r f2000 n. Firma IJ. ten GATE. R. KASEMIER. „Janos-Bitterwater” Dr. I. G. Cath, 1 I 1 4 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14dejaargang) DE tTONG’S Uit onze Raadzaal. Officieel Orgaan der Gemeente Snaek K.i gesloten. Hl j No, 65. RECLAMEKOLOM. I I et. I RECLAME CACAO fev-,- de beste voor» tiet geld ler der Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleinzandSneek. TELEFOON No. 150. Oog-, Oor-, Neus-, Keelarts, LEEUWARDEN is VERHUISD naar Ruiterskwartier 137 (ZAAILAND.) 1 1 Woensdag 13 Mei 1914,30e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande ""91] bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij“8e f 200 o f 150 hLTv™,! 75 «es s ca «e„s f25 J voor> tiet geld l i T [I i-r- bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. J l Spreekuur: 112. Vrijdags 102. ANN Ë.X ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 3 cent. AD VERTEN T1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Invaliditeit. 4vV Overlijden. J UV of Oog. J van een D u i m. 1 JV Wijsvinger. I het plan van uitJ aan I ItN I! T) den Raad 55 95 V. w. Vaststelling pensioensgrondslag F ran der Vliet, leeraar aan het Gym- Ondergeteekonden berichten aan de geachte clientèle, dat hunne Zaken vanaf 17 Mei a.s. des ZONDAGS ui 12 uur zullen zijn 1 Voorstel om adhaesie te betui- het adres door de Gemeentebesturen aan de Stoten dezer provincie. terzake Electriciteitsvoorziening in den Z. H' Hoek. In verband met het onder ij ingekomen adres van „Boaz” wordt dit punt aangehouden tot de volgende Verg. Punt XII Adres ran J. Ph Hyendijk om eervol ontslag als gemeente-architect Aan adressant wordt tegen 1 Juli eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. B. en W. vragen machtiging voor oproepen van sollicitanten. De heer Brouwer heeft vernomen, dat Prof. Dr. G. H. v. d. Mey schreef: Sinds ja- ren heb ik het Hnnyadi Janos-Laxeerwater met het beste gevolg gebruikt”. Hunyadi Janos veroorzaakt een pijnlooze ontlast ng. daar de eerste terecht is vernietigd. Maar nu is deze beurs een jaar achterop. Op welke wijze moet dit bedrag nu worden besteed Kapitaliseering acht Spr. niet mogelijk. Op een en ander dienen wij don beheerder attent te maken. En kan daarbij tevens niet kenbaar worden gemaakt, welke de opinie is van pro visoren of weer geheel vrije oproeping of alleen mededinging van de vorige candidaten? Hier is spoedig een besluit noodig. In verband met de testamentaire bepaling, dat de oproeping moet geschieden in twee in de provincie verschijnende dagbladen, vestigt Spr. de aandacht ook op het „Friesch Dagblad.” De heer de Wolf herinnert er aan, hoe deze zaak al menigmaal hier is ter sprake gebracht, maar telkens werden de leden van den Raad met een kluitje in het riet gestuurd Het heette dan, dat provisoren niets hadden in te brengen Thans blijkt uil het schrijven van den minister wel anders. Daarom wil Spr. de kwestie bij B. en W. brengen, dat die ad vies geven. Dan heeft het Dag. Bestuur me dezeggenschap in de zaak van toelating tot de beurs. De V o o r z. merkt op, dat Ged. St. de houding van provisoren goedkeurden. Spr. zou zich willen wenden tot Ged. St., om aan dit college te vragen, hoe te handelen. Het schrij ven van den minister wordt door dit college ook ter kennisse van den bestuurder gebracht en daarom acht Spr. de raad van don heer Blok niet noodig. De heer West» (weth.) zegt, dat hij on voorbereid voor de zaak staat. Hij herinnert aan het gesprokene in de vergadering van De cember, waaruit bleek, dat bij het Dag. Be stuur verschil van opvatting