I» 5 L, Westerhof’s Koffie Oe Europeesche Oorlog. reclamekolom. II Gezondheidscommissie Sneek. t. ID N ieuwstijd ingen. Preanger Java Letter B No. 1 70 62 54 50 Ct. r> r> ct. r I gï an I I F i 4 PER POND. ffl tt NIEUWE SMffl COURANT Nl HI Ml 5 Mffll 1315 o n •n hier naar Gaasterland J Donderdag gezeteld te vastgesteld, f?“ I e« >ene ikte be- I :ind ;oor ipé, ler aart >r t» lare en ilde leer het ten van wil, het ven u te ftl“ 11 April no. aanschrijvin- om aan den goed vertolkt wer- van Grytsje in het Besloten werd, mochten de vredesonderhan delingen voor 31 Augustus beginnen, een nieuwe vergadering uit te schrijven, waarop over de wijze van feestvieren zal worden beslist. Moge op die vergadering het bezoek der leden grooter zijn! Ons wordt nog meegedeeld dat morgen met den eersten trein weer Baar Antwerpen vertrekken 8 volwassen Belgen en 2 kinderen en dat eerstdaags alle vreemdelingen ons O.B.W. verlaten. tot ;en aart gij de het die wat rie- Vergeldingsmaatregelen. De verbonden mogendheden, in de eerste plaats Engeland en Frankrijk, hebben thans de vergeldingsmaatregelen die zij tegen Duitsch- land, het rijk dat de duikbootenoorlog tegen de Engelshe koopvaardijvloot aankondigde denken te nemen bekendgemaakt. Natuurlijk zijn het harde maatregelen en natuurlijk zouden wij ook bijna zeggen zijn zij alweer in strijd met de belangen, en ver moedelijk ook met de rechten, der kleine naties. Engeland en Frankrijk zullen nl. alle goe deren van Duitschland komende of voor dat land bestemd zijnde al zijn zij ook in neu trale schepen geladen in beslag nemen. Om het onderzoek gemakkelijk te maken zullen alle schepen opgebracht worden naar Engelsche of Fransche havens om daar te worden onder zocht. Men kan zich voorstellen dat deze maatre gel de neutrale scheepvaart alweer zal belem meren. De onzijdige naties zullen dan ook wel protesteeren op welk protest natuurlijk niet zal worden gelet. En in Duitschland zal men wel snuiven van woede! Vermoedelijk ontvingen de Duitschers met neutrale schepen en via neutrale landen nog wel een vrij groote hoeveelheid goederen die door Engeland niet tot contrabande waren verklaard, welke toevoer thans ook afgesne den wordt. SNEEK. Tot predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier is beroepen ds. L. H. v. d. Meijden te Enschedé. Gisteren zijn A vertrokken een 70 landweermannen om aldaar dienst te doen bij ’t interneeringskamp. Met de 20 cursisten moeten hier thans nog een kleine 70 man vertoeven. Vereeniging „Oranje.” In het café van den heer F. Ozinga aan den Lemsterstraatweg hield gisteravond de ver- eeniging „Oranje" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. Abbinga, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De secretaris, de heer J. Boeijenga, las ver volgens de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De zelfde heer bracht het jaarverslag uit, dat kort kon zijn, daar in 1914 geen feest is gehouden in verband met de tijdsomstan- heden. Op 31 Augustus werd door het bestuur een telegram van hulde aan H. M. de Koningin gezonden, die langs telegrafischen weg haar dank daarvoor deed betuigen. Den secretaris werd dank gebracht voor zijn zakelijk verslag. De vereeniging telt naar ter vergadering voorts bleek, thans 300 leden. Waar in 1914 geen feesten werden georga niseerd is de finantieele toestand der vereeni ging beter dan gewoonlijk. Aan contributie werd in 1914 van 311 leden geïnd f340, de uitgaven bedroegen in 1914 f 59.42, het nadeelig saldo van het jaar 1913 f71.465, samen f130.885, zoodat de vereeniging thans in kas heeft f209.125. De commissie tot het nazien der rekening adviseerde deze goed te keuren, hetgeen na een woord van dank aan den penningmeester, den heer P. Potma, voor