SERGE PANINE. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) cn WYMBR1TSERADEEL (14de Jaargang) 1 APRIL a.s., Preanger Koffie 70 bij WESTERHOF. Kort gemengd Nieuws. MEUBELFABRIEK „NEDERLANDS’ BEHZIN-GCRZ 31e Jaargang. No, 47. Zaterdag 13 Maart 1915. Nieuwstijdingen. Ingezonden M ededeel ingen. Feuilleton. (Wordt vervolgd) Jfi H U IZ IN C GRONINGEN ’•.LcrooN-'ifc'm AANEX '::z2^3r._'L wor- ver- Nadruk verboden. en avond plannen, die zenuwachtigen T L zware den gang uit- 1. den gelezen mij wegGij zult van verlichting slakende, fluisterde zij „Eindelijk 1” Eene portière werd opgenomen en Pieter kwam binnen. Hij bleef onbewegelijk en ver zou de oorzaak van onher- ver- heeft u In haar kamer, die vervuld was van wel riekende geuren, ontdeed Jeanne zich van hare baljapon en trok een huiskleed van Oostersche stof aan, die met prachtige bloemen van zijde geborduurd was. Met haar elleboog op den schoorsteen geleund en met beklemde adem haling wachtte zij. De kamenier kwam binnen met eene tweede lamp. Het sterkere licht deed het behangsel van 1' lijsten schitteren. „Zijn al de menschen weg vroeg Jeanne, ken. Ik overwoog de woorden niet, waarvan terwijl zij den schijn aannam moeite te doen ik mjj bedienen zou om u duidelijk te maken, _.--x x- -- zeggen had, en ik bemerk, dat ik veel moeite hebben zal om mij te verkla ren, zonder gevaar te loopen om u te belee- digen.” Jeanne nam zeide en sprak met ge- wat ik u nieuwe wet te worden aangenomen of eene in grijpende wijziging van deze invaliditeitswet- Talma tot stand gebracht te worden. Groot is hetjgevaar dat daarvoor niet tijdig zal worden gezorgd. Immers in dezen tijd van finantieelen nood dreigen de staatspensioen- plannen van minister Treub niet verwezenlijkt te zullen worden. De groote lasten die de nieuwe leening op het volk legt kunnen er toe leiden, dat alle sociale hervormingen jaren en jaren zullen worden uitgesteld. Spr. verdedigt daarom het omzetten van de leening van f275.000.000 in een heffing ineens, welke op de vermogenden zou drukken. Spr. beroept zich op officieele cijfers, om aan te toonen, dat een dergelijke heffing niet onbillijk zou zijn. In Friesland bijvoorbeeld, bezitten 6000 men schen alleen een gezamenlijk vermogen van 355 millioen gulden, en de rest, 354.000, te zamen 16 millioen gulden. Ons nationaal vermogen vermeerdert jaarlijks met 175 mil lioen gulden, geenszins ware het volgens Spr. dus onbillijk van de vermogens een percentage te heffen, om de kosten der buitengewone maatregelen te dekken. Voor de voorstan ders van staatspensioen is het van belang, dat de leening omgezet wordt in een heffing. Reeds is in de Tweede Kamer aan minister Treub door mr. Rutgers aangeraden om, waar de staats- leening per jaar thans zoo groote uitgaven eischt, zijn staatspensioenplannen te laten varen. Daartegen dient gewaakt. Gewaakt dient er ook voor dat t ij d i g een nieuwe wet worde ingevoerd om de invoering van een ongewij zigde invaliditeitswet te voorkomen. Want onze wetgevende macht werkt langzaam. Spr. toont dat aan, door te wijzen op de kinderarbeid reeds in de 80-ger jaren was uit een rapport van een staatscommissie gebleken, hoe hier en daar kinderen in fabrieken werden afgebeuld als voorbeeld noemde spr. de fabriek Regout, waar destijds jongens van 12 jaar, 6 nachten van de week geen slaap kregen - welnu eerst in 1911 bracht een wet radicale verbe tering op het gebied van de kinderarbeid. Dit alles gaf spr. aanleiding de leden van den Bond voor Staatspensionneenng en allen die met dat doel sympathiseeren, op te wek ken, krachtig te werken en te strijden, opdat vóór 3 December 1916 aanbrepkt, het staats pensioen is gebracht binnen het bereik van alle ouden van dagen, (applaus). De voorzitter bracht den spr. dank voor zijn rede, en wekte, na een overzicht gegeven te hebben van de werkzaamheden