Preanger Koffie 70 bij WESTERHOF. d Het Nieuwe Modeblad SNEEKER COURANT (67$te Jaargang) WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) J No. 42. RECLAMEKOLOM. N ieu wstijdingen i ZUIVERE Woensdag 24 Februari 1915. Snooker Belangen. 31e Jaargang. G. 0. IV. LOSSE NUMMERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. ANNEX kennen Li het 2e klasse medaille en oorkonde A. Bos, Amsterdam, over k W. Attema. f Hedennacht is hier een ver- den vrijstelling te verkenen, om aan den nemen. binnenkomen der betalingen. Wij vermoe den dat meer dan deze ééne klasse van onze handeldrijvende stand over dit euvel zal hebben te klagen. Wij aarzelen niet, allen die het aangaat er op te wijzen dat het de plicht is van alle burgers, ook in het algemeen belang, om hun schulden zoo spoedig mogelijk af te doen om de handeldrijvende stand niet voor het ge vaar te plaatsen door gebrek aan bedrijfs kapitaal hun bedrijven te moeten stilzetten en daardoor de werkloosheid te moeten doen toenemen. Maar om op de bovenaangehaalde adver tentie terug te komen dat ookfcvan hoo- ger hand de burgers wordt gewezen op maatregelen die zij kunnen nemen om nood te voorkomen of om misstanden als waar op wij hierboven wezen, weg te nemen, lijkt ons practisch. Wij gelooven dat het goed gezien is van gemeentelijke autoriteiten, wanneer zij ge bruik maken van hun officieele positie om den drang van andere zijde op particulie ren in het belang ook van het algemeen uitgeoefend, door dergelijk ingrijpen te ver sterken. jartbond is beëindigd. De uitslag luidt 1ste prys, Wisselbaker, kleine gouden ten in het bestaande stamboek een derljjke afdeeling te verkrijgen voor schryving van Friesche paarden. Het militaire gezag In den Zuidwesthoek. In de in staat van beleg verkeerende ge meenten Gaasterland, Hemelumör Oldephaert en Noordwolde, Lemsterland, Sloten en Sta voren heeft de bevelhebber van het inter- neerings-depöt in GaasterEnd een verorde ning afgekondigd, waar by, by overtreding, wordt bedreigd met hechtenis van ten hoog ste één maand of geldboete van ten hoog ste f 300, hg of zg, di. .«nige hulp of by-ftauii verleent, aan geïnterneerden, strek kende om een ontvluchting te bevorderen. Verboden is voortsgeïnterneerden te vervoeren of te doen vervoerenhun rij wielen, voer- of vaartuigen en schaatsen in bruikleen af te staan of te verkoopenklee- ding- of uitrustingstukken, wapenen af te staansterke drank te verkoopen of te schenken; geïnterneerden te fotografeeren of portretten van geïnterneerden aan der den, wie ook, af te staan, zonder schrifte lijke toestemming van genoemden com mandant. Kort geleden gewerd ons door de bemid deling der redactie een schrjjven van een j ons o.a. het volgende Een voor Dames onmisbaar tijdschrift is een goed Modeblad. Het nieuwste nummer (15 Februari) van brengt zeer veel moois en nieuws voor Dames en Kind er en. Het Knippatronenblad (Supplement) be vat patronen voor Damesjaponnen, Rokken, Blouses, enz. enz., benevens vele patronen voor Kinder jurkjes, Mutsjes, Jongenspakjes en Kiel- jurken. Ook bieden de Handwerkpagina’s elk wat wils. Aan het' Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn k 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) NIEUWE SNEEKER COURAN Friesche Kleermakers-patroonsvereeniglng. Te Leeuwarden is een ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek dat in verband met de tijdsomstandig heden voorloopig het doen van stappen om tot coöperatieve» inkoop te komen nagelaten is. De vereeniging telt thans 121 leden en 5 donateurs. De rekening van den penningmeester wees met het goed saldo van het vorige halfjaar ad. f 193.80 een ontvangst aan van f291.80, tegenover een uitgaaf van f66.14. Het batig saldo is dus f 225.66. De heeren G. J. Vunderink te Franeker en H. de Vroeg te Wijnjeterp traden periodiek als bestuursleden af. De laatste stelde zich niet herkiesbaar. De heer Vunderink werd herkozen; gekozen werd de hejr J. Vogelzang te Zwagerveen. Bepleit werd o. a. het instellen van commissie uit de vereeniging, lie in het volg de prijzen der door de bcndsleveranciers gezonden collecties