r, Zuivere Java Me SERGE PANINE. 6*2 bU WESTERHOF. De Europeesche Oorlog. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) No. 46. RECL AME KOLOM. i I f* Woensdag aart 1915» 31e Jaargang» op S. P. BOZUM. Feuilleton. O I (Wordt vervolgd.) I 1 AII Si E X J toegekend. den penningmeester en de u* Nadruk verboden. hernam haastig de ral belangen.” uwe eer,” sprak de patroon 1 I Het is wel aan geen twijfel onderhevig dat Italië, Roemenie en Griekenland bij de boven genoemde kwesties gaarne een woordje zullen meespreken en van de buit wat zullen trach ten te krijgen. Naar verluidt trachten Engeland Frankrijk en Rusland, Italië en Griekenland dan ook over te halen aan den aanval op de Darda- nellen mee te doen. Griekenland zou wel willen maar zijn leger is uitgeput door de vorige oorlog en ook zijn schatkist. Overigens schijnen de lei dende persoonlijkheden in dat land het er niet over eens wat te doen, de ministerpresident is tenminste afgetreden. En Italië Volgens sommige bladen staan wij inderdaad aan den voor-avond van een ingrijpen van Italië ten gunste van de entente-mogendheden. Zelfs eenige Duitsche bladen bereiden hun le zers op zoo iets voor. Van andere zijde wordt beweerd, dat de gezanten van Oostenrijk en Duitschland bij de Italiaansche regeering druk bezig zijn haar te overtuigen dat zij bij een neutrale houding meer zou winnen. Oostenrijk zou n.l. bereid zijn een deel van zijn aan Italië grenzende provincies aan dat land af te staan. Of de entente-mogendheden Italië nog iets begeerlijkers kunnen aanbieden NIEUWSTIJDINGEN. pers en Ned. Ver. tot Afschaff. van Alcoh. Dranken. Zondagavond gaf bovengenoemde vereeniging in Amicitia een herhaalde opvoering van „It Fiifte Gebod” van W. Vrijburg, welk stuk ook Maandag 1 Maart zoo’n bijval oogstte. Ook thans viel dat stuk en de ten gehoore ge brachte voordrachten en zang zeer in den smaak van het, in Hinken getale opgekomen publiek. Onze vroegere stadgenoot de heer L. Hemstra is in Ned. Indië geslaagd als le ma chinist op de groote vaart. Zaterdag zijn te Zwolle geslaagd voor de acte nuttige handwerken de damesG. Bouma, A. Glas, M. van der Horst en Tj. Meintema allen alhier. Nieuwe burgemeester van Workum. Tot burgemeester van Workum is benoemd jhr. J. Quarles van Ufford, sedert eenige ja- ren te ’s Gravenhage werkzaam aan het depar tement van Binnenlandsche Zaken, toegevoegd aan den heer H. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar onderwijs. De heer Quarles is geboren in 1888. LEMMER. Benoemd is tot griffier bij het Kantongerecht alhier jhr. mr. O. J. Quintus, thans griffier bij het Kantongerecht te Breu- kelen-Nijenrode. LEMMER. Tot deurwaarder bij het Kan tongerecht te Emmen is benoemd de heer 0. v. d. Werf, thans alhier. V. P. N. Te Leeuwarden is de jaarvergadering ge houden van de afdeeling Friesland der V. P. N. onder voorzitterschap van den heer P. J. Pieterzen. Medegedeeld werd dat van de afdeeling Groningen het verzoek is ingekömen in het ver volg alle eieren, pluimvee enz. uit de provincie aan de afdeeling Friesland te leveren. Besloten werd hierop in te gaan. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental steeg tot 5039, een 19-tal nieuwe verzamel plaatsen werden opgerichtdaarvan zijn er thans 104. O. a. te Oppenhuizen, Uitwellingerga en Wommels zijn nieuwe onderafdeelingen op gericht. Het aantal onderafdeelingen is thans 99. De handel was tot begin Augustus zeer be vredigend, de eieren waren geregeld hooger in prijs dan vorige jaren. De oorlogstoestand bracht daarin verandering, de uitvoer naar ’t buitenland werd gesloten, waardoor de binnen landsche markt met eieren overvoerd werd en de prijzen der eieren op vele markten daalden tot 1 en 2 cent per stuk. Van groot belang bleken de koelkamers der vereeniging en haar