van den Bond, lid van den kindsheid van mij hebt gij niets te vreezen. Ik denk aan niets anders dan om u van dienst te zijn. Gij gelooft toch wel, dat ik hier ben, omdat ik alles weet... Jeanne luister „Maar gij zijt krankzinnig viel de jonge vrouw hem met fleren toon in de rede, „of wel, gij leent u tot eene onwaardige mislei ding 1“ „Ongelukkig voor u, ben ik goed bij mijn verstand", sprak Pieter op strengen toon, toen hij zag, dat Jeanne hem niet wilde begrijpen. „En er heeft geene misleiding plaats, on gelukkig genoeg voor anderen. Alles is wer kelijk waar, ernstig, ja ontzettend 1 Dewijl gij mij noodzaakt om zonder verschooning tot u te spreken, hoor dan Prins Panine is hier in huis of hij komt er. Uw man, dien gij ver weg waant, is misschien een honderd schreden van hier, en komt dadelijk om u te overvallen. Gelooft gij mij nu Een gloeiend rood overtoog Jeannes gelaat zij kwam een stap nader, en vast besloten om niet te bekennen, sprak zij met eene woedende en niet in te houden stem: „Ga heen, of ik roep!" „Roep niet, dat zou verkeerd zijn", hernam Pieter bedaard. Laat integendeel de bedienden zich verwijderen on C als hij hier is of, zoo hij hem dan niet binnen. Zoolang' ik hier ben, moot gij uw angst verbergen en geen enkelen voorzorgsmaatregel nemen. Ik ga heen. Vaar wel Jeanne Geloof, dat ik alleen gehandeld heb om u van dienst te zijn, en houd u ver zekerd, dat ik, zoodra ik den drempel dezer deur overschreden heb, alles vergeten ben, wat ik u gezegd heb." Pieter maakte eene buiging, hief het gordijn op, dat de deur, die in d kwam, bedekte en ging heen. Nauwelijks was Pieter verdwenen, of de ■Gij weigert vroeg Cayrol, die ernstig a 2-_i was. Jeanne raakte met hare blanke hand het -man aan. Kom, ga niet boos van v ,.-o. mij niet veel missen, zeide zij op vroolijken 'gij zult slapen, zoo lang de reis duurt. NIEUWE SNEEKER COURANT Ónmogelijk", hervatte Pieter met nadruk. stelbare onheilen zijn. Ik bid u, Jeanne mijne taak. Begrijp mij met halve woor- U dreigt een groot gevaar lieren, door den veehouder D. Reitsma, de ver koop van volle melk over te doen aan den beheerder der Coöp. Stoomzuivelfabriek „Hoop op Zegen” alhier. A.s. Maandag zal de ver koop worden voortgezet door den reeds dienst doenden ondermelk-verkooper P. v. Netten al hier. Tot commissieleden voor het stellen van den melkprijs werden benoemd de hh. M. J. Pel, D. de Boer en P. A. de Jong. De koemelkers behouden hunne vrijheid om hunne oude clientèle verder nog te bedienen. Van de Leeuwarder Rechtbank. VONNISSEN Bevrijden van Geïnterneerden. De rechtbank te Leeuwarden heeft Rinze V. 36-jarig visscherman te Heeg die, na voor afgegane onderhandelingen in den nacht van 18 op 19 Januari j.l. met zijn visschersaak drie Belgische militairen heeft geholpen bij de ontvluchting uit het interneeringskamp in Gaasterland veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf De eisch was 4 maanden. Meineed. Grietje de V. 18 jr. zonder beroep te Twjj- zelerheide is wegens meineed, gepleegd op 23 Dec. ter openbare terechtzitting in de zaak tegen Jan Venema te Buitenpost, veroordeeld tot 6 mnd. gevang, overeenkomstig den eisch, met aftrek der preventieve hechtenis. Tijdgeestloten. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak van Christiaan T. J. M., oud 27 jaar, barbier te Sneek, vervolgd wegens het ten verkoop in voorraad hebben van Tijdgeestloten. De kantonrechter te Sneek sprak hem vrij de rechtbank te Leeuwarden vernietigde dat vonnis en ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging, met gedeeltelijke vrijspraak. De Hooge Raad vernietigde het vonnis en verwees de zaak naar genoemd ge rechtshof. Het hof heeft thans in hooger beroep het vonnis van den kantonrechter bevestigd en be klaagde vrijgesproken. De eisch was f 500 boete of 60 dagen hech tenis. SNEEK. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben voor de benoeming van een architect de navolgende aanbeveling opgemaakt 1. J. Kerkhof, gem. architect Beverwijk. 2. G. Honjjk Enkhuizen. 3. J. L. Flipse Doesburg. Het aantal sollicitanten bedroeg 90. Te Zwolle zijn geslaagd voor de acte nuttige handwerken, de dames M. Stellingwerf, IJ. Demmer en S. Brouwer, allen alhier. Bond voor Staatspenaionneering. Dinsdagavond hield de afd. Sneek van den Bond voor Staatspensionneering een propa- ganda-avond in Amicitia. Nadat de Voorzitter, de heer H. de Jong, tot de aanwezigen een woord van welkom had gericht gaf hij het woord aan den Spreker van den avond, den heer A. Bouma van Bolsward, die optrad met het on derwerp „Staatspensionneering en de alge- meene toestand.” De buitengewone omstandigheden hadden, zoo begon de Spr. zijn redevoering, hem, die in de laatste drie jaar niet meer voor den Bond was opgetreden, er toegebracht deze spreekbeurt te vervullen om hen, die voor staats pensioen voelen, te wijzen op het gevaar dat ons land nog altijd boven het hoofd hangt in den vorm van eventueele invoering van de invaliditeitswet-Talma, waartegen krachtig dooi de Bond zal moeten worden gestreden. Zijn er velen in den bond afkeerig van po litiek, toch zal de Bond daaraan moeten doen, geen p a r t ij politiek echter, doch a 1 ge meen e politiek. Immers ten slotte moet Staatspensioen er komen door den wil van een politiek lichaam, de Tweede Kamer, en moeten uit de belastin gen de middelen gevonden worden, waarmede het Staatspensioen kan worden betaald. Men zal dus er voor hebben te waken, dat een goede belastingpolitiek gevolgd worde, om te voor komen dat bijv, door verhooging der indirecte belastingen de kleine man ten slotte zelf zijn pensioen betaalt. Spr. verdedigde vervolgens op economische zoowel als moreele gronden het Staatspensioen en ging na hoe in 1913 de invaliditeitswet werd vastgekoppeld aan de tariefwet en door de uit slag der verkiezingen van de baan geraakte. Ingevoerd werd echter het bekende art. 369, waardoor duizenden en duizenden 7Ó-jarigen f2 pensioen per week ontvangen. Al werkt dit artikel ook nog niet ideaal, ^e“\die nOg met Warea’ Op (zoodat bijv, iemand die 40 jaren lang ergens op een dorp de klok één maal per week 3 mi nuten luidde en daarvoor per jaar een loon van f2.50 ontving, thans f 2 pensioen per week ontvangt, terwijl vele 70 jarige baasjes, die hun geheele leven zelfstandig hebben gewerkt het niet ontvangen), toch heeft art. 369 reeds veel zegen gebracht. De werking van dit ar tikel heeft dan ook meer en meer in ons volk een drang doen ontstaan naar Staatspensioen voor allen. Aan dien drang toegevend, heeft mi nister Treub een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer, dat al heeft ’t ook weer be zwaren het staatspensioen erkent als iets waarop ieder oudje recht heeft. Dit ontwerp telt slechts 54 artikelen en legt veel van de uitvoering in handen van de gemeenten, waardoor het o.a. mogelijk wordt ouderdoms-tehuizen die in Denemarken zoo goed voldoen in te richten. Echter dat wetsontwerp is nog niet aange nomen, nog dreigt dus het gevaar dat, zooals destijds in de Tweede Kamer is besloten, 3 jaar na invoering van artikel 369, dus 3 Dec. 1916 de geheele invaliditeitswet zal worden ingevoerd. Binnen anderhalf jaar tijd dient dus een eene trotsche houding aan en ,,Welnu dan, waarde vriend, indien, hetgeen gij mij te zeggen hebt, zoo moeilijk onder woorden te brengen is, zegt het dan niet.” „Mijn stilzwijgen G 1 licht i den... Gij hebt voor ontdekt zijn... neem u in acht Jeanne zuchtte. Maar, hare onrust bedwin gende, antwoordde zij met een lach „Welk praatje voor den vaak vertelt gjj nu Ik ben thuis, van al mijn bedienden omringd, en ik heb niets te vreezen, zooals ik u verzoek te gelooven.