f2000 I Jong Gehuwd SNEEKER COURANT (67ve Jaargang) cnWYMBRITSERJDEEL(14<ie Jaargang) DE JONG'S Meubelfabriek NEDERLAND Bergplaats voor Inboedels. 1,1. A. Huizinga. Van de Leeuwarder Rechtbank. 11,1 f200 o vJUn f 150 HaJn™, f75. «s |EA f25 No, 48. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. onderstaande RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. ENVELOPPES BRIEFKAARTEN DAALDERS CACAO r inhussen en pakjes Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. BEECHAMS P1U.EN Zaterdag 14 Maart 1914. 30e Jaargang. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleifizand - Sneek. TELEFOON No. 150. I Suiker- en Eiwitziekte. Ziekte der Urinewegen. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen. (Risico gedekt door de Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Feuilleton. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. Verdronken. ANNEX Invaliditeit. XrW lijden. IsJVJ of O o g. van een u 1 ra‘ sxv Wijsvinger. Ij. buis 1 Jan reeds de boschjes te betrekking danseuse van ter zijde aankijkt. blijft de „bromvlieg' DOOR E D W. R O O Z E. Geschiktst adres Firma H. BRANDENBURGH, Telefoon No. 150. Jicht en rheumatiek zijn meestal de gevol gen van te zware voeding. De gevolgen van overvoeding worden alleen door het echte Hunyadi Janos-bitterwater te niet ge daan. Men neemt des morgens op de nuchtere maag tot 1 wijnglas Hunyadi Janos. (Adv.) In de straat weggezakt. Maandagavond zakten in de Joh. Ver- hulststraat te Amsterdam een paard en wa gen weg in de dalende bestratinger ont stond plotseling een kuil van één a ander halve Meter diep. Het paard viel, de koet sier viel van den bok, de passagier, een heer, viel door de ruit. Allen kwamen er vrywel onbeschadigd af, alleen de heer moest zyn reis naar het station en de stad uit, vervolgen met een zeer diepe snede in een zjjner vingers. De oorzaak van het ongeval was, dat een buis gadeslaat... Wij laten Hoveling een stelde dame verzorgen, eens naar Grooto Advertentiën kunnen uiterlijk tci Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. en Donderdags- Vrijdags- van de straatrioleering naby een put was afgeknapt. Daardoor was zand in de en de put geloopen en een holte on der de bestrating ontstaan, die den last van een paard met rgtuig opeens niet meer kon dragen. Te Etten (N.B.) in den Grauwen polder werd het driejarig kindje van den landbou wer V. verdronken gevonden. Lijn Zwolle—Blokzijl. De spoorljjn ZwolleBlokzjjl is Woens dag zonder eenige feestelijkheid geopend tot Zwartsluis. Het verdere gedeelte van de lyn kon nog niet in exploitatie worden geno men wegens eeae verzakking by Vollen- hove. Studenten werk. Dinsdagavond trokken 6 a 700 studenten te Leuven (België) naar het huis van een bestuurder van een nachtveiligheidsdienst, dien zy verdachten een verklikkersdienst te hebben ingesteld. En van >verklikken< zyn studenten doorgaans weinig gediend. Eerst werden de ruiten van het huis in gegooid, daarna ging de stoet naar de wo ning van een der hoogleeraren, die mee de hand moest hebben in dien verklikkersdienst. Daar werd een ware veldslag geleverd tegen de inmiddels aangerukte politie. Enkele studenten werden toen ingere kend. En na afloop van den stryd werd een ryke oogst van hoeden eu wandelstok ken ingezameld. Westersingel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. hij Emma ontmoette. „Wanneer dat zoo is,” zegt de baron, „dan geloof ik de dames een