f2000 SERGE PANINE. SNEERER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBR1TSERADEEL (14de Jaargang) Bij WESTERHOF: 8 Official Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. I Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzaod - Sneek. TELEFOON No. 150. Nieuwstijdingen, Neb 26« Woensday 30 öecember 1914» 31e Jaarcjancje Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Oratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij ‘Xeun8e f 700 0 f ISOuLTv^f 75 f50 b" f75 per ponds pak 85 ct. Per pond. Fryske Speen- wir- Feuilleton. zwak Nadruk verboden. t bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van een Duim. bankje in de zijne kamer, yette ris, det it pu- wille en al ringen bij verlies van elke andere Vinger. Alles is oars dan oars tsjinwirdich. Wy wieme sa wend, det de Krite us earste Krystdei in toanieljonn joech mar de tiids- omstannichheden, sa mirk de foarsitter, de ANNEX en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. eenig ongenoegen tussehen Micheline en Serge naar aanleiding van het spel? Zij deed haar best om het uit te vorschen. Cayrol en Jeanne waren in de richting van Mentone uit wandelen. In een oogenblik gaf de prins zich reken schap van ieders stemming en na eene wis seling van beleefdheden, na Micheline een viuchtigen kus op het voorhoofd gedrukt te hebben, zette hij zich aan tafel. Men at in stilte. Ieder hield zich met zijne eigen gedach ten bezig. Serge was ongerust en vroeg zich af, of Pieter niets verteld zou hebben. Maré- chal keek strak voor zich en antwoordde kort op de vragen, die mevrouw Desvarennes hem deed. Eene toenemende gedwongenheid ver toonde zich onder de aanzittenden Het was eene verlichting voor ieder, toen van tafel opstond. Micheline nam den van haar man en ging met hem in den westeinde. De heer Broer behaalde in 1908 de on derwijzersakte en akte wiskunde L. O.; in 1909 akte wiskunde M. O. K. I. In 1910 was B. in militairen dienst; in 1911 be haalde hg de hoofdakte; in 1912 akte boekhouden M. O. K. XÏIin 1913 akte werktuigkunde K. II, en nu in 1914 akte hoogere wiskunde K. V. In verband met het pgnlgke geval heeft de landweer-majoor J. Th. Wilkens ontslag genomen als lid ven het bestuur van het Mannen-Comité van het Nederlandsche Roo- de Kruis te Rotterdam. „Dank u,” zeide Micheline kortweg. De prins kuste haar .op galante wijze de hand en zij ging weder naar het terras. Alleen gebleven vroeg Serge zich af wat de vreemde verandering der jonge vrouw in zich verborg. Het was de eerste maal, dat zij iets voorstelde. Had mevrouw Desvarennes de geld- quaestie ter sprake gebracht en wilde Miche line hem naar Parijs doen terugkeeren, in de hoop, dat hij daar zijne gewoonten veranderen zou Dat zou wel blijken. Het denkbeeld, dat Micheline hem en Jeanne had kunnen over vallen, kwam zelfs niet in hem op. Hij kende aan zijne vrouw geene genoegzame geestkracht toe om hare smart en haar toorn te verbergen. Verliefd op hem als zij was, kon zij niet in staat zijn om zich te beheerschen en zou zij een groot misbaar gemaakt hebben. Derhalve bad hij geen achterdocht. Hij was verrukt over dat vertrek naar Parijs. Jeanne en Cayrol verlieten Nizza op het laatst der week. In de onmetelijke stad zouden de gelieven veiliger zijn. Zij konden elkander op hun gemak ontmoeteu. Serge zou een beschei den huisje in de nabijheid van het Bosch van Boulogne huren. En terwijl men meende, dat zij zich ijverig van de plichten der wellevend heid kweten, zouden zij vrij zijn en met el kander alleen in eene goed verzekerde schuil plaats. Serge huiverde bij deze gedachte. Zijn dwaze hartstocht voor Jeanne beving hem ge heel en al. Hij gevoelde nog hare zachte lippen op de zijnedoor deze herinnering ge troffen mijmerde hij voort en verdiepte zich met waar genoegen in de zondige vervoe ring van zijn liefdedroom. 