f2000 f 150 I* SERGE PANINE. DE VRIES, Opticus Meppel Firma Westerhof, SNEEK. ll SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e» WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) J DE cJONG’S i Kruideniers- en Grutterswaren, Comestibles etc. l'l MEUBELFABRIEK „NEDERLAND” HUIZINGA GRONINGEN telefoon n?ii& No, 88. Zaterdag I Augustus 1914. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande RECLAMEKOLOM. HAGELSLAG - CHOCOLADE Stoom-Koffiebranderij en Theehandel. N ieu wstijdingen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 30e Jaargang. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. j bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij“8e f?00 oveXon f 150 HLTv™”t,f 75 f 50 f 25 Invaliditeit. «V V O v e r 1 ij d e n. V of O o g. van een u 1 vJ V Wijsvinger. ArsJ •t I Ooggebreken - Oogzwakte. Feuilleton. t 1^ Wijkverpleging in Wymbritseradeel. bij verlies van een Duim. bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van elke andere Vinger. voop de bote?ham Telefoon Winkelrot). .j ANNEX Nadruk verboden. nog (Wordt vervolgd.) het Groene tuberculose- Ei DOOK GEORGE OHNET. is a.s. Dinsdag 4 Aug. in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ontbieden voor de levering van BRILLEN voor alle Ooggebreken. Adres voor 1ste kwaliteit Kantoor 6. en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. 1) Voor belangstellenden is een nummer van dit tijdschrift kosteloos bij mij te verkrijgen. 2) Tegenwoordig zijn er-zelfs weinig wijkver pleegsters beschikbaar. SNEEK. Te den Haag slaagde voor,het2e gedeelte van het notarieel staatsexamen de heer J. G. Bounia alhier. Voor de levering van vensterglas benoodigd voor de Centrale Werkplaatsen van de Holl. Ijzeren Spoorweg Maatschappij 1914/1915 is laagste inschrijver, de Noor- Bhoofdbestuur, zullen moeten beslissen, welke „verpleegsters zij willen aanstellen. „Het zou ook wel wat al te gek zijn, „als in een Groene Kruis-afdeeling bv. een „kleine rechtzinnige minderheid voor allen „een rechtzinnige verpleegster zou eischen, »en omgekeerd. Maar bovendien, de keuze „van goede wijkverpleegsters is niet zoo „enorm ruim;2) we moeten in de eerste „plaats hebben een tactvolle, liefderijke, „gezonde en niet te vergeten, met het oog „op de afstanden, jonge vrouw; ik zou „voor het platteland ze liefst jonger nemen „dan 30 jaar. Denkt men dan, dat men „altijd een Zuster zal kunnen vinden, die „aan de vier bovenstaande eischen zal be antwoorden en ook nog precies past in „het kerkelijk vakje? „Waar komt men ten plattelande verder „mee (bv. in een gemeente als de onze, „Hennaarderadeel, waar we verreweg no. 1 „plaatsten een Zuster, die Gereformeerd „was) met iemand, die door haar tact en „eenvoud bemind is bij alle verschillende „gezindten, of met een Zuster, die precies „overeenkomt met den geest van de meer derheid en die voor haar werk totaal „ongeschikt is of misschien minder geschikt „Ik zelf ben vrijzinnig-godsdienstig, maar „ik vrees zeer, dat mijne geestverwanten, „van wier goede bedoelingen ik mij per soonlijk overtuigd houd, hier een slecht „voorbeeld hebben gegeven en ik hoop, „dat dit voorbeeld noch door hunne geest verwanten, noch door anderen zal worden „gevolgd.” De praktijk heeft mij in ’t gelijk ge steld. Behalve de zuster van de classis te Jor- werd, die trouwens tuberculosewerk doet voor het Groene Kruis in Baarderadeel en de zuster van de classis te Wirdum, die tevens verpleegster is voor Kruis te Roordahuizum en ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeolingen 10 cent per regel. heel van streek. Sedert tien jaren koester ik het denkbeeld, dat gij met Micheline zoudt trouwen. Gij zijt een man van groote ver dienste en daarbij hebt gij gecno bloedver wanten. Gij zoudt mij mijne dochter niet ont nemen, integendeel, ik geloof dat gij een weinig van mij houdt. Gij zoudt gaarne bij mij willen wonen. Door dit huwelijk tot stand te bren gen, had ik een lang gekoesterden wensch vervuld. Ik zou geen schoonzoon krijgen, maar nog een kind aannemen.” „Gij kunt er van verzekerd zijn;” zeide Pieter treurig, „dat het van mij niet afge hangen heeft om dit plan te doen