I. De Europeesche Oorlog. Raad van Beroep te Leeuwarden. Kort gemengd Nieuws. Aan onze Verzekerden. N i eu wstijdingen Officieel gedeelte. MILITIE. Aanvragen van Vrijstelling. Ingezonden. postwis- DRANKWET. 904.86 553.10 159.87 29.24 Wij meenen er uitdrukkelijk de aandacht op te moeten vestigen, dat bij bedanken door een verzekerd Abonné diens verzeke ring ook vervalt. Indien dezelfde persoon later weer Abonné wordt moet opnieuw een aanvraag voor verzekering worden ingediend. De oude polis is in zulk een geval van onwaarde. Bij overlijden van een verzekerd Abonné, komt diens ver zekering te vervallen. Wil men deze op een ander laten over gaan dan moet zulks aan ons Bureau worden opgegeven. DE UITGEVERS. Vrijstelling van hen, die een geestelijk of een godsdienstig menschlievend ambt beklee- den of daartoe worden opgeleid. Ter gemeentesecretarie liggen ter inzage twee tabellen, waaruit blijkt, wie op boven bedoelde vrijstelling aanspraak kunnen ma ken en welke verklaringen daarvoor moe ten worden overgelegd. Door of vanwege den belanghebbende moe ten die verklaringen worden ingeleverd ter secretarie der gemeente, waar hij is inge schreven of voor welke hij heeft geloot: lo. voor 1 April a s ingeval de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maart a.s. 2o. in de maand November a.s, ingeval de reden van vrijstelling ontstaat tusschen 21 Maart en 1 November van dit jaar 3o. binnen een maand, nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit plaats heeft op of na 1 November a s. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. Door of vanwege den gene, die vrijstelling verlangt wegens kostwinnerschap moet ter gemeentesecretarie aanvraag worden gedaan tot het opmaken van den voorgeschreven staat van inlichtingen lo. tusschen 21 en 31 Maart a.s., inge val de reden van vrijstelling aanwezig is op eerstgenoemden datum 2o. in de maand November a.s., ingeval de reden van vrijstelling ontstaat tusschen 21 Maart en 1 November a.s. 3o. binnen een maand, nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit plaats heeft op of na 1 November a.s. Bovenstaande bepalingen zijn ook van toepassing op het verkrijgen van vrijstel ling in het geval, dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijstelling is verleend op grond van kostwinnerschap, zoodanig per soonlijk onmisbaar is voor de instandhou ding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen of van personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanver wantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daarvoor dringend noodzakelijk is. Sneek, 12 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, P J de HOOP. De BURGEMEESTER van SNEEK, brengt ter openbare kennis, dat voor het aanvragen van vrijstelling van den dienst bij de militie de volgende bepalingen gelden. Vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst. Door of vanwege den ingeschrevene, die vrijstelling verlangt wegens eigen vrijwilli gen dienst op grond dat hij vijf jaren bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen als vrijwilliger heeft gediend, en door of voor wien die reden van vrijstelling niet reeds hij de inschrij ving is opgegeven, moet alsnog opgaaf daar van worden gedaan ter gemeentesecretarie op 22 Maart a.s. Voor de andere ingeschrevenen, die recht hebben op vrijstelling wegens eigen vrijwil ligen dienst worden de noodige stukken zon der eenige aanvrage van hunne zijde opge maakt. Vrijstelling wegens broederdienst Door of vanwege den ingeschrevene, die vrijstelling verlangt wegens broederdienst moet tusschen 21 en 31 Maart a.s. ter ge meentesecretarie aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een getuigschrift be treffende de wettige broeders en halfbroe ders van den ingeschrevene. Door of vanwege den ingeschrevene wordt daarbij gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige man nelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Voor het doen opmaken van bedoelde ge tuigschriften zal in het bijzonder gelegen heid worden geggven op 22 Maart as., voor- middags van 9 tot 1 uur. Vrijstelling wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Door of vanwege den ingeschrevene, die vrijstelling verlangt wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders moet tusschen 10 en 18 Juli a.s. ter gemeentesecretarie aanvraag worden gedaan tot het opmaken van het voorge schreven getuigschrift. Door of vanwege den ingeschrevene wordt daarbij gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige man nelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Vrijstelling BÜTOE1 ffl is NIEUWE SIWE MWT ft. 4G ffl MflM 15 tel 1915 5.00 be- in de stad sche dreigement, r verdronken, ongehuwd. 16.50 239.19 f 1927.76 BURGEMEESTER Gemeente SNEEK, Gezien art. 37 der Drankwet (Tekst Stsbl. 1904 no. 235) brengen ter openbare kennis, dat bij hun College is ingekomen een verzoekschrift van ANNE A. HETTEMA, van beroep timmerman wonende te Sneek, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in het perceel, plaatselijk gemerkt Wijk 8 No. 22 gelegen aan de Nieuwe Veemarkt, en dat tegen het verleenen van het gevraagde Verlof binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking schriftelijk bezwaren bij hun College kunnen worden ingebracht. Sneek, den 12 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. kazerne door een Hoe die brand bekend. Er wordt een Pe rsoonlijke ongelukken Onderling Ziekenfonds. Men schrijft ons Op Vrijdag 5 Maart j.l. had in ,,Amicitia” de jaarlijksche Algemeene Leden-V ergadering plaats van het Onderling Ziekenfonds, opge richt in 1844. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten over 1914 hebben bedragen f 2096.60, als Contributie van de leden Rente Grootboek Voor reglementen van nieuwe leden - Rente van tijdel. belegde gelden Uw dn. R. S. (Schrijvers ingezonden stuk is feitelijk een pleidooi voor een keuringsdienst In voorbe reiding is een Provinciale regeling op dit ge bied, tot welke, naar wij hopen en verwachten ook onze gemeente wel zal toetreden. Red. „N. S. 0.”) Invaliditeitswet Behandeld werden 12 invaliditeitszaken, waarvan in 2 zaken getuigen waren meege bracht. In deze zaken werd uitspraak gedaan. Een rente van f 104 per jaar, met ingang van 17 October 1914, werd toegekend aan B. t. W. te Oosthem in Wijmbritseradeel. Bevestigd werden o.a. de beslissingen be treffende G. B. weduwe 8. R. te Sneek; G. D. vrouw H. S. te Wommels; P. V. vrouw J. v. K. te Sneek. Keuring noodzakelijk. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd eenige plaatsruimte ver zoeken voor het onderstaande Is ’t niet zeer noodig dat er van overheids wege eens streng wordt toegezien op hetgeen hier onder de benaming van schelvisch en bot in de stad en in de wijken op de verschillende karren ten verkoop aan de ingezetenen wordt aangeboden Deze vraag drong zich bij mij op toen ik Woensdagmorgen er getuige van was, dat aan verschillende vrouwen in de Selfhelp en Woudvaartstraten bedorven bot verkocht werd. Ik zag dat een vrouw voor dertig cent gekochte bot zoo wegdeed. Mij dunkt dat hierin wel eens verandering mag komen. Nu de ver schillende levensmiddelen al zoo enorm duur zijn, mag er ten minste wel op gelet worden, dat de aangeboden waren goed zijn. Zou ’t niet aanbeveling verdienen als er evenals bij de vleeschkeuring, iemand werd aangesteld die ’s morgens met een agent van politie eens de ronde deed en bij de verschillende visch- en groenteventers en ook bij ’t spoor eens een kijkje nam om de artikelen aan een goede inspectie te onderwerpen. Ook de melk die hier voor volle melk verkocht wordt mag, vooral ’s winters wel voortdurend onder con trole staan. Er is hier een vruchtbaar arbeids veld voor een doortastend ambtenaar. Ik meen ook dezer dagen wel eens in de bladen gelezen