conserveerinrichting. Zoo behoefden de aanvoeren niet tegen de buiten gewoon lage prijzen van de hand te worden gedaan. Door de geldcrisis geraakte de vereeniging tijdelijk in geldverlegenheid en kon zij gedu rende eenige weken aan de leveranciers slechts 20 pCt. op rekening uitbetalen. In verband hiermee werden de aanvoeren ook tijdelijk aan zienlijk minder. De hooge voederprijzen hebben vele leden er toe gebracht hun dieren op oorlogsrantsoen te stellen, wat op de eierproductie in het na jaar van 1914 van gröoter invloed is geweest de vereeniging heeft toen veel afnemers moe ten teleurstellen. In totaal werden aan kippeneieren ontvan gen uit Friesland 505.063 K G., uit Gronin gen 63.117 K.G., uit Drente 61.128 K.G en uit Overijssel 14.961 K.G., samen 644.269 K.G. (vorige jaar 663.522 K.G.), waarvoor bruto f515.466.33 (f 518.923) werd ontvangen. Aan eendeneieren werden aangevoerd 8.717 (21.212) K.G,, waarvoor bruto werd ontvangen f19.092 (f 13.362). De laagst uitbetaalde middelprijs voor kip peneieren was dit jaar 61.5 ct., de hoogste f 1.71 per K.G. De gemiddelde netto aan leveranciers be taalde prijs bedroeg 73.98 ct. per K.G. (72.43 ct.) De eieren werden weer hoofdzakelijk naar Duitschland en Engeland uitgevoerd. Met het verzenden van lijsters en pluvieren zal worden doorgegaan. In totaal werden ontvangen 65.225 dieren (vorig jallr 60.845), waarvoor bruto f 42 198 (f50.267) werd ontvangen. De voederhandel heeft zich het afgeloopen jaar goed ontwikkeld De omzet, die in 1913 f 14.488.91’/2 bedroeg, steeg in 1914 tot een bedrag van f 52.476.77 */2. Wat den fruithandel betreft, kon wegens de bijzondere omstandigheden niet vóór October met het ontvangen van fruit worden begonnen. Toch is nog tot een bedrag van f 171.99 aan peren en appels voor de leden geplaatst. Ter voorlichting bij den aanplant en de be mesting en voor de behandeling der boomen zal een deskundige worden aangesteld. De totale omzet over de afdeelingen bedroeg in 1914 f629.404.71. De exploitatie-rekening van den eierhandel sloot in ontvang en uitgaaf op f 536.651.75'/j. De staat van onkosten wees een cijfer aan van f30.874.40. Dezelfde rekening van den pluim- veehandel wees een ontvangst en uitgaaf aan van f42.785.34, en een staat van onkosten van f 8311.65'/2, voor den voederhandel zijn die cijfers f 57128.44*/2» f4222.12. Het rapport van de commissie voor het na zien der rekeningen, strekte tot goedkeuring, wat geschiedde. De penningmeester der afdeeling, de heer K. Biesma, deed verslag van zijn beheer. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het batig saldo over 1913 ad f462.32, bedroegen f5587.52, de uitgaven f4845.77, goed slot dus f741.75. Aan contributies was ontvangen f4279.75. De rekening, die door een commissie was nagezien, werd, overeenkomstig het rapport van deze, goedgekeurd. wraak. Toen haar besluit genomen was, wendde mevrouw Desvarennes zich tot Joanne, die wachtte „Ik heb u in lang niet gezien, mijne doch ter, en ik vind u opgeruimd en glimlachende.... Voor het eerst sedert uw huwelijk ziet gij er uit, alsof gij gelukkig zijt.” Jeanne gaf geen antwoord, maar keek de patroon aan. Zij vermoedde, dat in de woorden, die tot haar gericht werden, eene vreeselijke ironie verscholen was. „Gij hebt uwe rust herkregen, vervolgde mevrouw Desvarennes, terwijl zij hare door- borende oogen op de jonge vrouw gevestigd hield. „Gij ziet, mijne dochter, wanneer men een L toch niets te verwijten....” Jeanne vatte deze woorden op vraag en niet als eene woordde openhartig „Gij weet, dat ik i niet hard vallen zou,” varennes op vriendelijken toon, WORKUM. Mej. E. Huizinga, wijkver pleegster van het Groene Kruis alhier is in gelijke betrekking benoemd te Huizum. IJLST. Bjj Kon. besluit is aan R. Hiem- stra alhier pensioen verleendals agent van politie f 250, als keurmeester van vleesch en visch f 6 en als schatter der huurwaarde van dranklokaliteiten f3. HEM. OLDEPH. c.a., 5 Maart ’15. Bjj de heden gehouden herstemming ter ver kiezing van een lid van den raad dezer ge meente zjjn uitgebracht op K. M. Bosnia (c.