bestond over de taak van provisoren. Spr. meent, dat de Raad wel invloed heeft op d toelaatbaarheid tot de beurs. Daarom zou hij ook de zaak naar B. en W. willen terugzenden om prae-advies. De V o o r z. wijst er op, dat er eene com missie voor het Buma-leen bestaat. Z. i. kan deze eerst van advies dienen, om daarna het oordeel van B. en W. te vernemen. De heer V eil in ga werpt een blik op de historie. De heer Buma overleed in 1876. Toen werd de Raad der gemeente Sneek benoemd tot provisor. Het Dag. Bestuur zag er echter be zwaar in, deze taak op zich te nemen, omdat er geen Sneeker belangen bij gemoeid waren. De Raad besloot echter met 9 tegen 4 stem men om de taak als provisor te aanvaarden. De eerste twee jaren zijn toen allerlei kwestie’s aan de orde geweest. Maar dank zij de bemoeiingen van den heer Reitsma, kreeg men toen een vasten grondslag. De Raad schrapte b.v. het eerste jaar van de 8 candi daten. Spr. wil naar dat standpunt terug. Doch thans zijn we nog onvoorbereid. Daarom zou ook Spr. eerst advies van de commissie willen hebben en geen raad vragen bij h.h. Ged. St. Wij moeten eerst zelf onze gedrags lijn bepalen en daarna kunnen we het oordeel van h.h. Ged. St. afwachten. Men neme dus vanavond geen besluit. Spr. geeft de toezegging met 8 dagen gereed te zullen zijn met deze kwestie. De heer D r. B o u m a (weth.) stemt in met het laatst gesprokene van den beer V. Uit het schrijven van den minister blijkt duidelijk, dat de Baad wel heeft te oordeelen over de toelaatbaarheid. Toch ziet Spr. ook iets goeds in den raad van den Voorz. om met Ged. St. overleg te plegen. Men voorkomt dan misschien conflicten. De heer Dwarshuis wijst ook op de noodzakelijkheid, om meer helderheid te bren gen in de rechten en plichten van den Raad als provisor. De heer Blok vindt wel goed, dat de com missie voor het Bumaleen licht in de zaak ver spreidt, maar men dient rekening te houden met het feit, dat thans 2 beurzen zijn te be geven, waarvoor nog geen oproepingen zijn geplaatst. De door Spr. gestelde vragen eischen eerst antwoord. De heer Brouwer noemt deze zaak een vreemde historie. Jaren lang is de Raad pro visor en nog weet hij niet, wat hij doen moet. Dc Raad van Wijmbritseradeel weet hot wel. Wij behandelen de zaak slechts pro forma. De Voorz. merkt hiertegen op, dat hh. Ged. St. hun standpunt ook niet wisten. Bo vendien bestaat er tusschen het Dag. Best, van Wijmbritseradeel en Ged. St, eene eenigszins gespannen verhouding. NIEUWE SNEEKER COURANT de heer de Jong als gemeente-opziehter ont slag zal aanvragen, indien een jong architect wordt benoemd. Zou het daarom geen aan beveling verdienen, om met het oproepen van sollicitanten te wachten De Voorz. antwoordt, dat hem niets be kend is van het voornemen van den heer De Jong om te bedanken. De heer Blok vraagt, wat de heer Brou wer wil. Spr. meent dat, voor een goede gang van zaken, zoo spoedig mogelijk eene oproe ping moet geschieden. De heer Kiezebrink vraagt of de in structie voor den architect ook zal worden ge wijzigd De V o o r z. antwoordt, dat een mieuwe in structie is te wachten voor de indienstreding van een nieuwen functionaris. Wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIII Vaststelling Staten oninbare posten Als oninbaar worden vastgesteld f 195 hon denbelasting, f 0.45 schoolgeld (herhalingson- derwijs), f 1.schoolgeld (burgeravondschool) en f 16.35 schoolgeld (school 2). Punt XIV. Wijziging begrooting 1913 Punt XV. Wijziging begrooting 1914 Punt XVI. Af- en (verschrijvingen dienst 1913 Punt XVII Af- en