f2000 Zuivere Java Koffie 62 cent per pond v/d STOOM-KOFFIEBRANDERIJ „Westerhof” geeft u een lekker kop Koffie. „Janos-Bitterwater” SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) I |.U. Huizinga. DEJONG’S ï&CtsREBUS-REEP Meubelfabriek NEDERLAND Van de Leeuwarder Rechtbank. No. 70. Zaterdag 30 Mei 1914. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonnees op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. Barbaarsch Nederland. B&ECHAM S P1IXEN o :0 :4 o 5 2 i 5 o '0 4) s 6 Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 30e Jaargang. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) byXïn8e f '200 O ver Hi den f 150 H^T V f 75 vedies «EA fTC i. bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van een Duim. 1*/. bij verlies van elke andere Vinger. Verdronken. ANNEX f Op 6 reepen kan mem 1 reep toe krijgen Invaliditeit. Overlijden. JvJU of O o g. 4 van een O u i m. Wijsvinger. het Huishoudelijk Reglement 2— 3 3— 4 4— 5 n n 12—1 doen wonderen bij gevallen van g moeheid en overmatige hersenarbeid, Zij geven een gezonde en verkwikkende slaap. «X>®oo®oo®oo®co®oo®oo®oo®oo®oo®oo®oo®oo®oo®c® 1 1 en Donderdags- Vrijdags- Groote Ad verten tien kunnen uiterlijk tel Maandags avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. Tapis Belge- en Koehaarkarpetten. Westersingel. Tel. 118. Groningen. Nergens vertegenwoordigers. Nergens filialen. Er wordt in schier alle oorden van ons land in ernstige mate geklaagd over onze jeugd. Wij Sneekers hebben den laatsten tijd ok al heel wat beleefd van het jonge volk. Doch ook al komen ze nog niet met den strafrechter in aanraking, er spreekt uit tal van kleinigheden, die de jongelui be drijven, een geest, die het ergste doet vreezen. Kenmerkend voor de Nederlandsche jeugd is wel de houding, die ze aanneemt tegen over vreemdelingen. Ja, het moet met schaamte gezegd, dat tal van ouderen hier in een heel verkeerd voorbeeld geven. Een gevolg van die minder vriendelijke bejegening van den vreemdeling is, dat Nederland een slechten naam ontvangt. Dat zal vreemdelingen weerhouden van de schoone plekjes van ons land op te zoeken en er eenige oogenblikken te genieten. An dere landen zullen die gunst en eer deel achtig worden en Nederland zal alom be kend staan als „Het barbaarsche Neder land.” Niet alleen schade aan ons prestige maar ook financieele schade zal de straf zijn voor die barbaarschheid. Meen niet, dat we overdrijven. Konden we iets tot verzachting van dit oordeel bij brengen, we zouden het niet nalaten. Doch het optreden der jeugd en zelfs van meer ouderen is vaak zóó aanstoote lijk en beleedigend, dat er noodig eens ruchtbaarheid aan moet worden gegeven in wijden kring. De treurige ervaring, die ^en drietal Franschen in ons land, doch bijname in Harderwijk, opdeden, geeft daartoe alle recht. De betrokkenen, de heer Jules Ro main met zijn echtgenoote en de heer Hen ri Legrand, hebben zeer terecht niet ge zwegen, maar gezorgd, dat de ondervon den behandeling ook kwam ter kennisse Katwijk. De drie rechtsche partijen konden het over de candidatour in het district Katwijk niet eens worden. De zaak is eu gesteld in handen van de commissie van accoord, bestaarde uit de heeren Dr. J. Schokking en Mr. B. Verkouteren (C. H.), Dr. A. Kuyper en Mr. V. H. Rutgers (A. R.) en Mr. D. Kooien en Mr. A. Baron van Wijn bergen (R. K.) Verkiezingen in Hongarije. De heer Troelstra is Woensdag naar Zurich vertrokken, waar hij tot half Sep tember hoopt te blyven. De Hongaarsche sociaal-democratische party het ft den heer Tr. uitgenoodigd tjjdens de verkiezings campagne eenige spreekbeurten te Boeda pest te vervullen. Onvoorzichtig. Een 9-jarig knaapje te Breda sprong op de in beweging zjjnde tram uit Oudenbosch. Hy gleed daarby uit eu kwam onder de wielen terecht. Het kind was direct dood. In het voorjaar heeft er in ons organisme een