f2000 IN DEN HERFST. r SNEEKER COURANT i(67 ste Jaargang) en W YMBRITS ER AD EEL (14.i? Jaargang) S f 200 f 150 «Ïvr i 75 f 50 f 25 1 WEST-INDISCBOE No, 63. Woensdag 6 Mei 1914. I Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECL AMEKOLO M. Nieuwstijdingen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 30e Jaargang. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande "*9(1 bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) t 1-3. 1-1. FeuilBeton. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere V ing e r. CHOCOLADE EN CACAO met natuurlijken Cacaosmaak 1-0. 0-1. ANNEX 1 r i. hun ryks-ry wiel gebruik n hare macht was c want plgelaat, vn-fonm J k zieke harten, geloofde r i West-Indische Import Co Heeren.gr 455 Amsterdam r r L- b ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per poet f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent.* ASVERTENTLB-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. en Donderdags- V rijdags- zijne terugkomst eene wandeling te maken. Anders zou hij zich zulke genoegens niet gegund hebben, maar als verloofde van een jong, levenslustig meisje, mocht hy zich toch niet aan alle plichten der ridderlijkheid onttrekken. Arm in arm gingen zij buiten de stad in het kleine bosch, dat een geliefkoosd doel was voor die wandelaars, die zich niet meer krachtig genoeg gevoelden voor verdere Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. Ober Medic. Rath. Dr. von Fetzen, Stutt gart, schrijft„Hunyadi Mnos-Bitterwater wordt door mij zeer hoog gewaardeerd om zijn eigenschap van pijnloos purgeeren en zijn zekere werking”. (Adv.) NIEUWE SNEEKER COURANT TELEFOON No. 150. en J. Kuipers ver- uur wilden zij der natuur, waarin alles zijn bepaalden tijd heeft, het bloeien en het afsterven.” Zij zag tot hem op, alsof zij hem begreep. „Aan je eigen leven dacht je Was dat dan niet rijk en gezegend „Rijk aan moeite en arbeid. En dat is mis schien ook een zegen. Maar menigmaal was het mij toch, alsof de landlooper, die in den lachenden zomertijd door veld en bosch dwaalt en rust waar het hem bevalt en iedere schoone bloem plukt die hem toelacht, een beter lot gekozen heeft dan de nijvere land man, die van den vroegen morgen tot den la ten avond in het zweet zijns aanschijns zwoegt, slechts voor den oogst, die de herfst moet brengen. Hij weet van den veelgeprezen zomer slechts, dat hij is de booze tijd der heete da gen en der zoele nachten. Met zwaren voet stapt hij over de bloemen heen en de taal der vogels, die hem onophoudelijk toefluistert Verheug je en geniethij kan ze niet be grijpen. Hij denkt niet daaraan, dat de herfst tijd ook de tijd is van verwelken en afsterven en dat slechts hij genieten kan van den ge- zegenden herfsttijd voor wien ook de zomer heeft gebloeid. In de afgeloopen jaren wa ren dat dikwijls mijne herfstgedachten. Nu echter de hemel mij zoo’n onverdiend geluk heeft beschoren, zie ik het anders. Nu weet ik, dat een wonder ook in den herfst nog de geurigste bloemen kan laten bloeien en dat een frissche, zonnige Octoberdag schooner is niet Opnieuw gevoelde hij het beven van haar arm, die op de zijne rustte. (Slot volgt.) ingang van 16 Mei benoemd tot rjjksklerk le klasse der registratie en domeinen in de inspectie Rotterdam. WORKUM. De heer J. de Jong, ryks- klerk by de directe belastingen, enz. te der gevonden eieren, ter dan vorige jareu. Het getal eieren, dat in het afgeloopen seizoen in de provincie gevonden is, wordt geschat op 