EN, De Europeesche Oorlog. II. I) Westerhof’s Koffie MEUBELFABRIEK „NEDERLANDS’ DE VRIES, Opticus - MEPPEL is a.s. Dinsdag TL Maart in ’t Hotel SCHRAM te Smeek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. RECLAME KOLOM. BEHANGCRZ Preanger Java Letter B No. 1 te T0 62 54 50 Nieuwstijdingen. Rechtbank Heerenveen. Ct. n- Za I J 5" J.rt.HUIZINGA r GRONINGEN i 1M ffl He NIEUWE SNEEKER COURANT Nb. ra Mai 27 Fttari 1915 OM- 9 graan en Februari 1915 zjjn aangevoerd de volgende 9 J. be- zich en age JN, >en uit, dat de h.h. F H na het ren ;en is van ma- 188.397.870 KG. 18 033 109 23.108.290 oeg )A. ek. en Het vijftig-jarig bestaan der H. B. S. ng. v," in- en .n- r,“ ter ng iw 'k. zij dt >n. iet 18- 0D id ist 0“ ril w 262.227.779 K.G. 2.322.076 15.871.267 loopen uur In sehen toestand in 1915, door den Mm. tegen dpijn. loofd- i ver- ons a aeons IOM. i Dro- wordt angst OOM, TCLtrOON N! 112. I wege aangekocht de volgende hoeveelheden veevoeder Maïs Lijnkoeken Gerst Waar noodig, is er door uitvoerverboden gezorgd dat belangrijke voedingsartikelen niet te schaarsch werden. De nota eindigt als volgt: De economische toestand geeft nog steeds groote zorgen. Nauwlettend toezicht op het geheele gebied van onzen landbouw, njj- «erheid en handel bljjft dringend noodig. Gsen maatregel mag verzuimd worden om verergering van den toestand te voorkomen voortdurend bljjft het voor de regeering plicht, alles te doen, wat slechts eenigszins mogeljjk is om verbetering in het leven te roepen. men de toekomst met vertrouwen ingaan. De duikboot- en mljnoorlog. Engelands koopvaardijvloot heeft door het optreden der Duitsche onderzeeërs we der eenige verliezen geleden. Het Engelsch stoomschip Deptford is Woensdag in de Noordzee voor Scarborough gezonken, naar de bemanning gelooft, door een torpedo. De bemanning, met uitzonde ring van één man, is gered door een pas sagiersschip. (De Deptford mat bruto 1208 ton, netto 703. Het schip was gebouwd te Blyth in 1912 en behoorde aan de reederij W. Cory and Son Ltd. ie Londen.) De Engelsche stoomschepen Rio Parana, met bestemming naar Porto Ferrajo (Elba), en Harpalion, op weg naar Newport News, zijn getorpedeerd en gezonken bij Beachy Head De bemanningen zijn gered met uitzon dering van drie Chineezen aan boord van de Harpalion, die door de ontploffing ge dood werden. (Er zijn verschillende schepen van den naam Parana. Eén daarvan, een schip van 4182 ton, behoort aan de Royal Mail Steam Packet Co. te Belfast en is in 1904 een schip van J. C. Har in 1910 ge- Namens de commissie van Toezicht op het M. O. voerde vervolgens de heer Dr. Bouma het woord, die er aan herinnerde op hoe ge zellige en feestelijke wijze in 1889 het 25-jarig bestaan der school is herdacht. Toen vierde de burgerij het feest mede. Toen leefden ech ter de oprichters der school nog, de pioniers die Sneek een van de eerste Hoogere Burger scholen in den lande bezorgden, toen ook was de positie van het M. O. nog niet zoo geves tigd als thans. De oprichters der school zijn verdwenen, de H. B. S. heeft zich een vaste positie ver worven, en ook de ideeën hebben zich gewij zigd. Meer dan vroeger let men thans bij alles wat men doet op het sociaal belang, op het belang der minder gegoeden. Toen de commissie van Toezicht dan ook had te overwegen op welke wijze het 50-jarig bestaan der H. B. S. zou worden gevierd, besefte zij dat deze viering om al de boven genoemde redenen een ander karakter zou dra gen dan die van het 25-jarig jubileum. Met genoegen constateeit Spr. dat de „commissie tot herdenking van het 50-jarig bestaan” zich met die opvatting heeft vereenigd en al lieten dan de finantiën het instellen van een studie fonds voor minvermogenden niet toe, bij de keus der geschenken toch zooveel mogelijk deze lijn heeft gevolgd. Spr. brengt de commissie tot herdenking van het 50-jarig bestaan een hart olijk