Ou Europeesche Oorlog Kort gemengd Nieuws. Per Telegraaf. Handels- en Marktberichten. 407e ISed. Staatsloterij. 30 - Kort oorlogsnieuws» 1 en Geboren Febr. 1915. van f 70. heden - 180 sneeuwval en p wen te gebruiken sneeuw te ruimen. 7774 10933 15292 15394 7775 10945 15297 16399 7831 10949 15337 16432 35 8 8 14 50 Geboren Bloemhof. Gehuwd 19 jr. iet itef St.-Anna- telegrafie k per 1/1 kilo. besluit zijn bezwaren ingekomen van Burg, en Weth. van Bolsward en Gedep. Staten van Overijsel. Waar het hier echter een proefne- neming gold, konden Gedep. Staten van Fries land geen vrijheid vinden hunne goedkeuring aan het raadsbesluit te onthouden. OOSTERZfiE. Ds. S. G. de Graaf al naar 88 maal werden artikelen uitgeleend. Verslag werd uitgebracht van dein 1914 te Leeuwarden gehouden provinciale verga dering. Tot bestuurslid is herkozen de heer P. de Jager. De afvaardiging ter provinciale vergadering is aan het bestuur overgelaten. De begrooting voor 1915 werd opgemaakt in ontvang en uitgaaf op f325. Voor 1915 zullen aangekocht wordeneen nieuwe ligtent van asbest, een nieuw tweepersoons ledikant, nieuw hospitaaldoek, een nieuw windkussen en 3 stuks drinkglazen. Overreden. OUDEHASKE, 22 Febr. Hedenmiddag is het 6-jarig zoontje van den heer Ploeg- ■dra alhier door den stoomtram overreden. Het is ter verpleging naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Een vondst. LEMMER, 22 Febr. De timmerman J. Dosven van hier, werkzaam by >Lemster- hoek«, zag aldaar iets in zee dryven. Hp ging er heen en haalde een, voor hem on bekend voorwerp uit het water. Den luite nant van het,Detachement alhier, met dez- vondst in kennis gesteld, bleek dat het eer I instrument was dat waarschynlyk uit ee< vliegtuig is gevallen, om te constateeren uit welke richting de wind komt. Het had I ie vorm van een kleine luchtballon waar onder een electrische battery is bevestigd LEMMER. De afgeloopen week is alhie- in 't geheel 23000 pond spiering en 6 tal I haring aangevoerd. Voor de spiering is 4 ets. per pond, en voor de haring 4 ct. per stuk besomd. Lemmer nachtboot gestrand. LEMMER, 23 Febr. (Per Tel.) De Lemmer I nachtboot „Lemmer” is hedenmorgen ten ge- I volge mist op Urk gestrand. De nachtboot Groningen IV is van hier vertrokken ter as- I1 sistentie. 11 WOUDSEND, 23 Febr. Ds. H. Berg alhier heeft voor het beroep naar de Doops-I gezinde Gemeente te Irnsum bedankt. HEEG, 22 Febr. Hedenavond kwam in „Silo” i alhier het Steuncomité „Heeg” in vergadering 1 bijeen. Besloten werd onder meer af te zien 11 van het plan „Oude Schatting-verharding”, 11 het instellen van de wacht en het aankoopen van levensmiddelen en kleeren. Voorts om te I onderzoeken het voorstel vischaankoop voor volksvoeding en om de geldelijke bijdragen aan 11 te wenden tot ondersteuning van hen, die ten-1 gevolge van den oorlog reeds schade onder- 11 vonden hebben. De Leeuwarder voormarkt. Ged. Staten van Friesland hebben goedge-1 keurd het raadsbesluit van Leeuwarden tot het I 1 instellen, bij wijze van proef, van een voor- 11 - 285 - - - 100 - 14 WEENEN, 22 Februari. (Officieel.) In de Karpathen ondernemen de Russen tal van aan vallen die op ’t westelijk gedeelte van het front ook ’s nachts voortduren. Zij zijn tot dusver alle onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten zuiden van den Djnestr ontwikkelen zich gevechten van grooten omvang. Een sterke vijandelijke troepenmacht is gisteren na lan gen strijd teruggeslagen. Wij hebben daarbij 2000 Russen gevangen genomen, vier kanon nen en veel oorlogstuig buitgemaakt. Het in een Russisch communiqué onjuist genoemde aantal van 29000 krijgsgevangenen, door onze troepen tot voor eenige dagen sedert einde Januari gemaakt, is