te hebben dat ’t bestuur van een enkele ge meente zich met de ontbieding en verkoop van noodzakelijke levensmiddelen belastte. Zou ook hier ’t Geacht Bestuur van de gemeente niet eens een dusdanige proef willen nemen Het vleesch is zoo vreeselijk duur en goed vet is bijna niet te krijgen. Hopende dat dit schrijven er toe moge bij dragen dat bovenstaande zaken aan de aan dacht van den Edelachtb. Raad worden onder worpen en U mjjnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend De Duitsche Rijksdag* De zitting van de Duitsche Rijksdag is Woensdag geopend met het indienen der be groeting en een lofrede op den financieelen toestand van het rijk door Helfferich, den minis ter van finantiën. Maar voor deze aan het woord kwam had de Voorzitter nog eens zijn vertrouwen uitge sproken dat Duitschland overwinnaar zou blij ven in dezen wereldstrijd. „Ontzaglijk groot zijn de offers," zeide hij, „maar op de bloedige slagvelden ontkiemt een duurzame vrede, die tot nieuwen bloei, macht en grootheid van het geliefde vaderland zal leiden.” Daarna kwam de minister van finantiën den Rjjksdag oen nieuw krediet verzoeken van 10 milliard mark om de voortzetting van den oor log tot het einde van don herfst 1915 te waar borgen. In een der volgende vergaderingen zal de Rijksdag over deze credietaanvraag beslissen. Ze wordt natuurlijk toegestaan. De Duitschers in Frankrijk. In een lange mededeeling vindt de Duitsche staf het noodig te betoogen dat de Franschen sedert hun aanvallende beweging in Champagne begonnen is, niets opgeschoten zijn. „In onafgebroken gevechten,” zegt de Duit sche staf, „heeft de vijand sedert den 12en Februari dag en nacht meer dan zes leger corpsen op volle sterkte en reusachtige hoe veelheden zware granaten van Fransch en Amerikaansch maaksel tegen ons door twee zwakke divisies Rjjnlanders verdedigd front gebezigd. Meer dan 2 4 50 ongewonde gevangenen, o.w. 35 officieren zijn onze handen gebleven. Weliswaar zjjn onze verliezen, tegen een dapperen tegenstander geleden, zwaar zij overtreffen zelfs de verliezen van alle troepen, die aan den slag tegen de Russen in de Ma- suren hebben deelgenomen maar zij zijn niet tevergeefs geleden. De verliezen van den vijand zijn naar schatting ten minste drie maal zoo groot als de onze, d. w. z. meer dan 44,000 man. Ons front in Champagne is vaster dan ooit. De poging der Franschen heeft niet den minsten invloed kunnen oefenen op den loop van zaken in het Oosten. De dapperheid en taaiheid der Duitsche troepen heeft in Cham pagne roemrijke resultaten bereikt, die bijna tegelijk met de overwinning in de Masuren en daaraan gelijk waardig, zijn bevochten.” Inderdaad lijkt het succes der Franschen in Champagne op zich zelf niet groot, maar toch twijfelen wij er aan of deze aanvalspoging zoo geheel zonder invloed op de gang van zaken in het Oosten is gebleven als de Duitschers beweren. Waarom hebben deze hun prachtig succes in Oost Pruisen dan niet verder doorgezet en niet kunnen doorzetten Het wil ons voorkomen dat het antwoord op deze vraag moet zijn: omdat de Duitschers opnieuw troepen uit het Oosten moesten ver voeren naar het front in Frankrijk, om daar de aanval van een in getal sterkeren vijand met succes te kunnen afweren. Wat hun gelukt is. Maar waardoor ze, al behalen de Duit schers ook thans nog plaatselijke successen in Rusland, in ieder geval minder krachtig tegen den altijd weer opdringendon Rus konden op treden. De Engelschen hebben dit tenslotte een plaatselijk succes behaald aan het Bel gisch front bij Neuve Chapelle waar zij 700 Duitschers gevangen namen. De Duikbooten. De Engelsche admiraliteit deelt mede dat zij de bemanning van Duitsche onderzeeërs, die in hare handen valt niet zal behandelen als gewone krijgsgevangenen doch strenger tegen ze zal optreden, misschien zelfs voor den Engelschen rechter brengen. Waarom Omdat deze duikbooten optreden