f2000 I Jong Gehuwd DE JONG ’S SNEEKERCOURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Levertraaii-Buijs bij WESTERHOF. 1/i Liters flesch 75 ct. "/s 1, M 35 1.1. A.Hnizinga. bii Xien8e f 200 O f 150 HÏnTv^f 7^ fEA flC Invaliditeit. AVV Overlijden. J JJU of O o g. 1 J van een D u 1 m. J Wijsvinger. 1 LJ No, 42. 9 BEEGHAMS PUIEN vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. Meubelfabriek NEDERLAND. Zaterdag 21 Februari 1914. 30e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. onderstaande RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. n NOTA’S, WISSELS, KWITANTIëN. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleilizafld - Sneek. TELEFOON No. 150. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) i d, Feuilleton. I I r bij verlies van een Duim. 6 6 2 1 bij verlies van elke andere Vinger. <1 Q 3 o tr o M ♦1 (D (D 10 9 HOL11NDSCH - ZWITSERSCIIE CHOCOLADE Tabletten. Rollen.Doozen Tapis Beige- en Koehaarkarpetten, 4 4 n- tot en de ernst der voordracht D van ir. ijs in ik ik Wordt vrrvolffd L ik le rs >g a- er V.A.C. II S.V.G. le a, g, j» id a. CD B DOOK E D W. R O O Z E. Geschiktst adres Firma H. BRANDENBURGH, Telefoon No. 150. je id )- g- ne o. ’t no. P- e- ,n n ie krgging diplomaschipper, stuurman, ma chinist enz. aan boord van visschersvaar- tuigen. NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX VOETBAL. De wedstrijd tusschen de officiëele bonds- elftallen Friesland-Groningen zal Zondag a.s. plaats hebben te Leeuwarden. Als prijs voor de wedstrijden wordt uit geloofd de zilveren lauwerkrans, welke in 1908 voor gezamenlijke rekening is aan gekocht. Om eigenaar er van te worden, moet de bond hem drie maal achtereen of vijfmaal in ’t geheel winnen. Friesland en Groningen hebben beiden 2 maal gewonnen. In 1912 werd er niet om gespeeld. Friesland is RIJ LICHTE aandoeningen D aangewend, voorkomen buiten flesch. geven. Emma moet er volstrekt niet op reke nen, dat alles rozengeur zal bljjven. „Onze mannen” zegt zij, „zijn zóó met za ken en allerlei zorgen vervuld, dat zij geheel onder den invloed van die zaken en zorgen leven. Een onaangename correspondentie in zaken is in staat, om den meest voorkomen den echtgenoot tot een onhandelbaar en zwart gallig mensch te vervormen. Mannen verstaan volstrekt niet de kunst om zich tegen de zor gen te verzetten. Mannen zijn altijd geneigd om de toekomst donker in te zien en zich uit nietsbeduidende oorzaken, de vreeselijkste ge beurtenissen voor te stellen. Het humeur van mijnheer is dan ook een weerglas, en mevrouw handelt verstandig met eerst dat weerglas te i voornemen 'of een onnoozel plan ten uitvoer brengt. Ten slotte is het de taak der vrouw, eiken rimpel van het voorhoofd van den echtgenoot weg te strgken. Wil dit niet op de gewone manier gelukken, dan neme zij haar toevlucht tot de honderden middelen, welke de coquetterie haar aangeeft. Ik zeg je oprecht,” dus besluit me vrouw van Dalen haar philosophic „wat een man is en wat een man toekomt. Ge ziet, mijn beste, ik ben met hart en ziel hun partij toegedaanmaar vergeet niet, dat de op gewonden jongeling, die u als bruigom het hof maakt, veel overeenkomst heeft met een vrijer van koekebakkersdeeg, dien wij op St. Nicolaas vereeren. Die zelfde honigzoete vrijer, wordt vandaag of morgen een man van staal, al heeft hij een hart van marsepein.” Emma acht mevrouw van Dalen echter volstrekt niet geroepen haar zedepreken te geven. Hoe jonggetrouwd ook, gelooft zjj, dat geen twee mannen op elkaar gelijken en dat daarom elke vrouw verstandig handelt, met haar eigen gade te bestudeeren en, dienovereenkomstig de tering naar de nering te zetten. Zij beant- Wester singel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. 