H Handels-en Marktberichten. P. SLUIS. Kennisgeving Hinderwet. Per Telegraaf. Samenstelling roggebrood. Nieuwst ijdingen. Marktbericht Leeuwarden niet ontvangen. Officieel gedeelte. KENNISGEVING. 40Te Ned. Staatsloterij. o N 2. Uit Wijmbritseradeel C 2- A zt ir ja H di VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER. I vi k d I. 8 b I ingezonden Mededeelingen Later i torpedoboot binnen der en de nood het hoogst was, de redding voelt It 8 u. 40 min. d< ze te 81 slagen Adres Ned. Bond voor Werkver- di< (g* 3e le da he kc d zei rig on PI za gr de De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK, Gezien het schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 19 dezer Brengt ter openbare kennis dat van Dinsdag 26 Januari e.k af alle roggebrood in deze gemeente moet zijn gebakken uit een mengsel van 50 rogge en 50 tarwede vermenging moet plaats heb ben voor het breken. Bij niet voldoening aan deze voorwaarden zal tot inbezitneming krachtens de onteige ningswet worden overgegaan. SNEEK, den 22 Jan. 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. f krachtige maar.. en De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK, brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Grondbelasting dezer gemeente, dienstjaar 1915, door den heer Directeur der Directe Belastingen goedgekeurd den 19 Januari 1915, aan den Ontvanger der Rijks- belastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek, den 21 Jan. 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. bij de Ger. Kerk te Leiden, Ds. A. Roorda, werd 'in 1893 in het predikambt bevestigd en was o.a. predikant bij onze Ger. Gemeente. week tusschen Zurich spoeld, door zee is gesleept De schok dezer ontploffing is hier gevoeld. Het water. Was de waterstand gisteren, Donderdag, Een Engelsch koopvaardijschip getorpedeerd. MAASSLUIS, 21 Jan. (N.R.C.) Het van Leith naar Rotterdam bestemde Engelsche stoomschip Durward is op 22 mijl ten noord- LEEUWARDEN, 22 Jan. 1915. Boterprjjs f 1.57 A f Noteering van de Commissie. Ie kwaliteit Fabrieksboter f 1.57. PURMEREND, 19 Jan. Fabriekskaas f 39.Boerenkaas f37.Middelbare kaas f 34.Commissie f Aangevoerd 53 stapels. jgjajg»-rr—iiimuwwiwwii BURGEMEESTER en WETHOUDERS gemeente SNEEK, brengen ter voldoening aan art. 8 der Hin- aan SANDER DIJKSTRA te Sneek, en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van eene, door een gasmotor van 5 P.K. gedreven metaalslijperij en vernikkelinrichting met mof- feloven op het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek, sectie A, no. 2481. SNEEK, den 21 Jan. 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. J. POTTINGA Jz., Loco-Secr. Ten N. van Verdun werd een Fransche aan val gemakkelijk afgeslagen. Bij St. Mihiel heb ben wij het terrein tot de Fransche stellingen van Franschen gezuiverd. Bij Pont-a-Mousson zijn aanvallen der Fran schen afgeslagen met voor hen zware verliezen. In de Vogezen bij Hartmnaweilerkopf dre ven wij de Franschen terug en namen 125 ge vangenen. In O. Pruisen en aan de Pilica geen nieuws. Aan de Sucha vordert onze aanval. WIJMBRITSERADEEL. Van 19—22 Jan. Geboren: Anne zv Atze do Jager en Elizabeth Attema te Oppenhuizen. Geeske dv Wieger Fortuin en Akke v. d. Brug te Woudeend: Antje dv Albert Kamstra en Grietje Bemerij te Loënga Overleden: Murkje Graafsma bijna 74 jr. echtgen. v. Minne Slippens te Westhem. Isabella Aukes bijna 74 jr. echtg. van Gorgonins Brandsma te Woudeend. Doetje Boomsma 76 jr. wed. v. Wijbren v. d. Kloet te Seharnegoutum 1 viseerde de commissie voor het