47) Hij wist, dat zij zachtaardig was en hield haar voor niet zeer scherpziende. Gemakkelijk zou hij haar bedriegen. Met eenige liefkoozin- gen en oplettendheden zou hij haar in den waan brengen, dat hij haar liefhad. Alleen mevrouw Desvarennes hinderde hem in de plannen, die hij beraamde om zijne slechte daad ten uitvoer te brengen. De patroon toch was schrander en meer dan eens had hij haar met één oogopslag listen, die slim ontworpen waren, zien doqrgronden. Hij moest dus ern stig voor haar op zijne hoede zijn. Nu en dan had hij in hare stem en haar voorkomen eene verontrustende strengheid opgemerkt. Zij was de vrouw niet om voor een schandaal terug te deinzen. Voor haar zou het eene zeer groote blijdschap zijn, indien zij hem, dien zij met al de kracht barer ziel haatte, uit haar huis verjagen kon 1 En ondanks zich zelven herinnerde Serge zich den ernstigen, bijna dreigenden toon, waarop mevrouw Desvarennes op den avond van zijne verloving met Micheline, toen hij tegen haar gezegd had„Neem mijn leven, het behoort u toehem geantwoord had „Het is goed, ik neem het aan.” Deze woor den klonken thans als een vonnis in zijne ooren en hij nam zich voor op zijne hoede te wezen voor de patroon. Wat Cayrol betrof, van hem kon zelfs geen sprake zijn. Hij be stond toch enkel en alleen om aan prinsen als Serge tot speelbal te dienen. Zijn lot was op zijn voorhoofd geschreven en hij kon er niet men arm tuin. In de schaduw der magnolias zeide zij tot hem „Moeder vertrekt hedenavond. Een zoo even ontvangen brief roept haar naar Parijs terug. Gij hebt zeker wel begrepen, dat zij hier kwam uit droefheid over onze afwezigheid. Zij kon niet langer van mij vandaan blijven. Te Parijs zal zij zich weder zeer verlaten gevoelen. Wat mij betreft, ik ben zeer dikwijls alleen....” „Micheline 1” viel Serge haar hoogst ver wonderd in de rede. „Het is geen verwijt, mijn vriend,” sprak de jonge vrouw op goedigen toon. „Gij hebt uwe bezigheden, uwe vermaken. Uw stand brengt noodzakelijke eischen mee, waaraan men zich moet weten te onderwerpen. Ik maak er geene bezwaren tegen. Gij handelt, zooals gij meent, dat het goed is, en dit moet mij ook goed wezen. Doch sta mij eene gunst toe....” „Eene gunst U hernam Serge, die door de onverwachte wending van dit onder- Behandeld is het rapport der commissie inzake het pachtcontract. Voor het overige werd besproken, of het noodig of gewenscht zon zgn, maatregelen te treffen tegen de opdrgving der kosten bg publieke verhu ringen. Men wenscht deze zaak aanhangig te maken bjj het Nederlandsch Landhuis- houdkundig Congres. L. C. RAUWERD. In de gehouden buitenge wone ledenvergadering van >Electra< zgn de volgende reglementswijziging aangeno men a. Zg, die volgens den meter hun stroom verbruik betalen, moeten jaarlgks voor min stens f 15 verbruiken. b. Da ledenvergadering heeft het recht, den stroom prgs te verhoogen, indien dat noodig mocht blgken. c. Het bestuur zal de tegemoetkoming bepalen, die verhuizende leden voor nieuwen aanleg zullen ontvangen, met beroep op de ledenvergadering. Besloten is elk lid één exemplaar van het gewgzigd reglement te doen toekomen. In verband met de verbetering van de straatverlichting