I I De Europeesche Oorlog De toestand. I M 1 Per Telegraaf. Handels- en Marktberichten. Verhalen van den Oorlog 'T Adv prtpntiên.. 407e Ned. Staatsloterij. een bemanning van Later i Aangevoerd in 1913 1912 1911 1910 682 53 1887 9205 506 1658 6913 17683 13126 17683 25237 636«. 477 101592 97158 94173 84912 90155 de prfla I Weest Stemming van den handel Inlichtingen gratis. de de i L# 6 25 30 6 14 34 95 14 a a n- 19 14 v e e Werkzoekenden 2 Zilversmeden ook genegen, hun pas sende werkzaamheden te verrichten. HET BESTUUR. A. D. en van dtr Meer te Moikwerum D. Wiersma te Oosterbierum Gebr. Lemstra te Wolveg» Varkens 31 a 26 ct, alles 250 25 - 300 50 Getrouwd A. H. de WAARD, San Diego (Cal.) en S. J. BONT, die tevens bedanken voor de vele blij ken van belangstelling vóór en bij de ge legenheid van hun Huwelijk ondervonden. Sneek, 4 Januari 1915. Bij dezen geven wij kennis van de ge boorte van een ZOON. J. v. MANEN. T. v. MANEN—Koolstra. Sneek, 4 Jan. 1915. nota. Naar men ver- de uitvoer van Ameri- Italië niet belemmeren uluu. in Italiaansche schepen .dresseerd is aan bekende hui- Melke- en Kalve Koeien prijshoudend. Vette Koeien gewild. Kalveren prijshoudend. Schapen gewild. Varkens vlug. Biggen prijshoudend. Nucbteren Kalveren idem. COLLECTE FRIESLAND. DER.D1 KLASSE. Ie Trekking Maandag 4 Jan. 1015. Prijzen van f 45. 4304 10923 15288 15315 15341 16295 18518 4378 15284 15296 15366 16253 16406 van A. steken in hoofd en Heden overleed tot onze diepe droef heid, na een langdurig doch geduldig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, Kornelis Abe Jongbloed, in den ouderdom van 54 jaar. Den Haag, 30 Deo. 1914. Torenstraat 14a. G. JONGBLOED Visser. A. JONGBLOED W. JONGBLOED—Verbrugge en Kind. H. J. M. JONGBLOED. H. JONGBLOED. P. JONGBLOED. KL. JONGBLOED. HEERENVEEN, 5 Jan. De heer S. Terp- stra, hoofd der School No. 2 alhier, heeft na bijna 50-jarigen dienst, tegen 1 Maart a.s. eer vol ontslag aangevraagd. Geboren te Sneek, werd de heer T. aldaar opgeleid aan de Rijksnormaallessen, was daar een tijd lang onderwijzer, totdat hij benoemd werd tot hoofd der school te Hemelum, om van daaruit zijne betrekking alhier te aan vaarden. LEMMER, 4 Jan. In het Ziekenhuis te Amsterdam is, 7 0 jaar oud, na slechts 2 dagen gepensionneerd te zijn, overleden de Brigadier majoor der Rij ksveld wacht J. Bijkerk alhier. Zijn eerste standplaats was Sneek, daarna Woudsend en de laatste 19 jaar Lemmer. LEMMER. De afgeloopen week is alhier in ’4 geheel 14000 pond spiering en 50-tal (een tal is 200 stuks) haring aangevoerd. Voor de spiering is 3 ct. per pond en voor de haring 5 ct. per stuk besomd. GAASTMEER. Beroepen bg de Ger. G?m. alhier ds. E. J. vau Voorst te Rens- woude. WORKUM. Benoemd is tot onderwjjzer aan de chr. schol, voor M. U. L. O. alhier, de heer W. de Vries, thans tgdelgk onder- wjjzer te Ruinerwold. Prins Hendrik. Prins Hendrik verliet Maandag per Staats spoor Den Haag voor een Roode-Kruisin- spectietocht schot in het hoofd. De toestand en vrouw werd op straat gearresteerd en later gebracht naar het huis van bewaring. Misdaad. Zaterdagmorgen werd te Waspik het Ijjk Buitx gevonden. Het vertoonde - en buik. De verslagens - laat een vrouw met drie kinderen achter. groot en met^eeu boofdbewapmg jan De uitvoer verboden. Verboden is de uitvoer van levende en geslachte hoenders, en van brood. Voor onze handel. De regeeringen