nazien der re kening tot goedkeuring, onder dankbetuiging aan de penningmeesteresse voor haar uitste kend beheer aan welke dankbetuiging de voorz. namens de vergadering, de zijne toevoegde. De begrooting 1915 werd in ontvang en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van f 5100 een cijfer dat wat hoog is, maar waarbij, toen de begrooting werd opgemaakt, rekening was gehouden met de opening van een leeszaal te Bolsward, welk plan door de tijdsomstandig heden niet uitgevoerd is. De aftredende bestuursleden de h.h. M. H. Tromp, L. Hertzberger en A. Brouwer wer den met bijna algemeene stemmen herkozen. Onze medewerker in Wijmbritseradeel schrijft ons „Er is neat oan te dwaen”, hoorde ik dezer dagen een oud vrouwtje in een onzer dorpen zeggen, toen ze over het troostelooze watervlak blikte dat onze altijd groene velden bedekt. Zij herinnerde zich niet een toestand mee gemaakt te hebben zoo als thans, ofschoon an deren beweren dat het in 1910 erger was. „Er is neat oan te dwaen”, dat denken wij by na allen, wanneer we het water over en door dijken zien spoelen, en voet voor voet veld op ons zien winnen en als we zien hoe het den bewoner van huis en hof verdrijft, en het klein vee met den dood bedreigt. Wij schijnen er machteloos tegen over. Veel is er reeds in Leeuwarden gesproken over de verbetering van den toestand in onze provincie, maar nog zijn we niet zoover dat VERGADERING van den gemeen teraad van SNEEK op Maandag den ‘25 Januari 1915, ’s avonds 7*/2 uur Punten van behandeling: Punt I. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Punt II. schaffing Punt III. Adres P. Bos, verzoekende te gemoetkoming in de hoogere kosten van de door hem uitgevoerde werken. Punt IV. Vaststelleng reglement Commissie gasfabriek en waterleiding. Punt V. Vaststelling reglement Old Bur- aer Weeshuis. Punt VI. Machtiging verkoop boomen. Punt VII. Voorstel hooger beroep inzake beslissing Ged. Staten op het besluit regelende de uitbetaling van tractementen aan de onder de wapenen zijnde onderwijzers. Punt VIII. Begrooting 1915. COLLECTE FRIESLAND. VIERDE KLASSE 2e Trekking Dinsdag 19 Jan. 1915. Prijzen van f 65. 4277 4377 6599 7802 15328 16265 4361 4990 6614 15300 15365 16273 Trekking Woensdag 20 Jan. 1915. 6637 f 100. Prijzen van f65. 3042 3058 3190 4318 6665 7808 10934 16424 16440 3046 3078 4315 4982 6670 10928 16419 16437 4e trekking Donderdag 21 Jan. 1915. 15278 f 100. Prijzen van f 65. 3159 4316 4370 4375 6634 alhier 85, vandaag wijst de peilschaal aan 76 c.M. Is, nu nabij Want wel was de nood hoog, de bewoners van de straten aan den Oppenhuizerweg, de Prinsebuurt en andere straten kunnen daarvan meepraten. In menige woning drong het water weder binnen, in menige buurt kon men sleohts pas- seeren over verhoogde planken voetpaden. Maar of de redding nabij, is Vanmorgen j van de, toren naar het Oosten en hoopte men dat een krachtige Oostenwind het water zou verdrijven maar... westen van het vuurschip Maas door de Duit- vanmiddag is de wind Zuidelijk een voorliefde voor het Westen. Zou er nog geen verandering komen? Maandag 25 Januari herdenkt W. Boon stra den dag, dat hij 40 achtereenvolgende ja- ren bij de familie W. Zandstra alhier is werk zaam geweest. Tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht is benoemd dr. G. M. Reijntjes, te Sneek. Luchtschepen boven onze provincie. Dat wat Dinsdag op Woensdagnacht eén schrik toen een aanhoudend motorengesnor ons de nabijheid aankondigde van een of ander luchtvaartuig. Heel wat Sneekers zijn vermoedelijk opge staan en