verandering van be geleider te moeten voorstellen.” Het woord bij de daad voegende, doet de baron twee passen achterwaarts, terwijl mevrouw van Dalen zich van zijn arm meester maakt en Hoveling in den steek laat. De luitenant der huzaren buigt ten tweede maal en biedt mevrouw van Bergen zyn arm aan, waarschijnlijk om haar ten dans te leiden... En Emma. zij ziet geen anderen uitweg, dan den aangeboden arm, hoewel met weerzin, aan te nemen. Mevrouw van Dalen is reeds met oom Adeldom op weg, wanneer zij zich nog even omwendt. „Emma-lief, hebt ge juf met de kleine soms gezien Juf mocht meêkomen, zei oom, om voor mijn lieveling te zorgen... Zij ziet er uit om te stelen, niet waar oom Oom van Adeldom bevestigt dit natuurlijk. „Alleen,” meent bij, „de politie is tegenwoor- in en om Haarlem vrij goed de dief moet dus oppassen.” Emma heeft natuurlijk nog niets van juf ontdekt. Zij zoif juf toch nog wel eens willen zien... een heerlijke gelegenheid om... August’s herinnering te hulp te komen „Ik geloof, dat men juist een wals begint,” waagt mijnheer Hoveling Emma in te fluiste ren. Hij, Hoveling, herinnert zich nog zeer goed, hoe hij.... ’t is al twee jaar geleden, een verrukkelijk walsje met datzelfde persoontje bij de Rustenburgjes deedtoen was het nog de Emma van Til, om wie de jongens op school vochten. „Houdt mevrouw nog steeds van een walsje?” O ja, Emma houdt nog dol veel van een meêsleepende wals, maar niet aan den arm van den „bromvlieg”Met August, dat zou ver rukkelijk zijn Emma zegt niets, maar trekt Hoveling werk tuigelijk bij den arm, naar het lage eikenhout. Op datzelfde oogenblik komt August met een jonge dame aan zijn arm, uit de zijlaan te voorschijn. Zij slaan echter een anderen weg in en hebben dus niets van hunne bespieders gezien. „Wat deert u?” vraagt Hoveling verwonderd. „Ik ben onwe], Hoveling, de warmte van de zaal en nu die afwisseling met de koelte van den avond... Laat mij een oogenblik... ’t Is dadelijk over!” antwoordt Emma gejaagd. Hoveling ziet de jonge vrouw bezorgd aan... zij is doodolijk bleek geworden... Hij vat haar band.... Die .beeft. Zou zij in zwijm vallen Mijn Hemel, wat zal de wereld daarvan den ken Gelukkig... het is voorbij!.... Me vrouw herstelt zich...-:., ’t was niets dan een voorbijgaande duizeling.... een zenuwachtige aandoening.... Zenuwen God, zij zou willen schreienmaar kan nog nietof neen, zij mag niet schreien, zoolang men haar oogenblik zijn ont- en zien intusschen het paar om, dat, onwetend van het onheil dat het stichtte, vertrouwelijk hun weg vervolgt. „Ik heb uit den mond van uw vrouw ver nomen, d»t zij gelukkig is” zegt de vrou wenstem. „Kunt ge iets anders verwachten, Johanna ik ben een man van eer, Johanna, de vrouw, die ik gehuwd heb, zal ik gelukkig maken.” „Dat weet ik, daarvan ben ik overtuigd zegt Johanna ernstig. „En gij Johanna, zijt ge in uw goed geslaagd, zijt ge gelukkig?... (Wordt vervolgd.) g TaE man gevoelt zich jonger en de g vrouw ziet er frisscher uit, wan- neer zij hunne gezondheid onderhou- g den door het geregeld gebruik van g NIEUWE SNEEKER COURANT 19.) Eensklaps worden zij door een luid gelach attent gemaakt, dat er gezelschap nadert. „Eindelyk heb ik u gevonden,” spot eene oude bekende, niemand anders dan mevrouw van Dalen. „Zoo, mevrouw van Bergen het moet wel aan het aangename en onderhoudende discours van onzen gastheer te wijten zijn, vergeef mjj oom, dat de arme mijnheer August