zijn uitstekend be heer, geschiedde. Tot bestuurslid werd met op één na alge- meene stemmen herkozen de beer M. R, Poulus. Vervolgens werden verschillende besprekin gen gehouden over hetgeen in 1915 door de vereeniging zal worden gedaan. Alleen wan neer de vrede is geteekend of de vredesonder handelingen zijn begonnen zal „Oranje” in 1915 feest vieren. Omtrent de wijze waarop de verjaardag van H. M. dan gevierd zal worden, werden ver schillende plannen door de aanwezigen geop perdgymnastiekfeest, harddraverij, ringrij- derij, enz. troepen aan de Zwarte Zee moeten houden om de Russen die wél over denoodige troepen beschikken een landing te beletten. Bij een dergelijk vereenigd optreden zou de Turk het ongetwijfeld zeer benauwd krijgen want worden de Dardanellen door de Engelsch- Fransehe vloot gepasseerd, dan is het lot van Constantinopel beslist en daarmede misschien ook dat van de Turk in Europa. Rusland krijgt dan via de Dardanellen toe gang tot de Middellandsche zee en kan zijn groote verliezen aan oorlogsmaterieel, in de laatste maanden geleden, weer aanvullen uit de Engelsche tuighuizen. Intusschen: de Dardanellen-forten zullen wel niet in een paar dagen vallen! De Russen en Duitschers. Aan de Oost-Pruisische grens en in Noord- Polen schijnt het de Duitschers weer iets min der voor de wind te gaan. Na de meester lijke zet van Von Hindenburg die hem en den chef van zijn generale staf opnieuw een hooge onderscheiding van Keizer Wilhelm be zorgde hebben ook de Russen groote ver sterkingen aangevoerd, die thans de Duitschers niet zonder succes te lijf gaan. De Russen melden tenminste het gevangennemen van on geveer 6000 Duitschers en de Duitschers spre ken het niet tegen. Van de andere oorlogsterreinen geen nieuws. It Fyfte Gebod. De Afd. Sneek van de Ned. Vereen, t. afsch. v. Alcoh. Dranken hield gisteravond voor eene geheel bezette zaal haar openbare tooneelavond. Opgevoerd werd It fyfte Gebod, een tooneel- stuk in 4 bedrijven door W. Vrijburg. Gelijk de Voorz. in zijn welkomstwoord op merkte, bedoelde dit stuk propaganda voor de afschaffing der drinkgewoonten. Welnu, daar voor leent het ziöh zeer goed. De drank heeft in het huisgezin van Tjallema heel wat onheil gesticht. Maar meer nog heeft het gedrag der kinderen den ouders verdriet gedaan. Het ge heel is dan ook een keurige illustratie van het vijfde gebod Eert uwen vader en uwe moeder, opdat het u welga. En hoe gunstig teekent bij het wangedrag van zoon en doch ter zich af de liefde en zorg van Hendrik en Janke, twee vroegere dienstbaren bij de familie Tjallema, en bij wie ze op hun ouden dag nog een heerlijk tehuis vinden. Het stuk bevat hier en daar enkele drama tische gedeelten, die zeer den. Vooral het optreden derde bedrijf verdient lof. Overigens kwam het ons voor, dat eerst met dit bedrijf de losheid van spel kwam. De eerste twee bedrijven waren van stijfheid niet geheel vrij te pleiten Dat geeft aan dit deel ook zoo iets van gerektheid. Althans het kon ons niet zoo boeien als de laatste helft van het stuk. Daarin waren de helden van ’t verhaal, (inzonderheid vermelden we Janke) weer geheel op dreef. Over 't geheel genomen viel het stuk er bij ’t publiek zeer wel in. Ten slotte werden de aanwezigen nog ver gast op een voordracht „Sjouke kort begrip,” of Sjouke „plezierbraker” en zijn vrouw Pierkje Verschenen voor ’t voetlicht. En op kostelijke wijze wisten ze het publiek te vermaken. ’t Geheel was een mooie avond. Muziek vulde de (wel wat lange) pauzes. Na het openingswoord had de zangvereeniging „De Korenbloem” zich op niet onverdienstelijke wijze laten hooren. We zijn het met den voor zitter eens: Deze vereeniging kan best nog eenige krachten gebruiken. Aan het eind van den avond deelde de