van Frankrjjk, Groot-Brit- tannië en Rusland, hebben aan de Neder- landsche regeering verklaard, dat contra- bande-goederen, aan de Overzee-Trust-Maat- schappjj geconsigneerd, niet zullen worden opgehoudan. Tevens hebben de genoemde mogendheden aan onze regeering de ver zekering gegeven, dat verscheidene niet tot de allereerste levensbehoeften behoorende voedingsmiddelen, wanneer zij aan particu lieren geconsigneerd zjjn eveneens onge moeid zullen worden gelaten, tenzg onmis kenbaar vaststaat, dat die particulieren zjjn tusschenpersonen voor levering der tegen partij. Dit bericht is voor Nederland’s scheep vaart en handel van ongemeene beteekenis. 8NEKK Van 14 Jan. Geboren: Emilianus Albertus Gerardus Maria zv Johannes Jacobus Wajon en Christina Adriana van Rossum. Okke zv Murk Wielinga en Honderika van der Horst. Gehuwd: Arnold Hartman de Waard oud 30 jr. en Seiehina Jantina Bont 29 jr. Overleden: Harmen Zijlstra oud 8 mnd. WIJMBRITSER ADER L. Van 31 Deo.5 Jan. Geboren: Wietske dv Folkert Atteina en Martje van Keulen te Heeg. Sijbren zv Johannes Feenstra en Wijbrigje Boersma te Offingawier. Gerrit Klaas zv Gerke Gerritsma en Harmke Walta te Heeg. Wijtske dv Gerrit Posthumus en Komeliske Nauta te Woudsend. Grietje dv Hermanns Nicolaas Kooi- stra en Wijtske van der Veen te Nijhuizum. Cornelia v zv Marinus van Scheltinga en Baukje Visser te Heeg. dotoren begeven, daar de voorzichtigheid eischt Overleden: Idske Nauta wed. van Lolle Nauta 68 1 -- - jr won. te Woudsend overl te Elahuizen (H. ON) Rinske Rejjinga wed. van Ale v. d. Werf 82 jaar te Oppenhuizen Klaske WTassenaar bijna 7 mnd. te Woudsend dv Sijtse Wassenaarj en Wijpkje van Baden. Moord. Zondagmiddag maakte de 31 jarige J M. te Kamerik (Utrecht) een praatje met de dienstbode van den heer K. D., wat door den molenaarsknecht B. werd gezien, met wie het meisje omgang had. In een vlaag van jaloezie nam hjj zjjn geweer en schoot M. pardoes een kogel in het Ijjf. De ge raakte was onmiddelljjk dood en in dezen toestand wierp de dader het slachtoffer te water. Van dit drama was de dienstbode getuige. Zjj werd door B. bedreigd, te zullen worden doodgeschoten, als zjj om hulp riep of ook maar een woord van het gebeurde vertelde. Het meisje vluchtte. Zjj deelde alles aan de politie mede. De dader is kort daarna gearresteerd, doch I ontkent alles ten stelligste. Hg is onmid- delljjk opgesloten. M. was een rjjke landbouwerszoon, die een grooten veestapel had. Een drama. Oudejaarsnacht heeft de 21-jarige onde-- wjjzer P. V„ te Rotterdam, met een revol ver een moordaanslag gepleegd op zjjn vader, den lossen werkman J. V., in d ouderlgke woning aan de Palestinastraat. De vader kreeg twee schoten in het hoofd Toen de dader de revolver daarna op zich zelf richtte ontrukte de moeder hem het vuurwapen, doch kreeg daarbjj zelf een ---1 van man is niet levensgevaarlijk. De dader over- zen. Eenzelfde maatregel zal gelden voor N e- derlan d en Zweden. ROME, 5 J an. Aan de Messagero uit Pe trograd De Russen hebben 8 Hongaarsche gemeenten bezet en in de Karpathen 7 divisies Oostenrijksche troepen omsingeld. PETROGRAD, 5 Jan. Off. Aan het Kauka- sische front duurt de slag tegen de Turken bij Sarykamisz voort met gunstig vooruitzicht voor de Russen. De Russische troepen vielen Ardahan aan en verdreven de Turken met zware verliezen uit de loopgraven. Fransch communiqué. PARIJS, 4 