f2000 Westerhof’ s Koffie k, SNEEKER COURANT (67* jaargang) WYMBRITSERADEEL (14* Jaargang) No. 43. Lezing Dr. G. A. Wumkes. RN' Woensdag 25 Februari 1914. 30e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. N ieu wstijdingen. Fijne Mokka 80 ct. per pond. Sedert het bestaan der Koffie „Hag”, de caffeïn- vrije boonenkoffie, be hoeft het koffiegenot niet meer verboden te wor den. Koffie „HAG” ver oorzaakt geen hartop- windingen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. en, Q K Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Ofstis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) biiXenge f 700 o f ISO uLTv^f 75 f S0 bI~ f 75 Invaliditeit. «fVlz O v e i ij d e n. of O o g. f yj van een Duim. Wijsvinger. it in ii en ‘e- bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere V ing e r. bij O v e r 1 ij d e n. UW )ac. Hit t. ANNEX 0. I iagd jioje. Kan- jaar, 1MA ge ir. in ar bij de idend «tra. E of Ban ITS, steeg f35. oruik bruik I. ster man, Geheimrat Exz. VON LEYDEN. (Vortrag „Herzneurose u. deren Behandluna”) aanl i van f60. W Oud( >NG, n. Lerv. 1 Jan had een veel strijd over ontwaakte ook een laris, en NIEUWE SNEEKER COURANT TELEFOON No. 150. Prof. Hertz zeide van Hunyadi Janoa- bitterwater: „Ik heb mij overtuigd van de voortreffelijke werking van het Hunyadi Janos- bitterwater en geef daaraan de voorkeur bo ven andere bitterwateren’’. (Adv.) een stuk van de levens- »14 teeg, rprijs slaagden Zaterdag te Groningen de dames D. Struiksma en P. Dgkstra te Wommels, R. v. d. Meulen te Joure en H. de Vries te Stavoren. Handen uit de zakken! Een Hollander mag graag met de han- Wlld fietsen. Een wielrjjder, die de vorige week op het Jans-Kerkhof te Utrecht een couranten rondbrenger oveireed, welke aanrijding den dood tengevolge had. is door de politie aan gehouden. veevoeder geleverd over het tjjdvak April Jan. De geheele omzet der afdeeling behaalde het cjjfer f 597.040.426. Er was een saldo in kas van f462.31. De contribution van 4275 leden hadden bedragen f 3633.75. Bp de rondvraag kwam weer ter sprake de aanplanting van vruchtboomen door de afdeeling. Na eenige bespreking, waarbij enkele af gevaardigden de wenschelgkheid uitspraken van een commissie van onderzoek in dezen, werd besloten de gelegenheid open te stel len de vruchten naar de commissie te Leeu warden te zenden, die dan den afzet op zich neemt. Voorts zal het bestuur de zaak nader overwegen. Het Friesche paard. In eene te Leeuwarden gehouden verga dering van de vereen. Het Friesche Paard*, werden statuten en reglement behandeld en aangenomen. Het verplichte renteloos voorschot voor toetredende leden werd ver laagd van f25 tot f10, in de verwachting, dat meerdere leden zich zullen aansluiten. De Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. De aanleg van een stamboek voor paar den van inlandsch ras zal door het bestuur nader worden overwogen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Timmer te Kimswerd, K. D. Hibma te Sexbierum. dr. H. Molhuysen te Leeuwarden, IJ. P. Veldhuis te Oppenhnizen en T. Popma te Bolsward. Derde Friesche Elfsteden-Rijwieltoch*. In de gehouden vergadering der regelings- commissie te Bolsward is besloten, dit jaar weer een E'fsteden-Rjjwieltocht te houden op Pinkster-Maandag 1 Juni a.s. Eers'daags zal het programma verschij nen, bevattende de voorwaarden voor deel name aan den tocht. Reeds nu kunnen aangiften geschieden bij den heer S. Terpstra te Bolsward. Voor het examen nuttige handwerken bruik in de lama. weinig koemelkerij. Hij ging na naar de afgescheidenen. Toen weer in hem de begeerte naar het predikambt. Hij ontving zijn eerste lessen bij Ds. Pieterse. En 6 jaren lang werkte hij