voorz. mee, dat velen wegens gebrek aan plaats ruimte genoodzaakt waren geweest terug te keeren. Doch a.s. Zondagavond zal voor deze teleurgestelden en anderen hetzelfde pro gramma nog eens worden afgewerkt. We twij felen niet, of ook dan zal de zaal bezet zijn. HEERENVEEN, 1 Maart. Voor het toe- latings-examen tot de Rijksnormaallessen alhier, hebben zich maar 18 adspiranten aangemeld In den regel was dit getal boven de 30. Waar vele geslaagden van 1 vaste betrekking zijn, neemt de animo, om voor het onderwijs opgeleid te worden, af. HEERENVEEN, 1 Maart. De handel op de nuchteren-kalverenmarkt was heden vrij wat vlugger dan verleden week. De aanvraag voor export was groot en de prijs beduidend hoo- ger, hij liep van 7 tot 13 gld. per stuk. De aanvoer bedroeg 100 stuks. HEERENVEEN, 2 Maart. Gisteren viel het kind van 13 maanden oud van schipper Bing- ding in een test met vuur. Hedenmorgen is het in het ziekenhuis overleden. Voorturnerslessen. HEERENVEEN, 28 Febr. De voorturners- lessen van het Gewest Friesland van het N G. V., verleden jaar door de mobilisatie stop gezet in Augustus, zijn thans weer begonnen. Heden is hier de eerste les gehouden, die zeer druk bezocht was23 clubs hadden afgevaar digden gezonden. Het bleek, dat menig voor- turner gemobiliseerd waszijn plaatsvervanger was nu aanwezig. Er werd met animo ge werkt; vrije oefeningen, paard, brug, rok, rin gen vormden het programhet slotnummer was tremplin-hoogspringen. De les werd geleid door de heeren Rosier te Steen wijk, Dobbinga te Leeuwarden en v. d. Werf te Sneek, leden der technische commissie van het Gewest. Na afloop zijn de functies in die commissie verdeeld. De heer Rosier is aangewezen als voorzitter, de heer Dobbinga als secretaris, mej. Hartstra te Leeuwarden en de heer v. d. Werf als commissarissen. HEEG. Onze plaatsgenoot de heer K. H. Mulder is te Leeuwarden geslaagd voor het examen „lichamelijke geoefendheid bij het reservekader”. HEEG, 1 Maart. In de hedenavond gehou den Bestuursvergadering van het Ziekenfonds „Eendracht maakt Macht” alhier, is besloten het reglement te wijzigen. Voortaan kunnen ook vrouwen en kinderen als trekkende leden aangenomen worden. HEEG, 27 Februari. In de heden gehou den vergadering van leden van de Coöp. Stoom Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” alhier werd onder meer besloten, dat aan het personeel op 60-jarigen leeftijd pensioen verleend wordt. HEEG, 2 Maart. De uitslag van de aanbeste ding van het vervoeren der melk uit de rich ting Hommerts, ten behoeve van de Coöp. Stoom-Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” alhier is, dat van de 8 gegadigden, het werk gedu rende een jaar gegund is aan den heer J. C. F. Rudolphi voor de melk van Osingahuizen en aan D. de Jager voor die van Hommerts. LEMMER, 1 Maart, De afgeloopen week is alhier in 't geheel 8-tal haring en 10.000 pond spiering aangevoerd. Voor de haring werd 4 ct. per stuk en voor de spiering 4 ct. per pond besomd. De Dardanellen Het is dan ernst geworden aan de Darda nellen. Reeds meer dan eens heeft de En- gelsch-Fransche vloot een paar schoten op de eerste Dardanellenforten gelost, maar thans heeft zij hardhandig aangepakt. Nadat zij aan vankelijk met 8 pantserschepen de strijd met de forten aan de Dardanellen-ingang aanbond, heeft zij later versterking ontvangen, zoodat thans voor de Dardanellen liggen 22 pantser schepen en 24 torpedojagers. Onder de pant serschepen zijn geweldig sterke de Queen Elisabeth is, naar wij meenen, een schip van 26000 ton, nieuwste type met 8 kanonnen van 38 cM. Voorts behooren tot het eskader een tiental schepen als de Agamemnon, Triumph, Ir resistible, Suffren en Gaulois, waarvan het klein ste in ieder geval nog 10.000 ton is