f2000 bij WESTERHOF. SERGE PANINE. Preanger Koffie 70 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) 1 Van de Leeuwarder Rechtbank. MEUBELFHBRIEF „NEDERLANDS J.fl.HÜIZINCfl z-\ ClKCNINGEN v 'UrrocN ntiiï:. Zaterdag 23 Januari 1915. Officieel! Orgaan der Gemeente Sneek RECLAMEKOLOM. N ieuwstijdingen. ZUIVERE Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kletafld - Sneek. No, 33. Zaterdag 23 Januari 1915. 31e Jaargang. Sneeker Belangen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de HoUandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) f200f 150--"Ff 75-"-■■SS.f 50,S...f 25 BEHANGERy 1.1 Feuilleton. Wordt vervolgd.) bij verlies van een Duim. bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van elke andere Vinger. ANNEX ii. 1 Nadruk verboden. u. -S> TELEFOON No. 150. i de koetspoort oor trof. Hij Herzog, die op zijne ge- Den heer Alt komt een woord van grooten lof toe voor de behandeling van zijn stof. Niet ton onrechte bracht hem de voorzitter, de heer C. A. Zelvelder namens de aanwezigen een hartelijk woord van dank. In dien lof dient het bestuur van het Nut, wiens iniatief ons dezen avond bezorgde, te deelen. NÏEUWESNEEKERCÖURANT De heep Alt op het „Nut". Hoe vaak hoorden wij niet den uitroep „Van muziek heb ik geen verstand, ik begrijp ze niet, en voel er daarom niets voor.” Inderdaad staat die aangrijpende kunst de meesten van ons verre, een vroolijk mopje, daarvan houden wij bijna allen maar de fijnere, de stemmingsvolle muziek gaat maar al te vaak boven ons begrip. Ons volk eene opvoeding in deze richting te geven is nog niet vaak beproefd. Wij weten slechts van een sporadische poging in enkele steden. Met bijzonder genoegen constateeren wij, dat onze Sneeker afdeeling van het Nut van ’t Algemeen zich niet heeft laten afschrikken door de nieuwheid van het denkbeeld, en een eersten stap heeft gezet op dezen weinig be treden weg. Zij noodigde den bekenden musi cus, den heer A. Alt van Bolsward uit, de schoonheden van het muziek-drama van Richard Wagner, Tannhauser, meerderen te helpen ont dekken en voor meerderen toegankelijk te maken. De heer Alt is daarin geslaagd door een me- Provlnciale Staten. In de Dinsdag gehouden zitting van Prov. Staten van Friesland werd punt 11 (voor stel omtrent aanwending van f80.000 voor onderhoud van kanalen) zonder debat en hoofde!ijke stemming aangenomen. Na debat werd aangenomen punt 38, voorstel om het vermogen van het water- gemaal by Tacozyl yan 750 tot 900 W.P.K. te verhoogen. Eerstvolgende vergadering Dinsdag 26 Januari. De doodslag op Ameland. LEEUWARDEN. 21 Januari. Het ge rechtshof heeft uitspraak gedaan in de reeds vroeger vermelde zaak van Heinze v. d. H. 26-jarig arbeider te Houtigehage en zyn broer Sjoerd v. d. H., 28-jarig arbeider te Drachten, beschuldigd te zamen van deel neming aan een vechtpartij te Ballum, eil. Ameland, tengevolge waarvan B. Doetjes is overleden de eerste bovendien wegens mishandeling, de tweede bovendien aan doodslag, door Doetjes met een spade op het hoofd te slaan. De rechtbank alhier heeft Heinze wegens mishandeling veroordeeld tot 1 jaar en Sjoerd wegens doodslag, tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, welk vonnis heden door het Hof met over neming der gronden is bevestigd. Staat van beleg. Bij Kon. besluit van den 19den dezer, is bepaald, dat o.a. in staat van beleg worden verklaard de navolgende gemeenten in de provincie Friesland: Gaasterland, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Lemsterland, Sloten en Stavoren. Ook in andere