Dekkleeden. SERGE PANINE. S. ff. Groenhout Haga’sBoterdrabbelkoeken, een speciaal gebak. ee n SCHOENWINKEL. Ateei-alleen echF me F bij Firma H. WESTERHOF, COHEN C SNEEK» Prima Frambozen Brandewijn. Prima Berenburg. Prima Fladderac. Ontvangen a 45 Bessen, per 2 ponds bus 40 ct. Fabriek „NIEUWE KRAAN”. Appelmoes per flacon Abrikozen, Perziken en Peren per Blik Ananas per Blik geheele vrucht Stukjes Ananas per Blik Suupmarkt, Sneek. 45 ct. 30 Dorsch- of Bergkleeden. Oliej assen. beste NAAIMACHINES Frambozen, HET KLAVERBLAD HAARLEM. Abrikozen Pruimedanten Groote Matvijgen Blanke Stukjes Zoete Appelen Tutti Frutti Perziken Schijfjes Appelen Gereinigde Krenten Geplukte Blauwe Rozijnen Versch Gebrande Pindas Blauwe Trosrozijnen Rozijnen zonder pit Tafel Rozijnen Tafel Amandelen Gepelde zoete Amandelen Diverse soorten prima kwaliteit per flacon Huishoudjams Prima Jams bij ’t gewicht Aardbeziën, Abrikozen, Roode per pond 40 ct. Appelgelei per pond 26 ct., Gezoet met Suiker voor direct gebruik gereed. 50, 55, 60 ct. 40, 50 20 45 40 35 38 20 25, 30 17 30 40 40 80 80 371/2 ct. 45 ct. 80 T0 in BELEEFD AANBEVELEND, n M ARNHEM. Feuilleton. Nadruk verboden. Wordt vervolgd.) 01 Oi ru he be en «de de m Nc nei c o S( naire ordei oogsi per B( heer na zjjne Ee geen C I ge H H. u m ki bi zi: he m de 5 don Tro van C tiëe ver! van jare E Voc ulhi meli 10 B De beid jare is Het beid van f 30( ruim nink een steld O< scha druk Uitsluitend in Sneek vervaardigd in bus sen met foto van de Sneeker Waterpoort fl.— en f0.60. Als postpakket een mooi cadeau. d< O d Voordeeliq Adres. Adres voor S. NOORDHOFF, Kruizebroederstraat 43 Sneek. Reparateur. DRAISl^lA -VATc VALKENBURG’S levertraan-; LEEUWARDENS gi hom; .iniiu.iKscii:: opiiniiixi. 28 VRUCHTEN T) T) 7) T) - z mt ge rin eei de f4. en •V I] stuc wat A lüte lich ove ver 2e H. Hofleverancier. noi s Sm 1 Me c A. koz con 1 tinj gaa 1 doe enk was een opgang gonnen de man niet naar om zich POTMAs (Gmernelk-Zeep JAMS merk „Betuwe" 53) Van uit zjjn kantoor vaardigde Herzog zijne bevelen uit, en hetzij dat zijn blik buitenge meen scherp was, hetzij dat het geluk hem standvastig diende, de goede uitslag bleef nooit achter. Serge ontving, van de eerste weken af aan, aanzienlijke winsten. Deze schitterende uit komst bracht hij hem als het ware eene soort van waanzin te weeg. Hij geloofde alles, wat Herzog hem zeide, alsof het een evangelie woord was. Hij zag de wereld zich buigen onder het juk, dat hij haar opleggen zou. De volken, aan den dagelijkschen arbeid gebonden, zwoegden uitsluitend voor hem. Zij waren zijne schatplichtigen, en, evenals een dier koningen, die de gansche wereld aan zich onderworpen hadden, verbeeldde hij zich in zijne verblinding alle schatten der aarde aan zijne voeten te zien liggen. Van toen af had hij geene voor stelling meer van hetgeen waar en rechtvaar dig was. Hij nam het onwaarschijnlijke aan en vond het onmogelijke natuurlijk. Zoo werd hjj een gewillig werktuig in de hand van Herzog. Het gerucht dezer onverwachte verandering in Serges doen, kwam mevrouw Desvarennes spoedig ter oore. De patroon ontstelde er van zij deed Cayrol bij zich komen en verzocht hem dringend in het Europeesch Credietfonds te bljjven om den gang der nieuwe onderne ming zooveel mogelijk in het oog te kunnen houden. Door haar juisten en practischen blik geleid, voorzag mevrouw Desvarennes groote Op handige wijze maakten de bankiers ge bruik van de Duitsche afkomst van Herzog en vertelden in het geheim, dat