stalen controleert in gelijking met die Een en dienen. Tot het instellen dier commissie werd be sloten. Tot leden werden aangewezen de heeren G. Smits te Oldeboorn, P. Wai te Franeker en P. D. van der Klei te Bolsvard. Aan de leden zal de uitslag ran het onder zoek zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. functie, n.l.ds v. d. Vegte te Drachten, wegens drukke werkzaamheden, en J. Sil vers te Tjjnje, wegens vertrek. RAUWERDERHEM. In de gehouden raads vergadering onzer gemeente is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. op de meest eer volle wijze ontslag verleend aan den heer K. Bakker als hoofd der openbare lagere school te Sijbrandaburen. Aangenomen is een voorstel van de meer derheid van het dag. bestuur, om afwijzend te beschikken op een adres van de gemeenteveld wachters om verhooging van toelage voor on derhoud der rijwielen, nadat een voorstel van den heer J. M. Bleeksma om dit bedrag voor 1914 te bepalen op f25 was verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tengevolge van de door het ministerie van Binnenlandsche zaken voorgestelde veranderin gen in het plan van verbouwing der openbare lagere scholen is op voorstel van burg, en weth. besloten, tot het vragen van een hoo- ger rijkssubsidie in de kosten daarvan. De Exportslagerlj. Als gevolg van de onder leiding va. minister Posthuma gehouden conferentie van exportslagers betreffende maatregelen inzake het varkensvleesch, is een koninklijk besluit in de «Staatscourante verschenen, waarbjj de keuring op den uitvoer van vleesch, die thans alleen bestaat voor export naar Enge land en Zwitserland, tot alle landen van Europa wordt uitgebreid. Daardoor zal de export afnemen, omdat hy slechts kan plaats hebben van uit goedgekeurde inrichtingen en zal men tevens zeer precies den toestand en dus regelend kunnen optreden. Een vergissing. Te Amsterdam hebben twee zoons van den tandmeester (dus geen tandarts) S., die beiden voor tandtechnicus worden opgeleid een zekere juffrouw L. drie kiezen nitge- trokken, onder zg. pynlooze behandeling door inspuiting. Een der zoons heeft ziek ver gist in de stof welke hy voor inspuiting moest gebruiken. De behandelde is daar door aan de linkerzijde van haar gelaat geheel verlamd, het licht uit het linkeroog is geheel verdwenen en haar toestand is zorgwekkend. De justitie bemoeit zich met de zaak. Inkomstenbelasting binnenschippers. Het «Staatsblad” bevat een Kon. besluit van den 9den dezer, houdende bepalingen tot verzekering van de inkomsten-belasting van aan boord wonende binnenschippers. Met ingang van 1 Mei 1915 wordt ejt. het volgende bepaald Alle aan boord van hun vaartuig wonende binnenschippers zgn gehouden, telkens in de maand Mei en in ieder geval voordat zg in den overigen tyd van het belasting jaar der inkomstenbelasting hier te lande varen, zich aan te melden ten kantore van een ontvanger der directe belastingen. Schippers, die met hun vaartuig hetrgk binnenkomen, kunnen zich aanmelden op het grenskantoor der invoerrechten, ook indien dit overigens niet tevens kantoor der directe belastingen is. Aan de personen, die zich aanmelden, wordt door den ontvanger, indien hem dit noodig of wenschelgk voorkomt, een aan giftebiljet voor de inkomstenbelasting ter dadelgke invulling aangeboden. Voorin kan door den ontvanger een voorloopige aanslag in die belasting worden vastgesteld. Biljart. Da biljartwedstrijd voer IJLST, 20 Febr. plotseling overleden de heer W. Attema, ouderling der Geref. Gemeente en lid van den Raad dezer gemeente. Het was hem niet gegeven geruimen tgd onze gemeente in laatstgenoemde betrekking te dienen. Slechts een enkele vergadering woonde hjj nog maar bg en gaarne had men hem nog langen tgd zgn krachten aan het gemeen tebelang zien wjjden. Het heeft, helaas, niet zoo mogen zgn. Wel wordt onze gemeenteraad in den laatsten tgd zwaar getroffen eerst ver loren wjj wethouder Hokwerda en thans ons, wat zittingstjjd betreft, jongste raadslid. Het Friesche Paard. Te Leeuwarden is gehouden de jaarver- Paard*. Door den secretaris dr. H. Mol- huysen werd