1. f2000 Jong Gehuwd Dekens. Matrassen. SNEEKER COURANT (67«c Jaargang) e„ WYMBRITSERADEEL (14jc Jaargang) n DEJONG’S Meubelfabriek NEDERLAND LI. A. Huizinga. No, 58. Zaterdag 18 April 1914. 30e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. r BEECHAMS P1U.EN Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. bedragen. (Risico gedekt door de Holiandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bii“ge f 200 ov f ISO HÏnTv™, f 75 f EA S 25 B H. Walda, I f- <- bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. ad. ct. HOIXANDSCH - ZWITSERSCHE CHOCOLADE Tabletten. Rollen. Doozen bij O v e r 1 ij d e n. FeuilBeton. Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" te Sneek. ANNEX TELEFOON No. 150. Invaliditeit. LVU Overlijden. 1 |JV of Oog. J van een D u i m. 1 Wijsvinger. 1 LJ ide oie or- 1 jen .00 gen, waartoe 27 HOOFDSTUK XIV. TWEE VROUWEN. H ord( vervolgd.) Emma weerstaat Johanna’s blik. hem, B. Faber te IJlst, H. de Jong te Woudsend en Tj. Zoethout te Folsgare. Niet bevorderd 1. Tot de eerste klas werden toegelaten K. Boerstra, alhier, J. Couperus te IJlst, A. v. d. Heide te Gauw, B. Hoekstra te Tinga (o. Sneek), G. de Jong te Oppen huizen en S. Wagenaar te Bozuin. Een 14-tal leerlingen dezer school hopen dit voorjaar examen te doen. H er. 9 DOOR E D W. R O O Z E. t ïn het voorjaar heeft er in ons organisme een onontbeerlijke verandering plaats, die in abnormale gevallen gepaard gaat met ver stopping, rusteloos slapen, hoofdpijnen enz. Ieder mensch dient in het voorjaar schoon maak te houden, door eenige dagen op de nuchtere maag een wijnglas Hunyadi Janos- Bitterwater te gebruiken, hetgeen grondig en onschadelijk reinigt. (Adv.) en Donderdags- V rijdags- Groote Advertentiën kunnen ui terlijk tet Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. Voor elerzoeker.. Eierzoekers worden er aan herinnerd, dat ’t zoeken slechts geoorloofd is tot en met 28 April en niet meer tot 1 Mei, zooals vroeger. De eieren mogen niet later vei voe. d worden dan tot en met 30 April. den gezien. In geheime vergadering werd tenslotte nog besloten voor de totstandkoming van een nieuwe rjjkslandbouwwinterschool te Leeuwarden eene geldleening van hoogstens f 20.000, gedurende den tgd van 20 jaren, te garandeeren. DIJ LICHTE aandoeningen O aangewend, voorkomen Wie de lichtpunten in zijn leven met dank baarheid opmerkt, zal dat leven, hoeveel som bers het ook bevat, toch levenswaard noemen. o— Emma van Bergen zit alleen in haar keu rig boudoir. De griffier is naar een avondzit- ting, enAdèle is ’s morgens naar huis vertrok ken. Ik zou mijn heldin onrecht doen, wanneer ik haar nu nog als onverzoenlijk voorstelzij is volstrekt niet geneigd Adèle’s raadgeving op te volgen, of bewjjzen te zoeken, en toch zou zij niets liever dan bewijzen verzamelen, om de onschuld van dien goeden August dui- deljjk aan het licht te brengen, en Adèle van een onrechtvaardige verdenking te beschuldi- Westersingel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. Bond v. Coöp. Zuivelfabrieken. Woensdag vergaderde te Leeuwarden de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Fries land. De voorz. deelde o.m. mede, dat in den Bond een opgewekt leven heerscht, dat de zaak- UitweUingerga spoedig in het reine zal zgn gebracht. Een voorstel wordt aangenomen om het bestuur een crediet te verkenen (f 1400) ter bekostiging van da proefnemingen over de opbrengst van boter en kaas uit meer en minder vette melk. Het crediet bg de coöp. Zuivelbank wordt verhoogd tot een maximum van f 10.000. Van Bondswege zullen cursussen voor meikonderzoekers worden gehouden. De heer IJ. Boersma te Opeinde hield eene lezing over Hyg.