f2000 uk iek. sell SNEEKER COURANT (67ste Jaargano) e» W YMB RITS ER ABEEL (1L Jaar gang) A. Firma H. WESTERHOF. 1 Jong Gehuwd «<32 DE cJONG'S No. 41. Woensdag 18 Februari 1914. 30e Jaargang. m. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. IA, Nieuwstijdingen. RECL AMEKOLOM. NOTA’S, WISSELS, KWITANTIëN. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. TELEFOON No. 150. DAAI.DF.RSCACAO in bussen en pakjes Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Steeds voorradig bij: De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) :as: f 200 1150 f 175.50 f 25 seker irne, in *14 ruik ruik Feuilleton. i. „Emma,” zegt August eensklaps fluistt- iter- nan, ;eeg, prijs bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van een Duim. iagd, takte n.) ezer. bij verlies van elke andere Vinger. lend itra. ING icht. aan van 60. W. ude teeg ?35. ruik Geschiktst adres Firma H. BRANDENBURGH, Telefoon No. 150. Ik heb mij er dik wijls van overtuigd, dat Koffie „HAG”, de caffeïnvrije boonen- koffie, geen invloed uitoefent op de wer king der maag. „Slaap je, mijn engel Geen antwoord. „Is de avond je lang gevallen Geen antwoord. it, in iel Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tel Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. 14.) Daar buiten schitterden de sterren als diamanten aan het uitspanselde maan was een oogenblik te voren weer te voor schijn getreden.... de wind was gaan lig gen... kortom het was een prachtige avond geworden. Den ganschen weg naar huis heeft de griffier het hoofd voorover gebogenhij heeft aan zijn lieveling, aan zijn Emma ge dacht, en toen hij voor de deur der echte lijke woning stond, wierp hij het hoofd, voor het eerst, weer fier in den nek.Hij was vast besloten alles dadelijk goed te ma ken... Emma was jong... te jong misschien... hij bad haar moeten terechtwijzen... dat was zijn recht, zjjn plicht, niet, hard met hard te keeren, niet met haar tranen te spotten, niet het aan zijn zorg en liefde toevertrouwde schepseltje... met haar leed alléén te laten 1 De griffier was schuldig... voor haar wa ren verzachtende omstandigheden te vinden.. voor hem niet rerd. „Ik dacht, dat ge nooit zoudt kunnen inslapen, vóór ge mij een nachtzoen gegeven hebt Een zwak geritsel achter de gordijnen, verkondigt, dat de schoone slaapster ont waakt..... Eerst vertoont zich een allerliefst en be vallig nachtmutsje.... daarna twee welge vormde armpjes 1.... en dan, zegt een fijn stemmetje achter de zware gordijnen „Beste Gus 1” „Mijn schat! Alles vergeven en vergeten, niet waar stelt Gus voor, en zoent zijn vrouwtje dat het klapt. HOOFDSTUK IX. „Ik had gaarne met mijnheer van Bergen nader kennis gemaakt; wij zullen ons nu maar troosten met het denkbeeld dat wij den tijd geheel voor ons alleen hebben;” antwoordt mevrouw van Dalen, een oude vriendin van de familie van Til. „Mijn man is ook nooit te vangenvan Dalen is zoo glad als een aalGe neemt me niet kwa lijk, dat ik mijn dochtertje en onze nieuwe juf heb mtêgebracht De nieuwe juf buigt bescheiden en Emma is voorkomend genoeg om de juffrouw vrien delijk te ontvangen. „Onze juf,” vervolgt mevrouw van Dalen, „heeft mijnheer van Bergen, geloof ik, vroe ger alreeds ontmoet.” Juf bloost. Emma is natuurlijk nieuwsgierig om te weten, waar juf mijnheer van Bergen dan wel ontmoet mag hebben. „In een vroegere conditie? Of in.... de uitoefening van zijn rechterlijk ambt?” Vreemde vraag aan eene twintigjarige dame van