k De Europeesche Oorlog Kort gemengd Nieuws. I Burgerlijke Stand. SNEEK. Per Telegraaf. Verhalen van den Oorlog. 1 8 i ge br f Het water. Kort oorlogsnieuws* 1 1 voor de haring 4 secretarie P K e- I bedrag van f 2400 I hou- voor aan Het ge- tegen Bosehma. Wassenaar. Barbara W en Ymkje van de ge V< E k P Gi za K de is de 1. ger, stamboeknr. 3184; Zeemil.-matroos L. Reeman, stamboeknr. 546; Zeemil. J. M. Grijs- paardt, stamboeknr. 975 Zeemil. A. L. y. d. Elzhout. Van 15—18 Jan.' GeborenJeltje dv Fokke de Boer en Grietje Dijkstra. Paulina Petronella dv Hermanns Silvius en Elisabeth van Bergen. Pieter zv Pieter de Jong en Trijntje Kroluu. Gehuwd: Gerrit Boersma oud 26 jr. en Kornelia Hiemstra oud 23 jr Overleden: Hesje Bartelmans oud 85 jr. wed. van Martinus Nicolaas Hoogervorst. Bauwkje Wilhelmtna Mink oud 51 jr. echtg van Berend Aukes Kleinstra. Akke Hoekstrr oud 41 jr. echtg van Jolt Stienstra. Harmen Bakker oud 73 jr. wedn. van Antje Terpstra. WIJMBRIT8ERADKEL. Van 1519 Jan. Geboren: ubeltje dv Klaas Koopmans en Hiltje Wildschut te Wolsum. Gehuwd: Anne Bruinsma 23 jr. te Woud send en Minke Posthumus 29 jr. te Woudeend. Rimmer Osinga 31 jr. te Heeg en Trijntje Visser 21 jr. te 7 jerkgaast. Overleden: Willem Gaastra 81 jr. echtgen. van Pietertje Hoekstra te Jutrijp. IJLST. Van 18 Jan. Geboren: Lolkje dv Johannes van der Ploeg en Sjoukje Postma. Overleden: Johannes Cnossen 65 jr. eohtgen. van Eke Wjjnia. BOLSWARD. Van 31 Deo.6 Jan. Geboren Cornelis zv Cornelis Ebbendorf en Gatske Antje dv Auke Noordbruis en Jeltje Monica Johanna dv Ysbrand Galema en ga. Cornelis zv Durk van der Eems [er Eems. - band met den hoogen waterstand. De bunzings of mudden hebben tg dig een een goed heenkomen gezocht naar de hoo- gere, boschachtige streken. De burgemeesters van de dorpen langs de rivieren Maas, Dommel, Aa en Mark hebben waarschuwingen doen, aan plakken tegen het gebruik van rivierwater, PARIJS, 11 uur, 18 Jan. Door het ont ploffen van een munitiedepot waarin een gra naat viel, moesten wij la Boiselle ontruimen. Heden hernamen wij het dorp. De vijand be schoot St. Paul. In Champagne vlogen 4 Duitsche vliegtuigen boven onze stellingen. Wij dwongen 2 tot dalen. De machines waren in goede orde, vier vliegers zijn gevangen ge nomen. In Argonne artillerie gevechten. In de Vogezen sneeuwt en stormt het. Een mijn ontploft. Vijf personen verdronken. BRESKENS (Zeeland) 19 Jan^ Een stoom- en gezonken. Vijf personen voor eenige dagen de begrafenis plaats had, dampten de aanspreker, de dragers en de familieleden, om den overledene als rocker te huldigen, uit hun pjjpen als schoorstee- nen, zoodat de Ijjkwagen in een dichte rookwolk gehuld grafwaarts reed De bunzing- of muddenjacht in Fries land levert tot nog toe weinig op in ver- Czcaovoorr.vad. In verband met de groote aanvragen om cacao heeft de regeering den voornaamsten cacaofa brikanten in ons land opgedragen, eerst zorg te dragen, dat een zekeren voorraad cacaopoe der aanwezig is (naar gelang van de capaci teiten der fabrieken varieerend van 50,000 tot 100,000 kilo), waarover de regeering ten allen tijde moet kunnen beschikken. Mijnen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een mijn een gat van ongeveer 25 vierk. me ter in de steenen glooiing van den Nieuw- Noord-Beveland-polder geslagen. Enkhuizen-Sta voren. De nachtdienst van de stoomponten tusschen Enhuizen en Stavoren wordt vandaag hersteld. Oe aardbeving in Italië. Bij de aardbeving in Italië, die volgens de op gaven minstens 30.000 slachtoffers eischte, zijn verschrikkelijke gebeurtenissen voorge vallen. „De stad Avezzano lijkt tot poeder ge stampt” zoo