önische bereiding der zuivelprodukten. Het bestuur deed toezeg ging, enkele hierin vermelde zaken onder de aandacht te zullen nemen. Geklaagd werd over de moeilijkheden, waarmee de melkrjjders in den winter heb ben te worstelen. Dan mogen ze niet meer dan een zeker aantal bussen op den wagen hebben. De aanwezige bussen, die eenigen inhoud heb ben, worden dan voor vol gerekend. Kan de bond bg het provinciaal bestuur ook ageeren, om hierin verandering te krijgen? De heer Veeman, van Marssum, merkt op, dat deze kwestie reeds meer dan eens werd besproken. Het prov. bestuur is tot wijziging niet ongeneigd, zoo slechts een betere weg van bondswege kan worden ge vonden. De voorzitter zegt toe, dat de kwestie door het bestuur onder de oogen zal wor- gelijks zal loopen. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de commissie tot toetreding als lid van het 3de Intern. Congres voor den Vrijhandel te houden in Amsterdam 8—11 Sept. '14. Dit verzoek met rapport zal bij de leden circuleeren. 4. Voorstellen en besluiten. Wordt met algemeens stemmen besloten de Dir. der Ned. Tramwegmij. te berichten, dat de Kamer met genoegen heeft gezien, de spoe dige behandeling en inwilliging van hare ver zoeken, doch alsnog in overweging geeft de tram, die 12.40 ’s middags van Heerenveen naar Sneek vertrekt te doen aansluiten op den sneltrein uit Zwolle, die te 12.54 in Hee renveen aankomt. Hierna sluit de Voorz. de vergadering. nen. Dolgaarne had zij zich op het vak van het onderwijs willen toeleggen, maar de hooge eischen, die daarvoor tegenwoordig gesteld worden, bleken hare krachten te boven te gaan. Zij moest zich dus laag bij den grond bewegen, en bezat geen middelen genoeg om zich voor een acte tot het geven van onderwijs op een middelbare school te bekwamen... Zij aanvaardde tot nederige taak: de zorg over twee jonge kinderen. Schier den ganschen dag was zg met die kinderen alleen haar tegen - woordigheid in den huiselijken kring werd alleen, ter wille van die kinderen.... geduld.... Van elk discours buitengesloten, had zij zich slechts over de twee aan haar zorg toever trouwde kinderen te bekommerenmet die twee schepseltjes moesten hare gedachten zich alleen bezighouden die zorg was haar levens doel, de kinderkamer haar wereld. Toch, in zóó nederige en onaanzienlijke betrekking, overkwam haar een groot ongeluk. Men zeide haar... dat zij mooi was den spiegel, dien zij raadpleegde logenstrafte die bewering niet, kortom, zij was ijdel genoeg.... om te gelooven. TA1„11Li gaan... werd zij aanstonds door den een met belangstelling, door een ander met bewonde ring aangezien. Een oogenblik ging zij zelfs zoo ver, om te gelooven, dat het voordeel barer schoonheid misschien een schoone toekomst omsluierd hield. Op zekeren dag ontmoette zij toevallig in den spoortrein tusschen Haarlem en Leiden een jongmensch. Het meisje ging haar tante bezoeken, en het jongemensch was student. Het scheen dat de student veel be hagen schepte in het onderhoud met zijn reis- genoote, want toen zij in Leiden uitstapten, vroeg hij verlof haar te mogen aanspreken, waar hij haar ooit zou ontmoeten. Zij was onvoorzichtig genoeg, dat verlof toe te staan! ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. geoordeeld, vóór de beschuldigde zich verde digde. Nu wijst zij haar een stoel en gaat zelf op de sierlijke causeuse zitten. jFier werpt zij het kopje in den nek, zij is immers de getrouwde, de rechtmatige vrouwdie an dereis een misdadigster.Zij vraagt kortaf: „Wat verlangt jufvrouw Johanna?" Jk wensch mevrouw een dienst te vragen.” „Van mij?” „Van u mevrouw, en wel... omdat u alleen, begrijpen kunt het gewicht van den dienst, dien ik te vragen heb. Ik wensch uw oordeel, en daarna uw raad te mogen weten,” zegt Johanna met bijzonderen nadruk. „Heeft misschien mevrouw van Dalen u naar mij verwezen vraagt Emma verwonderd. „Mevrouw van Dalen weet niet, dat ik hier ben. Ik kom u ook niet voor mijzelf lastig vallen. Ik vraag voor een ander, die met u in jaren en ondervinding overeenkomt. U zijt de eenige, mevrouw, die begrijpen kunt, wat een ander misschien niet kan beoordeelen. U kunt gevoelen met haar, voor wie ik om raad vraag, omdat uw hart een antwoord zal kun nen geven, waarvan het geluk van twee men- De weinige keeren dat zij alleen mocht uit- schen afhangt.” Emma ziet Johanna uitvorschend aan. „Mag ik spreken vraagt deze, en poogt den blik te ontwijken. Wanneer ik iets doen kan voor het geluk of in het belang van anderen, zal ik mij daar aan niet mogen onttrekken.... Verontschuldig mij echter, wanneer ik misschien den raad, dien u van mij verlangt, schuldig blijf”, zegt Emma waardig. „Ik ken een jong meisje, mevrouw, of, laat ik liever zeggen: een vriendin,” begint Jo hanna, „die niets anders ter wereld bezit dan een opvoeding, waarvoor zij hare vroeg over leden ouders oprecht dankbaar is Dat meisje had geen ander vooruitzicht, dan zich in on dergeschikte betrekking een eigen weg te ba- Uit het jaarverslag van de?e Spaar- en Voorschotbank, uitgaande van de Chr. Pa- troonsvereon. »Boaz«, big kt groots vooruit gang. De totaal omzet vermeerderde o. m. met 30% en bedroeg f 469.434.135. Door 182 leden is thans gestort f 4359.70. Het reservefonds bedraagt f 708.76, voor rente is f 1427.13 gereserveerd. De omzet in rekening courant is gestegen tot f301.280.195 ontvang en f 320.362.84 uit gaaf. Saldo debiteuren bedraagt f 85.254.956, creditsaldo's f28 162.48. De deposito’s vermeerderden met f 17.640 en stegen tot f 59.645. Op spaarbankboekjes werd ingelegd i 94.747.0P, terugbetaald f75.950 30. Het tegoed bedraagt (rente inbegr.) f56.905.69, waarvoor 379 boekjes zgn afgegeven. Aan voorschotten is terugbetaald f 18230 en uitgeleid f18 420. Saldo 31 Dec. ’13 was f 16.520. Het hoofd „belegde gelden” steeg met f15 857 tot f 43.379. Hat maxi- mum-lividend over 1913 bedraagt 5°/°. Tot bestuurslid werd gekozen de heer K. v. d. Biug, tot leden van de Commissie van Toezicht de heeren C. Nauta te IJlst en Mr. P. S. Gerbrandy alhier. De rente werd voor 1914 vasfgesteld op spaarbankboekjes 3 pCt. en in rekening- courant 3 en 5 pCt deposito’s jaar 3% pCt1 jaar 4 pCt. Voor het onderwgzers-examen slaag de Woensdag te Leeuwarden de heer J. G. J. Rinkes alhier. RAUWERDERHEM. Hetjuiste cgfer van de handteekeningen voor Plaatselgke keuze bedroeg te Irnsum 40.5%; over de geheele gemeente teekenden 869 