woord van dank voor de wijze waarop zij haar taak volbracht. Spr. hoopt zelfs dat die taak nog niet geëindigd is, doch dat de commissie bij verbetering der tijdsomstandigheden alsnog ge legenheid zal vinden het 50-jarig jubileum der H. B. S. op eenigszins feestelijke wijze te doen vieren. (Applaus.) paalde industrieën, de toestand niet gunstig. Welke kolossale hoeveelheden g“*' veevoeder de regeering sedert Augustus mkocht, bljjkt uit de volgende cijfers. Tot pt i__>-t r i hoeveelheden Tarwe Rogge Tarwebloem Bovendien werden nog van regeerings- De Burgemeester, vervolgens het woord ver krijgend, herinnert er aan dat zijn ambt niet in alle opzichten prettig en pleizierig is. Op oogenblikken, als er thans een is aangebroken, is men er echter trotsch op hoofd der gemeente te zijn. Al moesten wegens de tijdsomstan digheden de feestelijkheden achterwege blijven, Spr. gelooft dat de Commissie in de keuze der geschenken, waardoor thans alleen het 50-jarig bestaan der H. B. S. wordt herdacht, zeer ge lukkig is geweest. De Directeurskamer kan werkelijk niet op veel weelde bogen en vermoe delijk heeft de vroegere leeraarskamer een ge zelliger aanblik gehad dan de tegenwoordige. Bij de misschien te lang uitgebleven uitbrei ding van de school, getroostten de leeraren zich echter eenige opoffering in het belang van het onderwijs. Ten zeerste ingenomen is Spr. ook met het idee der commissie ten opzichte van de biblio theek. Spr. gelooft dat deze schenking, breken betere tijden aan, wellicht een goede uitwer king zal hebben op het gemeentebestuur, zoo- dat op de begroeting der H. B. 8. volgende jaren eens een postje voor de bibliotheek zal kunnen worden gebracht. Met oprechten dank aanvaardt Spr. namens de gemeente de geschenken ten dienste van de H. B S. onder voorwaarde alleen dat, mocht een wetsverandering eventueel een wijziging in de H. B. S. brengen, de cadeaux ook aan de nieuwe inrichting zullen ten goede komen. (Applaus.) De Directeur dankte den heer Dr. Bouma voor de woorden van lof door hem gespro ken. Van dien lof komt ook de Commissie van Toezicht en het Dagelijksch Bestuur een deel toe. De verstandhouding tusschen beide col leges en het corps leeraren is zoo goed, dat deze aangename samenwerking wel tot goede resultaten voor het onderwijs moet leiden Met een woord van dank aan de aanwezigen voor de door hen betoonde belangstelling sloot Dr. Ament de bijeenkomst. Van de gelegenheid welke den aanwezigen geschonken werd om de cadeaux te bezichtigen werd een druk .gebruik gemaakt. De Directeur der school, de heer Dr. B. Sijpkens, verkrijgt alsnu het woord, om de geschenken, aan den Burgemeester als hoofd der gemeente aangeboden, ook voor de school te aanvaarden. Dat Spr. bij het met de com missie gepleegde overleg, het mooiste stuk voor de Directeurskamer heeft bedongen, zal men hem niet kwalijk nemen. Veel weelde heerscht er niet, maar de instem ming waarmee de Voorzitter van het Dage lijksch Bestuur der gemeente dit geschenk begroet, geeft Spr. hoop dat er nog wel meer aan de directeurskamer zal worden gedaan. Wat de encyclopaedie betreft, Spr. is over tuigd dat deze haar dienst zal doen en spreekt de wensch uit dat dit werk een begin moge worden van een leerarenbibliotheek, die men op de meeste scholen al heeft. Ook het geld, op het spaarbankboekje ge bracht, zal zijn rente wel opbrengen, niet op de Spaarbank, maar in de leerlingen-bibliotheek, die, Spr. kan dit stellig verzekeren, wat de inhoud betreft, goed is, al kan zij aanmerkelijk aangevuld worden. Maken de leerlingen nu reeds flink gebruik van deze bibliotheek, 1200 boeken worden per jaar uitgeleend) wanneer zij met werken, gekocht voor de gel den van het spaarbankboekje, op zaakkundige wijze is aangevuld, zal dit gebruik stellig nog grooter worden. Dat de aanvulling zaakkundig zal geschieden, daarvoor durven Spr. en