p 4 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) f 1 i f 30e Jaargang. Zaterdag 22 Augustus 1914. No. 94. RECL AMEKOLOM. I. <to II N i pu wstijd i n jjeu i s 1 t - ANNEX a I ge- L. C. ter beschikking 106 110 98 103 103 103 Do collecte in ons dorp houden voor Het Roode Kruis, heeft opge- Eene verordening. Door den Raad der gemeente Harrnelen is vastgesteld eene verordening op het bak ken en verkoopen van brood. Daarin is o.a. opgenomen dat het brood moet ge merkt worden met zooveel strepen als bet K.G. weegt en de voorletter van den bak ker. Deze letter moet ook voorkomen op de wagens en manden, dienönde tot ver voer. De prjjzen moeten op een lyst, in [en winkel hangende, vermeld worden. Deze bepalingen zyn mede van toepassing op verkoopers van buiten de gemeente, die aan ingezetenen leveren. Geen sterken drank. De Burgemeester der gemeente Munten dam, de heer Venema, heeft den verkoop van sterken drank des Zaterdags, Zondags en Maandags in zyn gemeente verboden. Volksonderwijs. In verband met de ernstige omstandig heden is de algemeene vergadering van de vereeniging Volksonderwijs, welke op 5 en 6 Sept. a.s. te Breda zou worden gehouden, tot lateren datum uitgesteld. Krasse ruzie. Het oude echtpaar M. uit de Nieuwstraat te Zwolle kreeg zoo hevigen twist, dat do vrouw haar man met een halsdoek geworgd zou heb ben, als niet buren tusschenbeide waren ge komen. De toestand van M. is bedenkelijk. De Nederlandsehe officieren in Albanië. De minister van oorlog is gemachtigd, ge neraal-majoor W. J. H, de Veer, kapitein H. J. L. Kroon, 1 e luitenants C. de Jongh en J. Doorman en 2e luitenant G. A. Mallinc- krodt, laatstelijk tijdelijk in Albaneeschen krijgsdienst weder in te deelen bij het Ne- derlandscbe leger en met kapitein Kroon in majoorsrang, terwijl geneaal-majoor de Veer zoo noodig tijdelijk als overcompleet ter be schikking wordt gesteld van den minister. Een raar geval. De nieuwe Rijnaak „Anna”, groot 400 last, te Enkhuizen pas gebouwd voor rekening van don heer H. A. Hoenderop, te Tiel, bleek te groot om de binnenhaven te kunnen verlaten. Het personeel der scheepswerf is reeds begon nen een gedeelte van het muurwerk van de Drommedaris-brug Cte "sloepen. om aldus don doorgang te verwijden. t Tweede Kamer. Eerstdaags zal worden ingediend een ont werp Beurswet en een ontwerp om den datum, waarop de wethouders en de vaste raadscom- missieën door de gemeenteraden moeten wor den gekozen, zijnde den eersten Dinsdag in September, tot later te kunnen verschuiven. Hoogstwaarschijnlijk komen de Kamers de volgende week bijeen ter behandeling van deze en andere wetsontwerpen. Engelsche steenkool voor Nederland. Het uitvoerverbod van Engelsche steenkolen naar Nederland is opgeheven, mits zekerheid bestaat, dat zij inderdaad uitsluitend voor ons NIEUWE SNEEKER COURANT morgen vóór het vertrek tot den dienst kreeg elk een gulden. Eu ze schikten zich onder het gezag van den huiskorporaa). Voor onze jongens.] De Stand, schryft’t Gebeurde in den trein tusschen Haarlem en Amsterdam In de stampvolle coupe’s zitten de pas sagiers, meest heeren, het laatste nieuws dat er niet is) te verslinden. By de forten voor Halfweg roept plot seling een heer>Zpn er nog kranten voor de militairen »Ja« »hier« klinkt het terug en weldra fladderen een aantal bladen het coupéraam uit. Ook uit