en het geschut tot het zware 30 cM. kaliber behoort. De vier forten aan den ingang zijn door deze zware scheepsartillerie spoedig ingebeukt zij zijn totaal vernield, met behulp ook van landingsafdeelingen. Slagschepen voeren daarna de Dardanellen binnen, waaruit Engelsche mijnvegers van te voren over een afstand van 4*/2 mijl lengte, de mijnen hadden op- gevischt. Het eigenlijke werk begint echter nu pas, want de Dardanellenengte is 60 K M. lang en 20 K.M. verder dan den ingang lig gen een reeks moderne forten, juist daar waar de zeestraat slechts 1350 M. breed is. Hier zal de aanvallende vloot ongetwijfeld een scherp gevecht hebben te voeren. Toch zullen ook deze forten waarschijnlijk niet tegen de zware scheepsartillerie bestand zijn maar de Tur ken hebben ook een paar honderduizend man troepen in den omtrek van de Dardanellen gereed staan. En daartegen kunnen de lan dingsafdeelingen der vloot niet aan. Onwaar schijnlijk is het niet dat men, blijft de Engelsch- Fransche vloot ernst maken met haar poging de Dardanellen te forceeren, binnenkort zal hooren van het optreden van de Russische Zwarte Zeevloot aan de kust bij Konstantino- pel. De Turken zouden dan naar twee zijden moeten strijden, en het grootste deel van hun oneek. nlijkens de door de Commissie van het gemeentebestuur in afschrift ontvangen maandelijksche rapporten van den deskundige belast met het wateronderzoek der gemeente lijke waterleiding luidde het daarin gegeven attest goed. Een gemiddelde der analyses over het jaar 1914 is als bijlage I aan het verslag toegevoegd. In de vergadering van 25 Juni hield de Heer L. Dokkum eene belangrijke verhande ling over het watervoorzieningsvraagstuk in In hare vergadering van j.l. heeft de Gezondheidscommissie, Sneek, het jaarverslag over 1914 waaraan het volgende is ontleend De samenstelling van de voor de vereeni ging van de gemeenten Sneek, IVijmbntsera- deel, IJlst, Doniawerstal, Sloten en Lemster- land ingestelde Gezondheidscommissie met den zetel Sneek was op 1 Januari 1914 de h.h. Dr. D. H. Posthumus, Arts te Sneek, Voorz.L. Dokkum, Apotheker te SneekA. H. Tromp, Assuradeur, te WoudsendD. van der Leij, Olieslager te Langweer W. Wierda, Notaris, te IJlstF. Postma, Gemeente-opzichter, te WoudsendS. Luiking, lid Provinciale Staten van Friesland, te Lemmer allen leden, met den heer Mr. P. C. Andrea? te Sneek als Seer. De heeren Dr. D. H. Posthumus en L. Dok kum, volgens rooster aan de beurt van aftre ding, werden bij beschikking van. den Com missaris der Koningin in de provincie Fries land van 3 Juni 1914 voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Juli 1914, herbenoemd, met aanwijzing van eerstgenoemde opnieuw als voorzitter. De rekening der commissje over het jaar 1914 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 840. De algemeene toestand der Volksgezondheid kan gunstig worden genoemd. Het aantal overledenen bedroeg in dit jaar in de Gemeente Sneek, 88 mannen en 73 vrouwen, Wymbritseradeel 77 m. en 79 vr., IJlst 11 m. en 11 vr., Doniawerstal 31 m. en 27 vr., Sloten 2 m. en 1 vr. en Lemsterland 31 m. en 33 vr., in alle gemeenten te zamen dus 240 m. en 224 vr., totaal 464. Het verslag doet vervolgens eenige mede- deelingen over eenige klachten, ingekomen over enkele waterloopen en slooten in de gemeente Sneek en schrijft dan over Verzameling en afvoer van vuil. Woudsend. 1. Op een bij schrijven van 19 Februari, ing. no. 41, gedaan verzoek van het bestuur der Vereeniging „Dorpsbelang" te Woudsend om te willen bevorderen dat er een betere rioleering zal komen en dat de ge meenteraad niet dan bij uitzondering de aan wezigheid van mestvaalten, gelegen in de be bouwde kom, zal toestaan, werd bij schrijven van 5 Maart no. 124 geantwoord dat de Com missie in overweging geeft een daartoe strek kend adres aan den raad in te dienen, waarop dan dezerzijds van advies zal worden gediend. 