i I; f2000 SNEERER COUR ANT (67ste Jaargang) en WYMBKITSERADEEL (14k Jaargang) DE JONG’S I No, 45. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. g- I ■i Het genotmiddel der toekomst, dat de voor gezonden en zieken schadelijke koffie ver vangt, is koffie ,,Hag”, decaffeïnvrije boonen- koffie. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH God. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. 1 Cis REBUS REEP 7 1 Woensdag 4 Maart 1914. 30e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. N ieuwstijdingen. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bii“8e f 200 0f 150 uLTv^t,f 75 s ea s 25 J tot •T bij verlies van elke andere Vinger. Op 6 reepen kan men» 1 neep toe krijgen bij O v e r 1 ij d e n. - 8098. - 7300. ANNEX Invaliditeit. Xrtzyz Ovei lijden, t of O o g. van een u 1 m’ sZv Wijsvinger. - 3 Sneek, c Dr. med PH. MÜNZ. („Der Arzt als Erzieher” 1908 Heft 5.) ambitie het, dit -8715. -8408 - 8375. -8188. -8144. -8133. - 8092. - 8080. - 7997. - 7888. 1.40 1.33 1.27 1 25 1.— 0.60 0.55 0.55 Groote Ad verten tien kunnen uiterlijk tct Maandags- en avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags morgens 10 uur. 2 o 2 2 2 0 1 1 2 3 3 2 3 7 6 6 14 12 14 10 8 6 5 5 Gruwelijk. Een arbeider te Venhuizen (N.-H.) vond in een sloot drjjvende het Ijjkje van een kind, waaraan het hoofdje ontbrak. Het Ijjkje bleek afkomstig van een meisje, dat waarschynlgk 10 a 12 dagen oud was. De armpjes en beentjes waren gebroken. verloor met 13 goals, hier speeldemet 10 VA.C. 1 Stanfries Rood-Geel L.V.C. I Sneek I Frisia lil L.S.C. I Friosl. II Sjoerd Verhoeve, Leeuwarden Aangezien de raming was overschreden, 31—17 18*11 15—11 14—8 17—11 14—29 21—17 13—39 Donderdags- en Vrijdags- I voel te laat in Sneek arriveert I c aan de Directie der Nederl. Tramweg- „Greate Pier” en „Thusnelda”. Zaterdagavond gaven de beide gymna- stiekvereen. sGreate Pier” en >Thusnelda< in „Amicitia” hun jaarljjksche openbare uitvoering. Op het appèl verschenen 14 heeren en 22 dames. Vanwaar zoo'n verschil? Heeft de voetbal-manie vele heertjes te veel te pakken, zoodat er voor goed geregelde gym nastische oefeningen geen lijd en ambitie over is Zoo ja, dan wagen we te betreuren. Een woord van welkom werd het publiek toegeroepen, maar inzonderheid gold dit den heer Graafland uit Zwolle, Inspecteur van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding en den heer P. J. de Hoop, burgemeester. Eerst trad »Thusnelda« op met vrjje oefe ningen. Ze gaf daarmee al dadeljjk een uit stekenden indiuk, die den geheelen avond gehandhaafd bleef. Ja, het kwam ons voor, dat, wat de kwaliteit van het geleverde werk betreft, Th. den eerepalm wegdroeg. Wat zagen we, ook bij de soms zware oefeningen op de brug, kranige werksters. De gymnastische Potpourri, eveneens uit gevoerd door Th. viel ook heel goed in den smaak. Ze leverde er een mooi stukje werk mee, vol van variatie’s. NIEUWE SNEEKÉR COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.5O, franco per post f2.buitenland f5.-— Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. vele njjvere handen een flink bestaan vinden. De overledene was Officier in de orde van Oranje Nassau en bereikte den ouder dom van 70 jaar. Twee booswichten. Het is een lange historie. Maar in het kort komt ze hier op neer. Een Zeeuwsch boertje bezocht eens Amsterdam, trof daar op een avond een jonge man, wien hjjden weg vroeg. Deze leidde hem langs vele straten, tenslotte in een donkere steeg, greep hem bij den keel en ontstal hem zjjn gou den horloge, zjjn portefeuille en zjjn porte- monnaie. Plotseling komt een andere man aaugesneld, die nog wat klein geld machtig weet te worden, maar zich later voordeed als een politiebeambte. Toen het boertje weer goed en wel thuis zat, kreeg hjj bezoek van den veldwachter, dia hem steun vroeg voor zijn zoon, die voor galg en rad opgroeide. Die zoon was.... de aanvaller in Amsterdam. Door de cor- daatheid der vrouw liep het boertje niet in deze val. Maar een dag of wat daarna ont ving de man een brief, waarin hem ge vraagd werd om f300; weigerde hij dit te dokken, dan zou van hem bekend [gemaakt worden, wat hjj wel in Amsterdam had uitgevoerd. Ons boertje ging naar het station te Middelburg, vond daar de twee mannen, die echter door twee verkleede agenten werden gearresteerd. Men had hiermee de hand gel igd op twee mannen, oud 23 en 50 jaar, die hoogst on gunstig bekend staan bjj de politie. Fami liebetrekking bestaat tusschen beiden niet. Een koopman in trouwringen. Het trok de laatste dagen de aandacht, dat bjj goudsmeden en in pandjeshuizen zooveel gouden trouwringen te koop wer den aangeboden. Reeds 18 moesten er te gelde gemaakt zijn. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een werkman van een fabriek van goud- en zilverwerken te Voor schoten de verkooper was. De man, afkom stig uit Zoeterwoude, is naar het huis van bewaring gebracht. Een brandspuit cadeau. Dat de brandverzekeringmaatschappjjen gebaat zjjn bjj een goede brandweer, vooral in groote steden, is nog al begrjjpeljjk. Zoo dacht ook de »Arnhemsche< verzekerings- Mij., en daarom besloot ze, aan de Arn- hemsche vrjjwillige brandweer een automo- bielmotorbrandspuit aan te bieden. Ze wordt geschonken als bljjk van waar de ering voor gepresteerde diensten en als aanmoediging, om in de toekomst op de zelfde wjjze door ts gaan. Kweekschool voor de Zeevaart. Zaterdag is op feesteljjke wjjze herdacht het 100-jarig bestaan der kweekschool voor de Zeevaart. Tal van hooge autoriteiten, burgemeester en raadsleden van de hoofd stad, Tweede Kamerleden, de voorz. v. d. Raad voor de Scheepvaart, enz. waren aan wezig. Van H.M. de Koningin was een te- lagrafische gelukwensch ingekomen. De voorz.- van het College van Commis sarissen, de heer L. Roosenburg, sprak de feestrede uit. Daarna sprak namens de re- geering mr. Th. B. Pieyte, minister van Koloniën, die den heer Roosenburg het rid derkruis van den Ned. Leeuw overhandigde. De voorzitter der R iinie-commissie over handigde een feestgeschenk van f 5600, be stemd voor de inrichting van een nieuwe Amusementszaal. De feestdag werd besloten met een feest- voorstelling in den Stadsschouwburg, ter- wjjl leerlingen en oud-leerlingen zich Zon dagmiddag vereenigden aan een reünie maaltjjd. dan waren er meer doelpunten door Stan fries benut, wat wel blijkt uit de twee ge maakte doelpunten die door haar zijn ge maakt, nadat Kuipers een blesuur had op gedaan van een der Leeuwarder spelers. Doch aan deze twee puntjes heeft de Sneeker‘doelman zelf ook schuld, hij hield de ballen veel te lang bij zich en haalde o.i. veel te veel „trukjes” uit. Doch daar tegenover heeft hij er eenige harde schoten van v.d. Borg c.s. keurig gestopt. L.S.C. I van hier was op bezoek bij V.A.C. I te Heerenveen. Ook daar moes ten onze stadgenooten het ontgelden. Zij verloren met 41 goals. Frisia