f2000 Tentoonstelling. SERGE PANINE. „Janos-Bitterwater” (Hunyadi Janos) SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) DE JONG’S No. 76. Zaterdag 20 Juni 1914. 5 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. De Internationale. N ieuwstijdingen. h Chocolade -Tabletten MEUK REGINA .Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 30e Jaargang. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bÖ“gj200ove^den f 75 «s |EA 41' ft vorige jaren, toen het heeft ruim f 12000 opgebracht. Nadruk verboden. zij hebben mij bij- dat met mijne begaafd- t (Wordt vervolgd.) Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags- en Donderdage- avonda ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. 30 Cents bij O v e r 1 ij d e n. TAPIJTEN uit Perzië, Syrië, Afghanistan etc. MEUBELFABRIEK NEDERLAND. J. A. HUIZINGA. Telefoon 118. W estersingel 2/4. Groningbn. Feuilleton- GEORGE OHNET. I I behoeve van de pestbestrijding in Indië, J vaak op het kantje af ging, leeren dat. En men kan er zeker van zijn, dal de Belgen, die ditmaal bovendien met weer nieuwe kaatsers als Soudant, Bethume en Druart komen, hun beste krachten zullen inspannen. De Belgen komen Of zij komen om te overwinnen of om na eervollen strijd het onderspit te delven zij zijn welkom, har telijk welkom in ons midden en met hen de duizenden, die uit alle deelen onzer pro vincie de Internationale zullen komen bij wonen. Op een morgen in Mei 1879 steeg een zonder elegant gekleed jonkman uit een zeer net onderhouden rijtuig af voor de deur van mevrouw Desvarennes. Haastig ging hij voorbij den bediende in uniform, die met eene militaire medaille versierd was en zich voortdurend aan den ingang van het huis bevond om inlich tingen te geven aan de lieden, die op de bu reelen moesten zijn. Hy drukte op een kunstig ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Tj. W. Kooistra Dokkum. Daarna begint de strijd om den wissel- prijs. In 1909 en 1910 blijft hij bij ons en wordt hij gewonnen door: (1909) A. Terp- stra Harlingen, P. Hovinga Engelum, R. Feitsma Wommels (1910) C. Werkhoven Witmarsum, Tj. W. Kooistra, Leeuwarden, S. A. Kooistra Witmarsum. Eindelijk in 1911 eene overwin ning der Belgen. Ie prijs Gustave Pichèque, Charles Bru- yeer, Maurice v. W onterghem 2e prijs Jules Demeulder, Arthur Delhalle, Alfred DelhayePicard 3e prijs Eduard Gilbert, Auguste Lemaire, Henri Moens4e prijs Naisy Milfort, Samuel Gelinne, Emile Bour- lard. Eene Belgische overwinning over de ge- heele linie. De Friezen wonnen niets, ook de premies gingen aan Belgische parturen. En toch was Hemelvaartsdag 1911 voor de Friesche kaatsers wereld geen Waterloo. Het was een nederlaag welke voor onze Friesche kaatssport goede gevolgen had. Zij stemde tot nadenken, zij bracht ver betering, reorganisatie, betere training ook. Uit de rijen der Friesche kaatsers trad een jonge garde naar voren, die het be dreigde vaandel ter hulp snelde. De jonge Jan Reitsma, Jan Vlietstra, Roukema, Nu komen zij morgen voor de zevende maal uit het Belgische land. Voor de laatste maal Het kan. Want het reglement van den wisselprijs, den zilveren lauwerkrans, bepaalt, dat wan neer de prijs 3 maal achter elkaar door dezelfde partij of vijfmaal in ’t geheel door één partij is gewonnen, hij voor goed in ’t bezit van den overwinnaar overgaat. De Friezen wonnen de lauwerkrans reeds vier maal. Winnen zij hem ditmaal, dan blijft de wisselprijs in hun bezit en is het met de internationale kamp om deze trophee gedaan. Dat daarmede de internationale ontmoe tingen ook voor goed van de baan zouden zijn, is niet te denken. De Internationale is een gebeurtenis van feeteekenis in onze Friesche Kaatswereld geworden. Het nut van oen dergelijken wed strijd, die sterker dan de nationale, prik kelt tot training en tot opvoering van het peil van het sportleven, is in deze zeven