met zijn zieltje ondqi’ den arm naai de goudvisschen staat te kijken... ’t Is hard voor den jeugdigen echtgenoot, zoolang alleen te blijven.Enfin, ik wil hem wel gaan zeg gen, dat mevrouw in goed gezelschap is... maar Emma, mag ik het genoegen hebben, je mijnheer Hoveling, te Haarlem in garnizoen, voor te stellen, die naar het oogenblik snakt, waarop hij met een oude vriendin, de vroolijke Emma van Til, thans mevrouw van Bergen, als in vroeger dagen een heerlijk walsje zal mogen doen De officier buigt en fluistert honigzoet: „Mevrouw van Bergen is de wanhopige Ho veling natuurlijk reeds vergeten.” Emma kleurt... Zij herinnert zich dien ver velenden Hoveling maar al te wel. Hij was het, die haai- altijd op straat naliep, toen zij nog bij de oude lui thuis was, en door haai en Adèle de „bromvlieg” genoemd werd, omdat hij nooit van haar was af te slaan, wanneer Ziekte van de Nieren, Blaas-en Baar moeder, Jonge of Verouderde Vloei ingen bij beiden seksen,'Geheime ziek ten, Protatites, (ontstekingvan den voor- knobbel),Menigvuldige aandrang-moele- lljkheid of pijn bij het urlneeren (water- I loozen), aambeien enz. Volkomen en snelle ge nezing door extracten (afkooksels) van planten. Vraagt, onder bijvoeging eener beschrijving uwer ziekte, de gratis brochure No. 32 aan bij Docter DAMMAN, Rue du Trone 76, Brus sel (Belgie) of bij A. van TUIJLL, Paleisstraat 13 Amsterdam, en gij zult het.middel ontvan- gen om u spoedig te genezen. Als straf werd geëischttegen Upke 2 maanden, tegen Ruurd en Gerben elk 1 maand. Mr. R. Römer te Laeuwarden pleitte voor den jongsten beklaagde verzachtende om standigheden. Aanstaanden Woensdag uitspraak. De roeiboot uit Oppenhuizen. Foppe de Jong te Oppenhuizen hield een roeiboot, want in het waterland komt zoo’n vaartuig vaak van pas. Om het tegenweer en wind te beschermen, borg hy het in een schiphuis. Op een morgen in de maand Augustus bemerkte de Jong echter, dat de boot was verdwenen. Nasporingen van de politiie leverden geen resultaat op. Was de boot op eigen houtje een pleiziervaart begonnen Dat kon niet. By toeval, maar dank zy het Januari- wintertje, dat we gehad hebben, werd de dief van de boot ontdekt. Het moest de 32-jarige koemelker Tjalling V. te Snik- zwaag zyn, werd den veldwachter de Vries te Oppenhuizen gezegd. Deze toog er op af en vond de boot, maar verschillende voorwerpen, bij de boot bshoorende, waren weg. Liter werden in de woning en den molen van Tjalling. Toen bekende deze, dat hy op een avond niet meer met de tram van O. naar huis kon komen en daarom gebruik gemaakt had van de boot. Vergeten terug te bren gen Beklaagde is afwezig gebleven. De Jong vertelt f 40 schadevergoeding te heb ben ontvangen, als dan de zaak niet voor de rechtbank kwam. Maar dit laatste kon de Jong niet meer verhinderen. Daarom eischte di rechtbank 3 weken gevangenis. Een duur reisje van O. naar Sn. Vonnissen. v. d. V., 18 jaar, van boerenbedryf te'Oudega (W.) werd wegens beleediging van een ambtenaar in functie (de agent Molenberg) te Sneek veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis, overeenkom stig den eisch. Schadelijke werking van chocolade. Zooals men weet heeft de voeding van de moeder of de min grooten invloed op de samenstelling van de melk. Maar tot nog toe had men niet bemerkt, welk een schadelyken invloed een te groot gebruik VOETBAL. Voor Zondag a.s. worden de volgende voetbalwedstrijden aangekondigd