hebben de lucht afgezocht om onze moderne bezoeker te ontdekken, maar wij ver moeden dat ook heel wat Sneekers het geluid verward hebben met dat van een auto en in bed zijn gebleven. Veel hebben zij daardoor niet verloren, want voor zoover wij na kunnen gaan is het lucht schip hier niet duidelijk waargenomen, enke len hebben de zoeklichten zien werken, maar voor de meesten bleef het bij het geluid van de motoren, dat gedurende ongeveer een half uur waarneembaar was. Of het een Duitsch luchtschip was, terug- keerende van de aanval op de Engelsche kust De feiten pleiten voor deze onderstelling. Intusschen is het niet zeker hoelang het luchtschip of de luchtschepen boven onze pro vincie hebben rondgezworven. Zoo rapporteert de bemanning van de boot de Pelikaan dat zij reeds Dinsdagmor gen half vijf boven de Sneekermeer een lucht schip, dat met een rood en groen Jicht voer, heeft opgemerkt. De lichten bevonden zich naar schatting op 2000 M. hoogte. Visschers die Dinsdag- op Woensdagnacht op de Brekken waren, berichten dat zij een luchtschip hebben gezien op slechts 50 M. afstand het voerde een rose licht. Te Stavoren, Oosterend en Franeker is even eens een luchtschip opgemerkt, evenals op eenige andere plaatsen. WOUDSEND, 20 Jan. Hedennacht om streeks 12 uur werden onderscheiden inwo ners van ons dorp opgeschrikt door een hevig geraas in de lucht, ’t Bleek een luchtschip te zjjn dat zich voortbewoog in de richting Sneek. Wel een kwartier lang was het gesnor der motoren duidelgk merk baar. IJLST, 20 Jan. 1915. In den afgeloopen nacht, ruim 12 uur, is te dezer plaatse een luchtschip gepasseerd, hetwelk dicht bij den grond vloog. Door het gebrom der motoren zijn verseheidene personen uit hun slaap gewekt. De Nederlandsche regeering heeft, in ver band met het vermoeden, dat de in den nacht van 19 op 20 dezer boven Nederlandsch grond gebied waargenomen, zich in Oostelijke rich ting bewegende luchtvaarders deel uitmaakten we afdoende verlossing van deze plaag in uit zicht hebben. Het is thans den meesten duidelijk, dat de bewoners van streken, welke veel van het water te lijden hebben zelf in de eerste plaats mee dienen aan te pakken en zelf moeten trachten te zorgen zich te beschermen tegen het water. Minder aan anderen overlaten, meer zelf doen en durven doen, dat is de leus die onze streken op den duur verlossen zal van dezen vijand. Want dat wij daarvan verlost moeten worden, wie, die de huidige toestand rondom Hommerts, Heeg, (Taastmeer, Oudega, Uitwellingerga, Gauw en zoovele andere plaatsen heeft gade geslagen, zal dat niet erkennen? Het is daar in die streken een alles ver- I slindende zee LEGEAN. ’t Zijn hier in deze streek weer kritieke toestanden met het hooge water. In de omstreken van Gauw verzinkt de eene polder na de andere. Het is één stuk water wat men ziet. Boerenhuizingen zijn hier al weer door het water volkomen afgesloten. Melk moet per bootje vervoerd worden en I boodschappen moeten per bootje gedaan wor den. Hier en daar steken een hek of een paar palen er boven uit. Op sommige plekken I dreigt de grintweg ook weer onder water to geraken. Houden wij den wind nog wat in dezen hoek, dan zal de waterstand van 1910 nog overtroffen worden. In de kelders staat het water bij velen diep. Doch de huizen ont- I ruimen is nog niet noodig. We willen maar hopen op wat oostenwind. I -OPPENHUIZEN. Ook in deze omgeving is de toestand kritiek. In enkele woningen staat reeds een voet watervoetpaden staan blank, zoodat het verkeer hier en daar reeds per schuit plaats heeft. De