onontbeerlijke verandering plaats, die in abnormale gevallen gepaard gaat met ver stopping, rusteloos slapen, hoofdpijnen enz. Ieder mensch dient in het voorjaar schoon maak te houden, door eenige dagen op de nuchtere maag een wijnglas Hunyadi Janos- Bitterwater te gebruiken, hetgeen grondig en onschadelijk reinigt. Schouwburgtent-Bakker. ’t Is nog geen kermis. Toch krygt onze stad reeds tea bezoek van een tocneelge- zelschap, dat zjjn tenten opslaat op de Kleine Palen, ’t Is het gezelschap Bakker, dat ons tooneellievend publiek komt ver gasten op een rijk en afwisselend programma vanaf 31 Mei tot en met 4 Juni. Bjjna ei ken avond een nieuwe opvoering. Men kent in Sneek dit gezelschap. En voor wie nog geen kennis maakte met den heer Bakker, zy de mededeeilng voldoende, dat het gezelschap op zyn tournooi in de provincie Groningen, speciaal in de Veen koloniën, byna geregeld een volle tent had. Zoowel het spel als de keuze der stukken viel bjjzonder in deu smaak. Voor verdere ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. mate, dan in Harderwijk, een dergelijke bejegening is ongehoord, is schandelijk. En zeer zeker zal de minister van bui- tenlandsche zaken, die met de feiten nauw keurig op de hoogte is, zijn ambtgenoot van justitie raadplegen. En de vraag wat te doen tegen deze gruwelen zal ernstig wor den overwogen. Maar ook oüders, onderwijzers en plaat selijke overheden gaat deze zaak aan. Want verbetering moet er komen, ofons land met zijn bekoorlijke plekjes en zijn eigenaardige aantrekkelijkheden wordt ge- boicot door vreemdeling en tourist. En zou de jeugd zelve niet eens tot in keer kunnen komen... Door het voorbeeld der ouderen misschien van den minister van buitenlandsche zaken in den Haag. Ziehier in het kort den inhoud van hun rapport. Genoemde drie personen maakten in April dezes jaars een reisje per auto door geheel Nederland. Ze bezochten o.m. Arn hem, Almelo, Coevorden, Groningen, Zwol le, Amsterdam en Rotterdam. Twee Fran- sche vlaggetjes stonden voor op de auto. Men wist dus overal direct met wie men te doen had. Maar reeds te Rijssen en te Almelo was de belangstelling der jeugd minder vleiend en aangenaam voor het reisgezelschap. Jongens en meisjes van 1618 jaar uitten tegeh de dame allerlei onbetamelijk heden. In Groningen (waar men toch wel meer vreemdelingen ziet) was de houding der jeugd weinig beter. Toen men nabij Elburg, op eersten Paascbdag, even halt hield aan den oever der Zuiderzee, kwamen al spoedig een 20- tal kwajongens toeloopen. Vanachter hoo- pen zeewier begon toen een bombardement met steenen en schelpen, dat eerst eindig de, toen de 'heeren met bedreigingen op traden. Na eenige oogenblikken ging de tocht verder naar Harderwijk. Wat daar gebeurd is, is gewoonweg schandelijk, barbaarsch. Reeds bij hot bergen van de auto in de garage, hadden de heeren groeten last van de opdringende jeugd, die in een ommezien bijeen gestroomd was. Nabij.de visschers- haven in een café vertoevend, verzamelde er zich een menigte „straatbengels van beide seksen.” Zij duwden hun gezichten tegen de ruiten, beschimpten de vreemden en spuwden zelfs naar hen door een open slaand raam. Op weg van dit café naar de stad werd men gevolgd door een bende jongens en meisjes. Al spoedig werd er gegooid met steenen en vuiligheid. Scheldwoorden en ten slotte een beleedigend gezaug klonken op uit de menigte. Ook vele ouderen had den zich intusschen bij hen gevoegd. Doch toen werd het er niet beter op. „Op een pleintje gekomen,” aldus ver telt de heer Romain, „uit mijn vrouw, die tussthen den heer Legrand en mij liep, ineens een gil. Een man van ongeveer 40 jaar, een visscher, gekleed in een trui, was haar van achteren naar de keel ge vlogen en trachtte haar te worgen, onder wild gebrul.” De heeren grepen gelukkig niet naar hunne revolversdan ware het mogelijk een volslagen gevecht