I De Europeesche Oorlog. I 1 zij Rechtbank Heerenveen Kort gemengd Nieuws. f en ÖU- en Kort oorlogsnieuws* f1 1 Wl ffl Se MEI11 SHER COURANT Ni. 45 ra Zalrti 6 Maarl 1515 het niet zulle» in aanmerking zij vlieger Fokker, van vliegtuige* In Duitschland worden thans inzamelingen gehouden, waarvan de opbrengst zal moeten dienen, om het ongedierte, waarvan de Duit- sche soldaten in Oost-Pruisen en Polen veel te lijden hebben en dat de verspreiding van vlektyphus bevordert, te helpen bestrjjdeB. Het meel- of broodrantsoen, dat de Duitsehers per hoofd en per dag hoogstens mogen gebruiken is door de rijksregeering va» 225 gram tot 200 gram (2 ons) verlaagd, met ingang van 15 Maart. De Turksche regeering heeft alle man tot veertig jaar in het district Konstan- van ras of gods- Over groenten en uien sprekende, zeide de minister van Landbouw in de Tweed» Ka mer dat de voorraad kool in ons land 8 mil, lioen kilo is, niet veel minder dan verleden jaar en iets meer dan in 1911, ongeveer ge lijk aan den voorraad van 1912. Men schrijft uit Brussel Zooals hier ter plaatse is meedegedeeld wor den dienstplichtige Belgen, die trachten België te verlaten om zieh bij hun leger te voegen, streng gestraft en ook hun familieleden aan sprakelijk gesteld. Welke gevolgen er voor deze laatsten aan verbonden zijn, kan bljjken uit het dezer dagen gevelde vonnis tegen sen gezin te Lochristi bij Gent, vanwaar een dienstplichtige over de grenzen wist te ont snappen. Zijn broeder werd met een jaar ge vangenis gestraft, zijn vrouw met een maand, terwijl zijn vader en een andere broeder wer den vrijgesproken. De Duitsehers bouwen op door hen in beslag genomen werven te Antwerpen, eenige groote duikbooten. In Engeland uit men nu de vrees dat die duikbooten de Noordzee zullen trach ten te bereiken via de Schelde. Wel is waar zouden zij dan Nederlandsche oorlogsschepen moeten passeeren, doch deskundigen beweren dat dit in de duisternis wel zou knnnen zon der dat de onderzeeërs zouden worden opgemerkt In de maand van 12 Januari tot 11 Februari kwamen op Java niet minder dan 1189 pestgevallen voor, waarvan 1052 met doodelyken afloop. Het vluchtoord voor de Belgen te Uden (N.-B.) is gereed. Het wordt bevolkt met 10.000 Belgische vluchtelingen, die thans in andere plaatsen van Nederland verblyf houden. In verband met den vleeschnood in Duitschland heeft een Duitscher in de ge meente Wierden (Ov.) een ganzenmesierjj opgericht. Twee groote schaapskooien zyn daarvoor in gereedheid gebracht, in elk waarvan reeds een 60 tal ganzen wordt ge mest voor Berljjn. In 14 dagen h 3 weken zgn deze dieren voor verzending gereed- Er zjjn te Southend vier Duitsche burgers die in Engeland gevangen zyn met Engelsche meisjes getrouwd. De plechtig heid geschiedde onder gewapend toezicht. Na het huwelijk dejeuneerden de jonge paartjes in een restaurant, toen namen de Duitsehers afscheid van hun vrouwtje* en marcheerden ze onder escorte terug naar hun gevangenkamp. Duitsehers, Oostenrijkers, Russen en Franschen. De Duitsehers erkennen dat zij bij I’/acz- nytz in Noord-Polen in het gedrang zijn ge raakt en voor een overmacht der Russen heb ben moeten terugtrekken. Zij beweren echter dat deze Russische overwinning niet veel om het lijf had, de Russen melden daarentegen, dat zij minstens tien duizend gevangenen maakten. Wie gelijk heeft zal wel spoedig blijken. Zijn de Duitsehers flink geslagen dan komen immers de Russen spoedig weer op Duitsch grondgebied en zouden zij, van