overschrijving dienst 1914. Deze stukken, die ter visie hebben gelegen worden onveranderd vastgesteld. Punt XVIII. Adres van J van der Laan, gemeentesecretaris, om verlenging van verlof. De heer IJ t s m a stelt voor de openbare Verg, te schorsen. De heer Blok vraagt den heer IJ. naar de motiveering van zijn voorstel. De heer IJ t s m a acht de zaak zeer eenvou dig. Allerlei geruchten over de laatst gehou den geheime vergadering doen de ronde, be richten er over verschenen zelfs in de bladen. Uit dergelijke berichten, enz. worden vaak ge volgtrekkingen gemaakt, die spr. niet wenseht. De heer Huges steunt het voorstel-IJtsma. De heer Blok verklaart er zich tegen. Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 7 stemmen. Voor de heeren: Bouma, Huges, Westra, IJtsma en Vellinga. Tegen de heerenBrouwer, Blok, Dwarshuis, Kiezebrink, de Wolf, Bont en de Boer. (De heer Bakker was vertrokken.) Alsnu wordt voorlezing gedaan van het ver zoek van den heer v. d. Laan, om verlenging van verlof met 3 maanden, ingaando 1 Mei. Eenige oogenblikken ademlooze stilte. De heer De Wolf vindt het zoo vreemd, dat dit punt aan de orde wordt gesteld. Spr. vraagt welk antwoord van den heer Van der Laan is ontvangen op de vraag van den heer Brouwer in de laatst gehouden ge heime vergadering. De Voorz. kan op deze vraag niet anders dan in eene besloten zitting antwoorden. De heer De Wolf meent, dat de Raad toch eerst een antwoord op deze vraag moet hebben. De heer Brouwer: Is het besluit, waarop de heer de Wolf doelt, geldig of niet De Voor z. antwoordt, dat deze zaak in besloten zitting is behandeld. Aan B. en W. werd opgedragen om te zorgen, dat een for- meele vraag werd gedaan. De heer Brouwer: Maar daarmee heb ik nog geen antwoord op mijn vraag De Voorz. verklaart alleen in besloten zitting te kunnnn antwoorden. De heer Brouwer: Als dat besluit geldig is, dan begrijp ik niet, hoe deze aanvrage van avond in eene publieke zitting aan de orde kan worden gesteld. De Voorz. wil slechts in besloten zitting den Raad mededeelen, wat bet Dag. Bestuur in deze zaak heeft gedaan. De heer Brouwer: Daar ben ik het niet mee eens. De o o r z.Dat gebeurt wel eens meer. De heer Kiezebrink meent, dat deze 1 (Vergadering van Vrijdag 8 Mei 1914, ’s avonds 8 uur.) Groote Advertcntiën kunnen uiterlijk tel Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgena 10 uur. De heer Brouwer Niet over het provi- soraat. De heer Vellinga acht de kwestie heel eenvoudig. Er zijn hier drie machten, die wat te zeggen hebben. Eerst hebben de provisoren hun hou ding te bepalen. Zij hebben onmiddellijk toe zicht. Daarna komen Ged. St., die middellijk toezicht oefenen, terwijl bij den minister van Binnenl. Zaken bet oppertoezicht berust. De heer IJ t s m a meent, in tegenstelling met den heer Dwarshuis, dat dit ingekomen stuk een goed resultaat heeft. Het recht van den provisor kan nu eens goed worden vast gesteld. En Spr. raadt om dat Zelfstandig te doen. De heer Westra (Weth.) informeert of er eerie comm. voor het Bumaleen bestaat. Hij meent, dat ze niet officieel is ingesteld. De Voorz. antwoordt, dat indertijd bij de vraag over de hoegrootheid der uitkeeringen eene financiëele commissie was aangewezen om een onderzoek in te stellen en voorstellen aan den Raad te doen. De heer Vellinga meent ook dat in 1876 reeds eene commissie was benoemd. Verder herinnert hij er aan, dat de bestuurder van het leen eens een aangeteekenden brief met de stukken van de benificianten zond aan den burgemeester. Deze zijn toen echter te ruggezonden. Toch