tegen weer- looze koopvaardijschepen, waarvan de beman ningen maar al te vaak omkomen. Gezegd moet worden dat de Engelsche oor logsschepen, waar zij daartoe in de gelegen heid waren, altijd hun best hebben gedaan, Duitsche zeelieden van zinkende oorlogsschepen te redden op die wijze ontrukten zij sedert de oorlog begon minstens 1000 Duitschers aan den dood in de golven. Een maatregel, als waarmee de admiraliteit echter nu dreigt, is o. i. weinig sympathiek. Men moet immers niet vergeten dat de be manning der Duitsche onderzeeërs handelt op hoogere bevelen. Hen te straffen voor de uitvoering van die bevelen dat gaat niet door den beugel. En bovendien, ging Engeland tot dezé strenge maatregelen over zou dan Duitschland geen wraak nemen op Engelsche krijgsgevangenen? Waarschijnlijk wel Een wedstrijd in onmenschelijkheid zou dan weer ontstaan. En daarom hopen wij maar dat het Engel- een dreigement zal big ven. OOSTEREND. Aanbesteed is het bouwen van een burgerwoonhuizinge voor den heer P. Cnossen te Oosterend Begroeting A. Gaas tra f 2100. InschrijversR. T. Feenstra te Bolsward f 2784, J. W. de Groot te Burgwerd f 2558, P. Z jlstra te IJtens f2484, J. G. Dijkstra te Wommels f 2298, D. D. Wiersma te Ooster- wierum f 2135, S. Beeksma te Rien f 2085, H. Jongema te Oosterend f 2053. Laagsten inschrijver gegund. OUDEMIRDUM. Vanwege het waterschap „De Zeven Grietenijen en Stad Sloten’’ is aan besteed Bestek A (onderhoud wegen): Perc. 1 M. Meester te Oosterzee f 288, perc. 2 G. Stegenga te Nijemirdum f 280, perc. 3 W. A. Schots te Oudemirdum f 119.50perc. 4 (bermverhooging): A. Tjalma te Lemmer f270; perc. 5 (verhoo- ging Kadijk)A. Tjalma te Lemmer f 83; perc. 6 betonneering)A. S. de Jong te Lemmer f 188 perc. 7 (draineering)S. W. de Jong te Lemmer f 1140perc. 8 (bermverhooging) G Boomsma te Sondel f 117 perc. 9 (kistvul- ling)W. S. de Jong te Lemmer f144; perc. 10 (steenen voeting)R. Schots te Oudemir dum f 99perc 11 (kapwerk)J J. Keizer te Tacozijl f 6590perc. 12 M. H. v. Meekeren te Hindeloopen f 8387 perc. 13 (hekkelwerk) H. A. Schots te Oudemirdum f 76perc. 14 (levering eiken gordingen, 637 M.)J. Wieger- son te Steenwijk f 879.40perc. 15 (levering riviergrint 130 M3.)U. Koopmans te Oosterzee f 498 perc. 16 (levering basaltslag 23 c.M., 170 M3): A. Vrijlandt te Utrecht f6.22 p. M3. perc. 17 (levering basaltslag, p/2IV2 c M300 M3)A. Vrijlandt te Utrecht f 5.17 p. M3. perc. 18 (levering kalkkeizel 20 M3.)J. Hendriksma te Sneek f2.25 p. M3.perc. 19 (levering gekl. klinkertpnin, 10 M3.)J. Hendriksma te Sneek f 3.25 p. M3.perc. 20 (levering rongen, samen 2000.25 K.G.)S. S. de Jong te Lemmer f383 50; bestek C: pare. 1 (herstelling paal werk): B Frankena te Lemmer f299; perc. 2 (vernieuwing pompen)L. v. d Veen te Lem mer f 372perc. 3 (herstelling stekwerk)J. Doeven te Lemmer f294; perc. 4 (herstelling brug): T. M. Hofman te Sloten f297; perc 5 (herstelling stekwerk)U. A Schots te Oude mirdum f 216bestek D (herstelling storm schade): A Tjalma te Lemmer f384. SIJBRANDABUREN. Onze plaatsgenoot, de heer R. Rood, assistent-directeur aan de Zuivelfabriek alhier, is in do zelfde trekking benoemd te Munnekeburen. Friesche Bakkcrsbond. Te Bolsward is de algemeene vergadering gehouden van den Frieschen Bakkersbond. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond thans 24 afd. telt, met ruim .500 leden en 80 algemeene leden. Als bestuurslid werd gekozen de heer F. S. Bakker van Heerenveen. De heer Hoog land van Arum hield eene lezing over het „nut van boekhouden”, Mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 3 Maart wer den gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd in Noord-Brabant 1 geval te Ginneken en 2 te Sint-Oedenrode in Zeeland 1 geval te Axel in Limburg in elk dor gemeenten Wessem, f 1893.89 - 163.24 6.20 33.27 f 2096 60 De uitgaven bedroegen f 1927.76 t.w.: Kosten van Medicijnen Idem van