Pracznyt op rukkende, de verder Noordelijk strijdende Duit- schers ook dwingen tot de terugtocht, daar zij anders gevaar zouden loopen te worden omsingeld. In Oostenrijk houden de Russen hun vijan den in bedwang. Een vrij ernstige nederlaag leden de Oostenrijkers bij Krasno waar zij 6000 gevangenen in handen der Russen lieten. De voordeelen in Champagne behaald, wor den nu door de Fransehen nader aangeduid met een voortgang van I K.M. over een breedte van 6 K.M. Zeer groot is dit voorshands dus nog niet, vooral niet, als men in aanmerking neemt, dat de Duitsehers intusschen in Lotha ringen over een breedte van 20 K.M. 8 K.M. zijn opgerukt. derscheidcne dierenvrienden gevestigd op het lot der gewonde paarden. Bij verschillende autoriteiten in binnen- en aangedrongen op het nemen ten behoeve van die dieren. Het zenden van ambulances voor dat doel naar de slagvelden is een onmogelijkheid, daar er niet worden toegelaten. Evenwel was men toch in staat gesteld iets voor de gewonde paarden te doen, in het bij zonder die in hot Noord-westen van Frankrijk. Hoewel de Britsche legerautoriteiten aanvan kelijk weigerden om niet-militaire hulp toe te laten, werd later daarvoor toestemming ver leend. Voor het brengen van de beginselen van dierenbescherming onder de jeugd blijft het hoofdbestuur, naast den arbeid van de Kin- Aan de Dardaneilen. De Engelsch—Fransche vloot zet haar aanval op de Dardaneilen niet zonder succes voort. Voortdurend ontvangt die vloot versterking zoodat er thans wel een 40-tal slagschepen en kruisers, benevens een aantal torpedojagers, onderzeeërs, mijn vegers en vliegtuigen aan deelnemen. Bij de voorafgegane krijgsverrichtingen aan den ingang der zeeëngte zijn, zooals officieel uit Londen wordt.medegedeeld, 19 kanonnen van zes tot elf duim kaliber, elf kanonnen van kleiner kaliber dan zes duim, vier snel- vuurkanonnen, twee zoeklichten en de maga zijnen van de forten 3 en 6 vernield. Dinsdag zijn drie oude Engelsche slagsche pen de Dardaneilen verder opgevaren en brach ten de forten 8 en 9 tot zwijgen. De Engelsche admiraal, onder wiens bevel de aanval geschiedt, stuurt oude schepen vooruit. Vermoedelijk is hij van oordeel dat de strijd niet zonder verliezen zal kunnen wor den doorgezet, zoodat hij het oude materieel aan het grootste gevaar blootstelt. De verliezen aan menschenlevens zjjn aan de zijde der aanvallers tot nog toe geringin de laatste dagen een zevental gewonden. De Turken beweren maar stevig dat zij de aanvallende schepen hebben beschadigd maar ernstig kan dit niet zijn, gezien de verliezen. Ook wordt van Turksche en Duitsche zijde de verwachting uitgesproken dat den Engel- schen en Franschen de aanval niet medevallen zal, maar.... ook van Antwerpen is gezegd, dat het onneembaar was Ook blijkt dat de verbondenen over een groote troepenmacht beschikken, die binnen kort de aanval der vloot zal steunen. Onder bevel van den Franschen generaal d’ Amude, be kend uit zijn strijd tegen de Marokkanen, lig gen deze troepen thans op transportschepen in de Egeische zee en bij het eiland Lemnos dat de Engelschen hebben ingericht voor hun basis. verhouding den als vier Volgens land geen gebrek aan koper voor munitie enz. krjjgen. Veel koper kan Duitschland onttrekken aan het door het leger bezette vijandeljjk gebied aan het in ’t rijk aanwezige keukengerei, en aan de geleiddraden van electrische sporen en trams, die door den oorlog zijn stilgelegd (bijv, de spoor HalleBitterfeld en de talrijke electrische