2000 lij JOH, W. MEIJER, lu buiten mooi- Van binnen ooed! pij WESTERHOF: No, 24. Woensdag 23 December £984. 31e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. Nieuwstijdingen. otnritT i Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzand - Sneek. TELEFOON No. 150. Leeuwenburg. Gereed voor het gebruik. Per flesch 50 ct WYMBRITSERADEEL RECLAME KOLOM. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. )e Abonnees op dit blad worden op aanvraag Gratis veraselcerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) AKK EX SNEEKER COURANT (67stc Jaargang) en WYMBKITSERADEEL (14jc Jaargang) I bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. B bij O v e r 1 ij d e n. Onze bekende Kerstbus, ktsnste- laarsontwerp, prachtig, in geïmiteerd md zilver, is weder in de zaken, die nze koffie „HAG”, de caffeïnvrije oonenkoffie, verkoopen, verkrijg- aar. Inhoud 1 pond. Prijs slechts 1.— Mi "8e f 200 o f ISOHÏnTv^f 7S ^verlies. fCA f 9 5 Invaliditeit. 1 V V Overlijden. J of Oog. van een D u i m. J sJv Wijsvinger. NIEUWE SNEEKER COURANT I Per pond. r Alg. Hbld. en IOOMBOTER IARGARINE ‘LANTENBOTER IUNDVET Kaffee-Handels-Aktiengesellrchaft, Amsterda m. a Mm RAADSVERGADERING van op Zaterdag 19 Dec. 1914. ’svoorm. 10*/a uur De kosten raamt adres- Hij is bereid daarvan boven de huur te en Donderdags- Vrgdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tel Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. LOTUS PLANTENVET per ponds pak 45 ct. NATURA RUNDVET per ponds pak 40 ct. PRIMA MARGARINE per x/2 ponds pak 20 ct. FIJNSTE MARGARINE per x/2 ponds pak 25 ct. IOOMBOTER per ponds pak 876 ct. Uitgewogen. In verband met de FEEST- DAGEN, zal ons nummer ran Vrijdag 25 December, verschijnen Donderdagavond 24 Dec. H.H. Adverteerders verzoeken wij tijdige nzending van advertentiën voor dat num- ner. Invaliditeitswet. Bg Koninklgk besluit Staatscourant No. 36 van 12 December 1914 wordt bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1915 het aantal rentecommissies wordt gebracht van 76 op 33. Voor Friesland worden de com missies Dokkum en Harlingen opgeheven welk laatste district in zijn geheel onder Sneek komt. Verder zullen de rentecommissies instede van uit 5, uit 3 leden bestaan en zgn bg genoemd Koninklgk besluit benoemd Voor het district Sneek tot voorzitter P. Eringa, burgemeester der gemeente H. O. en Noordw. te Koudumtot lid J. H. H. Piccardt, burgemeester den gemeente Won- seradeel te Witmarsum tot lid en secre taris E. Priester Jr. secretaris van Wgm- britseradeels c. a. Contributie Zeedgken te Sneek. Onder district Sneek’’zullen behooren Baarderadeel, Barradeel, Bolsward, Donia- werstal, Franeker, Franekeradeel, Gaaster- land, Harlingen, Hemelumer Oldephaerten Noordwolde, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Ijlst, Rauwerderhem, Sloten, Sneek, Sta voren, Terschelling, Wgmbritseradeel, Won- seradeel en Workum. De Rechtbank te Leeuwarden heeft thans uitspraak gedaan in’de procedure, gevoerd tusschen de Firma B. Meindersma, de Gemeente Sneek, en den Curator in het faillissement van den schilder R. M. de Vries. Gelgk men zich herinnert, had de Vries van de Gemeente aangenomen hst schilderen van verschillende bruggen. Voor de uitvoering van dit werk'was de Firma Meindersma borg gebleven, terwgl zg tevens aan de Vries de contanten, benoodigd voor de uitvoering, voorschool, en de door de Gemeente verlangde verf »Ripolin< op cre- diet leverde.” Tot zekerheid voor hetgeen de Firma Meindersma aldus van de Vries had te vorderen, had laatstgenoemde aan haar in pand gegeven zgne vordering op de Gemeente tot uitkeering der aanne- mingspenningen. Nadat de Vries was failliet verklaard werd het pandrecht der Firma Meindersma door den Curator betwist, op'grond dat een schuldeischer van de Vries reeds vóór de ook in de andere gewesten op dezelfde wgze werkzaam te zgn aan propageering van de invoering van verschillende lichaams-oefe- aingen op de scholen en daarvoor de be langstelling van leeraaren en onderwgzers te wekken. In Friesland was het maken van een begin het minst bezwaarlgk, aangezien reeds vroeger de heer Ort hiermede op kleine