15.) Zonder dat mevrouw de ware reden daar van begreep, was de gouvernante dadelijk naar haar kamer gegaan en daar als verplet op een stoel neergevallen. Zij sloot een oogenblik de oogen... en riep zich nog eenmaal de edele gelaatstrekken voor den geest, van den eeni- gen man, voor wien zij meer dan vriendschap gekoesterd had... On nog gevoelde, ofschoon zij hem en zich zelf het denkbeeld, neen, den plicht had opgedrongen, dat tusschen beiden niets meer dan een gevoel van vriendschap, en vriendschap alléén mocht blijven bestaan. In haar enge omgeving, welke zich hoofdza kelijk tot de kinderkamer bepaalde, was zij vreemd gebleven aan het nieuws, dat haar August (zoo moest zij hem nog eenmaal noe men) aan de zijde eener vrouw, eener vrouw in stand zijns gelijke, zijn geluk gezocht had!... Zij veroordeelde hem niet... volstrekt niet... zij veroordeelde zichzelf. Er was immers niets dan vriendschap tusschen beiden blijven bestaan... zij kon zich dus in zijn geluk verheugen... O, ja... Johanna verheugde zich in zijn... ge luk. „God geve, dat het zjjn geluk moge zijn had zij gebeden met de hand op het kloppend hart. Daarna was Johanna eensklaps opgestaan... zij opende het werkdoosje, dat op de tafel stond, drukte op een geheim veertje... haalde iets te voorschijn. en staarde met innig wee moedige trekken op het portret van haar August. Schuw had ze rond gekeken of nie- ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTENTLE-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Gesp. Gew. Gel. Electrisch licht. HINDEL00PEN, den 18 Febr. 1914. In de door B. en W. dezer gemeente be legde vergadering, ter bespreking van elec trisch licht voor de gemeente, waren onge veer 80 ingezetenen aanwezig. De Edelachtbare Heer Burgemeester der gemeente H. O. en N. deed in zijn inlei- dingsrede uitkomen, de groote gemakken van het gebruik van electrisch licht. Geen gepoets van lampen, geen aanschaffing van branders, kousen en glazen, geen ge- walm, ’t gevaarlooze pen enz. O/eral waar voor techniek en groot. Behalve opus 7 van Max Reyer, dat uit stekend fugatisch werd gespeeld, was hoofdnummer van het programma wel 4orgelsonate van Mendelsohn. Dit werk, dat wel ’t mooiste der zes orgelsonates is, door dezen grooten meester geschreven, is rgk aan tegenstellingen, welke den grooten organist in Mendelssohn verraden. Ofschoon de sonatevorm niet als pro- gramma-muziek mag worden beschouwd, heeft de heer Alt goed gedaan, zyne fan- tasie-indrukken programatisch mee te dee- lenvoor velen was hierdoor zeer zeker ’t volgen gemakkeljjker. Een opmerking wil de heer Alt ons ten goede houden waarom doorloopend de tre mulant gebruikt Ofschoon dit Register soms bjjzondere stemmingen kan opwekken, maakt het bg voortdurend gebruik de thema’s te »onbepaald« en te »week« in, waar de zwe ringen van dit register op ’t kerkorgel alhier te wijd zjjn, verzwakt het de zuiverheid der uitdrukking. Wjj hopen zeer, dat de organist Bolsward de heer A. Alt, andermaal te be wegen is, ons Sneekers van zjjn gave te doen genieten. Mejuff. Anneke Steensma heeft ’n fraai geluidde voordracht kwam ons over 't algemeen te >gerekt< voor. Op de voordrachten voor 2 onderwij