NG f2000 Aanvraag Gratis Verzekering. Onze Gratis-Verzekering tegen ongelukken. Westerhofs Koffie <L SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) f ISA 75 f S0 f25 S i IZ. Java Preanger 60 ets. per pond. 70 MEUBELFABRIEK- NEDERLAND” Zaterdag 10 October 1914. No. 3. 31e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. onderstaande Nieuwstijdingen. Het Bumaleen. en Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. RECLAMEK0 L 0 W D. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Abonné’s, die gebruik willen maken van de Gratis Ongelukken-Verzekering, moeten onderstaand aan- vraagbiljet, ingevuld aan ons Bureau inzenden, waar na zij zonder eenige kosten een polis ontvangen. Zonder polis is men niet verzekerd. BEH/lNGCRy. De Abonné’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) ir. in. lo. 2o. lo. bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. 2o. J.A.HUlZING/1 GRONINGEN ANNEX Invaliditeit. 1 £VV Overlijden. IIJV of Oog. (J 1 JV Wjsvin|(er. 1 4J denis GEN wat weegt en tegen- I. Straat met huisnummer c. Beroep Ouderdom 191 den (Plaats en datum invullen) onderteekening.) Abonné's buiten Sneek moeten 5 cents postzegel insluiten voor porto. en tig NE- niet oemd haar ras. lak rie- eid en- ik- 30- be- )ED. van 'ING tijde- er de j de ote iet ten ijn m- on. >n- en De verzending van caffeïnvrije Koffie HAG is weer ten volle hervat. Koffie HAG is derhalve in alle depóts v e r s c h tegen onveranderden prijs te verkrij gen. Op ieder pakje is de prijs gedrukt. En dan nog iets. Zoo’n vergelijkend examen kon mogelijk storend werken op de toekomstige maat schappelijke loopbaan van een tweetal jonge lieden, voor wie deze academische studie beurzen eigenlijk waren bestemd, zooals tot heden de geschiedenis van het Bumaleen ons aantoont. Dezelfde erflater heeft ook bij testamen- te 'er en, een an, de, 1 Ljr Het eind-exainen Grieksch omvat twee onderdeelen Voor A en B Mondeling Home rus en Herodotus Voor A alleen Schriftelijk b.v. Plato, Demosthenes, Plutarchus En het eind-examen Latijn omvat vier onderdeelen Voor A en B Mondeling Virgilius (of Ovidius) a. SNEEK. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan School no. 1 (hoofd de heer S. de Boer) alhier, hebben zich 28 sollicitanten opgegeien. en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk' tet Maandags avonds ingezonden» werden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. rer- we- i?” iten ge ile mij iet. en de, neer om reeds bij voorbaat er op te wij zen, dat de mogelijkheid bestaat, dat een overigens begaafd jongmensch met diploma gymnasiaal eind-examen B de dupe kan worden van zijne onbekendheid met de in nevelen gehulde eischen dezer studie beurs. De cursus voor het Roode Kruis al hier wordt gegeven door de heerenDr. van der Belt, Beginselen Anatomie, phy- siologie en eerste hulp bjj ongelukkenDr. Hertzberger, Practische oefeningen voor ziekentransportDr. Hoorenman en Mevr. Venema—Schaaf, Verpleging en verband leer; Dr. Posthumus, Besmettingsleer. Voor het apothekers-assistent-examen slaagde Zaterdag te Groningen de heer W. Tjaarda, geb. te Sneek. HINDEL00PEN, 6 Oct. Hedenmiddag brak een felle brand uit bjj bakker G. Bui- teveld alhier. Direct begon men met het blusschingswerk. Een deel van de woning en het huisraad bleef gespaard. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Toelatlngs-examen Rijkalandbouw winter school te Leeuwarden. Geslaagd zjjn o.a. de h.h.J. J. Hiem- stra te Roordahuizum, D. J. Oostra te Jor- werd, R. J. van der Burg te Jelsum, J. R. de Jong te St. Anna Par., L. A. Wfltsma te Roordahuizum. S. R. Osinga te Tzum, J. IJ. Heeg te Oosterend, K. G. Miedema te Westhem, K. H. Brandsma te Roodhuis, S. A. Schoustra te Irnsum, G. W. de Boer te Rauwerd. De moord In Amerika. Het gerechtshof te den Haag heeft W. J. M., arbeider te Sluis, door de rechtbank te Middelburg vrijgesproken van de aan klacht van moord op Harmen van der Pol in Noord-Amerika, veroordeeld wegens dood slag tot 10 jaar gevangenisstraf, onder af trek der preventieve hechtenis. zen later ook na afgelegd vergelijkend exa men in het bezit werden gesteld van de academische studiebeurzen. In hoeverre de begevers do examineerende hoogleeraren bij die begeving redenen van billijkheid hebben laten gelden is ons niet bekend, maar wel meenen wij te mogen beweren, dat voor eenc dergelijke billijkheid wel gron den zijn