jaar wel bewezen. En het is dan ook wel zeker, dat al zal deze zilveren lauwerkrans definitief in het bezit der Friezen overgaan,de Internationale ontmoetingen daarmede niet voor goed van de baan zullen geraken. Maar wel zal dan waarschijnlijk de naam Sneek niet meer in één adem genoemd worden met deze ge beurtenis in de Friesche kaatswereld. Doch zoover is het nog niet. Nog is de overwinning den Friezen niet verzekerd. De uitslagen van Joh. Bescuis, Franeker. P. de Groes, Den Helder. G. Kamstia, Oostering bij Dokkum. Commissaris van Politie, Leeuwarden. J. Slotemaker, Broek op Langendyk. Joh. Visser, Amsterdam. het eerste Hongaarsche Bitterwater; let op den naam „Hunyadi Jénos”. (Adv.) OUDEMIRDUM, 16 Juni. Tot brieven gaarder alhier is benoemd J. Luinenburg, thans tjjdelgk als zoodanig werkzaam. TERHORNE, 16 Juni. Geslaagd voor het examencommies bg de directe belas tingen, de heer Th. L. de Groot alhier. OUDEGA (H. O. N.) 16 Juni. Tot on derwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd mej. Zuidema van Groningen. De heer Cnossen, tjjdelyk onderwijzer, wordt nu volontair. SLOTEN, 16 Juni. Benoemd tot on derwijzer aan de Chr. School alhier, de heer J. Scheweer te Woudeend. Te Dokkum had Woensdag de door de kaatsvereeniging „Oostergo" uitgeschreven wedstrjjd plaats. De uitslag was dat de le prg’s f 60 en drie zilveren distinctiefs, behaald werd door S. A. Kooistra te Witmarsum, S. Tichelaar te Dronryp en K. Terpstra te Beetgum de 2e prys, f 30, door A. Smids en H. Piantinga te Franeker en J. Kooistra te Dokkum en de 3e prys f 15 door R. J. H. Brink te Leiden, S. de Vries te Harlingen en G. Koster te Dokkum, De gewone zomerzitting der Staten van Friesland zal dit jaar op Dinsdag 7 Juli, 's middags 12 uur, geopend worden. Het gerechtshof te ’s Hertogenbosch heeft bevestigd het vonnis der i echtbank te Breda, waarby F. B. vroeger assistent-directeur aan een roomboterfabriek, en thans gedetineerd wegens diefstal, afpersing en bedreiging tegen het leven van den heer IJ. Th. Ter- wischa v an Scheltinga, directeur der room boterfabriek de Hoop te Etten, is veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De te Den Haag gehouden Collecte ten verborgen knop van eene kleine deur in den muur. Een veer gaf geluid en de eikenhouten deur, die opensloeg, liet den bezoeker door, die zich in eene spreekkamer bevond, waarop verschillende gangen uitkwamen. In een broe den leuningstoel zat een bediende de courant te lezen en luisterde in het geheel niet naar de gesprekken van een tiental bezoekers, die geduldig hunne beurt van toelating afwachten. Toen hij den jonkman door de verborgen deur zag binnenkomen, stond de bediende op, liet de courant op zijn stoel vallen, lichtte haastig en glimlachend zijn zwart fluweelen mutsje op en kwam een paar stappen nader. „Goeden dag, oude Felix”, zeide het jonge mensch, den bediende vriendschappelijk toe knikkende, „is tante thuis „Ja, mijnheer Savinien, mevrouw Desvaren nes is op haar bureel, maar reeds een uur lang heeft zij een gewichtig onderhoud met den onderchef van het geldelijk beheer van het Ministerie van Oorlog.” Bij deze woorden zette de oude Felix een geheimzinnig gezicht, dat te kennen gaf, hoe veel gewicht hij hechtte aan het gesprek, dat in de aangrenzende kamer gehouden werd. „Gij ziet,” vervolgde hij, terwijl hij aan den neef van mevrouw Desvarennes de volle spreek kamer wees, „hoeveel mevrouw er dezen mor gen doet wachten on die zij misschien niet meer zal ontvangen „Ik moet haar toch spreken”, sprak de jonk man in zich zelven. Hij dacht een oogenblik na, nam een besluit en vroeg„Is mijnheer Maréchal thuis „Ja, mijnheer, zeker. Als mijnheer het ver langt, zal ik hem aandienen.” „Dat is niet noodig.” Én haastig voortgaande, trad het jonge mensch de kamer binnen, grenzende aan die van me vrouw Desvarennes. Aan eene breede tafel