1 Opmakingjüezerslijst I I Kort gemengd Nieuws. S N E E K. Officieel gedeelte. I G 1 il s-a m g □aar onze ver- SC Bi aanwezig zgn. De mijn, die in de Meppel eenige artikelen, handelende Oi V< pri Ut 2 1b 2o. 1b lo. Gemeente f 250. f 62.50. f 350. Sneek. f 1.25 9 r I 1 s j o S -2 S o na UITNOODIGING en KENNISGEVING. een revolver doodgeschoten. Men meldt uit Rotterdam sneed hem de halsslagader door, zoodat hg spoedig overleed. Door een tooneelgezelschap is bjj den betrokken minister een klacht ingediend tegen den burgemeester van Zevenhuizen (N.B.) die weigerde vergunning te geven tot de opvoering van een revue omdat het De naam SNEEK. de Leeuwarder Courant van S d a S S Zaterdag te over de Wij ontleenen i van onze stad. daaraan het volgende Wat de naam ning dat de naam bic steeds stjjgen de vrachtprijzen. Weid in gewone tgden f 10.20 per ton vracht uit Zuid-Amerika goed beloond gerekend, than>- werd voor enkele weken f32.40 betaaider nu zgn vrachten aangenomen voor 1 51.— Er is n.l. een reusachtig aantal scheper in verband met den oorlogstoestand uit de vaart genomen. Op de markt te Assen kwam nut I en wagen de 100-jarige Tj. de Boer werken. Zoodra zg herstellende zgn, wordt uit Taarlo, om een varken te verkoopen. Te ’s Gravenhage is bjj een botsing tusschen een tram en een auto, de bestuur der van de auto onder de tram geraakt er onmiddeljjk gedood. De voormalige veilingmeester der Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de manne lijke ingezetenen des Rijks, tevens Neder landers die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aan geslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den leten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bs- drijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de per- soneele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aanslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31sten Januari sedert den Isten Augustus van het de ramp hersteld, vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte »an een huis, waarvoor met of zonder bij- jehoorende of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewonin? bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o dat zij op den 31sten Jan. sedert den laten Jan. v. h. laatstverloopen jaar achtereenvol gens bij niet meer dan twee personen, onderne mingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den Isten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het in komen, het pensioen en de lijfrente worden -amengeteld 3o. dat zij op den Isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f<’>0, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naa'mlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stich ting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken opgericbt na 1 Mei 1900, alleen be grepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der ge meente, waar zij gevestigd zijn, een waar borgfonds van f25000 bij de Nederlandscbe Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben af gelegd een examen, ingesteld doorofkrach- ’ens de wet of aangewezen bi] algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de der stad tot hoogen ouderdom opklimt. Wanneer de stad gesticht werd. Schr. vermoedt dat de stad gesticht is in de achtste eeuw ongeveer, toen St. Ludgerus, op last van aartsbisschop Gregorius van Utrecht, in Friesland tal van kerken stichtte, gewijd aan St. Martinus of St. Maarten, schutspatroon der Utrechtsche kerk, welke kerken dan op terpen werden 'geplaatst, en tot welke kerken ook die te Sneek behoorde. Vroeg Handelsverkeer. „De talrijke waterwegen rondom Sneek gaven reeds eeuwen vóór dat de stad hare Poorters- rechten verkreeg, n.l. vóór 1294, de richting aan, dat hier een centrum van handelsverkeer en f voor het zuid-westen van Friesland moest ont staan Omstreeks het jaar 1000 was de Mid delzee of Boorndiep, dat tot nabij Sneek met eene ombuiging ten westen naar Bolsward als binnenzee-boezem doorliep, tendeele nog be vaarbaar, maar in den loop der 11e en 12e eeuw slibde die inham ten noorden meer en meer aan, waardoor de eigenerfden en beheer ders dor geestelijke goederen bedacht waren op indijking of inpoldering der aangewonnen landerijen. Voor geregelden waterafvoer uit de droogge legde landen hield men vaarten open inde laagst- liggende poldergrondendat zijn later de tel- Bg de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot opheffing van belemmerin gen, aan de totstandkoming en de instand houding van electriciteitswerken in den weg gelegd. Te Woerden reed Zondag een auto tegen een paal bjj een brug. De inzittende eigenaar W. Naessens werd door het ruit van het autoportier geslingerd. Een scherf vervulling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den löden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader Aanslagen in de Rijks directe belastingen waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit- sr er ei kt blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde na latenschap gelden ook voor den mede-eige- naar wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of per soneels belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöpe ratieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen be doeld in art 16, 2oeerste lid, wor den vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kóst op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aan zien van vrijen kost wordt geene rekening een voorzichtige proef met licht werk ge nomen, afgewisseld door rust. Bjj vertrek konden 34 patiënten met kans op bljjvend succes den arbeid hervatten. Uit het bovenstaande bljjkt, dat de me dici in de 3 noordelijke provincies goed doen ook met het oog op de lage ver-1 Wageningsche Veilingsvereeniging, J. H. B., o '1 van het zenden van patiënten naar Herema-1 valschheid in geschrifte en verduistering. aan een rauwe varkensstaart t- Het rechtsgebied van den Deken (of Diocees) besloeg vrijwel de oppervlakte van Wijmbrit- seradeel. In de oude Utrechtsche archieven van het Aartsbisdom komen de namen der dorpen in vreemde spelling voor, zooals Ileke voor IJlst, Ternsle en Trinse voor Tirns, Oesehem voor Oosthem, Ofmyweer voor Offin- gawier Ysbroecbten voor Ysbrechtum, enz. De parochiekerk van St. Maarten stelde een jaaropbrengst voor den Deken vast, die in Scheepseigenaars maken goede zaken. 1^98 200 goudguldens, of 280 gulden BO C 60 'a .a o a >- o BEDOELD IN ARTIKEL 2 pleegkosten hun aandacht te schenken I kortgeleden ontslagen, wordt verdacht aan 1 State te Joure. Zjj, die in staat zgn een bezoek aan de stichting te brengen, moeten dat niet na laten. De mijnen In de Zuiderzee. Met vrjj groote zekerheid kan worden De BURGEMEESTER der -NEEK. Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Ge 'neente, Nederlanders, die vóór of op 15 Mei e.k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kiezerslijst ver langen, uit A. lo om zoo zij in eene andere ge beente over het laatstverloopen dienstjaar m eene der Rijks directe belastingen, vol vens ait. la, zijn aangeslagen, wat de grond- scheepvaart later gevolgd door nijverheid, belasting betreft in eene andere gemeente >f in meer gemeenten te zamen tot een be drag van ten minste één gulden (hoofdsom <m Rijke opcenten), daarvan door overleg ging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór 15 Februari e k. te doen blij ken 2o. om wanneer hun aandeel in aansla een in de grondbelasting van onroerend»- goederen eener onverdeelde nalatenschap, als mede-eigenaar, minstens één gul en bedraagt daarvan vóór 15 Februari e.k aangifte te doen en daarbij het aanslagbiljet of gewaar merkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen munt, bedroeg. De St. Maartenskerk. De St. Maartenskerk is gebouwd in het laatst der 14e eeuw en in het jaar 1503 groot met een nieuw ruim koor, waardoor de binnenwerksche afmeting 68 bij 27 meter be draagt. De hoogte van den nok, van het kerk plein af gemeten, is 31 meter Vroeger stond ten westen der kerk een zware, hooge toren, waarin een luidklok hing, die in 1514 door Johannes ter Steghe is gegoten. Het opschrift luidtVox mea vox viae, voco vos ad sacra, venite Dat isMijn stem is de stem des wegs. Ik roep 0 tot het Heilige. Komt In het jaar 1682 is de 12 bij 12 meter aan het grondvlak metende toren, die eene hoogte had van 55 meter, waarschijnlijk door den bliksem getroffen. Het dak der kerk werd een prooi der vlam men, doch is onmiddellijk na maar de toren, die toen 3 eeuwen oud was, is helaas afgebroken. Met het oude kerkdak verdween tevens de midden op het gebouw geplaatste hooge Angelustoren, die vervangen werd door een koepelvormig uitbouwsel, waarin in 1710 een klein klokkenspel met 14 klokjes werd geplaatst. In 1771 is die koepel vervan gen door een nieuwen opbouw, waarin het thans nog bestaande mooi klokkenspel