beschrijft een correspondent het een school waarin meer dan 100 jonge meisjes bijeen waren, “werd met de in het gebouw verblijvenden geheel vernietigd. Kardinaal Mercier. AMSTERDAM, 19 Jan. Kardinaal Mercier publiceert in het dagblad „de Tijd” een pro test tegen de verklaringen der Duitsche regee ring te Brussel, die hij in strijd met de waar heid noemt. De Kardinaal deelt mede dat 1 Januari soldaten de pastorieën zijn binnengevallen en de pastoors hebben verboden zijn Herderlijk schrijven voor te lezen.Den Kardinaal is belet het Lof in de kathedraal te Antwerpen bij te wonen en hem is niet toegestaan zich vrij te be wegen. PETROGRAD, 18 Jan. (Off.) De vervol ging van het Turksche leger wordt voort gezet. Bij Jeniken versloegen wij de 32e Turksche divisie en maakten veel buit en gevangenen. Overigens geen nieuws. BERLIJN, 19 Jan. (Off.) In Belgie en Frankrijk slechts artilleriegevechten; het weder is zeer ongunstig. In Oost Pruisen is de toe stand onveranderd. Bij Bilsen, Sierpce en Radnowa sloegen wij de Russen onder zware verliezen terug en maakten wij verscheidene honderden gevangen. Ten Westen van de Weichsel en O. van de Pilica geen nieuws. Zeppelin. VLIELAND, 19 Jan. Heden morgen pas seerde hier een Zeppelin, komende uit het Oosten en koers zettende naar het Westen. grens vervoerd, om deel te nemen aan nieuwe offensief van Oostenrijk-Hongarije gen Servië. Gebeden voor den vrede. De Osservatore Römano meldt dat de Paus bizondere gebeden voor den vrede heeft bevolen die op bepaalde dagen moeten worden gehouden. Verder moeten op verlangen van den Paus in alle kathedralen en kerken van Europa op 7 Februari, en in andere werelddeelen op 21 Maart bizondere godsdienstoefeningen worden gehouden. Ernstige onlusten. Ernstige onlusten hadden plaats in het. door de Duitschers gestichte krijgsgevangenenkamp te Nieuwinden in België. Eenige Turko’s ge- raakten in’n gevecht gewikkeld met Engelschen, f 18,432,372.70 in December’van het jaar 19°13. zoodat de Duitsche wachters tusschen beide moesten komen. De Turko’s en Engelschen richtten zich nu tot den gezamenlijken vijand en doodden een Duitsch soldaat. Naar men met zekerheid kan mededeelen zijn terstond zeer scherpe maatregelen getroffen. Zes Engelschen en acht Turko’s werden dadelijk doodgeschoten. Bovendien werden het geheele kamp straffen opgelegd, die bestaan in het derven van vrij heden of inkorting van rantsoen. ’s Duulmans zakske Te Middelburg (een dorp in België) eisch- ten de Duitschers op3500 kilo rundvleesch, 1600 kilo haver, 1600 kilo hooi, 1600 K.G. stroo en een aantal kalkoenen en kippen te Heyst 30 koeien en thans weer te Middelburg binnen 6 weken te leveren 50.000 kilo tarwe, 50.000 kilo haver, 5000 kilo boonen of erwten, 150.000 kilo stroo en 200 varkens. In Brugge is de laatste eisch 5 millioen kilo aardappelen Geven maar altijd weer geven De Min. van middeling van de Commissarissen ningin de burgemeesters der gemeenten zocht tot registratie der in die gemeenten wezige Belgische vluchtelingen c1 waardoor een georganiseerde uittocht van man nelijke vluchtelingen van dienstplichtigen leef tijd naar Engeland gemakkelijker kan worden tegengegaan. Volgens te IJmuiden ontvangen bericht, is de IJmuider stoomtreiler »Piete: Jan* door de Duitschers naar Cuxhaven opgebracht. Op last van de militaire overheid te Maastricht moesten Donderdag aldaar tal van reclameborden van buitenlandsche za ken en artikelen worden verwijderd. De 19-jarige leidekker Tolman is toen hjj bezig was met herstellen van het dak van het stadhuis te ’s-Gravenhage van een hoogte van 40 M. naar beneden geval len en gedood. Nederlandsche