personen of 57.7%. BOLSWARD. Tot griffier bg hel kanton gerecht alhier is benoemd Mr. L. Thgs te Kampen. De heer mr. dr. B. baron van Heemstra, thans griffier, is als zoodanig benoemd bg het kantongerecht te Heeren veen. NIEUWE SNEEKER COURANT vrouw, „laat die vreemde dame binnenkomen.” Nu volgen er eenige minuten van spanning.... Emma is opgestaan en plaatst zich in het midden der kamer Een lichte tred wordt in de gang vernomen.... nog één seconde, en de bezoekster treedt binnen. Zij slaat dadelijk de groote voile op en ziet mevrouw van Bergen met een kalmen, mis schien deemoedigen blik aan. Emma is onwil lekeurig een schrede achteruit gegaan.... want zij heeft onmiddellijk haar medeminnares... zij heeft Johanna herkend. Haar hart klopt on rustig; zij gevoelt, dat haar het bloed naar de wangen stijgt.... Durft dat schepsel den drempel dezer woning overschrijden Ge voelt die jonge vrouw dan niet de minste schaamte meer in zich Haar blik is kalm... maar brutaalhaar houding deemoedig. en toch schijnt zij zich van zekere eigenwaarde bewust. Emma van Bergen verheft zich fier, als om dat lichtzinnig schepsel haar meerderheid te doen gevoelen... „Wees bedaard, Emma” vermaande zij zich-zelf, en legt onwillekeurig de hand op het hart, als ware zij bevreesd, dat het te spoedig zal ontlasten, wat het in zich woelen voelt. „Herkent mevrouw mij vraagt Johanna. „Helaas,” zucht Emma; maar daar ligt in dien klank, in dien zucht, zooveel pijnlijks, zulk een schat van leed en zielelijden, dat Johanna er aanstonds door getroffen wordt. Eigenlijk zonder te weten wat zij doet, steekt zij mevrouw van Bergen de hand toe. Als bad een adder haar gebeten.... trekt Emma zich terug. Johanna ziet mevrouw strak in de oogen en besluit de mindere te zijn. Zij kent haar standpunt in de maatschappij, maar geeft nie mand het recht haar gevoel van eigenwaarde te beleedigen. Emma weerstaat Johanna’s blik... Zij heeft het Emma evenwel niet euvel van den vroegen morgen VERGADERING van de Kamebvan Koophandel en Fabrieken te Sneek op Dinsdag 14 April 1914. Aanwezig de heeren: P. Reinouts van Haga, voorzitter, S. Henstra, E. Priester, R. Gorter en J. Lindeman, secretaris. Afwezig de heeren W. Nieveen, S. v. d. Meulen Szn. en H. Brenninkmeijer. Punten van Behandeling 1. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 2. Lecture uitgegane stukken aan den heer Inspecteur der H. IJ. S. M. te Leeuwarden en aan B. en W. der gemeente Sneek. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken a. Bericht van den heer Inspecteur der H. S. M. te Leeuwarden, dat de klacht over de openstaande kelderdeuren aan het station alhier, door den betrokken dienst is opgeno men, zoodat binnenkort verbetering van den toestand kan worden tegemoet gezien. Voor kennisgeving aangenomen. Chr. Normaalschool. Bg de gehouden overgangsexamens aan de Chr. Normaalschool alhier werden be vorderd Van klasse III naar IVA. Boerstra, K. Grondman, B. Miedema, C. Onvlee, A. de Vries, H. de Vries en P. v. d. Wa), al len alhierZ. Bg 1, J. Dgkstra en W. Gaastra te Hommerti t J. de Boer te WoudsendA. v. d. Heide te Scharnegou- tum H. ten Kate te IJlst en J. Nauta te Oppenhuizen. Niet bevorderd 3. Van klasse II naar IIIM. Dethmers en A. v. d. Linde, beiden alhier; Tj. Bgl te Jutrgp, R. Jellema te Gauw, W. Nauta te Offingawier, J. Renetna en H. Walda, beiden