Jan. Communiqué 4 Jan. 11 uurWij hebben heden het geheele dorp Stein bach (Elzas) veroverd. In de streek van Cernay duurt de strijd voort. Eén oogenblik verloren wij de verdedigingswerken daar door ons ver- overd, weer aan de Duitschers, doch zij konden er zich niet handhaven. NAPELS, 5 Jan. In Albanië neemt het verzet tegen Essad Pacha toe. Durazzo wordt in staat van verdediging gebracht. BERLIJN, Off. 5 Jan. Ten N. van Arras lieten wij een loopgraaf in de lucht vliegen en maakten eenige gevangenen. Fransche aan vallen in de Argonnen werden afgeslagen, even als tusschen Steinbach en Ufholz. In O. Prui sen en N. Polen toestand onveranderd. Aan de Bzura gaat onze aanval voorwaarts evenals bij Bolinow. Aan de Pilica is de toestand onveranderd. Slecht weer belemmert de operaties. ROOSENDAAL, 5 Jan. Tusschen Antwer pen en Essen liepen twee treinen op elkaar. Er zijn 8 dooden, 25 ernstig gewonden. DEN HAAG, 5 Jan. Kardinaal Mercier is volgens de berichten door de Duitschers te Mechelen gevangen genomen in verband met zijn laatste herderlijke brief. TILBURG, 5 Jan. Te Oisterwijk is gearres teerd A. d. J. de dader van den trommel- diefstal op het hoofdkantoor te Amsterdam. Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Sneek. GeopendDinsdags- en Vrijdagsavonds van 6—8 uur in het Paleis van Justitie, Marktstraat. Er dalen lichte nevelsluiers, die bij het e toenemen van de duisternis dichter worden over het watervlak, dat onder de beschutting van de Engelsche kust kalm is. Onze boot glijdt enkele meters onder water langzaam i voort. De commandant onderzoekt door middel van den periscoop het zeevlak vóór ons, maar nachtgeen lichtschijnsel komt in zicht. Zijn gedachten gaan terug naar huis, naar vrouw en kinderen. Hij ziet ze rondom den Kerstboom staan, kijkend naar het licht van de kaarsen. En zie één licht straalt boven alle andere uit, het krijgt een groene en een roode kleur en wat was dat Een scherp fluitje snerpt door de boot; er klinken bevelen. De manschappen worden door het alarmsignaal aan hun gedachten ontrukt en tot de werkelijkheid gebracht. Snel voeren zij de bevelen uit. De motoren werken snel terwijl het diepte- roer scherp naar beneden helt. Er volgen eenige minuten van spanning. De diepte-meter wijst veel te langzaam den eenen M. na den anderen aan en verlicht her ademen allen wanneer 20 meter diepte is be reikt en alle gevaar, dat de boot zooeven nog liep, geweken is. Wat was er gebeurd Het roode en groene licht verried de nadering van een vijandelijk pantserschip, dat den koers van de duikboot kruiste en met groote snelheid naderde. De boot zou in den grond geboord zijn als de commandant niet nog net bijtijds het gevaar gezien en de bootbemanning van den ondergang had gered.” Ziedaar hoe het toegaat aan boord van een onderzeeër, die tijger uit de moderne zeege vechten. Wee de bemanning aan boord van die schepen, waarop zijn aanval succes heeft, zooals op het groote Engelsche slagschip de Formidable. Een reus in vergelijking met de kleine onderzeeër werd de Formidable in den grond geboord. En zeshonderd man vonden 1 een graf in de golven. Is het wonder dat de tweehonderd man, die door toegeschoten kleine Engelsche kruisers gered werden of in sloepen aan de Engelsche kust, bijna van alles beroofd, aandreven, dank baar waren voor hunne redding De te Brixham, (zeeplaats in Engeland) aan gebrachte overlevenden