andere coupe’s worden kranten geworpen en een paar militairen, die reeds aan den spoordyk den trein hebben opge- wacl t, halen gretig den oogst binnen. »Kijk, zegt een der passagiers lachend, »ze vliegen er op af alsof het eten is Onthoudt het, gy, die couranten te mis sen hebt: //De soldaten vliegen er op af, alsof het eten is!" □e fooienpotten open By het Amsterdamsche Algemeene Steun comité kwam tot gisteren reeds in de som van ruim f 109.000. Het comité voegt echter aan de verantwoording toe, dat het zenden van giften nog niet algemeen ge- noeg is. Er zyn nog heele categorieën van per sonen, die nog een afwachtende houding aannemen. Zoo zyn er zeker wel 10.000 fooienpot ten van de dienstboden, die nog voor dit doel geopend kunnen worden. Laten nu alle dienstmeisjes een ryks- daalder in een wit papiertje pakken, een paar letters er op schryven en naar de Keizersgracht wandelen. Dan huis vrouwen wordt dringend verzocht hunne dienstboden voor bovenstaand doel een uurtje vry te geven. Twee dienstmeisjes gaven het goede voor beeld, de 10.000 anderen zullen dus wel volgen. Met eeu stevigen armzwaai bracht een groote gezonde schipper zyn twoo ryks- daalders. »Ik heb niet veel, maar voor die arme drommels zal ik toch doen wat ik kan<. Als iedereen doet wat hy kan, dan blyft onze koopstad veerkrachtig. Goed en goedkoop brood. De burgemeester van Amsterdam maakte aan de burgery der hoofdstad bekend, dat met ingang van Maandag 24 Augustus door de belangrijkste bakkeryen hier ter stede een ,»grof tarwebrood* zal worden vervaar digd, bestaande voor de helft uit gebuild en voor de andere helft uit ongebuild meel; dat dit waterbrood van langwerpigen vorm en een houdend gewicht van 76 ons, land bestemd zijn, gaar gebakken, tegen den prijs van 11 ct. in de winkels verkrygbaar wordt gesteld. De burgemeester verzoekt de ingezetenen deze broodsoort zoo algemeen mogelyk te gebruiken. De Wapens Neder. Ook een der gevolgen van den oorlog is de verschyning van een werkje onder bover.staanden titel, door den bekenden J. W. Broedelet. By het lezen hebben we menigmaal moeten lachen. Niet allerrerst om de zoutelooze grappen en vaak gezochte laag-by-de-grondsche beelden. Maar meer om de verfoeilijke rymelary, die op vele plaatsen het werkje ongenietbaar maakt. Met maat en rym wordt erg gesold. We begrjjpen niet, hoe zoo’n werkje nog een uitgever vond. Jhr. Bosch van Drakesteln. f Te Utrecht is plotseling op 75-jarigen leeftyd overleden jhr. H. P. G. Bosch van Drakestein van Nieuw-Amelisweerd, kamer heer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, lid van de Eerste Kamer. De overledene behoorde tot de katho lieke party. In de Harilnger haven, In de haven te Harlingen blyft het le vendig. Verblydend voor de provincie is zeker de omstandigheid, dat het stoomschip »Schieland< een groote lading steenkolen hseft aangevoerd uit Engeland. Een oplichter. De 18-jarige bakkersknecht H. S. te Leeu warden wist eenige dagen geleden sommige winkeliers aldaar door bedrog te bewegen, hem op naam van zyn gewezen patroon goederen af te geven. Thans is hy, op verzoek van de Leeuwarder politie te Am sterdam, aangehouden en van de justitie gesteld. Werkloozen. Te Rotterdam zal binnen weinige dagen het getal der gezinnen wier kostwinners door ’t stopzetten van de met de scheep vaart samenhangende bedry