arbeiders in Schoter- land teruggekomen, berichten, dat ze in Duitschland per dag 5 mark verdienden, doch door de duurte der levensmiddelen konden ze >geen cent* overhouden. Voor een vetkaars moest 9 cent betaald worden. Jrood, hier verkocht voor 13 a 14 cent, kostte niet minder dan 30 ct. Een doosje ucifer werd met 3 cent betaald. Vier oudjes in een provinciestad, die ouderdomsrente genieten, hebben voor f 100 ingeschreven op de Staatsleeningnu, ten- van den oorlog >de menister cent»- noodig had«, hadden ze hun spaarpotjes bjj elkaar gelegd en wilden hem op deze ma nier voorthelpen. Aan de Rgksverzekeringsbank te Amsterdam zjjn 808 personen werkzaam. De administratiekosten der instelling be- dekhengsten gehouden worden, droegen in het laatste jaar f 1.424.179. In de Ned. Herv. Kerk waren in ’t geheel vacant op 1 Januari 1915 136 plaatsen. De vermeerdering sinds 1 Januari 1914 is nu 9 plaatsen, daar toen 127 vacant waren. Uiet getal neemt dus toe, wat voor speld is. Te Leiden is een verordening aan genomen, waarbjj het aan bioscoopinrich tingen is verboden, kinderen beneden 16 jaar tot de lichtbeelden-vertooningen toe te laten, tenzg voor vertooningen, kenneljjk voor kinderen bestemd, waarvoor de films zjjn goedgekeurd door een te benoemen commissie. Het totaal van de opbrengst der Rijks- middelen over de maand December van het afgeloopen jaar is in zooverre een verrassing, dat het meer bedraagt dan dat van dezelfde maand in 1913, aldus de „N. Ct.”. heele bedrag is f 20,877,653.49'/j, Mijnen]in de Zuiderzee. In de Zuiderzee zjjn tal van mjjneh bin nen gedreven die een gevaar voor de scheepvaart opleveren. Zelfs verluidt dat de S. IJ. 8. M. haar avonddienst Enkhuizen Stavoren er om zou staken. Een half uur ten zuiden van Har lingen is bjj W.N.W. wind een mjjn aan gespoeld, die, ten einde ongelukken te voor komen, onder bewaking van de kustwacht is gesteld. Gisteren kruiste voor de haven van Sta voren een torpedoboot, die belast was met de opsporing en onschadeljjkmaking van mjjnen. Da pogingen, vanwege den torpedo- dienst, om de in het vaarwater Noord-Pam- pus drjjvende gevonden mjjn door middel van kanonschoten onschadeljjk te maken, zjjn tot heden, vermoedeijjk in verband met het onstuimige weer en de invallende duister nis, niet mogen gelukken. De postboot van Terschelling op Harlingen passeerde gistermorgen op 10 M. afstand een drjjvende mgn. Interneeringsdepot Engelsche officieren. De Wierikerschans, waarheen de Engel sche officieren uit Groningen overgebracht zjjn, ligt op een halfuur afstand van Bodegra ven. De zeer diepe en op sommige plaatsen meer dan zestig meter breede grachten, geven de schans, met slechts een smallen toegangsweg, waarin op het midden zich een brug met wacht bevindt, een bjjzondere waarde tot strenge interneering. Langs de voorzjjde stroomt, door een grintweg gescheiden, de Rjjn. Belgische vluchtelingen naar Engeland Binnenl. Zaken heeft door be- der Ko- ver- aan- over te gaan barkas is heden bij de Nieuwe Sluis alhier op een mijn geloopen zijn verdronken. BRESKENS, 19 Jan. Bij het lichten van een mijn door een marine-stoombarkas is de mijn ontploft en de stoombarkas gezonken. Gedood zijn Luitenant ter Zee, le klasse, L. M. Luden reeds sedert 1891 deed, de Internationale mas- sa-staking van het proletariaat als het eenige middel om oorlog te voorkomen aan. Wanneer in de drie groote bedrijven, transport-, spoor- en mijnbedrijf de arbeiders besluiten tot sta king (zooals om betere arbeidsvoorwaarden te krijgen in het voorjaar 1914 geschiedde in En geland) dan zullen de machthebbers zich wel driemaal bedenken e:n oorlog te