L.S.C. I alhier tégen Frisia III te Leeu warden. L.V.C. I te Leeuwarden tegen Sneek I. V.A.C. I te Heerenveen tegen Stanfries te Leeuwarden. Friesland II te Leeuwarden tegen haar plaatsgenoote Rood-Geel. Friesland III te Leeuwarden tegen V. A.C. II te Heerenveen. BelgiëNed Elftal. Antwerpen. Ned.Engeland Militair. (Den Haag.) Eerstgenoemde club is ontvangende. Openbare Leeezaal. Gedurende de maand Februari werd de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier bezocht door 1587 personen, terwijl 933 boekwerken werden uitgeleend. Looddiofstal. Drie jonge mannen nemen plaats in de bank der beklaagden. Het zyn Upe H., 18 jaar, Ruurd W., 28 jaar en Gerben de B. 22 jaar uit Workuro. IJpke en Gerben hadden lood gestolen uit het drooghok van J. Haagsma, het eerst te water geworpen, later opgevischt en toen verkocht aan Chr. Westra te Workum voor een riks, dien ze samen gingen deelen. Deze manier van aan geld te komen, scheen hen nog al te bevallen, want in Januari, twee maanden na den eersten dief stal waren IJpke en Ruurd weer in het hok en namen 30 pond lood weg, waarvoor ze nu by Westra f 3.50 beurden. Een week daarna gingen ze nogmaals en haalden nog grooter hoeveelheid, die nu per slee naar Makkum werd vervoerd en daar verkocht voor f9 aan Tj. Bruinsma. Beklaagden zyn niet erg terughoudend in hunne meedeelingen omtrent het gebeurde. Zeker pleit dit voor hun eerlykheid, al thans op dit oogenblik. Maar overigens noemde de subs-off., vooral met het oog op den leeftijd der jongens, het geval een treu rige zaak. „Welke wals geeft u de voorkeur vraagt Hoveling beleefd.... „De baron heeft onze muziek en met een goed woordje, kan ik veel van den kapelmeester gedaan krijgen.. Welke bevalt u beter label' of de Fraices au Cham pagne of...” en Hoveling’s stem wordt zoo mo gelijk nog zoeter: „Zal ik dezelfde wals vra gen, die gespeeld werd, op het bal bij do Rustenburgjes ’t Was Faust. Hoveling zpu die wals... (hij meende..niet de muziek)... nimmer, neen, nimmer vergeten. Men is intusschen de balzaal genaderd. ’t Is Emma volkomen onverschillig, Welke muziek er gespeeld wordt, wanneer het maar een wals is, die veel leven maakt, zoodat zij het gegons van den „bromvlieg” niet zal kun nen hooren. Wanneer Emma de tooverachtige danszaal binnen treedt, is haar eerste werk, August met de oogen te zoeken. August is er echter niet... misschien staat hij nog altijd aan do goudvisschenkom. „Eén toertje slechts, mijnheer Hoveling, één toertje,” zegt Emma, en maakt zich ge reed, om zich tusschen de dansende paren te scharen. Hoveling heeft veel te vragen... hij vermeidt zich in allerlei herinneringen aan het verle den... Geen wonder... mevrouw van Bergen zweeft nog altijd licht als een veertje daar heen, juist zooals Emma van Til placht te doen. Hij vraagt naar mama, naar papa en. eindelijk waarmede hij wel had mogen be- spreken. „Dat ginnen, naar mijnheer den griffier. O, zeker, mijnheer van Bergen was bepaald in zeer aangenaam gezelschap... er was nog juist tijd genoeg, een tweede toertje te doen. - En andermaal moet Emma zich in het on- zijn,” meent Hoveling, terwijl hy zijn schoone vermydelijke schikken en blijft de „bromvlieg” danseuse van ter zijde aankijkt. T’ i» «j; .MuU-Kg'. —.^■i '-’■■V- j 1 >i.