WESTERNDF’s KOFFIE r SERGE PANINE. lt E8.I SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) No. II. MEUBELJHBRlèK „NEDERLflNDT Raad van Beroep te Leeuwarden. Van de Leeuwarder Rechtbank. I Zaterdag 7 November 1914. 31e Jaargang. CH. t en RECLAMEKOLOM. Nederland en de Oorlog. het BEHANGCRy N ieu wstijdingen. 198. d I Feuilleton. :S. J.A.HUIZINGA GRONINGEN lt' EK. ANNEX Wat vrouwen voor vrouwen doen. Het vermogen van ons volk. van Nadruk verboden. Sergo (W ordt vervolgd.) Groningen. Tilburg. Amsterdam. Den Haag. Gaast. Tilburg. Etten. Franeker. i.d. van 50 cent het pond is werkelijk zeer goed. ’CUCFOON N? 113 A. Bugs Mej. Geeske J. de Groot Freddy U. Rugmoud B. Visser T. Hoekstra Twee briefkaarten zonder adres. W. J. Willigenburg Rotterdam (postwissel) NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven of briefkaarten te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Zij begaven zich vroegtijdig ter ruste en stonden laat op. Ook was hij een lekkerbek geworden en te stellen en waarover een kok van 36) Hoe was zij veranderd en welken ongeloofe- lijken invloed had de nietige on ijdele geest van Panine op dit onbevangen en rechtscha pen jeugdig gemoed uitgeoefendEn dat in weinige maanden I Wat moest het dan later zyn Hij zou er in slagen om haar voor al zijne liefhebberijen te winnen hij zou haar overhalen tot al zijne dwaasheden en van het zachtaardige en zedige meisje, dat hij uit do handen harer moeder ontvangen had, eene vrouw maken, die alleen voor genot leefde en los van zeden werd. Kon Micheline in dit holle en ledige levens- bestaan zich gelukkig gevoelen? De liefde van haar man was voor haar voldoende. Behalve zijne genegenheid begeerde zij nietsal het overige was haar onverschillig. Dus was uit haar, die den arbeid zro hartstochtelijk be minde, zulk eene hartstochtelijk verliefde voortgesprotenHad hare moeder zich met hart en ziel in dienst van den a beid gesteld, Micheline had het in dien der liefde gedaan. Overigens gedroeg Serge zich onberispelijk dit recht moest men hem laten wedervaren. Zelfs den schijn had hy niet tegen zich hij was getrouw en liet zijne vrouw niet alleen, hoe onwaarschijnlijk dit van een man als hij klinken moge. Hij ging bijna nooit zonder haar uit, zij waren als een paar tortelduiven. Er werd zelfs om gelachen. „De prinses heeft een koord om het been van den mooienSerge gebonden,” zeiden de coquettes, aan wie Pa- nine vroeger zoo druk het hof maakte. De ze kerheid dat hare dochter gelukkig was, mocht veel waard heeten. Wel was dit geluk duur gekocht, maar, zooals het spreekwoord zegt„Eene geldwonde is niet doodelijk.” ^Daarenboven was het zeker, dat de prins zieh geene rekenschap gaf van de sommen, die hij besteeddehij gaf maar uit. En nooit had een groot heer aan zijn vermogen meer eer kunnen bewijzen. Panine had bij zijn huwelijk mat Micheline de beurs der patroon tot zijne beschikking gevonden. Het scheen hem onmogelijk toe, dat deze wonderbeurs ooit leeg zou raken, on hij putte er uit als een vorst in de Duizend en een Nacht uit den schat der Geniën. Misschien zou het bewijs dat hij het kapi taal in plaats van den intrest gebruikte, en dat hij het vermogen van zijne vrouw door bracht, voldoende zijn om hem van handel wijze te doen veranderen. In elk geval was de gelegenheid daartoe niet gunstig, en daarbij was het bedrag nog niet hoog genoeg. Over eenige honderdduizenden francs zooveel mis baar te makenMevrouw Desvarennes zou zich ten hoogste schamen voor gierig door te gaan. Zij moest geduld hebben. En zij sloot zich met Maréchal, dien zij tot haar ver trouwde maakte, in haar kantoor op, en werkte met inspanning van alle krachten, in volle opwelling van drift en boosheid. Zij ver diende veel geld. Schoon mocht de strijd ge noemd worden tusschen deze twee wezens, waarvan het eene nuttig en het andere scha delijk was, het eene alles aan den arbeid on dergeschikt maakte en het andere alles aan het genot ten offer bracht. Tegen het einde van October werd het weder ongunstig en Micheline klaagde over de koude te Cernay. Het voorname leven op het kasteel behaagde Serge zoozeer, dat