f2000 Uit onze Raadzaal. DE «JONG'S Westerhof‘s Koffie SNEEKER COURANT (67ste Jaaroanfl)WYMBR1TS ER ABEEL (14* Jaargang) EIER-KLEURPAPIER, zeer gemakkelijk aan te wenden. I A. Huizinga. Binnenbetimmeringen. Java AA Preanger B I Meubelfabriek NEDERLAND 62 72 No. 56. Zaterdag II April 1914. 30e Jaargang. en. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. Peaske-tinzen. en. IG DAALDEKSCACAO in bussen en pakjes Kwaliteit No. I Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. NIEUW MEINDEKSMA. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 48 ets. per pond. 54 De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) f 200 i 150 f 75 f 50 „BB... f 25 BEECHAM'S PILLEN BIJ DE HAND te hebben. F Bt. 4 ling bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. bij O v e r 1 ij d e n. ANNEX van mishandeling geen sprake OU, As 57 55 55 55 55 55 55 55 55 55 5! 55 5! 55 55 55 55 75 55 55 R. 55 55 3e 55 55 Punt XIX van ren oor verdwenen. Spr. merkte, dat 'l. IhAUl nto ent „Sursum Corda" fen Theofiel Coopmann forfryske. B. van en- het 55 Voorloopige vaststelling ran Waterstaatswerken. NIEUWE SNEEKER COURANT TELEFOON No. 150. en DondordagB- Vrijdags- Qroote Advertentiën kunnen uiterlijk tel Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- on morgens 10 uur. O Minskebern, forhef dyn geest, dyn hert, Tsjuch ut it rïïge kleed fen d’ iksucht, En dwést dy wrevelmoed, dy haet, dj' smert Ontrin it kwea syn neare stiklucht. Bitink altyd omhegen tiert de baen, En deugd en tigens binne üs sibben, Al wist it kwea üs finnich soms to slean, Forgalle lastertael misskien üs ’t libben, Hwet gloeit yn Ijeafde en groeit üt plicht, Dat kin de winterkoarste dekke, Mar ’t wiere goed kin ’t wei for’n [poaske licht, Scil 't herte ta ombeech opwekke Wanneer men begint verkonden te worden, kan men meestal de gevolgen stuiten door direct flink te purgeeren men neemt op de nuchtere maag enkele dagen 1/2 tot 1 wijnglas Hunyadi Jano*. (Adv.) Per pakje van 10 blaadjes 10 cents bij De wrede winterfoarst is üt ’e wei Mei ’t leger hagel, wj’n en stoarmen. In delslein striidfjild liet er nei, De beamen liken swakke woarmen.’ De winterkening biet sa üt ’e bfin Om alle moais us to ontsetten, En treurich stien’ de pleatsen yn it Iftn As earme klüzen djip forgetten. De stilte hearske en oer greide en bou Lei swier in mistich rouflues hinne, De swarte roek socht hong’rich alles En kraste in deadesang allinne. Een Incident. De heer D r. B o u m a raadt ook aan om maar af te wachten. Onaangenaam trof Spr. echter die opmerking van den heer Blok over' brandhout noodig. Ook in een particulier ge sprek heeft de heer BI. dat gezegd en daar mee, (Spr. wil gaarne aannemen onwillens 1) een blaam geworpen op den stadstuinman, die zich deze uitdrukking aintrok. De hr. Blok protesteert ernstig tegen deze distillatie uit zjjn woorden. Ook ontkent hij, daarover in particulieren kring te hebben ge sproken. Alleen tegenover den heer Westra (wethj heeft hij dezelfde uitdrukking gebe zigd. De heer D r. Bou ma blijft bij zijne be wering. De hr. Blok noemt deze manier van op treden min De Voorz. sluit de discussie en (evens de openbare vergadering. drag van f85.938.20, zijnde 4.65 °/0 van belastbaar inkomen, groot f 1.848.150. Aldus vastgesteld. Punt VI Onderhandsche verhuring de woning bij de W oudvaartsbrug aan J de Jong te Heeg aangehouden in de vorige ver- Westersingel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. Gevoeligheid voor weersverandering. Gevoeligheid voor weersverandering is evor- als duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloos heid, vermoeidheid bij het opstaan, urinostoor- nissen, en voornamelijk rugpijn, een kentee- ken, dat de nieren niet meer de schadelijke stoffen uit het bloed terughouden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weef sels en gewrichten, en kan elke beweging moei lijk maken en pijn in de ledematen, de zijden, en schouders veroorzaken (rheumatiek, heup- jicht. jicht, zenuwpijnen) of wel het kan zich als neerslag in de urine vertoonen en tal van nrinekwalen veroorzaken Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan de ernstigste gevolgen met zich brengen en lei den tot niersteen, waterzucht, suikerziekte, Bright’s ziekte, albuminerie enz. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste verschijnselen vertoonen, en des te meer wan neer men verschijnselen als suizingen in de ooren, aandoeningen van het gezicht, hart kloppingen, koude der ledematen, benauwdhe den, zwellingen onder de oogen of der lede maten erbij opmerkt, die het- ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werk zaamheid teruggeven, dragen deze organen voortaan volkomen zorg voor het filtreeren van het bloed en het afvoeren der onzuiver heden, waardoor de gezondheid van het or ganisme verzekerd wordt. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, dro gist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, wei- gert elke doos, die niet voorzien is van nevens •üs' staand handelsmerk. AB0NNEMBNTS-PRIJ8 Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. En hwet men stellich hopet, komt greach nei, En majesteit lit hja der troano. En hwer ’t se stiicht of hwer’t se hjar keard, Der klinkt hja ’t wolkom blij tomjitte Omtsjoend mei preal, mei machten onforfeard Scil hja de skepping wünders bjitte. Sjuch, alles trillet, tilt, ontjowt en fielt, De stiennen seis dy sjitte fonken It heilich fjür fen albisieling striell’t It skeppingswird det bat wer klonken 1 B. en W. bieden het kohier aan tot een be- het van financiëelen en administratieven aard op de gemeenten. Steeds meerdere klachten ko men daarover. Maar klagen over wetten, die reeds ingevoerd zijn, is mosterd na den maal tijd. Brengt men vooraf klachten in, dan is er kans, dat de lasten zoo klein mogelijk wor den. In bijzonderheden wil Spr. niet over het wetsontwerp spreken, maar er ligt reden ge noeg in, om met Velzen te klagen. De heer Zelvelder wil bij aanhangige wetsontwerpen geen bespreking in de ge meenteraden. Dat vele gemeenten bezwaren hebben, vooral ten opzichte van de financieele lasten, is begrijpelijk. Maar Spr. wil geen verdere bespreking. Dan zou men ongewenschte invloed uitoefenen. In dit geval oordeelt Spr., dat groote ge meenten wel eenige kosten zullen krijgen, maar de regeling der uitkeeringen door de gemeenten heeft veel voor. De heer D r. B o u m a noemt als boofd-idee van de motiveenng van B. en W.dat de financieele bez varen worden in twijfel getrok ken. Was dat anders, dan zou Spr. zijn voor adhaesie betuiging. Spr. heeft een onderzoek trachten in te stellen naar het getal 70-jari gen in onze gemeenten, om zoo de kosten te becijferen, maar hij kan deze gegevens nog niet verstrekken. Spr. vreest echter geen financieel ongun stige resultaten van het wetsontwerp. De heer Blok belichaamt zijn opinie in een voorstel, dat gesteund wordt door den hr. Brouwer. Doch voor het tot stemmen komt, merkt de hr. Bakker nog op, dat hier twee zaken in geding zijnde financieele en de administratieve regeling. Sluit het eene het andere in Of kunnen wij ze uit elkaar houden De heer Dwarshuis wil deze moeilijk heid oplossen door wel adhaesie te betuigen, maar daarbij eene memorie van toelichting te voegen. Of hij geeft den heer Blok in overweging zijn voorstel te wijzigen en enkel bezwaar in te brengen tegen de financieele lasten De heer IJ t s m a wil een schrijven aan B. en W. van Velzen richten. De heer Bakker steunt dit. Doch er ontstaat eenige onzeker heid over de redactie daarvan. Ten slotte stelt de heer D r. B o u m a de kwestie eenvoudigHet adres, zooals het daar ligt kunnen we niet steunen. Wil men dan nog een adres zenden, dan kan dat nog ge beuren, als de noodzakelijkheid blijkt. Aldus wordt tenslotte z.h.st. besloten. gadering, wordt thans z.h.st. goedgekeurd. Daarna bekomt de heer Blok het woord om zijne interpellatie te houden over ifBoomenmishandelIng.” „Ik was onlangs op het kerkhof Stemmen ,,’t Begint tragisch 1” Daar zag Spr. een hoop takken, die er al lang hadden gelegen. Het groote hout was verdwenen. Spr. merkte, dat er in de daar staande boomen goed was huisgehouden. Maar daardoor was de schaduw voor vele zerken weggenomen. Spr. vroeg zich zelf afZou het Dag. Best, dit wel weten of gaat zulks geheel buiten hen om? Het laatste kwam Spr. het meest waar schijnlijk vooranders zou men zoo’n behan - deling toch hebben voorkomen? Daarna kwam Spr. op de Prins Hendrikkade en zag er een jonge boom geheel omgehouwen. Bij den