f2000 Zuivere Java Koffie 62 I SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) liet Nieuwe Modeblad bij WESTERHOF. MEUBELFABRIEK NEDERLAND^’ HUIZINGA GRONINGEN BCHflNGÊOI Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. REC LAME KOLOM. Nieuwstijdingen. r Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleiozand - Sneek. TELEFOON No. 150. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. No, 39- Zaterdag 13 Februari 1915.31e Jaargang, De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij“ge f700 X f 75 “Verlies fCA f75 van gedaan in ’t belang der afdeeling. bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van een Duim. bij verlies van. elke andere Vinger. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fL50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummer» 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. De kas over 1913-1914 sloot met een batig slot van f 13.50de inkomsten had- I Een voor Dames onmisbaar tijdschrift is een goed Modeblad. Het nieuwste nummer huishoudcursus Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. De afdeeling alhier van den Bond voor Staatspensionneering hield Woensdag avond op de bovenzaal van de Nieuwe Stadsherberg haar jaarljjksche ledenverga dering. Evenals bjj vele andere vergaderin gen schitterden de leden ook thans weer door afwezigheid. De notulen van een vorige bijeenkomst konden onveranderd worden vastgesteld. Meegedeeld werd dat de heer A. Schöt- telndreier wegens vertrek als lid en meteen als secretaris had bedankt. Vanaf de be stuurstafel werd aan den vertrokken scriba hulde gebracht voor alles wat hjj had Invaliditeit. v U O er lijden. j[ of Oog. 1 van een u i rn. J Wijsvinger. (1 Februari) brengt weer veel moois en nieuws; Naast patronen voor Kinder en Onder- kleeding bevat het Knippatronenblad (Sup plement) een aantal lieve Jongedames- Japonnen zulks met het oog op de naderende tijd van aanneming. Ook bieden de Handwerkpagina’s elk wat wils. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn k 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) LOSSE NUMMERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) I i f 9 ■j f naar ver- I: “tLCrOCN Nï tja.' ring van fokvee. Den secretaris werd dank gebracht voor zijn verslag. Aan de orde kwaqj vervolgens bespreking agenda Alg. Ledenvergadering der Fr. Mij. v. Landbouw. Het voornaamste punt op die agenda is voorstel tot vaststelling van algemeene pacht- voorwaarden en instelling pachtbureau.” Ofschoon hij geen afgevaardigde deze vergadering is, wordt er uit de gadering op aangedrongen dat de secretaris der afd. (voorstander van wettelijke regeling) de bedoelde alg. vergadering zal bijwonen. De heer Veldhuis zegt toe tegenwoordig te zullen zijn, hij verwacht echter niet dat zijn tegen woordigheid veel helpen zal, om nog eenige verbetering in de voorgestelde pachtvoorwaar- Spr. komt gedaan is om te brengen. Daar de waterschapsregeling haar grondslag heeft in de grondwet, behandelt Spr. eerst de grondwet van 1815 en de herzieningen van 1848 en 1887, bij welke laatste aan de onze kerheid betreffende de bevoegdheden van het waterschapsbestuur een eind kwam. De waterschappen zijn thans wettelijk ge regeld bij de wetten van 1895, 1900 en 190.’