ven zonder werk geraken tot 50 a 60,000 gestegen zijn. De- opening van het Panamakanaal. Verleden week Zaterdag is het Panamaka naal officieel voor bet scheepsverkeer open gesteld. Het stoomschip „Ancon”, dat tot den dienst van den Amerikaanschen minister van Oorlog behoort en gepavoiseerd was met de vlag gen van alle naties, en kolonel Goethals, gou verneur der kanaalzone, Porras, president der Panama-republiek, alsmede tal van Amerikaan- sche officieren, aan boord had, stoomde door het kanaal. Verscheidene andere schepen volg den, ter illustratie van de belangstelling der handelsmarine voor de opening van het kanaal. De „Ancon” passeerde do Gatun-sluizen in 70 minuten. De ceremonie had een zuiver plaatselijk karakter. PAUS PIUS X. f Zooals wi j gisteren reeds bulletineerden is Z.H. Paus Pius X in de nacht van Woens dag op Donderdag om half twee overleden. Over ’s Pausen laatste oogenblikken wordt het volgende aan de bladen geseind. ROME, 19 Aug. (Hbld.) Hedenavond hebben de kardinalen, die zich in de appartementen van den Paus bevonden, zich voor korten tijd naar hunne woningen begeven om daar uit te rusten. Ook dr. Marchiafava was een uur afwezig. Gedurende dien tijd bleven dr. Amici mgr. Bressau en de zusters van den Paus. Laatstgenoemden, hoewel daartoe aangespoord, wilden de kamer van Z. H. niet verlaten. Sedert den ochtend heeft de Paus niet meer gesproken, maar hi j is betrekkelijk helder van geest. Toen hem de heilige Sacramenten werden toegediend, gaf hij door teekens te verstaan, dat hij bij bewustzijn was. ROME, 20 Aug. (Hbld.) te 1.10 constateerden de geneesheeren Marchiafava en Amici, dat de Paus op het uiterste lag; zij lieten kardinaal Merry del Val, mons. Misciatelli en kardinaal Bisleti waarschuwen, die naar het Vaticaan snelden. Merry del Val en Misciatelli waren aanwezig, met de geneesheeren en de zusters en nichten van den Paus, toen kardinaal Bisleti aankwam. Kort daarna overleed de H. Vader. De broeder en de neef van den Paus worden hedenmorgen verwachtook komen heden aan de camerlingo, kardinaal Della Volpe. De secretaris der consistoriale congregatie, mrg. Rota, bevindt zich sedert hedenmorgen in het Vaticaan. [Paus Pius X, vroegei Giuseppe Sarto werd op 2 Juni 1835 geboren te Riese, een klein stadje in de provincie Treviso. Zijn theologische studiën volbracht hij in de bisschoppelijke seminaria te Treviso en Padua, na afloop waar- van 1 N adat hij in verschillende kleine plaatsen de priesterlijke waardigheid had vervuld, werd hij in 1875 tol. domheer en overste van het semi narie te Treviso benoemd. Een aanbod om verheven te worden tot bisschop van Treviso wees hij in 1880 van de band, in 1883 aanvaardde hij echter op bevel van Leo XIII de waardig heid van bisschop van Mantua. Op 12 Juni 1893 werd hij verheven tot kardinaal en drie dagen later benoemd tot patriarch van Venetië. Oorspronkelijk was deze waardigheid aan een generaal van een der geestelijke orden, een buitenlander, toegedacht. De Italiaansche regeering gaf echter te kennen, dat zij nooit de goedkeuring tot deze benoeming.zoude geven. Toen werd de naam van een ander prelaat ge noemd, wiens eventueele benoeming echter noch naar den zin der regeering, noch naar dien der Venetianen zou zijn geweest. De keus viel toen op Sarto. Van de zijde der regeering» werd tegen deze benoeming geen