvan gen om u spoedig te genezen. Twee zielen gloênde aaneen gesmeed, Aaneen geschakeld en verbonden, In lief en leed 1 DOOR E D W. R O O Z E. NIEUWE SNEEKER COURANT Westersingel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers Nergens filialen. Hulpbank. Werk van muizen. zijn reeds meer dan zestig jaren liet meest Sg gebruikte huismiddel van de geheele wereld. ®oo®oo®oo®oo®co®o<>So3®oo®oc®oo®oo®oo®oo®c^ KEN TIPJE VAN DEN SLUIER. Bond van Chr. Zuivelarbeiders. Booten-bombardement. □e vondelinge.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1