. De Prov. Staten hebben de bevoegdheid waterschappen op te richten. Een voorbeeld daarvan levert bijv, het waterschap Wester- wolde in Groningen, dat tegen den zin van ingelanden tot stand kwam. In de meeste gevallen worden echter de waterschappen opgericht op een verzoek van belanghebbenden aan Ged. St., die een voor- loopig bestuur benoemen, eên deskundige enz. Een definitief bestuur wordt echter gekozen door ingelanden. De kosten der dan uit te voeren werken worden omgeslagen öf naar de kad. grootte der eigendommen, öf naar de huurwaarde, öf volgens het klassificatiestelsel. Spr. stond nog een oogenblik stil bij de op heffing van waterschappen en behandelde ver volgens het feit dat ingelanden weigerachtig zijn een waterschap te vormen, een Bestuur te benoemen en werken uit te voeren, als wan neer Ged. St. dat alles kunnen gelasten. In die gevallen hebben de weigerachtige inge landen nog altijd recht van beroep bij de Kroon. Spr. behandelde nog het recht van grondber- ging en aard-halen en daarna de derde vraag wat kunnen de resultaten van deze regeling van het waterschapsrecht zijn voor de veehou ders. Nu op afdoende wijze het oprichten van waterschappen en het dragen der kosten is ge regeld kan, zonder afhankelijk te zijn van de willekeur van onwilligen, voorzien worden in betere bemaling het schoonen van vaarten enz. Daardoor bereikt men weer dat het land in den winter droog wordt gehouden en dit komt de bodem ventilatie, de wortel vorming van het gewas, de bodemtemperatuur en daarmede de omzettingsprocessen der lagere organismen ten goede. Het resultaat van dit alles is dat de kwantiteit en kwaliteit van het gewas aan merkelijk wordt verbeterd, wat melkopbrengst en vetgehalte weer ten goede komt. Hoe groot de schade door overstrooming voor de veehou ders is, kan men voldoende beseffen wanneer te doen verdwijnen, door niet meer op jaar rekening te verkoopen, doch als allerlangste termijn de halfjaarlijksche rekening te stellen. Deze stukken werden voor kennisgeving aan genomen. d. Mededeeling van de Amerikaansche Ka mer van Koophandel voor Nederland en zijne Koloniën, dat zij de behulpzame hand wil bie den, vooral nu, tijdens de groote storing van handel en nijverheid, tot het tot stand bren gen van betrekkingen tusschen firma’s in New- York en alhier. De Kamer, gevestigd te Amsterdam^ Raad huisstraat 15, Verstrekt gaarne op aanvraag inlichtingen aan belanghebbenden. e. Mededeeling van de „Fédération du Commerce International a Paris” dat zij we gens ’t Ijjden van den handel door den oor logstoestand haar 3 Bulletins (200.000 ex.) in ’t Fransch, Engelsch en Spaansch, voor in- dustrieelen en handelaren gratis beschikbaar stelt voor aanbiedingen of aanvragen van alle soort handelsartikelen. Er mag gebruik worden gemaakt voor dit doel van 6 regels plus datum en onderteeke- ning. Vertalingen in Engelsch en Spaansch zijn voor de zorgen van de vereeniging. Hierna werd langdurig besproken de bestel dienst der Posterijen en die der Nederlandsche Maatschappij. Een en ander werd in handen gesteld van de betrokken commissie ter fine van onderzoek en bericht. NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX Leden-vergaderlng afd. Sneek Frfeeche Mij. v. Landbouw* Woensdagmorgen werd ten huize van den heer G. Bokma aan den Lemsterstraatweg al hier eene algemeene ledenvergadering gehou den van de afd. Sneek der Friesche Mij. van Landbouw onder voorzitterschap van den heer H. M. Tromp. De Voorz. opende de vergadering met een kort woorjl van welkom, waarin hij den wensch uitsprak dat 1915 een goed jaar voor allen moge zijn en den vrede moge brengen. De secretaris, de heer IJ Veldhuis, las ver volgens de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen was een circulaire der afd. Baar- deradeel, waarin de afd. Sneek werd uitge- noodigd haar ledenvergadering een uitspraak te laten doen over het tegenwoordig gevolgde systeem bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Als nieuwe leden werden aangenomen de h h. A, Hoekstra te Hommerts en M. Koop- mans te Scharnegoutum. Overgeschreven van de afd. Heeg werden de h.h. G. W. Cnossen en Tj. Attema. Tot commissie voor het nazien der rekening over 1914 werden aangewezen de h.h. Ikema, Wind en Cnossen. Na onderzoek deelde de commissie mede, dat deze rekening in orde was bevonden, zoodat de penningmeester on der dankzegging voor zijn beheer, werd ge dechargeerd. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de afd. begin 1914 245 en begin 1915 252 leden telde. De ontvangsten hadden in 1914 bedragen f 783.94, de uitgaven f763.02, zoodat er een batig saldo was van f20.92. Het aantal ledenvergaderingen had in 1914 drie bedragen. Besproken waren op die ver gaderingen, o.a. het Zuiderzeevraagstuk en het pachtvraagstuk(ingeleid door den hr. Veldhuis). Tot de belangrijke bestuurswerkzaamheden behoordenhet tot stand brengen van een huishoudcursus en het regelen van een keu- men weet dat de gevolgen van het onder wa ter loopen nog drie jaar nawerken. Tenslotte de kwestie behandelend welke be- malingswerktuigen moeten worden gekozen komt Spr. tot de conclusie voor grootere pol ders stoomgemalen, voor kleinere windmotoren. De Voorzitter bracht den heer Veld huis een woord van dank voor zijn leerzame rede. Nog eenige discussie ontspon zich waar uit bleek dat de aanwezigen over het algemeen van oordeel waren dat het oprichten van wa terschappen samen met het oprichten van een stoomgemaal te Tacozijl Friesland moet verlossen van de waterplaag. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat er commissies van waakzaamheid (voor mond- en klauwzeer) zijn samengesteld. De vergadering wenschte zich te onthouden van een uitspraak over de tegenwoordige wijze van bestrijding van het mond- en klauwzeer. Zooals boven bleek had de afd. Baardera- deel om een dergelijke uitspraak verzocht. Hierna sluiting der vergadering. Sneeker Onderlinge Brandwaarborg- vereeniging. Woensdagavond werd ten huize van den heer P. J. Dijkstra in de „Drie Friezen” de ledenvergadering gehouden der Sneeker Onder linge Brandwaarborgvereeniging onder voor zitterschap van den heer C. G. Stockmann. Na opening der vergadering met een woord van welkom door den voorzitter, las de direc- teur-boekhoudër, de heer A. F. Hingst de no tulen der vorige vergadering welke onveran derd werden goedgekeurd. Genoemde heer bracht daarna het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Al liet het jaar 1914 treurige herinnerin gen na als het oorlogsjaar met zijn econo mische ontwrichting ook voor ons land, de Sneeker Onderlinge heeft in dat jaar gunstige resultaten behaald. Voor haar toch hangt het gunstige of ongunstige van zeker jaar voorna melijk af van de kwestie of er in dat jaar veel of weinig brand is geweest. Nu kwam in Sneek in 1914 weinig brand Voor, zoodat op een verzekerd kapitaal va’. 'bijna f7000.000 in 1914 slechts een brandschade werd geleden van f816.40, waarvan bovendien nog 70 °/0 herverzekerd was, zoodat 30 u/0 of f 244 92 ten laste der Onderlinge kwam. De eenige brand van beteekenis, welke in 1914 voorkwam was die bij den heer S. Olij De molen was echter niet bij de Onderlinge verzekerd, wél echter eenige belendende per- ceelen, die f 614 schado hadden. De exploitatiewinst bedroeg in 1914 f 1637.35 de intrest - 2249.01 Totaal f3886.36 de onkosten waren - 1116 925 zoodat een winst resteerde van f2769.435 Dit is de winst echter vóór afschrijving op de effecten. In verband met den oorlog daal den de koersen der beleggingsfondsen zoodat, ook al bleef de ontvangen rente gelijk, en al zal deze daling waarschijnlijk tijdeljjk zijn, het ’t bestuur een goede en voorzichtige poli tiek toelijkt, het verschil tusschen balans- waarde en tegenwoordige marktwaarde der effecten, waarin een deel van het kapitaal der Onderlinge is belegd, af te schrijven. Deze af schrijving bedraagt dan f950, zoodat de netto winst in 1914 gemaakt, bedraagt f 18 1 9.435. Het resultaat is ongetwijfeld gunstig, wanneer men er bovendien nog rekening meehoudt dat de leden van den goeden toestand der vereeni