f2000 1 ROOMBOTER SERGE PANINE. SNEEKER COURANT (67* Jaargang)W YMB RITSER AD EEL (14jc Jaargang) „Janos-Bitterwater”. bii "ge f 700 n «i f ISO HÏnTvoVTt,f 75 fEA f25 DE eJOMG’S 30e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. iren atis. Sneeker Belangen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. RECLAME- CACAO de beate j voor» het geld T zij niet! Nieuwstijdingen. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Feuilleton. 5 bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. bij O v e r 1 ij d e n. Invaliditeit. Overlijden, f UV of q o g. (J van een Duim, j sJV Wijsvinger. Belgiö. Nadruk verboden. (Wordt vervolgd) Fabriek „Sijbrandaburen” bij WESTERHOF. Eene Landbouwwinterschool te Sneek. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. AD VERTEN TLE-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. dat de Zaterdag bljjft aangewezen, Besloten werd te zeilen in dezelfde klassen als ’t vorige jaar. Prof. dr. J. J. Blanksma. Tot hoogleeraar in de faculteit der wis en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwgs te geven in organische scheikunde is benoemd dr. J. J. Blanksma in 1875 geboren te Pingjum. zelf, dat wij bij de be- die vraag onzen blik heb- en praktisch on- Jentje Hessilus Eppo van Ieren I. M. Winia F. van der Werf Briefkaarten. Hasselt (Ov.) Oranjesluizen by A'dam. Lemmer. Mantgum. 8) „Drommels om anderen het geld uit den zak zei de onverbeterlijke Maréchal DOOR GEORGE OHNET. NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX TELEFOON No. 150. hen samen te brengen op ééne plaats, waar men hen onderwijs in het wetenschappelijk abc van den landbouw kan geven. Op die manier zal eene sluimerende landbouw-energie wakker worden gemaakt, waarvan menig boerenzoon in de omgeving zal kunnen profiteeren en die mede zal kun nen werken tot de welvaart van de ge meente Sneek en hare naaste omgeving. Daarom verdient de oprichting van eene Landbouwwinterschool te Sneek zeer zeker de overweging. R. S. T. Middelerwijl heeft de wetenschap hem kunnen leeren om zijn eigen vak met heel andere oogen te bezien dan voorheenvoor heen werd met afgemeten sleurgang-pas betreden het pad der ouders en voorouders, die deden en doen gelijk reeds tal van jaren werd gedaan. En na de wetenschap pelijke opleiding zal de wetenschap almeer en meer zijn richtsnoer worden bij zijn doen en laten, terwijl de strekking van degelijk en praktisch onderwijs deze is, dat de gave om op te werken allengs grooter is geworden en de belangstelling in zijn eigen vak ook met den dag als het ware klimt. En dan de kosten Die zijn in vergelijking van de studie aan eene academie met hare hooge eischen vanwege voorbereidend onderwijs zeer ge ring. Deze en gene zal gedurende het winter halfjaar zich van een kosthuis te Sneek moeten voorzien, doch een groot gedeelte der toekomstige leerlingen zal dagelijks per tram, spoor of fiets komen, juist zooals dat hetgeval thans is met de leerlingen die het Middelbaar Technisch Onderwijs aan de ambachtsschool te Sneek bezoeken. Hoe meer wij onzen blik laten gaan over de veldéfi óm en bij Sneek, des* te meer dat het platteland het land der belofte is en een toekomst in zich sluit, schooner dan wij ons thans kunnen voorstellen, al leen maar op ééne voorwaardeen wel deze, dat de jongelui van buiten zich hoe langer zoo meer toeleggen op de we tenschappelijke beoefening van het land bestaan aan den grond. Van zijn achtste jaar. was Cayrol herder geweest. Alléén op het stille veld had het kind zich aan eerzuchtige droo- merijen overgegeven. Met veel verstand bedeeld, had hij gevoeld dat hij voor eene andere bestemming geboren was dan het boerenvak. Ook was hij gereed bij de eerste gelegen heid, die zich aanbood om in de stad te gaan wonen, en werd knecht bij een bankier in Biroude. In dezen betrekkelijk voornamen dienst werd hij een weinig ontbolsterd en verloor hij zijne plompe boersche onhandigheid. Sterk als een os, deed hij alleen het werk van twee mannen en ’s avonds in zijn kamertje onder de dakpannen sliep hij in onder het leeren lezen. Hij brandde van begeerte om vooruit te komen en ontzag geene moeite om zijn doel te bereiken. Hij vergezelde zijn heer, die als afgevaardigde benoemd was, naar Parijs. De drukte der hoofdstad bracht er het zijne toe bij om eene geheele omkeer in het hoofd