daags voor zijn brood, terwijl de avonden en nachten voor de studie waren. Hij kreeg niet meer dan 4 uren slaap. In 1861 werd hij toegelaten om een stich telijk woord te mogen spreken. Hij preekte toen in de herberg te Tzum, te Welsrijp en ook eens te Franeker’ op een biddag. En zijne predikatiën maakten een grooten indruk. Twee maanden later vertrok hij naar Doc- tinchem. Daarna sprak Dr. Wumkes over Waling Dijkstra, die zich in groote populariteit mocht verheu gen, maar over wien nog geen critisch oor deel, noch bezonken waardeering verscheen. En daarop heeft hij toch recht. Spr. schetste hem eerst als den vermaner. Waling Dijkstra had het niet begrepen op de predikanten, vooral niet op de fijnen. En toch was hij zelf altijd een moraal-preeker. Zonder zedeljjke toepassing kon hij nooit aan het eind komen Dat blijkt uit zijn Friesche „Tyl Ulespegel", zijn „Winterjounenocht", zijn tooneelstukjes en zijn prenteboeken. Vaak nam hij een tekst tot uitgangspunt. En vrijzeker is hij ook de schrijver van een vragenboekje geweest, een soort catechismus. Eerst vernam men wel orthodoxe klanken van hem, maar later openbaarde hij zich als eën volbloed moderne. Vandaar dat de ortho doxen zoo weinig met hem op hadden. In de laatste jaren is dat gelukkig veel veranderd, gelijk bij zijn graf ook bleek. Waling Dijkstra was verder verteller. Geen dichter, hoewel hij aardig kon rijmen, en enkele liedjes van hem zeer goed zijn. Maar in vergelijking met Beitje Halbertsma en Pieter Jelles, vinden wij bij Waling D. ner gens eene aandoening van verheven schoon. Ook kan men hem niet bij de romanschrijvers tellen. De „Zilveren Rinkelbel" hangt van te veel toevalligheden aan elkaar. Zoo ook „Tyl Uilenspiegel." Maar als verteller is hij eenig, leverde hij meesterstukjes, schilderijtjes, echt natuurlijk. Vandaar, dat hij na 60 jaren nog zoo met graagte werd aangehoord. Zijne vertellingen tintelen van humor en geven blijk van rijke mensehenkennis, hoewel hij wel wat aan den buitenkant blijft staan. Ten slotte teekende de Spr. Waling Dijk stra nog als verzamelaar. Hij hield voe ling met het volk. Overal had hij het oor te luisteren gelegd. En toen heeft hij, in een tijd, dat Friesland in uiterlijk eene geheele verandering onderging, toen ook de taal ach teruit ging, nog juist bijtijds weggeborgen wat anders dreigde verloren te zullen gaan. Twee standaardwerken zijn aan hem te dan ken „Uit het Friesche Volksleven” en „Het Friesch Woordenboek”. En hoe zal Friesland nu dezen man eeren? Allereerst door een tweeden steenen man op den zeedijk bij Holwerd, die den blik keert naar de Friesche landouwen, staande op een hecht voetstuk van graniet Maar laten we geen grafsteden bouwen voor onze profeten,... terwijl hun geest verre is. Na een oogenblik pauze teekende de ge leerde spreker ons nog het leven en den ar beid van ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. den in zijn zakken ronddrentelen. Het »staat« echter niet Maar wat is er aan tc doen Een politieverordening is er moeilgk voor te maken. Iets anders is het, wanneer een jeugdig Hollander in dienst komt. Dan met handen in Je broekzakken rond te loopen, komt met een goede militaire houding niet over een. En om nu dit euvel te bestrijden, heeft de commandeerende officier van een onzer corpsen de order uitgevaardigd, dat, wie in deze anti-militaire houding rond loopt, gestraft wordt voor den tyd van min stens 6 weken metdichtgenaaide broekzakken. Een dure fiets. Met rooken een fiets verdienen. Dat heeft een 18-jarige jongen te Dordrecht hem ge leverd. Hg leverde daarvoor bg een siga rettenhandelaar 12.000 coupons in, die een hoeveelheid van ongeveer 120.000 sigaretten vertegenwoordigen. Laten die nu eens een cent per stuk hebben gekost, dan komt de fiets op meer dan 1000 gulden. Een dure fiets toch. De heer P. Reitsma, Adj.