ging profiteerden door een korting van 10 °0 op bun premie, wat de vereeniging ook op f500 kwam te staan. De voorzitter bracht den directeur-boekhou- der een woord van dank voor zijn keurig en volledig verslag, waarna hij het woord gaf aan den heer P. Potma, die namens de commissie, die belast is geweest met het nazien der re kening, verslag uitbracht. Daaraan ontleenen wij nog dat het verze kerd kapitaal op 31 Dec. 1914 bedroeg f6.875.700 31 1913 6.748.485 vooruitgang f 127.215 De winst inclusief f86.75 uit de reserve rekening, bedraagt f1906.185 zoodat het eigen kapitaal der Vereeniging bedraagt f55.486.78 .tegen f53.580.596 eind 1913. Opgesomd werden de activa der vereeni ging, waarna de commissie concludeerde dat de boekhouding, na nauwkeurig onderzoek, volkomen in orde was bevonden zoodat voor- de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op Dinsdag 9 Febr. ’15. Aanwezig de heeren S. Henstra, voorz W. Nieveen, E. Priester, H. Brenninkmeijer, R. Gorter en J. Lindeman, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heerenP. Reinouts van Haga en S. v. d. Meulen Szn. Punten van Behandeling 1. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 2. Lecture van de uitgegane stukken a. mededeeling aan B. en W. van Sneek der benoemingen van voorzitter en vice-voor- zitter over 1915 b. verzoek aan den Dir.-Gen. der Posterijen om vluggere telefonische aansluiting met Har lingen. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken a. mededeeling dat op 1 Jan. j.l. te Borne is opgericht een Kamer van Koophandel en Fabrieken; b. afschrift adres van Sam. Meihuizen c.s. te Groningen aan de Tweede Kamer, houdende verzoek eener wettelijke regeling, die aan den verkoop van kruidenierswaren met zooge naamde „cadeaux” voor goed paal en perk stelt. Adressanten wijzen er op, dat in het al gemeen de waren, waarbij cadeaux worden gegeven, öf hooger moeten worden verkocht dan den gewonen marktprijs öf minder deug delijk moeten zijn en tevens dat deze oneer lijke mededinging zoodanige afmetingen heeft aangenomen, dat de reële handel van velen reeds daardoor onmogelijk is gemaakt c. verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Veendam aan de andere Ka mers van Koophandel om zich tot de Handels- en Middenstandsvereenigingen op ieders gebied te wenden, ten einde het „te lange crediet" den te krijgen. Is dit niet mogelijk dan hoopt Spr. dat ze in ieder geval zullen wor den aangenomen-/„beter wat dan niets”. Het voorstel der pachtcommissie brengt in ieder geval toch verbetering in den bestaanden toe stand. Hierna krjjgt de heer IJ. Veldhuis gelegen heid zijn lezing te houden over Waterschapsrecht. De waterbeheersching in onze provincie is ongetwijfeld zeer urgent en Spr. wil deze zaak behandelen aan de hand van een drietal vra gen n.l. lo. Hoe was de toestand inzake het onder houd van vaarten, polders en polderdijken sedert het begin van de vorige eeuw tot heden. 2o. Wat is er gedaan ten e^nde dien toestand te verbeteren. 3o. Welke resultaten zal deze verbetering hebben voor de veehouders. In het begin van den vorigen eeuw stelden de boeren geen groote eischen als de boezem- landen half Mei boven water waren, was men al tevreden en met het ingepolderde land was het al niet veel beter. Het onderhoud der vaarten geschiedde van wege den Grietman of vanwege gecommitteer den, die de kosten omsloegen over de belang hebbenden. Spoedig begonnen deze echter be taling te weigeren de vaarten geraakten vol modder, vervoer er langs was niet meer mogelijk en ook aan drinkwater voor het vee ontstond gebrek en ook toen de gemeenten de zorg voor de vaarten op zich namen, en ieder jaar daarvoor een zekere post op de be groeting brachten was de toestand nog lang niet bevredigend. Aan die noodstand was bet