Stationsweg eenzelfde geval maar in erger mate. De boomen aan het begin van den weg lijken wel pijlers of naakte mannetjes. Dat is zeker de aandacht van het D. B. weer ontgaan Want anders hadden ze deze mishandeling voorkomen. Spr. vraagt daarom: Heeft het D. B. maat regelen hiertegen genomen of zullen ze nog worden genomen De heer D r. B o u m a, Voor;;, van de plant soenen-commissie antwoordt, dat deze dingen niet aan de aandacht van B. en W. zijn ont gaan. Het D. B. weet er alles van. De zaak is dezeDe comm. v. d. plantsoe nen maakt geregeld 3 maal ’sjaars een wan deling door de stad. Bij haar laatste rond gang viel haar op, dat op de nieuwe begraaf plaats enkele boomen geheel in het pad staan. Op de oude begraafplaats zijn vele boomen verwaarloosd. En ze flink te besnoeien levert gevaar op voor de werklieden, daar de boomen zeer oud zijn. Spr. meent echter dat kan zijn. Wel heeft Spr. tegen de methode van boomsnoeien der laatste jaren bezwaren. De jonge boom aan de Prins Hendrikkade stond eveneens in den weg. Thans heeft men er een mooie dubbele rij boomen. Bij verlegging van de tram, had deze boom toch weggeruimd moeten worden. Met de boomen aan de Stationsweg is het eene heele historie. Maar van mishandeling en verknoeien mag ook hier niet worden ge sproken. De boomen staan hier te dicht aan de huizen. En de hinder, die de bewoners al daar hiervan hadden, is het hoofdmotief ge weest voor bet snoeien. En toen moest men wel tot dezen radicalen maatregel overgaan. Ze aan de huizenkant alleen besnoeien ging niet. Enkele groote takken af te kappen en de kruinen te behouden, levert bij stormweer ern stig gevaar op. De groote fout is geweest, dat men de boo men niet onderhield. In stadsplantsoenen kan men de boomen zoo maar niet laten groeien. Van jongs af moet er de hand aan worden gehouden. En dat is niet gebeurd. En nu zitten we er mee. Op ’t oogenblik is het gezicht daar verre van mooi. Maar de heer Blok hebbe een paar jaren gedulden hij zal de zaak heel anders be- oordeelen dan thans. De heer Blok is nog niet tevreden. Hij kan deze wijze van snoeien niet goedvinden. Had men ze dan maar omgekapt en jonge boompjes geplant. Met deze wijze van hande len worden de boomen in den grond bedorven. Spr. heeft bij zich zelf gedachtEr is ze ker brandhout noodig. Of misschien heeft men geld noodig De Voorz. wijst op hetgeen er eens in zijn geboorteplaats is geschied. Ook daar werd op gelijke wijze huisgehouden, maar achterna was de toestand zeer veel verbeterd. Punt XVIII Suppletoirs Legger Deze voorloopige vaststelling betreft de over dracht van bet Oud-Kerkhof, waarvan een ge deelte aan het publieke recht moet worden onttrokken. Wordt z.h.st. aldus vastgesteld. Vaststelling primitief kohier Hoofde ijken Omslag 1914 Een verstandige huismoeder zorgt er ALTIJD voor Yn swiere boeijens lei der Mem-Natür, As yn in nearsich grefsté sonken, Ontdien fen libbensljocht en libbensfjür, De gloede yn ’t edel each, wie slonken. Fordwoun en foart al hwet bifallig wier, Fordwoun wie skiente, weelde en frede Fordwoun de rykdom en natür hjar tier En dermei al hjar hearlikheden Endochs hja hopesloech fol eangst en moed It each nei jinsen fiere kimmen Om derwei skielk in trouwe ridderstoet Dy ’t rêdding taseit, to fornimmen Maar dit plan werd nog niet uitvoerbaar geacht. En waar nu van gemeente-wege niets werd gedaan, daar ging de Volksbond op eigen risico iets doen. In dit geval eischt de billijk heid, dat we steun vorleenen. Spr. beschouwt deze zaak als een geheel op zich zelf staand geval. De heer Brouwer merkt op, dat dit punt in de vergadering van 19 Dec. werd aange houden. Van B. en W. zou nader advies in komen, maar Spr. kon het op de secretarie niet verkrijgen Dit eene punt staat bij Spr. nog niet vast Kan de Volksbond zelf het tekort van den cursus niet dekken De heer Bakker heeft niet willen bewe ren, dat de Comm v. Toezicht op het M.O. tegen dezen cursus was. Maar wel was ze er niet voor met het oog op de reorganisatie plannen. Voorts had Spr. gaarne van den Volksbond een overzicht van de financiën der afd. gehad, om juister te kunnen oordeelen over deze aan vrage. De Voorz. heeft na afwijzing der vorige subsidie-aanvrage een onderhoud gehad met den Voorz. van de