onbesproken gedrag Johanna weifelt een oogenblik, en zegt dan, niet zonder herhaald bloozen, dat zij gelooft mijnheer van Bergen in rechtszaken eene gesproken te hebben. Emma ziet juf veelbeteekenend aan. „Juf is mooi, een beeldig mooi meisje I” denkt zij, en misschien zou zij nog veel meer gedacht hebben, wanneer mevrouw van Dalen haar daartoe den tijd had gelaten. De beide dames waren vertrouwelijk op de canapé gaan zitten. Mevrouw van Dalen, trotsch op haar meerdere ervaring in ’t hu welijksleven,‘zou dat argelooze jonge vrouwtje gaarne eens uithooren... ’t Is immers zulk een streelend gevoel, op eigen ondervinding te bogen en anderen daarmede voor te lich- „Zijt ge naar mama geweest?” Andermaal geen antwoord. Doch de scherpzinnigheid, die jeugdige echtgenooten somtijds aangeboren schijnt, bewees onzen griffier, dat de jonge mevrouw van Bergen achter de zware gordijnen niet ingeslapen was. „Ik ben even naar de sociëteit geweest Ik heb een allerbeleefdst briefje aan baron van Adeldom geschreven.” Hé, bewoog zich iets achter de gordijnen „Ik heb geantwoord,” gaat August voort, „dat Monsieur et Madame August van B< r- gengaarne van de beleefde uitnoodiging zullen gebruik maken. en Monsieur August van Bergen hoopt, dat zijn bekoorlijk vrouwt j° er allerbekoorlijkst zal uitzien, opdat diezelfde Monsieur August van Bergen eens hoopt te ondervinden, hoe jaloersch zijn engelachtig wijfje hem maken kan.'’ IJdele moeite, om de schoone slaapster een teeken van leven te doen geven. De griffier zwijgt een oogenblik. Hij al het nog eens beproeven. „Je hebt gelijk, Emma-lief..... Hoogvlieger is geen gezelschap voor mijik heb hem ook ronduit gezegd, dat bet van avond de laatste maal was dat ik hem op de socië teit over rechtszaken (de griffier lacht hei melijk) wil spreken. Een volgenden kier kan de WelEdelGestrenge heer Hoogvlieger aan huis komen. Ik begin in te zien, dat sociëteiten alle aantrekkelijkheid verliezen, zoodra men een eigen t’huis en een snoe perig vogelije in de kooi heeft 1” Alles blijft stil.... het vogeltje in de kooi laat zich niet verschalken! ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. of „Meisje, is mevrouw t’huis?” „Ja mevrouw, wilt u maar naar ’t zaaltje gaan.” Mevrouw van Dalen, die met haar doch tertje en de gouvernante, mevrouw van Ber gen een bezoek komen brengen, geven aan dien wenk gehoormevrouw van Bergen komt hen echter in de gang reeds te ge- moet. „Mijn beste Emma,” zegt mevrouw van Dalen, „wat ziet ge er goed uitIk heb je sedert je trouwdag nog niet gezien, mijn beste meid, ’t is me, alsof die al jaren achter den rug is.” „Alleraardigst, om mij eindelijk eens op i- te zoeken mevrouw. Ik had eigenlijk wel bij u het eerst mogen komen, maar u be grijpt, in den eersten tijd denkt men aan niets.... dan aan zijn man.... U treft het van daag ongelukkig... August is de gansche dag op het Paleis van Justitie.... ik ben dus alleen Vrede door Recht. ten„zoo’n piep jong wjjfje heeft nog wel eens terechtwijzing noodig enJa.... maar daarmee hadden juf en’t dochtertje niets te maken. „Welk een lieve tuinl” zegt mevrouw van Dalen plotseling, en haar dochtertje tot zich trekkende, vervolgt zij„Zie eens mijn lie- velirg, welke mooie bloemen mevrouw in den tuin heeft.” „Dat is een liefhebberij van Gusl” zegt Emma. „Vraag aan mevrouw of ge met juf naar die mooie bloemen moogt gaan kijken,” vervolgt mevrouw van Dalen, zonder op Emma’s woorden te letten. Emma heeft er natuurlijk