zeressen aan de O. L. S. te Arum staat mej. A. A. Bont alhier als no. 4 en no. 3, mej. I. Koetzier, vroeger alhier, als no. 3 en no. 4. De benoeming geschiedt morgen. Met ingang van 1 Maart, het tijd stip waarop de heer D. Zwama vertrekt, is tot kantoorchef van de Ned. Tramweg Mg. alhier benoemd de heer J. de Vries te Fra- neker. Met ingang van 15 Maart is tot klerk 2e klasse bij deze Mg. alhier benoemd de heer A. Drenth, thans waarnemend stations chef bg de Dedemsvaartsche Stoomtram Mg. HINDELOOPEN, den 18 Febr. ’14. De visschergvereeniging alhier is voornemens alhier met behulp van rgk, provincie en gemeente, een visschergschool op te rich ten, ter opleiding voor het examen ter ver- zal nu binnen afzienbaren tgd verkregen worden, n.l. een grintweg van ons dorp naar Joure Naar men ons althans met stelligheid meedeelt, komt er meer ernst in dezen bij autoriteiten en belanghebbenden. Men zegt, dat de Fr. M. v. L. zich de zaak aantrekt. Honderden en nog eens honderden ponde- maten onland zullen in de toekomst gele genheid vinden vruchtbare landouwen te worden. OPPENHUIZEN, 18 Febr. In de ver- gadering van ingelanden van het Water schap Oppenhuizen e.i. werd met algemeene stemmen aangenomen het bestuursvoorstel om dit jaar alle djjken en kaden op vol doende hoogte en breedte te brengen. OPPENHUIZEN, 19 Febr. Gisteravond trad Ds. Venema van Birdaard in de Ger. Kerk alhier op om te pleiten voor Plaatseljjke Keuze. Een 100-tal belangstellenden luis terden met gespannen aandacht naar de schoone, boeiende improvisatie van den spreker. Met een krachtige opwekking om ook in deze environs mede te strjjden tegen den vreeselgketen Demon, besloot pleiter zijne opwekking. OOSTERWIERUM. Bg de Ned. Herv. kerk alhier is beroepen (toez.) de heer A. W. de Vries, cand. te Doetinchem. Voorzichtig met carbid. De knecht van den smid J. d. B. te Ureterp wilde een bus carbid open maken. Plotseling werd in wgden omtrek een he vige knal gehoord. De knecht lag op den grond met ernstige wonden aan hoofd en armen. De vroedvrouw, mej. Posthumus verleende de eerste geneeskundige hulp. In middels werd de hulp van Dr. Burch in- geroepèn, die vervoer van den patient verbood. De ontrouwe kassier. De verduistering van den kassier van de boerenleenbank te Zundert loopt over een bedrag van f70.000. Een 400-tal personen, meest kleine boertjes, dienstboden, e.d. zijn de dupe geworden van 's mans slechte prac- tjjken, waardoor hunne vaak zuur verdiende penningen gevlogen zjjn. De kassier die juist zou trouwen is failliet verklaard. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tcf Maandags- on Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Orgelconcert. ’t Was 'n teleurstelling, dat de heer Gail lard wegens ziekte verhinderd was, zjjne medewerking te verleenen. ’t Is zoo’n mooie combinatie zang, viool en orgel. Maar ’t neemt niet weg, dat de belang stelling wel wat gcooter had kunnen zjjn ’t is een genot den heer Alt te hooren. Zjjn orgelspel is correct en afde zorg van electrische lam men het wil hebben kan men het krjjgen. Kamer, keukm, kel der, gang, zolder, bed, privaat enz. Men draait alleen maar een knopje om, en het geheele vertrek is verlicht. Ten aanzien der kosten merkte spreker op, dat het electrisch licht beslist niet duur der is dan petroleumlicht. Esrder is het goedkooper. Een lamp van 32 kaarssterkte, die dus vrjjwel geljjk staat met het licht van een petroleumlamp, met z.g. Belgische