verklaren, die de arbeiders niet willen. Want die willen den oorlog niet, dat is Spr. ook al weer duidelijk geworden uit menig verhaal uit de loopgraven, dat in de kranten is verschenen. In hun hart haten de arbeiders der verschil lende landen elkaar niet. Te samen zullen zij ten slotte, met de algemeene werkstaking als krachtig strijdmiddel tegen het interna tionale kapitalisme, den oorlog onmogelijk maken. Er was geen debat. De voorzitter sloot met een woord van dank aan den Spr. de bijeenkomst. Friesche Schildersvepeeniging. Op de jaarvergadering der Friesche Schil- dersvereeniging, 15 Januari alhier gehouden, bleek uit het verslag van den penningmeester van het uitkeeringsfonds bij overlijden, den heer A. J. Tijsma te IJlst, dat er van de op richting af tot en met 1914 in totaal is uit gekeerd f 4741.62*^. O.a. in 1914 nihil. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school te Oldeboorn is benoemd mej. G. Veen alhier. Zaterdag is ten Gemeentehuize door B. en W. aanbesteed het uitvoeren van onder scheidene werken en bepaalde vernieuwingen aan gemeentegebouwen, bestratingen en andere werken der gemeente in zeven perceelen. Gegund zijn perc. 1, stadhuis, secretarie en woning, en rechtsgebouw en woning, aan Tj. Beetstravoor f354; perc. II alle omschre ven gebouwen en de Hoogen dster Waterpoort met torens aan P. Boomsma voor f 828 perc. gewerkt. Achtereenvolgens boden afgevaardig- III, H. B. School en woning en gymnasium, /l“" "■«’—o’”™-""»" aan Joh. Andringa voor f 517 perc. IV, de bewaarschool en de scholen 1, 2 en 3, aan denzelfde, voor f 648 perc. V, draai-.en vaste bruggen, 3 st. afsluitb. v. bruggen en ten en steenen wallen, aan O. de Vries f 3040 perc. Vla, gewone bestratingen, H. Rienstra voor 16 cent de M2 voor balsteen klinkert- en bricksbestratingperc. VIb, nieuwe bestratingen achter de Looxmagracht, aan den zelfde voor 14 ct. per M2. perc. VII, gebou wen 1 aan de wed. D. T. Douma te Oosterwierum voor f 1054. Aan Mej. H. Ultzen, wed. H. Kam pen, commies ter secretarie alhier, is eer> pensioen verleend van f307. Dr. H. T. de Graaf alhier, heeft bedankt voor een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Zierikzee. Van alle kanten komen weder de berichten binnen over overstrooming. In verschillende deelen onzer provincie staan de velden blank, hier en daar bereikte het water een peil hoo- ger dan in 1910. In onze stad is het water weer wat gedaald tot 73 c.M. in verband met de wind richting, terwijl ook het onderloopen van pol ders de boezem ontlast heeft. Aan de Lemster- weg ziet men ook thans weer de velden on- dergeloopenin de woning die in 1910 zoo leed, drong het water ook thans weder binnen. Eerst als de Oostewind komt, zal men de waterplaag met succes kunnen bestrijden. De 69-jarige A. de R. alhier, werkzaam op het terrein achter de Looxmastraat gleed hedenmorgen bij het moddervervoer uit en geraakte met zijn hand tusschen de rails en een geladen kipkar. Eenige vingers, die ver pletterd werden, zal de ongelukkige waar schijnlijk moeten missen. Aan de brug aan den Oppenhuizerweg geraakte gisteravond een meisje, T. R., dat er niet oplette dat de brug afgedraaid was, te water. Zij werd door R. K. die daar juist passeerde, met behulp van een praam spoedig op het droge gebracht. Indische mail. De Postergen verzoekt ons het be richt dat wfl reeds in ons nummer van Woensdag 13 Januari opnamen, nog eens te plaatsen in verband met het belang, dat het publiek bjj verzending der Indische mail heeft. Door de kantoren te Amsterdam, Der Haag en Rotterdam zal, met ingang van 13 Januari des Woensdags om de 14 dagen, via Genua, per