hebben een dankdienst in de kerk bijgewoond. De manschappen zon gen het gezang „Fierce raged the tempest” („Woest gierde de storm’’en de gemeente was tot tranen toe bewogen.) Uit nadere verhalen van hen, die er het le ven hebben afgebracht, blijkt, dat kort voor dat de Formidable getroffen werd, het nieuwe jaar door de groote bel aan boord was inge luid. Het meerendeel der bemanning sliep, toen de ontploffing plaats greep. Men besefte, dat er iets ernstigs gebeurd was, daar de com- mandant beval de booten te strijken. Dit was alleen aan stuurboord mogelijk, omdat het schip overhelde. Toen de geredden het linieschip verlieten, zagen zij de mannen op de campagne staan, het meerendeel rookende. De commandant stond op de brug, een sigaret in den mond. De laatste woorden, die van hem gehoord zijn, waren „Houdt je kalm, mannen. Zoo is ’t goed, geen paniek. Neem het koeltjes op. Weest Britten. Er is nog veel drijfkracht in het oude schip overgebleven.” De terriër van den commandant stond naast hem, toen het schip verdween. Een marinier werd twintig voet hoog in de lucht geslingerd. Verdoofd viel hij in het wa- i ter en werd gered.” De Paus en de Krijgsgevangenen. Het voorstel van den Paus aan de oorlog voerende mogendheden om de krijgsgevange nen die voor den militairen dienst ongeschikt zijn geworden, uit te wisselen, heeft alle kans van slagen, De Heilige Stoel heeft reeds van de meeste betrokken staten gunstige antwoor- den ontvangen. PARIJS, 4 Januari (N. R. Ct.) Officieel bericht van drie uur In de streek van Perthes-les-Hurlus en Mesnil-les-Hurlus hebben wij verscheidene Duitsche steunpunten vermeesterd. In den Boven-Elzas hebben wij een belang rijken heuvel ten westen van Cernay genomen. In Steinbach hebben wij de wijk waarin de kerk en het kerkhof liggen bemachtigd. PETROGRAD, 4 Januari (N. R. C.) Offi- cieel. Een hevige strijd heeft gewoed in den nacht van 2 op 3 Januari in het gebied van Bolimow, waar de Duitschers na een krachti- gen aanval een onzer loopgraven wisten te vermeesteren, doch er onmiddellijk uitgewor pen werden met achterlating van 6 mitrailleurs en tal van gevangenen. In West-Galicië ziju wij vooruitgekomen en hebben wij duizend Oostenrijksche gevangenen gemaakt en verscheidene kanonnen en mitrail leurs bemachtigd. In de streek van den Oezsok-pas hebben wij eveneens talrijke gevangenen gemaakt en verscheidene vuurmonden en mitrailleurs ge nomen. In deze streek is de staf van een vij andelijke kolonne met den gekwetsten bevel hebber en alle bescheiden in onze handen ge vallen. Op onzen uitersten linkervleugel hebben onze tr iepen, na de heele Boekowina doorschre den te hebben, de stad Toutchawa bezet, op 1 werst afstand van de Oostenrijksch Roemeen- sche grens. WEENEN, 4 Januari (N. R Ct.) Officieel. In de streek ten zuiden van Gorlice hebben onze troepen in hardnekkige gevechten, zich door de bezetting van een strategisch belang rijke heuvelrij een gunstige basis voor verdere krijgsverrichtingen verzekerd. In de Karpathen is de toestand onveranderd. In de gevechten tijdens de Kerstdagen ge leverd, hebben wij 37 Russische officieren en 12.6 8 soldaten gevangen genomen. Gevolgen der Amerika3*’®0*1® WASHINGTON, 5 Jan. neemt zal Engeland kaansch koper naar wanneer die geschiedt en de lading gead—- De Franschen hebben, naar het officieele Duitsche bericht van 4 Januari meldt, in den Boven Elzas het