niets tegen, en de lieveling wordt met juf, die zeer wel be grijpt, dat de dames alleen willen zijn, in den tuin gezonden. Juf gevoelt zich aanmerkelijk verlicht, als zij de deur van het gezellige vertrek achter zich gesloten heeft. Zij had nooit gewenscht den drempel dezer woning te overschrijden. Toen mevrouw van Dalen haar het plan mededeelde, om do jonge mevrouw van Bergen een bezoek te brengen, was het haar eensklaps zonderling te moede geworden. Een vluchtige blos had haar gelaat over togen bij het hooren van dien naam, en zonder aan de gevolgen te denken, was hear onwillekeurig de vraag ontvallen: „Is dat mijnheer van Bergen, de griffier bij de recht bank?” Eu toen mevrouw van Dalen daarop bevestigend antwoordde en haar vertelde, welk bekoorlijk vrouwtje mevrouw van Ber gen was, en welke rijke partij de griffier gedaan had, toen had zij gaarne door den gtond willen zinken... „August was ge trouwd.. dus hij had haar vergeten.” (Wordt vervolgd) and. lader r bij het Hof van Abritage Ctx.wwt. OHiUI MX cn.i-r X «T 3* X trrMcu. len ler Je in DOOR E D W. R O O Z E. t” m. COWTWU «JZÜZhK*» HOt/UJT<oa i de una, de lur en Donderdags- Vrijdags- NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX een rechtbank ter beslechting van geschillen tusschen de staten onderling. Reeds twaalf maal heeft dit Hof goede diensten bewezen. Een belangrijk moment was ook de opening van het Vredespaleis. Dat gebouw, opgetrok ken en gestoffeerd met voortbrengselen uit de verschillende landen, is een symbool der vre desbeweging en van groote propagandistische waarde. En al zijn we nog niet, waar we moeten komen, dit verblijdt ons toch, dat de internationale regelingen vermeerderen en er meer vertrouwen en broederschap tnsschen de volkeren komt. Na een kwartier pauze kwam de spreekster tot het tweede deel harer rede wat de vredesbeweging kan. Op de tweede vredesconferentie werd be sloten door middel van eene commissie van voorbereiding te onderzoeken, wat op de derde conferentie zou moeten worden besproken. In enkele landen werden nationale commissiën voor hetzelfde doel gevormd en in Denemar ken en in Amerika verschenen van deze com missiën zelfs rapporten, maar verder vernam men nog niet veel. En toch zijn we al 1914! Behalve een betere voorbereiding der te be handelen zaken, zou ook een vaste tijd van samenkomst, zooals bij de Staten-Generaal, wenschelijk zijn. Een internationaal bureau roepe de regeeringen op en het worde niet overgelaten aan het initiatief van een hunner. Voorts moeten besprekingen over de regelen voor den oorlog, plaats maken voor beschou wingen over het bewaren van vrede en eendracht onder de volkeren. Veel is er ook te zeggen voor een vast gerechtshof, dat meer overeenkomst dient te hebben met onze burgerlijke rechtbanken. Thans kan eene zaak slechts voor het Hof gebracht worden, als beide partijen zulks willen. Waarom maakt men dagvaarding niet mogelijk En waarom sluit men geschillen over sommige zaken, van behandeling voor het Hof uit Ondanks al het mooie van deze rechtspraak voelt men zich toch machteloos, als men niet het recht vaststelt, om een onwilligen staat te dwingen tot onderwerping aan de gedane uitspraak. Door prof. v.Vollenhoven is het pleit gevoerd voor een internationale politie. Uit de kringen der vredesbeweging kwam hiertegen echter verzet. Dit stelsel van politie zou toch weer tot oorlog voeren. Beter is, dat iedere staat zich onderwerpt aan de gedane uitspraak. En