“ „Gij ontkent?" riep Pieter uit. „Ik was er op gewapend. Maar gij doet geheel vergeefsche moeite. Zie, Jeanne, ik ben de vriend uwer stomd bij den ingang staan. Al zijn zelfver trouwen had hem verlaten. .Welnu”, zeide Jeanne met gemaakte stroef heid, „wat is er toch, waarde vriend „Waarde Jeanne”,begon Pieter, „het is, dat. Maar het scheen hem niet gemakkelijk zich te verklaren, want hij hield op en kon niet voortgaan. „Dat?” herhaalde mevrouw Cayrol nadruk kelijk. „Vergeef mij”, hernam Pieter »ik ben in lichtrood trijp met gulden groote moeilijkheid. Ik gaf aan eene plotse linge opwelling gehoor, toen ik u kwam spre- straat 65e. De vereeniging is gaarne bereid openbare bestuurslichamen en Kamers van Koophandel van advies te dienen. Voor kennisgeving aangenomen. d. Mededeeling van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Parijs, dat de Fransche importeurs na den oorlog zeer zeker in ’t bij zonder de voorkeur zullen geven aan artikelen uit bevriende en neutrale staten. Zjj geeft een lijst van artikelen, diè Frankrijk invoert en wekt belanghebbenden op, om de fabrikatie en export daarvan zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. De Kamer is bereid belang hebbenden van advies te dienen. e. Afschrift adres van het Gemeentebestuur van Lemsterland aan H. M. de Koningin, hou dende verzoek van Rijkswege de noodige rem- mingswerken aan te brengen op de haven dammen te Lemmer. Het Bestuur merkt op, dat de vluchthaven aan de Noordzijde wordt ingenomen door de visschersschepen en aan den zuidelijken kant geen remmingswerken zijn. Toch zijn die werken zeer noodzakelijk, om dat bij tegenwind of stormweer thans de „Rien” opgehoopt is met schepen, die lang op schut ten moeten wachten en schepen, die bij storm weer binnenloopen, niet in staat zijn op tijd te stoppen en samendrijven voor de monding der sluis, waardoor de uitgang wordt versperd. Het Bestuur vraagt in dezen de medewer king van de Kamer alhier. Na beschrijving door den heer Nieveen van den bestaanden toestand van de haven te Lem mer, wordt in belang van den handel met al- gemeene stemmen besloten dit adres krachtig te ondersteunen. f. Schrijven van het Bestuur der Afd. Sneek van de Maatschappij van Nijverheid met beleefd verzoek te willen mededeelen of de Ka mer het wenschelijk zou achten, dat de de partementen hunner maatschappij de rol van kiesvereeniging vervullen voor de verkiezing van de leden der Kamers van Koophandel en in ’t bijzonder zou dit Bestuur de meening van de Kamer willen vernemen, betreffende de verkiezing van de leden voor de Kamer te Sneek. Wordt met algemeene stemmen besloten aan het Bestuur van Nijverheid mede te deelen, dat de Kamer het wenschelijk vindt, dat de Mij. Nijverheid zich met genoemde verkiezin gen in Nederland bemoeit en dat de Kamer gaarne van hare diensten zal gebruik maken, wat de verkiezing in Sneek betreft. 4. Wordt nagezien en goedgekeurd de re kening der Kamer over 1914 welke zal wor den ingezonden ter goedkeuring aan den Raad der gemeente Sneek. 5. Voorstellen Bij dit punt werd opge merkt dat ’t emplacement der Ned. Tram- wegmij. alhier, veel te wenschen overlaat, wat het in- en uitladen van goederen betreft, en dat ook de besteldienst vele gebreken heeft. Het is de Kamer echter bij onderzoek geble ken, dat er bij de Maatschappij plannen be staan om daarin verbetering te brengen. Mocht het echter later blijken, dat de getroffen maat regelen niet afdoende zijn, dan zal de Kamer hier later op terug komen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. om niet te geeuwen. „De heeren le Bréde en du Tremblay, de laatsten, zijn bezig hunne overjassen aan te trekken”, antwoordde de kamenier, „maar mijn heer Pieter Delarue is een oogenblik geleden teruggekomen. Hij vraagt of mevrouw hem kan ontvangen...” „Mijnheer Delarue herhaalde Jeanne ver wonderd. „Hij geeft voor mevrouw over eene zaak