het doel van die maatschappij van het Algemeen Credietfonds uitsluitend van staatkundigen aard was. Men I wilde in alle landen bankiershuizen oprichten om de uitbreiding der nijverheid van over den I Rijn te bevorderen. En wat meer was, Duitsch- land kon op een gegeven oogenblik met het oog op een oorlog het noodig vinden eene leening te sluiten. Dan zou het Algemeen Cre dietfonds zeker de noodige hulpmiddelen voor de eerzucht der groote militaire natie ver schaffen. Herzog was er te laten verdringen zonder weerstand te bie- I den. Hij spande alle krachten in om zijne zaak opgang te doen maken. Hij liet op de Beurs een groote hoeveelheid aandeelen in blanco veilen en die door hem gunstig gezinden we der inkoopen zoo deed hij eene kunstmatige belangstelling in het Algemeen Credietfonds ontstaan. Binnen eenige dagen stegen de aan deelen en gaven eene premie, maar werden 01C1WZJVU y,VX UUillgO" Herzog op die hoogte bij FIRMA H. NESFEHHDF. met verbazend groote aanplakbiljetten bedekt, die de uitgifte der aandeelen van de maat schappij van het Algemeen Credietfonds aan- kondigden. Onderaan stond de opgave van den raad van beheer, die bekende namen bevatte en waaronder die van den prins schitterde. Men vond er bij grootkruisen van het Le gioen van eer, gewezen staatsraden en pre fecten, die tot het ambteloos leven terugge keerd waren eene verzameling van personen met klinkende namen, geschikt om de groote menigte te verblinden, maar die allen een weinig verdacht waren. Onder het officieele vernis kon men met goede oogen het onvertrouwbare ontdekken. Dat gaf eene ontzettend groote opschudding in de handelswereld. Prins Panine, de schoon zoon van mevrouw Desvarennes, was in den raad van beheer van het Algemeen Crediet fonds Was de onderneming dus goed Men raadpleegde de patroon, die in de noodzake lijkheid gebracht om haar schoonzoon af te vallen of goeds van de zaak te zeggen, zich in een uiterst moeieljjk geval bevond. Toch aaarzelde zij niet. Zij was vóór alles eerlijk en rechtschapen. Zij verklaarde, dat de zaak maar zoo redelijk was en deed al, wat zij kon, om hare omgeving te ontraden, al was het voor nog zoo weinig, aandeelen te nemen. Met de uitgifte ging het jammerlijk slecht. De groote banken toonden zich vijandig gezind en de kapitalisten bleven wantrouwend. Herzog ontving eenige millioenen aan kleine inschrij vingen. De portiers en de keukenmeiden brach ten hem hunne spaarpenningen. Hij genoot de gansche opbrengst van hun kleine buitenkansjes. Maar het baatte hem niet, of hij de aankon digingen en aanbevelingen al menigvuldiger in de financieele bladen liet plaatsen, want er wachtwoord uitgevaardigd, dat den der onderneming verhinderde Ook be er ongunstige geruchten te loopen. slechts door de met rusteloozen ijver aange wende kunstgrepen van V gehouden. De prins, die zeer weinig gestemd was om ophelderingen te vragen en een blind ver trouwen in zijn deelgenoot had, twijfelde aan niets en bleef len volle gerust. Hij was op nog grooter voet gaan leven, en deed dit nu op een wijze, die inderdaad vor stelijk mocht heeten. De inschikkelijkheid van Micheline moedigde hem aan hij gaf zich geene moeite meer om te veinzen en behandelde zijne jonge vrouw met volmaakte onverschilligheid. Jeanne en Serge kwamen eiken dag bijeen in het in de avenue Maillot staand huis. onheilen en zij begon het te bejammeren, dat Serge zijne dwaasheden maar niet tot het spel en de loszinnigheid bepaald had. Cayrol was zeer ongerust en maakte