van 26 klokken, wegende 2540 kilo, is opgehangen. Het is jammer, dat de oude St. Maartens toren bij de kerkherstelling is gebroken. Wel was het bovengedeelte beschadigd, maar de 2.20 meter dikke muren aan de basis hadden nog menige eeuw kunnen trotseeren. Hierdoor werd Sneek „torenloos”, want die koepel op het kerkdak telde niet mee, zeiden de Leeu warders, die vroeger altijd een zeker leedver maak ten opzichte van Sneek am den dag legden, ofschoon de hoofdstad toen op slechts anderhalven toren kon bogen, n.l. den onvol- tooiden Oldehoof en den scheefstaanden Nieu- wetoren, waarover de Sneekers zich op hun beurt vroolijk maakten.” Met vrg groote zekerheid kan worden In gemeld, dat in de Zuiderzee geen mjjnen 30 Januari 1915 begint de heer P. Janzen Vlieter dreef, is, zooals bekend, door de geschiedenis marine vernietigd. Een nauwkeurig en uit gebreid onderzoek heeft verder aan het berustwgst er met nadruk op, dat indien deze poging mocht slagen het meer dan ooit noodzakelgk is, dat ten opzichte van het kiesrecht man en vrouw in de Grondwet worden gelijkgesteld, omdat anders over oorlog of vrede alleen door de manneljjke bevolking van Nederland zal worden beslist en bjj deze van zoo groot belang voor het ras zgnde beslissing de stem van de moe ders der natie zal worden gemist.* Volkssanatorlum „Herema State” te Joure. Men schrjjft aan het Nbl. v. h. N. Het 5e jaarverslag van den Geneesheer- Directeur van bovengenoemde stichting voor longlijders over 1914 vangt ook ai aan met een verzuchting, in zooverre de algemeene oorlogstoestand ook zgn invloed heeft doen gelden op het patiënten-aantal, die sedert begin Augustus uit Friesland veel minder ter verpleging zgn opgenomen De opnamen uit andere provinciëa kon den het te kort niet goedmaken. Het hoofd contingent moet voor deze echt Friesche Stichting uit Friesland komen. Waar de verpleegprjjs steeds f 1.25 per dag was, f 37.50 per maand, f 110 per 3 maanden,voeding, geneeskundige be handeling, verpleging, kortom alles inbe grepen veroorzaakte dit te kort aan patiënten natuurlijk een druk op de exploi tatierekening, waarljj bovendien nog komt de prjjsstgging der levensmiddelen. Op 1 Januari 1914 waren 54, op 11 De directie der Ned. Bank maakt bekenö dat zjj zal overgaan tot uitgifte van nieuw tijdeljjke bankbiljetten van f10, f20, f40 en f 60. Te Boscbkapelle in Zeeland at eer jonge man rauwe varkensooren op. Eu Januarf 19Y5~40* patiënten" aanwTzigY In I Paar jongetjes, die dit heldenfeit zagen be- 1914 zgn verpleegd 112 patiënten waarvan 80nnen aan een rauwe varkensstaart b 78 uit Friesland, 11 uit Groningen, 13 uit Peuzelen- hoorige parochies. Noord-Holland en 10 uit 5 andere pro- Naar aan de Nieuwe Gr. Ct. word u„P__ vinciën. Naar de godsdienstige gezindte gemeld, is aan de Neder!. Heidemaatschappij verdeeld waren er Ned. Herv. 60, Gerefor-1 de draineering van de door krjjg-gavangei meerd 31, Katholiek 11, Doopsgezind 2, soldaten ontgonnen gronden in het groot- Israëliet 2. hertogdom Oldenburg opgedragen. Van de oud-patiënten zag de Directeur Zondagnacht heeft in de Kamp b er voor onderzoek naar hun toestand ge- Leiden zekere WeeJy den 26 jarigen Vai durende 1914 terug 40. Niet minder dan Gemert met 35 deden hun werk geheel weer, sommige zelfs in bezwarende omstandigheden. Het lichaamsgewicht [der patiënten was gemiddeld tgdens de,kuurop Herema-State met 5.9 K.G. gestegen. Naar den leeftijd gerangschikt, werden verpleegd 20 patiënten van 1020 jaar, 29 patiënten van 20—30 jaar, 11 patiënten van 30—40 jaar, 6 patiënten van 40 jaar en ouder. Men ziet, heel wat jeugdige levens zgn gebaat geworden. Bjj aankomst in de Stich ting was geen der patiënten in staat tot I paard De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie oer gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toe gezonden, met inachtneming van het vol gend voorschrift dat de omslagen met aangiften en stuk ken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet” en in de linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Voorts wordt nog onder de aandacht ge bracht, dat het opzettelijk doen van valsche 'pga ’en, waarvan de plaatsing op de Kie- /.prshjst afhankelijk kan zijn, gestraft wordt als misdrijf, onderscheidenlijk met gevange nisstraffen van ten hoogste één jaar. SNEEK, den 26 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. kende Christelijke feestdagen, of, voor zoo veel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden ineen bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitge oefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werk zaamheden, waarvoor hij in dienst is, heb ben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opge heven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o als vast week-, veertiendaagsch, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten Indien in de plaats van het inkomen, be doeld in art. 16, 2o., eene tijdelijke onge vallenrente wordt genoten, wordt deze, zoo lang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16. 