zal een adres worden ge richt aan het gemeentebestuur en aan de postergen. IRNSUM. Benoemd tot tgdelgk directeur aan de coöperatieve zuivelfabriek te Lollum de heer A. Eaber, assistent aan de zuivel fabriek alhier. Voor de acte Hoogere Wiskunde K. V. slaagde dezer dagen de heer I. Broer te Dordrecht, vroeger onderwgzer te Zwaag- aan ontkomen. Als Panine het niet gedaan had, zou een ander wel bereid geweest zijn om hem denzelfden dienst te bewijzen. En bo vendien mocht deze gewezen ossenhoeder, deze boer, deze verwaande vent, zoo aanmatigend zijn om eene vrouw als Jeanne voor zich al leen 'te willen hebben Dat ware bedroevend en onbillijkCayrol moest bedrogen worden en hij werd het. De prins vond zijn kamerdienaar, die op hem wachtte, ingeslapen op een vestibule. Hg ging haastig naar stapte in bed toen de dageraad den hemel rood kleurde, en sliep, zonder wroeging of droomen tot aan den middag. Toen hij bene den kwam om te ontbijten, vond hij de ge heels familie bijeen. Savinien was gekomen, door eene zeer groote hartelijkheid aangegre pen voor zijne tante Desvarennes, aan wier oordeel hij eene kolossale zaak wilde onder werpen. Ditmaal, zeide hy, gold het zijn for tuin. Hij hoopte inderdaad zes duizend francs van de patroon te krijgen, die naar gewoonte niet kon nalaten om van hem zijn idee te koopen, zooals hij het noemde. De fat was in gedachten hij beraamde zijne maatregelen. Micheline zag er bleek uit, hare oogen waren rood door den slapeloozen nacht. Zij zat bij de galerij en keek zwijgend naar de zee, waarop in de verte de witte zeilen der visschers, als zwermen ijsvogels, voorbijtrokken. Mevrouw Desvarennes zag er ernstig uit en gaf aanwijzingen aan Maréchal betreffende brieven, die voor de post moesten gereed ge maakt worden, terwijl zij hare dochter ter sluiks gadesloeg. De gedrukte houding van Mieheline verontrustte haarzij vermoedde iets bijzonders. Evenwel kon de ontsteltenis der jonge vrouw het gevolg zijn van het ern stig onderhoud van den vorigen avond. Maar de scherpzinnigheid der patroon vermoedde toch eene nieuwe onaangenaamheid. Misschien ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. LOTUS PLANTENVET per ponds pak 45 ct. NATURA RUNDVET per ponds pak 40 ct. PRIMA MARGARINE per 1/2 ponds pak 20 ct. FIJNSTE MARGARINE per i/2 ponds pak 25 ct. ROOMBOTER en Uitgewogen. ROOMBOTER MARGARINE PLANTENBOTER RUNDVET WEENEN, 1 Juni 1914. Ik kom na een zeer nauwkeurig onder zoek van alle in aanmerking komende punten tot het resul taat, dat de caffeinvrije Koffie Hag een volledige vervanging, wat smaak en opwekking betreft, voor de gewone koffie is, dat daarbij echter alle nadeelen, door het gebruik van koffie veroor zaakt, uitgesloten zijn. Uit irztliche Erfahrungen mit coffeinfreiem Kaffeo” von Dr. Julius Neubauer, Arzt des K.K. Rudolfsspitals, Wien. Arztliche Standes- zeitung „Die Heilkunde”, Wien. 85 ct. 40 40 37 litairen songen. En det se dèr er yn gie- nen as »in pankoek yn in soldatemags«, wol ik graech oannimme. It gie hjir kiekt alJyk. It léste fen dizze sangkjes»R^er folk« (hwermei it Ftyske folk faek bidoeld wirdt) spande wol de kroan. It wier it unskildigste fen allegearre. En it refrein is unforjitlik. Hark mar >Det dy Friezen allegearre sok raerfolk is, is gjin wünder, hwentwy binne fen ’t selde daei gearbakken en fen ’t eelle great brocht Fen rys mei sffker en pypkeniel, Fen süpengroatten en moallenbry, Fen jirpels, sipels en roggebrea, Fen groat mei fet en sjerp er bg, Fen postrou mei flink lollemestip, Fen biüne