te Scharnegoutum. Niet bevorderd 1 Van klasse I naar II: J. Boegenga, R. Bos, G. Demmer, J. Hogendgk en H. Pop- pinga, allen alhier, G. Damstra te Oost- gen, waartoe een samenloop van omstandig heden, overdreven voorstellingen en vruchten eener door jaloezie te hoog opgevoerde ver beeldingskracht, misschien aanleiding gegeven hebben. Men mag duiden, dat zij van den vroegen morgen tot den laten avond, over dit onderwerp zit na te denken. ’t Was haar dikwijls te moede, alsof haar liefde groot genoeg was, om alles te vergeven en te vergeten, maar even dikwijls balde zij in stilte de kleine vuist, tegen de vrouw, die haar aan den afgrond van ellende voerde. Dik werf was zij vast besloten, August openhartig over zgn wangedrag te onderhouden, maar schier in hetzelfde oogenblik verwierp zij zulk een gedachte, omdat het immers bijna niet anders kon, of hij zou haar van een zeer on gewettigde jaloezie beschuldigen en zichzelf van eiken blaam weten vrij te pleiten. Bui tendien, onzekerheid was in dit treurige geval wellicht nog verkieslijker dan zekerheid. Mevrouw van Bergen is alleen. Het is eerst acht uur, en denkelgk zal August niet vóór tien ure terug zijn. Deze eenzaamheid is haar onder de gegeven omstandigheden echter niet onaangenaam, want hoe meer en hoe langer zij alleen blijft, des te inniger wordt haar verlangen naar August’s terugkeerdaarin vindt zij voor zich het bewijs, dat haar hart hem nog niet veroordeeld heeft, en de gratie verleend zal worden, zoodra hij er om vraagt. Het slaat juist half negen, wanneer Betje komt zeggen, dat er een jufvrouw is, die me vrouw gaarne wenscht te spreken. „Wie kan ze zijn Heeft de jufvrouw haar naam genoemd „Neen, mevrouw. De jufvrouw draagt een donkere voile,” en Betje weet dus zelfs niet te zeggen, of zij oud of jong is. Een oogen blik van beraad volgt.... eindelijk beslist me- b. Schrijven van het Centraal Bestuur van den NederlTuinbouwraad, dat hij wenscht terug te komen op de afwijzende beschikking van Z.Ex. den Min. van Waterstaat inzake verzoek de maxima van gewicht en afmeting van post- paketten te verhoogen, omdat in het antwoord van den Min. voorkomt, dat een minder ver gaande dan gevraagde uitbreiding thans wordt overwogen. Besloten als voren. c. Bericht van den Dir. der Ned. Tram wegmij. op missive No. 553, dat de .tram die 10.10 van Sneek vertrekt, zal vervroegd wor den, ten einde aansluiting in Heerenveen op den sneltrein te verkrijgen, behoudens goed keuring van den dienst der Posterijen. Tevens met toezegging van het aanbrengen van bordjes met opschrift „tramhalte” op de vaste stopplaatsen. Besloten als voren. d. Verzoek van den heer A. M. Kuyt om adhaesiebetuiging aan het adres van de Kamer van Kooph. te Gouda inzake verzoek aan de Spoorwegmij. om verlaging te verkrijgen van het thans vigeerende tarief op staangeld van te lang in lossing zijnde wagons. Wordt besloten een afschrift van het origi neels adres van de Kamer van Gouda aan te vragen om daarna in de volgende vergadering hieromtrent een besluit te nemen. e. Antwoord van den Raad van Admini stratie der H. S. M., dat op verzoek der Ka mer, de Vrijdagmorgenmarkttrein iets zal ver vroegd worden, ten einde aansluiting te ver krijgen op den trein richting Groningen en dat de trein 775 van Stavoren naar Sneek da- vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1