bezwaar gemaakt. Toch werd hij eerst na eenigen tijd door de Italiaansche regeering erkend. Hij gaf echter onmiddellijk blijken, dat zijn plan was op goeden voet met haar te komen en ook met koning Umberto kwam hij bij diens bezoeken te Venetië in officieel en persoenlijk verkeer. Te Venetië verwierf hij zich de groote po pulariteit door zijn eenvoud en zijn innige vroomheid en hij voor zich was ook innig ge hecht aan Venetië, waar het hem gegeven was geweest zooveel gelukkige jaren te slijten. Te Rome verscheen hij in dien tijd slechts bij uitzondering en alleen wanneer hij ontbo den werd. Na den dood van Leo XIII werd hij op 4 Augustus 1903 tot Paus gekozen en op 11 Aug. gekroond. Wien het conclave der kardinalen tot opvol ger zal kiezen is natuurlijk niet bekend. Onder de candidaten welke verschillende bladen noe men behoort ook de Nederlandsche Kardinaal Van Rossum. Hoeveel heeft Holland te eten De vraag, hoeveel heeft Holland te eten, beantwoordt de Haagsche Post in een uit voerig artikel, waatuit wjj het volgende overnemen Het is bekend dat Nederland op groote schaal vee, vleesch en zuivelproducten, als ook suiker uitvoert, maar dat het daaren tegen de eigen behoefte aan granen niet kan dekken, en het tekort dus door invoer moet aanvullen. De laatste officieele „Jaar cijfers” tot grondslag nemend, vinden wij voor 1912 de volgende gegevens omtrent de oogsten van granen en peulvruchten. Tarwe 1,975,000 H.L., rogge 5,671,000 H.L. gerst 1,186,000 H.L., haver 5,750,000 H.L., boekweit 171,000 H.L., totaal gra nen 14,753,000 H.L.; boonen 504,000 H.L., erwten 658,000 H.L., stamboontjes 179,000 H.L.totaal peulvruchten 1,341,000 H. L. Onze cijfers omvatten echter 5.67 mil- lioen H.L. haver, die meestal voor veevoe der noodig is, en dus resteeren voor men- schelijke consumptie niet veel meer dan circa 9,000,000 H.L. Nu weegt 1 H.L. graan ongeveer 75 K.G., terwijl 1 K.G. graan ongeveer 0.65 K.G. meel leverten dus komen die 9,000,000 H.L. graan neer op ongeveer 450,000,000 K.G, meel. Dit is niet voldoende voor de consumptie. De „Jaarcijfers", die van een treurig gebrek aan statistisch inzicht doen blijken, geven onze graaninvoeren in 1000 K.G., terwijl zij de productie in H.L. vaststellen. Deze netto-invoer bedroegen in 1912 Tarwe 390,000.000 $LG., rogge en maïs 885,000,000 K.G., gerst 192,000,000 K.G., haver 145,000,000 K.G., roggemeel 17,000,000 K.G. Totaal 1,629,000,000 K.G. Dit volgens de hierboven vastgestelde verhouding in meel omzettend, krijgen wij I, 086,000,000 K.G. meel, waarbij dan nog komen 168,000,000 K.G. ingevoerd meel, een totaal van 1,251,000,000 K.G. meel. Veel van het ingevoerde graan dient echter voor veevoeder, brouwerij, jeneverstokerijen enz. In 1912 werden door de branderijen het equivalent van 44,658,000 K.G. meel ver bruikt; doch een zuiveren kijk op de ge- heele netto graanconsumptie heeft men niet. Vermoedelijk echter blijft de invoer van meel voor menschelijk gebruik voornamelijk beperkt tot de tarwe, met een klein proportie der ingevoerde rogge, gerst on maïs, zoodat men mag aannemen, dat wij meer dan de helft der grondstof voor ons brood zelf produceeren en het restant invoeren. Die veronderstelling plaatsthet meel- verbruik op circa 900 millioen K.G. per jaar 150 K.G. per inwoner per jaar, d.i. 0,4 K.G. per hoofd en per dag, ’n cijfer dat niet veel van de werkelijkheid bracht f84.35. HINDELOOPEN, 19 Aug. Het bezoek van badgasten neemt weer gestadig toe. Met het schoone zomerweer van tegenwoor dig, is het ook een heerlijkheid aan het strand te vertoeven. De huia-ijkorporaal.'