2o., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinde ren voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die ge deelten door Ons, Gedeputeerde Staten ge hoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, ge wijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die advie zen is afgeweken. Krachtens art. la worden in 1915 alléén ambtshalve op de Kiezerslijst geplaatst zij, die zijn aangeslagen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste één gul den) over het dienstjaar 1914; in de ver mogensbelasting of in de' bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1 Mei 19131 Mei 1914; of naar een of meer der vijf eerste grond slagen van de personeels belasting over het dienstjaar 1914; een en ander, mits het te dier zake verschuldigde tijdig zij voldaan. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der Kieswet, is voor zoover deze gemeente betreft, het volgende bepaald keus verbeterde en verbreede Franeker- en Leeuwardervaarten geworden, want, hoewel pas in het begin der 16e eeuw melding wordt gemaakt van het graven van genoemde vaarten, ten behoeve van een geregeld verkeer te water tusschen de steden onderling, mag men toch aannemen, dat hiertoe de oude vaargeulen zooveel mogelijk zijn gevolgd en verbreed. Het onbevaarbaar worden der voormalige Middelzee werd hierdoor minder schadelijk voor de scheepvaart en voor Sneek. want met platboom schepen konden de schippers even goed als vroeger de vaart ten noorden onder nemen.. Toch werd de hoofdvaart meer en meer naar het zuiden der stad verplaatst en reeds in de 13e en 14e eeuw kon Sneek zich beroemen op een druk handelsverkeer, dat zich bewoog langs de Geeuw en de Houkesloot, welke na tuurlijke waterwegen reeds eeuwen te voren bekend waren. De oude vaarten uit het noor den liepen in de 14e en 15e eeuw door de stad en gaven de richting aan der oostelijke binnengracht, thans gedempte Pol en de oude stadsgracht tusschen het Achterom en den Singel. Gedaante der stad en rechtsgebied. De gedaante der oude stad, wat oppervlak of plattegrond in de 15e eeuw betreft, laat zich het best kennen en aangeven door den onregelmatigen zeshoek, ingesloten door de Noorder- en Kerkgrachten, het Hoogend, Sin gel, Ged. Poortezjjlen, Pol en Alles wat daar buiten die lijn staat is in later eeuwen aangebouwd en vormt ruim tweemaal de oppervlakte der „Oldo Sneecker Buyrte”. Naar gissing had de stad in 12? 1, 2__ Sicko Sjaerdema Pöirters- of Stadsrechten werden toegekend, niet meer dan 1000 inwo ners in het begin der 17e eeuw 3100; in het midden der 18e eeuw 5600; in den Fran- schen tijd 6200 en bij de volkstelling van 1838 niet meer dan 7292 inwoners. Thans is meer dan het dubbele van laatstgenoemd getal bereikt en is deze nijvere en florissante stad de tweede van Friesland. In de elfde eeuw was Sneek, wat het ker kelijk rechtsgebied betreft de hoofdplaats van het Dekenaat Neder-Wagenburg met 20 onder- „mgnen’’ van zeer onschuldigen aard zgn geweest en bestonden uit een oude mand, I gelegd in de 10e een dito wieg en een donker gekleurd ton netje, afkomstig van een baggermachine, liggende in de Rgkshaven te Enkhuizen. Genoemd tonnetje, dat thans nog op zee ronddrgft, moet zelfs door ervaren zeelieden voor een mijn zgn aangezien en had tgde- Igke staking van den veerdienst ten gevolge. Om 9000 K.G. leep. In de douaneloods op het goederenem placement van de Staatsspoor te Arnhem hebben de kommiezen der rgksbelastingen, bg gestaan door de marechaussee en de militaire autoriteiten, een partg leder, groot 9000 K.G., welke reeds ten uitvoer naar Duitschland was aangegeven, in beslag ge nomen. Wegens overtreding van het uit voerverbod is tegen een expediteur te Arn hem proces-verbaal opgemaakt. Dragen van beenwindsels. In afwachting