aan te voeren. Het heeft immers geen zin om jongelui eerst het gymnasium te laten bezoeken en daarna niet in de gelegenheid te stellen om het academisch onderwijs te genieten. Het karakter van het gymnasiaal onder wijs is van voorbereidenden aard, dsar het als het ware de poort is, welke toegang verleent tot het Hooger Onderwijs. Waar om moeten thans de jongelui, voor wie de academische s’udiebeurzen eigenlijk zijn be stemd, door anderen worden voorbijgestreefd Het antwoord daarop kan luiden omdat de regelingen dor beide beurzen niet in elkander sluiten en niet behoorlijk één ge heel vorm' n. Dit ware gcwenscht en is voor ons mede een reden om de reorganisatie der Buma- stichting te bepleiten. Sneek, 6 October 1914. Mr. S. VELLENGA. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent, ADVERTBNT1E-PRUS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Het vergelijkend examen. Ondergeteekende, verzoekt als betalend Abonné op de NIEUWE SNEEKER COURANT een polis voor verzekering tegen ongelukken. Naam en voornaam (voluit Woonplaats: ’cucrooN n°m NIEUWE SNEEKER COURANT Zooals1 uit boven vermelde jaartallen blijkt, werd het testament bijna acht jaar vroeger gemaakt dan de wet op het Hoo ger Onderwijs tot stand kwam vandaar dat eene overigens goed bedoelde testamen taire bepaling in botsing komt met de praktijk der Hooger Onderwijs-wet en als wij nu de vraag aan de orde stellen, of wij het examen in harmonie zullen bren gen met de wet, dan komen wij voor eene groote moeielijkheid te staan en wel voor deze vraag, of wij eene testamentaire be paling buiten effect kunnen stellen door eene andere bepaling daarvoor in de plaats te stellen. Of met andere woorden zwaarder de letter dan wel de geest der wet. Beide standpunten hebben hun licht en schaduwzijde, hunne, voor standers. Wij voor ons zouden gaarne willen me dewerken tot hot in het leven roepen van voorwaarden, waaronder het vergelijkend examen zal kunnen plaats hebben, welke de toets der rechtvaardigheid kunnen door staan. De jongelui, welke zich aan bedoeld vergelijkend examen onderwerpen, zijn de gelukkige bezitters van het diploma A of B als boven is vermeld. De studiebeurzen van het Bumaleen ge ven ook gelegenheid om te studeeren voor de medische, wis- en natuurkundige facul teiten en nu meenen wij, dat het alleszins billijk is, dat hunne bekwaamheid in hun genoten voorbereidend onderwijs (diploma B met overwegend mathematisch karakter) ook evenzeer in hare diepte wordt gepeild, als die der leerlingen met diploma A. En zoodra daaitoe wordt besloten, moet het vergelijkend examen meteen worden afgenomen door een hoogleeraar in de wis kunde. In onze brochure over het Buma leen hebben wij dat aldus uitgedrukt „Wij meenen, dat het op den weg van den provisor ligt om in overleg te treden met de examineerende hoogleeraren en als dan genoemden heeren beleefdelijk in over weging te geven om een anderen hoog leeraar in de wiskundige faculteit te as- sumeeren, die dan zal worden belast met het examineeren van de jongelui in de wiskunde. Op deze wijze kan rekening wor den gehouden met de bekwaamheid der candidaat-beneficianten in de wiskunde en kan ook dit vak van onderwijs gewicht in de schaal leggen bij de beoordeeling van de vraag, wie der candidaten het beste examen heeft afgelegd. Bij deze beoordee ling blijven de heeren hoogleeraren geheel vrij en kunnen zij naar eigen goedvinden handelen. Middelerwijl worden op deze wijze de leerlingen met eind-diploma B. gelijk gesteld met die leerlingen, welke in het bezit zijn van diploma eind-examen A.” Het gevolg hiervan is, dat de leerlingen van een Gymnasium met einddiploma A (overwegend litterair karakter) een grooten voorsprong hebben op de leerlingen van dezelfde inrichting van onderwijs met di ploma B. (overwegend mathematisch ka rakter), ook al w'eèr, indien de candidaat- beneficianten uit pure onkunde met de examen-eischen niet behoorlijk bekend zijn. Want, indien zij daarmede op de hoogte zijn, kunnen de leerlingen der afdeeling B. tijdig hunne maatregelen nemen en wel op de volgende wijze: 1°. Zij kunnen tegelijk de afdeelingon A. en B. volgen’, hetgeen als praktisch be zwaar oplevert, dat de hoeveelheid der te verwerken stof het gehalte daarvan alles behalve bevordert. 