het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat door het bestuur drie hengsteveulens werden aangekocht, n.I. twee enterhengsten en een twenterhengst. Deze zgn gestald bg de heeren E. van der Sluis Pz. te Hemrik en jhr. mr. C. van Eg singa te Huisterheide. De twenterhengst zal dit jaar op de con- tróle-keuring te Leeuwarden worden aan geboden. Het aantal leden der vereeniging is thans 114. De rekening wees een ontvangst aan van 1 2129.32 tegen een uitgaaf van f1080, batig saldo dus f 1049.32, dat door nog in gekomen rekeningen verminderde tot f 907.77. Aan den minister van Landbouw is ver zocht, in overweging te nemen den uitvoer van inlandsche hengsten naar Engeland toe te staan. De heer IJ. Veldhuis te Oppenhuizen, die als bestuurslid aan de beurt van aftre ding was, werd met 21 van de 23 uitge brachte stemmen herkozen. Het voorstel van het bestuur, om dit te machtigen, zoo noodig voor den aankoop van Friesche hengsteveulens, een leening ten laste van de vereeniging aan te gaan van ten hoogste f2000 werd zonder dis cussie aangenomen. Besloten werd verder, de aangekochte hengsten op een dag in de a.s. zomer voor de leden der vereeniging ter bezichtiging te stellen. Het bestuur heeft het voornemen te trach- afzon- in- Tot Steun. In de te Leeuwarden gehoudm vergadering der afd. Friesland der Ver. »Toi Steun bleek dat de zorg der vereeniging ach thans uit strekt over 90 kinderen, voor let meerendeel in huisgezinnen verpleegd. De gemachtenden uit de Veremiging hebben het bestuur ook nu weer met raad en daad bijgestaan de goede hulpe in Sneek, welke die stad metterwoon verliet, is rervangen door een andere, die ook met groote toewijding de belangen der vereeniging behartgt. Het jaarverslag werd goedgekiurd. De rekening van den penningmeester wees een totaal aan ontvangsten en uitgaven aan van f 13.965.25‘/j. Onder de uitgaven was een post voor verpïegingskosten ad. f 12.396.48 en een nadeelig saldo van f 101470'/a- De rekening werd goedgekeurd ver- van ander) leveranciers, ander om den leden van advies te lezer, waarin deze mededeelde „Aangezien natuurlijk niet alles door U kan worden opgemerkt, maak ik U attent op den meer dan treurigen toestand, waarin de weg verkeert, welke de verbinding vormt tusschen het Woudvaartskwartier met de Koopmansgracht langs de meelfabriek der Firma Wouda. Bij regenachtig weer gelijkt die weg (vooral achter de boothuizen) op een moeras, waarin men eenige centimeters in de modder zakt. Tevens vestig ik uwe aandacht op het ge vaarlijke prikkeldraad, dat langs den weg gespannen is en’datjdikwijls loshangt, waar door reeds verschillende menschen hunne kleeren hebben gescheurd. Misschien dat bovenstaande regelen U aanleiding geven eens op dezen misstand te wijzen”. Wij voldoen natuurlijk gaarne aan dit verzoek en daar de inzender in zijn schrij ven het euvel voldoende toelicht, lijkt het ons overbodig veel daaraan toe te voegen. Dat bedoelde weg verbeterd dient te worden niemand die de toestand aldaar kent, zal het ontkennen jWij zijn er dan ook van overtuigd dat ingrijpende verbetering'jvan dien 5weg op het gemeen telg k programma staat, wanneer de nieuwe brug, welke aldaar zal worden gelegd, er eenmaal ie. Wat heUfoit betreft dat men vaak den bedoelden, weg niet zonder „kleerscheuren” kan passeeren, wij hopen dat zoolang de toestand daar nog blijft als hij is, voldoen de zorg aan het prikkeldraad zal worden besteed om dit euvel weg te nemen. w Wij lazen dezer dagen in een plaatselijk blad uit Groningen de volgende advertentie: Werkeloosheid. Burgemeester en Wethouders der gemeente ^WildérvankjJ verzoeken bij dezen de ingeze tenen der gemeente, teneinde zooveel moge lijk werkeloosheid te voorkomen, werkzaam heden, die thans evengoed kunnen plaats vin den als later, in dezen tijd, nu er werkeloos heid schijnt te komen, te willen doen uit voeren. Wildervank, 10 Febr. 1915. Burgemeester en Weth. voornoemd. Wij zien® dat de gemeentelijke autori teiten in Wildervank niet schromen de in gezetenen te wijzen op maatregelen die hunnerzijds kunnen worden genomen om te voorkomen dat in deze buitengewone tijdsomstandigheden de nood grooter zou worden, dan hij hoeft te worden. Toen wij deze advertentie lazen moesten wij tevens denken aan het schrijven der Sneeker schilderspatroons in een vorig num mer, waarin geklaagd werd over het slecht gadering van de vereeniging «Het Friesche die kampioen werd. 2de prgs Landweer, Amsterdam. 