doorgaan.” „Hoor eens, mijn jongen, dat is eene andere zaak,” sprak mevrouw Desvarennes, wier stem twee toonen hooger rees. „Op dit punt be ginnen wij van elkander te verschillen. Naar mijne meening zijl gij verantwoordelijk voor hetgeen er gebeurt en ik geef er u de geheele schuld van, hoort gij O, ik weet, wat gij mij zoggen zult. Gij wildet lauweren als huwelijks- aan Micheline brengen. Dat is maar gek heid Wanneer men als nummer twee de po lytechnische school verlaten heeft, en met eene toekomst voor zich als gij, is het niet noodig, dat men woestijnen doortrekt om een jong meisje te bekoren. Men begint met haar te trouwen en de beroemdheid komt later, te gelijk met de kinderen. En het was wel noo dig ook u zooveel moeite te geven Of zijn wij dan van zoo groote afkomst Gewezen bakkers. Schatrijk, dat is zoo, maar dat neemt niet weg, dat de arme Desvarennes met de broodmand geloopen heeft en ik geld terug gaf, als men een broodje van een stuiver kwam koopen. Maar gij hebt voor doolenden ridder willen spelen en intussehen is een mooie jon gen Heeft Micheline u den naam van dat heertje genoemd „Ik bevond mij bij mijne aankomst vlak te- ■genover hem. Hij was bij haar in den tuin. Men heeft ons aan elkander voorgesteld.” „Dat is zeer voornaam,” zeide mevrouw Desvarennes met ironie. „O, het is een snaak, die niet spoedig verlegen is en bij de harts tochtelijkste aandoeningen mag er geene plooi van zijn das in do war raken. Gij weet, dat bij prins is Dat is nog al vleiend voor do firma Desvarennes 1 Wij zullen zjjn wapen schild op onzo fabrieksmerken zetten. Kom, het is een bojager van do huwelijksgift. Hij heeft bij zich zelven gezegdDe bakkerin heeft daalders, de dochter is lief. En hij doet eene goede partij.” „Hij heeft het voorbeeld van velen zjjner gelijken tot verontschuldiging. Het huwelijk is tegenwoordig de eenige industrie van den adel.” „De adel Die van ons land kan er nog mee door, maar de buitenlandsche, die is niets waard.” „Do Panines zijn afkomstig uit Posen, zooals algemeen bekend is. De dagbladen van het highlife hebben het twintigmalen verhaald.” „Waarom bevindt hij zich niet in zijn land?" „Hij is verbannen.” „Heeft hij iets slechts gedaan „Hij heeft, als al de zijnen, voor de onaf hankelijkheid gestreden.” „Dan is het een revolutionair.” „Een patriot.” „Wel zoo, gij zijt wel goed, om mij dit alles te zeggen.” „Ik mag prins Panine haten,” zeide Pieter eenvoudig, „maar is dit eene reden om hem geen recht te laten wedervaren?” „Het zij zoo Het is een buitengewoon we zen, een groot burger, een held, als gij wilt. Maar dat bewijst niet, dat hij mijne dochter gelukkig zal maken. En als gjj mijn raad wilt volgen, zullen wij hem barrikades laten op werpen, waar bij verkiest, en het zal niet lang duren ook.” „de leden van het hoofdbestuur aan zoo „iets heeft gedacht; onze geheele organisatie „berust op volkomen vrijheid voor de plaat- Nieuwe Sneeker Courant» van »8elÜke vereenigingenzij zelve, niet het NIEUWE SNEEKER C0UR1NT TELEFOON No. 150. stook. Aan geene oudgediende als mij zal men dien trek spelen, en om mij te verschalken, is die saletjonker niet vroeg genoeg opgestaan. Als mijn goede Pieter maar denzelfden weg op wil als ik, dan zullen wij dien millioenon- roover hinderlagen leggen.” Het rijtuig hield stil. „Mijnheer Pieter Delarue vroeg de pa troon. „Mevrouw, hij is een kwartier geleden uit gegaan.” „Waarheen „Dat heeft hij niet gezegd.” „Weet gij ook of hij lang zal uitblijven „Ik weet het niet.” „Wel verplicht.” Mevrouw Desvarennes was door dit opont houd geheel uit het veld geslagen en dacht even na. Waarheen kon Pieter gegaan zijn Stellig naar haar toe. Zonder eene minuut te verliezen, stapte zij weder in haar rijtuig en beval naar huis te rijden. Indien hij dadelijk na zijne aankomstnaar mij toegesneld is, be wijst dit, dat hij alles wil doen om Micheline te behouden, dacht ze, en dan zijn wij klaar. Haar koetsier, wien zij daartoe last had ge geven, zette zijn paard goed aan.’Zij verzonk weder in haar gepeins. Pieter in een huurrij- rijtuig. Aangenomen, dat dit slecht vooruit gaat, heeft hij maar een half uur op mij voor. Hij zal op het kantoor