schaal een begin had gemaakt. Kon. Nat. Steuncomité Door dit comité werd tot heden ontvangen f 1.123.003.981/,. Treurig. Te Oosterhoogebrug (Groningen) had een treurig voorval plaats. Twee elfjarige school jongens kregen twist, waarbg de jongen 87 5 ct. 40 40 37 ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTBNTLB-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingerondeis Mededeel in gen 10 cent per regel. op die penningen had beslag gelegd. Da rechtbank heeft thans echter by haar vonnis het pandrecht geldig verklaard, zoo- dat de Firma Meindersma op de aanne- mingssom preferent is. LANGWEER, 21 Dec. Geslaagd voor ’t examen ziekenverpleegster Mej. M. Hazel- hoff alhier, thans verpleegster aan ’t zie kenhuis te Alkmaar. JUTRIJP—HOMMERTS, 21 Dec. Door de jongedochtersvereeniging „Onze hulpe is van den Heere” alhier, daartoe in staat ge steld door milde bijdragen van ingezetenen, is aan de militairen van hier ieder een bivak muts verstrekt, ten getale van 24, en zgn bovendien nog een 50-tal mutsen opge zonden naar het algemeen comité. SLOTEN. Vanwege het waterschap »Zeven Grietengen en Stad Sloten* is aan besteed het leveren van 2365 grenen palen. Gegund aan Fontein Tjallingii te Har- gen voor f 13.934.50. HINDELOOPEN. Tot predikant bij de Ger. Kerk te Oosterend is beroepen Ds. R. Haitsma alhier. HINDELOOPEN. Voor het vioedvrou- wenexamen is te Groningen geslaagd mej. T. de Roest alhier. IRNSUM. Ons gemeentebestuur bevor dert den invoer van visch als volksvoedsel. Donderdag j 1. had hier de eerste afslag plaats. Aangevoerd was alleen bakschelvisch, Punt II. Ingekomen stukken en mededee- linqen. Ingekomen zgn a. dankbetuiging van de wegwerkers voor de hun gegeven gratificatie (voor allen te sa men f 100). b, Missives van Ged. St. houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot wijziging der be groeting 1914. C. Idem tot aankoop van een strook grond te IJsbrechtum. d. Idem der gemeentebegrooting 1915. e. Een schrijven van Ged. St. houdende mededeeling van het Koninklijk besluit, waarbij aan de gemeente Wgmbritseradeel tot 1919 vrijstelling is verleend van het geven van her- halingsonderwijs aan meisjes buiten de avond uren. f. Een assignatie van het ministerie van finan- tiën ad f3675, zijnde een voorschot verleend aan de gemeente Wijmbritseradeel. De annuï teit bedraagt f 171.07 en vervalt voor het eerst 2 Dec. 1915. Woningbouw. Punt III. Adres met bijlagen van het Be stuur der Woningstichting in deze gemeente om een voorschot met bijdrage uit de gemeente kas voor den bouw van 33 woningen met het daarover uitgebracht advies van de Gezond heidscommissie met den zetel Sneek Het bestuur van de Woningstichting wenscht 33 woningen te bouwen, n.l. 15 te Woudsend, 10 te Heeg en 8 te Oudega naar drie typen: A, B en 0. De vereen, verzoekt hiervoor een renteloos voorschot van f70586 en een jaarl. bijdrage van f940, waarvan de helft te betalen door het rijk, de helft door de gemeente. In het advies der gezondheids-commissie. worden enkele opmerkingen gemaakt, welke enkele kleine veranderingen in de bouwplan beoogen in het belang van de volksgezondheid enz. Voorts blijkt uit dat advies, dat het tekort per woning en per jaar door deze commissie voor Woudsend op f40 (in het adres der com missie op f32) voor Heeg en Oudega op f26 geschat wordt. Gezien echter het belang van de volksge zondheid beveelt de commissie den raad aan gunstig op het adres te beschikken. B. en W. sluiten zich bij dit advies aan. Uit de door de vereenigin'g overgelegde exploi- tatie-rekening blijkt dat de uitgaven per jaar geschat worden op ongeveer f4100, de in komsten op ongeveer f3460, een geraamd tekort dus van f 940, waarvan de gemeente en het rijk elk de helft zullen dragen. In verband met eene verlaging van het annuïteits-per centage wordt dit bedrag echter f800. Waar bij B. en W. twijfel bestaat of de wo ningen te Woudsend wel vóór Mei 1915 ge reed kunnen (in verband met een te amoveeren molen) komt het hun gewenscht voor, tevens in verband met de tijd, noodig om een ont ruiming van de ergerlijkste krotten in Woudsend voor te bereiden, de bouw van de woningen