midderwijl tot 64 officieren en 40806 man gestegen. Bovendien zijn 34 machinegeweren en negen stukken ge schut buitgemaakt. BERLIJN, officieel 23 Febr. De vesting Calais is door ons met bommen bestookt. Bij Perthes deden de Franschen met zwakkere krachten opnieuw aanvallen die mislukten. In de Vogezen veroverden wij stormenderhand de Sattelkopf ten N. van Mühlbach. Een door de Russen met samengetrokken krachten vanuit Grodno ondernomen aanval werd onder vernietigende verliezen afgeslagen. Het aantal der in Oost Pruisen veroverde kanonnen is tot 300 gestegen. Bij Plock vor derden wij verder. Ten Z. van de Weichsel werd een aanval der Russen afgeslagen. DEN HAAG, 23 Febr. Binnenkort is te verwachten verbod van uitvoer van Voederbieten, mangelwortelen, knolrapen, paarden- penen (ook in gebroken of geconser- veerden toestand) en van aardappelmeel. PETROGRAD, Off. 22 Feb. Aan de Narew- linie werden afzonderlijke gevechten geleverd waaraan de vestingartillerie een werkzaam aan deel neemt. Bij Plonsk maakten wij 500 Duitschers krijgs gevangen. In Oost-Galicië wierpen wij twee vijandelijke brigades terug, namen 1500 man gevangen en maakten veel mitrailleurs buit. AMSTERDAM, 23 Febr. Het stoomschip Zaanstroom der Holl. St. Mij. is uitgevaren, nadat de bemanning genoegen had genomen met een toeslag van f 5 op het weekloon. Auto-ongeluk. ROTTERDAM, 23 Febr. Een auto der fa. O. uit Den Haag is in de Koningshaven gereden. De chauffeur C. S. verdronk. PARIJS, 23 Febr. Reims is gebombardeerd. Verscheidene personen zijn gedood, die aldus moesten boeten voor de nederlagen door de Duitschers de laatste dagen geleden. Twee aanvallen der Duitschers zijn afgeslagen. Bij Eparges bezitten wij thans alle stellingen van den vijand. Wij hebben een groot aantal ge vangenen gemaakt. In Elzas vorderen wij eveneens. brood. Bij onderzoek is thans gebleken, dat het hun alleen om wittebrood te doen was. Zij krijgen nl. steeds een witte en een bruine boterham tegelijk. De witte werd opgegeten, doch het bruinbrood werd verstopt. Óp alle plaatsen, die daarvoor maar eenigszins in aan merking kwamen, vond men boterhammen, kilo’s kostelijk brood. De eenige perkament-fabriek in ons land, die van de firma Elzas te Borculo, waar per kament vervaardigd wordt voor trommels ten behoeve van de buitenlandsche legers, zal bin nen enkele dagen stop gezet moeten worden wegens gebrek aan grondstoffen. De kalfsvel len die daarvoor gebruikt worden, moeten uit Rusland komen, wat nu onmogelijk is. De overheid van de Duitsche stad Pots dam besloot, bij het tegenwoordige gebrek aan mannelijke arbeidskrachten, in het vervolg bij gladde straten, werklooze vrou- i om zand te strooien De vrouwen zullen een loon van twee mark per dag ontvangen. Te Franeker is het lijk van een 60- opgehaald. Geen enkel herkennings- De linkerbenedenarm Prijzen vette Koeien 36 a 40 et., vette Kalveren a ct., vette Varkens 36 40 ct„ Biggen Londen 27 a 29 ct., alles 4280 4325 6624 7776 7811 7821'18534 MET NIETEN. 3153 4292 4992 3179 4299 6617 4276 4323 6652 4290 4391 6666 10911 15282 15350 18507 SNEEK, 23 Febr. ’15. Boter aanvoer 0/4, 2/g vaten. Marktprijs le keur f56.00 .J en wel: prijs f 160 tot f 270 De strijd in Oost-Pruisen. De overwinning door de Duitschers in Oost Pruisen behaald blijkt nog al weer grooter te zijn. Het laatste Duitsche communiqué meldt daaromtrent „De geheele buit uit den winterveldélag in Masuren stijgt tot op heden op 7 generaals, meer dan 100.