afd. v. d. Volksbond, om van een en ander op de hoogte te komen. Een rekening en verantwoording van den cursus is bij de stukken gelegd»:' En Spr. meentT dat de afd. niet voldoende middelen bezit om het tekort te dekken. Waarom de afd. eerst f800 en later f 180 subsidie vroeg, is Spr. ook niet duidelijk gemaakt. Na nog eenige discussie, waaruit blijkt, hoe omtrent hetgeen over dit punt in de verga dering van 19 Dec. is besloten, de notulen geen voldoende licht verschaffen, wordt over het voorstel van B. en W. gestemd. Het wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Bakker, IJtsma, Visser en Brouwer. Punt X VI Adres van het Comité voor eene Electrische Centrale cn bijdrage in de gemaakte kosten B. en W. adviseeren, afwijzend op dit adres te beschikken. Adressante heeft geheel op eigen initiatief gehandeld. Do heer IJtsma, hoewel ’toensmet het voorstel, meent B. en W. op eene inconsequentie te betrappen. Waarom de vorige subsidie aan vraag wel toegestaan en deze niet De heer Zelvelder vindt dat er nogal eenig verschil is tusschen deze beide aanvra gen. De eene betreft eene inrichting van on derwijs en de andere eene electrische centrale, die niets met elkaar te maken hebben. De heer IJ t s m a Ze verspreiden beiden licht. De heer Blok beweert, dat de heer IJ. de plank mis is. Van den boetseercursus zijn de resultaten te beoordeelen, omtrent het werk van het Comité heeft men geen gegevens. Spr. wil echter het belang van een electrische cen trale geenszins onderschatlen. Maar deze aan vrage moet vooreerst van de hand worden gewezen. Z.h.st. wordt aldus besloten. Punt XVII Adres van Burgemeester en Wethouders van Vel sen, verzoekende adhaesie te betuigen aan een door den Raad dier ge meente gericht adres aan de 'Ie Kamer der Staten Generaal inzake het bij die Kamer in gediende ontwerp van wel tot verleening ran ouderdomsrenten aan behoeftigen B. en W. adviseeren, om bet adres voor kennisgeving aan te nemen. Het licht h. i. niet op den weg der gemeente-besturen om invloed uit te oefenen op de stemmingen in de Staten-Generaal. En al trekken B. en W. subsidie-aanvraag gróót f 180 was afgewezen, je vermeende belasting ernstig in twijfel, aan J._ tr-n._L.__j J_i administratieye regeling is toch een gun stige zijde. De heer IJ t s m a begrijpt dit voorstel niet best. Dat de uitvoering van deze wetten wordt 1 aan de gemeente-besturen heeft een voordeel, zegt men. Maar in de aanhef beweert men geen invloed te willen uitoefenen. Hoe is dat te rijmen Dat de financieele lasten zwaar zullen druk ken, staat bij Spr. vrij vast. Daarom is het goed, dat bij de Staten-Generaal gewezen wordt op de schaduwzijden van de voorgestelde re geling. In de toekomst wordt dan misschien rekening gehouden met de gemeenten. De heer Blok is het niet een» met B. en W. De laatste jaren legden vele wetten lasten (Vergadering van Dinsdag 7 April 1914, ’s avonds 7 Vi uur.) Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Loco-Secretaris de heer J. Pottinga. Aanwezig alle leden. Na opening der Verg, wordt de agenda van den vorigen avond vervolgd. Punt XV. Adres tan de afdeeling Sneek" van d n Vo!ksb<md, vereeniging tegen drank misbruik, verzoekende subsidie ten behoeve van een gehouden cursus in vakteekenen en boet- seeren B. en W. stellen voor eene subsidie van f 108.77 te verleenen, zijnde het tekort van den afgeloopen cursus. De heer Bakker kan zich hiermee niet ver- eenigen. Toen in Nov. van het vorige jaar de wist de afd. van den Volksbond, dat zij op steun uit de gemeentekas niet behoefde te re kenen. Toch liet zij den cursus doorgaan en nu zit ze met een tekort. Spr. wil deze sub sidie evenmin toestaan als van andere vereen., opgedragen die een tekort hadden. Stem De konijnententoonstelling Ook het rapport van de commissie voor M.O. achtte deze cursus van niet 200 groot belang. De heer D r B o u m a meent, dat de heer Bakker zich vergist. De Raad wees een vorig maal de subsidie-aanvraag af, omdat plannen in de maak waren, voor een uitgebreider in richting ter vervanging van de burger-avond- school. Met den heer Inspecteur van het M. O. is daarover geconfereerd. Deze inrichting zou door Rijk, provincie en gemeente worden ge subsidieerd. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1