van zeer groot belang te moeten spreken.” „Waar is hij vroeg Jeanne. „Daar ia den gang. Men begon reeds het licht in het salon uit te doen...” „Welnu, laat hem binnenkomen.” De kamenier ging heen. Jeanne was in groote ongelegenheid en vroeg zich af, welke reden Pieter had om nog te komen. Zeker moest een of ander gewichtig voorval plaats gehad heb ben. Zij gevoelde zich aangedaan. Pieter had haar altjjd ontzag ingeboezemd. Thans deed het denkbeeld om zich in tegenwoordigheid van den jongen man te bevinden haar zeer pijnlijk aan. Eene portièn Eenige onderwijzers te ’s Gravenhage hebben van burg, en weth. een schrijven ont vangen, waarin hun met waardeering overigens van hetgeen door hen in het belang van het openbaar onderwijs is verricht, met het oog op hun 65-jarigen leeftijd, in overweging wordt gegeven, met ingang van 1 Augustus 1915, eervol ontslag te vragen uit hun betrekking. De totale waarde der te Venlo en in den naasten omtrek in beslag genomen smok kelwaren moet reeds een bedrag vertegenwoor digen van nagenoeg f 100.000. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep den kastelein A. K. uit Heilo, die door de rechtbank te Haarlem tot 1 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens op zettelijke brandstichting in zijn woning, oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Volgens de laatste lezing is de soldaat, die Zaterdag te IJmuiden op zijn post met verbrijzelde schedel is gevonden, niet het slacht offer van een moord geworden, doch is het geval vermoedelijk aan een per ongeluk of opzettelijk doen afgaan van zijn eigen ge weer te wijten. De flesschenfabrieken AngloDutch Bottle works te Capelle aan den IJsel hebben wegens gebrek aan grondstoffen het werk moe ten stagen. bond te worden. De heer J. v. d. Veer vermaakte de aan wezigen met een paar koddige voordrachten. Muziek en gezamenlijke zang verhoogden voorts de gezelligheid van den avond. HEEG 10 Maart. Uitgaande van de com missie van het plaatselijk steuncomité, worden alhier een 5-tal arbeiders aan werk geholpen, door het maken van klompen, onder leiding van den chef-klompmaker Murk Hiemstra al hier. Zij verdienen er nu een aardige daghuur mee wat hun in deze tijden van werkloos heid zeer te pas komt. Vischafslag. HEEG, 10 Maart. In verband met de hooge vleeschprijzen, zal alhier eenmaal per week, en wei Donderdags eene vischafslag plaats hebben, voor het winkelhuis van den heer Joh. v. d. Schoot, alhier. Er is veel animo voor deze vischafslag, zoodat er veel gebruik van zal worden gemaakt. HEEG, 10 Maart. In de heden ten kan tore der Coöp. Stoomzuivelfabriek gehouden vergadering van veehouders en koemelkers uit onze plaats, werd besloten, wegens de opheffing van de verkoop van volle melk aan particu- deur aan de andere zijde werd geopend en Serge trad in de kamer. De jonge vrouw vloog in zijne armen en hare koude lippen tegen het oor van haar minnaar drukkende, zeide zij „Serge, wij zijn verloren „Ik stond daar«, antwoordde Serge „en heb alles gehoord." „Wat gaat gij doen?” sprak Jeanne ver schrikt. „Mij terstond verwijderen. Door hier langer te blijven, bega ik eene onvoorzichtigheid. „En als ik blijf, wat moet ik aan Cayrol zeggen, als hij komt „Uw man," sprak Serge bitter, lief. Hij zal u vergeven.” »Ik weet het. Maar dan zullen wij voor altijd gescheiden zijn. „Wilt gij dat „Ach, wat kan ik doen riep Serge wan hopig uit. „Alles rondom mij begeeft zich. Het vermogen, dat het eenige doel van mijn streven geweest is, ontvalt mjj. De familie, die ik geminacht heb, laat mij aan mijn lot over. De vriendschap, die ik verraden heb, beschuldigt mjj. Niets blijft mjj over." „En mijne innige genegenheid en mijne toe wijding dan zeide Jeanne hartstochtelijk. „Meent gij, dat ik u alleen zal laten Wij doe den prins heengaan, moeten heengaan. Ik vroeg het sedert lang. l0^hjji er nog niet is, Jaat (jjj waart er tegen, maar nu is het oogenblik rr i .i. i i gekomen. Wees gerust! Mevrouw Desvarennes zal betalen en uw naam redden. In ruil daar voor geeft gij haar hare dochter terug... Gjj zijt niet aan haar gehecht, daar gij mij lief- hebt. Ik ben uwe eigenlijke vrouw, die metu het leven moet doorgaan. Welnu, ik herneem mjjne rechten, ik betaal ze met mijne eer, ik verbreek alle banden, die mij terughouden. Onze gemeenschappelijke val zal ons nog nau wer vereenigen. 