dorp Steinbach genomen, x-- waarom dagenlang gestreden is. ’f blijft donkere Of dit Fransche succes op Duitsch gebied de aanvang is van een grooter Of zullen de Duitschers bij machte zijn den vijand ook hier weder te keeren Uit de komende officieele mededeelingen zal daaromtrent wel iets naders blijken. In ieder geval, in Frankrijk en België zijn de Duitschers tot een verdedigende houding gedwongen. In Polen daarentegen zijn zij de aanvallers en treedt de Rus nog altijd verdedigend op. De Duitschers hebben daar volgens hun voor laatst bericht Bolino.w genomen en 1000 ge vangenen gemaakt. In Zuid-Polen en vooral in Galicie en Boekowina is het echter weer de Rus die de klappen uitdeelt aan de Oostenrijker. Hij maakte daar de laatste dagen volgens de officieele mededeelingen weder aanmer kelijke vorderingen, nam 3000 Oostenrijkers gevangen en veroverde een hoeveelheid ma terieel. Speciaal de Russische aanval in het aan Rusland en Rumenie grenzende deel van Oos tenrijk, de Boekowina en die in de Karpathen vanaf Gorlice, trekt de aandacht. Het linksche gedeelte van den Zuidelijken vleugel der Russische legers staat op Hon- gaarschen grond en die vleugel in zijn geheel maakt met de rest van hun front slechts een zeer stompen hoek. Waar nu diezelfde vleugel onlangs voor het offensief van de Oostenrijkers uit de Karpathen was omgebogen en met de rest van het front een hoek van pl.m. 90° maakte, ziet men dat de Russen, die versterkingen hebben ge kregen en een tegenaanval zijn begonnen, hier een aanmerkelijk succes hebben behaald en, als de Oostenrijkers niet spoedig worden ver sterkt, kans hebben dezen in een leelijk par ket te brengen. De poging der Russen om bij Gorlice en Zaklyczyn door de Oostenrijksche linie heen te breken en haar in tweeën te scheiden, zijn echter tot dusver niet gelukt. Terwijl de Russen zoo de Oostenrijkers be dreigen, doen de Turken hun best het de Rus sen lastig te maken. En dat doen zij zeer ze ker. Zij hebben de stad Ardaghan op Russisch gebied in den Kaukasus gelegen bezet en heb ben een 3000 krijgsgevangenen gemaakt en eenige kanonnen veroverd. Benieuwd zijn we of de Turk in staat zal zijn dit succes door te zetten. Het laatste be richt dat we tot nu ontvingen was van Rus sisch officieele zijde en deelde mede, dat de Russen ook in den Kaukasus weder den aan val hebben hervat en bijna zes duizend Turken hebben gevangen genomen, 10 kanonnen en 14 mitrailleuses hebben veroverd. Het terrein van den strijd is hier zeer moei lijk. Er wordt gevochten in een streek drie duizend meter hoog, welke bedekt is met een dikke laag sneeuw. Ter zee hebben de Engelschen een zwaar verlies geleden door den stoutmoedigen aanval van een Duitsche onderzeeër in het Kanaal, waar hij in de grond boorde het Engelsche slagschip Formidable, gebouwd in 1898, 15000 SNEEK. Zondag 3 Jan. werd ’s avonds te ongeveer 6 uur aan het Postkantoor alhier aan den heer R. Bok, Brieven- en Telegram besteller, een cadeau, bestaande in een zilveren horloge met inscriptie met dito ket ting, door het personeel aangeboden in ver band met zijn 25-jarig jubileum als besteller. Vele ambtenaren en beambten waren aan wezig. Door den heer Verbeek werd met een toepasselijk woord het cadeau uitgereikt. De heer Directeur sprak ook nog een waardeerend woord tot den heer Bok. ’t Gesprokene werd met applaus begroet. Verder werd de avond opgeluisterd met