hij deed, alsof hij het niét hoorde. Maar de herfstwind blies hulp by de blusschiugswerkzaamheden. Professor Tilanus. f Te Amsterdam is in den ouderdom 91 jaar overleden professor J. W. R. Ti- lanus. Professor Tilanus was in 1823 te Arn hem geboren en van 18731893 hoog- leeraar in de heelkunde aan de universiteit te Amsterdam. Hy droeg verschillende rid derorden. De Amsterdamsohe winkelsluiting. Ged. Staten van Noord-Holland hebben hun beslissing inzake de gewjjzigde veror dening op de winkelsluiting verdaagd in verband met een by hen ingekomen be zwaarschrift. Daarom hebben burg, en wetb. de afkondiging der verordening voorloopig uitgesteld. Geen natuurlijke dood? Te Terapel zou het lyk van den winke lier H. B. S. worden begraven, maar de justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Er bestaan ernstige ver moedens, dat S. geen natuurlyken dood is gestorven. NIEUWE SNEEKER COURANT groote meerderheid van de Liberale Unie en van de Katholieke staatsparty voelen zich meer aangetrokken tot het door dr. Bos geopperde plan, om door een oorlogs- belasting te heffen, die over enkele jaren zou kunnen worden betaald, uit de finan- cieele moeilijkheden te geraken. Er zal, naar men meldt, door vrjjzinnige Ka merleden in die richting worden gewerkt. Daar de plannen der regeering nog niet ge heel vastslaan, acht men het niet onwaar- scbynlyk, dat deze pogingen eenigen in vloed zullen hebben. Geïnterneerden. Het interneeringskamp voor Belgische soldaten, op de heide te Zeist, is op het oogenblik ruim half voltrokken. Maandag zjjn 6000 Belgische soldaten van Amers foort, waar ze voorloopig in de tenten wa ren ondergebracht, naar het kampement van Zeist overgegaan. Het wordt daar een heele stad van langwerpige houten loodsen, waarvan elk voor 250 man slaapgelegen heid biedt. Verder zullen er nog twee groote depots voor Belgische soldaten worden ingericht te Harderwyk en Oldebroek. Al de overige in- terneeringsplaatsen zullen worden ontruimd. Waarschynljjk zullen reeds over een week of drie de Belgische soldaten zich op hun vaste legerplaats bevinden. Het geheele aantal der geïnterneerde Belgen bedraagt 31.000 man. Belgische vluchtelingen. Naar aanleiding van den brief in hetRo- meinsehe blad Giornale d’Italia over de ontvangst van de Belgische vluchtelingen in ons land heeft, naar gemeld wordt, de Italiaansche gezant in Den Haag in een bijeenkomst van de vereeniging Dante Alighieri het volgende gezegd Het doet my genoegen van deze gele genheid gebruik te kunnen maken, om in tegenwoordigheid van de talrijke Hollan ders, hier samengekomen, myn verontwaar diging en myn afkeuring te kennen te ge ven over het zoo ongelooflijk onjuiste oor deel van een Italiaansch journalist, die klaarblijkelijk niet of slecht bekend is met datgene wat Nederland zoo spontaan en met zoo groote edelmoedigheid gedaan heeft ten bate van het enorme aantal Belgische vluchtelingen, waaronder ook niet weinige Italiaansche onderdanen. Ik hoop vurig en ben ook overtuigd, dat niemand waarde zal hechten aan die een zame stem, welke in zoo volkomen tegen stelling is met het koor van lof en bewon dering der geheele wereld voor de opwelling van mildheid en gastvrijheid, waarmee het gansche vblk, te beginnen met zyn lieftal lige en geëerbiedigde Koningin en zyn wyze regeering, de Belgische vluchtelingen ont vangen en bygestaan heeft. Verboden van uitvoer. Het St.bl. no. 515 bevat het Kon. be sluit van 4 dezer, houdende verbod van uitvoer van calciumacetaat. De uitvoer van calciumacetaat is verbo den van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tydelyk op te heffen, of in bijzon dere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. In de Evening Standard» kwam onlangs een complete Ijjst voor van alles, wat in deze tijden door de Engelsche vrouwen wordt gedaan. De Central Committee om Women’s Em ployment richt eiken dag meer werkplaatsen in en zet eiken dag meer werklooze vrou wen aan het werk. In twee groote zalen in Bethnal Green en Stepney zyn dagelijks zes-en-negentig vrouwen bezig om kinderwiegjes te maken van bananenkratten. Die wiegjes zyn hier