trams in België, waar ook veel telefoondraad vandaan te halen is). „De Friesche Jeugd." De ysvereeniging „de Friesche Jeugd” alhier had Woensdagavond in Amicitia een feestavond georganiseerd, om leden en in- troducé’s schadeloos te stellen voor het ge mis aan ys dezen winter. De zaal was vol. De heer M. R. Peulus opende de avond met een hartelyk woord vau welkom en een woord van dank tot de overige bestuurs leden voor de ondervonden medewerking. Daarna trad het Duo Zwartverwer op met een aantal voordrachten en een ope rette in één acte. Er was veel applaus. De heer Poulus bracht het duo namens het bestuur een woord van dank voor het ten gehoore gebrachte. Voor goede muziek was gezorgd, terwyl van de gelegenheid tot dansen balleider was de heer Geensen een zeer druk ge bruik werd gemaakt. De heer S. Postmus Jr. sprak een krach tig woord tot de aanwezigen om hen op te wekken iets by te dragen in een collecte voor de vereeniging „Hulp in Nood.” D-'Z- collecte werd in de pauze gehouden en bracht op f16,78. nen tinopel zonder onderscheid dienst te wapen geroepen. Bang dat de Dardaneilen houden Onze landgenoot, de die in Schwerin een fabriek heeft, is als Duitscher genaturaliseerd, terwjjl zijn fabriek, waar 350 man werken en per week 4 i 5 machines worden afgeleverd, door de Duitsche regeering is genaast. Ook in Oostenrijk gaat men een metaal- week organiseeren. Ook zijn van 1 tot 6 Maart alle Weensche scholen gesloten, omdat daar de meelvoorraad opgeslagen wordt, die vanwege de regeering wordt opgenomen. De leerlinge» hebben vrijaf. Bijna 200 van de 700 bakkers te Weenen hebben, volgens een bericht aan de Times uit Bern, hun winkels moeten sluiten omdat het moeielijk is aan meel te komen, terwijl de opneming van den voorraad plaats heeft. Binnenkort zal de Duitsche regeering waarschijnlijk een wetsontwerp indienen tot het heffen van belasting op oorlogsleverantie- winst. Tot nog toe is het grootste bedrag, dat Engeland in een jaar aan een oorlog heeft besteed 71 millioen pond (850 millioen gulden) geweest. De Boerenoorlog kostte 211 millioen pond, verdeeld over vier jaar. Maar de tegen woordige oorlog zal Engeland in een vol jaar tenminste 450 millioen pond (5400 millioen gulden) kosten. In de buitengewone begroeting 1915 wordt c oor de Duitsche regeering 10 milliard mark aangevraagd, voor uitgaven in verband met den oorlog. Het Engelsche blad de Times klaagt dat zich veel minder ongehuwde mannen voor dienstneming bij het Engelsche leger aanmel den dan gehuwde. Volgens een mededeeling van den officier voor de werving te Manches ter, was op een millioen nieuwe soldaten de van de gehuwden tot de ongehuw- tegen een. een Duitsch deskundige zal Duitseh- Oe maatregelen van weerwraak. De maatregelen van weerwraak, welke Frank rijk en Engeland hebben genomen tegen de door Duitschland begonnen duikbooten-oorlog tegen de koopvaardij schepen, worden in vrijwel alle neutrale landen scherp veroordeeld. In Amerika vooral uit de pers haar onte vredenheid in vrij scherpe bewoordingen en de Amerikaansche regeering zal wel een protest indienen. Officieus wordt door haar reeds te ken nen gegeven, dat, tenzij de entente-mogend heden kans zien om een geregelde blokkade van Duitschland te onderhouden, de Ver. Staten zullen protesteeren tegen het afwijken van de oude regels van den oorlog ter zee. Voorts wordt bekend gemaakt, dat president Wilson on'geneigd is, zich te vereenigen met de nieuwe theorie van de zg. „blokkade-op-grooten-af- stand” en het daarmee gepaard gaande op- brengen van neutrale schepen, bestemd voor neutrale havens, op grond van verdenking al leen. Op 6 Maart a.s. wordt verplaatst de marechaussee J. Brongers van Wehe naar Sneek. Departement Sneek der Mij. t.N.v.’tA. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de door het Departement Sneek te hou den Nutsavond, waar de heer Henri Dek king van Rotterdam zal optreden. De naam van dezen by uitstek goed aan geschreven spreker en zyn bekendheid te dezer stede maakt elke aanbeveling over bodig. Voor den sluitavond van- dit win terseizoen kon de keus van het bestuur zeker niet gelukkiger zjjn. Men zie de advertentie in dit nummer. Ambachtsschool Sneek. Ged. Staten van Friesland hebben aan regenten van het Old Burger Weeshuis al hier machtiging verleend het jaarlyksch subsidie van dat weeshuis aan de ambachts school alhier te verhoogen van f1500 tot f 2000. BALK, 4 Mrt. Te Zwolle slaagde voor de acte nuttige handwerken mej. J. v. d. Meer alhier. St. NICOLAASGA. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school alhier bestaat uit de dames A. Neef te Steggerda, T. Reitsma te Franeker, J. de Boer te Midden vaart (Oosterzee) en C. Vryburg, Oudpga (Small.) HEERENVEEN, 4 Maart. Op de heden gehouden nuchteren kalverenmarkt waren aangevoerd 132 stuks. De handel was tameljjk; er bleek behoorljjke vraag voor export. De prys was wel zoo hoog als Maandag en liep van f 8 tot f 13 per stuk. De drank. 10 Jan. was F. J. uit Jubbega dronken ■n de herberg van W. B te Njjeberkoop. Des ondanks verstrekte de kastelein hem nog meer sterken drank. Het O M. eischt- tegen den kastelein f 50 boete of 30 dagen hechtenis. De rechtbank te Heerenveen wees giste ren 4 vonnissen tegen H. J. te Steenwjjk. wegens dronkenschap by lie herhaling tot een gezamentlyke straf van 83 dagen hech tenis en 1 jaar opzending naar een rjjks- werkinrichting, Nationale Ver. Steun aan milicien*. HEERENVEEN, 4 Maart. Op initiatief ran den luit.-Kolonei Roelants, militie-com- missaris in het 2e district werd heden in ’t hotel Groen eene vergadering gehouden, waarin besloten werd tot de oprichting van eene afdeeling van de Nationale Vereeni ging tot steun aan miliciens en overige dienstplichtigen bij land- en zeemacht. 34 leden traden toe. den gekozen de b.h. F. Roelants, W. v. Riezen, J. Woltman, Mr. de Greve. Delaat- •te werd tot voorzitter aangewezen, de heer Roelants tot secretaris-penningmeester. SCHOTERLAND, 4 Maart. Voor de be trekking van hoofd der o. I. school te Oude- horne, salaris f1150, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. HOMMERTS, 3 Maart. Hedenavond hield de Ver. »Het Groene Kruis» haar jaarver gadering. ’t Keurig jaarverslag van de Secr. gaf blyk van belangrijke werkzaamheden. Pogingen tot wjjkverpleg ng waren, in combinatie met Woudeend, wel byna ver- wezenlykt, doch de mobilisatie, die zooveel plannen in duigen wierp, deed ook deze zaak uitstellen. Ook het verslag van den penn. gaf blyk van vele verrichtingen. Belangryk waren de uitgaven voor ver- plegings-art. waarvan 48 maal gebruik werd gemaakt. Met het batig saldo van het vorig jaar waren de ontvangsten f118.25, de uitgaven f 105.28, zoodat nog een voor- deelig overschot bleef van f 12.97. Wegens vertrek van den Voorz. den heer A. Hoek stra naar Sneek en periodieke aftreding van twee bestuursleden, moest in 3 vacaturen worden voorzien. Met byna algemeene stemmen werden daarvoor gekozen de h.h. D. Jaarsma en M. Martens en