-h.) te Ngega 200 stemmen en Martens (vrjjz.) te Oudega 236 stemmen. Gekozen de heer Martens. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier trad voor een tal rijk publiek op de heer Hoogeweg, agent van het Ned. Zendeling-genootschap te Rot terdam, om belangstelling te wekken voor den arbeid der zending in onze overzeesche gewesten. Met behulp van fraaie licht beelden, voorstellingen van allerlei aard uit de Minahassa, Java en Sumatra, slaagde hij daarin volkomen, dank zij ook de dui delijke, eenvoudige wijze van uitlegging. In de plaats van Ds. Ris Lambers van Jorwerd, die de rede zou uitspreken, doch verhinderd werd, trad.op Ds. Mulder, alhier. Verbetering van predikantstraktementen. De Vereeniging tot verbetering van predi- kantstraktementen in vrijzinnige gemeenten der Ned. Herv. kerk in Friesland, hield te Leeuwarden hare jaarvergadering onder de leiding van haren voorzitter dr. C. J. Nie- meijer, van Bolsward. Het jaarverslag, uitgebracht door den secre taris, den heer F. van Dijk Tz., vermeldde, dat aan 7 predikanten toelagen waren verleend tot een totaal-bedrag van f650 De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van het voordeelig saldo van het vorig jaar, f749.21, in ’t geheel f2063.28, waarbij aan contributie f1266. De uitgaven waren f744.46, waarbij aan toelagen f 650, zoodat er een goed saldo is van f 1318.82. Op de begrooting is uitgetrokken een post van f1200 voor toelagen, terwijl de ontvang sten aan contributies f 1283.50 zullen bedragen. Uit de classis Dokkum komt van dit totaal een bedrag van f312.50, uit de classis Franeker f320, Heerenveen f 101, Leeuwarden f452.50 en uit Sneek f97.50. Ten einde deze bijdragen in de verschillende classes, zooals noodzakelijk is, hooger op te voeren, heeft het bestuur in den loop van het jaar 1914 classicale comités samengesteld, die tot den bloei der vereeniging en tot bevorde ring van haar doel zullen medewerken In deze comités hebben o.a. zitting in de classis Sneek de bh. dr. J. H. de Muinck Kei zer, van IJsbrechtum, en A. F. Hingst te Sneek. Het verslag eindigde met den wensch, dat deze classicale comités, die in een enkele classis nog zullen moeten worden aangevuld, spoedig aan den bloei der vereeniging zullen kunnen medewerken, wat tot nu door de tijdsomstan digheden werd bemoeilijkt, en dat zij bij hun arbeid op den steun van alle leden en begun stigers, die zij daarvoor mochten willen aan zoeken, zullen mogen rekenen, opdat door gemeenschappelijken arbeid en met Gods hulp de vereeniging meer en meer beantwoorde aan haar doel, dat dien arbeid ten volle waard is. Voorts werd een huishoudelijk reglement 59) „Neen, ik wordt gestraft”, hernam Miche- line snikkende, „omdat ik u niet heb willen gehoorzamen. Ach, de kinderen moesten altijd naar hunne moeder luisteren, want deze heeft een voorgevoel van het gevaar. Is het niet ver schrikkelijk, mama, het te moeten aanzien, dat hij mij, die hem alles heeft opgeofferd, niet bemint en nimmer beminnen zalWat zal mijn leven voortaan zijn, zonder vertrouwen, zonder liefde, zonder steun Ach, ik ben al te on gelukkighet ware beter, dat ik stierf!” „Sterven gij riep de patroon uit, wier tranen opdroogden, als door een inwendig vuur verhit. „Sterven Zeg toch zulke dwaas heden niet! Omdat deze man u verwaarloost en u ontrouw wordt? Zijn de mannen dan waard, dat men voor hen sterft? Neen, gij zult leven bij uwe oude moeder, mijn engel. Gij zult van uw man gescheiden worden.” „En hij zal vrij blijven”, hernam Micheline toornig. „Hg