het zal in de toekomst daartoe komen. De heer van Leeuwen, lid der Tweede Kamer, wees laatst op de geheimzinnigheid Maar men hoort de vraagHoe denkt gij bij den tegenwoordigen stand van zaken iets te bereiken Spr. wijst dan eerst op de groote verande ringen in het maatschappelijk leven der laatste jaren. Vroeger leefde ieder volk op zich zelf. La ter kwam er meer onderlinge aanrakjng. Men beschouwde burgers van een ander land niet meer als vijanden, maar als medemenschen, als doelen der geheele menschheid, zoodat allen bij elkaar behooren. Reeds dat gevoel ver wekt een afkeer tegen het dooden van die andere menschen. Vroeger' kon ook ieder volk in eigen be- boetten voorzien. Thans heeft men elkaar noodig in dat opzicht. En het wereldverkeer heeft ook de menschen nader tot elkaar gebracht. Zelfs is aan te nemen, dat vernietiging van een ander volk persé nadeelig is voor den overwinnaar zelf. ZoO zijn er dus in de vredesbeweging tweeërlei voorstandersde etischen, die hun gevoel laten spreken en de practischen, die uit stoffelijke, practische overwegingen den vrede onder de volkeren voorstaan. En deze veranderde beschouwingen deden hun invloed ook gelden op de regeeringen. Wantrouwen maakte plaats voor samenwer king. Daaraan is b.v. te danken de post-unie, regelende,het brievenvervoer. Men begon iets meer te voelen voor een volkerenrecht Niet meer het recht van den sterkste geldt, maar men streeft naar macht, berustende op reoht. Drie groote stroomingen beheerschen dan ook de tegenwoordige ontwikkeling, n.l. het besef van een wereldhuishouding, van een we- reldrecht en van een wereldvrede. Deze drie moeten hand aan hand gaan. Het eerste krachtige protest tegen den oor log ging uit van het werk: „De wapenen neder” van Bertha von Suttner (1890). Daarna verscheen een niet minder belangrijk werk van Johan van Blok„De toekomstige oorlog.” Deze twee werken gaven den stoot tot het bijeenroepen der eerste vredesconferentie in 1899, op initiatief van den Czaar van Rusland. Afgevaardigden van 26 staten kwamen in den Haag samen. En hoewel toen velen niet be seften, welk een belangrijk moment dit was, achterna heeft men er de goede resultaten van gezien engewaardeerd In 1907 kwam reeds de tweede Conferentie bijeen en de voorbereiding der derde in 1915 trekt nu reeds veler aandacht. Spr. zet dan breedvoerig uiteen de bedoe ling van Dr. Med. SEMI MEYER, Danzig. Zacht, f. physik. u. didtet Therapie 1910. BI. 111. JOHANNA. Ongeveer 50 personen, mannen en vrouwen, waren Vrijdagavond in de voorzaal van „Ami- citia" bijeen, om te hooren naar de lezing van mevr, de Jong van Beek en Donk—Kluiver te Den Haag over het streven van den Bond „Vrede door Recht." Ds. H. Schuurmans sprak een woord van welkom, zette het doel der vergadering kort uiteen, en bleek vervuld met zulk een opti misme, dat hij verwezenlijking van het door den Bond nagestreefde ideaal, binnen afzien- baren tijd mogelijk achtte. Spr. wees er op, hoe Friesland procentsge- wijze het kleinste aantal leden van den Bond telde. Dat weet Spr. niet aan Friesland en de Friezen, maaraan de propaganda van den Bond. De Spreekster, hierna optredende, moest dit laatste erkennen. Daarom had het Hoofdbe stuur thans het plan, om eene propaganda- tocht door Friesland te maken. Spr. wil eerst aantoonen Wat de vredesbeweging wil. Zij herinnert aan de woorden, gesproken door den Duitschen Kroonprins, die het een heerlijk geluk voor den soldaat acht, te kun nen