M<-j. Mulder. De secr. de heer Joh. Cnossen, sprak, als aller tolk een woord van buide en dank tot den vertrek- kenden Voorz., waarvoor deze zyn da k bracht, doch die tevens de secr. en overige bestuursleden voor hunne medewerking hul digde en daarna de verg, sloot. JORWERD, 4 Maart. >Het Groene Kruis® in Baarderadeel heeft zyn jaarlyk- -iche vergadering op „Lucht en Veld” ge houden onder presidium van Ds. G. Brink. Uit da verslagen bleek, dat 401 artikelen waren uitgeleend, dat het ledental tot 1148 was gestegen; dat over 1914 een saldo valt te boeken van f 149.14dat de inkomsten hebben bedragen f 1093.33 en dat voor de lubere.-bestrjjding is uitgegeven f 310.12'/, De bestuursleden Ds. Nicolaï en Ds. Mulder werden als zoodanig herkozen, ter wijl laatstgenoemde met den heer P. Outs- hoorn als afgevaardigden werden benoem t naarde vergadering der Prov. Vereeniging. HINDELOOPEN, 3 Maart. Op de ge houden vergadering van de onderafdeeling der V. P. N. alhier bleek, dat zich in 1914 9 nieuwe leden hebben aangesloten. We gens het aanschaffen van verschillende be- derbonden, de hulp der onderwijzers hoogelijk waardeeren. Een nieuwe voorraad van het metalen re clamebord „Behandel de dieren met zachtheid, Spaar de vogels" stelt het hoofdbestuur we derom in staat om aan alle aanvragen om toe zending te voldoen. Broodoproer in Italië, In Italië neemt de onrust tengevolge van de schaarschte aan levensmiddelen toe. Vrou wen hebben te Pizzo relletjes gemaakt. Kara- biniers en infanterie moesten de orde herstellen. Te Leccos besloten de bakkers tot sluiting, omdat het stadsbestuur weigerde den broodprijs van 25 op niet minder dan 57 centimes te verhoogen. Ook in Venetië is het onrustig wegens de broodprijzen en de werkeloosheid. In het district Carnia, aan de Oostenrij ksche grens, vergaderden 35 burgemeesters en be sloten hun ontslag in te dienen wanneer de regeering geen maatregelen nam tegen werk loosheid. Een optocht van 15000 betoogers bracht dit besluit aan den onderprefect van het district over. De kermislui toonen oogenschijnlijk nog geen vrees voor den oorlog, tenminste te oor- deelen naar de hooge prijzen die te Zaandam voor standplaatsen besteed worden. Voor een lachbuis f650, voor een zweefmo len f625, voor een cake walk f1021, voor een rödelbaan f 1800 en voor een 8-baan f2400. In zee, zoowel bij Stavoren als bij IJmui- den, is een vernield vliegtuig gevonden. Ver moedelijk zyn beide Engelsche. Het onderzoek door den Raad van State van de wetsontwerpen betreffende de lichting 1916 en den landstorm is geëindigd. De wets ontwerpen zijn naar het departement van Oor log teruggegaan. Met ingang van 8 Maart zal het beperkt uitvoerverbod van boter voorloopig worden opgeheven. Het eerste Kamerlid voor Friesland de heer van Kol heeft 5 weken doorgebracht aan hst FranschEngelsche front in België en Frankrijk en is thans teruggekeerd. - De Amsterdamsche politieagenten Van H. en V. zijn veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf, wegens mishandeling van een viertal vrouwen, die in haar vroolijkheid op straat luidruchtig waren. Het nationaal steuncomité heeft thans in totaal ontvangen f 1.785.551.12s. Nederlandsche arbeiders, die uit Duitsch land terugkeeren klagen algemeen over het onvoldoende en onsmakelijke voedsel in de Duitsche steden, waarbij zij den arbeid niet konden volhouden. Naar zij beweren, is er in Duitschland overal wel werk te vinden en worden er hooge loonen betaald, maar vele benoodigdheden en vooral