III bracht weer de verrassing mee door het sterke Rood-Geel een nederlaag te bezorgen van 21. Voor waar een verrassing De wedstrijd L.V.C. IFriesland II gin'g niet door wegens onbespeelbaarheid van het terrein. Stand der le klas Goals Gesp.Gew. Gol.Vorl. Pnt. Voor Tegen Gem. 6 6 6 4 3 3 2 2 maatschappij om den loop van tram van 10.10 van Sneek zoodanig te bespoedigen of desnoods den vertrektijd eonigszins te vervroegen, dat men aansluiting verkrijgt niet den sneltrein richting Zwolle, vertrekkende van Heerenveen te 11.31. 5. Rekening en verantwoording van den penningmeester over 1913. Deze rekening in orde bevonden zal ter goed keuring worden gezonden aan den Raad dezer gemeente. 6. Voorstellen en Besluiten Met algemeene. stemmen wordt besloten a. In ’t belang van vreemdelingen aan de Dir. der Ned. Tramwegmij. te verzoeken de stopplaatsen van de trammen kenbaar te ma ken door het plaatsen van duidelijk leesbare borden en lantaarns, benevens aan de tram men bordjes aan te brengen, welke de richting van bestemming aangeven, waardoor onnoodig vragen en vergissingen in vervolg worden voorkomen. b. Zich per adres te wenden tot Ged. Sta ten van Friesland om den toegang tot Sneek langs het Zomerrak beter geschikt te maken, met het oog op het drukke verkeer en de vele groote schepen, welke hier passeeren. Dit vaarwater is, vooral op den hoek bij den Kalkoven te smal, zoodat het bijna onophou delijk voorkomt, dat daar opstoppingen zijn en het verkeer gestremd is. Volgens het oordeel der Kamer is daar al leen een goede toestand te scheppen door het vaar water de richting te geven vanaf Kok’s- molen tot den voormaligen stoom-eekmolen, waardoor de hoek bij den Kalkoven wordt af gesneden. c. Zich te wenden tot den Raad der Ge meente Sneek met verzoek de bestrating van den Verl. Westersingel te willen verbeteren. Op den marktdag wordt van dezen weg door wagens en karren kolossaal veel gebruik ge maakt. De ellendig slechte toestand van de bestrating maakt het echter nu tot een waar kunststuk, beladen karren over de ontelbare groote diepe kuilen en heuvels te vervoeren. In ’t belang van den handel acht de Kamer eene spoedige verbetering dringend gewenscht. Verder werd nog gewezen op de wensche- lijkheid van betere orde in de passage langs de Stadsgracht bij den brug bij de Waterpoort. Des Dinsdags tusschen 1 en 2 uur valt het toch herhaaldelijk voor, dat naast de aanlegplaats der Groningerhoot met een groote veepraam op zij, geen ruimte overblijft voor de andere booten en schepen om te kunnen passeeren. In ’t belang van den handel acht zij een goede regeling dringend gewenscht. Omtrent de klacht van het aanbieden van postkwitanties op den marktdag, merkt de be trokken commissie op, dat een verzoek aan den heer Dir. der posterijen om niet op markt dagen te presenteeren, gewoonlijk een gunstig resultaat heeft. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering.' 10 9 11 8 8 10 9 9 Friesland III had V.V.G. vau Gorredijk op bezoek en S.V.G. van hier speelde, met 1U man vriendschappelijk tegen de kampioen 2e klas A Friesche Voetbalbond F.C.A. te Bolsward een gelijk spel 22. Kampioenen Nederl Voetbalbond. Door de uitslagen der Zondag j.l. ge houden voetbalwedstrijden zijn onderstaan de clubs kampioen harer afdeeling gewor den Westelijke le klas: H.V.V. Den Haag. Oostelijke le klas Vitesse Arnhem. Zuidelijke le klas Velocitas Breda. OPPENHUIZEN, 28 Febr. De heer J. K. alhier, heeft reeds een kip met 8 flinke knikens. Voorwaar, vroeg. Ook liepen hier al lammeren in de weide. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA, 28 Febr. 70 °/o der bevolking onzer dor pen heeft de igsten voor PJaatselijke Keuze getoekend. Timmerlieden-actie. LEMMER, 2 Maart. De actie door de timmerknechten alhier gevoerd, is voor hen met een gunstigeu uitslag bekroond. Aan hun verlangen n.l. om het uurloon van 17 op 18 ct. te brengen, en den werkdag van 111/2 uur op 11 uur, is door de patroons voldaan. werd de beslissing aangehouden. Dahne-avonden. Zeer gaarre vestigen wy nogmaals de aandacht op de proeven-avoeden, die de bekende natuurkundige de heer G. Dahne hier Woensdag en Donderdagavond in Ami citia zal geven. De heer Diihne, die in het bezit is van de kostbaarste instrumenten, weet op popu laire wyze de belacgryke natuurkundige vindingen der laatste jaren electrische stralen en hun werkingen te behandelen en te demonstreeren. Het belooveu interessante en leerrjjke avonden te worden. VOETBAL. Wie kampioen le klas F.V.B. zal wor den Wij weten hot niet, elke week toch brengt verrassingen mee, zoo ook nu weer, doch de meest meedingenden lijken ons thans Stanfries en V.A.C. I. Eerstgenoemde club was op bezoek bij Sneek I en keerde met een 20 over winning huiswaarts. Sneek was compleet, doch het spel der voorhoede was gewoonweg dun. Niets werd er gepresteerd en samenspel was uitgesloten, ten minste na rust, voor dien tijd ging het nog. Waren de beide backs J. Kuipers en J. de Vries, en de half- speler R. Karsten niet enorm opgetreden Een schadepost. Aangemoedigd door het verschijnen van enkele haringen gingen op een dag van de afgeloopene week een 10-tal reepers van hier naar zee om hun reepen uit te zetten. De wind liep echter naar het Noord-Oosten om, waarvan het gevolg was, dat het dryfys, hetwelk zich nog langs onze kust bevond, naar zee dreef en in de uitstaande reep- netten groote verwoestingen aanrichtte. Er waren enkele visschers, die een 20-tal netten hadden verspeeld. Gelukkig is dit jjs nu geheel opgeruimd. C. H. Wagenaar Hummelinck. j Te ’s Gravenhage overleed de heer C. H. Wagenaar Hummelinck, sedert de oprich ting Directeur van »de Hollandiac, fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen, en Commissaris van verschillende fabrieken. Ruim 30 jaar was hy de ziel dezer in dustrie, welke zich allengs heeft ontplooid als een der grootste van ons land, waarin VERGADERING van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Sneek, op Vrijdag 27 Februari 1914. Aanwezig de hoeren P. Reinouts van Haga, voorzitter, S. Henstra, E. Priester, H. Bren- ninkmoijei’, S. v. d. Meulen Szn. en J. Linde man, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren W. Nieveen en R. Gorter. Pnnten van Behandeling 1. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. 2. ’ Lecture der uitgegane stukken: a. Mededeeling aan B. en W. van inzake benoeming voorzitter. b. Mededeeling aan de N.V. Machinefa briek „Staalwerk” te Zaandam omtrent zuig- gas-installaties. c. Adhaesiebetuiging aan de voorstellen van de Kamer van Koophandel te Orleans in zake spoor wegverbeteringen. d. Mededeeling aan den heer W. Hoekstra alhier, dat de aansluiting bij het Telefoonnet alhier, wacht op de goedkeuring van den be trokken Minister. 