200.000 a 210.000, wat, tegen een gemiddelden prys van 15 cent per stuk, een bedrag maakt van 30 32 duizend gulden aan zuiver arbeidsloon, ongerekend nog het groot aantal eieren van griet, tjirk, snip, kemphaan enz., welke niet zoo be paald gezocht, doch in het voorbygaan medegenomen worden. Niet meer dan een derde van den voor raad bleef in het land, de overige werden naar het buitenland verzonden en ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, Frank rijk en België. De hoogste prys der kievitseieren was in het begin van het seizoen, in het laatst van Maart, n.l. fl.60 perstuk. In dien tyd zyn er geen eieren naar het buitenland ver zonden, omdat men daar dien hoogen prys er niet voor over heeft. De laagste prys was 8 a 10 cent, Donderdag jl. Friesche Elfsteden-rijwleltocht. De minister van oorlog heeft op een des betreffend verzoek toegestaan, dat militai ren aan den Frieschen Elfsteden-tocht op Pinkster-Maandag mogen deelnemen en zoo zy by de compagniën wielryders zyn inge deeld, daarby van hun ryks-ry wiel gebruik kunnen maken. Een trouwe knecht. Te Leimuiden heeft de tuinman B. N. zich in de sloot achter zyn huis verdron ken uit verdriet over het vertrek van zyn baas, dien hy van zyn 7e jaar af had gediend. tochten. De personen, die den professor niet kenden, hielden hen voor vader en dochter en de jonge heeren keken haar met bewonde ring na Doch Dagmar bemerkte dit niet. Zij liep met neergeslagen oogen naast haren grijzen verloofde en antwoordde hem vriendelijk, maar met een zeldzame matheid in hare stem, op zijne vragen. Onder hunne voeten kraakten de verwelkte bladeren, die bij iederen windstoot van de rood en bruin getinte kruinen der boomen bij duizenden naar beneden dwarrelden. En toen hun aan den zoom van het kleine bosch een ruimer uitzicht over het landschap werd ge boden, blikten ze over kale stoppelvelden en vaalgroene weiden. „Het is herfst,” zeide de professor, „maar het is opmerkelijk, dat ook in deze ernstige stemming de natuur vol wonderlijke aantrek kelijkheid is.” Het slanke lichaam van het jonge meisje rilde. „Ik zie ze niet,” antwoordde zij, en het ge beurde voor den eersten keer, dat zij hem tegensprak. „Ik gevoel slechts het langzame wegsterven rondom. En ik vind het verschrik kelijk treurig. Maar misschien komt het daar door, dat ik dit jaar den zomer niet gezien heb. Het is mij nu alsof de natuur vergaat zonder gebloeid te hebben. Dat is zeer dwaas van mij, niet waar w o „Neen, integendeel, dat is zeer begrijpelijk,” dan een zoele Julinacht. Geloof jij dat ook bevestigde hij op den milden toon, die hem eigen was. „En vroeger heb ik somtijds een dergelijken indruk gekregen. Ik dacht daarbij echter meer aan mijn eigen loven dan aar dat professor de hand gereikt, toen hij gekomen was om haar besluit te vernemen. Veertien dagen was zij nog in de kliniek gebleven, daar elk gevaar voor een herhaling der ziekte verdwenen moest zijn. In déze twee weken werd zij echter niet door haar verloofde maar door diens neef en assistent, den jongen dokter Rodenwald behandeld. De professor mocht op een in het buitenland gehouden con gres niet ontbreken en hij wist, dat hij in de kundigheden van zijn neef een onbeperkt ver trouwen kon stellen. Toen hij terugkwam was Dagmar reeds we der in het huis van haar vader en haar blik was zoo helder, als ware de verraderlijke ziekte slechts een droom geweest. Hare wangen echter waren bleeker en smaller en iets als een stille treurigheid lag er