geworden. Maar op het gegil der dame kwamen uit alle deuren menschen samenloopen. Met veel moeite gelukte het den heeren de vrouw te redden. Hulp van omstanders werd niet verleend. Vluchtende, achtervolgd door een bende van wel 200 man, stuitte men e in de 1 ij k op een paar politieagenten. Met groote moeite slaagden deze er nauwlijks in de menigte in bedwang te houden. „Ze schijnen maar over een zeer beperkt gezag jegens hen te beschikken.” De inspecteur van politie (de burge meester was afwezig) toonde zich nauw lijks verbaasd over het voorgevallene. Schouderophalend klonk het„Ja, we zijn hier in Harder wijk Het is verschrikkelijk volk, ze zien nooit vreemdelingen.” Maar is dat eene verontschuldiging Het spreekt, dat de vreemdelingen zoo spoedig mogelijk 'dit barbaarsche stadje ver lieten. En nu zegge men diet O, dat geschied de in zoo’n achteraf-visschersplaatsje. We maken ons sterk, dat in 10-tallen van plaat sen, zelfs geen „achterafplaatsjes”, hetzelfde zou gebeurd zijn. En al is het in mindere byzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Een rare kostganger. De inrichting van Anna v. d. Wal in de Galigastr. alhier is wel bekend. Allerlei soort volk vindt er voor langer of korter tjjd onderdak, doch slechts zelden hoort men van slechte praktyken, die men er uitoefent In ’t laatst van April bedreef echter een der kostgangers een feit, dat hem voor den rechter bracht. De 69-jarige venter Foeke V.. een trouwe klant van het logement, zat in geldzorgen. Veel eischen stelt hy zich niet, maar hij had toch wat te min centen naar zyn mea ning. Met al zyn peinzen ziet hy geen an deren uitweg dan.... diefstal. De oude vrouw was ziek en dus kon hy zyn slag wel slaan. Hy neemt een byl en breekt daarmee een kast open. Want voor de vreemde gas ten is hier alles achter slot en grendel ge borgen. In de kast vindt Foeke een jss met vest, een mantel en een paar schoe nen. Deze voorwerpen eigent bij z^ch toe »n maakt ze voor een prikje te gelde. De oude vrouw bemerkt den diefstal en politieagent Kits geniet de >eer«, de zaak te mogen onderzoeken. Voor de rechtbank legt beklaagde een volledige bekentenis af. Doch de hoofdge tuige in de zaak, de slaapsteehoudster zelf, is ziek en kan dus niet worden gehoord. Daarom wordt de zaak een week uitgesteld. Het mes. Neen, het betreft geen zaakje uit Har- kema-Opeinde, Surhuisterveen of een an dere heidestreek. Op 15 April sp elde het mes te Jutryp ook al een rol. In den avond van 15 April liepen daar de 16-jarige zoon van hoer Klyostra met den 18 jarigen knecht, Zoethout, eieren te zoeken. Opeens komt de 20-jarige boeren knecht Willem W. op hen af. Al spoedig bleek, dat hy geen goede bedoelingen had. Hij liep de twee eierzoekers onophoudelijk voor de beenen en plaagde en sarde voort durend. ’t Werd twisten, zooals begrypelyk is. En hoewel Zoethout hierby niet geheel onschuldig bleef, vast staat, dat Willem zich schuldig maakte aan een ernstig misdryf. Toen zyn woorden niet meer genoeg hiel pen, trok hy zyn mes en «trof Zoethout in den schouder. De president noemt dit optreden met een* mes geen daad van een fatsoenlyk mensch. Z. Ed. meent, dat men in drift wel iemand halfdood kan slaan, dat is verklaarbaar en zelfs eemgszins te verschoonen. Maar wie trekt nu aanstonds een mes? »Foei, Wil lem Gelukkig voor je, is de zaak nogal goed afgeloopen, maar een flinke straf staat je te wachten.