(00 man, meer dan 150 kanon nen en een hosveelheid materieel van allerlei aard met inbegrip van machinegeweren, die bij benadering nog niet te overzien is. Zware kanonnen en nunitie werden door den vijand in vele gevallen begraven of in de meren ge worpen. Zoo werden gisteren bij Lötzen in het Widminner meer 8 zware kanonnen door ons opgegravei of uit het water gehaald. Het 10de Rissische leger van generaal baron Sievers kan dis als volkomen vernietigd be schouwd wordm”. Het Russiscl bericht erkent de tegenslag in eene uitvoerig» mededeeling. Uit datzelfdi bericht blijkt dat de Russen in Oostenrijk cp de meeste plaatsen weer stand houden. Zij lebben er in de laatste dagen weer eenige luizenden gevangenen gemaakt en ontkennen de juistheid der Oostenrijksche berichten waain werd medegedeeld dat er 12000 Russen gevangen zouden zijn genomen. DuitscHand’s luchtschepen. Duitschland is niet gelukkig met zijn lucht schepen. Weik van groote militaire waarde schijnen zij rog niet gedaan te hebben en vele dezer gewarten zijn op hun tochten ver gaan. De afdeling marineluchtschepen is meq aan de van der jarig man bewijs was te vinden. ontbrak en ook het hoofd was vreeselijk ver minkt, vermoedelijk veroorzaakt door de schroe- I ven der stoombooten. De mededeelingen der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen vermelden, dat de rekening en verantwoording van het hoofd bestuur over het dienstjaar 19131914 door de commissie van art. 41 der wet nagezien en accoord bevonden is. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f 6392.56 het tekort werd op f23.400 geraamd. Firma’s in de Vereenigde Staten lever den in December aan Engeland en Frankrijk: o,a. 30687 paarden, 1299 duto’s, 251000 paar schoenen en byha 16 milioen pond spek. Van dit alles is het grootste deel voor de legers der verbondenen bestemd. Te Berlijn is gisteren het broodkaarten stelsel in werking getreden. In het Beneden-.Wezer-en Eemsgebied, in Oost-Friesland, zijn van overheidswege maatregelen getroffen, om aan de slapte in het bouwbedrijf voor timmerlieden en metse laars enz f tegemoet te komen van huizen enz. geld beschikbaar gesteld. Sedert Donderdag zijn eiken dag in Oost-Friesland vele krijgsgevangenen aange komen, om daar bij de verschillende kampen te worden ingedeeld. Allen worden in het veen of bij den aanleg van wegen aan het werk gezet. De Zweedsche regeering heeft reeds kon- trakten gesloten* voor den aankoop van 60,000 ton graan in het buitenland. De proviandcom- markt voor groot vee op Donderdagmiddag I missie stelt voor, er 30,000 ton bij te koopen. van half Maart tot half Mei 1915. Tegen dat Uit Rusland zal 11.000 ton tarwe komen. Het Noorsche stoomschip Belridge, datter van Dover schade had beloopen, is Nederlandsche sleepboot Thamesha- Vereeniging le keur f a f Fabneksboter. Aanvoer l/8, 5/g vaten. Marktprys le keur f 56.00. Noteenng van de Commissie der Ver. van Boter- en Kaashandelaren in Friesland 56.—. Kaasaanvoer K. G. Pry's f VEEMARKT. Aan de Veemarkt alhier waren 1855 stuks aangevoerd 94 koeien 50 vette Koeien 4 Vette kalveren 0 Graskalveren 084 Nuchteren Kalveren - 219 Schapen 2 Lammeren 287 Vark. en vet. Biggen - 112 Kleine Biggen 0 Stieren 0 Paarden 3 Bokken en Geiten - Pry'zen vette Koeien 36 h 40 Te Alfen (N. B.) is een landweer man, vader van 5 kinderen, die uit de pro voost ontvluchtte, door een schidwacht dood geschoten. Te Den Haag is de tentoonstelling in »Pulchri Studio< ten voordeele van hei Koninkljjk Nationaal Steuncomité door mi- ninister Treub geopend. Hy waarschuwde tegen verslapping van toewijding en offer vaardigheid, evenals men zich in slaap suste nopens de politieke moeilijkheden, die thans nog evenveel zorg vereischend zyn als in de eerste maanden na het uitbreken van den oorlog. Te Enschede werd in het vroegere R. K. Ziekenhuis, waar Belgische vluchte linven zyn ingebracht, het echtpaar Michiels Braars bewusteloos in hun kamertje ge vonden. De gaskraan