provincies zyn tal van gemeenten in staat van beleg verklaard. De afkondiging van den staat van beleg in de meeste der bovengenoemde gemeenten is geschied, omdat in of in de nabijheid van die gemeenten het interneeringsdepöt gevestigd is en het thans mogeljjk zal we zen, de gewenschte maatregelen van orde beter te handhaven. De afkondiging van den staat van beleg in enkele Noordbrabantsche gemeenten is geschied om den smokkelhandel te kunnen tegengaan. Eerlijk gezegd zyn ons de namen door B. en W. voorgesteld voor de nieuwe stra ten achter de Looxmagracht, niet onsym pathiek. Schoolstraat en Spoorstraat, in welke stad treft men ze niet aan Het zijn een voudige, maar practische namen, die in de omgeving, waar de nieuwe straten liggen wel passen, al moet aan de andere kant toegegeven worden dat in namen als le, 2e, 3e en 4e School- of Spoordwarsstraat het practische het gewonnen heeft van het mooie. Wij vermoeden dan ook dat de dwars straten de meerderheid der raadsleden heb ben „dwars gezeten” en dat daarom voor al het voorstel is afgestemd. Het kindje moet echter een naam heb ben en er zal dus naar andere namen moe ten worden gezocht. Aan namen geen gebrek en daarom is de keuze juist moeilijk. Men kan de straten noemen naar be- In uw kende Friezen uit vroeger eeuwen, zeehel den of wat zij ook waren. Er zullen anderen zijn, die zich de on af hankelijkheidsfeesten zullen herinneren en die van oordeel zijn, dat de straten kun nen worden genoemd naar de gebeurtenis sen van 1814/15 en de personen, die daar in een groote rol speelden. Ook de naam van Waling Dijkstra, de Friesche dichter, is nog niet gegeven aan een der straten van onze stad. Wij heb ben ook van iemand gehoord, wien een Kapitein Thomson”-straat welkom zou zijn. Kortom er zullen tal van namen kun nen worden genoemd misschien zijn er onder onze bevolking die lust voelen de raadsleden te helpen bij hun keuze en hun de namen, welke hun geschikt voorkomen, willen toezenden. Maar voor alles men blijve eenvoudig en practisch in z’n keuze. En wil men namen van personen of ge beurtenissen, dan kieze men die, waarvan de klank voor ons allen eenige beteekenis heeft. G. O. Van een paar schoenen en een paar jassen. Jan de Jager te Leeuwarden had twee jassen, een duffelsche en een lakensehe. Hy had ook een extra paar schoenen. En ziet den 27sten November 1914 had Jan de Jager geen enkele jas meer en droeg de 47-jarige losse werkman Her man E. het extra paar schoenen. Hoe dat kwam Jan, die 70 jaar is, houdt te Leeuwarden verblyf in een logement. Tot zyn mede gasten behooren Herman E. en de 54-jarige losse arbeider Arjaan D., beide van Leeu warden. Arjaan D. had voor Jan’s jassen een voorliefde en kaapte ze. Herman E. wilde ook wat van de buit en trok Jan’s schoenen aan. Arjaan heeft de jassen verkocht, Herman heeft de schoenen behouden. Beiden stonden Woensdag te Leeuwarden terecht. Voor een paar jassen werd tegen Arjaan één maand geëischt, voor het paar schoe nen tegen Herman 7 dagen. De drank. Douwe O., 49-jarig Werkman te Sneek, was op St. Nieolaasavond beschonken. In dien toestand verzette hy zich heftig tegen de politie, die hem naar ’t bureau wilde brengen. Douwe heeft door een en ander zyn be lofte, vroeger afgelegd, gebroken. Hy had n.l. beloofd de sterke drank te laten staan en zich daartoe in verbinding te zullen stellen met ds. de Haas. Herhaaldelyk is O. zich echter sedert dien te buiten gegaan. De president heeft dan ook geen ver trouwen meer in hem en de officier eischt 14 dagen gevangenisstraf. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIE-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Serge was verbitterd, stampvoette en wilde spreken, maar Herzog liet zich niet gemakke lijk in de rede vallen. Daarbij had hij iets in zijn blik, dat Panine hinderde. De geldman scheen met zijne oogen tot diep in de zakken van den prins te snuffelen en deze drukte on willekeurig zijn arm tegen zijne borst aan om Herzog niet te laten zien, dat zijne portefeuille „Wat bedoelt gij zeide hij eindelijk met een gedwongen glimlach. „Wel, zaken, die voor u bijzonder belangrijk zijn,” hernam Herzog familaar. «Kom, wees openhartig. Heeft Cayrol u geld geweigerd Het is een onnoozele bloed. Hoeveel hebt gij noodig Is honderdduizend francs genoeg De financier krabbelde eenige woorden in een chèqueboekje en hield het reepje papier den prins voor. „Een man als gij moet om zulk eene klei nigheid niet verlegen zijn,” zeide hij. „Maar mijnheer,” bracht Serge verlegen uit, terwijl hij de hand van Herzog wegduwde. „Neem het toch aan. Denk niet, dat gij ver plicht zijt mij daarvoor te bedanken dat is de moeite niet waard. Het zoa eene dwaasheid van u tegenover mij zijn.” Herzog nam den prins bij den arm en trok hem zachtkens mede. „Gij zijt met een rijtuig Goed. Het mijne kan volgen, wij moeten eens met elkander spreken. De toestand, waarin gij u bevindt, kan zoo niet blijven voortduren. Ik ben in staat om dien te doen ophouden.” En zonder Panines antwoord af te wachten, nam de geldman naast hem in zijne victoria plaats. „Herinner u, wat ik u vroeger gezegd heb,” ging Herzog voort, „dat ik u eenmaal van nut zou kunnen zyn. Toen hebt gij eene hoog hartige houding 'aangenomen en ik heb mij niet opgedrongen. Evenwel is die dag gekomen, zooals gij ziet. Mag ik ronduit tot u spreken Dat is zoo mijne gewone manier en heeft zijne goede zijde.” „Ga uw gang,” antwoordde Serge nieuws gierig. „Prins, gij zit op dit oogenblik in het nauw, zooals men platweg zegt. Uwe behoeften zijn zeer groot en uwe inkomsten zijn geene.” „Maar.. bracht Serge, er tegen in. „Wel zoo, reeds nu begint gij op te stui ven,” zeide de geldman lachenden ik ben nog niet aan het eindeTerstond na uw huwelijk hebt gij uw huis op een prachtigen voet ingericht. Schitterende recepties, kostbare equipages, onberispelijke livreien, stallen met renpaarden, rijspan voor de jacht, in één woord, den heelen nasleep van een groot heer hebt gij u aangeschaft. Ongelukkig kost het schatten gelds om zich op den eersten rang van het voorname leven te handhaven, en daar gij onnadenkend geld uitgeeft, hebt gij het kapitaal met den interest verward, zoodat gij nu voor drie vierdedeel geruïneerd zijt. Ik geloof niet, dat gij plan hebt om uwe levenswijze te veranderen, en, ten langen leste uwe berekening makende, voortaan uwe uit gaven in te richten naar het beetje interest, dat gij nog hebt. Niet Welnu, dan moet gij op den tegenwoordigen voet blijven leven, en om dit te kunnen doen, moet gij jaarlijks een groot millioen inkomen hebben, als gij op geene buitensporige manier geld uitgeeft voor het spel of de vrouwen.’ „Gij rekent gemakkelijk,” zeide Serge met een gedwongen glimlach. „Dat is mijn beroep,” antwoordde Herzog koel. »Voor u bestaan twee middelen om dit millioen te verkrijgen. Het eersteis umet uwe schoonmoeder te verzoenen en te bewilligen in financieel opzicht onder haar te staan. Ik ken mevrouw Desvarenneszij zal met deze schik king genoegen nemen.” thode, voor hem inspannend, voor de toehoor ders echter zeer bevattelijk. Woensdag trad de heer Alt daarmede op in Amicitia. Een korte inleiding wijdde hij aan Wag ner, de volgeling van Meyerbeer, later de onvermoeide strever naar werkelijkheid, de hervormer. Spr. zette uiteen welke plaats Tannhauser in W’s oeuvre inneemt, en begon daarna met behulp van zyn gaven als pianist en violist en met behulp van lichtbeelden het drama te behandelen. De ridder-zanger Jdeinrich Tannhüuser, wordt na een ridderzangersfeest op de Wartburg, door Venus in de Venusberg gelokt, waar hij een jaar lang een leven van enkel hartstocht en zinnelijke lust leidt. Dit leven moe geworden, keert hij in de wereld terug, niet dan na de ge lofte te hebben afgelegd, altijd de lof van Venus in zang en dicht te zullen verkondigen. Hij komt weer op de Wartburg bij Elisabeth, de nicht van den slotheer, voor wie hij liefde koestert en die deze liefde beantwoordt. In den zangerskamp daar gehouden, treedt Tann hauser echter steeds driester op als kampioen van Venus, als verdediger van de zinnelijke liefde en tenslotte verraadt hij zijn verblijf in de Venusberg. Zijn mede-ridders willen hem dooden, doch op het smeeken van Elisabeth wordt hem op zijn plicht gewezen zich te trach ten te zuiveren van zijn zware schuld door een pelgrimstocht naar Rome, om den Paus vergeving van zonden af te smeeken. Die vergeving wordt hem geweigerd. Zoo min als aan ’s Pausen staf ooit weer frisch gebladerte zal ontluiken, zoo min is voor Tannhauser vergeving mogelijk. Elizabeth verneemt dit enbiedt den Hemel haar leven in ruil voor de verlossing van Tann hauser. Tannhauser, wanhopig van Rome terugge keerd en opnieuw zijn troost in de Venusberg willende zoeken, hoort van die opoffering en van Elisabeth’s doodzij pleit nu in den Hemel voor zijn verlossing. Pelgrims brengen de mare dat in Rome een wonder is geschied, dat plotseling aan ’s Pausen staf frisch groen is ontloken en Tannhauser, hoorend dat het wonder vervuld is, sterft in de hoop op schuldvergeving. Fragmenten van dit machtige muziekdrama werden op talent volle wijze door den heer Alt op de piano voorgespeeld enkele op de viool, waarbij dan de heer U. Rijpma de piano-begeleiding op zich nam. De lichtbeelden, welke enkele gebeurtenis sen uit het drama illustreeren, bewezen bij de lezing goede diensten. 51) Prins Panine begaf zich den volgenden dag reeds naar Cayrol en moest voorbij af- en aan- loopende bedienden, klerken en cliënten. Voor de eerste maal gaf Serge zich de moeite om den bankier te gaan spreken. Met het grootste eerbetoon werd hij binnengeleid. De mach tige naam van mevrouw Desvarennes gaf hem in de oogen der bedienden een zeer groot aanzien. Cayrol ging hem wel een weinig onthutst, maar toch vast besloten te gemoet. De prins was zenuwachtig en zijne manier van doen wat gedwongen. Hij vermoedde eene of andere zwarigheid. „Wel, mijn waarde,” zeide hij zonder te gaan zitten, „wat hebt gij toch aan de hand Ik wacht sedert gisteren op het geld, dat gij mij beloofd hebt.” Cayrol krabde zich het oor én was bedrem meld. Deze rechtstreeksche uitval bracht hem van zijn stuk. „Het komt begon hij. Serge fronste zijne wenkbrauwen. „Hebt gij uwe belofte vergeten „Neen,” antwoordde Cayrol op gerekten toon, »maar ik heb gisteren mevrouw Desva rennes ontmoet.” „In hoeverre heeft deze ontmoeting uw voor nemen gewijzigd „Drommels, geheel en al,” sprak Cayrol met vuur. „Uwe schoonmoeder heeft mij een vree- selijk standje gemaakt en mij verboden u lan ger geld voor te schieten. Zooals gij begrijpen Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tet Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. groote