zal voortgaan haar te beminnen Ach, ik kan dit denkbeeld niet verdragen. Ziet gij, ’t is afschuwelijk om te zeggen ik heb hem zoo lief..... dat ik veel liever wilde, dat hij dood dan mij ontrouw was Mevrouw Desvarennes was getroffen en bleef zwijgen. Serge dood Dit denkbeeld was reeds in haar opgerezen als een soort van verlossing. Het kwam weder krachtig, sterk en onweer staanbaar in haar op. Zij deed haar best om het te verdrijven. „Ik kan nimmer vervolgde Micheline, De onderafdeeling Joure e.o. stelde voor, een toeslag te geven op ter V. P. N. gezon den pluimvee en konijnen. Het bestuur adviseerde afwijzend. Van 26 afdeelingen waren afgevaardigden tegen, van 20 vóór het voorstel. Aan de secretarissen der afdeelingen zal worden bekend gemaakt, of het voorstel is aangenomen of verworpen. Bij de rondvraag werd o.a. medegedeeld dat eerstdaags het hoofdbestuur zal beslissen over de verdere uitgave van het Weekblad dat wegens de tijdsomstandigheden is gestaakt. WIJMBRITSERADEEL. Door Burgem. en Weth. van Wijmbritseradeel is Zaterdag j 1. aanbesteed de aanleg van een kunstweg van Oosthem langs de Abbegaster Rijge tot den grintweg van Wolsum naar Nijland, met een zijtak naar Folsgare, van welke werken enkele gedeelten ten deele zijn uitgevoerd. Ingekomen 8 biljetten. InschrijversR. Brugman te Amsterdam f52.782, T. Kuin en L. Zandstra, respectieve lijk te Schellinkhout en Schellinkwoude f 52.480 Cornells Pot te Stedum f 51900, P. T. van der Aa te Amsterdam f 51.800, Sj. Schuitma ker te St. Annaparochie f 44.600, S. J. Kui- J. S. Kuipers, beiden te Zurich, f44.300, R. F. Bruinsma te Achlum f43.900 en A. Melles te Franeker f43.730. Gunning aangehouden. WORKUM. Tot onderwijzeres aan de bij zondere school te Oldeboorn is benoemd mej. H. Kemker te Heidenschap. HEERENVEEN, 7 Maart. Dat men in het gewest Friesland van het N. G. V. veel voor vrouwenturnen gevoelt, bewees de heden hier gehouden voorturnsterles. Van de 23 aangesloten clubs hadden 21 hare voorturnsters gezonden. Na vrjje oefeningen is, onder leiding der technische commissie, geturnd aan rek, ladder, paard en brug. Er werd met animo gewerkt. Het slotnum mer was hoogspringen. De hoogste sprong was 1.25 meter. HEEG, 5 Maart. Terwjjl de vrouw van den arbeider S. W. alhier zich een oogen- blikje uit de kamer verwijderd had om buiten eenige werkzaamheden te verrichten, had het 3-jarig zoontje de onvoorzichtig heid, na eerst een turf in de brandende kachel gedaan te hebben, de inhoud van de petroleumkan in ’t vuur te gieten. Het ge volg was, dat de uitslaande vlam het jon getje in het gezicht sloeg. Op het geschrei van het knaapje, snelde de moeder naar binnen, die nog juist op tgd kwam haar zoontje uit zjjn benarde positie te verlossen. Het haar van het knaapje was gedeeltelijk verschroeid, terwijl het eenige brandwonden in het gelaat bekwam. Een wonder mag het heeten dat dit ongeval nog zoo is af geloopen. BRITSWERD, 7 Maart. Gisterenavond haj hier een treurig ongeval plaats. De 93-jarige alleenwonende rentenier Folkert Visser werd te 9 uur uit zjjne woning ge mist. Toen men ging zoeken, vond men den ouden man verdronken in een sloot nabij zijne woning. Men denkt hier aan een ongeluk. In een vensterbank werd een lampje opgemerkt, dat brandde. WIEUWERD, 7. Maart. Aan het per soneel der ccöp. zuivelfabriek alhier is tjjde- lyk eene verhooging van f 1 loon per week behandeld, in hoofdzaak regelende de verant woordelijkheid van i is verschrikkelijk!” „In welk opzicht Deze man is in zijn recht, zooals ik in het mijne ben. Men ontneemt hem zijne vrouw, men doodt mijne dochter en men schandvlekt mijWij verdedigen ons Wee degenen, die het misdrijf begaan hebben 1” Cayrol was als verpletterd op een stoel neer gevallen. Met verwilderde oogen en sprakeloos geleek hij