optrekken tegen den vijand. Een heerlijk geluk dus om menschen te kunnen dooden Het is ongelooflijk, dat zulke woorden nog ge sproken- worden. Ieder voelt toch als van zelf een afschuw van oorlog. In het laatst der 19e eeuw echter heeft dit gevoel voor den vrede, geleid tot eene georganiseerde beweging. En dat is te verklaren. Er is meer medegevoel voor ande ren, dan in vroegere eeuwen, men streeft ster ker naar de bevordering van het geluk ook van den medemensch. Overal worden krachtige sociale maatregelen genomen, de medische wetenschap schrijdt voort, kortom, er is een inniger samenleven dan vroeger. Stel daar nu tegenover, hoe één oorlog dat alles kan vernietigen. Ook de ontwikkelingen der techniek, ze kunnen in een slag worden vernield. Doch niet alleen tegen den oorlog zelf dient gestreden te worden, ook tegen de oorlogs kosten richt zich eene steeds breedere schare. Als men ziet, dat de kosten van oorlog en marine in ons land meer dan */5 der geheele begrooting vormen, en deze uitgaven overal nog steeds stijgen, dan is er alleszins plaats voor eene beweging ook tegen den gewape.n- den vrede. Dit ideaal heeft dan ook ieders sympathie. der diplomatie Dat hierin frisschere, nieuwere gedachten komen, is wel wenschelijk. Voorts kunnen verdragen van bemiddeling als onlangs gesloten tusschen Nederland en Amerika, leiden tot bedachtzaamheid. Een half jaar van nadenken, kan bij gespannen ver houdingen, kalmte brengen. Maar hiernaast verlieze men vooral niet uit het oog het vraagstuk der bewapening. In dit verband prijst Spr. het voorstel van minister Churchil aan de Duitsche regeering. Daarbij moet de stem des volks de regee ringen waarschuwen en opwekken. Tusschen regeering en volk bestaat thans eene andere verhouding 'dan vroeger. Een verblijdend ver schijnsel is dan ook, dat overal vredesbonden worden opgericht. In 1871 ontstond in o'ns land de Alg Ned. Vredebond, echter alleen voor mannen. In In 1898 vereenigden de vrouwen zich in den Nat. Vrouwenbond tot Ontwapening. Deze twee werden in 1901 één bond, die den naam kreeg „Vrede door recht”. Deze naam geeft zeer juist het doel aan De bond vereenigt alle richtingen in zich. Al deze vredesvereenigingen der verschil lende landen zijn weer onderling verbonden door een internationalen band, die haar mid delpunt vindt in het Berner bureau, dat elk jaar eene conferentie houdt. Ook de interpar lementaire Unie, gevormd door Kamerleden uit de verschillende landen, benevens de spe ciale bonden, die door kerk, school, enz. de vredesbeweging zoeken te dienen, oefenen steeds meer kracht on invloed uit. In ons land heeft de vredesbeweging daar bij nog een goedgezinde pers, wat in andere landen niet altijd het geval is. Ook de re geeringen toonen steeds meer sympathie. Zoo staat dus de beweging er goed voor. En Spr. behoeft zeker weinig woorden meer te bezigen, om de aanwezigen op te wekken, deze beweging mede te steunen, financieel, maar vooral moreel. Hoewel er geen gelegenheid werd gegeven voor debat, kreeg de heer P. Ronner toch ge legenheid, om enkele opmerkingen te maken. Hij vraagt of de vooruitgang der techniek wel in het belang van de verbroedering der volken is geweest. Spr. antwoordde, dat we daaraan allereerst post-, telegraaf- en telefoonverkeer hebben te danken. Maar ook is hieraan de opkomst der so- ciaal-democratie te danken, die veel doet voor de verbroedering der arbeidersbevolking.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1