3. Behandeling van de volgende ingeko men stukken a. Mededeeling van de Ned. Vereen, van Tentoonstellingsbelangen te Den Haag, dat zij hare pogingen tot het bijeenbrengen van be langhebbenden voor de in 1915 te houden Dusseldorfsche Tentoonstelling heeft moeten staken wegens te geringe deelname. Intusschen zijn voor individueele inzenders alle mogelijke inlichtingen op het Bureau der vereeniging te verkrijgen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Exemplaar van het Veiligheids-Besluit van 27 Juni 1913 en een missive naar aanlei ding hiervan door en van de Mij. tot Instal latie van onontplofbare tanks te Amsterdam. Wordt besloten genoemd Besluit en bijge voegde missive voor belanghebbenden ter in zage te stellen. 4. Ontwerpen Zomerdienstregelingen Spoor wegen. Na behandeling dezer ontwerpen besluit de Kamer de volgende adressen te verzenden a. aan den Raad van Administratie der H. S. M. met verzoek den markttrein op Vrijdag morgen, vertrekkende van Sneek 6.23, tien mi nuten te vervroegen, teneinde aansluiting te verkrijgen met den trein richting Groningen, vertrekkende 7.05 van Leeuwarden b idem aan genoemde Administratie om trein 7.75, die, zooals ;n ’t Ontwerp wordt voorgesteld, bp Zon- en Feestdagen en des Dinsdags te 9“37 van Stavoren naar Sneek ver trekt, ook op andere dagen voor ’t verkeer open te stellen, aangezien genoemde trein, welke nu vermoedelijk steeds leeg dit traject afiegt, eene zeer gunstige gelegenheid zou bie den aan allen, die hunne inkoopen in Sneek willen doen en voor dit doel de volgende trein Jammer, dat dit van het slotnummer niet kan worden gezegd. De Parasoldans wat had men zich er veel van voorgesteld Maar vooral in de eerste gedeelten ging het zeer onregelmatig. Of waren muziek en danseressen niet goed aan elkaar gewend In het laatste gedeelte kwamen echter mooie momenten voor. Ei nu »Greate Pierc. Greate Pier telt kranige werkers. En menige oefening werd keurig uitgevoerd. Maar wat zoo bedroe- venden indruk maakte Dat er voor sommige nummers maar een 5-tal leden opkwamen. Neon, dat ligt niet aan hen, die achter de coulissen bleven. Nog minder is dat te wyten aan den leeraar. Dat is te wjjten aandie jonge heeren, die tot dusverre geen lust gevoelden, om lid van Greate Pier< le worden. Ziodra dat anders wordt, zal »Greate Pier< met >Thusnelda< een edelen wedyver beginnen, wie op de jaarlyksche uitvoerin gen wel het beste voor den dag komt. Met de woordvoerders der vereen., bren gen we een woord van hulde aan den heer M. Wierstra, die de leiding van deze uit voering had. Ook nu weer dwong hy be wondering af, door z§4 gemakkelyke maar toch vaste leiding. De avond werd besloten met een bal, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. In de pauze sprak de heer Graafland, inspecteur v/d lichamelijke oefening uit Zwolle. Deze gaf ten zeerste blyk van zjjn voldoening over de prachtig geslaagde uit voering en zei zelfs dat deze zjjn verwach ting ver had overtroffen.. Bjj de Zaterdag ten stadhuize ge houden aanbesteding van ’t maken van riolen met putten, aanleg van wegen en bestra ting met verdere werken, op terrein achter en in aansluiting met de Looxmastraten aldaar, waren 14 biljetten ingekomen. Ingeschreven werd als volgt H. Kampen, Sneek f 9252. M. H. van Meekeren, Hindeloopen - 9000. S. Martens, Sneek Oepke de Vries, Sneek S. S. de Jong, Lemmer Chr. Koster, Sneek W. S. de Jong, Lemmer D. Vonk, Sneek A. S. de Jong, Lemmer Annef v. d. Zse, Sneek P. Boomsma B. v. d. Vliet Tj. Beetstra a’.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1