weg naar Sneek, even buiten ons dorp, is nauwelijks meer te passeeren De nieuwe weg in Wijmbritseradeel. OOSTHEM, 21 Jan. ’15. Naar wjj ver nemen zal het werk aan den >nieuwen weg”, waaraan sedert langen tjjd nog door een viertal werklieden gearbeid wordt, eerst daags ophouden. De gemeente zal dan het werk onieuw aanbesteden. De nieuwe weg zal zeker straks een groot genot zjjn, maar dezen winter zgn de Fols- gaarster en Oosthemmer >buitemnenschen« er leeljjk door in de misère gekomen. Men hoort soms zelfs vragen, of de te brengen lusten zullen kunnen opwegen tegen de geleden, lydende en nog te Igden lasten. Het is te hopen van wel, maar als er zoo veel ellende was bjj ’t aanleggen van alle kunstwegen, zou meneer liever maar nooit mee beginnen. HEEG. Wijlen Mej. A. Eisma te Apeldoorn heeft aan de Vereeniging voor Schoolonderwijs op Ger. grondslag en aan de Diaconie der Ger. Kerk, beide alhier ieder f 500 vermaakt. Os. AJ Roorda. f SCHARNEGOUTUM De overleden predikant Q draaide het haantje zant bij de Vereenigde Staten heeft medege deeld dat de „Dacia” zal worden aangehouden door Britsche oorlogsschepen zoodra het de Amerikaansche haven Galveston verlaat. De lading katoen zal worden beboet, het schip prijs verklaard. (De „Dacia” is een Duisch stoomschip dat bij den aanvang van den oorlog in een Ame rikaansche haven vluchtte. Het werd door een Amerikaan gekocht, die het thans wil laten uitvaren, doch Engeland weigert den verkoop te erkennen en blijft het schip als Duitsch beschouwen. Of hieruit moeilijkheden tusschen Amerika en Engeland zullen voortvloeien BERLIJN, 22 Jan. De regen heeft grootere operaties verhinderd. Ten Z. W. van Berry au Bac werd door ons een loopgraaf genomen, waarbij door het instorten der muren een fa briek vernield werd. Haar vuur was zoo verschrikkelijk dat alle Duitsche zeelieden op 12 na gedood werden. De „Kent” viel de „Nürnberg” aan. Dit schip liep echter snel, zoodat de En- gelschman alle krachten moest inspannen het in te halen, temeer daar hij gebrek aan steenkolen had. De Engelsche commandant gaf bevel het houten dek en de reddingbooten als brandstof te gebruiken. Zoo gelukte het de Nürn berg onder vuur te houden. Het Duitsche schip vocht dapper, de Kent werd 22 maal getroffen, maar won het door zwaarder geschut. De Nürnberg zonk spoedigvan de bemanning werden er slechts weinigen ge red daar de Kent geen goede reddings- booten meer tot haar beschikking had. Het Duitsche eskader in de Oceaan was dus daarmede bijna geheel vernietigd. Het was in de val geloopen door een list der Engelschen, die hun zware kruiser* eerst een uur nadat het gevecht was be gonnen op het tooneel van den strijd lieten komen. Toen trachtten de Duitschers nog te ontkomen, de machines werkten sneller dan ooit, doch onverbiddelijk hielden de snelvarende Engelsche slagkruisers hun onder vuur. In het gezicht van den vijand werd door de Engelsche officieren van de Kent een lunch gehouden, waarbij gedronken werd op „Deutschland, Deutschland unter alles.” De Europeesche Oorlog. Luchtkruiseraanval op Engeland. Het eenige oorlogsterrein dat nieuws van belang levert, is dat van de lucht. Duitsche vliegtuigen en luchtschepen heb ben in den nacht van Dinsdag op Woens dag een aanval gedaan op verschillende Engelsche steden en stadjes. Als de uitkomst van -een zorgvuldig on derzoek blijkt, dat de Zeppelins het eerst gezien zijn in de buurt van Bacton in Nor folk, ongeveer vier mijlen ten zuiden van Mundesley. De kustwachten beweren, dat de lucht vaartuigen vier in getal waren