2. Op het bij schrijven van 7 Aug. ing no. 162 gedaan verzoek van Burg, en Weth. om advies op de terreinkeuze voor de inrich ting van eene mestverzamelplaats aan de Oud- vaart, ten Noorden van en aan den grintweg Goenga-Offingawier-Gauw in verband met de invoering van het tonnenstelsel voor die dor pen, werd bij schrijven van 24 Augustus no. 171 bericht, dat de Commissie zich met die terreinkeuze zeer wel kon vereenigen. Onder het hoofd Volkshuisvesting vermeldt het verslag o.m. het volgende Sneek. 1. Op initiatief van den Voorzitter werden door een deskundige woningen opge nomen in Nieuwbuurt, Truffelsteeg en Zuidend Bij schrijven van 7 Januari van Burg, en Weth. ing. no. 9 bereikte daarop de Commissie een verzoek om te willen opgéven welke wo ningen naar haar oordeel voor onbewoonbaar- verklaring in aanmerking kwamen. Na plaat selijk ingesteld onderzoek werd daarop bij schrij ven van 28 Maart no. 143 tot onbewoonbaar verklaring van de woningen als in het als bij lage C aan het verslag toegevoegd afschrift- raadsbesluit geadviseerd. Tevens werd bij schrijven van 148 geadviseerd tot het doen van gen aan enkele huiseigenaren, toestand dat hun woning door meer personen dan de verordening toelaat, bewoond wordt, een einde te maken, welke aanschrijvingen blij kens schrijven van Burg, en Weth. van 15 April ing. 93 zijn geschied. De commissie diende voorts de gemeente Sneek van advies bij verschillende adressen de gemeente Wijmbritseradeel o.a. bij den wo ningbouw te Woudsend, Heeg en Oudega en de gemeente Lemsterland o.a. op een adres van „Volksbelang” tot verhooging van het voor schot van f 40000 tot f 42068. Het verslag bevat voorts een overzicht der in het ressort der commissie voorgekomen ziekten. Blijkens bij de commissie ingekomen berichten van de onderscheidende geneeskun digen in haar ressort, zijn behandeld 70 ge vallen van diphtheritis, waarvan 4 met doo- delijken afloop10 gevallen van roodvonk en één geval van typhus abdominalis, die alle een gunstigen afloop hadden. Voorts vermeldt het verslag over Drinkwatervoorziening o.a. nog het volgende Sneek. Blijkens de door de Commissie deze provincie waaraan het volgende zij ont leend Het water dat thans als drinkwater in Fries land gebruikt wordt, is behalve voor de ge meenten Leeuwarden en Sneek, die een eigen waterleiding bezitten, boofdzakelijk regenwater en put- (zak)water. Uit een honderdtal analyses van beide soor ten uit alle deelen van Friesland afkomstig, blijkt duidelijk de ongeschiktheid van dit wa ter als drinkwater. De vraag is, welk water het meest geschikt is voor drinkwatervoorziening onzer provincie boezemwater of diep grondwater. Om deze vraag te beantwoorden werden vele analyses van boezemwater gemaakt, wat betreft de chemische samenstelling, bacteriolo gisch en op plankton. De monsters werden genomen op vervuilde plaatsen (kanalen bij de stad) op een half uur afstand en over de meren. De monsters van één zulk een vergelijkend onderzoek wer den onder dezelfde' omstandigheden genomen (op één dag), terwijl deze vergelijkende analyses werden herhaald bij abnormaal lagen water stand, bij verschillende windrichtingen en windsterkten. ’t Resultaat was in biologisch-zuiveringsop- zicht van de meren zeer gunstig, doch omge keerd bleek dat de samenstelling zeer veran derlijk was en dikwijls cijfers toonde, die bij den eisch van deugdelijkheid niet toelaatbaar waren. De onderzoekingen van het diep grondwater (Nortonwater) werden verricht, door monsters te analyseeren van de Nortonputten van alle zuivelfabrieken in Friesland. Op grond van deze analyses