gaan, Maréchal ont moeten en hoe gehaast ook, een kwartier kwijt zijn door even met hem te praten. Er blijft dan een kwartier over. De drommel zou er mee moeten spelen, als hij in die vijftien mi nuten den tijd had om zijne zaak door eene dwaasheid te bederven. Het is mijne schuld, ik had hem een brief te Marseile moeten toe zenden om hem de gedragslijn aan te wijzen, die hij bij zijne aankomst diende te volgen, verteederd Als hij Micheline bij het binnenkomen maar niet ontmoet 1 Bij deze gedachte voelde me vrouw Desvarennes de warmte naar het hoofd In de 8 Juli 1914 vond ik een stukje met bo- venstaanden titel. Daaruit bleek mij, dat het Groene Kruis te Oppenhuizen c.a. of althans het Bestuur van die vereeniging, niet wenschte mede te werken aan deze schoone taak, om „het neutraal karakter der wijkverpleging«. Ik heb gewacht op eenige tegenspraak of althans eenige verdere bespreking van deze zaaknu deze uitblijft zij mij een kort woord vergund. Ik ben zoo vrij in de eerste plaats aan te halen wat ik hierover schreef in een artikel in het tijdschrift „Het Groene en het Witte Kruis», jrg. 8, afl. 3, bl. 67 en vlg. verschenen 1 September 1911. »Ik sprak zoo even reeds van de sub sidie voor de tuberculose-bestrijdingdaar- „uit volgt reeds, dat ik het (verplegings-) „werk wil opdragen aan een Koninklijk „goedgekeurde vereeniging, hetzij dan aan „het Groene Kruis of aan eene speciale „vereeniging voor wijkverpleging. Is er dan „nog een andere weg, zal iemand vragen „Zeker, in Noord-Holland heeft op vele „plaatsen het Witte Kruis zich dit werk „door de kerkelijke besturen uit de han- „den laten nemen. Waarom kan ik niet „beoordeelen. Ik betreur het echter ten „zeerste, dat dit voorbeeld reeds op twee „plaatsen in onze provincie navolging heeft „gevonden, en wel te Jorwerd c.a. in 1910, „terwijl onlangs eene oproeping is geschied „door WirdumRoordahuizum. „Het Groene Kruis werkt vóór allen „dóór allen. „Toen in de 9de algemeene vergadering, „gehouden 5 Mei 1909, het tuberculose- „vraagstuk aan de orde kwam, is daarbij, „zooals wel niet anders kon, van Gerefor- meerde zijde nogal wat oppositie gevoerd „men vreesde nl. de invoering van neu trale wijkverpleegsters. „Ik durf wel zeggen, dat niemand van 14) Mevrouw Desvarennes had zich, zonder een oogenblik te laten verloren gaan, naar het hotel du Louvre begeven. Het kwam er op aan. Minuten waren uren. Wat haar vooral belang inboezemde om te weten, was in welke stemming de verloofde barer dochter te Parijs kwam. Had de brief, waarin hij zoo onom wonden de waarheid vernam, het gemoed van den jonkman ten zeerste in beweging gebracht en al de veerkracht van zijn wil opgewekt? Zou hij gereed ten strijde opkomen, of had het bericht, dat hij met een medeminnaar moest rekenen, hem terneergeslagen en weifel moedig gemaakt Indien zij hem vol vertrou wen en moed aan trof, had zij met hem slechts het plan van gemeenschappelijk handelen op te maken,, dat op de verwijdering van den stoutmoedigen pretendent moest uitloopen, die het waagde om Micheline ten huwelijk te vra gen. Vond zij hem daarentegen ontmoedigd en besluiteloos, dan was zij vast besloten om in hem de heftige gevoelens, die haar tegen Serge Panine bezielden, op te wekken en hem te dwingen om den strijd te aanvaarden. Onderweg bedacht zij hare overredingsmid delen en brandende van ongeduld snelde zij het vlugge paard vooruit, dat haar langs de omrastering der Tuileriön naar het hotel du Louvre bracht. In hare overpeinzing verdiept, zag zij Pieter niet. Zij zei tot zich zelve „Die blonde Pool weet niet, met wie hij te doen heeft. Hij zal zien, welk een vuurtje ik huisbezoekster voor de beide Gr. Kr. afd. Wirdum en Roordahuizum, is men op geen andere plaats op dit voorbeeld ingegaan. Er werken thans reeds 36 verpleegsters en huisbezoeksters voor neutrale vereeni gingen in onze provincie. Nergens hoort men dat orthodoxe zieken niet wenschen te worden geholpen door vrijzinnige zusters of omgekeerd. In onze eigen gemeente heb ik nooit hooren zeggen„Wij wenschen de Gere formeerde zuster niet.” Zij doet haar werk nog steeds met volle liefde en toewijding en tot aller