op het ontzettende beeld der wan hoop. De woorden van mevrouw Desvarennes kwamen telkens als een afschuwelijk refrein voor zijn geest. In zich zei ven herhaalde hg zonder dit denkbeeld, dat hem verteerde, te kunnen verdrijven „Haar minnaar dezen avond Dat meent gij immers nietDaar ginds ten uwent.” Het was hem, alsof hg zijn ver- L.x - -stand verloor. Hij vreesde, dat hij geen tijd hebben zou om wraak te nemen. Hij gaf zich de grootste moeite en, door smart vernietigd, richtte hij zich op. „Neem u in achtzeide Pieter tot hem, „daar is uwe vrouw.” Cayrol sloeg Jeanne, die nader kwam, gade heete tranen sprongen hem in de oogen. Hg fluisterde „Zij met dien onschuldigen blik, met dat rustige gelaatIs het mogelijk Met een wanhopig gebaar nam hij afscheid van Pieter en mevrouw Desvarennes, die heen gingen. Zich met geweld herstellende, ging hij Jeanne te gemoet. „Gaat gij vertrekken sprak de jonge vrouw. „Weet, dat het niet te vroeg is.” Cayrol zuchtte. Zij scheen er naar te ver langen, dat hij zich verwijderen zou.” „Ik kan nog een oogenblik bij u blgven,” sprak hij met levendige ontroering.... „Ziet gg, Jeanne, het doet mij leed om alleen weg te gaan.” NIEUWE SNEÈKËR COURANT goed geweten heeft.... Want gij hebt u j als eene verzekering. Zg ant- Niets.” u liefheb, en dat ik u gij vergeti hernam mevrouw Des- - „en dat gij u zonder vrees aan mij toevertrouwen kunt.” „Ik heb niets te vreezen, daar ik niets te zeggen heb,” sprak de jonge vrouw. „Niets herhaalde de patroon met aandrang. „Stellig niet,” verzekerde Jeanne, „niets.” Mevrouw Desvarennes zag hare aangenomen dochter nog eens aan en trachtte tot op den bo dem harer ziel te lezen. Zij bemerkte, dat zij onaangedaan bleef. „Het is goed,” sprak zij barsch en trad naar de deur. „Gaat gij heen vroeg Jeanne, terwijl zij haar voorhoofd aan de lippen van mevrouw Desvarennes bracht. „Ja.... vaarwel,” sprak deze met een ijs- kouden kus. Jeanne begaf zich, zonder nog eens om te ien, weder naar het salon. Tegelijkertijd trad Cayrol in reisgewaad en door Pieter gevolgd het kantoor binnen. „Zie zoo, nu ben ik klaar,” sprak de bankier tot mevrouw Desvarennes. „Hebt gij mij nog het een of ander op te dragen of nog iets te zeggen „Ja,” antwoordde mevrouw Desvarennes op een gebiedenden toon, die Cayrol deed ont stellen. „Doe het dan spoedig, want ik heb mijn tijd noodig, en de trein wacht, zooals gij weet, op niemand.” „Gij moet hier blijven!” Cayrol was verwonderd en geldt het uwe i „Hier geldt het heftig. „Mijne eer herhaalde Cayrol opspringende. „Mevrouw, bedenkt gij wel, wat gij zegt?” „En gij”, hernam mevrouw Desvarennes, „zijt ten, wat ik u beloofd heb? Ik heb op mij genomen om zelve u te waarschuwen, zoodra gij bedreigd werdt.” „Welnu?” vroeg Cayrol, die doodsbleek ge worden was. „Welnu Ik houd mijn woord Als gij we ten wilt, wie uw medeminnaar is, kom dan dezen avond weer thuis Cayrol liet een doffen kreet hooren, die smartelijk klonk als een doodssnik „Een medeminnaar ia mijn huisJeanne zou schuldig zijnWeet gij wel, dat ik ze beiden dooden zal, als het waar is „Handel naar uw geweten,” sprak mevrouw Desvarennes, „Ik heb naar het mijne gehan deld.” Pieter had, sprakeloos van ontzetting, dit korte voorval bijgewoond. Zijne bedwelming van zich af zettende, kwam hij naar de pa troon toe „Mevrouw,” riep hij uit, „wat gij daar doet, verachtelijk te vinden. Eiken dag wordt zijne verkeerdheid schandelijker en zijne geveinsd heid laaghartiger. Zie, zoo even glimlachte hijweet gij wel, waarom Omdat Cayrol heengaat en hij in diens afwezigheid hier zal komen.” „Wie heeft v dit gezegd „O, ik heb het gelezen in zijn vergenoegden blik. Ik heb hem liefHij kan niets voor mg verbergen,” antwoordde Micheline. „Hij is mij ontrouw en een verrader tegenover zijn vriend zulk een man is