2°. Zij kunnen de toekomstige dok ters bv. zich laten inschrijven als leer lingen der afdeeling A, ten einde met alle kracht zich voor te bereiden voor het ver gelijkend examen der Bumabeurs en daar na, 'als zij in het bezit zullen zijn van dat diploma A en na afgelegd vergelijkend examen deze beurs hebben gekregen, aan de eene of andere universiteit een aanvul lingsexamen doen, dat hun het recht ver leent om zich als medisch student (b.v.) te laten inschrijven. Deze laatste wijze van doen is veel om slachtiger dan de eerste, doch verhoogt de kans om eene studiebeurs te krijgen. Stond nu een leerling van het gymna sium bij den aanvang der vijfde klasse, die van plan was de afdeeling B. te volgen, voor de vraag, wat hij zou moeten doen, dat was het in ieder geval wenschehjk om overleg te plegen met den rector van het Gymnasium, door hem als leerling bezocht. Het Bumaleen heeft dit met andere Frie- sche leenen gemeen, dat het een complex van geheimen omsluit, die men maar moet weten, als men daarvan als beneficiant gaarne zal wilen profiteeren. En daarom komt het ons dienstig voor, dat de pers over deze interessante materie maar eens het noodige licht verspreidt, temeer omdat reeds een tweetal Sneeker jongelui met diploma eind-examen B. het slachtoffer van hunne onbekendheid zijn geworden. Zoo even spraken wij van een voorsprong, nu kan deze groot of klein zijn, dit spreekt vanzelf. Hoe groot evenwel de voorsprong in deze is, zal het best worden ingezien als men een blik slaat op de examenstof. en Livius (of Cicero) Voor A alleen Romeinsche Antiquiteiten, l). Latijnsche themata, schriftelijk Schriftelijke vertaling, meest Tacitus. Als men nu bedenkt, dat bij het door de gewone hoogleeraren te houden verge lijkend examen, in meerdere onderdeelen van Grieksch en Latijn wordt geëxamineerd, waarin de leerlingen der afdeeling B. nim mer les hebben gehad en dat in de wis kunde heelemaal niet wordt geëxamineerd, dan blijkt ons ook wat de beteekenis is van den voorsprong der leerlingen van afdeeling A boven de leerlingen der afdee- lingen B en wel dezedat de laatsten geene kans hebben om eene studiebeurs Bij het onderzoek naar het Bumaleen is het ons gebleken, dat een paarjongelui uit onwetendheid een verkeerden weg zijn ingeslagen bij hun streven om met succes aan het vergelijkend examen deel te nemen, zooals dat bij artikel 9 van het testament is voorgeschreven. Volgens dit artikel zal de begeving van elke beurs geschieden door de gezamenlijke gewone hoogleeraren in de letterkundige faculteit aan eene der Nederlandsche aca demiën enz. Nu schijnt het vergelijkend examen niet alleen door de gewone hoogleeraren eener letterkundige faculteit te worden gehouden, doch ook slechts betrekking te hebben op het onderwijs door deze heeren gegeven of met andere woordener wordt alleen in talen geëxamineerd en niet in de wiskunde, waarvan het gevolg is, dat de kans van eene zekere categorie leerlingen cm als beneficiant benoemd te worden vrij gering wordt, indien zij van te voren niet precies hebben geweten, op welke wijze dat exa men plaats heeft. Het testament van wijlen Dr. L. A. Buma werd den 30sten Juni 1868 gemaakt, ter wijl de Wet op het Hooger Onderwijs da teert van 28 April 1876 Stsbl. no. 102. Bij deze wet werd het aantal klassen van het Gymnasium bepaald op zes, ter wijl de splitsing voor de afdeelingen A. en B. een aanvang neemt bij het begin der vijfde klasse. De afdeeling A leidt op voor de theolo gische, litteraire en juridische faculteiten, de afdeeling B. leidt op voor de medische, wis- en natuurkundige faculteiten enz.de opleiding der afdeeling A heeft een over wegend litterair, die der afdeeling B. een overwegend mathematisch karakter. Nu wordt volgens gemeld testamentair artikel het vergelijkend examen, hetwelk tot de begeving eener studiebeurs zal lei den, afgenomen door de gezamenlijke hoog leeraren in de letterkundige faculteit en van het Bumaleen te verkrijgen, maten meerdere candidaten zich daarvoor hebben aangemeld. Met opzet schrijven wij deze conclusie wet in aier voege (voor zoover aan ons bekend) dat uitsluitend of hoofdzakelijk wordt geëxamineerd in Latijn en Grieksch, doch niet in wiskunde. in het leven geroepen en tot heden bestond de gewoonte, dat de jongelui, welke eerst werden begiftigd met de gymnasiale beur- Verzekerden raden wij in hun eigen belang aan de voorwaar- den en bepalingen op de achterzijde van den polis voorkomend nauwkeurig na te lezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1