muziek van een mooie gra mophone. De avond was dan ook in één woord recht gezellig, en allen gingen voldaan huis waarts. De bloei van onze Veemarkt. Voor het eerst heeft de voer op onze veemarkt in de honderd duizend stuks bereikt. Hieronder de cijfers der verschillende soorten: Paarden en Veulens Stieren Vette Koeien Melke- en Kalve Koeien Pinken Vette Kalveren Graskalveren Nuchteren Kalveren Schapen Lammeren Varkens Biggen Bokken en Geiten Totaal Een prachtig cijfer werd dus Of in 1915 dit cijfer SNEEK, 5 Jan. ’15. t Boter aanvoer 0/4, l/8 vaten. Marktprijs le keur f 00.00 Vereeniging le keur f 00.00 k f Fabrieksboter. Aanvoer 0/g, 8/e vaten. Marktprijs le keur f 60.00. Noteering van de Commissie der Ver. van Boter- en Kaashandelaren in Friesland f 60.—. Kaasaanvoer K. G. Prgs f VEEMARKT. 4 an de Veemarkt alhier waren heden 2447 stuks aangevoerd en wel: 118 koeien prgs f 160 tot f 260 17 vette Koeien 12 Vette kalveren 0 Graskalveren 280 Nuchteren Kalveren '462 Schapen Lammeren 444 Vark. en vet. Biggen 108 Kleine Biggen 0 Stieren 1 Paarden 5 Bokken en Geiten Prgzen vette Koeien 36 h 40 ct., vette Kalveren k ct., vette Varkens £31 k 35 ct., Biggen Londen 25 i- per 1/t kilo. in 1914 be reikt. Of in 1915 dit cijfer weer overtroffen zal worden, moet worden afgewacht, nu het mond- en klauwzeer zich in onze streken ver toont. Maar dat Sneek een mooie plaats inneemt in de rij der veehandel-centra, valt zeer zeker niet meer te betwisten. De dienstbode A. D., dienende bij den heer M. J. H. alhier, had gisterenmiddag het ongeluk bij haar werkzaamheden aan een gla zen dak, zoo te vallen, dat zij haar schouder kneusde en haar armen bezeerde. Inlijving lichting 1914. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat op 18 Jan. a.s. alsnog zullen worden ingelijfd: lo. de lotelingen der lichting van 1914, toegewezen aan de regimenten veldartillerie en aan het korps rijdende-artillerie 2o. één derde gedeelte van de getallen der lotelingen dier lichting, toegewezen aan de regimenten huzaren; 3o. de lotelingen van de lichting 1914, toegewezen aan de genietroepen, voor zooveel zij als ambtenaar bij de posterijen en telegrafie zijn belast met toesteldienst. In normale omstandigheden had deze inlij ving moeten plaats hebben in October van het afgeloopen jaar. WYMBRITSERADEEL. Door de ver eeniging >Woningstichting< in de gemeente Wymbritseradeel is aanbesteed het bouwer met rgksvoorschot van 1. 15 woningen te Woudsend. Inschrijvers: firma de Jong Steringa te Woudsend f 31.627, T. van Hout te Balk f30 815 en Gebr. Geveke te Kortezwaag f29 722. Voor het verven en beglazen dezer wo ningen. Inschrgversfirma P. Lusthof! te Sneek f 2265 en D. J. Mulder te Woudsend f 2100. 2. 10 woningen te Heeg. Een inschrijving en wel van Gebr. Lem stra te Wolvega met f17.398. Voor het verven enz. dezer woningen. Inschrgvers Poepjes en Plantenga te Heeo f2089, W. Albertsma te Koudum f1820 firma Blok en Reitsma te Sneek f1400 er, door S. van Koningsveld te Woudsend f 1385 Architect van perceelen I en II de hee: Hoekstra te Hommerts. 3. 