maatschappij Nederland er met ingang van 19 Januari a.s. des Dins dags om de 14 dagen via Napels per Rot- terdamsche Lloyd wederom een mailverzen- ding naar Nederlandsch Oost-Indië plaats vinden. De uitlevering hiervan aan Duitsch- land zal op genoemde datums geschieden door trein III Amsterdam—-Elten. In deze mails zullen voorloopig alleen worden opgenomenbrieven, briefkaarten en aangeteekende stukken. Internationale Kaatswedstrijd. Te Leeuwarden is een Belgische kaats wedstrijd gehouden tusschen vgf Leeuwar der kaatsers en vijf geïnterneerde Balgen. De Belgen wonnen met een groote voor sprong. IJLST, Jan. ’15 Vrijdagmiddag omstreeks half vijf werden, door een geweldigen rukwind, twee watermolens te Draaisterhuizen, beboe rende bij de zathe’s bewoond door de heeren Hijlarides en Schrale, ernstig beschadigd. Van een derzelve misten de kop en alle vier wieken, ter wijl van de andere drie wieken werden weggeslagen. Vooral nu het water in de polders hoog is, een leelijke tegenvaller. Voor een der molens komt een windmotor in de plaats. De bouw is opgedragen aan het Landbouwhuis te Sneek, vertegenwoordiger der firma Stokvis. IJLST, 19 Jan. ’15. Gisteravond hield de Vereeniging ,,het Ziekenfonds”, alhier, haar jaarvergadering op de bovenzaal van het Café de Vries. Uit de mededeelingen en verslagen van het In Batavia wordt door de Justitie een onderzoek ingesteld naar de houding van de strafkamer aldaar, die in de laatste maanden opmerkelijk veel vrijsprekende vonnissen deed, o.a. in een bekende zaak van notaris Roebij van Buitenzorg, tegen wie 6 maanden en van Rooyen, tegen wien wegens doodslag 12 maan den gevangenisstraf was geëischt. Zaterdag is te ’s-Gravenhage overleden de oudste inwoonster van de residentie, wed. H. H. J. Jansen, geb. van Vugt, in den ouder dom van ruim 103 jaar. Op de heide bij Soesterberg is de 19- jarige v. d. H. bij een poging konijnen uit te graven door een zandmassa bedolven en er onder gestikt. Een 50-tal koffiehuishouders en res taurateurs te Amsterdam zjjn bijeen gestapt en hebben besloten voortaan het gedistil leerd voor 12 cent per glaasje te verkoopen. Te Spekholzerheide was een der le den van de >rookclub. overleden. Toen nu ,,’s'Duutsmans zakske en is nooit vol” zegt het Belgische volk En het blijft niet bij levensmiddelen welke de Duitscher opeischt. Ook de Belgische industrie wordt lam ge slagen. Hier wordt vlas, daar katoen door de mi litaire overheid ingepikt en naar de fabrieken in Dnitschland vervoerd. „Als voorbeeld", zoo schrijft een correspon dent van de „N, Rott. Crt.” in Belgie aan zijn blad, „meld ik u dat uit het magazijn van een wereldbekende Gentsche firma te Antwer pen 4700 balen katoen werden weggehaald, waarvan de waarde destijds 45.000 fr. per 100 balen, nu zeker, wegens de stijging der markt, op 50 55.000 fr. begroot mag worden. ^xu.» ,.B1J dez,e fi™a werd in de Gentsche maga- wegens mogeljjke besmetting van water uit ^nen ook alle k genomen zoodat zij al- NJAnrii Franlrrilt afkomsti» een T00r 6611 bedrag van 7 millioen frank zag opeischen. In Gent, waar op 1 Januari 1915 omstreeks 20.000 balen lagen, kreeg men op Nieuwjaars dag, des avonds bevel opgave van den aan wezigen voorraad en kwaliteit te doen. Op den morgen van 2 Januari kwamen knechts de firma verwittigen dat de Duit schers bezig waren de magazijnen leeg te ha len en op treinen te laden. In tegenstelling met hetgeen elders ge schiedde, werd hier wel gewogen en kwaliteit genoteerd. Tot nu toe werden alleen de magazijnen op deze wijze leeggehaald, aan de fabrieksvoor- raden werd nog niet geraakt, hoewel alles er op wijst dat dit binnenkort zal