van Cayrol te bewerken. Bij het zien van die rustelooze beweging der groote stad, langs welker straten het for tuin als de paddestoelen in één dag opschiet, gevoelde de .Auvergnees zich sterk genoeg om eene kans te wagen, verliet zijn heer en ging in dienst bij een groothandelaar in de straat du Sentier. Daar bestudeerde hij vier jaren lang den handel en breidde meer en meer zijn kundig heden uit. Hy begreep zeer spoedig, dat er slechts in geldelijke ondernemingen vooruitzicht bestond om spoedig fortuin te maken, vertrok uit de straat du Senties en nam eene betrekking aan bij een bankier. Zijne gevatheid in speculaties kwam hem uitnemend te stade en, na verloop van eenige jaren, zag hij zich het grootboek toevertrouwd. Zijne positie werd mooi, hij verdiende vijftien derwijs, welke zoowel wei- als bouwlanden voor zich medebrengen. Zooals algemeen bekend, heeft een toe komstige landbouwer met het oog op de enorme concurrentie eene betrekkelijk ge ringe kans om eene boerderij op voordee- lige voorwaarden te huren, terwijl men eenigszins kapitaalkrachtig moet zijn om zich te voorzien van een behoorlijke vee stapel en landbouwwerktuigen, ten einde dat eerzame bedrijf loonend te kunnen uit oefenen. Juist met het oog op die twee omstan digheden dient de vraag alleszins in over weging te worden genomen, op welke wijze de boerenzoons uit dezen omtrek minder onafhankelijk kunnen worden van hun aan vankelijk plan om als landbouwer eene boerenplaats te huren Het spreekt van antwoording van ben gericht op degelijk derwijs. Eene dergelijke landbouwwinterschool zal kunnen leiden tot eene meer wetenschap pelijke beoefening van het bedrijf, wat op zich zelven medebrengt een meer intensieve cultuur van den bodem en voorts voor dezen en genen de aanleiding zal kunnen zijn om op eene andere wijze dan het tra- ditioneele „boer-worden” eene maatschap pelijke betrekking te veroveren. Dit laatste zal toch van groot belang zijn voor hen, die niet voldoende kapitaalkrachtig zijn om met eenige kans van slagen boer te kun nen worden of zich als zoodanig duurzaam te kunnen handhaven. Des winters is het niet druk, in menig bouwbedrijf. En voor dat doel dient men bedrijf kan de boerenzoon gedurende eenige maanden worden gemistin dien tijd kan hij zich oefenen onder leiding van bekwame landbouwleeraren in de landbouwweten schap, om het zoo maar eens uit te drukken. Na dien tijd keert hij weer terug tot de praktijk van het bedrijf en is dan in staat het geleerde aan de praktijk te toetsén. Alzoo heeft hij het voordeel dat zijn vak hem eigen is en blijft. Een volgenden win ter keert hij naar de school terug. En zoo vervolgens. Prof. Dr. C. B. Tilanns schreef„Ik heb al tijd met voorliefde in mijn praktijk het Huny- adi Janos-Bitterwater voorgeschreven. Hunyadi Janos is natuurlijk bronwater, dat zacht en zeker reinigt. (Adv.) Postkantoor Sneek. Lgst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Juni, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Dronrgp. Prov. Groningen. Terhorne. West-Toronto (Canada. duizend francs, doch dit was nog niet in ver gelijking van zijn plannen. Hij was toen acht-en-twintig jaren oud, en bereid alles te doen om te kunnen slagen, be halve iets oneerlijkswant hoewel naar rijk dom dorstende was hij liever gestorven, dan zich met oneerlijke middelen te verrijken. Op dit tijdstip bracht zijne gelukster hem in aanraking met mevrouw Desvarennes. De patroon, dioden man kon beoordeelen, vermoedde terstond, wat Cayrol waard was. Zij zocht juist naar een bankier, die zich geheel aan hare belangen wijdde. Eenigentijd lang ging zij het jonge mensch na en toen, zeker dat zij zich niet vergist had in zijne bekwaamheid stelde zij hem terstond voor, hem geld te geven, om eene eigen zaak op te richten. Cayrol had reeds tachtig duizend francs opgespaard en ontving er twaalf hon derdduizend van mevrouw Desvarepnes. Hij vestigde zich in de straat Taitbout, in het middenpunt van den handel, op een paar schre den afstands van het kantoor van Rotschild. Mevrouw Desvarennes had een gelukkigen greep gedaan door Cayrol tot haar vertrouwde te kiezen. Die ineengedrongen Auvergnees was een uitstekend financier en in weinige jaren had hij zijne zaken tot een ongedachte mate van welvaart weten te brengen. De patroon had een hoogen intrest van de geleende