beantsjes en keallepoat, Fen grauwe earten mei bret spek, En griene mei in bargepoat. Is it wünder, siz ik bliek it ütgeide fen meisong Hjir hienen we de hof op ’e planken. Mar lit ik ophalde. De oare stikjas »Ut ’e krante* en „Foarteikens“ woene er ek wol yn. En it „ohn ’t wersjenfen ’e foarsitter op ’t ein fen 'e joun, wier fêst allegearre ut it herte nommen. Sa’n krite-joun moat fortuien dwaen. Oars wit i k it net 1 F. BALK. In de gehouden ledenvergadering van de afdeeling >Gaasterland« der Friesche Maatschappij van Landbouw is medegedeeld, dat het bestuur in de Augustusmaand on der den indruk der oorlogsgebeurtenissen en uit overweging, dat tengevolge daarvan de deelname minder groot zou zgn, besloot dit jaar af te zien van het houden van landbou w wintercursussen Het aftredende bestuurslid der afdeeling is herkozen en benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering de heer N. R. Kuperus alhier. Besloten is tot wederopzegging toe lid te big ven van de Koninklgke Nederlandsche Landbouwvereeniging en om dezen winter 2 landbouwbgeenkomsten te houden. Invaliditeit. "V Overlijden, j of Oog. J van een D u i m. Wijsvinger. Na hare terugkomst te Parijs, maakte Miche line weldra al hare vrienden ongerust over de groote verandering, die in- en uitwendig met haar had plaats gehad. Wordt vervolgd.) syn taolfte jier makke hg al aerdige fers- kes mei printsjes. Oan ’t sya 18e jier wier by bakkersfeint, earst by omke, letter yn Arum, hwer hy freonskip krige oan de bi- kende Tiede Dykstra. Yn 1842 bigoun Syt- stra to frggeseljen. Hy krige in souder- keamerke bg de smid en hynstedokter to Seisbierrum, dy him al ringen as boekhffl- der brüke koe. Do bigoun syn gesette studie. In izerkiste tsjenne him foar tafel, in oaren ien foar stoel. Mei in jier hie er de underwyzersakte al to pakken en krige hy daedlik plak yn ’t doarp. Letter teach by nei Wynaem, wer nei Seisbierrum, do nei Frentsjer en nei Bur- gum. Dar krige hy omgong mei Tjibbe Gearts v. d. Meulen, dy letter bikenne moast, hofolie hy fen master Sytstra leard hie. Yn B. waerd makke it oeralbikende „Moai sunder waargea binne de [Walden.” As boppemaster en troud man teach S nei Baerd, hwer hy 4 April 1862 oan de typhus forstoarn is. Der is hy ek biïerdge. Ut sya wirk jowt Spr. fiarders forskate priuwkes. Syn wirk „Idüfia” is jammer- noch net troch de Friezen bigrepen en waer- deare. Mar dt al syn wirken blykt, ho S. in master wier fen ’e tael, mar ek in man fen wittenskip en kinnis. Yn ien jier helle hy trge taelakten en dy foar wiskinde. Sa’n man is to ier forstoarn Lit hy us in foarbield wêze fen iver en soarg foar us tael. Nei ’t eris ophelle wier»Frysk bloed, t«juch op 1« j >ech da Spr. efcerelkoar »Forskaet< fen Pieter Jelles, >Slachri- ruen< fen Walingom en hwet >koartgud,< stikjes fen underskate skriuwers. Foelen dizze stikjes er goed ya, nei it skoft kamen de sjongstikjes. Bliek de hear de Zee in sprekker en foardrager, dy mei gefoel de dingen wer- jaen koe, mei syn »mobilisaesje-sankjes« brocht hy de ljue alhiel oerstjür. Ik leauw net, det de ynhald fen de earste fjouwer alle tahearders oanstie, mar aerdich wieme se. Spr. hie se al mannich kear foar ’e mi- hear Sipma, op, binne sadanich, det in toa- nieljoun net rjucht op syn plak wêze seoe. Derom in sprek- en foardrachtjoun. En as sprekker de hear Sj. de Zee fen Jirnsum, by de measten wolbikend. De foarsitter ropt him in hertlik wol kom ta. Sa ek oan ’e hear Dr. Chaillet, earelid fen de Krite, dy de gong nei dizze gearkomste