over verspreid. „Stemmingen van jonge meisjes,” antwoordde de muziekleeraar op de bezorgde vraag van zijn toekomstigen schoonzoon. „Zulke verschijn selen zijn kort voor het trouwen zeer ver klaarbaar.” En de professor, die meer verstand had van zieke oogen dan van hem. Den volgenden Zondag na haalde hij Dagmar af om Meifeest Bestuurdersbond. De Sneeker Bestuurdersbond vierde Zon dagavond in Amicitia het Meifeest. De ver sierde zaal was geheel bezetenkele af- deelingen der S.D.A.P. uit omliggende dor pen waren mede vertegenwoordigd met hun vlaggen. De feestrede werd uitgesproken door mej. Heleen Ankersmit uit Rotterdam, die wees op de groote beteekenis van den len Mei. Sinds 1889, toen tot viering van dezen in ternationalen feestdag werd besloten is ze elk jaar in omvang en beteekenis losgeno men. En geen wonder, zegt Spr., want de bewuste arbeider weet, dat uit zyn ellendige positie van thans, alleen eigen stryd hem spijt verklaard! dat bij dit geval de weten schap aan de grenzen van hare macht was gekomen. Ook professor Kersting had niets beloofd, maai- slechts voorzichtig van de mogelijkheid eener genezing gesproken. Zijne milde, vrien delijke stem had terstond het vertrouwen van Dagmar gewekt. Zij kon hem niet zien, want geen lichtstraal viel in den diepen nacht, die haar omhulde. Maar toen zij hem hoorde spre ken, schiep zij zich voor haar geest het beeld van een knappen, forschen man, met edele, geestige trekken en heldere, vriendelijke oogen. Zoo had hij in haren geest geleefd, den lan gen, droeven zomer door, toen zij onder zijne behandeling was. En toen zij hem op een dag, na gelukkig volbrachte operatie, voor zich zag, was het haar eerst alsof zijne verschijning in eiken trek overeenstemde met het beeld barer fantasie. Voor haar waren de rimpels op zijn voor hoofd slechts de stempel, dien de rustelooze, opofferende werkzaamheid voor het heil der menschheid daarop had gedrukt. En zijn vroeg vergrijsd haar en de lichtgebogen houding deden geen afbreuk aan den glans van krach tige mannelijkheid, waarmede hare verbeel ding de gestalte van haren redder had om sponnen in de lange, droeve uren der duis ternis. Twee dagen daarna had hij bij haren vader aanzoek gedaan om hare hand. En de over gelukkige muziekleeraar, die den redder van zijn kind als een bovenaardsch wezen vereerde, verdedigde met gloed dit aanzoek. Doch dit was niet noodig geweest. Want Dagmar had, zonder zich te verzetten, glimlachend den De menschen, die over de verloving van profesor Kersting spraken, hadden de gewoonte te zeggen, dat zijne verloofde hem uit dank baarheid, misschien ook wel een beetje uit berekening, het jawoord had gegeven. Want I voor een arm meisje was het, volgens de heer- j schende begrippen, toch nog altijd een goede partij. Aan de mogelijkheid, dat zij uit liefde zich had kunnen verloven, dacht niemand. En in den grond der zaak was dat ook natuurlijk, Ir want met zijn grijs haar en zijn gerimpeld zag de professor niettegenstaande zijne vijfenveertig jaren, er uit als een man diep in de vijftig. Dagmar Lingen had haar achttiende jaar nog niet voltooid en zelfs degenen, die haar minder goed gezind waren, moesten er- kennen, dat zij zeer mooi was. Waarom zij vol dankbaarheid voor hem was, begreep ieder, die de geschiedenis van hare verloving kende. Op een voorjaarsdag had haar vader, een arme muziekleeraar en een onbekende compo nist, zijn ongelukkig kind vol vertwijfeling in de kliniek, van den wereldberoemden