leeraren de verantwoordelijkheid wel op zich nemen. Spr. drukt er ten slotte zijn spijt over een winter zonder ijs de commissie heeft gedwon gen af te zien van haar plannen om de leer lingen een feestavond aan te bieden, want al behoort Spr. niet tot die menschen, die steeds de leerlingen der H. B. S. beklagen omdat zij zoo hard moeten werken, hij had hun gaarne een prettigen avond gegund. Spr. eindigt zijn rede met de commissie na mens de school hartelijk dank te zeggen voor hare geschenken. (Applaus.) De heer D r. Bouma gelooft dat hij deze gelegenheid gevoeglijk kan gebruik ken om nog een enkel woord te spreken over den tegenwoordigen toestand van de H. B. S. De school heeft haar ups en downs gehad, het aantal leerlingen is soms klein, soms groot ge weest. Inwendige beroering heeft zich misschien somtijds naar buiten laten merken in de re sultaten van het onderwijs, maar de school verkeert thans in uitstekenden toestand. Dit is te danken aan twee zaken, n.l het goede beleid van den directeur en de uitstekende plichtsbetrachting door de leeraren. Sneek kan trotsch zijn op zijn H B. S. waar van de leerlingen op het laatst gehouden eindexamen de hoogste cijfers behaalden van de H. B. Scholen in de Noordelijke pro vinciën. Met dergelijke resultaten voor oogen, mag PER POND. SNEEK. Door de directie der Ned. Tramweg Mp. is benoemd tot chef van het station Steen- wijk de heer A. J. Bekker, kantoorklerk aan dat station, tot kantoorklerk, standplaats Hee- -r en veen de heer J. Zuidhof, thans gemobili seerd. De machinist 3e klasse te Oosterwolde A. Quarré is bevorderd tot verantwoordelijk machinist en overgeplaatst naar Sneek. Gerechtshof te Leeuwarden. Zitting van Donderdag 25 Februari. Wegens overtreding dar Loterij wet 1905 heeft voor den kantonrechter te Sneek terecht gestaan de 27Jjarige Christiaan Th. J. M., barbier aldaar. Hij werd vrg gespro ken. In appèl werd dit vonnis vernietigo en beklaagde g deelteijjk ontslagen van rechtsvervolging, gedeeltelik vrijgesproken Deze zaak werd in cassatie door ien Hoogen Raad ter berechting en af doening verwezen naar het hof te Leeu warden. Daar kwam ze Donderdag voor. Eisch f 500 boete of 60 dagen hechtenis. Johannes van G„ winkelier te Sneek heeft voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan voor ten verkoop in voorraad heb ben van 4 obligaties a f 10 van „Het Witte Kruis.” Hjj werd vrijgesproken, welk vonnis in appel werd vernietigd met gedeeltelijk- vrijspraak van beklaagde. In cassatie wees de Hooge Raad arrest als in de vorige zaak. Die adv.-generaal rrquireerde schorsing an de zaak tot Donderdag over acht dagen. Aan het hof zal voor dien datum een obli gatie „Witte Kruis" worden overgelegd. Broedermoord, Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep, onder gedeeltelijke vernie- igir g van het vonnis der rechtbank. H. C. J. Wijnoogst veroordeeld tot 10 jaa gevangenisstraf, overeenkomstig het vonnis, wegens poging tot moord, gepleegd op zjjr nroeder Dirk in de ouderlijke woning te Amsterdam. De veroordeelde riep uit, dat hjj onschul dig was en protesteerde, dat bij veroordeeld werd naar aanleiding van bandietenwerk van twee leugenachtige getuigen. Hjj zei, niet in staat te zjjn tot het plegen van de feiten, die hem zjjn ten laste gelegd, zou terstond in cassatie gaan. Zitting van 25 Febr. Mishandeling dooi* een Belg. De geïnterneerde Belgische soldaat N. S., die in het kamp Gaasterland, een zijner ka meraads mishandelde ruzie door kaart spelen is door de rechtbank veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Meineed. Antje T. te Boornbergum, die als getuige charge zich aan meineed schuldig maakte, is heden veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf onder aftrek der preventieve hech tenis. HEERENVEEN, 25 Febr. Bij de heden gehouden nuebteren kalverenmarkt, met 120 stuks aanvoer, misère. De prijzen liepen wel f,8 per stuk terug voor de goede soort. De hoogste prijs was f 11, de middenprijs f8. Voor mindere soorten kreeg men een bod ge lijkstaande met de waarde van den huid! HEMELUMER OLDEPHAERT c.a. Bjj de gehouden stemming ter verkiezing van een lid van den raad der gemeente Heme lumer Oldephaert c.a. zpn de navolgende stemmen uitgebrachtop K. M. Bosma (c.