en van het Zeppelin-type. Zij worden beschreven als groote saucijsen, dragende twee gondels of schuitjes, welke zich op grooten afstand van elkaar bevonden. Eenige visschers te Mundesley verzekeren, dat zij zes van deze reusachtige luchtvaartuigen hebben gezien, van welke er drie, spoedig nadat zij over Bacton wa ren getrokken, in zuidoostelijke richting naar Yarmouth stuurden en drie langs d kust over het land ’naar het noordwesten in de richting van Cromer. Te Yarmouth waren de luchtvaartuigen om halfnegen. Twaalf bommen werden ge worpen. Er vielen 2 dooden. Te Kings Lynn verschenen Zeppelins om 11 uur 5 min. Er’werden 7 bommen ge worpen. Twee personen werden gedood, 20 gewond en er werden 150 huizen beschadigd. Ook te Cromer en Sandringham (buiten verblijf van den koning) verschenen Zeppe lins. Te Sheringham werden om reeds bommen geworpen. De gevonden onontplofte bommen zijn zoo groot, dat twee mannen noodig waren om ze te vervoeren en het niet mo gelijk is, dat deze door vliegtuigen zijn meegebracht. Men was in Engeland reeds eenigszins voorbereid, want uit Kopenhagen zoowel als Amsterdam waren telegrammen ont vangen meldende het kruisen van Zeppe lins over de Noordzee. Te Cromer en eenige andere kustplaat sen waren de lichten dan ook gedoofd. Men acht in Engeland een nieuwen tocht mogelijk bij de volgende nieuwe maan. Londen is, zoo werd gemeld, voorbereid, niet angstig. Deze tocht heeft gelegenheid gegeven tot een repetitie van de verdedi gingsmaatregelen van de hoofdstad, welke zeer bevredigend geacht wordt. De Duitsche bladen zijn natuurlijk niet weinig trotsch op deze onderneming van de luchtvaart-afdeeling der marine. Waarschijnlijk zal zij echter in Enge land medewerken de toevloed van recruten voor het nieuwe leger van Kitchener te bevorderen. sche duikboot U 19 gepraaid. De bemanning moest binnen 10 minuten het schip verlaten. Het volk is met eigen booten door de duik boot naar het lichtschip Maas gebracht. Het stoomschip is daarop getorpedeerd. De bemanning is thans te Rotterdam. (De Durward van de reederij G. Gibson Oo. te Leith, in 1895 te Glasgow gebouwd, was groot bruto 1301 en netto 692 register ton.) PARIJS, 11 uur, 21 Jan. Bij Notre Dame de Lorette is een Duitsche tegenaanval na een hevig artilleriegevecht, tot staan gebracht. In Champagne namen wij bij Beau Séjour twee kleine bosschen. Een tegenaanval der Duit schers mislukte evenals bij St. Hubert, waar de vijand een loopgraaf door hevig vuur ver nielde. Bij Hartmann en Weilerkopf duurt de strijd voort. PETROGRAD, 21 Jan. (Off.) Bjj Mlawa zijn Duitsche aanvallen afgeslagen. Ten N. O. van Lipno gingen wij tot den aanval over. Skempe is door den vijand ontruimd. Aan Bzura en Rawka duurt de strijd voort. In de Boekowina hebben wij al vechtende Vorokhta genomen. Wij hebben den vjjand, die een poging deed om tot het offensief over te gaan in de streek van Kerlibaba, terugge slagen en den bevelhebber van een bataljon met verscheidene officieren en meer dan 150 soldaten gevangen genomen. KOPENHAGEN, 22 Jan.. Uit Petrograd wordt gemeld De Russen zijn in Polen op nieuw tot den aanval overgegaan en hebben in noordelijke en N. O. richting reeds vorde ringen gemaakt. De bedoeling is de Duitschers in de eerste plaats terug te doen trekken van de rivieren bij Warschau. LONDEN, 22 Jan. (H.B.) De toestand in Albanië wordt steeds ernstiger. De opstande lingen persen de buitenlanders voortdurend geld af. LONDEN, 22 Jan. (H.B.) Aan de Morning PostTe Weenen heerschen de pokken epide misch. Ei zijn reeds 150 gevallen. WASHINGTON, 22 Jan. De Britsche ge- Tot leden der° commissie voor het nazien ^“4?. der rekening 1915 werden benoemd de h.h. R. D. Visser, K. v. d. Brug en B. Velsink. Bij het sluiten der vergadering kwam de voorz. terug op den tegenslag ondervonden door het schrappen door den minister van het ver hoogd subsidie. Dat scheelt de Vereen. 