8 woningen te Oudega. InschrgversD. Feenstra te Bolsward f15.490, f 14.982, f 13.724 f13.607. Voor het verven enz. dezer woningen 6 biljetten. Inschrijvers: Sj. van der Werf te Blauw huis f1650, Wempe en Miedema te Sneek f 1334, B. Kuipers te Oudega f 1330, W Albertsma te Koudum f1320, fi ma Blok en Reitsma te Sneek f1120 en door G. van Koningsveld te Hommerts f1112. Architect van perceel 3 de heer F. Jong te Sneek. Gunning aangehouden. HEEG. Dezer dagen had het voor tweede maal in betrekkelgk korten tgd weinig gescheeld, of 't pand van den heer P. A. alhier was in vlammen opgegaan. Evenals de vorige keer is ’t ook ditmaal deels aan ’t snel toeschieten der buren te danken, dat de ramp voorkomen werd. Ernstig ongeluk. BOZUM, 4 Januari. Een ernstig onge val had heden alhier plaats. De voerman Idsenga, die een geregelden dienst Wom- mels-Bozum onderhoudt, keerde van den avondtrein met eenige passagiers huiswaarts, toen hg, juist op de grens Baarderadeel- Hennaarderadee), door een hartverlamming van den bok stortte. Een der paarden strui kelde over een grinthoop, aan de zgde van den weg gelegen, waardoor de reizigers ongedeerd het voertuig korden verlaten. Onmiddellgk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten per rgtuig werd het Igk van den overledene, die gehuwd is, naar Wommels vervoerd. stukken van 15 c.M. en ongeveer 800 koppen. Van deze zijn slechts 200 gered zoo dat zeshonderd man hun graf in de golven hebben gevonden, ver moedelijk de eerste slachtoffers van den zee oorlog in het jaar 1915. Nog onbevestigde berichten melden dat in de Adriatische zee is gezonken het Fransche slagschip Courbet (23100 ton, gebouwd in 1911, met 22 kanonnen van 14 c.M.j en de Fransche duikboot Bernouilli, als gevolg van een aanval van Oostenrijksche onderzeeërs. De Kerstavond in een Duitsche onderzeeër. De Formidable getroffen. „Na een paar dagen rust, gedurende welke de U-booten nagezien worden en weer klaar gemaakt voor nieuwe ondernemingen, ging de U-boot-flottille in den avond van 23 December weer in zee”, vertelt een lid van de bemanning van een dezer onderzeeërs in een Duitsch blad. In eon lange kiellinie varen de booten, na dat zg de sluizen gepasseerd zijn, de rivier de Jade (in N. Duitschland) af. Alle luiken zijn luchtdicht gesloten. Op de torenbrug staat de commandant met den officier van de wacht, den seiner en den roerganger. In het gesloten lijf van de boot is een groote drukte gaandeieder is op zijn post terwijl de motoren snorrend de schroef doen draaien, hetgeen een geluid veroorzaakt, dat het harde slaan van de brekende zeeën op den boeg bijna overstemt. De manschappen voelen den zwaren druk van de met olie, teer en honderden andere geu ren bezwangerde lucht op hun longen, Een weg zoekend in het gevaarlijke vaar water, passeeren de booten Helgoland, en va ren nu elk op zichzelf verder, ieder haar eigen aangewezen koers volgend. De oogen van hen, die op de brug staan, rood door de scherpe lucht, en het spattende zoute water, trachten de duisternis te door dringen. Ieder hunner klemt zich vast aan de lage i’eeling om niet door de stortzeeën te worden weggeslagen, die woedend op het platte met linoleum gelegd dek breken. De nacht wijkt voor de morgenschemering. Ter hoogte van Doggersbank is de zon, welke stralen maar weinig warmte geven, met haar dagtaak al lang begonnen. D$ commandant heeft, nu de booten in vij andelijk vaarwater zijn, zich in den comman- onder water en dus op den periscoop (kijker) se varen. Gedurende de vaart was er, hoe tcherp de uitkijk ook was, geen vijandelijk schip in zicht gekomen en de zon gaat al meer sehuij achter de golven in 't westen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2