in Holland ook bekend, hoewel nog lang niet voldoende. Ze voldoen hier zoowel als elders aan een behoefte. Kant en klaar kost zoo’n wiegje nog geen gulden en het is stevig genoeg om voldoende duurzaam te zyn. Tot nu toe zjjn door die vrouwen ruim 1500 van die wiegjes met compleet toebe- hooren gemaakt en aan arme vrouwen die geen geld hebben om ze te koopen uit gereikt. Meer dan tweehonderd vrouwen werken in vier zalen in Stepney, Bethnal Green en Hackney Wick aan het maken van baby kleertjes, om die by de wiegjes cadeau te doen. Twee keukens zyn geopend, waar vrou wen kunnen leeren koken en waar door haar tevens middagmalen van vijftien cents elk worden gekookt, voor de vrouwen, die op de verschillende ateliers werken. Door bemiddeling van het vrouwenco mité zyn vyf-en-twintig vrouwen in staat gesteld om door de Plaistow Maternity Charity en de District Nurses Home tot hulpzusters te worden opgeleid. In Piccadilly 138 leert een groot aantal werklooze naaisters hoe ze van oude klee- ren weer nieuwe kunnen maken. Binnen kort wordt ook hiervoor een zaal geopend, waar gedragen kleeren nog in heel bruik bare jurken en pakken voor arme kinderen kunnen worden veranderd. In het depot in Park-street, Park Lane hebben veertig vrouwen werk gekregen, die speciaal belast zyn met het distribueeren en administreeren van alle giften en al het werk, dat binnenkomt. Daar worden ook de van oude kleeren vervaardigde nieuwe klee ren uitgedeeld. Hoaderdvyftig meisjes, die tot voor den oorlog werkten in fabrieken voor het cou- serveeren van levensmiddelen, zyn geregeld bezig niet het maken van jam, het drogen van fruit en groenten en het conserveeren van vruchten. Aan zestig ateliers is het maken van 5000 hemden per week opgedragen, met de spe ciale conditie, dat alle werklieden behoor lijk worden betaald. Aan dertig firma’s is het maken van 50.000 flanellen gordels opgedragen, welke gordels Engeland aan Frankrijk ten behoeve van de troepen ten geschenke geeft. En ook voor de eigen troepen zyn groote hoe veelheden van die gordels besteld. Het hoofdcomité is gevestigd te Londen, maar in zooveel mogelyk kleinere plaatsen is een afdeeling opgericht, die in de eigen stad het mooie voorbeeld van het hoofco- mité volgt, aldus vertelt de Londensche correspondent van Hdbl. zorgen. Dan overlegde hij bij zich zelven, hoe hij het zou aanleggen om uit de droevige om standigheden, waarin hij wegkwijnde, te ge raken. Thans, bij dit gelukkig leven zonder eene enkele zorg, zonder eene enkele moeie- lijkheid, verveelde hij zich als een gevangene in zijne cel. Hij verlangde naar eene onver wachte afwisseling. Zijne vrouw ergerde hem door hare al te onverandelijke gelijkmatigheid van humeur. Hij zag altijd donzelfden glimlach op hare lippen. Eens ontmoette Serge op den boulevard des Italiens een der vrienden zijner jeugd, baron de Préfront, een ouden losbol, aan wien sedert lang het beheer zijner zaken was ontnomen. Sedert zijn huwelijk had hy den baron niet weergezien. Dat was eene blijdschap. Zij had den elkander heel veel te vertellen. Al voortwandelende waren zij tot de rue Royale doorgegaan. „Kom, ga mee naar den Cercle,” zeide Pré- font, terwijl hij zyn arm door dien van Serge stak. De prins, die op hot oogenblik geen enkel tijdverdrijf had, liet zieh overhalen en ging mede. Hij bevond zich met ongewoon genoegen in de zalen van den Grand Cercle, die met bonte pracht gemeubeld waren. De smakelooze lede ren zetels der rookzaal schenen hem overheei lijk toe. Hij merkte niet op, hoe de vloer- kleeden, die door de heete asch der sigaretten verkleurd en geschroeid waren, reeds begon nen te verslijten. De scherpe lucht der tabak, die het behangsel doortrokken had, deed hem niet onaangenaam aan. Hij was eens van huis en had daarbij het heimwee naar de verblijven der ondeugd. Reeds te lang had hij in den huiselijken kring verkeerd. Op een morgen, toen mevrouw Desvarennes hare courant opensloeg, viel haar onder de „Berichten” een naam in ’t oog die vau dep prins. Zij las„Het gulden boek van den Grand Cercle is opnieuw een naam rijker ge worden. Prins Panine is gisteren