stond open. Een ge neeskundige heeft by de vrouw de levens geesten opgewekt, de 74-jarige man bleek overleden. Verboden is de uitvoer van rijwielban- denj.en raapolie. Het 3-jarige zoontje*van den sluiswach ter G. J. van O., te Tiel, wist zich in de slaap kamer zijner ouders meester te maken van een geladen revolver, waarmee het zich spelender wijze door het hoofd schoot. De kleine over leed spoedig. De Belgische vluchtelingen, die te Mid delburg in de school in de Lange Delft ver toeven, leken wel onverzadigbaar, wat brood- voeding betreft. Telkens vroegen zij meer Het Sneeker Muziekcorps. Onder voorzitterschap van den heer P. Schen- kius hield de Ver. „Het Sneeker Muziekcorps” gisteravond haar tweede algemeene vergadering op de bovenzaal van café Hanenburg. In zyn openingswoord bracht de voorzitter hulde aan den Gemeenteraad voor het ver- leenen van f 900 subsidie en aan den nieuwen directeur den heer Jac. N. D. Hoogslag voor hetgeen hy reeds in het belang van het corps heeft verricht. Spr. deed nog mededeeling van enkele maatregelen door den directeur genomen om de vaardigheid van het corps steeds te doen toenemen. Het corps telt thans 24 werkende leden, terwijl nog 6 afzonderlijk geoefend worden. De secretaris, de heer W. v. Bergen bracht zyn jaarverslag uit, waaruit o. a. bleek dat wegens de mobilisatie slechts 5 van de 10 verplichte concerten in 1914 konden worden gegeven. In verband met de mobilisatie moes ten de repetities tijdelijk gestaakt worden. Vóór 1 Januari 1915 telde het corps 21 wer- j kende leden en 8 leerlingen. De voorzitter bracht den heer v. Bergen een woord van dank voor zijn zakelijk verslag. De penningmeester, de heer P. Potma bracht vervolgens het finantieel verslag uit. Ofschoon ook dit jaar een tekort moest worden ge maakt is het zeer aanzienlijk lager dan het vorig jaar. Toen bedroeg het n.l. f263.036 tegen thans slechts f75.065. Aan contributie was in 1914 ontvangen f 385, aan gemeentesubsidie f900, terwijl de totale ontvangsten hadden bedragen f1351. De uit gaven bedroegen f 1426.065. Nadeelig saldo f75.065. De commissie voor het nazien der rekening, bestaande uit de h h. H. D. Minkema, M. Blinde man en H. Ringnalda rapporteerde tot goedkeu ring derjrekening onder dankbetuiging aan den penningm. voor zijn accuraat beheer. De voor- zitter voegde namens de vergadering daaraan nog een hartelijk woord toe. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening over 1915 werden aangewezen de h.h. P. Abbinga, J. W. Boeijenga en L. Kiezebrink. De voorzitter herinnerde er nog aan dat al wijst de rekening over 1914 een nadeelig slot van ruim f75 aan, aan instrumenten aanwezig is voor een waarde van f 142.50. De heer P. Molenaar, het bestuurslid aan de beurt voor periodieke aftreding, werd met op één na algemeene stemmen herbenoemd. De heer P. Abbinga bepleitte bij de rond vraag het houden van een concert op den ver jaardag van H. K. H. Juliana, op 30 April Het bestuur antwoordde dat de Koninklijke verjaardagen inderdaad als zeer geschikte dagen worden beschouwd om een concert te geven. De heer W. v. Bergen sprak de wensch uit dat men zal pogen het corps zooveel mogelijk I te versterken met krachten, die zich uit lief hebber y aansluiten. De heer Blindeman bracht nog eens een woord van dank aan penning-1 meester, het geheele bestuur en directeur voor I hetgeen zij verricht hadden in het belang der vereeniging terwijl hij hoopte dat de burgerij het corps financieel zou blijven steunen. De heer Abbinga sloot jjch hierbij aan. De heer J. W. Boeijenga hoopte dat wan neer de mobilisatie geëindigd is, het Sneeker Muziekcorps de terugkeerende mannen met muziek zou inhalen, welke wensch door het bestuur