* Er wordt dan ook een maard gevange nisstraf tegen den messentrekker gföischh Vonnis. Tegen den 31-juigen tjouwerman Bar men II. te S:.eek was wegens wederspan- n gheid een maand gevangenisstraf gt ëischt. Bij werd tot die straf veroordeeld. SLOTEN. De heer S. Schouwerwou, onderwyzer aan de Chr. School alhier, is als zoodanig benoemd te Pernis. De 18-jarige ditnstbode J. O.. te St. An- nen (G-.) is by het melken te wattr ge raakt en verdronken. Vrijzinnig Hervormden in Friesland. Onder voorzitterschap vnn den heer Dr. C. J. Niemei er te Bolsward vergaderde Woensdag de Vereen, van Vryz. Hervorm den in Friesland te Leeuwarden. De Voorz. wierp een blik op de 10 jarer, dat de ver- eeniging thans bestaat en meende, dat er reden was tot tevredenheid. Veel werk wacht echter nog, zoodat er met energie moet gewerkt worden. Ook uit het verslag van den secr. klonk VOETBAL. Ter gelegenheid van het door F. C. A. te Bolsward veroverde kampioenschap 2e klas B Friescha Vostbalbond, organiseert deze club op Pinkster-Maandag aldaar 2e klas ■Seriewedstrijden an Estafetteloop, waar aan Sneek II en L.S.C. II zullen deelnemen. De loting heeft reeds plaats gehad met pry's f 300—f 500. f200-f300. f 130-f200. f 60—f 100. NIEUWE SNEEKER COURANT TELEFOON No. 150. een opgewekten toon. De penningmeester verantwoordde een ontvargst van 2618.986 en een uitgaaf van f3116.70, zoodat er een tekort is van f 497.7 P. Art. 9 van het Huishoudelijk Reglement werd gewijzigd in dien zin, dat alle af tredende bestuursleden herkiest aar zyn. Om tegemoet te komen aan het gebrek van een geschikt vergaderlokaal op vele plaatsen, zal het bestuur het denkbeeld van den heer Ris Lambers te Jorwerd overwegen, om een verplaatsbare tent aan te schaffen. De heer Dr. Niemeyer werd herkozen als bestuurslid, de heer T. S. v. d. Ltjj als plaatsvervangend lid van het hoofdbestuur. De Voorz. sprak daarna over de Haag- sche Conferentie. Droevig einde. De heer M. J. Schuurmans, die Maandag by den brand in de vuurwerkfabriek, ern stige brandwonden bekwam, is tegen de oorspronkelijke verwachting in Woensdag morgen overleden. Een hevige benauwd heid maakte spoedig een einde aan zyn leven. Een gouden jubileum. Deze week herdacht onze collega de »Drachtster Courant* haar 50-jarig bestaan. Oprichter was de heer Jan Plantinus. Thans wordt het blad uitgegeven by den heer J. Laverman. Een pakhuisbrand. Aan het Oude Entrepot te Amsterdam brak Dinsdagavond brand uit in een pak huis van de fa. Meinsz en Godefroy. Een knecht had een brandende kaars gebruikt op de tweede verdieping en vergeten deze mee te nemen of te blusschen. Het aanwe zige houtwerk was spoedig in volle vlam. Door krachtdadig optreden van de brand weer werd het vuur gebluscht. Doch ’s avonds om 11 uur wakkerde de wind het vuur weer zoo aan, dat opnieuw felle vlammen omhoog sloegen en een an der pakhuis aangrepen, dat ook gevuld was met bindrotting, biezen, enz. Den geheelen nacht moest er met kracht doorgewerkt worden met de spuiten. Eerst om 9 uur Woensdagmorgen kon de brandweer in rukken. Het vuur heeftvoor duizenden guldens ver nield, ter wyl door het water o.». een party tabak van wel f 1.000.000 geheel door weekt is. Op de paai denmarkt alhier aangevoerd 256 sfuks, n.l, le soort 52 2e soort 80 2e soort 70 4e soort 50 en 4 veulens. Handel gewild. Aan den heer J. Rodenhuis, arron- dissements-deurwaarder alhier, is op diens verzoek met ingang, van 1 Juni eervol ont slag verleend. Voor het onderwyzers-rxamen slaagde Woensdag té Leeuwarden de heer F. Men- sonides, leerling van de Ryksnormaalschool alhier. Oaze vroegere stadgenoote Mej. A. Smit slaagde 26 Mei te Deu Haag voor de ac e Lsger Onder wys. By het te U recht gehouden staats examen voor machinist groote stoomvaart slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer G. A. Wiersma, thans te Haarlem. het volgende verloop 11-12 uur: Sneek II—L.S.C. II. F.C.A.Friesland III. Estafetteloop, (400 Metei), waaraan van elke deelne mende club 4 leden mogen deelnemen. F.C.A. II-W.V.C. Verliezer AVerliezer B. Winner AWinnaar B. Voor deze wedstryden zyn 6 fraaie me dailles beschikbaar gesteld. De wedstryd tusschen F.C.A. II en W.V.C. is vriendschappelijk, doch er is evenwel een fraaie med. voor beschikbaar gesteld. Voorjaarspaardenmarkt. waren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1