* De familie kreeg inkwartieringtwee soldaten. Hartelyk was de ontvangst. Myn heer, die ook van meening is, dat opge wektheid doet leven, hield een toespraak tot de mannen en daar dit militairen wa ren, was een militaire houding en stem zynerzyds niet misplaatst. Hy deelt den mannen de regels van het huis mede, wjjst hun de slaapplaats, maakt hun bekend, dat zy in de keuken iederen dag een welvoór- zienen disch kunnen vinden en zegt ten slotte „Jongens, om te eindigen nog ditHet soldy is eiken dag een gulden, maar om de onkosten van de komst te dekken, is het den eersten dag f 2.50 de persoon. En nu netjes gedragen. By de eerste gegronde klacht, welke my ter oore komt, is de straf intrekking van de soldy. En nu ingerukt De mannen stonden paf. Maar iederen SNEEK. Voor de acte Hoogduitsch (M. O.) slaagde Woensdag de heer A. Kuyt alhier. Tot hulp-telefoniste alhier is be noemd mej. 8. M. Siermann alhier. De heer J. v. d. Feer, adelborst der le klasse is bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse. Kerknieuws. De heer J. Jongeleen, cand. te Den Haag heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. GA ASTERLAND. Zondagavond over leed te Wyckel plotseling op 80 jarigen leèftyd, de heer P. C. Nydam, reeds een reeks van jaren lid van den raad dezer ge meente en later wethouder. De heer Njjdam werd terecht geprezen als een man van stavast, waar op men rekenen kon, kortom een »Stanfries”. Hy behoorde tot de libe rale party, doch was geenszins partjjzuchtig. Vandaar de achting, die men hem in alle kringen toedroeg. TERHORNE. Mej. A. F. Geertsma al hier werd benoemd tot tydelyk onderwij zeres aan school no. 4 te Leeuwarden. HEEG. Door den aartsbisschop te Utrecht werd tot pastoor alhier benoemd de heer W. A. F. Overmeer. AKKRUM. De heer 8. Haven alhier slaagde te Utrecht voor de acte gymnastiek. YTENS. Tot tydelyk onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer H. Algra te Rien. STAVOREN, 19 Aug. 1914. By de gis teren plaats gehad hebbende verkiezing van zeven volmachten voor het waterschap He- nielumar Oldephaert c.a. werden uitgebracht 112 stemmen. Herkozen werden de heeren C. Tjebbes te Workuni met 110 stemmen. T. Goustra P. F. Steigenga, Warns H. Roskam J. W. de Jong, Koudum IJ. J. Sikkes, Molkwerum A. W. Koopmans, Akkrum» JORWERD. kan verschillen. En de conclusie is dus, dat wij, zelfs al stond de invoer geheel stil, en al waren er geen voorraden, met den oogst juist binnen, voor ten minste zes maanden hij in 1858 tot priester werd gewijd, graan in voorraad moeten hebben. Behalve brood zyn er de peulvruchten en hetgeen van meer belang is, de 43,060,000 H.L. aardappelen, die onze bodem ongeveer elk jaar voortbrengt. Daarvan wordt een deel omgezet in aardappelmeel (in 1912 71,557,000 K.G.), doch die industrie, welke meestal voor export werkt, zal wel grootendeels stilstaan. En dus zijn met ook dezen oogst pas binnen tenminste 6 TT.L. aardappelen per hoofd beschikbaar. In 1913 werden uit Nederland naar Engeland, blijkens de statistiek van den Board of Trade, 2.830.076, in 1912 1.489.999 cwts. aardappelen