zal worden overwogen. Hierna sluiting der vergadering. r- Bij het omtrekken van oude palen aan de Zwemschool alhier kwam de timmerknecht W. J. wonende in de Scharnesteeg, in on zachte aanraking met een dommekracht. Zijn neus werd vrij ernstig verwond. Met ingang van 3 Febr. is op verzoek eer vol ontslag verleend aan de hulptelefoniste mej. S. J. Bont vroeger alhier. Een kostbaar beeld. Vele onzer burgers zullen zich herinneren het beeld van Willem de Zwijger, dat lange jaren heeft gestaan in het huis vroeger be woond door den heer G. Jongbloed en waarin thans de zaak van den heer Jos Meijer is ge vestigd. Dit beeld ging in de loop der jaren voor een luttele som over in het bezit van verschillende eigenaars, totdat het tenslotte in het bezit geraakt is van iemand, die het meenam naar Zeeland. Daar werd het opge merkt door een antiquair, die er eenige hon derden guldens voor bood, en die het tenslotte voor die som kreeg. Naar wij' vernemen is dit beeld door dien antiquair weder verkocht voor eenige duizenden guldens. Het moet nl. kenners gebleken zijn dat men hier met een vry kostbaar werk van een oude meester heeft te doen. Benoemd tot onderwijzeres Geref. school te Zaandam, mej. O. Horst, alhier. Overgeplaatst van hier naar Parochie de klerk der posterijen en Hazelhof. HEERENVEEN, 22 Febr. Nuchteren kalverenmarkt. Aanvoer 199 stuks. Handel vlugger voor export. Prjjzen hooger van 7 tot 14 gld. per stuk. HEERENVEEN. Friesche militairen, in Brabant gemobiliseerd, brengen nog steeds kanaries mee. Eerst was de pry's f 2 per stuk, de aftrek was echter zoo groot, dat nu reeds f 4 per stuk betaald wordt. E zyn in Brabant broeders die 1000 en meer vogeltjes verkochten. HEERENVEEN, 22 Februari. Voor het verschaffen van ry wielen, rytuigen enz. aan met verlof gaande militairen, die hier pe> spoor aankomen en verder naar oost en west moeten gaan naar hunne woonplaatsen, is in totaal f 2700 byeen gebracht. Elke week is f 100 noodig. KOUDUM, 22 Febr. De alhier gevestigde afdeeling van het Groene Kruis* hield hare algemeene jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental in 1914 met 26 was vooruitgegaan en thans 227 bedraagt. De ontvangsten met inbegrip van het kassaldo van 1913 ad. f234 20 bedroegen f383 88*, de uitga ven f 180.32*, aldus een batig saldo van f203.56. de ondergang van de L III en L IV, die in den storm van 17 Februari ontredderd op de Deensche kust gedaald zijn, vrijwel vernietigd. De L IV is een van de nieuwste, zoo niet het nieuwste luchtschip van de Duitsche marine. Het Deutsche Taschenbuch der Luftflotten voor 1915 bevat geen bijzonderheden erover, omdat bij het uitbreken van den oorlog de openbaar making van zulke bijzonderheden door de mili taire overheid verboden is. Mogelijk echter zijn er sedert dien ook weer grootere lucht schepen met nieuwe verbeteringen voor de Duitsche marine gebouwd. Over de L III, de voorgangster van de LIV, vinden wij de volgende bijzonderheden ver meld. Zij had een ruimte-inhoud van 23.000 M3, een lengte van 158 M. en een middellijn van 22.5 M. De snelheid bedroeg 76 K.M., per uur de motoren hadden een vermogen van 600 P.K. De LI en L II waren reeds in den loop van 1913 verongelukt. Wat de L III en L IV betreft, de beman ning der L III vernietigde dit luchtschip met bommen toen het in ontredderden toestand een rij villa’s van een Deensche badplaats, waar het aandreef, dreigde te vernielen. De beman ning is gered. De L. IV dreef eveneens bij de Deensche kust aan. 12 man der bemanning redden zich door in zee te springen vanwaar zij het strand bereikten. 