aldaar uit te doen stellen tot het najaar 1915. Men heeft dan ook meer kans dat de woningen verhuurd zullen worden. Want of er voor alle woningen in Woudsend reeds direct in Mei 1915 huurders zouden zijn valt te betwijfelen. En worden niet alle woningen verhuurd, dan drukt dit het financieel resul taat in belangrijke mate. Zijn de woningen in 1916 gereed, dan zal er, gaat men inmiddels een aantal woningen in Woudsend onbewoon baar verklaren, wel geen gebrek aan huurders voor de nieuwe woningen zijn. De heer Rengers wijst er op dat wan neer de raad nu het geheele voorschot toestaat de beslissing wanneer de woningen te Wouds end gebouwd zullen worden niet meer ligt bij den raad, maar bij het bestuur van de wo ningstichting. De heer F e en s tra verklaart als lid der vereeniging voor de woningstichting dat zij dankbaar kan zijn voor het voorstel van B. en W. en het advies der gezondheidscommissie Spr. gelooft echter niet dat het bouwen der woningen te Woudsend uitgesteld moet wor den. De architect is er van overtuigd dat ze op tijd gereed zullen zijn. Wel is waar moet een zaagmolen worden afgebroken, doch dit vereiseht niet veel tijd. Een reden waarom men snel dient te handelen, ligt in eene mededee ling van de eigenaar van het terrein, waaruit blijkt dat de vereeniging over de koop van dit terrein vóór 1 Januari 1915 dient te beslissen, anders springen de onderhandelingen af. Er dient dus haast gemaakt te worden. Natuurlijk kan de vereeniging geen besliste verzekering geven, dat alle 15 woningen direct verhuurd zullen zijn. Voorwaardelijk hebben zich reeds vier huurders opgegeven. Blijven er eenige woningen onverhuurd dan drukt dat de finan- cieele resultaten, dat moet Spr. erkennen. De heer Rengers geeft, na wat de heer Feenstra gezegd heeft, in overweging te Wouds end in twee afdeelingen te bouwen, bijv, nu 8 woningen aan de noordzijde van het terrein en in het najaar 1915 7 woningen aan de zuidzijde. De heer Hoekstra heeft als deskundige geen bezwaar tegen een dergelijk plan, dat hem ook wel gewenscht lijkt. Ook hij gelooft echter wel, dat alle woningen te Woudsend wel vóór Mei 1915 gereed kunnen. De heer Wosselius steunt het plan- Rengers. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen, de jaarlijksche bijdrage wordt gesteld op f 800 terwijl de opmerkingen door de h.h. Rengers, Hoekstra en Wesselius gemaakt ter kennis van het bestuur zullen worden gebracht. De V o o r z. wijst op de belangrijkheid van dit besluit en spreekt de wensch uit dat do zaak ook verder voorspoedig gaan zal. Punt IV. Adres van Mej. W. Keuning om uit hare betrekking van onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O L. School te Hommerts te worden ontslagen Z. h. st. wordt het ontslag eervol (wegens benoeming van adressante aan de O. L. School no. 2 te Sneek) verleend met ingang van 1 Maart 1915. Punt V. Adres van M. Zijlstra te Oost- hem, om een perceel hooiland, gelegen te Nije- zijl onderhands aan hem te verhuren. De huurtijd verstrijkt 5 Maart 1915. Adres sant wil weder inhuren voor den tijd van 7 jaar tegen een huursom van f 80 per jaar op voorwaarde dat de gemeente een zomerbedij- king om het land laat maken en het laat voor zien van een jasker. sant op 400 f 500. 5 °/0 rente per jaar, betalen. B. en W. stellen voor op deze voorwaarden in te gaan. Het land, oorspronkelijk 3 ponde- maat, is door het lossen van baggerspecie 6 pondemaat in oppervlakte geworden. De heer W esselius merkt op dat inplaats van een jasker, misschien een kleine windmo tor goedkooper is, speciaal in onderhoud. Een onderzoek zou dus eerst gewenscht zijn. De heer Landman is niet overtuigd dat de waarde van het land een uitgaaf van f500 wettigt, en acht daarom een onderzoek naar een bemaling en omdijking, die minder kost Wez.ghWst.Swordt het voorstel van B. en W. beteeking der pandacte aan de Gemeente, aangenomen, een onderzoek zal worden inge steld naar de goedkoopste wgze waarop in de bemaling te voorzien is. Punt VI. Voorstel om de woning te Oost- hem voor den tijd van een jaar te verhuren. Op de door notaris Mulder te Heeg geplaat ste advertentiën hebben zich 8 gegadigden