-Commies ter Secretarie alhier, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd, tegen 15 April 1914. Een oplichter. Zaterdagmiddag werd alhier aangehou den de reiziger O. v. d. Wal, en gevanke lijk naar Leeuwarden overgebracht. Vandaar werd hg ter beschikking ge steld van de Haagsche politie, omdat hg zich aldaar had uitgegeven voor collectant van eene Evangelisatie-vereeniging, terwgl hg de gelden voor zich zelf hield. UITWELLINGERGA, 21 Febr. Onze amateur-vissehers A. F. de J. en H. H. Z gingen op een goeien dag des namiddags met hunne schakels naar de Jaringsloof, smeten hunne netten uit en hadden na 2 uren plonsen gevangen 200 pond visch, v.nl. blei. Eén schakel bevatte zelfs eenmaal 54 pond. OPPENHUIZEN, 20 Febr. Uitslag van den heden en gisteravond gehouden maats- biljartwedstrgd, in het Café Bos alhier. Prgzen luxe voorwerpen. Deelnemers 22. Prijswinnaars: H. Wgnja alhier en U. de Jong te Uitwellingerga premiewinnaarsA. F. de Jong te Uitwel lingerga en R. Doting, alhier, terwgl cadeaox werden gewonnen doorH. H. Zglstra, alhier en Joh. de Jong te Uitwellingerga. Er moest zwaar gewerkt worden, vooral den tweeden avond. Menige vinnige kampstrgd werd in adem- looze stilte door het belangstellend pub-iek gevolgd. Na afloop bleef man nog een tgdlang zeer gezellig bgeen. Er werd getoast, ge schertst en gelachen en toen eindeljjk het klokje van gehoorzaamheid sloeg, ging elk een opgewekt en frisch van geest huiswaarts. STAVOREN. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. S. alhier zijn ge plaatst de heeren: A. Luiting te Klooster haar, H. Smeding te Drachten en S. Wier sma te Joure. Hieruit is de heer A. Luiting benoemd. STAVOREN, 23 Febr. Eindilijk dan is do Koebrug gereed, ’t Is waar nog zijn er een paar kleinigheden aan te brengen, maar dat ziet men zoo niet. De brug maakt den in druk klaar te zijn en een mw slanke brug is het, daar gaat niets af. Zoo zal dan de nieuwe weg doer den Noor- dermeerpolder naar Warns in gebruik kunnen worden genomen. Hoog rijst hij uit boven de lage velden. Uit zal het zijn met poelen en plassen. Ook voor koeien en schapen is geen plaats meer langs de bermen. Een vrije weg zal het zijn, de weg van en naar Stavoren. WOUDSEND, 23 Febr. Benoemd als 2e kaasmaker aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek „de Samenwerking" alhier de heer Wijnia, thans le kaasmaker aan de speculatieve stoom zuivelfabriek te Wommels. V. P. N. In de te Leeuwarden gehouden vergade ring van de afd. Friesland der V. P. N. bleek, hoe deze in bloei steeds toeneemt. Het afgeloopen jaar traden 5 nieuwe on- derafd. toe, en na 1 Jan reeds 8, w.o. Sta voren, Oosterend, Rien en Hindeloopen. Van 85 veizamelplaatsen werden einde 1913 eieren verzonden. De handel in dit artikel was bevredigend en de prgzen gin gen die van het vorge jaar te boven. Aan kippeneieren werden geleverd uit Friesland 197.928 K.G., uit Groningen 86,937 K.G. en uit Oveigsel 10.111 K.G., samen 663,522 K.G., die een bruto-som opbrachten groot f518,922.87. Het vorige jaar waren deze cgfers "587,547 K.G. en f452,700.88. Aan eendeieren werd aangevoerd 21.212 K.G. met een bruto ontvangst van f 13.361.65. De pigs variëerde van f0.60 tot f 1.34 per K.G. De uitvoer naar Engeland, Duitschland en België bedroeg 549.493 K.G. Aau pluimvee werd aangeveerd 60.845 dieren ter waarde van f 50.266.99. Aan de leden werd voor 1 14.488.916 aan Worp van Peyma te Ternaard en zijne drie vriendenRinse Posthumus, predikant te Waaxens en Brant- gum, Roelof Hessels Hannema, timmerman en later beroemd