toegelaten, na door de heeren baron de Préfront en her tog de Bligny voorgesteld te zijn.” Deze weinige regels in den opgesmukteu en tevens platten stijl, aan berichtgevers van bla den eigen, brachten het bloed der patroon aan het koken. Hare ooren tuitten, alsof do klokken van Saint-Etieune du-Mont uit alle macht aan het luiden waren. Het onheil verscheen haar in een snel voorbijtrekkend visioen. Haar schoon zoon, die geboren speler, in den Cercle Mi cheline behoefde nu niet meer te glimlachen, van nu af had zij eene geduchte mededingster de verterende hartstocht van het spel. Mevrouw Desvarennes begreep, dat, als de echtgenoot den huiselijken baard verliet, dit een zegen voor haar was. De deur, waardoor Serge uitging, zou haar dienen om weer bin nen te komen. Het hing slechts van haar af om het plan uit te voeren, dat deor haar in dien vreeselijken huwelijksavond te Cernay toon Jeanne haar geheim aan haar verraden had, beraamd was. Als zij hare beurs voor den prins mildelijk opende, zou zij aan zyn hartstocht voedsel geven. En ongetwijfeld zou zij haar doel bereiken om Serge van Micheline te vervreemden. Maar do patroon dacht ernstig over dat plan na. Was het niet onwaardig om, door hevige moederlijke zelfzucht gedreven, de hand te leenen tot den ondergang van den man harer dochter Hoeveel tranen zou de verkeerdheid van den prins niet kosten aan haar, die zij tot eiken prijs weder voor zich wilde bezitten Zitting van Dinsdag 3 Nov. 1914. Ongevallenwet. Uitspraken Verworpen zyn o. a. de beroe pen van W. Visser en H. Visser te Lemmer en G. W. Boltje te Heerenveen en B. Zylstra te Oosterwierum. Invaliditeitswet. Uitspraken Verworpen zyn o.a. de beroe pen van A. W. te Sneek, J. M. te Echten, F. en J. W. B., weduwe van H. R. te Woudsend. Behandeld werden 20 invaliditeitszaken, waarvan in 1 zaak ééne getuige was opge roepen en gehoord. Uitspraak 10 Nov. VONNISSEN. van 28 October heeft o.a. Nov. Na verkregen machtiging van den minister van Binnen- landsche Zaken zullen de 100 zich alhier bevindende Belgische vluchtelingen worden overgebracht naar het kamp by Oldebroek. Gevangenhouding. De rechter van instructie te Heerenveen heeft de gevangenhouding gelast van J. M. te Tynje, die by een vechtpartij zyn te genstander een oor af beet. De dader is naar de gevangenis aldaar overgebracht. Brand. Te Woensel is Woensdag afgebrand van het in aanbouw zynd Rykskrankzinnigen- gesticht de machinerieëaloods. De brand is ontstaan om 11 uur, vermoedelyk in de machinekamer. Het verbrande is gedeelte- lyk verzekerd op beurspolis. De militairen verleenden krachtdadige Het St.bl. no. 516 bevat het Kon. be sluit van 4 dezer, houdende verbod van uitvoer van loodlegeeringen. De uitvoer van loodlegeeringen is verbo den van den dag der afkondiging van dit besluit. Da Kroon behoudt zich voor, dit verbod tydelyk op te heffen of in bijzon dere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Het St.bl. no. 517 bevat het Kon. besluit van 4 dezer, houdende verbod van uitvoer van ruwe cacaoboonen. De uitvoer van ruwe cacaoboonen is ver boden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit- verbod tydelyk op te heffm of in bij zondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Uitvoer van boter. De minister fan landbouw, nyverheid en handel ad interim brengt ter algemeene kennis dat zy, die alsnog gebruik wenschen te maken van de gelegenheid om een cer tificaat B te verkrjjgen tot het uitvoeren van boter, die in hun magazijnen, opslag plaatsen of andere bewaarplaatsen opgesla gen was by het in werking treden van het Koninklijk besluit van 29 Oef. j.l. hun desbetreffend verzoek, uiterljjk 7 November hebben in te dienen by het Ryks- Centraal bureau voor den uitvoer van boter, Buiten hof 42A. ’s-Graveuhage, of by den Ryks- zuivelinspecteur te Utrecht. (St.ct.) Uitvoer van paarden. De minister van landbouw, nyverheid en handel ad interim heeft bepaald, dat gele genheid om voor uitvoer bestemde paarden, in verband met het bepaalde in art. 1 van de beschikking van 28 Oct. j.l., aan de veelading van het spoorwegstation Olden- zaal te doen onderzoeken, ook