6 a 700 gulden, ook al zal zoodra de toestand het wettigt tot verhooging worden overgegaan. Spr. wekt daarom allen op in eigen kring le den te werven en steun te zoeken voor de Leeszaal. Men kan dit ook doen door aan de Leeszaal tijdschriften te schenken, waardoor zij zelve weder minder kosten aan abonnement heeft. Op dit gebied vooral bleef onze Lees zaal ten achter bij andere. Maandblad Leeszaal. Onze Leeszaal is de eerste in ons land die de koene stap heeft durven doen, een eigen maandblaadje uit te geven, dat gratis onder, de leden wordt verspreid en waarvan het Januari-no. thans in ons bezit is. Het ziet er aardig uit en bevat eeninileidendjartikel, waarin het doel van het blaadje wordt uiteengezet. Dit doel is o. a. opgaaf te doen van dege lijke en geschikte studiewerken en het wijden van bijzondere aandacht aan jeugd-lectuur. Het no. bevat voorts een artikel’over open bare Leeszalen en Bibliotheken, en rubrieken Geannoteerde Boeken, Boekbespreking, en „Aanwinsten”. Het blaadje een hartelijk welkom Mijn vernietigd. Hedenmiddag drie uur werd door tal van inwoners onzer stad een schok gevoeld. We hoorden zelfs van iemand in wiens woning een klok door den schok bleef staan. Wij vernemen dat een zeemijn, verleden en Harlingen aange- een torpedoboot hedenmiddag naar en daar vernietigd. van de Duitsche strijdkrachten, Harer Maje- steits gezant te Berlijn opgedragen, zulks ter kennis van de Duitsche regeering te brengen, opdat een onderzoek naar het gebeurde worde ingesteld. STAVOREN, 21 Jan. Onder voorzitterschap van den heer H. Mulder werd gisteravond ten huize van Haarsma de jaarvergadering gehou den van den visschersbond alhier. Aanwezig 39 leden. Ingekomen was een schrijven van den Ned. Anti-oorlogsraad met verzoek om aan sluiting als lid. Werd voor kennisgeving aan genomen. Van het sub-comité van het Nat. Steuncomité te Amsterdam aanvrage om ge- J en schelpdieren. Waar de vischenj hier tegen woordig algeheel stil staat, kan aan ’t verzoek niet worden voldaan. Uit het desbetreffend verslag bleek, dat tengevolge vertrek en an derszins 11 leden hadden bedankt; getal le den thans nog 49. Ontheffing van contributie werd verleend aan militieplichtingen. Uitga ven over het vorige jaar bedroegen f 296.87, inkomsten f 239.73, nadeelig saldo van f57.14. Bij acclamatie werd als eere-voorzitter geko zen de heer H. J. Eikema, burgemeester. Pe riodiek traden af als bestuursleden de bh. H. Mulder, J. Zwaan en J. T. de Boer. De beide eersten werden herkozen, in de plaats van den laatste de heer D. Mulder. STAVOREN, 21 Jan. Naar verluidt moet een drijvende mijn gesignaleerd zijn tusschen de gasboei en de Ruggen. Vandaag liep hier een (naam of nummer waren onkenbaar gemaakt) die op zoek was naar inijnen. Enkel een boei was gevonden. ST. NICOLAASGA, 21 Jan. Evenals elders is ook hier de toestand van de polders ge vaarlijk, vooral de Slotmolenpolderdie te Doniaga hebben het zwaar te verantwoorden, -a-- zoodat men eiken dag bezig is de dijken op derwet ter openbare kennis, dat te hoogen of te versterken. Ook in de polders is het een en al water, waardoor reden en voetpaden onbegaanbaar zijn. SCHARNEGOUTUM. Ged. Staten van Fries land hebben aan den