60) Het is de eerste maal, dat ik u verlaat... Zoo dadelijk zullen onze genoodigden vertrok ken zijn... Ik vraag het u ten dringendste.... ga met mij mede Jeanne glimlachte en zeide„Maar zie toch eens, mijn vriend Ik heb mijne baljapon aan.” „Op den avond van ons huweljjk heb ik u juist ,zoo meegenomen,” hernam Cayrol harts- tochtelijk. „Doe uw mantel om en ga mee. Geef mij dit bewjjs van toegenegenheidik verdien het. Ik ben geen kwaad mensch... en ik houd zooveel van u Jeanne fronste de wenkbrauwendit aan houden maakte haar boos. „Het is kinderachtig”, sprak zjj, „overmor gen zijt gjj weer hier... Ook ik ben vermoeid heb medelijden met mij...” ö- somber geworden gezicht van haar begint de Nieuwe Cursus in FüANSCHj DUITSCH en ENGELSCH. Prettige gemakkelijke methode. Vraagt proefnummers van dit weekblad voor zelfstudie. Uitstekend voor eerstbe- ginnenden en weinig gevorderden. Prijs per maand f 0>35> Geeft U tijdig op voor proef nummers of abonnement. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers De Clerqstraat 34, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. toon: Tot weerziens!” Cayrol omhelsde haar smoorde stem „Vaarwel En hij vertrok. Jeanne bleef een oogenblik stilstaan om te luisteren. Haar gezicht was opgeklaard. Zij hoorde in de koetspoort het rollen van het rijtuig, dat haar man wegbracht en, een zucht VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek op Dinsdag 9 Maart ’15. Aanwezig de heeren P. Reinouts van Haga, Voorzitter S. Henstra, W. Nieveen, E. Pries ter, H. Brenninkmeijer, S. v. d. Meulen Szn., R. Gorter en J. Lindeman, Secretaris. Punten van Behandeling De notulen der vorige vergadering i en goedgekeurd. 2. Lecture van de uitgegane missive no. 581 aan den Directeur van ’t Postkantoor alhier ojj^ de postdiensten, aankomende 's avonds 7.23 en 7.34 nog in de laatste bestelling op te ne men. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken a. schrijven van den Directeur van ’t Post kantoor alhier, dat met den trein ’s avonds 7.23 uit Leeuwarden zeer weinig correspon dentie aankomt, omdat de voortrein te 6.30 een groote post meebrengt en dat met den trein te 7.34 uit Amsterdam geen post arri veert, redenen waarom het geen aanbeveling verdient de laatste bestelling ter wille van die geringe correspondentie te verlaten. De commissie van Post- en Tel. deelt mede, dat in beide genoemde treinen zich postrij tui gen bevinden, die ook eene zending voor onze plaats aanbrachten. De Kamer besluit daarom deze zaak diligent te verklaren en in dezen een afwachtende houding aan te nemen. b. Mededeeling van de Afd. Sneek der R. K. Handelsreizigersvereen., dat volgens een nieuwe bepaling der H. S. M. geen commis- sionnairs meer tot het perron worden toege laten, hetgeen voor vele barer leden extra- kösten en moeielijkheden veroorzaakt, waarom zij de Kamer verzoekt hierin een gunstige wij ziging te willen bewerken. Ofschoon van oordeel dat deze maatregel is ingevoerd met het oog op de concurrentie, vooral op groote stations, besluit de Kamer deze zaak in handen te stellen van de com missie van spoorzaken tot nader onderzoek. c. Mededeeling dat is opgericht een Ne derlandsche Bond van fabrikanten en hande laren in Medische instrumenten’t Centraal- Bureau is gevestigd te ’s Gravenhage, Zee-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1