gebeuren. Als ook die worden opgeëischt zouden de fabrikanten hunne poorten kunnen sluiten, de arbeiders de straat op gaan en zich voegen bij de metaalbewerkers, welk bedrijf sedert lang stilstaat wegens totaal gebrek aan grondstoffen. Bij deze sombere schare kan men nu de ar beiders uit de ledernij verheid reeds voegen, daar de Duitschers in de slachthuizen alle huiden opeischen en naar Duitschland doen zenden, zoodat er niet gelooid kan worden en o.m. de schoenindustrie stil 'ligt.” En dat alles omdat 's Duutmans zakske nooit vol is. den van een achttal vereenigingen, rederijkers kamers enz. met een toespraak den jubileerenden auteur bloemkransen en bloemstukken aan. Eigenaardig was de hulde van twee heide bewoners van Zwaagwesteinde, die een krans van heidebloemen aanboden, op de linten waar van was aangebracht„Aan den schrijver van Ora et Labora”. De heer Heijermans betuigde voor de hulde blijken en belangstelling zijn oprechten dank. WOMMELS. Hier is opgericht eene afdee- buiten de stad en bruggen buiten de stad, ling der V.P.N. Tot bestuursleden zijn ge kozen de heeren D. Y. Miedema, voorzitter; H. Blanksma, secretaris A. Hoekema, penning meester. Voorshands zijn 28 leden aangesloten. HEMEL. OLDEPH. c.a., 14 Jan. De bevolking dezer gemeente bestond 1 Jan. 1914 uit 2499 m. en 2481 vr., totaal 4980. n den loop van het jaar vermeerderde de bevolking door geboorte met 53 m. en 51 vr. en door vestiging met 150 m. en 130 vr., zoodat de totale vermeerdering bedroeg 203 m. en 181 vr. terwjjl zjj verminderde door overljjden met 25 m. en 25 vr. en door vertrek met 186 m. en 166 vr., zoodat <e totale vermindering bedroeg 211 m. en 91 vr. De bevolking verminderde dus met m. en 10 vr., zoodat zjj op 1 Januari 1915 bestond uit 2491 m. en 2471 vr. samen 4962. Als levenloos werden aangegeven 3 k. Het aantal voltrokken huweljjken bedroeg 31. De bevolking. Bljjkens de statistiek was het aantal in woners van het Rjjk op 1 November 1914 6.313,262 en bedroeg het aantal levend geborenen, bahoorende tot de werkeljjke bevolking, 13,674 of 26.35 op 1000 inw. per jaar. - De bevolking van Friesland bedroeg 371,453 met 655 levend geborenen of 21.45 per 1000 inw. Premiekeuring. Te Leeuwarden zal 24 Februari a s. van wege de Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Friesland, een premie keuring van Voor premiën is een beschikbaar gesteld. TERHORNE. In de gehouden vergade ring van de afdeeling Terhorne van den Bond voor Staatspensionneering bleek dat in de kas een batig saldo was van ruim f 49. Tot bestuurslid is gekozen de heer Tj. Rjjpkema. Besloten is, een feestavondje e houden met medewerking van de kin- erzangklasse. IRNSUM. In de jaarvergadering van de begrefenisvereeniging„De Laatste Eer”, bleek uit de rekening en verantwoording, t at de ontvangsten, met batig saldo van iet vorige jaar, f 602.25 en de uitgaven f 198.30 beliepen. Besloten is een reserve fonds te vormen. Tot bestuurslid is herkozen de heer T. v. d. Wagen. Besloten is den bode der vereeniging voor vast te benoemen. Als zoodanig is ge kozen Johs. Elzinga en als hulpbode J. Visser. Het bestuur kreeg opdracht, zich in ver binding te stellen met een rijtuigverhuur der omtrent het gebruikmaken eener lijk koets. RAUWERD. In de gehouden jaarver gadering vau de begrafenisvereeniging alhier bleek uit de rekening, dat de uit gaven in het afgeloopen jaar hebben be dragen f 277.20 en de inkomsten f 315.65. Tot bestuursleden zjjn herkozen P. Mein- tema en P. Oosterhoff. Twaalf maal heeft de vereeniging hare diensten moeten verleenen. Het getal leden is thans 149. WIJCKEL. Ds. J. H. Koster, Herv. Pred. alhier, hoopt