zijne vrouw deelgenoot van zijne bekommering deze vertelde in grooten angst aan Panine, hoe beducht zijne omgeving voor hem was. De be zorgdheid van mevrouw Desvarennes en van Cay rol, zeide Panine, kwam voort uit burgerlijke vreesachtigheid. De patroon had geen verstand van groote zaken en Cayrol was een geldman met bekrompen begrippen. Maar hij wist, waar hij aan toe was. De uitkomst zijner bereke ningen was wiskundig zeker. Tot dusverre hadden zij zijne verwachtingen nog nooit be drogen De groote maatschappij van het Al gemeen Credietfonds, waarbij hij als adminis trateur optrad zou hem zulk een aanzienlijk vermogen aanbrengen, d.at hij mevrouw Des varennes niet meer behoefde te ontzien en voortaan alleen van zijn eigen goedvinden af hangen zou. Jeanne, door dit blind vertrouwen verschrikt, bleef aandringen, doch dan drukte Serge haar in zijne armen, en in de bedwelming der liefde vergat Jeanne alles. Als laatste en verheven edelmoedigheid had mevrouw Desvarennes aan Michelin es omge ving het zwijgen opgelegd. Zij wilde, dat hare dochter onwetend bleef van hetgeen er voor viel. Met een enkel woord had de patroon, zoo al niet de dwaasheden van Serge kunnen stuiten, ze ten minste toch voor hare dochter en haar zelve onschadeljjk kunnen maken. Het was voldoende om het verraad van Serge aan Micheline te ontdekken en een scheiding aan te vragen. De firma Desvarennes hield dan op voor Panine aansprakelijk te zijn en ter zelfder tijd zou de prins al zijn crediet ver liezen. Door zijne schoonmoeder verloochend en openlijk aan zijn lot overgelaten, was het met den prins gedaan. Dan kon Herzog zijn Abrikozen-Moesip circa 1 pond naam niet meer gebruiken en zou hem spoe dig van zich stooten. De patroon wilde Mi cheline de smart en schande niet aandoen om de grievende waarheid te vernemen. Zij wilde liever gevaar loopen van haar vermogen te verliezen dan zelve de willekeurige oorzaak van de tranen harer dochter te zijn. Micheline verborg van hare zijde hare smart voor hare moeder. Zij kende maar al te zeer de geduchte geestkracht der patroon om te willen, dat Serge met haar te doen kreeg. Zij begreep, dat haar man onder de machtige hand harer moeder verbrijzeld zou worden. Met de ongelooflijke volharding van hen, die liefhebben, hoopte zij Serge tot zich te zien wederkeeren en wilde door eene opspraak ma kende daad hem niet voor altijd den weg tot berouw afsluiten. Deze strenge achterhoudend heid alzoo deed beide vrouwen zwijgen en werkeloos blijven, wier vereenigde wil op dit oogenblik nog bij machte geweest was om dreigende onheilen te verhinderen. De groote bankiers begonnen inderdaad op de eerzuchtige bedoelingen van Herzog hun oog te vestigen. De ondernemer van zaken kwam uit de menigte te voorschijn en zette vermetel den voet op de hoogten, waarop de vijf of zes halfgoden, die onherroepelijk over de waarde der publieke fondsen beslisten, krachtig standhielden. De inbreuk, door den stoutmoedigen nieuweling daarop gemaakt, had het misnoegen der geduchte machtheb- benden opgewekt en reeds was de val van den geldman in stilte beslist. Met eene onbegrijpelijke onhandigheid had Herzog aan de groote bankiers geen deel in zijne nieuwe onderneming willen toestaan. Van bet oogenblik af, dat deze geene winst ople verde voor de groote heeren der Beurs, was zij bij voorbaat door hen veroordeeld. Op zekeren morgen zagen de Parijzenaars bij hun ontwaken al de muren hunner stad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 4