-b.) te Ngega 173 stemmen, S. P. B. Martens (vrjjz.) te Oudega 128 stemmen, Doede D. v. d. Wal (groep vrjja kiezers) te Njjega 107 stemmen. Alzoo herstemming tusschen Bosma en Martens. GAASTERLAND. Bij de gehouden gemeen- teraadsstemming ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den beer Noordwal werd de beer R. Semplonius a. r. gekozen met 263 stemmen. Op den heer H. Luinenburg, die door een groep vrije kiezers was gecandideerd werden 202 stemmen uit gebracht. Het spoorwegverkeer. Met ingang van 1 Maart zullen op de ‘jjn SneekStavoren nog twee treinen wor den inge'egd, en wel een trein van Sneek naar Stavoren vertrek 9 uur 24 ’s morgens, aankomst 10 uur 11. Deze trein, die op alle stations zal stoppen, liep tot nog toe alleen des Dinsdags, doch zal thans alle dagen loopen behalve Zondags. De tweede trein is een van Stavoren naar Sneek, die tot nog toe alleen des Dinsdags en des Zondags liep en met ingang van 1 Maart alle dagen ook des Zondags, zal gebouwd. De Harpalion is 5867 ton, eigendom van rison Ld. te Londen, en bouwd Reeds vroeger in de week was ook het Engelsche stoomschip Oakby het slacht offer van een duikboot geworden. De ont ploffing aan boord van de Oakby was ge weldig. Stalen balken, weggeslagen platen, luiken vlogen in de lucht. Toch werd nie mand gewond. Het schip werd 13 uren gesleept, voordat het, met het voorschip naar beneden, zonk. De zes mannen, die nog aan boord waren, werden overgenomen. Zoo heeft Engeland dus in de eerste week van het optreden der Duitsche duik- booten reeds heel wat schade geleden. De Engelsche admiraliteit heeft de sche pen thans in enkele deelen der Engelsche wateren bepaalde koersen voorgeschreven, waar zij vermoedelijk onder bescherming der Engelsche oorlogsmarine kunnen varen. lu hoeverre de eerste week van den duikbootenoorlog ook Duitschland verliezen heeft bezorgd, valt niet te zeggen. Volgens een officieele Fransche mede- deeling zou een Fransch oorlogsschip ter hoogte van Boulogne een Duitsche onder zeeër in den grond hebben geboord. Duitschers en Russen. Aan de Oost-Pruisische grens is weinig verandering ingetreden. Niettegenstaande de Russen volgens de Duitsche officieele be richten met verlies van 100.000 man aan gevangenen en 300 kanonnen uit O. Prui sen hebben moeten terugtrekken, schijnen zij voldoende troepen tegenover de daar oprukkende Duitschers te hebben kunnen stellen om deze tegen te houden. De Russen spreken overigens officieel tegen, dat hun verliezen zoo groot zijn als de Duitschers beweren. Hun tiende leger is geenzins vernietigd, zeggen zij. In N. Polen rukten de Duitschers ver der op en veroverden Przascnitz, waar zij 10.000 Russen gevangen namen en 20 ka nonnen veroverden. Elders maakten zij nog 5000 gevangenen. In Polen ten Z. van de Weichsel er kennen de Duitschers een nadeel te heb ben geleden tegen de Russen, die met „vijf voudige overmacht” oprukten en de stelling Mogely (Westel. oever van de Rawka) namen. Uit de Karpathen geen nieuws, evenmin als uit Frankrijk. In het H. B. S.-gebouw had Woensdagmid dag drie uur de overdracht aan de school plaats van de herinneringsgeschenken door de „Commissié tot herdenking van het 50-jarig bestaan der H. B. 8.” aangeschaft uit de door haar ingezamelde gelden. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente was vertegenwoordigd door den heer P. J. de Hoop, Burgemeester en den heer P. Sikkes, Secretaris der gemeente, terwijl de heer Dr. Bouma, Wethouder, tevens aanwezig was als voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijsvoorts waren aanwezig de leden van de Commissie van Toezicht op het M. O., Directeur en vele Leeraren der school en de leden der Commissie tot her denking van het 50-jarig bestaan de h.h. Dr. Ament, 8. v. d. Horst, N. J. Wouda en J. Houtman. Namens bedoelde Commissie voerde in de eerste plaats het woord Dr. Ament, die de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Spr. stond hier met een gevoel van onzekerheid, daar onder de aanwezigen velen zijn, die grooter recht hebben in deze school het welkom toe te roepen de Burgemeester, als hoofd der ge meente, de Commissie van Toezicht op het M. O., de directeur, die leiding geeft aan het onderwijs, en de leeraren, die het onderwijs geven. Als voorzitter der Commissie tot her denking van het 50-jarig bestaan der H. B. 8. intusschen is Spr. geroepen eenige woorden te spreken. Hij herinnert er aan hoe het deze commissie na persoonlijke aanschrijving van alle oud-leerlingen der inrichting, voor zoover hun adres bekend was, is gelukt een som gelds bjjeen te brengen, al is deze inde verste verte niet voldoende om er mede te vormen een studiefonds voor minvermogende leerlingen. Van dat plan moest dus afstand worden ge daan, evenals van de plannen tot feestviering, welken door de mobilisatie de bodem werd ingeslagen. Al is de toestand niet zoo ongun stig geworden als velen dachten, voor feest vieren is het de tijd niet. Het is Spr. opgevallen, hoe vele jongelui, die deze H. B. S. bezochten, het tot een mooie positie, hetzij hier in Nederland, hetzij in de Koloniën of Amerika hebben gebracht. Van velen hunner zijn giften ingekomen, als be wijs dat zij zich herinnerden de goede dagen te Sneek doorgebracht. Spr. dankt voor de steun bij de werkzaam heden ondervonden van de zijde van het D. B en van de Commissie van Toezicht. In overleg met den directeur werd besloten voor de ontvangen gelden in de eerste plaats een fraaie kast aan te koopen, bestemd voor de directeurskamer, en waarin het archief der school zal worden geborgen. Door een beroep te doen op de talenten van den heer Stapensea slaagde men er in bij den heer Huizinga te Groningen een mooie kast, een sieraad voor de Directeurskamer, aan te schaffen. Hoezeer de school in den loop der jaren ook is vooruit gegaan, de kamer, bestemd voor de leeraren heeft daarin niet gedeeld. De keus der commissie, om het aspect dezer ka mer wat vriendelijker te maken, viel op een kastje, waarin een volledige encyclopaedie en wel een Nederlandsche (Winkler Prins), die niet behoeft achter te staan hij buitenlandsche als Meyer of Brockhaus. Daar van deze ency clopaedie een nieuwe uitgave verschijnt, zijn er thans nog maar enkele deelen in het bezit der commissie, doch op deze wijze verkrijgt men in ieder geval een zeer nieuw werk. Tenslotte wilde de commissie nog iets doen voor de leerlingen. Het bleek haar, dat de bi bliotheek der school wel voor uitbreiding in aanmerking kwam. De commissie besloot dan ook bij de andere geschenken een spaarbankboekje te doen. Uit de som, door haar op dit boekje ge stort, kan de bibliotheek geleidelijk worden aangevuld. Spr. verzoekt thans den Burgemeester als hoofd der gemeente, de geschenken te aanvaar den. De commissie stelt slechts één voor waarde n.l. deze dat de cadeaux nimmer aan hunne bestemming mogen worden onttrokken. Spr. eindigde zijne rede met een woord van dank tot zijne medeleden der commissie de h.h. v. d. Horst, Wouda en Houtman en tot den directeur der school voor hunne mede werking. (Applaus.) en op alle stations stoppen. Vertrek 37 ’s morgens, aankomst 10 uur 26. Friesche Slagershond. Onder voorzitterschap van den heer A. Blok, van Harlingen, is te Leeuwarden een vergadering gehouden van de slagersvereeni- gingen uit de provincie, met het doel een Frieschen Bond op te richten, Dsze kwam tot stand. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. Blok, P. de Jong, E. Ro zenberg, J. Houtman, D. v. d. Vegt en L. Bouma. De nieuwe burgemeester van Amsterdam, De heer J. W. C. TMlegen, directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht te Amsterdam, is met ingang van 15 Maart benoemd tut burgemeester van Amsterdam. De heer Tellegen is 55 jaar oud en be hoort tot de vrgzinnig-democratische partij. Mond- en Klauwzeer. Sedert de vorige opgaven, d.d. 17 Fe bruari zjjn gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd In Gelderland 2 gevallen in Didam en in elk der gemeenten Herwgcen, Eibergen, Heerde en Bergh 1 geval in Noord-Brabant in elk der gemeenten Zesgehuchten en Den Dingen 1 geval in Limburg 2 gevallen te Beegden en in elk der gemeenten Valkenburg, Montfoort en Weert 1 geval; in Utrecht 1 geval te Woudenberg in Overjjsel 2 gevallen te Ambt-Harden- berg in Zu d Holland in elk der gemeenten Zoetermeer, Alphen, Veur, Zegwaard, Wa teringen en Stompwjjk 1 geval. Besmettelijke ziekten. In de week van 17 tot en met 23 Fe bruari kwam de volgende opgave van h-t aantal gevallen van besmetteijjke ziekten uit Friesland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad. Typhus Sneek 1 geval. Roodvonk Haskerland, Leeuwarden en Opsterland elk 1 geval, Weststelhngwerf 5 gevallen. Diphtheritis Gaasterland en Schoterland elk 1 geval. De toestand in Nederland. een nota betri-ffinde den economi- Nederland in Januari van Landbouw, Nij verheid en Handel aan de Tweede Kamer overgelegd, wordt o.m. het volgenden gezegd. Dn binneuschippery heeft over het alge meen niet te klagen. H«t credietwezen herstelde largrjjk. Dn oprichting van de Algemeene Cen trale Middenstandscredietbank begon haren invloed in het belang van den handeldrjj- venden en industrieelen middenstand te doen gevoelen. De vrees voor gebrek aan grondstoffen bjj de textiel-industrie is niet bewaarheid geworden. De slapte in de sigarennjjverheid, heef zich voor een goed deel hersteld. Tegenover deze lichtzjjden staat de groote, voortdurende slapte in enkele bedrijfstakken. Onder deze bljjft de diamantnijverheid het somberste beeld vertoonen. Evenzoo is de bouwnijverheid nog steeds zeer gedruktis de meuHelngverheid nog steeds kwijnende en biedt de kleedingnjj- verheid nog een weinig opwekkend beeld. Ofschoon de toestand niet zonder zorg is, is het wel te verwachten dat de kolen voorziening hier te lande in goede banen zal kunnen worden geleid. In den landbouw is de gang van zaken weder vrjj normaal geworden. De voor naamste bezwaren, waaronder deze gebukt gaat, zjjn het gebrek aan veevoeder, voort vloeiende uit de noodzakelijkheid, om de rogge voor de voeding der menschen te bewaren, en de mais, die daarvoor in de plaats treedt, benevens de moeilijkheid, om voldoenden kunstmest te krjjgen. Mede door gebrek aan veevoeder ging de varkensstapel sterk achteruit, terwjji ook de hoenderteelt zeer belemmerd werd, hetgeen vooral de kleinere landbou wers in de roggestreken benadeelde. Overigens stegen de meeste landbouw producten in prjjs, ook die zooals aardap pelen, voor welke tot op zekere hoogte een uitvoerverbod geldt. De prjjzen der zuivelproducten zjjn hoog. Alles te zamen genomen hebben de land bouwers over het jaar 1914 allerminst te klagen. Zulks is feiteljjk ook het geval met de groentetelers, al zjjn dan ook de verdien sten in de maand Augustus buitengewoon slecht geweest. Bepaald ongunstig zjjn de vooruitzichten voor de bloembollenteelt. Uit de nota blijkt voorts dat de werk loosheid het grootst is te Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Aan de werkloozen wordt in die drie plaatsen resp. per week f61000, f36000 en f13000 door de eom té’s uitg-keeid. Op de kleinere plaatsen is in het algemeen, behoudens eenige uitzonderingen in verband met be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5