tevredenheid. Werkelijk, er zijn zeker weinig provin cies waar de menschen zoo vasthouden aan hun eigen meening als in de onze wat wij niet tezamen kunnen doen, wij doen het elk afzonderlijkmaar waar wij zon der bezwaar samen kunnen werken, daar doen wij het met kracht. Dit is gebleken op velerlei gebiedook de wijkverpleging behoort daartoe zonder eenig voorbehoud. Het is een onmogelijkheid te bogeeren, dat de orthodox-hervormde, de gereformeerde, de katholieke en de vrijzinnige zieken in zoo’n uitgestrekte gemeente bezocht zullen worden door zusters van hun eigen geloof. Daarom, inwoners van Wijmbritseradeel, slaat allen uwe handen krachtig ineen ter verkrijging van een flink ingerichte wijk verpleging voor de geheele gemeente. Oosterend, 29 Juli 1914. P. de VRIES Jzn., Arts. delpke Glasfabriek M. J. Houwink alhier. Met algemeene stemmen werd Dins dagavond na de godsdienstoefening tot pre dikant bij de Chr. Ger. Gem. alhier beroe pen de heer Jongeleen, No. 1 van ’t 2-tal, candidaat te s Gravenhage. Van de 3e ploeg voor de eind-exa- mens in de 3 Noordelijke provinc:ën zjjn geslaagd van de H. B. S. te Sneek de dames J. G. C. de Hoop te Sneek. C. C. J. Koopman te Sneek. H. Mejjer te Deersum. Afgewezen geene. Herbenoemd tot schoolopziener in htt arrondissement Weidum de heer H. Pollema alhier. GA ASTERLAND, 30 Juli Tot burge meester onzer gemeente is herbenoemd de heer H. Gaaikema. Groote brand te Bolsward. Dinsdagavond is te Bolsward de oliesla gerij van de heeren Gebr. Kingma afgebrand. Zoo hoog sloegen de vlammen op dat men b(j het licht van de vlammen het vee in het land buiten de stad kon zien loopen. Groote bezorgdheid heerschte er onder de burgerjj, daar men vreesde dat de rond stuivende vonken ook elders brand zouden veroorzaken. Groot gevaar bestond er voor de gasfa briek, speciaal oor de steenkoolenvoor- raad en de gasketel. Een brandspuit hield alles nat doch kon niet verhinderen dat een houten loods der gasfabriek aan de windzgde erg geblakerd werd. Zelf de walbesbhoeiing is zwart ge brand. De olieslagerij, machineriën, inventaris enz. zjjn geheel vernield. Het nieuwe ketelhuis dat boven den wind stond is behouden gebleven. Omtrent de oorzaak van den brand 'ver keert men geheel in het onzekere. Wellicht is er in de zaden of zakken broeiing ont staan, maar des avonds toen men de fa briek verliet, werd niets verdachts o tdekt. De schade is zeer belangrjjk, het pend met inventaris was verzekerd in de Atsu- rantie-Maatschappjj »Achlum<. stijgen. Zij boog zich uit het raam van het portier en riep den koetsier toe, die toch zeer hard reed „Harder, gij maakt niet voort De snelheid der vaart word toen duizeling wekkend en eenige minuten later stond zij voor hare deur. Zij stormde hare woning binnen als een orkaan, ondervroeg den concierge en hoorde van hem, dat Delarue gekomen was. Zij snelde naar Maréchal toe en vroeg hom op zulk eene vreemde manier„Hebt gij Pieter gezien dat deze vreesde, dat er een ongeluk gebeurd was. Zoodra zij de ontsteltenis van haar secre taris gewaar werd, begreep zij dat eene dier onaangename onderstellingen, die zij bij zich zelve geopperd had, verwezenlijkt was. Zij be gaf zich naar het salon en riep luido naar Pieter. De tuindeur ging open en zij bevond zich tegenover den jonkman. Een enkele blik, op haar uitverkoren zoon geworpen, vermeer derde haar angst. Eene zelfde opwelling dreef gift hen naar elkander toe, de patroon opende hare armen voor Pioter en deze drukte haar vast aan zijn hart. Zoodra de eerste ontroering voorbij was, kreeg mevrouw Desvarennes de bewustheid van haar toestand terug. Zij wilde terstond weten, wat er in hare afwezigheid was voor gevallen en vroeg aan Pieter „Wie heeft u bij uwe aankomst ontvangen „Micheline." „Dat vreesde ik Wat zeide zij „Alles.” In deze weinige volzinnen gaven deze krach tige geesten eene juiste beschrijving van het gebeurde. Mevrouw Desvarennes bleef een oogenblik zwijgen, werd daarna plotseling 1 en zei als wilde zij het verraad van hare dochter verontschuldigen „Laat mij u nogmaals omhelzen, arme jon gen. Gij hebt verdriet, niet waar Ik ben ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1