is vastgesteld dat de Noordelijke helft zout (onge schikt) water bevatde zuidelijke zoet (zeer geschikt), nadat een ontijzeringsbewerking is toegepast. Daarbij is de samenstelling constant en zoo danig dat de getallen beneden het toelaatbare liggen van die, welke als maximum zjjn toe gelaten voor deugdelijk drinkwater. Een groote factor voor het gebruik van dit water is het feit, dat het steriel is. Op grond dezer analyses is ’t diep grond water, uit den zoetwaterhoudenden ondergrond onzer provincie het aangewezen water voor centrale watervoorziening van Friesland. Uit een technisch oogpunt is het verkieslijk 3 centralen te stichten, op grond der analyses n.l. bij Oosterwolde, Bergum en Hemelum. Levens* en genotmiddelen, gebruiksartikelen. Ten slotte blijkt uit het verslag dat het lid de heer Lolke Dokkum rapporten aan de com missie uitbracht over een onderzoek von eenige monsters margarine, cacaopoeder, kaas en rond gevente gebruiksartikelen, welke onderzoekin gen hem, zooals uit de bijlagen blijkt, aanlei- ning gaven nog eens te wijzen op het nut van een keuringsdienst op levensmiddelen en ge- bruiks-artikelen. Van 6 monsters margarine van fabrieken, die door originaliteit eenigen waarborg zou den moeten geven voor deugdelijkheid, had één monster te hoog (16.40 °/0) watergehalte, waaruit blijkt, dat het noodzakelijk is, om ook origineele verpakkingen aan een onderzoek te onderwerpen. Van drie monsters laag geprjjsde cacaopoeder, voldeed geen der drie monsters aan de eischen voor zuivere cacao te stellen. Van kaas, waarmee gevent werd, is een kaasje onderzocht. De conclusie wasbijna vetvrije kaas van zeer slechte kwaliteit en fa- brikatie gedeeltelijk gerijptvoor een groot gedeelte ongerijptin het ongerijpte Formal- dehyd aanwezigdaardoor kan ze schadelijk zijn voor de gezondheid. Ten slotte veel te duur, daar deze kaas voor circa 6 cent per pond door de fabriek wordt verkocht, terwijl door den venter 20 cent werd genomen. Het moest mogelijk zijn, dat zulk een partij kon worden in beslag genomen en vernietigd; dat zou een volksbelang en een volksgezond heidsbelang zijn. Van een venter met geëmailleerde gebruiks artikelen werd een kookpannetje gekocht met het doel na te gaan, of bij koken met 3 °/0 azijnzuur ook gezondheidsschadelijke stoffen werden afgescheiden. Dit was niet het geval, zoodat de zaak niet onder de competentie der commissie viel. Maar het is misschien niet on nood ig te weten, dat alle artikelen min of meer beschadigd waren en ware te Sneek een keuringsdienst op levensmiddelen en gebruiks artikelen, dan zou om deze reden deze partij afgekeurd zijn en de verkoop verboden. OOSTHEM. Aan ds. M. Visser alhier is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Augustus a.s. WARNS. In de gehouden ledenverga dering van onze afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering is de rekening van den penningmeester, welke sloot met een batig saldo ad f 6.42, goedgekeurd. Tot bestuursleden zjjn gekozen H. W. v. d. Zjjpp te Scharl, S. v. d. Zee, H. H. Speerstra, W. T. de Vries en A. Haringsma, allen alhier. Besloten is als afdeeling toe te treden tot den anti-oorlogsraad2. idem tot de districtsfederatie „Sneek”, indien het be stuur na gezette overweging dit gewenscht acht3. te gelegener tjjd krachtiger te ageeren voor het mooie doel van Staats pensionneering*. Oud-leerlingen Rljkslandbouw- onderwijs. Te Heerenveen is gehouden de alge meene ledenvergadering van den Frieschen Bond van oud-leerlingen van het Rjjksland- bouwonderwjjs onder voorzitterschap van den heer IJ. P. Veldhuis. Na behandeling der huishoudelijke zaken hield de heer R. M. Veeman van Marssum een rede over„Iets over bestaande op vattingen”. De luchtschepen boven ons