De „Internationale NI I. f 2000 11 iNEEKER COUR ANT (ói^Jaaraang) cn WYMBRlTSERADEEL(14jeJaargang) DE dONG’S VOGELWERELD - CHOCOLADE *2rf2IML f 150 HbïnTvovaent,f 75 f50 b— f ?5 I. Ho, 77. Woensdag 24 Juni 1914. 30e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiüZand - Sneek. TELEFOON No. 150. Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. O’ 799 -K I i 9 ek. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. Bi.i elke tablet 5 VogelkaartPn bij O v r 1 ij d e n. I Invaliditeit. X-VV Overlijden, f 1JU of Oog. J J van een D u 1 m. 1 J\J Wijsvinger. g=xi i - lAiesaaseeaag— ABONNEMENTS-PRIJS Por jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTBNT1B-PB.UB 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. der amphi- om. ‘1 zijn 12 opgeslagen ballen slechts 7 :P, Wat wou men l», Het spel had het volgende verloop: Partuur No. 5. Partuur No. 6. 8-8-8-8-8-2-2-8=52 punten. 6-6-2-6-2-8-8-2=40 punten. IttL wa/ d -VI Parturen 5 en 6 R. Brink, Leiden, G. Hoitsma, Berlikum. H. van Haitsma, Franeker. Emile Bethune, Jemappes. Naisy Milfort, Nimy. Emile Bourlard, Obourg. komen nu in het veld. worven in de tribune of op een theaters. Ook voor de persmenschen is weer goed ge zorgd in een kraaiennest zit men gezellig bijeen en van daaruit heeft men een prach tig gezicht op het spel en de menigte. Even over half elf luidt de bel in de direc- tietent voor de derde maal. Het spel had het volgende verloop Partuur No. 3. 8-8-6-8-2-8-8-8=50 punten. Partuur No. 4. 4-6-8-0-8-0-2-0=28 punten. Zooals we reeds zeiden, waren de Friezen uitstekend in den opslag en dit bezorgde hun dan ook de overwinning. Van de Belgen was Soudant de beste, ook Genot was tusschen- beiden aardig goed maar allen waren te vreemd in ’t Friesche spel om te kunnen winnen. De beslissing. Zal Frankena ook dit half spel aan de Bel gen geven, door buiten slaan, vraagt, in dit oogenblik van spanning, menigeen zich af? Het lijkt er op. Zijn eerste bal is opnieuw voor. Met twee kaatsen verwisselt men nu echter. De Belgen zijn aan den opslag. Een bal van Dupont wordt door Kooistra kwaad geslagen. Stand 40 voor Belgie. De volgende kaats winnen de Friezen (42.) Een bal van Paternoster wordt weer door door een buitenslag gebracht wordt. Met ternoster wordt nu gewisseld. Dupont is den opslag slaat buiten en verschaft daar mede zijn Friesche tegenstanders dit halve spel. Friesland leidt Bij de Friezen slaat Brink voor best op, Hoitsma voor minst. Deze laatste staat voor in het perk. Van Haitsma achter. Milfort staat bij de Belgen voor in het perk, Béthune achter. Milfort slaat voor best op, Bourlard voor minst. Deze partij was ook al niet spannend. De Belgen slaan in het eerste half spel een paar bal len buiten en van Haitsma geeft de Friezen de leiding met een bovenslag. Ook het tweede halve spel gaat zonder groote gebeurtenissen aan de Friezen, al weten de Belgen het tot 6 gelijk te brengen. De Frie zen hebben nu reeds een spel en hebben daar mede een voorsprong behaald welke moeilijk in te halen schijnt, vooral waar de Belgen aan den opslag knoeien. Dit blijkt wel wanneer Naisy Milfort de Friezen het volgende half spel verschaft door bij den stand 2—6 voor de Friezen, een bal buiten te slaan. De laat- sten hebben nu 1 */2 spel, de Belgen niets. Het begint er op te lijken, dat de Friezen dit Belgische partuur zullen verpletteren. Niet tegenstaande de Friesche opslager Brink in het volgende half spel twee ballen voorslaat en de Belgen het, dank zij dit feit tot 6 ge lijk brengen, moeten zij ook dit „eerst” aan de Friezen laten. Op het beslissende oogen blik geeft Brink een „smerige bal”, die de Bel gen laten zitten. In dit halve spel vestigde van Haitsma door eeuige zeer mooie uitslagen de aandacht op zich. Het volgende half spel gaat alweer aan de Friezen. De Belgen laten n.l. een paar ballen zitten. Milfort, knap uitslager als hij overigens is, slaat gedurende de geheele partij nog al eens een bal „kwaad.