meent Spr., dat dit een goede stap van den bestuurder was. Dien weg moeten we weer op. De Voorz. herinnert zich dit niet meer nauwkeurig. Als hij de stukken terugzond, dan was dat, omdat hij niet wist wat er mee te doen. Spr. had ze teruggezonden met ad vies, ze op te zenden aan Ged. St. Na nog eenige besprgking wordt besloten, dat de commissie in de e.v. raadsvergadering advies uitbrengt, opdat de Raad dan nader beslisse. Thans wordt de lijst van ingezonden stuk ken vervolgd g. adres van B. en W. der gemeente Zand- voort betreffende het wetsontwerp tot wijziging van het gemeentelijke belastingstelsel, met verzoek om adhaesie. De gemeente Zandvoort zou b.v. belasting willen heffen van hen, die langer dan een week in de gemeente vertoeven als logeergast. De Voorz. merkt op, dat het adres meel is voor badplaatsen en derg., waarom hij voor stelt het adres voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. h. van het Burgert Armbestuur de reke ning over het jaar'1913 Wordt gesteld in han den van de commissie tot nazien der rekenin - gen. i. van den heer L. Dokkum rapport over het wateronderzoek in 1914. j. adres van de afd. Sneek van Volks-on- derwijs, waarin gewezen wordt op den onvol doenden toestand der bewaarschool Wordt gezonden aan B. en W. om advies. k. adres van dezelfde, waarin aangedrongen wordt op reorganisatie van het onderwijs. De Voorz. morkt hierbij op, dat deze plan nen hoofdzakelijk betreffen school I en de overname van het armhuis. Daar van deze plannen nog niets valt te zeggen, willen B. en W. het adres voorloopig voor kennisgeving aannemen. Aldus besloten. l. Adres van het Bestuur der onderafd. Leeuwarden van den Hengelaarsbond om het vischrecht van de Sneekervaart van Boxumer- dam tot Weidumerhout te mogen pachten. In de vorige vergadering is echter besloten concenten te verleenen, waarom het adres voor kennisgeving wordt aangenomen. m. adres van h. h. Regenten van het O. B. W. verzoekende eene regelmatige terrein- afscheiding voor bet nieuwe Weeshuis. Naar B. en W. om prae-advies. n. bezwaarschriften van eenige vergunnig- houders tegen hunnen aanslag in het vergun ningsrecht. Wordt besloten als voren. o. p, q, r: Jaarverslagen van de Vereen, t. bestrijding der tuberculose, de prov. Frie- sche vereen. „Het Groene Kruis”, de Ambachts school en de Middelb. Techn. School, de comm. van bijstand voor de gemeente-plantsoenen, enz. De beide eerste verslagen worden voor ken nisgeving aangenomen, de beide andere zul- Vo rstel om in liooger beroep te gaan tegen het. besluit van Gedeputeerde Sta ten dd 2 April 1914, waarbij de goedkeuring is onthouden aan de besluiten van 5 April 11 door den Raad, genomen in verband met de invoering der pensioenwetten voor de gemeente ambtenaren 191”. De kwestie betreft bier de regeling der te rugbetaling van pensioenpremiën en de in- koopsommen. Wordt besloten in haoger be roep te gaan. Punt XI. gen aan gericht i Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Loco-Secretaris de heer J. Pottinga. Afwezig de heeren Zelvelder en Visser, de laatste met kennisgeving. Na opening der verg, worden de notulen der verg, van 6 April onveranderd vastgesteld. Punt II. Mededeeling van ingekomen stuk ken, enz. jj [Ingekomen zijn a. schrijven van den heer Visser, dat hij verhinderd is deze verg, bij te wonen. b. idem van den heer R. Frank te Jou re, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan school 3 aanneemt en zoo mogelijk 1 Juni in dienst hoopt te treden. c. id. van de heeren P. Brouwer en W. Kuiper, dat zij hunne benoeming