van de beslissing omtrent een eventueele invoering van beenwindsels voor verschillende wapens, heeft de minister van Oorlog aan allo officieren, onderoffi cieren en minderen van onbereden wapens vergund voor eigen rekening grgze been- windsels te dragen. >De vereeniging, verwachtende, dat na de oorlogsuitbarsting van dezen zomer, bg de a.s. Grondwetsherziening de Nederlandsche bevolking een krachtige poging zal doen om ook art. 57 en daarmede verwante ar tikelen in de Grondwet zoodanig te wgzigen, dat in het vervolg de uitspraak over oorlog of vrede ook bg de volksvertegenwoordiging geld zgner burgers op deze wgze door niet- plaatsgenooten wordt weggehaald. Het aantal overtredingen van het verbod om zich met onbeschermde hoede- Ipennen in tramrgtuigen te den Haag te [bevinden, schgnt te verminderen. Was het eenige dagen geleden ruim 100 per dag thans bedraagt het slechts 30. Sommige da mes gaven bg het constateercn van d> overtreding valsche namen op. Donderdagmiddag is op de markt te Hoogeveen een big voor een borrel I verkocht Het stoomschip „lonic”, is te Lon den aangekomen met een reusachtige la ding versche eieren. Deze eieren zgn eer geschenk van de vrouwen uit een Cana- deesch district. De opbrengst van den ver koop moet gebezigd worden voor het aan- schaff-m van voorwerpen, welke het lever van de troepen uit Canada die nu in Egy> te zgn. kunnen veraangenamen. Het lijk van den sinds Nieuwjaa vermisten boekhouder van Grasso’s machi nefabrieken, V. M. te ’s Hertogenbosch is thans te Andel uit de Maas opgevischt. B. hen, die niet overeenkomstig het be paalde eub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgende voorwaarden, hier van voor zooveel noodig aangifte te doen voor 15 Februari e.k. lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den Sisten Januari e.k sedert den. Isten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij- behoorende of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen het be drag hieronder in de tabel vermeld, of wel achtereen volgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenz-lfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inboud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31sten Januari e k sedert den Jst.en Januari van het laatstver- loopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbe trekking of als inwonende zoon in het be drijf of beroep der ouders werkzaam zijn ge weest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten (vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning komt Vischmarktplein. hierbij mede in aanmerking), van ten minst<- - het bedrag hieronder in de tabel vermeld, of dat zij op den Isten Februari e k. in i.c het genot zijn van een door eene onderre 1294, toen onder nQ’n8) openbare of bijzondere instelling ver leend pensioen of verleende lijfrente, van gelijk bedrag (in de beide laatste gevallen, kan, ter be reiking van het vereischte bedrag, het in komen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld) 3o. dat zij op den Isten Februari e.k sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f 100,(r ominaal) ingeschreven in de Groot hoeken der Nationale Schuld of van ten minste f50,ingelegd in de Rijkspost- spaarbank. in eene gemeentelijke of bijzon dere spaarbank 4o dat zij met goed gevolg hebben af gelegd een examen, als aangewezen in art. gehouden met den Zondag of algemeen er- 16, sub 4n. - - - Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt verder uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet luidende Sneek betreft, er is eene mee- - «o .„.am is afgeleid van Snitse of licht gebracht, dat de andere gerapporteerde I gueka, „d. i. door een dijk of dam in twee of ’""lmeer deelen gedeeld water”. De Hemdijk, aan- - i eeuw en later verzwaard, vormde een waterkeering, die zoowel het wa ter dat ten noorden met kracht tegen de zuider Hemdijken opdrong, had te keeren, als wel het water dat bij Zuidwester stormen landwaarts opjoeg. Anderzijds is het ook mogelijk dat die naam is afgeleid van Snecea of Esnecca, de naam van de jachten der Friesche koningen welke, naar vage overlevering, bij de terp, waarop het oudste deel der stad ligt, lagen. Deze terp, waarvan de helling nog duidelijk is waar te nemen, wanneer men van de Oude Koemarkt naar de Groote Kerk loopt is veel ouder dan de Hemdijk, zoodat de grondvesting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2