“ De Friezen hebben nu 2’/2 spel, de Belgen niets. Hun nederlaag schijnt bijna zeker, doch de kans keert voor een oogenblik. De Friezen laten n.l. een paar ballen, door Milfort opge slagen, zitten. De Belg Bethune blijkt een goed tegenspeler en wint, door ten slotte een kaats voorbij te slaan, dit halve spel voor de Belgen. De moed herleeft bij de Walen. De Fries Brink is aan den opslag. Milfort maakt een flinke kaats. Den ba], nu door Hoitsma opge slagen, zendt Bethune prachtig terug. Van Haitsma staat echter op z’n post en slaat weer terug, waarna Milfort de bal kwaad slaat. Stand 22. Hoitsma slaat nu voor; van zijn volgende bal maakt Bethune een flinke kaats. Er wordt gewisseld. Haitsma slaat de bal van Bourlard mooi uit, Milfort slaat terug, de kaats is niet voorbij. Stand 24 voor de Belgen. De kleine Mil fort is nu aan den opslag. Zijn bal wordt door van Haitsma mooi uitgeslagen. Bourlard kaatst weer terug, de 2e kaats is door de Friezen ook niet voorbij geslagen en de Belgen komen nu op zes punten. Met een kaats gaat men om en de Friesche opslager Brink verschaft den Belgen met een buitenslag een spel. De Friezen zijn de Belgen nu dus nog an derhalf spel voor. Zullen zij een dergelijken voorsprong nog kunnen inhalen Het volgende half spel begint slecht voor hen. Bethune laat een bal door Brink opgeslagen, zitten. Dezelfde Belgische speler slaat daarop een kaats, terwijl Milfort voor de tweede kaats zorgt, waarna gewisseld wordt. Bourlard slaat op en van Haitsma brengt door een boven slag het aantal punten der Frie zen op 4. Milfort slaat nu op. Van Haitsma, die van deze Friezen het beste spel levert, slaat de kaats voorbij. Schoone zes voor de Friezen. De volgende bal van Milfort wordt door Hoitsma mooi uitgeslagen doch is kwaad. Stand 6—2. Naisy Milfort, die in deze geheele partij niet sterk was bezorgde den Friezen door een buitenslag de definitieve overwinning. Wij noteerden voor de Friesche opslagers 7 ballen buiten het perk, voor de Belgen 6. De Fries Brink sloeg 5 ballen buiten, de Belg Milfort 4. Men ziet hethet waren niet alleen de Belgen, die minder gelukkig waren aan den opslag. 1IEUWE SEEKER COURANT ANNEX Partuur 1 H. Frankena, Oosterlittens S. Kooistra, Leeuwarden R. Werkhoven, Franeker. gaat naar den opslag en partuur 2 Charles Bruyeer, Braquegnies Jean Baptist Dupont, Jemappes Ed. Paternoster, Paturages treedt in de krite. Frankena slaat bij de Friezen voor best op. Kdoistra voor minst. In het perk staat Bruyeer voor, Paternoster achter. Het spel wordt geopend door Frankena en het begin is voor de Fripzen niet gelukkig. ’n Voorteeken? De eerste bal slaat de Friesche opslager nl. voor, de tweede buiten. De volgende ballen leveren twee kaatsen, waarna gewisseld wordt. Paternoster slaat bij de Belgen voor minst op, Dupont voor best. In het perk staat Kooi stra voorR. Werkhoven van Franeker, die voor Koster van Dokkum is ingevallen, achter. Paternoster slaat z’n eerste bal buiten. Du pont, nu aan den opslag, doet het beter, de bal komt in het perk, Werkhoven krijgt hem er ook uit, doch de kaats is niet voorbij. Stand 