het, dien ik tot mijne schande liefheb „Herstel u, men komt,” zeide mevrouw Des varennes op hetzelfde oogenblik, dat de ka merdeur geopend werd door Jeanne, gevolgd door Maréchal, die ongerust waren over het verdwijnen van moeder en dochter. „Is Micheline niet wel vroeg mevrouw Cayrol naderbij komende. ,,’t Is niets wat vermoeidheid,” zeide me vrouw Desvarennes. „Maréchal, geef mijne dochter een arm om haar naar het rijtuig te geleiden. Ik kom op het oogenblik.” Zij hield Jeanne bij de hand terug ombaar te beletten naar Micheline, die zich verwij derde, toe te gaan en zeide „Blijf, ik moet u spreken.” De jonge vrouw zag de patroon verwonderd aan. Mevrouw Desvarennes bleef een oogen blik zwijgen. Zij dacht aan Serge, die dezen nacht zou komen. Zij had maar een woord tegen Cayrol te zeggen om zijn vertrek te beletten. Het leven van dien ellendeling was dus in hare hand. Maar Jeanne? Zou zg die in het onheil storten Had zij daartoe wel het recht? Zij, die geworsteld, die zich verzet had? Dat zou onrechtvaardig zijn. Zij was baars ondanks meegesleept. Zij moest haar ondervragen. Als de arme vrouw met leed wezen vervuld was, als zij berouw had, dan moest zij haar sparen, ten koste van hare De Dardanelles Aan de Dardanellen is de toestand weinig veranderd. De Fransch Engelsche vloot slin gert nog steeds haar geweldige granaten naar de forten, die het nauwste deel der zeeëngte beschermen. Op deze forten, in de officieele berichten J, L en T genoemd, bevinden zich ongeveer 32 zware kanonnen, waaronder een tweetal van 35 c.M. een acht-tal van 30 c.M., terwijl de rest van kleiner kaliber is. De Engelsch-Fransche vloot die de aanval onderneemt, beschikt over minstens 80 kanon nen van 30 c.M. en 8 kanonnen van 38 c.M. benevens een zeer groot aantal stukken van kleiner kaliber. Het lijkt dus wel of deze vloot over een overweldigende meerderheid van kanonnen be schikt. Dat is ook zeer zeker het geval, maar de beschieting der forten heeft plaats van grooten afstand, zoodat de meeste granaten geen doel treffen, vandaar dat het geen peulschilletje voor een zelfs sterke vloot is om de forten tot zwijgen te brengen. Alleen dat enorm sterke Engelsche slagschip de „Queen Elisabeth” vuurde Vrijdag 29 salvo’s op de forten af, dat is ongeveer 232 granaten, die elk 1000 K.G. wegen. Alleen dat schip wierp dien dag dus naar de forten 232000 K.G. staal. En daarbij komt het vuur van de anderen. De Turken beweren dat de forten dien dag niet werden getroffen en dat er aan hunne zijde geen flooden vielen. De Engelschen daarentegen beweren dat van het sterke fort L een kruitmagazijn in de lucht vloog en de twee andere forten beschadigd werden. Ook al is dit laatste waar, het lijkt een pover resultaat voor een zoo geweldig bom bardement en leert hoe moeilijk het is voor een vloot om kustversterkingen in puin te schieten. Maar de Engelschen en Franschen zullen hun pogingen wel niet spoedig opgeven en of de forten er bij elk volgend bombar dement zoo goed zullen afkomen valt zeer te betwijfelen. Dat de Engelschen van plan zijn hun aanval door te zetten blijkt bovendien uit het bom bardement van Smyrna, de groote havenplaats aan de Klein-Aziatische kust. De Engelsche admiraliteit deelt mede dat de vernieling van de forten daar een noodzakelijk onderdeel vormt van den aanval op de Dardanellen. Italië, Roemenie, Griekenland en de oorlog. De aanval op c.e Dardanellen die bij sla gen, de kwestie van een verdeeling van het Turksche rijk in Europa en tevens de vraag wie de oppermacht in de Middenlandsche zee in het vervolg zal hebben, aan de orde zal stellen maakt ook de kans grooter dat het aantal oorlogvoerende staten met één of meer zal worden uitgebreid. meer aan hem denken,” „zonder hem laag en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1