brander, vraagt per uur een cent, terwjjl lampen mat een lichtsterkte van 50 kaar sen l1/, cent per uur worden. Dan heeft men ook een licht, dat de beste-petroleum lamp niet kan geven. De gemeente zal de leiding tot in huis moeten brengen. Voor het overige alsaanschaffing van lampjes, verdere aanleg, zorgt de bewoner zelf. De stroom zal door de te Koudum op te rich ten centrale moeten worden geleverd. Na deze inleiding gaf de Burgemeester dezer gemeente een aanschouweljjke voor stelling van het electrisch licht, die zeer in den smaak viel. Het resultaat der vergadering isgeweest, dat een Commissie van 5 personen zjjn be noemd, die de inwoners omtrent dit punt met raad zullen bjjstaan. Verder zal deze commissie trachten het vereischte aantal aansluitingen te zien verkrjjgen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren J. C. Bugs, J. Buiteveld, J. v. Borneman, W. de Boer en A. Kooy. UITWELLINGERGA, 19 Febr. Wat tientallen van jaren steeds gewenscht werd, thans houder. De Friesche spelers w.o. onze stadge- nooten J. Vrind (L.S.C.), J. Kuipers (Sneek) en S. Schilstra (L.S.C.) spelen in geel zwart gestreepte jersey’s en zwarte broek. Op het L.S.C.-terrein aan de Kerkhofs- laan ontvangt S.V.G. alhier V.A.C. II van Heerenveen. V.A.C. II staat thans no. 1 van het ranglijstje 2e klas F.V.B. en indien ze onze stadgenooton weet te kloppen, is ze defini tief kampioen. Doch S.V.G is voor haar nog een ernstige mededinger. Weet ze een overwinning op de Heerenveensters te be halen, dan is het zoo goed als zeker, dat S.V.G. kampioen is. Dus S.V.G. Zondag opgepast, laat het kampioenschap u niet ontglippen In deze klas spelen 5 clubs waarvan de stand tusschen No. 1 en 2 thans is Verl. pnt. 0 1 mand haar bespieden... Zij kon gerust wezen, niemand lette op de eenvoudige kinderjuf- vrouw. Toen... als voor eene natuurlijke nei ging bukkende, boog zij zich voorover en drukte een warmen kus op het portret van den... vriend Verschrikt en verontwaardigd had zij in hetzelfde oogenblik het werkdoosje uit de han den op tafel laten vallen... Wat zij daar deed, was immers een misdaad Die man was immers de echtgenoot van een ander Een koude rilling overviel haar.Johanna door leefde een oogenblik van naamloos leed Een pijnlijke glimlach speelde haar vluchtig om de lippen... Niemand dan Johanna zelf ge voelde beter het bescheidene van haar positie; toch, zij had een even fijn-gevoelend halt als de andere, die men haar een rijke partij had genoemd Ja, misschien stond de eenvoudige juf nog wel hooger dan... die rijke „partij Want wanneer die werkelijk gelukkig zal we zen, is zij ’t aan de opoffering van een andere verschuldigd. Nu herinnerde zij zich, dat mevrouw van Dalen gezegd had, mevrouw van Bergen een visite te willen maken. „Ónmogelijk!” besliste Johanna aanvankelijk. Zij mocht den drempel van dat gelukkige huis niet overgaan;.... zij mocht August, en August mocht haar nimmer meer ontmoeten... En toch... geen opoffering is haar te groot, om getuige te zijn van zijn geluk Zij is vrouw, geheel vrouw.... en wil zich met eigen oogen overtuigen... of die andere... haar mededing ster het ook in uiterlijk van haar wint. Een onschuldig genoegen meende Johanna waarom zou zij, die zich niets te verwijten heeft, niet de eenige voldoening smaken, welke haar ooit gegeven zal zijn Waarom zou zij trachten hem te vermijden Het was meer dan waarschijnlijk, dat, nu mevrouw van Dalen en mevrouw van Bergen vriendinnen