werktuigkundige, hersteller van uurwerken, die van vensterglas brillen sleep, de vervaardiger van bliksemafleiders en de eerste graanzeven van blik. Toen zijn boerderij te St. Anna achteruit ging, werd hij grutter, maar bleef onvermoeid sljjpen, polijsten en metaaldraaien. Hij elec- triseorde de hengsels der emmers, om de kat het snoepen af te leeren. De vierde was B. Willems Wassenaar, land bouwer te O. Bildtdijk en baanbreker op land bouwgebied. Het arbeiden en streven dezer intellegente mannen, den tijd waarin zij leefden, en zoo veel meer, had Spr. opgediept uit brieven, die zij wisselden met den Leeuwarder boekver- kooper Willem Eekhof. Een 1000-tal van diens brieven zijn door aankoop eigendom ge worden van onze provincie. Het was een leerrijke en tevens genotvolle Voor het Alg. Nederl. Verbond, dat zich ten doel steltbehartiging van de Neder- landsche stambelangen, in het bijzonder van de Ncderlandsche taal, trad Vrijdagavond in „Amicitia" op de heer Dr. G. A. Wumkes, alhier. Spr. gaf allereerst geschiedenis van Os. J. van Dijk, in leven directeur der predikantsstichting te Doe- tinchem, die meer dan 300 jonge mannen in 50 jaren tijds voor het predikambt opleidde. Aan hem hebben een 40-tal Friesche predi kanten, w.o. ook Spreker, hunne pos'tie te danken. Ds. van Dijk was daarbij op en top een Fries. Hij werd 16 April 1830 geboren te Tzum, als derde kind uit het huwelijk der echtelieden Hans Melies van Dijk en Jetske Dirks Andringa. Hun boereplaats, de state Heerema, later omgebouwd in de boerderij „Welgelegen," staat nog onder den klokslag van het dorp. Jan werd 30 Mei 1830 gedoopt door Ds. W. J. Tenkink, een man, die veel deed aan astronomie, die ook als predikant velen kon stichten, maar wien toch een persoonlijk krach tig geloofsleven vreemd was. Veel Tzummers togen dan ook naar Heeg, waar toen Ds. Bekking stond. Vader van Dijk liet zich bepraten en ook hij toog naar Heeg. Toen was hij spoedig met hart en ziel de orthodoxie toegedaan en werd een voorman van de Waarheidsvrienden. Jan onderging natuurlijk in de opvoeding thuis de gevolgen van deze verandering bij vader en moeder. Hij ging school bij meester Bruinsma, die goed tevreden over hem was. Moeder zei wel eens „Us Jan lyket wol in Napoleon." Had Jan al vroeg begeerte naar het predik ambt, hij voelde daarvan echter zoozeer het gewicht, dat hij vooreerst maar bij vader in de boerderij bleef, ’t Schijnt echter, dat vader meer last dan voordeel van hem had. Op ze keren dag tenminste bracht hij Jan naar boer Hendrik Westra, met deze woorden „Ik bring myn jonge by jou. Bihannelje him as jo eigen. Ik kin him net brüke." Toen meester Bruinsma gestorven was, be geerden vele Tzummers den ondermeester Hanewoud als hoofd. Maar dat spande er om En in de beweging die hieruit ontstond, was Jan een kampioen voor meester. Hij schreef aan de tegenstanders een formeele oorlogsver klaring. Zelfs werd hij toen tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Later onttrok Jan zich, meer en meer aan de boerderij. Hij kocht met een van zijn broers een terp en dreef verder handel in landbouw werktuigen. Do familie van Dijk kerkte toen meest in Franeker bij Ds. Pieterse. Jan huwde in 1856 met Cornelia Dirks en vestigde zich te Fra neker, waar de vrouw een mattenwinkel hield. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tet Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. avond. En dat de arbeid van dezen Friescben historicus werd gewaardeerd, bleek behalve uit een woord van oprechten dank van den heer P. Sipma, uit het warme applaus van de bijna 300 aanwezigen. Cursus-Hulshoudkunde van de Afd. Sneek Fr. Mij v. Landbouw. De zaken vorderen. De vorige week waren een 64-tal dames, beter gezegd: boerendoch ters en boerenmeisjes opgekomen, om nu zelven te hooren bepleiten het nut van een cursus in huishoudkunde. De heer K. J. v. d. Akker wees op de groote veranderingen der laatste jaren in het boeren bedrijf. Wat bracht Vroeger bv. de eigen- botermakerij een drukte en beweging mee. Thans gaat alles naar de fabriek. In de bewerking van het land bracht de kunstmest een groote ommekeer. En wat wist men vroeger van melkeontróle, stamboeken enz.? Vooral bij de toepassing van de kunstmest bleek echter al spoedig, dat wetenschappelijke voorlichting noodig was, wilde men niet on- noodig geld weggooien. Slechts enkelen kunnen de landbouwschool te Wageningen of die te Leeuwarden bezoeken. Beter voldoen de landbouwwintercursussen. Het onderwijs moet niet te hoog staan. Is er in dat opzicht veel voor de boeren zoons gedaan, de boerendochters hadden tot dusverre niets. En toch is huishoudkunde ook een vak, waarin men goed onderlegd dient te zijn. Zoovelen vragen naar het „hoe en waarom doen zich voor. Beider kennis moet zich aanpassen in het bedrijf. Als de man wel leert, hoe hij het vee moet voeden en verzorgen, maar de vrouw verstaat hare taak niet, dan is het gevolg, dat het vee beter wordt behandeld dan de man. Spi. wijst ten slotte op de resultaten der gehouden cursussen, die de verwachtingen verre hebben overtroffen. En hij vertrouwt, dat ook in deze omgeving velen zich zullen aan- geven voor den cursus, wat mee zal werken om het huiselijk genot te bevorderen. Daarna trad de huishoudkundige van Fr. M. v. L., Mej. v. d. Knoop op, om de inrichting van den huishoudcursus nader uiteen te zetten. De kern van dit onderwijs is, dat met den dagelijkschen sleur wordt gebroken. De ken nis, verworven op den cursus, moet op elk gebied van bet huiselijk leven worden toege past, vooral in verband met licht en lucht. En dan is het een treurig verschijnsel, dat volgens officieele rapporten van de 68000 leer lingen, die op 12-jarigen leeftijd de school verlaten, slechts 4000 eenig verder onderwijs ontvangen. Dat moe} anders worden Bij het huishoudkundig onderricht moeten theorie en practijk hand aan hand gaan. Van het practisch gedeelte is het klaarmaken der spijzen van het grootste belang en eischt den meesten tijd. De toepassing van de theorie dient thuis te.geschieden, zooals het koken van de verschillende groenten, vruchten en vleesch, ziekenvoeding, het inleggen van groen ten, het inmaken van vleesch en visch, onder houd der meubelen, tafeldienen, enz. De theorie der voedings- en gezondheidsleer dient gekend te worden. Daarbij komt de be handeling der tafel- en keukengereedschappen van pas, de prijs der voedingsmiddelen, ver gelijkingen van voedings- en genotmiddelen, vervalschingen, besmetting, enz. De gezondheidsleer omvat de kennis van het voorkomen van ziekten, kleeding, lucht- verversching, verwarming en verlichting. Kennis van boekhouding, van de posterijen en van het arbeiderscontract is niet overbo dig. Dan volgen de vakken scheikunde en natuurkunde, waarbij de toepassing in de practijk, vooral bij de behandeling der melk op den voorgrond staat. En wie van handwerklessen gebruik wil maken, vindt daartoe de gelegenheid. Na af loop zal er nog een cursus in verbandmiddelen kunnen worden gegeven. Ook mej. v. d. Knoop besloot met eene op wekking. En het resultaat Een 50-tal van de aanwezigen gaven zich op voor den op te richten cursus, die waarschijnlijk omstreeks 1 Mei een aanvang zal nemen. Tot meester-bakker aan de Coöpera tieve Bakkerg Werkmansbelang* alhier is benoemd de heer G. J. Bergsma, thans als zoodanig te Heerlen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1