3de prgs van der Erve, Haarlem. Prgs voor het hoogste gemiddelde alle partgen, A. Bos 6.79. Prgs voor het hoogste gemiddelde over één party, A. Bos 11.76. Prgs voor de hoogste serie A. Boe 63. Prgs voor den verliezer met het hoogste gemiddelde van de drie eerstgeplaataten, Willig, Alkmaar. Prys voor de meeste series boven 40, A. Bos. Prys voor den speler die het hoogst aan tal punten maakte over alle partyen, van der Erve 1362. De Bondskaatspartij. Alvorens tot een definitieve regeling der voorgenomen Bondskaatsparty over te gaan, is door de Ned. Kaatsbond besloten, zich te vervoegen tot de afdeelingen, aangeslo ten by den Bond, om te vernemen, welke raatsers tengevolge van de mobilisatie mis schien niet van de party kunnen zgn en haar beslag gekregen, n.I. de meerdere sa- tevens, om aan de betrokken legerautori- menwerking tusschen de gewestelyke fede- teiten te verzoeken, aan deze gemobiliseer- ratie en de statenfractie. f o Twee bestuursleden bedankten voor hunne Bondswedstrijd deel te De periodiek aftredende bestuursleden, ds. 0. G. Menzei en dr. C. D. Sax, werden met algemeene stemmen herkozen. De afdeeling stelde mej. M Beucker An- dreae voor als candidate voor lid van het hoofdbestuur. Ten slotte werd op voorstel van ds. F. H. G. van Iterson te Wirdum een commissie be noemd, die de propaganda voor het toetreden als lid tot de vereeniging zal ter hand nemen, vooral in die deelen der provincie waar het streven en werken der vereeniging tot nu toe weinig bekend is. Tot leden dier commissie werden met den voorsteller benoemd ds. 0. G. Menzei en dr. C. D. Sax. Friesche Propaganda Commissie. Te Leeuwarden is Onder het voorzitterschap van den heer J. G. Jansonius, de jaarvergade ring gehouden van de F. P. C. der Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken. Van de 136 afdeelingen waren 108 vertegenwoordigd door 166 afge vaardigden. Na een openingswoord van den voorzitter werden het jaarverslag en de rekening en verantwoording vastgesteld. Bij punt 8 constateerde de voorzitter, dat, waar tegenover de aftredende leden der F. P. C.mtj. A. Oosterling en de heeren J. Laver- man en M. Hillebrand geen tegencandidaten zijn gesteld, deze herkozen zijn. Als plaats voor het houden der volgende jaarvergadering werd Leeuwarden aangewezen. Het voorstel van de F.P.C., dat pogingen zullen worden gedaan tót het plaatsen van blauwe consumptietenten in die streken der provincie, welke om haar natuurschoon des zomers veel bezoekers trekken genoemd werden Zwartewegsend, Olterterp, Veenkloos ter, Oranjewoud, Gaasterland werd aange nomen. Eventueele pogingen in die richting zullen door de F. P. C. moreel en financieel worden gesteund. Overeenkomstig een amendement-Grouw over genomen door de F. P. O. werd besloten twee meetings te houden, tenzij de omstandigheden zoo ongunstig zgn, dat de commissie van oor deel is, dat het niet gewaagd kan worden. Voor die meetings werden aangewezen Har lingen en Gorredijk. Omtrent de punten dor agenda, betrekking hebbende op het samenwerken van den bond van geheelonthouderszangvereenigingen met de F. P. 0. op de door deze georganiseerde mee ting werd naar aanleiding van een van het bestuur van genoemden bond ingekomen schry- v.