waren, woordt de rede van mevrouw van Dalen dan ook niet rechtstreeks, maar peinst op middelen om het gesprek een andere wending te geven, wanneer haar vriendin haar daarin eensklaps te gemoet komt, door naar het venster te gaan om juf en de lieveling verlof te geven uit hun ballingschap terug te koeren. „Vindt ge het geen juweel van een meisje?” vraagt mevrouw van Dalen, en zonder Emma’s bevestiging of ontkenning af te wachten, laat zij er dadelijk op volgen: „Ziet ge, mijn beste, van Dalen is een dikke veertiger, anders... je begrijptzou ik nooit zoo’n snoeperig gezichtje in huis gehaald heb ben... Een jong vrouwtje zooals jij b.v. zou ik dit nooit aanraden...” „Welk eene dwaze ingenomenheid met de juf,” denkt Emma, „om dadelijk te meenen dat je levensgeluk op spel staat, wanneer een knappe gouvernante in huis komt, ,,'t Is erg overdreven.... geen compliment voor mijnheer en alles behalve een compliment aan het adres der bevalligheid en huiselijke deugden van mevrouw.” „Je moest eens zien, hoe alle heeren haar van middag aankeken," vervolgt de bezorgde mevrouw van Dalen, „ik was er waarlijk mee verlegen. Verbeeldt je eens Emma, hoe ver het reeds met de losbollen gekomen is. Ik had ver leden week een familiaar dinétje niets dan jongelui (jij en je man behoorden er dus niet bij), ik had de nichtjes van Bemmelen en de meisjes van Vlinderen en nog een paar. On der de jonge lui was de jonge baron van Rosenburg, die attaché bij de legatie in Parijs is. Zonder het minste bijoogmerk, vroeg ik den jongen Rosenburg, wie van de nichtjes, volgens zijne meening, de bekoor- lijkste was eene ontmoeting niet zou uitblijven. En daaren boven, zij kan met opgeheven hoofd den blik van de wettige gade trotseerener is niets waarover zij zich behoeft te schamen. Misschien zal het voor August pijnlijk zijn, maar die kleine wraakoefening zal niemand haar verbie den.... die wraak is onschuldig.... Nooit kan het wederkeerig ingedommeld gevoel van liefde weer ontwaken... Liefde Heeft August haar ooit lief gehad?Dwaasheid!Een voor bijgaande genegenheid, bij wijze van onder houdende tijdverdrijving, noemen onze jonge lui. liefde Bij tijds had zij-zelf den scheidsmuur op getrokken;.... wat zij voor hem gevoeld heeft gaat niemand aan. Dat moet zij voor zich-zelf verantwoorden. Was het ongepast, om aan dat raadplegen, vóór en aleer zij een gevoel een oogenblik toe te geven..zich in dat denkbeeld een oogenblik te verlustigen Welnu, dan geschiedt er niets anders dan ge rechtigheid, wanneer zij, en zij alleen daar voor zoo wreed gestraft wordt. Johanna noemde in de eerste opwelling het voorgenomen bezoek „onmogelijk,” maar toen zij over alles had nagedacht, en den stand van zaken van haar standpunt had bezien, was zij tot de overtuiging gekomen, er wel naar toe te moeten gaan... Ja, zij zou gaan... maar geen blik, geen trek op het ijskoude gelaat zou verraden, wat er in het binnenste van haar hart omging. Toen mevrouw van Dalen een uur later het voorstel herhaalde, om bij mevrouw van Ber gen een bezoek af te leggen, kon niemand op het gelaat der gouvernante eenige gewaar wording lezen, in strijd met de onverschillige houding, waarmede juf zich bereid verklaarde, mevrouw en de lieveling, een aardig meisje van zeven jaren, te vergezellen. Mevrouw van Dalen is allerinnemendstzij heeft honderden kleine opmerkingen, en even veel nuttige en onnutte werken ten beste te i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1