dokter gebracht en dezen snikkend gesmeekt zijn arm kind voor de vreeselijke blindheid te bewaren. Des nachts, zonder eenig voorteeken, had de verraderlijke ziekte haar overvallen en een dichten sluier geworpen over al de heerlijk heden van haar jong leven. De dokters, die hij reeds had geraadpleegd, hadden tot hun jovengenoemde wedstrijden plaats gehad waaraan o.m. het F.V.B. 11-tal deel nam. Ditmaal is de Geldersche Voetbalbond na loting met den Haail. Voetbalbond voor één jaar in ’t bezit van de krans Igekomen. geneesheer, na den patiönt te hebben onder zocht, constateeren, dat deze er met een gebroken rib was afgekomen. Zyn toestand is op moment bevredigend. Aan de navolgende leerlingen van de Sneeker Ambachtsschool werden Zaterdag diploma’s uitgereikt: Voor het timmeren: E. van den Bosch, J. Lusthoff, A. Foppema, H. van Oostrum, S. de Boer, J. Leenstra, G. Visser, W. Hui- stra, D. T. Sybersma, D. de Jong, K. Dykstra. Voor het smeden: S. Haanstra, J. Asman, L. van den Bosch, E. van Tromp Boomsma, S. Santema, Tb. de Boer. Voor het verven: J. Tysma, B. van der Hoff, G. Tysma. Aan één leerling kon geen diploma wor den toegekend. Voor den nieuwen cursus, die aanvangt met 82 leerlingen, hebben zich 30 nieuwe leerlingen laten inschryven. VOETBAL. Zondagmiddag had alhier op het L.S.C.- terrein een vriendschappelijke oefenwedstrijd plaats tusschen een sterke L.S.C.-combinatie en S.V.G. De uitslag was een 21 over winning voor S.V.’G. De kampioenen speelden veel beter dan verleden week, en gaven een goed spel te zien en waren in meerderheid de sterkste. L.S.C. nam het veel te licht op. We heb ben haar wel beter gezien. De strafschop welke L.S.C. op het S.V.G.-doel mocht nemen werd royaal door haar naast getrapt. ,.Oud Sneek” speelde vriendschappelijk tegen F.C.A. te Bolsward met den uitslag van 1-=-!. Ook deze wedstrijd woonden we bij. Het spel had veel te lijden van den gladden toestand van het terrein. De spelers konden zich bijna niet op de beenen houden. ’t Was weer een leuk gezicht dit elftal met de „kleine man” in de voorhoede te zien spelen. Hij wist zeer keurig uit een onverwachts -schot voor zijn club de leiding te nemen. Bij F.C.A. blonk J. Terhenne uit. Te Leeuwarden had voor den le klas F.V.B. een wedstrijd plaats tusschen L.V.C. en Frisia III met den uitslag van 32 ten voordeele van Frisia III. Begeerkranswedstrijden te Zwolle. Zoo hebben dan Zondag j.l. te Zwolle Volledige uitslag Voorronde. FriescheV.B.TwentschenV.B. 11. Zooals we reeds verleden week meldden, moest het F.V.B. Elftal om 9 uur spelen tegen een dito van Twente, zoodat de F.V.B. spelers reeds vroeg moesten ópstaan, onze stadgenooten J. Vrind trokken reeds om 5l/2 er aan deelnemen. ’t Gevolg was, dat vele spelers nog niet op dreef waren en bovendien ontbraken eenige goede krachten o.a. Schilstra als spil S. Westhof en Comello in de voorhoede. Indien do voorhoede beter op dreef was geweest de achterhoede met Vrind in ’t doel weerde zich uitstekend had de F.V.B. een mooie kans gehad, doch ze waren nog niet bij „de hand”, ’t was ook nog zoo vroeg. ’t Resultaat was een gelijk spel 11, na een kwartier verlenging was de stand nog gelijk en werd er geloot met ’t gevolg dat de TwentscheV.B. ’t lot won. le ronde. AmsterdamscheV.B.Brab.V.B. 12. De Brabantsche Bond werd echter uit gesloten tot verder meespelen wegens een onjuiste 11-tal-opgave waardoor de A.V.B. in de volgende ronde weer uit mocht komen. Noord Centr.V.B.