-n. OTTcrgHstK tot de orde van den dag. Na de pauze werd het eerst aan de orde gesteld een bespreking van de leiding van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging en van de door dit hoofdbestuur genomen be sluiten van 1 Augustus 1914 af tot 1 Jan ’15. Na uitvoerige discussie werden verworpen een motie-Terschelling, waarin de aansluiting der Ned. Ver. bij den Anti-Oorlogsraad werd afgekeurd, en een motie Bolsward, uitsprekende, dat, in het midden latende of die toetreding gewenscht was, in het vervolg het hoofdbe stuur dergelijke stappen niet zal doen, voor dat de afdeelingen zich daaromtrent zullen hebben uitgesproken. Verworpen werd een voorstel-Oostdongera- deel, om een uitgebreid verslag van de jaar vergadering ter beschikking der leden te stellen. Wolvega stelde voor, dat de F.P.C. de straat- propaganda ter hand zal nemen, o.a. door het plaatsen van borden met propagandistische spreuken op in ’t oog loopende plaatsen. De F.P.C. wenschte de zaak op te dragen aan plaatselijke afdeelingen of comité’s en vroeg machtiging zelf in de bedoelde richting te werken door ’t plaatsen van geschikte waar schuwingen, b.v. in tramwagens tegen ’t ge bruik van alcohol. Besloten werd overeenkomstig het voorstel der F.P C. De F.P.C. neme de leiding in handen van een algemeene actie in Friesland voor de ver laging van het maximum aantal vergunningen, stolde Huizum voor. kampioenschap vandenNederlandschenBil- Het werd aangenomen in dien zin, dat daarbg - - - overleg zal plaats hebben met de andere drank- bestrijdersorganisaties. Dezelfde afdeeling wenschte, dat de F. P. C. een onderzoek zal instellen naar de openings en sluitingsuren der vergunningen en verloft- huizen in de 43 gemeenten onzer provincie en pogingen aanwenden om, als uit het onderzoek mocht blijken, dat in verschillende gemeenten dit uur heel laat is, het te doen vervroegen. Ook deze zaak zal door de F.P.C. met het Prov. Drankw. Comité ter hand worden ge nomen. Gewestelijke federatie S. O. A. P. Aan het 4e jaarverslag van de geweste lyke federatie der S. D. A. P. in Friesland is het volgende onleend Het aantal leden in de verschillende kiesdis tricten bedroeg Dokkum op 1 Jan. ’14 193, 1 Jan. '15 208. Franeker 429 en 480, Har lingen 253 en 201, Leeuwarden 747 en 866, Sehoterland 547 en 578, Sneek 273 en 315, Tietjerksteradael 371 en 418, West- stellingwerf 302 en 316, totaal 3115 en 3382. Het aantal abonnementen op het „Friesch Volksblad” is van 1913 op 1 October ge daald tot 1732 op 1 Januari 1915. Eene belangrgke zaak heeft dit jaar Kiesvereeniging „Sneek”. 't Was haast te voorzien dat de verga dering der Vrgzinnige Kiesvereeniging «Sneekc Vrijdagavond j.L, voltallig zou zyn, vooral, omdat ’t convocatiebiljet een trouwe opkomst van ’t grootste belang achtte met ’t oog op de verkiezing van een ge heel nieuw bestuur. Maar de lust om te vergaderen zit er nu eenmaal niet in, en zoo hadden slechts 13 heeren, incluis ’t Bestuur, aan de oproep gehoor gegeven. De rekeningen over 1914 wezen op een nadeelig saldo van f 9.14, aan contributie was ontvangen f 121,75. De voorzitter begon daarna met de me- dedeeling dat de slechte opkomst der leden ’t werk voor ’t Bestuur niet benioedigend maakte.. Men had daarom in den boezem van ’t Bestuur besloten collectief ontslag te nemen, en de leiding der vereeniging eens aan jeugdiger handen toe te vertrouwen. De heer Westra voegde hieraan toe, dat hem de tgd geheel ontbrak langer in ’t Bestuur zitting te nemenwas zulks niet ’t geval, dan zou hg geen oogenblik aar zelen een herkiezing te accepteeren. Voor nieuwe bestuursleden viel daarna de keuze op de h.h. mr. P. C. Andreee, W. Beekhuis, P. Gorter, C. Houwink en N. Wouda. Aangezien de gekozenen niet aan wezig waren, zouden zg schriftelgk met hunne benoeming in kennis worden gesteld. De voorzitter sloot de vergadering met de mededeeling, dat ’t oude bestuur na tuurlijk intact blgft tot de opvolgers hun mandaat aanvaarden. VOETBAL. Uitslag van de Zondag j.l. gehouden voetbalwedstrijden van den Frieschen voet balbond. Sneek »S.V.G.<»V.V.G.< Gorredgk: Terrein afgekeurd. Bolsward »F.C.A.« II»Sneek« II, 04 voor Sneek. Leeuwarden: «Friesland* II>Amicitia< Workum, 14 voor Workum. Friesche ElftalFrisia-Combinatie 52. Op de Wilhelminabaan te Leeuwarden speelde het Bonds-EIftal een oefenwedstrijd tegen een sterke Frisia-Combinatie. De uitslag was een 52 overwinning voor het Friesche Elftal. Het bedoeld elftal speelde met 3 inval lers, voor de heeren Gerritsma, (F.C.A Dulfer, (L.S C.) en Koerts (R.G.) MOLKWERUM. De heer J. J. Wal- dendorp, cand. te Groningen, heeft het be roep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1