tot lid der Comm. v. Toezicht op het L. O. aannemen. d. missive van den Minister van B. Z., houdende goedkeuring van de benoeming van den heer F. van der Vliet tot leeraar aan het gymnasium. e. schrjjven van den heer K. Molenaar, waarin hij ontslag vraagt als concierge van school 3. De stukken ad worden voor kennisgeving aangenomen, het schrijven onder e wordt ge steld in handen van B. en W. ter afdoening f. van h.h. Ged. St. afschrift van het schrijven van den Minister van B. Z. betref- fende de vernietiging van de begeving der Bumabeurs aan L. Tichelaar. De V o o r z. stelt voor, ook dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De beer Blok meent, dat deze zaak in een stadium verkeert, waarin „aannemen voor kennisgeving” moeilijk gaat. In de missive wordt den beheerder gewezen op ernstige na leving der testamentaire bepalingen. Spr. wil deze aanmaning nog wat aandikken. De be heerder heeft wel eenige aanmoediging noodig. Immers verklaart de minister, dat de vermo genstoestand der benificianten niet valt buiten de bemoeiïng dor provisoren. ■Daarbij is 1 Mei j.l. weer een beurs vrijgekomen en van oproepingen hoorde men nog niets. Thans zijn er dus twee beurzen te begeven, len gedeeltelijk in het gemeenteverslag worden opgenomen. Van hh. Ged. st. goedkeuring van: s. de verhooging van het maximum van den Hoofdel. Omslag; t. de onderhandsche verpachting van het vischrecht in de Franekervaart en de Houkesloot u. de onderhandsche verhuring van de woning bij de Woudvaartsbrug; de Gemeente-begrooting dienst 1914; de vaststelling van het plan van uitJ breiding der gemeente; x. de beslissing inzake reclames Hoofdel. Omslag. ij. Adres van de Atd. Sneek van de Pa- troonsvereen. „Boaz”, verzoekende bevordering van de oprichting van eene Electrlsche Centrale ten behoeve van de industrie. Wordt gesteld in handen van B. en W. om prea-advies. Punt III. I Adres van M. de Vries, verzoe kende definitieve aanstelling als leeraar het Gymnasium Adressant vraagt definitieve aanstelling tegen 14 Mei. Met alg. st. wordt de heer M. de Vries benoemd. Punt VI. van nasium Do pensioengrondslag wordt vastgesteld op f2000, te rekenen vanaf 1 April 11. Punt V Rekening Old Burger Weeshuis Bij monde van den heer Mr. Vellinga rapporteert de commissie tot nazien der reke ning, dat de ontvangsten hebben bedragen: f 98.791.13 de uitgaven - 67.327.3P zoodat er een batig saldo is van f 31.463.8P Punt VI Rekening Kamer van Koop handel en Fabrieken Bij monde van den heer Vellinga rap porteert de commissie tot nazien der rekenihg, dat, met inbegrip van het vorig batig saldo, de ontvangsten bedroegen f202.78, de uitga ven f 201.76, zoodat er een batig saldo is van f 1.02. Beide rekeningen worden goedgekeurd. Punt VII Adres van Gebrs. B en J M Kok om vergunning voor het leggen van rails met wissel en voor het leggen van een buis Adressanten willen rails aanleggen van hun tot graanmalerij in te richten gebouw aan de Waterpoortsgracht tot genoemde gracht en eveneens het leggen van een buis van 14 M. lengte en 6 cM. wijdte. Z. h. st. wordt de vergunning verleend. Punt VIII Adres van de Nederlandsche Tramwegmaatschappij om vergunning voor het leggen van een straatspoorwissel met onder grondsche omzetinrichting Ook op dit verzoek wordt gunstig beschikt. Punt IX Vaststelling van het programma II. B School, cursus 19141915 Het programma, aangeboden door de Gom. van Toezicht op het M. O., en goedgekeurd door den heer Inspecteur, wordt onveranderd vastgesteld. Punt X.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1