26 in het voordeel der Belgen. Dupont slaat nu een bal voor, en Werkho ven maakt daarna met een bovenslag de stand gelijk op 6—6. Er komt reeds eenige spanning. Men is nieuwsgierig, wie dit eerste halve spel zal krijgen. Dupont blijkt niet heel zeker met den bal - maar bij deze beslissende slag krijgt hij hem toch in ’t perk en Werkhoven doet een vergeefsche poging hem uit te slaan. De Bel gen leiden dus zij hebben het eerste halve spel gemaakt ons loyaal publiek juicht hen hartelijk toe. IJupont is nog altijd aan de bal. De eerste blijft zitten in het Friesche perk, de tweede wordt door Werkhoven „kwaad” geslagen. De derde bal is buiten. De volgende twee leveren twee kaatsen en met den stand 42 voor de Friezen wordt weer gewisseld. Kooistra slaat eerst op, zijn bal blijft in het Belgische perk zitten. Frankena, nu aan den opslag, verknoeit door een voorslag een bal. De volgende levert een kaats, met den stand 6—4 voor de Friezen wordt weer ge wisseld. De kaats wordt door de Friezen niet voor bijgeslagen (66). Bij den volgenden slag gooit Dupont een bal buitende Friezen hebben nu ook een half spel, de stand is gelijk. Het volgende halve spel wordt door de Bel gen gewonnen. De eerste bal levert een kaats. Daarna slaat Paternoster buiten, zijn volgende bal kan Kooistra niet uit het perk krijgen en Werkhoven slaat er één kwaad. Een rriktrak bal eindigt in het Friesche perk, waarna met de stand 26 voor de Belgen, gewisseld wordt. Frankena doet onze Waalsche sportbroeders dit halve spel winnen door een bal buiten te slaan. Stand één spel om een half in het voor deel der Belgen. Spoedig wordt alweer gewisseld, want de twee volgende ballen leveren flinke kaatsen. Werkhoven verschaft zijn partuur vier punten, door de eerste kaats voorbij te slaan en door een fraaien bovenslag. Dupont slaat nu twee maal buiten en de Friezen hebben dus dit halve spel gewonnen. Beide partijen hebben thans één spel. Dupont blijft volharden in het kwade. Zijn twee volgende slagen zijn weer buiten. Met twee kaatsen wordt nu gewisseld. Bruyeer slaagt er niet in de eerste kaats voorbij te slaan. De stand is nu 60 voor de Friezen. Paternoster slaat de tweede kaats voorbij en brengt de stand op 62, terwijl deze stand van Frankena op 6—4 ge- een groote kaats van Pa- -x aan Men is bij de Belgen lang niet tevreden over de onvaste hand van Dupont ook hij zelf blijkbaar niet en Paternoster neemt zijn baantje als eerste opslager over. Een ver wisseling, die de Belgen werkelijk van voor deel blijkt. Deze kaatser is zekerder bij den opslag dan Dupont. Intusschen heeft Paternoster nog weinig ge legenheid zijn opslagkunst te toonen, want de eerstvolgende ballen geven twee kaatsen, waar na gewisseld moet worden. Het zijn flinke kaatsen, al is de eerste, door Werkhoven uit geslagen, door Bruyeer aanmerkelijk ingekort. Kooistra is aan de bal. Hij slaat buiten. Daarna weet Paternoster de tweede kaats voor bij te slaan. Stand 4—0 voor de Belgen. Met tvee kaatsen gaat men wisselen. Dupont slaat buiten (42.) De volgende bal van Paternoster wordt door Werkhoven kwaad geslagen (6—2) en niette genstaande Werkhoven hu vóór in het perk, Kooistra er achter in gaat staan, blijft ook de volgende bal zitten. Dit halve spel is voor de Belgen, stand anderhalf spel gelijk. De spanning is er de parturen zijn geen van beide van de bestemaar ze blijken te gen elkaar opgewassen. Het volgende halve spel begint met een kaats. Daarna blijft een bal bij de Friezen zitten. Een tweede kaats doet de parturen verwisselen. Van deze beide kaatsen winnen elk der par tijen er één. (Stand 42 voor de Belgen). Bruyeer slaat nu twee flinke kaatsen uit. Weer wisselen dus. Dupont slaat buiten (4—4). De tweede kaats wordt echter door Kooistra niet voorbij ge slagen. 