zal bestaan op Dinsdag 10, 17 en 24 November, 1, 8, 15 en 22 December, telkens des namid dags te één uur. (S.tct.) Postkantoor Sneek. Lyst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Oct. welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Groninger Advertentie-bureau Dirk Steenhuizen J. van der Werf Een brief zonder adres. Briefkaarten. Oorlogstuig. In 's Ryks Stapelmagazjjnen te Delft zjjn wederom van de grenzen aangevoerd 500 projectielen van 15 cM. met toebehooren, 500 kardoezen, gevulde projectielen voor veldgeschut, voorts springstoffen, (dynamiet, thoriet enz.), één Duitsche en vyf Belgi sche automobielen en 100 ry wielen. Verder is aangekomen een stoomschip met 700 dryvende mjjnen en wordt verwacht een Rjjnaak met ander oorlogsmateriaal. Het aangekomen Duitsche en Engelsche materieel is licht en tot in de kleinste on derdeden verzorgd. Het Belgische materieel is zwaar en in minder goede conditie. Een klacht. De »Java-Bode< verneemt, dat het Duit sche consulaat zich telegrafisch by de re geering ‘beklaagd heeft over de plaat van het »Nieuws van den Dag van Ned.-Indië«, voorstellende Michel, slaande een jonge vrouw, met een toelichting: Hoe Duitsch- land zyn campagne voert. Volgens de »Fin. en Kap.< wordt het vermogen van ons volk op 12 milliard ge schat zyn jaarlyksch inkomen is vermoe- deljjk I1/2 milliard. Het legt tegenwoor dig elk jaar 200 a 300 millioen aan ge spaard geld ter zjjde. Kaasultvoer. Door een firma voor exporthandel in kaas te Ijlst is op een telegrafische vraag van het ministerie bericht ontvangen, dat ook de uitvoer van soorten kaas, die in het bin nenland niet gevraagd worden, niet kan worden toegestaan. De regeering kan nog niet zeggen, wanneer het verbod zal wor den opgeheven, maar hoopt binnen 2 a 3 weken gereed te zyn nadere maatregelen te kunnen nemen. (L. C.) De oorlogsleenlng. Naar men aan de N. R. C. meldt, wordt in parlementaire kringen de oppositie tegen de plannen der regeering, om een leening uit te schrijven over een vrjj grooten ter- mjjn, tot dekking van de oorlogskosten, grooter. Niet alleen de sociaal-democraten en de vrjjzinnig-democraten, doch ook de In de zitting terecht gestaan Pieter B27-jarig veehouder te Schar- negoutum, wegens mishandeling aldaar. Ge- eischt f 100 boete of 20 dagen hechtenis en tot f25 boete of 20 dagen hechtenis veroordeeld. STAVOREN, 3 huilend door het kreupelhout van het park, welks boomen schoon vergulde tinten gekre gen hadden, en Micheline gevoelde zich onbe hagelijk in dit zeer groote verblijf. Zij werd treurig en de prins begreep, dat het oogenblik om naar Parijs terug te keeren daar was. De stad scheen Sérge verlaten toe. Toch verschafte het betrekken van zijn prachtig huis hem zulk eene groote voldoening, dat hij zich er niet aan onttrekken kon. Alles scheen hem nieuw toe. Hij liet het oog weiden over de verrukkelijk schoone behangsels, de kost bare meubelen, de schilderijen en de rariteiten. Hij was er over opgetogen. Werkelijk was het zeer schoon, en de kooi scheen hem den vogel waard. Eenige avonden achtereen bleef hij met genoegen bij Micheline aan den huiselijken haard in het kleine boudoir met zijne zilver- grijskleurige stoffeering, dat baar geliefkoosd vertrek was. Hij bladerde in albums, terwijl zijne jonge vrouw, voor hare piano gezeten, zachtens speelde of zong. Zij begaven zich vroegtijdig besteedde uren om menus samen nieuwe schotels te verzinnen, hij met zijn meester in de kunst, den eersten rang, raadpleegde. Hij ging overdag een toertje in het bosch maken, maar ontmoette er niemand meer. Be halve een enkele équipage was er een huur rijtuig te zien met een vermoeid paard er voor, dat op een sukkeldrafje met zijn kop omlaag de laan naar de meeren opreed. Hij wilde niet meer naar het bosch, maar ging te voet naar de Champs-Elysées. Hij stak de brug de la Concorde over en sloeg haastig eene zijlaan in naar den kant van den Cir cus toe. Hij verveelde zich doodelijk, Nog nooit had het leven hem zoo eentonig toegeschenen. Voorheen moest hij tenminste voor de toekomst

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1