land. Na reeds vroegere mondelinge mededee- lingen in dien zin heeft de Duitsche regee- rmg onlangs nog schrifteljjk ter kennis van onzen gezant te Berljjn gebracht, dat een ingesteld nauwgezet onderzoek heeft aange toond, dat de juistheid van het vermoeden, dat in den nacht van 19 op 20 Januari Duitsche luchtvaaituigen zich over Neder- landsch grondgebied hadden bewogen, ge heel uitgesloten is. Nederlandsche Kaatsbond. Op de negentiende algemeene vergadering van genoemden Bond, Paasch-Zondag 4 April te Franeker te houden, komt o. m. in behandeling Verkiezing van twee bestuursleden, we gens periodieke aftreding. Het hoofdbestuur beveelt aana. W. Westra (aftredend lid) te Franeker en N. v. d. Woude, voorzitter van de afdeeling Leeuwardenb. O. Hiem- -tra (aftredend lid) te Wommels en J. M. Kingma, secretaris van de afdeeling Bols- ward. O >k moet een voorzitter worden gekozen. Benoeming van de plaats, waar in 1916 de Bondspartjj zal worden gespeeld. Voor gedragen worden in alphabetische volgorde Harlingen, Leeuwarden, Sneek. Voorstellen van het hoofdbestuur. In het kaatsreglement onder >speelveld< in alinea b. bjj te voegen Bjj partjjen van vrjje formatie en wed- strjjden van uitgenoodigde spelers zjjn de verleden jaar nog zonder opslagen 34 M. en 32 M. Bjj deze partgen wordt om de drie halve spellen een nieuwe bal verstrekt. In het kaatsreglement onder >Hand« in alinea a. te lezen de kaatsers mogen spelen met de onbe dekte of geschoeide hand; en achter den laatsten zin te voegen Ditzelfde geldt voor den handschoen. Tuberculose-huisbezoekster. J.l. Vrijdag zijn te Leeuwarden, na gehou den examen, voor tuberculose-huisbezoekster geslaagd en hebben dus het diploma van d» Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose verkregen de zusters J. Dorenbos te Buitenpost, A. Inia te Akkrum, T. J. Kwik te Arum, E. Huizinga te Wor- kum, H. Boeve te Dokkum, S. Godfried te Harlingen, E. Uitenbroek te Franeker, E. Boddé te Huizum en P. Sjoerdsma te Hee renveen. Schoolfonds voor schipperskinderen. Te Leeuwarden is de jaarvergadering ge houden van hef „Schoolfonds voor Schippers kinderen in Friesland”. Uit het verslag van den directeur, den heer H. G. Dornseiffen, bleek, dat door de slechte tijdsomstandigheden het aantal leden en be gunstigers weinig is vooruitgegaan en dat ook de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen hare jaarlijksche subsidie heeft opgezegd dat daaren tegen de rijkssubsidie is verhoogd van f 7200 tot f8500. In het afgeloopen jaar zijn 325 kinderen uitbesteed ter verkrijging van geregeld onder wijs en van dezen bezochten 15 de Roomsch- katholieke, l 0 de christelijke en 190 de open bare school, o. a. onder leiding van den cor respondent te Sneek 9, Deersum Poppingawier 3, Gaastmeer 4, Koudum 3, Langweer 6, Op penhuizen 5, Oudega (W.) 6, Terhorne 5, Woudsend 6. De rapporten betreffende schoolbezoek, ge drag en vlijt waren van 4 matig, 91 goed, 188 zeer goed en 42 uitmuntend. In het boek van aanvrage staan nog 125 kinderen te wachten op hulp. Mocht deze zoo nuttige inrichting bij toeneming worden ge steund opdat eerlang elk schipperskind het zoo noodige lager onderwijs zal kunnen ont vangen. Jhr. mr. A. E. van Boelens van Eijsinga, die als lid van de commissie van toezicht en voorzitter van de vergaderingen met groote toewijding, plichtsbesef en hartelijkheid deze vereeniging 30 jaar onafgebroken heeft ge steund, is haar helaas door den dood ontvallen. De vergadering koos met algemeene stemmen als zijn opvolger jhr. mr. C. van Eijsinga. W. Hovy. f Te Zeist is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer W. Hovy, lid van de Eerste Kamer voor de anti-revolutionnaire partjj.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5