6—4 voor de Belgen. Met een kaats gaat men weer om. Fran kena, aan den opslag, geeft een bal geheel ach ter in het perk, en Paternoster tracht hem tevergeefs uit te slaan (66.) Met eeu kleine kaats door Bruyeer, wisselt men opnieuw. De Friezen zijn niet erg op hun gemak Werkhoven gaat nu weer achter in het perk, Kooistra voor. De eerste slaat de bal, door Paternoster achter in het perk geslagen, voor bij de kaats en wint daarmede dit halve spel voor de Friezen. Friesland leidt opnieuw met den stand 2 spel om anderhalf. Een fraaie bovenslag van Kooistra geeft den Friezen de volgende twee punten. Ook de volgenbe bal slaat hij boven, doch Dupont past op z’n tellen en weet deze boven slag tot een kleine kaats in te doen krimpen. Werkhoven slaat ook een kleine kaats en men wisselt weer. Bruyeer slaat boven, doch laat de vol gende bal zitten. Frankena slaat een bal voor, daarna nog een tweetal buiten, zoodat de Belgen op deze wijze dit halve spel winnen en beide partijen nu twee spel hebben. Met twee kaatsen wordt vervolgens verwis seld. Dupont slaat een bal voor, doch daar de Friezen de tweede kaats niet voorbijslaan wordt de stand spoedig 2 gelijk. Nog blijft een bal in het Friesche perk zitten, waarna met twee kaatsen verwisseld wordt. De Belgen kunnen geen van de beide kaat sen winnen, stand 6—4 voor de Friezen. Fran kena slaat een bal buiten (66). De volgende bal slaat hij echter tusschen de beide Bel gische spelers in het perk, waar hij blijft zit ten. De Friezen maken nu twee en een half spel. Zij leiden, doch slechts voor een oogenblik. Bruyeer maakt nu de bovenslag van den geheelen dag, de bal komt in de bovenste rij van het amphitheater. Of Frankena door deze geweldige prestatie wat van z’n stuk geraakte, is moeilijk te zeg gen, doch deze toch al niet „wisse” opslager, slaat hierna niet minder dan twee ballen bui ten, en één voor. Het halve spel is voor de Belgen 1 De stand is twee en een half spel gelijk. voor best opslaat weet in te brengende de Friezen uitgeslagen en levert een kaats. Daarna tracht Kooistra een bal van Dupont uit het perk te krijgen, doch hij is „aange weest en met den stand: 2’/, spel gelijken 6 punten tegen twee, in het voordeel van België wordt gewisseld. Frankena is aan de opslag. Hij krijgt de bal in het perk, doch Bruyeer slaat uit en voorbij de kaats, De Belgen hebben dus gewonnen. Aan applaus ontbreekt het den Belgen niet. Het spel had het volgende verloop: Partuur No. 1. 6-8-2-8-8-2-8-2-8-0-2=54 pnt. Partuur No. 2. 8-6-8-0-4-8-6-8-6-8-8=70 pnt. Prima spel leverden geen van beide partijen. Veel haperde vooral aan den opslag. Wij no teerden alleen voor den Belgischen opslager Dupont een tiental voor of buitenslagen. Maar hij werd ditmaal overtroffen door den Fries Frankena, die tot den Friesche nederlaag bij- droeg door een veertiental buiten- en voor slagen. Paternoster en Kooistra, de andere op slagers, waren beter. Paternoster had in deze partij maar twee verknoeide ballen op z’n boekje, Kooistra slechts één. Veel minder interessant is de strijd tusschen de parturen 3 en 4. A. Smids, Franeker. I. Roukema, Harlingen. O. Postma, Makkum. A. Allard, Braine le Comte. Paul Genot, Brussel. Marcel Soudant, Gosselies. Van de Friezen slaat Postma voor best op. Smids voor minst. Deze staat