4 man verdwenen met het toen lichter geworden stuurlooze luchtschip in het luchtruim. Zij zijn vermoedelijk omgekomen. De oorlog tegen de koopvaarders. De oorlog door Duitschland tegen de koop vaardij der bondgenooten begonnen is in vol len gang. 18 Februari heeft een Duitsche duikboot het Fransche stoomschip Dinorah 16 mij] bui ten Dieppe getorpedeerd. Ofschoon het schip een gat in den romp kreeg, heeft men het drijvende kunnen houden. Met behulp van visschersvaartuigen heeft het ’s middags Dieppe kunnen bereiken, waar het zijn lading heeft gelost. 19 Februari is het Engelsche stoomschip Cambank uit Cardiff uit de kust van Anglesea (dus in de lersche zee) zonder voorafgaande waarschuwing door een Duitsche Duikboot ge torpedeerd. Drie leden der bemanning zijn door de ontploffing gedood, twee zijn verdron- - ken bij het springen in een boot, de andere die tijdens den oorlog is ingetreden, opvarenden zijn gered. i komen.^Er wordt voor den^bouw J)e Cambank, jn 1899 gebouwd mat 3112 ton bruto, 1990 netto. 20 Februari is een Engelsch kolenschip in de lersche zee het slachtoffer van een Duit sche duikboot geworden, de bemanning mocht zich in de booten redden. Ook een neutraal schip zou volgens de En gelsche admiraliteit reeds door een Duitsche onderzeeër getroffen zijn, nl. het Noorsche stoomschip Belridge dat bij Dover aan de grond is geraakt met een groot gat in den boeg. Stukken van een torpedo zouden daarin gevonden zyn. Tot volle klaarheid is deze zaak echter nog niet gekomen. Nog wordt gemeld uit Hamburg dat de Hamburger Nachrichten uit Stockholm ver neemt, dat een Engelsch transportschip met 000 man troepen in het Kanaal in den grond is geboord. Dit bericht is echter niet bevestigd. Intusschen heeft ook een der nog altijd in do Atlcntieehe Oceaan rondzworvende Duit sche hulpkruisers, de Kronprinz Wilhelm, de Engelsche koopvaardijvloot weer heel wat schade gedaan. Het heeft 5 schepen in den grond geboord met een totale inhoud vanpl.m. 18000 ton. Bemanning en passagiers werden met een Duitschen koopvaardijschip naar Buenos Aires in Argentinië gezonden en aan land ge zet. Dit Duitsche schip (5300 ton) kon daarna niet tijdig meer de haven verlaten en is er geïnterneerd. De verongelukte Duitsche luchtschepen. lijst bracht Vet^totaa^a^taV^g^sne^veldmi” ?e eisch vaE‘fraaf,Plate.“’ den gangvoerder van d de L IV, het tweede Duitsche manne-iuchtschip, dat op de Deensche kunst is gestrand, om niet geïnterneerd te worden, aangezien hij en zijn mannen ongewapend aan wal zyn gekomen, is afgewezen. Men houdt het er voor, dat de vier man, die er niet in slaagden uit de schuitjes te springen en met het lichter geworden lucht schip weer opstegen, verongelukt zyn, aange zien het luchtschip weer naar zee dreef en de sneeuw het omhulsel zoo zwaar had gemaakt, dat het niet lang meer boven water zou kun nen blijven. Volgens nadere berichten heeft de beman- ning van het eerste luchtschip, de L III, eerst een kwartier na de landing het luchtschip in brand gestoken. Een Deensch blad meldt, dat de bemanning van beide luchtschepen vertelt, dat zij aan den aanval op Yarmouth enz. hadden deelgenomen. Het zal wel geen toeval zyn, dat de twee luchtschepen daags vóór den 18en op de Deen sche kust zijn verschenen. Het Deensch blad vermoedt, dat zij hun rol hadden te vervullen in de afsluiting van de wateren om Engeland. De vele luchtschepen, die Duitschland gedu rende den oorlog kan hebben gebouwd, zullen wel tot taak hebben de schepen, die naar En geland koers zetten, in het oog te houden en zoo noodig en mogelijk met bommen te be stoken. Gestikt. LEERDAM, 23 Febr. Gisteravond werd een dronken zwerver alhier in den toren opge sloten. Om 9 uur bemerkte de op wacht staande landweerman licht in den toren. Bij onderzoek bleek het stroo in brand geraakt te zijn. De zwerver is gestikt. ROTTERDAM, 