uitgevoerd. Groenten hebben wij in overvloed. Wij voeren elk jaar bijna 200.000.000 K.G. uit, en daar deze uitvoer wegens den oor log sterk zal inkrimpen, behoeven wij ons omtrent dezo nuttige gewassen met bezorgd te maken. Dat geldt ook van suiker, een voedingsmiddel per excellence, waarvan een even groot gewicht wordt gebruikt per hoofd als van rundvleesch. Wij produceerden in 1912 21 millioen tons bieten, die 231.000.000 K.G. suiker leverden; hiervan werden 15.458.000 K.G. in eigen land verbruikt en 215.000.000 K.G. uitgevoerd. De uitvoer zal lijden, maar hier is in elk geval een reusachtigo voedsel-reserve. En een zoodanige reserve hebben wij ook in veestapel en zuivelin dustrie. Onze veestapel bedraagt ongev. 2.100.000 koeien en kalveren, 900.000 schapen, 225.000 geiten en 1.300.000 varkens. En wij voeren 50.000.006 K.G. uit, benevens 75.000 stuks levend vee. In het „geslacht" paraisseeren echter geen var kens of schapen, in den uitvoer daaren tegen wel. Dan zouden wij 37.000.000 K.G. boter uitvoeren en ongev. 28.000.000 K.G. kaas. De uit deze cijfers te trekken conclusie is, dat Nederland zich geheel zelf kan voe den wanneer het zijn brood verbruik wat inkrimpt en meer vleesch, melk, kaas, groen ten, suiker en suikerbieten dan gewoonlijk gaat gebruiken. Het slagveld van Europa. Ongelukkig land, dat BelgiëSeder eeuwen is het door zijn „mooie” ligging, en geschiktheid voor het doel uitverkoren als het slagveld van Europa. Geen land, waar de laatste eeuwen zoo veel oorlogen gevoerd zijn als juist in Bel gië. En de Franschen de broeders zyn het, die wel het grootste aantal veld slagen daar geleverd hebben. Brussel al leen werd vijfmaal door Fransche troepen belegerd drie maal met succes. In 1695 werden daar 4000 huizen in brand gescho ten, die tot op den grond toe afgebrand zijn. En nog vier maal daarna in 1708, 1746, 1792 en 1794 werd de hoofdstad door Franschen bedreigd of genomen. In den krijg van Frankrijk tegen Spanje was België weer het operatie-terrein. Ook de oorlog, die den vrede van Utrecht vooraf ging, werd voor een groot gedeelte op Bel gisch gebied gevoerd. België viel toen aan Oostenrijk ten deel. In den Oostenrijkschen Successie-oorlog heroverde do Maarschalk van Saksen voor Frankrijk het land. Bij Fontenoy overwon hij in 1745 de Engelschen, evenals in 1746 bij Roucoux. Toen later de oorlog tus schen den keizer en Frankrijk uitbrak, wer den de slagen bij Jemappes (1792), Neer winden on Fleuris (1794) op Belgischen bodem geleverd. Eerst in de 19de eeuw was Frankrijk aan Belgische zijdo. Do Hollanders overwonnen in 1831 de Belgi sche troepen bij Hasselt en Leuven en toen kwamen de Franschen hun broeders te hulp. De citadel van Antwerpen, die in 1830 door den Hollandschen generaal Chassé be schoten was, werd in 1832 door de Fran- schen veroverd. Het meest bekend is België als slagveld wel door den kamp tegen Napoleon, die Ligny en Belle Alliance en Waterloo be roemd maakte. Ook onze vrijheidsoorlog tegen Spanje werd vcor e^\ deel op Bel- gischen bodem gevoerd. Daar was in 1600 de slag bij Nieuwpoort en bekgerde Prins Maurits Ostende. Het vlakke gedeelte, ten zuiden van Brussel, was altijd zeir geliefd voor oor logvoerenden. Wanneer zal de lijst van veldslagen in België nu weer aangevuld kunnen worden P

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1