som in de speelzaal betalen en hij zag er tegen op om zich tot de Parijsche woe keraars te wenden. Hij ging toornig de trap af, zich afvragende, wat hij doen zou om zich uit deze ongelegen heid te redden. Naar mevrouw Desvarennes gaan en zich voor haar vernederen, zooals Cayrol hem aanried Dat nooitEen oogen blik gevoelde hij spijt over de dwaasheden, ledig was. die hem in zoo groote moeilijkheden gewikkeld hadden. Met tweehonderdduizend francs rente had hij schitterend kunnen leven, maar hij had het geld met volle handen weggeworpen, en de onuitputtelijke geldkist, waaruit hij schatten haalde, was door een onverzettelijken wil gesloten Hij was in den doorgang van toen eene bekende stem zijn i keerde zich om en heimzinnige manier lachte, stond voor hem. Serge groette hem en wilde verder gaan. De geldman legde de hand op zyn arm „Ha prins, wat zijt gij haastigMen kan zien, dat uwe portefeuille goed gevuld is. Zijt .gij soms bang, dat men u berooven zal En Herzog tikte met zijn vinger tegen het zakboekje van Serge, dat met een zijner met zilver gemonteerde hoeken uit den borstzak van den jongen man te voorschyn kwam. Pa nine kon niet nalaten een spijtig gebaar te maken, dat den geldman deed glimlachen. »Vergis ik mij hernam Herzog. „Zou vriend Cayrol zoo onbetamelijk geweest zijn om aan vw verzoek niet te voldoen O zoo, laat eens zien. Zijt gij sedert gisteren niet in onmin met mevrouw Desvarennes Wie drom mel heeft mij dat verteld? Uwe schoonmoeder heeft luide verklaard, dat zij u alle crediet zou ontnemen, en naar uw bedrukt gelaat te oordeelen, vermoed ik, dat die domme vlegel van een Cayrol aan de ontvangen bevelen ge hoorzaamd heeft.” 1 zult, waarde prins, is mijne verhouding tot mevrouw Desvarennes van een zeer kieschen aard. Ik heb geld van haar onder mij, een zeer aanzienlijk bedrag. Zij heeft mij den voet in den stijgbeugel gezet. Ik kan niet tegen haar wil handelen, zonder ondankbaar te zijn. Stel u in mijne plaats en beoordeel eens met bil lijkheid den pijnlijken tweestrijd, waarin ik verkeerof u onvriendelijk te bejegenen of mijne weldoenster te wederstreven.” „Maak toch niet zulk een misbaar, dat dient nergens toe,” sprak Serge met een lach vol minachting„ik neem deel in uw verdriet. Gij kiest de zijde der geldzakken, dat is zoo de gewoonte. Nu is het de vraag, wat het u. zal opbrengen.” „Prins, ik verzeker u bij alles, dat ik er wanhopig over ben,” riep Cayrol uit, dien de loop, door het gesprek genomen, pijnlijk aan deed. „Luister toch, wees verstandig. Ik weet niet, wat gij met uwe schoonmoeder gehad hebt, maar zij is duchtig boos op T~ geval zou ik mij mevrouw Desvarennes niet tot vijandin maken, maar haar liever wat toe geven en het geschil bijleggen. Ziet gij, men vangt geene vliegen met azijn.” Serge mat Cayrol van het hoofd tot de voe ten, zette zijn hoed met de grootste onbe schaamdheid op en zeide „Pardon, mijn waarde, als bankier zijt gij uitstekend, wanneer gij geld hebt, maar als zedenpreeker zijt gij de bespottelijkheid zelve.” Zonder langer aan te dringen, draaide Serge op zijne hielen rond, vertrok en liet den ban kier, geheel ontdaan achter. Zwiepende met zyn rotting, ging hij den gang door. Eene stille woede, vermengd met eene onbestemde vrees, maakte zich van hem meester. Mevrouw Desvarennes had door een enkel woord de bron, waaruit hij sedert drie maan den op de beste wijze geld putte, doen op drogen. Dienzelfden avond moest hij eene

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1