levensmiddelen zijn verbazend duur, waardoor weer het kostgeld buitengewoon boog is. Verboden is de uitvoer van blik of an dere luchtdichte verpakking van verduurzaamde vleeschwaren en levensmiddelen, in welke vleesch is verwerkt. Verboden is de uitvoer van levende schapen, van cichorei in eiken vorm, daaronder begre pen van cichoreiwortelen en van peekoffie. De naaml. venn. Dr. F. v. Eeden’s Bakkerij Walden heeft besloten haar bedrijf einde dezer maand te sluiten. Hierdoor zal dus spoedig de laatste der industrieele nabloeiers van de kolonie Walden verdwijnen. In de afgeloopen week zijn over ’s-Her- togenboschminstens tusschen 200 en 300 wagens varkensvleesch naar Vlissingen vervoerd voor Engeland. Deze varkens komen uit de export- slagerijen. Het zijn meest jonge dieren. Als men weet, dat elke wagen berekend is op 10.000 pond, dan kan men in het globaal een berekening maken van de enorme hoeveelheden varkensvleesch, terwijl hier haast aan geen varkensvleesch te komen is en zeer hooge prij zen moeten betaald worden. Op de Staatsleening 1914 was Zaterdag j.l. f260.825.460.42 gestort. By de inbraak in de particuliere bank van leening van den heer Cosman, Lindengracht te Amsterdam, blijken o.a. gestolen te zijn niet minder dan 72 gouden heeren en damesringen, bovendien 17 gouden ringen, bestemd om te worden gesmolten en 7 gouden, 49 zilveren en 54 ijzeren, koperen en nikkelen heeren- en dameshorloges. Voor de vacante betrekking van park wachter aan het gesticht „Duin en Bosch” te Castricum hebben zieh ongeveer 1200 sollici tanten aangemeld. Het salaris bedraagt 11 gulden per week en vrij wonen. Een weezenvriendin heeft aan de Weezen- inrichting te Neerbosch f2000 vermaakt. Als een bewijs hoe goed de visscherij thans gaat, moge dienen, dat in de Rijksvischhal te IJmuiden in Febr. voor meer dan één millioen gulden visch is verkocht (ongeveer f 1.003.000). Dit is de hoogste maandbesomming gedu rende het bestaan der Visschershaven. Nog nooit werd een omzet van één millioen in één maand bereikt. Na de door den Hoogen Raad genomen beslissing, waarbij mr. Meijer en dr. van Lissa inzake het doen verbranden van het stoffelijk overschot van dr. Vaillant ontslagen werden van rechtsvervolging, verwacht men, dat de lijkverbrandingsoven te Velzen definitief in gebruik zal worden genomen. Dinsdagavond tusschen halftwaalf en 1 uur heeft een agent van politie in een portiek van een perceel aan den N.W. Binnensingel in Den Haag een kindje van 1 of 2 maanden gevonden. De politiehond Lady kreeg lucht aan de kleeren van het kind en ging ver volgens naar een perceel in de Piet Heinstraat, waar de 20-jarige J. T. verblijf hield. Zij be kende aan den agent, het kind te vondeling te hebben gelegd. noodigdheden sloot de kas met een klein tekort. De verdeeling der bestuursfuncties is ongewyzigd gebleven. In het afgeloopen jaar zyn voor ruim f 400 eieren verzonden. IJLST, 5 Maart. Gisterenavond hield de reciteer vereeniging »Nut en Nocht«, haar tweede uitvoering in dit winterhalfjaar, op de bovenzaal van het café de Vries, alhier. Voor een goed bezette zaal werden opgevoerd »De aide jas< van Waling Dykstra en »In misse set fen Wopke< van D. Zylstra. Deze beide blijspelen werden flink op gevoerd, en dikwyls zaten de aanwezigen te schudden van het lachen. Vooral de hoofdrollen in beide stukken, waren aan goede krachten toevertrouwd, terwyl ook de kleinere rollen best en vlot gespeeld werden, zoodat alle spelers een pluimpje verdiend hebben, evenals