—1 1 -i van chocolade kan hebben, Brandeis en Quintrie hebben hieromtrent een merkwaar dige ondervinding opgedaan. Eim baby leed aan ernstige ingewands-aandoeningende moedermelk werd geanalyseerd en men con stateerde daarin kristallen van kalk-oxa- laat. Dit was een geheel abnormaal element en na een onderzoek bleek, dat de moeder gewoon was buitengewone hoeveelheden chocolade te verorberen.Nu bevat chocolade bjjna altijd een geringe hoeveelheid zuring zout of oxaalzuur en de dokter verbood de vrouw haar snoeperijen. Eenige dagen daar na was het kind geheel beter. Een kattenmepper. Met versche waar lokte hy de niets kwaads vermoedende poesjes naar zich toe. Maar dan een greep, een knauw, een slag, en terwyl de arme dieren nog ziel toogden, werd hun het huidje af gestroopt. Zoo was de metselaar ook in den nacht van 3 op 4 Februari bezig met de uitoefe ning van zyn snood bedryf, of liefheb ber^, toen een politieagent hem betrap te in de portiek van een huis in de Kat- tenburgerstraat. De gestroopte huidjes wa ren nog warm. t Op het podium in de rechtzaal lagen, stukken van ^ertniging, twee mooie zachtharige katten velletjes, een zwart en een donkergrijs. En tegen den dierenkwel ler werd een gevangenisstraf geëischt van 4 maanden. Geen dag te veel. Angstige oogenblikken. Een tweetal visschers, dat j.l. Zondag in een roeibooit op het Zwartewater aan het visschen was, had op de houtvlotten der firma Eindhoven een goed plaatsje uitge zócht en de roeiboot daaraan bevestigd. Vermoedelijk door den hevigen wind, ge raakte de boot los en dreef weg, zoodat de visschers gevangen zaten op een paar bal ken. Om den vasten wal te bereiken, moes ten zy het Zwartewater dwars oversteken. Door den nood gedrongen werd hiertoe een vlot gemaakt, door een drietal balken met touwtjes aan elkaar te bevestigen, en met een ffinken duw werd afgestooten, in de hoop zoo wel aan de overzijde te zullen komen. En ze kwamen er dan ook, doch 7erst na zeven uren lang tusschen hoop en vreeze op het water gezwalkt te hebber. Of zy bly geweest zullen zgn, toen ze ein delijk het djjkje weer onder de voeten had den 1 (Zw. Crt.) i - - ji_ü_ voortgonzen. „Den Hemel zij dank denkt Emma, wan neer dc muziek de slotaccoorden doet hooren... Nu moet zij gauw August opzoekenHo veling biedt haar welwillend zijn diensten aan... Eerst wordt de bovenzaal bezocht, waar geen spoor van den jeugdigen echtgenoot te vinden is. „Dan maar naar de goudvisschen kom,'’ denkt Emma verder, „daar is hij zeker”.... Zij slaat haar manteltje om... en is gereed... om in den tuin een luchtje te scheppen. Ho veling is beleefd genoeg haar zijn geleide aan te bieden, om den verloren echtgenoot te zoeken Waar is August Emma doorkruist het terras tal van gasten maargeen August van Bergen „Zullen wij maar de goudvisschenkom gaan?” vraagt Hoveling spottend. Emma knikt toestemmend en is het breede terras reeds overgestoken, om door de^aeuken- boschjes te zoeken.*’t Was en bleef zonderling „Laat ons teruggaan” zegt Emma tot haar geleider, „mijn echtgenoot is zeker reeds in de Villa teruggekeerd,” ’t Zou mij verwonderen gronst de „brom vlieg”, „wij hadden hem immers in dat geval moeten ontmoeten. Hij is zeker met een ad vocaat aan het pleiten voor de goudvisschen.” Hoveling schijnt niet veel lust te hebben, met zijn bevallige dame nu reeds de boschjes te verlaten. In een der zylanen hoort Emma eensklaps t is August’s stom,” fluistert zij. „Zijt u zeker daarvan „In zijn stem vergis ik' mij niet; welke is de andere ’t Schijnt mij toe een dames-stemmetjo te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1