vol handelsstukken ANNEX TELEFOON No. 150. Voor de zevende maal komen morgen onze Belgische sportbroeders. Welgemoed en hoopvol komen zij niettegenstaande hun 5 nederlagen, waar tegenover slechts eenmaal eene overwinning voor hen te boeken viel. In 1908 kwamen zij voor de eerste maal. Toen ging het nog niet om den wissel prijs, den zilveren lauwerkrans des heeren de Hoop. De Friesche partuur, welke toen met den prijs ging strijken bestond uitC. Werk hoven, Witmarsum, R. Anema Schingen, Lyst van de aan dit kantoor ter pest bezorgde brievpn en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Juni, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt. Binnenland. Brieven. vreden over den toestand, waarin zij haar koren uit den Levant ontving. Men had averij gehad tengevolge van eene slechte lading der schepen. Zij diende haar klacht in bij de maatschappij van het vervoer ter zeedeze klacht vond weinig gehoor. Mevrouw Desvarennes werd boos en nu vervoeren wij onze waren zelf. Wij hebben kantoren te Smyrna en te Odessa.” „Dat klinkt fabelachtig! En als’t zoo voort gaat zal tante eene administratie krijgen van evenveel belang als die van een Europeesche StaatO, gij zijt wel gelukkig, gij allen hier, gij hebt werk. Maar ik leef hier voor plezier. En als gij eens wist, hoe mij dat verveelt Ik droog uit, ik verkwijn, ik verlang sterk om zaken te hebben Dit zeggende, liet de jonge mijnheer Sa vinien een smartelijken zucht hooren. „Mij dunkt,” hernam Maréchal, „dat het slechts van uzelven afhangt om zaken te doen, zoo groot, ja grooter dan wie ook.” „Gij weet wel van neen,” zuchtte Savinien „tante is er tegen „Gij vergist u zeer,” hernam Maréchal le vendig. „Ik heb mevrouw Desvarennes wel twintig malen hooren zeggen, hoe jammer het was, dat gij zonder bezigheden waart. Kom in de zaakgij zult eene goede betrekking in de bureelen krijgen.” „In de bureelen!” sprak Savinien op bit teren toon. „Daar is het groote woord eruit. Maar, mijn vriend, denkt gij dat een aanleg als de mijne in staat is om zich te schikken in de alledaagschheid van het werk van een expe diteur, om den sleur der loopende zaken te volgen, om papier te bekladden Een bediende te worden Ik en dat met mijne begaafd heid En driftig opstaande, begon Savinien met haastige schreden de kamer op en neer te loopen. Hij schudde met minachtend gebaar evenals een Atlas, die de wereld op zijne schou ders draagt, zijn klein hoofd, 'dat vooral merk waardig was door zijn nietig voorhoofd, waarop een vlokje gekruld blond haar neerviel. „O, ik begrijp het fijne van de zaak wel. Tante is jaloersch op mij, omdat ik een man ben van ideeën Zij zou wel willen dat zij de eenige in de familie was, die ideeën had!” en de ingebeelde gek lachte binnensmonds, terwijl hij den nadruk op dit woord legde. „Zij heeft gehoopt mij te begraven onder dit geestdoodende werk, maar ik bedank er voor Ik weet, wat ik wil. En dat is: de onafhan kelijkheid van mijn geest, die zich verdiept in de oplossing der groote vraagstukkeneen vrij veld, om mijne ontdekkingen toe te passen. Maar een vaste regel, eene algemeene wet Daaraan zou ik mij nimmer kunnen onder werpen.” „Evenals met examens doen,” zei Maréchal, terwijl hij den jongen Desvarennes, die zich in zijn volle lengte oprichtte, met een effen gezicht aankeek, »met examens doen hebt gij zeker ook nooit opgehad?” „Nooit,” verzekerde Savinien krachtig. „Men heeft mij op de polytechnische school willen brengen’t was onmogelijkop de centrale school: ’t ging niet beter. Ik heb de exami natoren versteld doen staan door de nieuwig heid mijner denkkeelden en zij hebben mij niet toegelaten.” „Drommels,” hernam Maréchal ernstig „alsof gij .begonnen waart om hunne theoriën omver te werpen.” „Zoo is hetriep Savinien zegevierend uit. „Maar ’t is mij te machtig, ik moet den vrijen loop laten aan mijne verbeeldingskracht. Men zal nooit kunnen raden, hoeveol die bij zondere richting van mijn geest mij reeds ge kost heeft. Mijne eigen familie heeft geen ver trouwen in mijne kundigheden. Briefkaarten. Jan J. v. d. Hoek, Mej. J. E. van Leeuwen, Buitenland. Briefkaart. E. Dover Egloff, New-York City. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bg onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. OOSTEREND, 17 Juni. Tot onderwij zer aan de O. L. School te Wytgaard is benoemd onze plaatsgenoot de heer H. Frankens. B0LSWARD, 16 Juni. De heer C. Ban ning van hier is aan de Amsterdamsehe Universiteit geslaagd voor het tweede na tuurkundig examen. Smids hielpen in de volgende „Internatio nales” den naam van Friesland hoog houden. In 1912 en 1913 bleef de overwinning dan ook aan de Friezen. (1912) le prijs C. Werkhoven Witmar sum, R. Zaagmans Witmarsum, J. Reitsma Jr. Pingjum. (1913) le pry's R. Zaagmans Witmar sum, J. Vlietstra, Franeker, J. Reitsma Jr. Pingjum. Invaliditeit. Ar WF O v e i 1 ij d e n. JKJ V of O o g. J van een n i m. J vJ v Wijsvinger. XfvJ 5) Toen het jonge mensch wegging, vermoedde hij niet, dat Jeanne bij haar terugkeer uit Engeland tegelijkertijd zyn ongeluk medebracht, verpersoonlijkt in de gedaante van een zeer innemend heer, prins Serge Panine, die op een groot bal te Londen aan haar voorgesteld was. Mejuffouw De Cernay, gebruik makende van de vrije manieren der Engelschen, keerde we der in gezelschap van den prins, terwijl zij slechts hare kamenier bij zich had. De reis was zeer aangenaam geweest. Beide jongelieden vonden veel genoegen in elkanders bijzijn en; bij het verlaten van den trein, maakten zij afspraak om elkander weer te zien. De offi- cieele bals maakten hun het ontmoeten ge makkelijk. En Serge, als een vriend uit Én- geland aan mevrouw Desvarennes voorgesteld, werd weldra de bevoorrechte danser van Jeanne en Micheline. Zoo kwam de man, die er zulk eene belangrijke rol zou spelen, onder het nietigste voorwendsel dit gezin binnen. en aanteekeningen gezeten, werkte een jonge man van een dertig jaren, maar die veel ouder scheen dan hij werkelijk was. Zijn vóór den tyd kaal geworden hoofd, zijn reeds sterk ge rimpeld voorhoofd toonden het zware lijden van een leven vol moeite en ontbering of wel de ontzenuwende vermaken van verkwisting en genot. Toch waren de heldere en reine oogen niet die van een losbol, en de rechte neus, die flink in het hoofd stond, wel die van een onderzoeker. Maar het mocht dan zijn door te veel genot of te veel lijden, de man was oud vóór zyn tijd. Toen hij de deur van zijn kamer hoorde opengaan, hief hij de oogen op, legde de pen neer en maakte reeds eene beweging om den bezoeker tegemoet te gaan, toen deze hem krachtig tegenhield met de woorden „Blijf zitten, Maréchal, of ik ga wegIk ben bij u gekomen om te wachten, totdat tante Desvarennes mij kan ontvangenmaar als ik u ongelegen kom, ga ik eens rondloopen en steek een sigaar op. Dan kom ik over drie kwartier terug.” „Gij komt mij niet ongelegen, mijnheer Sa vinien, want, ’t zij u zonder verwijt gezegd, reeds meer dan drie maanden heeft men u niet gezien. Zie, mijne brieven zijn klaar. Ik schreef de laatste adressen.” En van de schrijftafel een lias vol brieven nemende, toonde Maréchal die aan Savinien. „Drommels, het schijnt, dat do zaken hier nog altijd goed gaan.” „Hoe langer hoe beter.” „Gij maalt hoopen meel als bergen.” „Hoog als de Mont-Blanc. En daarbij heb ben wij tegenwoordig eene vloot”. „Wat, eene vloot riep Savinion uit, wiens gelaat zoowel twijfel als verwondering uit drukte. „Ja, eene vloot met stoom vermogen. Ver leden jaar was mevrouw Desvarennes niet te- 1 Sloten. DOOR Kaatspartlj te Dokkum. Zomorzitting-Provinclale Staten. Diefstal, afpersing en bedreiging. Pestbestrijding. NIEUWE SNEEKER COURANT Postkantoor Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1