fondsen getrokken en de bankier werd reeds op eenige millioenen geschat. Kwam dit door den gelukkigen invloed van mevrouw Desvarennes, die alles in goud ver anderde wat zij aanraakte, of waren de be kwaamheden van Cayrol inderdaad zoo buiten gewoon De goede uitslag was er, dat was genoeg. Men had zich niet bovenmate inge spannen, de reden daarvan te kennen. De bankier was natuurlijk een der intiemen van de familie Desvarennos geworden. Reeds lang zag hij Jeanne, zonder dat zij R. Kruisenga H. Visserman A. Voetstra W. Zjjlstra Een zonder adres. Dr. Mr. B. de Groot Kaatsen. Aan de kaatspartp der ver.. »Fourüwt»(te Als wij ons niet vergissen, heeft Dene marken juist door zijn zin voor practisch- wetenschappelijk onderwijs op landbouw gebied zoo enorm veel succes behaald. En dat vermogen om de wetenschap te stellen in dienst der praktijk is gelukkig niet ge bleven binnen de grenzen van Denemar ken, doch is ook in andere landen tot eene groote mate van ontwikkeling gekomen en geeft thans ook in ons land de richting aan, waarin men zich op onderwijs gebied wenscht voort te bewegen. De harmonie van wetenschap en praktijk is thans ons aller leuze, niet alleen op landbouwgebied, doch ook op technisch terrein. In Sneek werd in het jaar 1907 opge richt eene Middelbare Technische School. Vóór dien tijd was de gebruikelijke weg voor toekomstige bouwkundigen om in de leer te gaan bij een reeds gevestigd architect, door het nemen van privaatlessen in het lijn- en handteekenen. Thans echter voor ziet eene Middelbare Technische School alhier veel beter in die behoefte, doordat het onderwijs aan die school op veel bree- Zij gaf aan Savinion met hare hand een toe ken tot vertrek, waarop hij van Maréchal ver gezeld, beschaamd heenging. Alleen gebleven plaatste zij zich aan de schrijflessenaar van haar secretaris en het pak met beantwoordde brieven nemende, begon zij te onderteekenen. De pen bewoog zich zeer snel in hare vingers en op het papier stond haar naam in groote letters als die van een man, met een krul er onder, karakteristiek eindigende in een stralen bundel. Zij was oen kwartier bezig met dit werk, toon Maréchal terugkeerde. Achter hem kwam een dik, ineengedrongen man, plomp van voorkomen, die prachtig ge kleed was. Zijn stoppelige, donkere baard, zijn met dikke wenkbrauwen overwelfde oogen gaven bij den eersten oogopslag eene koude uitdrukking aan zijn gelaat. Doch zijn mond nam spoedig dien indruk weg. Zijn dikko, zinnelijke lippen verrieden hartstochtelijkheid. Een volgeling van Lavater of Gall zou, als hij de schede]knobbels van den binnentredende betast had, er het teeken der verliefdheid buitengewoon ontwikkeld bevonden hebben. Deze moest, als hij door de liefde vermeesterd werd, zonder verstand beminnen. Maréchal ging ter zijde om hem door te laten. „Dag, patroon,” zei hij gemeenzaam, toen hij mevrouw Desvarennes naderde. De patroon hief vlug het hoofd op en sprak op vriendelijken toon „Zoo, zijt gij het, Cayrol, dat treft goedik was juist van plan u te laten halen.” Jan Cayrol, afkomstig uit Cantal was op gegroeid te midden der ruwe bergen van Auvergne. Zijn vader woonde op een kleine hoeve in de omstreken van Saint Flour en ontwoekerde voor de zijnen met moeite een dringt de overtuiging tot ons door, Terband werd door 32 personen deelgenomen. Ie prjjs f 12 verwierven R. Fopma, Ooster- littens en J. Bljjenga. Sneek2e prys f 8 W. Koster, Sneek en R. Leen, Heerenveen. Zeilvereeniging Eendracht te Akkrum. Op de jaarvergadering van de zeilvereeni ging „Eendracht” te Akkrum werd medege deeld, dat van de Sneeker zeilclub een ver zoek was ingekomen om den zeilwedstrijd te houden op Zondag. Om verschillende rede nen van practischen aard kon hierop geen gunstige beslissing worden genomen, zoo- te kloppen,” halfluid. „Wel zoo, breng mij teekeningen,” hernam mevrouw Desvarennes na een oogenblik na denken. „Men kan nooit wetenmisschien hebt gij iets goeds gevonden.” De handelsgeest kwam weer in haar boven, en nadat zij een edelmoedige daad verricht had, dacht zij er over om er voordeel van te trekken. Savinien stond bij deze vraag zeer bedrem meld. En toen zijne tante hem met onderzoe kenden blik aanzag, moest hij bekennen „Tee keningen bestaan er nog niet van.” „Nog geene teekeningen 1” riep de patroon uit. „Waar is uwe uitvinding dan „Hier,” antwoordde Savinien, en met een verheven gebaar tikte de ingebeelde gek tegen zijn laag voorhoofd. Mevrouw Desvarennes en Maréchal konden een luiden lach niet weerhouden. „En gij spraakt er reeds van om aandeelen der zaak te plaatsen?” zei de patroon. „Meent gij, dat men u daarop geld zou geven, met uwe hersens als eenige waarborg? Loop heen! Om zulke zaken te doen, moet men mg niet hebben. Maar gij zijt de eenige met wien ik ze doe. Kom, Maréchal, laat hem zijn geld geven, ik trek niet terug. Maar gij zijt een praatjesmaker als altijd der grondslag is ingericht. Die cursus is verdeeld in vijf winterleer- jaren, van October tot Maart en daar geeft men technisch onderwgs aan jongelui in de burgerlijke- en waterbouwkunde. De theorie gedurende den winter opgedaan, wordt opgevolgd en afgewisseld door het praktisch werken gedurende de zomermaan den. Dit systeem heeft drie groote voor- deelen lo. dat de betrokken leerlingen niet „ver-theoretiseeren” of met andere woor den zij ontsnappen aan de gevaren van eenzijdig en bloot schoolsch onderricht 2o. dat de betrokken leerlingen voeling houden met de eischen van het gewone dagelijksche leven en alzoo ook bij voort zetting van hunne studie gemakkelijk eene maatschappelijke betrekking kunnen ver overen 3o. dat de kosten hunner voortgezette studie gering blijven en aldus dit Middel baar Technisch Onderricht blijft binnen het bereik van zeer velen, die wegens de groote geldelijke offers aan „Hooger Onderwgs” verbonden ten eenenmale daarvan zouden zijn uitgesloten. Inmiddels wijst ook de korte ervaring van dit systeem gedurende enkele jaren uit, dat de leerlingen na afgelegd examen voor bouwkundig opzichter, gemakkelijk eene eervolle maatschappelijke betrekking kun nen bekomen. Alzoo spreekt de ervaring Intusschen mag de vraag wel eens wor den gesteld, of men te Sneek ook niet met evenveel recht en bij eene goede organi satie een Landbouw-Winterschool zou kun nen oprichten Sneek toch ligt te midden van vrucht bare weilanden. Juist de omstandigheid, dat de naaste omgeving alleen weiland en geen bouwland aanwijst, brengt mede, dat de jongelui in die omstreken op het gebied van landbouwonderwijs één gemeenschap pelijk belang voor oogen kunnen hebben en alzoo gemakkelijker eene landbouwschool kon worden opgericht, dan dat men reke ning heeft te houden met de verschillende eischen op het terrein van landbouwon- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tet Maandags- en Dondordags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. zijne aandacht trokdit jonge meisje had nooit zijne belangstelling gaande gemaakt. Maar op zekeren avond, toen er bal was, zag hij haar met prins Panine dansen en bemerkte hare wegsleepende bekoorlijkheid op. Zijne oogen, door eene onwederstaanbare macht aangetrokken, volgden de bevallige buig zaam! :id barer gestalte, die zich zachtkens op de maat der* wals heen en weer bewoog. Hij benijdde den schitterenden geleider zeer, die dit verrukkelijk wezen in zijn arm hield, zich over haar schouder heenboog en met zijn adem hare lokken beroerde. Hij verlangde hartstoch telijk Jeanne de zijne te noemen en hield van dit oogenblik niet op werk van haar te maken. De prins wijdde toen al zjjne oplettendheid aan juffrouw de Cernay. Hij overlaadde haar met beleefdheden. Cayrol bespiedde hem om te weten, of hij haar van liefde sprak maar Panine was volleerd in de hoffelijke taal der salons en de bankiei* deed vergeefsche moeite. Doch Cayrol was volhardend, zooals hij dui delijk bewezen had. Hij werd bevriend met den prins door hem van die kleine diensten te bewijzen, die de vertrouwelijkheid spoedig doen ontstaan, en toen hij zoo goed als zeker Was, door Serge niet met trotschheid afgewezen te zullen worden, ondervroeg hij hem. Beminde de prins juffrouw de Cernay Die vraag, met bevende stem met een gedwongen glim lach gedaan, liet Serge volkomen kalm. Hij antwoordde, dat hij juffrouw de Cernay zeer aangenaam vond om mede te dansen, doch er nooit aan gedacht had haar ten huwelijk te vra gen. Hij had andere plannen. Cayrol drukte de hand van den prins zoo krachtig, alsof zij niet heel van tusschen de zijne moest komen, deed hem duizend betuigingen van gehechtheid en verkreeg ten slotte eene volledige beken tenis van hem.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1