23 Febr. Het personeel heeft besloten bij de Mij. tot Expl. van Staatsspoor wegen en by de Ned. Centraal Sp. Mij. aan te dringen op een verhooging van het week loon met f2 voor allen die f1500 of minder per jaar salaris genieten. Algeheels mobilisatie in Japan. St. PETERSBURG, 23 Febr. De Russische bladen melden Japan heeft, nadat reeds 4 lichtingen waren opgeroepen, het mobilisatie- bevel uitgestrekt tot de landweer. De Japan- sche gezant te Peking overhandigde aan zijn collega’s aldaar een verklaring volgens welke Japan alleen bedoelt China economisch vooruit te brengen. PARIJS, 23 Febr. (N. Y. Herald.) President Wilson heeft de Chineesche gezant te Was hington ontvangen. Deze riep zijn vredelie vende bemiddeling in in het conflict tusschen China en Japan. Eerst de volgende week zal de president antwoord geven, nadat ook de Japansche gezant gehoord is. SNEEK Van 1922 Febr. Tryntje dv Jan Nauta en Geertje Theunis Sterk 24 jr. en Roelofje Lens WIJMBRIT3ERADEEL. van 1923 Febr. Bauke zv Gabe v. d. Bosch en Pietje Visser te Woudeend. Foppe Arend zv Augustinus Lijcklema Nijeholt en Rijkje Keulen te Wolsum. Janke dv Arend Bergstra en Antje de Boer te IJpe- colsga. Harmen zv Sjjbren Wiersma en Meintje Landman te Hommerts. Kerst zv Lucas Benckens en Johanna Carolina Louiza Velzen te IJsbrechtum. Maria Elizabeth dv Anne Walta en Hendrik Agricole te Westhem. Overleden: Hijlke Visserman 90 jr. wed. v. Rinske van Sluis te Heeg. Rintje de Vries 79 jr. wedn. v. Sijtske de Jong te Woudeend (overleden te Zwolle.) Johannes v. d. Schuit 71 jr. echtg. v. Johanna v. d Pal te Westhem (overleden te Greonterp.) Dubbeld Samplonius 5 mnd. zv Bouwe Samplonius en Minke de Boer te Hommerts. COLLECTE FRIESLAND. VIJFDE KLASSE 13e Trekking Maandag 22 3072 f 100 000 18532 f 400. Prijze hoogte door een ven binnengesleept. Een Zeppelin heeft bommen op Calais geworpen. Er zijn 5 bewoners gedood. hier heeft bedankt voor het beroep naarl,. Pe Duitscheveldpost- zv i n x m I dienst heeft meegedeeld dat de veldpost on- de Geref. Gem. te Tzummarum. langs op ééa da| van het vaderland £aar het WORKUM. De classis Workum der I front en omgekeerd 11 millioen zendingen Ger. Kerken heeft met 1 Maart a.s. emeri-1 heeft bezorgd. ,taat verleend aan ds. G. P. Oberman. I De geheele Duitsche pers drukt haar Het Staphorster boertje levendige vreugde uit over den uitslag van veroordeeld I den Oost-Pruisischen slag. De Kantonrechter te Steenwyk heeft P Het Giornale d’Italia verzekert, dat de Hei- S., het Staphorster boertje, wegens he pge Stoel een vredesvoorstel heeft gedaan aan onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, twee I de Duitsche Regeering. maal gepleegd, overeenkomstig den eisch I Het aantal Pruisische doktoren, tot veroordeeld tot tweemaal f300 boete, subn. dusver in Pruisische verlieslijsten vermeld, tweemaal 25 dagen hechtenis. de 500 overschreden. De 145ste Pruisische De Duitsche duikbooten! I gestorven, gewond of gevangen genomen) op In Noorwegen, Denemarken, Italië en ook 507. in ons land weigerden in enkele havens de Ult W(jenen worJt 1(J dgt het zeelieden uit te varen wanneer een ruimer I v r loon hen niet eenigszins schadeloos stelde voor H8 “ur van „het weduwen- en weezenfonds het grooter risico dat zij loopen door de be- besloten heeft een houten ruiterstandbeeld kende Duitsche verklaring. °P ‘e nchten, dat met 500.000 kleine spykers O.a. weigert de bemanning van het schip I moet beslagen worden. Ieder, die er zoo’n „Amstelstroom” der Holl. Stoomb. Mij te Am-1 ipyker wil inslaan, moet daarvoor 50 cent sterdam te vertrekken. betalen. De opbrengst is voor genoemd f >nds bestemd. te i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2