—N.H.V.B. 1—0. Utrechtsche Prov.V.B.Haarl.V.B. 12. TwentschenV.B.Gelderl. V.B. 2e ronde. Haarl.V.B.—Noord Centr.V.B. AmsterdamscheV.B.Geld. V.B. Finale. 1 laarl. V.B.Geld.V.B. Bij loting gewonnen door den Geld. V.B. De heer Th. Boeklage alhier is met ’s-Gravenhage is met ingang van 29 April belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor alhier. Kievitseieren. De kievitseierenhandel in Friesland welke voor velen in de provincie in het voorjaar een bestaan oplevert is jongst leden Vrydag voor dit jaar geëindigd, wyl, volgens de nieuwe Vogelwet, na 28 Ajril iet verkoopen, te koop uitstallen of ver voeren van die eieren verboden is. Het was over het algemeen een goed rievitseierenjaar. Het getal kieviten en dat was belangryk groo- alleen niet voldoende is. De georganiseerde arbeiders moeten dus wakker blyven en zorgen, dat niemand hun ’t Algem. kies recht, dat thans in hun bereik ligt, meer kan ontnemen of bederven. Daarom is ’t goed dat ’t congres besloot, desnoods door een demonstratieve staking de wil der ar beiders te doen gevoelen. Speciaal richtte spreekster zich nog tot de vrouwenhaar plaats in de beweging is naast den man Spr. besloot met ’t voorlezen van een Mei-gedieht van Adema van Scheltema, dat een luid applaus oogstte. Hierna werd door de zang ver. Morgen rood* en »De Korenbloem* een aantal lie deren ten beste gegeven, terwyl de heer Stap uit Berlikum een aantal luimige en ernstige voordrachten gaf op zeer lofwaar dige wyze. Vooral de „Brief van een land bouwer aan zyn zoon* werd mooi gezongen. Em aardig orchestje zorgde met haar uitstekende muziek voor een prettige afwis seling. ’t Bestuur ran den Volksbond, ver- eeniging tegen Drankmisbruik is thans sa mengesteld als volgt Wegens 't bedanken van den heer W. Deinum als penningmeester, werd als diens opvolger benoemd de heer J. Jouvenaar. In de gisterenavond gehouden bestuurs vergadering deelde de secretaris, de heer S. Hoogland mee, dat drukke werkzaam heden hem hadden doen besluiten ’t secre tariaat neer te leggen. Wel was by genegen 't penningmeester schap te aanvaarden, als de heer Jouvenaar zich bereid verklaarde, de functie van scriba in ’t vervolg te vervullen. De heer Jouvenaar vond daarin geen be zwaar. De vacature voorzitter, ontstaan we gens het bedanken \an Dr. Hertzberger, is nog steeds niet vervuld. Zoodat ’t Bestuur thans bestaat uit de h.h: J. Velsing, vice-voorzitter, J. Jouvenaar secretaris, S. Hoogland, penningmeester, W. Deinum, R. Haaitsma en W. Has leden. Zaterdagmorgen zou R. Kr., knecht by de firma Kok, meelfabrikanten alhier, een baal met rijst naar boven brengen, toen de trap, door Jt ontbreken van een keerklos plotseling uitgleed en Kr. met baal en al naar beneden stortte. Hoewel ’t in den beginne geleek, dat de man inwendig zwaar was gekneusd, kon de kan opheffen. En wetend, dat hy strydt i voor meer levensvreugde en meer levens- vrjjheid is het stryden hem een lust. Daarom zegt Spr. zyn we ook onver- i moeibaar en laten wy ook op een feestdag als deze onze- strijdleuzen klinken. In de eerste plaats de oude leuze voor den 8-urendag, want wij weten, dat de kor tere werkdag den weg opent voor meer ont wikkeling, meer weten, meer genieten. In de tweede plaats de leus van 't Al gemeen kiesrecht. We hebben een regee- ring die het Alg. kiesrecht wil, zegt ’Spr., maar haar voorstellen inzake ouderdoms- pensioen dat ze ook in haar program had leeren den arbeiders, dat een belofte

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1