Zondag 24 Januari e.k. zjjn afscheidsrede te houden. WARNS. Ds. J. Voerman alhier heeft be dankt voor het beroep naar de Geref. Gem.te Lollum en Waaxens. Noord-Frankrjjk afkomstig. De Koningin, onze regeering en de Koningin-Moeder hebben den Italiaanschen gezant deelneming doen betuigen met de ramp, die zjjn land door de aardbeving heeft getroffen. Te Monticello in den Amerikaanschen staat Georgia is de lynchwet weer eens toege past op vier negers, vader, zoon en twee doch ters, die in de gevangenis zaten omdat zij het hoofd van politie hadden afgeranseld. Blank janhagel haalde de gevangenen uit de cel en hing hen op aan den eersten den besten boom. bestuur bleek, dat de vereeniging totaal 81 leden telde, in het jaar 1914, aan contributie etc. was ontvangen f 525.12, terwijl de uitga ven bedroegen f377.50 en er dus een batig saldo was ad f 147.62, zoodat met het oog op dat saldo de leden 16 weken vrijstelling van contributie werd verleend. De heer W. Langhout, thans reeds 25 jaar secretaris van de vereen., werd als zoodanig herkozen, terwijl hem dank voor ’t vele goede werd gebracht, hetwelk hij in de verloopen 25 jaar voor de vereen, had gedaan, en aan hem door de leden een fraaie eleetrische ka- merlamp werd vereerd. Na een en ander hield Ds. Lodder, alhier, nog een keurige rede, over het wezen der zieken- en begrafenisfondsen van ouds, waarna de voorzitter de goed bezochte vergadering met een woord van dank aan spreker en leden sloot. LEMMER, 18 Jan. De afgeloopen week is alhier in 't geheel 48000 pond spiering en 4 tal haring aangevoerd. Voor de spiering werd 3 ets. per pond en voor de haring 4 ets. per stnk besomd. U1TWELLINGERGA. Met de Staats courant is verzonden de akte betreffende de coöperatieve zuivelfabriek »de Wester- brugslootc alhier. Heijermans Jubilé, LEEUWARDEN, 19 Januari. Gisteravond had in het gebouw der Harmonie een feest- voorstelling plaats ter eero van Heijermans. Opgevoerd werd ,,0p Hoop van Zegen”. Er werd uitstekend gespeeld en het talrijke pu bliek was zeer mild met toejuichingen. Mevr. E. de Boerv. Rijk (Kniertje) ontving na het tweede en derde bedrijf fraaie bloemstukken. Na afloop der voorstelling trad de heer Heijermans ten tooneele, omringd door de ar- tisten die aan de voorstelling hadden mede- Van den oorlog, na het belangrijk doch plaatselijk succes der Duitschers bij Soissons, weinig of geen nieuws. Ook de Turk zelf er kent thans dat hij zijn handen vol heeft met zich tegen de Russen te verdedigen. Hij meldt ton minste dat de Turksche troepen hard- nekkig hun stellingen verdelgen tegen de AmsterdamKorp. torpedist D. J. de Ja- Russen, die met een overmacht aanvallen. Dat zegt genoeg. De Duitsche oificieele berichten maken mel ding van afgeslagen aanvallen der Franschen bij Albert waar 100 Franschen gevangen wer den genomen. In de Argonnen hebben de Duit schers een aantal loopgraven veroverd. Daarentegen schijnen de Franschen succes te hebben bij Pont a Mousson waar zij het bosch le Prêtre geheel van Duitschers zuiverden. Op het Oostelijk oorlogstooneel is de toe stand vrijwel onveranderd. Gestreden wordt thans ook in Noord Polen, waar de Russen in de richting van de Duitsche grens trachten op te rukken. Landstorm opgeroepen. Tegen den 21 en dezer zijn in Hongarjje de militair geoefende landstormplichtingen van de jaargangen 1875, 1876, 1877,1878,1879, 1880 en 1881 en van de jongere lichtingen tot den landstormdienst opgeroepen. Volgens een bericht uit Boekarest aan de Morning Post wordt een aanzienlijke Duit sche troepenmacht per trein naar de Servische het te-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2