ontstaan van de boezemwaterschappen te danken. In vele polders liet intusschen het onder houd der dijken door sommige boeren veel te wenschen over, wat met zich mede bracht dat in geval van overstrooming de goeden, die wel voldaan hadden aan hun plicht het hun toe gewezen deel der dijken te onderhouden, moes ten lijden met en door de kwaden. nu aan zijn tweede vraag wat er verbetering in dezen toestand gesteld werd den directeur, met een woord van lof voor zijn uitstekend beheer, zonder eenig voorbehoud te dechargeeren. De Voorzitter sluit zich namens het Bestuur bij deze woorden aan en dankt ook de com missie, in het bijzonder den oud-directeur den heer Boshuijer, voor het gedaan onderzoek. Met op één na algemeene stemmen werd tot bestuurslid herkozen het aftredend lid de heer M. Haga, die de benoeming aannam. Met den benoemde kwam op de voordracht voor de heer J. v. d. Feer Pzn. Aan de orde was vervolgens de benoeming Van een commissie tot het nazien der rekening over het loopende boekjaar. Door het Bestuur werden aanbevolen, de hh.: J. v. d. Feer Pzn. L. R. Veen. Th. Boshuijer. Jobs. A. Bervoets. K. Meima. W. Nieveen. Met bijna algemeene stemmen werden be noemd de hh. v.d. Feer, Boshuijer en Meima, terwijl de drie andere heeren werden aange wezen tot plaatsvervangers. Bij het punt voorstellen, deed de voorzitter namens het bestuur het volgende voorstel. Bij de brand in de molen van den heer S. Olij (die niet verzekerd was bij de Onderlinge het pand, een molen, kon ook niet worden ver zekerd) is een partij graan en meel verloren gegaan van verschillende bakkers die wél bij de Onderlinge verzekerd waren. Zij hadden echter verzuimd en het is begrijpelijk dat dit niet geschiedde, immers bij bakkers moet voortdurend een partij graan uit de bakkerij naar de molens vervoerd worden om tot meel verwerkt te worden aan te geven dat hun grondstof in die molen laghadden zij het aangegeven dan had de Onderlinge dit gedeelte van den grondstof toch niet mogen verzekeren omdat het in een molen was ondergebracht. Het resultaat is dus geweest dat deze leden der Onderlinge het slachtoffer van deze regeling zijn geworden. Recht op een uitkeering van de Onderlinge hebben zij natuurlijk niet. De verzekering mij. waarbij de molen van den heer Olij is verzekerd, heeft de bedoelde bak kers reeds een vergoeding van 5O°/o van hun schade toegekend. Welnu, om een bewijs te geven van de solidariteit der leden van de Onderlinge, stelt het bestuur voor de getrof fen bakkers, leden der Onderlinge, de helft van de schade die zij nu nog lijden te ver goeden. Deze schade bedraagt f 258, waarvan de vereeniging dus f 129 op zich zou nemen. De herverzekeraar der Onderlinge, die 70°/o van dit bedrag moet dragen, heeft, zeer coulant, onmiddellpk te kennen gegeven daartoe bereid te zijn. Na een korte discussie wordt met alg. st. het bestuurs-voorstel aangenomen. De heerS. Bakker, zelf geen belanghebbende, daar hij zijn graan zelf kan maken, ver zoekt het bestuur met een voorstel te komen waarbij het de bakkers wordt mogelijk ge maakt b.v. 5 a 10°/q van hun polisbe drag te verzekeren als meel of graan in een meelfabriek, buiten hun bakkerijen dus, opge slagen, waarmee een geval als zich thans bij den heer Olij heeft voorgedaan wordt voor komen. De voorzitter zegt toe de volgende jaarver gadering met een dergelijk voorstel te zullen komen, wanneer er n.l. geen onoverkomelijke bezwaren zijn. Ook zal dan getracht worden een regeling te treffen voor wasschen der leden, welke zich buitenshuis of buiten de stad be vinden en daar door brand verloren gaan, Met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, sloot de voorzit ter de vergadering. Staatspenslonneering. VERGADERING van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1