de heer de Jong te Sneek, voor zyn aardige muziek, waarmede hjj de pauzen opluisterde. Van het >efternei dounsjen» werd door de meeste aanwezigen nog een poosje ge bruik gemaakt, en het was dan ook reeds over middernacht, toen de voorzitter, deze voor Nut en Nocht best geslaagde avond, met een woord van dank aan alle aanwe zigen sloot. Provinciale Keuringsdienst. Te Leeuwarden hield dr. L. E. Goester, inspecteur der volksgezondheid te Zwolle, voor de Vereeniging van Burgemeesters en Gemeentesecretarissen in Friesland een rede over de wensehelykheid van aansluiting der gemeenten aan den Provincialen Keurings dienst. Spr. schatte het nadeel dat door verval- sch’.ng van levensmiddelen in de provincie wordt geleden op 21/i millioen gulden. Een goed ingerichte keuringsdienst voorkomt >ok vergiftigingen en andere gevaren voor de gezondheid der menschen. De reëel* handel wint er voorts bij, wanneer een goede keuringsdienst wordt ingesteld, het zyn alleen de knoeiers die worden getroffen. Spr. betreurt het dat het ryk voor deze zaak niets doen wil. Gelukkig echter dat de zaak thans vanwege de provincie wordt aangepakt. Tenslotte besprak Spr. het finan- tieele gedeelte van het plan, zooals dat door de Provinciale Staten is aangenomen en kwam tot de conclusie dat ook deze zaak voor de gemeenten zeer billyk geregeld is. Spr. houdt zich overtuigd, dat de opti misten, die rekenen op eene groote aanslui ting der gemeenten, gelyk zullen krygen, want hy kan zich niet voorstellen, dat er leden van den raad zullen zyn, die de ver antwoording op zich zullen durven nemen, om het aanbod der provincie om de kosten van de hand te wyzen. Tot bestuursleden wei- Vergadering van credietlnstelllngen. Het bureau Vas Dias verneemt, dat mi nister Treub tegen 13 Maart te ’s Graven- hage een vergadering byeen zal roepen van een 100 tal personen, vertegenwoordi gend verschillende credietinstellingen voor het volk en andere groepen der bevolking. Tot deze vergadering zyn o. a. uitgenoo- digd de Nutsbarken, de Nutsspaarbanken, volksbanken, banken van neutrale instel lingen en van confessioneele vereenigingen. De vergadering zal worden gepresideerd door minister Treub. H. M. de Koningin zal, naar in de bedoeling ligt, by de ope ning tegenwoordig zyu en de vergadering toespreken. Steun aan kleine neringdoenden. De minister van Financiën heeft ver klaard dat hy binnenkort zal medewerken tot het in het leven roepen van een orga nisatie als het Koninklyk Nationaal Steun comité in het belang van andere groepen der bevolking. Dit plan houdt verband met de bedoeling om kleine neringdoenden, wier btdrjjf tengevolge van de buitengewone tijdsomstandigheden dreigt te niet te gaan, het voortbestaan daarvan te verzekeren. Vereeniging tot bescherming van dieren. Uit het jaarverslag door den voorzitter der vereeniging tot bescherming van dieren uit gebracht, blijkt dat het bestuur den betrokken minister gewezen heeft op de leemten in de trekhondenwet, speciaal op het ontbreken van maximum-bepalingen met betrekking tot de zwaarte der vracht en de snelheid van het vervoer, en o.a. op het bezwaar van de be paling, dat twee personen op de kar kunnen plaats nemen. Van de flinke honden, bij de mitrailleurs in gebruik en bij het Roode Kruis, kreeg de voorzitter bij onderzoek een uitnemenden in druk. Door den oorlog werd de aandacht van on derscheidene dierenvrienden gevestigd op buitenland werd van maatregelen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5