voor de bedoelde woning aangemeld. B. en W. stel len voor de woning weder voor een jaar te trachten te verhuren en nog niet tot verkoop over te gaan, waar de woning wat vervallen is door het niet bewonen en grensscheiding bij den tegenwoordigen toestand van de weg moeilijk is. Z. h. st. aldus besloten. Bij rondvraag zegt de Voorz. toe een wensch van den heer Wesselius betreffende het plaatsen van nog een lantaarn te Heeg, in overweging te zullen nemen, Waarschijnlijk zal bij den nieuwen woningbouw op die wensch gelet kunnen worden. Aan het einde van de agenda voor de open bare vergadering gekomen, brengt de Voorz. een woord van dank aan Wethouders en Raads leden voor de medewerking ook dit jaar weer ondervonden. Bijzonderen dank wil spr. ook brengen aan de beambten der gemeente. Moest men dit jaar onder bijzondere omstandigheden werken, het is spr. een behoefte in deze laat ste vergadering van 1914 te verklaren dat hem ook exceptioneels medewerking is ten deel gevallen’ De openbare vergadering wordt gesloten. In besloten zitting werd nog behandeld Punt VIII. Vaststelling van het 2e sup pletoir kohier van hoofdelijken omslag Punt VII. Vaststelling van het suppletoir kohier van hondenbelasting. die klein van stuk zgnde, geen groote op brengst gaf. Friesche commissie voor lichaamsoefeningen. Het Nederl. Olympische Comité heeft een Friesche commissie voor lichaamsoefe ningen op de scholen ingesteld, in welke commissie benoemd zgn de heeren H. J. B. Biekart te Heerenveen (voorzitter), L. de Vries te Drachten en M. Wgma te Kollum, uit het dagelgksch bestuur van het Noorder- gewest der Nederlandsche Gymnastiekon- derwgzers-Vereeniging; W. Westra te Fra neker, uit het dagelgksch bestuur van den Nederlandschen KaatsbondG. Quast, leeraar der R.H.B.S. te LeeuwardenG. H. ten Bruggencate, leeraar der R. H. B. S. te Heerenveen; N. v. d. Woude te Leeu warden, onderwgzer M. U. L. O. en A. J. Ort te Leeuwarden, voorzitter van den Frieschen Voetbalbond (secretaris). De taak der commissie bestaat in het voeren van propaganda voor gymnastiek, athletiek, sport en spel op de scholen in Friesland, waarbg zg zal trachten, de on derwijzers en leeraren zooveel mogelgk te betrekken bg de lichaamsoefeningen, vrge zoowel als andere, der leerlingen. Het ligt in de bedoeling van het Olym pisch Comité, wanneer deze proef slaagt, Voorz. de heer H. M. Tromp, Burgemeester. Secr. de heer J. Poppinga. Aanwezig 11 leden, afwezig de h.h. Reitsma, Breeuwsma, Oppedijk en Mièdema. Punt 1. Notulen van den 28 Nov. j.l. k. De notulen van de vorige vergadering wor- len gelezen en onveranderd vastgesteld. van zekeren Carabain den anderen een slag met een klomp op ’t hoofd gaf, zoo hevig, dat deze bedwelmd neerviel en kort daarna overleed. Het lijk is naar ’t Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd en de zoon van Carabain voor den officier van Justitie te Groningen gebracht. Mond- en klauwzeer. Onder het kleine beslag vee van Willem de Jong te Oudehaske is Mond- en klauw zeer uitgebroken. Het vee is afgemaakt. Onder het vee van den landbouwer D. Achterkamp te Cortenoever, bg Brummen, is moed- en klauwzeer geconstateerd. Uit Varsseveld wordt bericht, dat daar onder het vee van den landbouwer D. J. Gesink op Nijhuis mond- en klauwzeer is uitgebroken. Het vee is afgemaakt. Technische Hoogeschool. Aan de Technische Hoogeschool te Delft hebben zich voor den cursus 1914/1915 doen inschrjjven 1097 studenten, van wie 247 voor de eerste maal. Het)vorige jaar bedroeg het aantal ingeschrevenen 1509. De oorlogsleenlng. Reeds nu hebben eenige groote bankiers huizen in ons land opdracht ontvangen voor inschrijving tot belangrijke bedragen in de aanstaande oorlogsleening van 275 millioen gulden. Oproeping Ouitsche landstorm. Onze correspondent te Winterswijk meldt De ongeoefende manschappen van den landstorm van den 2den ban, personen ge boren tusschen 1869 en 1 Jan. 1876, wor den thans in Duitschland opgeroepen, om zich aan te melden. Niet voldoening aan dtzen oproep wordt gestraft met eene ge vangenisstraf van 6 maanden tot hoog stens 5 jaar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1