heer S. Dotinga alhier op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid-werkgever van den Raad van Beroep (on gevallenverzekering) alhier. In zijn plaats is opgetreden als lid-werkgever de heer Jacs. Hannema te Harlingen, terwijl in diens plaats tot plaatsvervangend lid-werkgever is benoemd de heer H. Steunebrink, wagenmaker te Gauw. LEMMER, 22 Jan. De stoomboot „Koophan del” kapt. v. d. Werf, varende in geregelde dienst van Sneek op Lemmer, liep gisteren morgen tengevolge den hoogen waterstand, nabij de polder »De Mutsen op J/4 uur af stand van ons dorp, op een paal, daarbjj zoodanige averij aan haar achterschip' dat zij alhier op de werf moest, en haar dienst niet kon waarnemen. SNEEK. Zaterdagmorgen vertrekken 7 Bel gische vluchtelingen (2 mannen, 2 vrouwen, 3 kinderen) van hier naar Engeland. ’t Aantal vluchtelingen in ’t O. B. Weeshuis wordt daardoor gereduceerd tot 17. Openbare Leeszaal en^Bibliotheek. De openbare Leeszaal en Bibliotheek hield gisteravond in haar gebouw de algemeene le denvergadering onder voorzitterschap van den heer Dr. L. Hertzberger. De heer P. Sipma, secretaris, las de notulen van de vorige ledenvergadering welke onver anderd werden goedgekeurd. Dezelfde heer bracht daarna een keurig jaarverslag over 1914 uit. Geconstateerd werd, dat dit jaar voor de leeszaal een goed was geweest, en dat alle rubrieken werken opnieuw belangrijke aanvul ling hadden ondergaan, ook de jeugd-afdeeling. Intusschen, men is er van overtuigd dat er voor de vereeniging nog veel werk te doen valt. Over het plan tot stichting van een cen trale jeugd-bibliotheek is een rapport gereed gemaakt door eene commissie bestaande uit de h.h. Praamsma, Velsing, Zelvelder, Wesemael, Ds. Dethmers en Sipma, welk rapport eerstdaags zal worden ingediend. Nog werd in het jaarverslag herinnerd aan de totstandkoming van een Maandblad (men zie hieronder.) Het bestuur onderging in 1914 geen ver anderinger werden 14 bestuursvergaderingen en 2 ledenvergaderingen gehouden. Het aantal banden waarover de Leeszaal beschikt bedraagt thans 7112 tegen 6607 be gin 1914. Het aantal tijdschriften bedraagt 215. Wat de geldmiddelen betreft, ofschoon het tekort van het vorig jaar voor een deel werd ingehaald, is een voorzichtig finantieel beheer noodzakelijk daar de minister genoodzaakt was de voorgestelde rijks subsidieverhooging, welke de vereeniging noodighad voor den aankoop ea verbouw van het nieuwe gebouw aan de Markt straat, te schrappen in verband met de tijds omstandigheden. Het aantal leden nam in 1914 met 102 toe en bedraagt thans 738. Het aantal bezoekers was iets lager dan in 1913. Het bedroeg in ’11 n.l. 16029, tegen 17041 in ’13. De daling is vermoedelijk ge deeltelijk te wijten aan de bekrompen ruimte. Het aantal lezers bedraagt ongeveer 400 het aantal uitgeleende banden 11939 tegen 9979 in 1913 en 4338 in 1912. De voorzitter bracht den heer Sipma namens de vergadering een hartelijk woord van dank voor zijn verslag. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, mej. Alma, bleek dat in 1914 ontvangen was f2948.03 en uitgegeven f2732.07 (waarvan f800 voor boeken, tijd schriften en dagbladen). Het voordeelig saldo over 1914 bedroeg dus f215.96, het nadeelig over 1913 was echter f436.985, zoodat er een nadeelig saldo blijft van f 221.02s. Bij monde van den heer R. D. Visser ad SNOK. Van 19—21 Jan. Geboren: Jildou dv Harmeu Kuipers en Jantje Huismans. Martha dv Cornells Koetzier en Gaaske Spoelstra. uur en kreeg gisteren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 6