tevens vóórin, en Roukema achterin. Bij de Belgen is Soudant voorin en minste opslager Genot beste, en Allard staat achterin. De Belgen zijn allen nieuwelingen en hun onbekendheid met het Friesche spel, speelt hen dikwijls parten. Ze missen de speltaktiek van een Bruyeer, die vooral op kritieke momenten zijn partuur zoo uitstekend te stade kwam. Daarbij was de opslag van deze Belgen niet zeker genoeg, terwijl de Friezen juist aan den opslag bijna geen bal verknoeiden. Postma sloeg van de 22 opgeslagen ballen slechts 2 buiten, Smids van zijn 4 niet een. Genot daarentegen bracht van zijn 12 opgeslagen ballen slechts 7 in ’t perk dus 5 buiten, Soudant van de 12, 5 buiten. Als op 6—4 Genot buitenslaat winnen de Friezen hun eerste half spel, en als bij de stand 66 Genot weer buitenslaat is ook ’t tweede eerst voor de Friezen. ’t Volgend eerst wordt op 66 door de Belgen gewonnen, doordat Genot een uitge.- van Smids in ’t perk terug weet te Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tet Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. E Achttien minuten te laat rolde de trein, welke ons Zaterdag onze Belgische gasten Kracht, het station binnen. fJjKMaar het lange wachten had bij de velen, Hdie 'op het stationsplein de Belgische sport- '<ia' btoèders kwamen verwelkomen, het enthousi- t ipno niet gedoofd. JfagMet luid gejuich werden de Belgen, na de tl f| f 'jMfioieele verwelkoming op het perron door ‘)hetiibestuur der Kaatsvereeniging en de rege- lijngscommissie, waarbij ons Sneeker muziek corps de Brabamjonne en het Friesch Volks lied uitvoerde, door het Sneeker publiek ont vingen. Joelend en lachend omstuwde het de Belgen, het zorgde bij de optocht door de stad voor een blij geleide, en de muziek deed er natuurlijk het hare toe bij de feestelijke stem ming te verhoogen. a* In de stad zelf veel Hollandsche en een enkele Belgische vlag. Alle teekenen dus, dat onze burgerij meeleefde met dit Internationale nortfeest. Hoe populair zijn ze al bij ons, die Belgen. Van uit de rijen van het publiek hoorden wij immers aanhoudend uitroepen als: „die lange daar, dat is Paternosterdaar heb je Bruyeer en Gilbert weer, daar is Demeulder ook“. Men kent ze bij ons al, de kaatshelden uit het WalenlandZe hebben het hart van onze bevolking gewonnen en het is dan ook geen f wonder dat vele belangstellenden nog lang op de Marktstraat vóór de Wijnberg, waar de Kaatsvereeniging hare gasten en genoodigden San oen diner vpreenigde, bleven napraten. Het Sneeker Muziekcorps, dat zich in deze fhKen zoo prachtig geweerd heeft, zorgde op <le)Marktstraat voor aardige muziek, waarvan ook nog velen, die van den mooien avond pro- fileerden, kwamen genieten. I barometer stond best. nog meer? De dag der Internationale. Zondagochtend. EVeel zon veel vlaggen en veel men- schen. Het begint prachtig. Als wij de Ijs baan betreden te omstreeks kwart na tien, zijn er, reeds eenige duizenden menschen bijeen, die zich een goed plaatsje hebben ver slagen bal brengen. Als dan Soudant ’n paar ballen achterin geeft, krijgt Roukema een kans en twee bal- lén na elkaar slaat hij achteruit boven. Op 60 en een kaats wordt gewisseld. De Frie zen winnen de kaats en daarmee ’t eerst (3-1). Soudant,. die nu heel aardig de ballen meeste blijven zitten en op 26 winnen de Belgen 't eerst (32). Met 6—0 is ’t volgend eerst voor de Frie zen (42), die nu geheel de baas zjjn, zoodat de Belgen nog slechts 2 punten krijgen. De partij is dus voor de Friezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1