lokkich dwaen koe. Wolkom binne ek de oare oanwêzigen, dy yn flink tal opkommen binne. As alles navenant is, seit de foarsitter, dan liket it joun wol hwet. Hwent wy moatte yn dizze tiid net by de pakken sitten gean. By us deistich wirk past op syn tiid ontspanning. As wy mar bitinke, det in joun as dizze net allinne is foar nocht en wille, mar det ek it Frysk gefoel wer op ’e ny wekke wirde moat. De sprekker, dernei oan ’t wird kom- mende, slüt him by dizze wirden fen ’e foarsitter oan. It knte-libben moat op us gearkomsten slype wirde, seit er. Mar foaral is noadich, det wy each krge for de „pearel fen greate wearde,“ dy lis joun is ya it Fryske aerd en wêzen, en hwerfen de taei it greatste en wichtigste is. Der leit foar de Friezen in ikker, dy biarbeide wirde moat. Wy Friezen binne oars as oaren. Det forstienen mannen as Gysbert Japiks, mas ter Salverda e.o., dy ’t foar üs tael mear skript ha, as folie oaren. It wieren man nen, der ’t pit yn siet. Striiders en kers foar us tael wieren ek de broerren Halbertsma en de oprjuchters fen it Frysk Seiskip. Under de earste 14 leden, dy to Ljouwert yn 1844 det Selskip oprjuchte ha, bihearde ek Harmen Sytstra, do skoalmaster to Frentsjer. In man, dy biwondering óftwingt. Hwet hie er der in slach fen om leden foar ’t Selskip te win nen, en der Friezen fen to meitsjen. De Friezen moatte him kinnen leare en him léze. Yn syn wirken leit in skat fen wierheden en it folie goede det hy joech hat meiwirke oan de biskaving fen us tael. Sytstra waerd 17 Jan. 1817 berne to Midlum. Mei 7 jier wier hy al wees. Do kaem er to Achlum by syn beppe, letter by syn omke, dy dèr bakker wier. Foar houd van streek was. „Maar spreek, dierbaar kind, zijt gij geene meesteres om te beslissen, wat u het meest behaagt „Welnu,” zeide Micheline met een glimlachje, „beloof mij, daar ik u zoo goed gestemd vind, dat wij deze week naar Parijs teruggaan. Het seizoen is hier ver verstreken. Al uwe vrienden zijn dan mede vertrokken. Het is geene groote opoffering, die ik van u vraag.” „Zeer gaarne antwoordde Serge, verwon derd over het plotselinge besluit, door Miche line genomen. ,,Maar beken,” voegde hij er op vroolijken toon bij, ,,dat uwe moeder het u wat lastig gemaakt heeft, om u met haar mee te krijgen,” „Moeder weet niet van mijn plan,’” sprak de prinses op koelen toon. „Ik wilde haar er niet van spreken, vóórdat ik zeker was van uwe toestemming. Eene weigering van uwe zijde zou haar te hard gevallen zijn. Gij zijt reeds niet te wel met elkander en hierover be droef ik mij. Gij moet u welwillend voor moe der betoonen, Serge. Zij is oud, en wij zijn haar veel liefde en dankbaarheid schuldig.” Panine bleef zwijgen. Hoe kon zulk eene omkeering in Micheline’s gezindheid in één dag plaats hebben Zij, die vroeger hare moeder onmeedoogend aan haar opofferde, kwam nu ten gunste van mevrouw Desvaren nes pleiten. Wat was er gebeurd Meegaande en luchthartig als de echte Sla- voniërs zijn, nam Serge terstond een besluit „Al wat gij mij vraagt, zal nauwkeurig door mij ten uitvoor gebracht worden,” sprak hij. »Geene inwilliging «zal mij hard vallen, als ik u daarmede genoegen kan doen. Gij wilt naar Parijs terugkeeren Wij vertrekken, zoodra onze beschikkingen gemaakt zijn. Mocht me vrouw Desvarennes in dit vertrek een bewijs zien van mijn verlangen om in goede ver standhouding met haar te leven 1 Krite „Snlts”. NIEUWESNEËKËRIMURANT □e yevolgen der Goulasch-fabricage. Een acten-man.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1