Geneesk. hulp - Uitkeering aan de leden - Vqor brillen etc. Bijdrage aan de Vereen. voor Ziekenverpleging - Vergoeding voor kosten van operaties - Kosten van administr. etc. - Zoodat het saldo in kas is vermeerderd met f 168.84 De heer P. de Jong Dzn., als bestuurslid aan de beurt van aftreding, werd herkozen. In de plaats van den heer H. Ferwerda, die als commissaris moest aftreden en niet weer herkiesbaar was, werd gekozen de heer A. Molenmaker. Het aantal leden dat op 1 Januari 1914 be droeg 288, was op 1 Januari 1915 323, zoo dat hun aantal vermeerderde met 35. Bij het bestuur bestaat gelegenheid zich als lid aan te geven, terwijl de boekhouder vanhetfonds de hr. J. Elzer, 2e Selfhelpstr., even eens de gewenschte inlichtingen verstrekt. Door de gemeentepolitie is Maandag aangehouden de 15-jarige bakkersleerling E. v. d. W. verdacht van verschillende diefstallen o. a. van een groot mes ten nadeele van zijn patroon, de heer V. Dit mes werd aan bet bolwerk bij het tuinhuisje van dr. B. gevonden door eenige jongelui (P., B., V., 0. en H.) die het aan de politie ter hand stelden. De in hechtenis genomene beweert plan ge had te hebben een zijner vroegere kameraden, tegen wien hij een wrok koesterde, met het mes af te straffen. v. d. W. is naar Leeuwarden getransporteerd, ter beschikking van de justitie gesteld en werd Woensdag weer vrijgelaten. Het verbouwen der kaas- en roomboter fabriek te IJsbrechtum is jl. Dinsdag opge dragen aan den aannemer B. de Boer aldaar, onder architectuur van den heer S. Schaap Hzn,, alhier. Krediet na de mobilisatie. Zaterdag zal te ’s Gravenhage een vergade ring worden gehouden, ter bespreking van een plan, om de militie- en landweerplichtigen die zulks behoeven, na de mobilisatie aan het noodige crediet te helpen139 instellingen zijn uitgenoodigd, en o.a. uit FrieslandDe hulpbanken te Sneek, Lemmer, Workum en de Friesche Onderlinge Spaar- en Voorschot bank te Koudum. „Morgenrood". Men schrijft ons Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal de Arbeiders-zangvereeniging „Morgenrood” op 21 Maart a.s., eene uitvoe ring geven in Amicitia, met medewerking van Sternheim van Amsterdam. Wij gelooven, dat „Morgenrood”, voor de afwisseling van hare zangnummers, geen betere keuze had kunnen doen, dan Sternheim. Sneek was tot op heden niet in de gelegenheid, Sternheim te hooren de liefhebbers van kunst, zooals die door Collem, Roland Holst, Scheltema e. a. werd geschapen, zullen kunnen genieten 1 De Dordsche Volksstem schreef o. m.„Nog hooren we Sternheim met zijn verzen van v. Collem, verzen, door velen onzer moeilijk ge vonden. Hoe zagen we de beteekenis ervan thans klaar en duidelijk voor onze oogen, nu ze op een zóó meesterlijke wijze werden voor gedragen”! Waar de entrée-prijs zeer laag is gesteld (zie advertentie) zal het „Morgenrood” stellig niet aan bezoek op dien avond ontbreken Ongevallenwet. Uitspraken. In de volgende zaken werden o.a. de aangevallen beslissingen bevestigd W. Strikwerda te Sneek en C. A. Nauta te IJlst. en WETHOUDERS der Schoterland kocht in het buitenland 5000 fietsbanden. De fabriek zond ze af, maar hij ontving ze niet. Thans blijkt, dat een Engelsche kruiser de banden in beslag genomen en naar Engeland opgebracht heeft. Aan den minister van BuitenlandscheZaken is gevraagd om bemiddeling. De Amerikaansche millionnairs Rocke feller en Carnegie hebben tot heden 600 mil- lioen dollar besteed aan het stichten van biblio theken, hospitalen enz. in Amerika. Nu de Dardanellen gesloten zjjn worien goederen voor Roemenië en Bulgarije bestemd in de Bulgaarsche haven Dede Agatsj gelost. De transportmiddelen daar zijn echter zoo on voldoende dat de waren bederven. In de laatste weken zijn dan ook meer dan drieduizend kisten sinaasappelen en citroenen en verscheidene honderden zakken suiker en balen papier geheg^ bedorven in zee geworpen. Drie ingezetenen van Oldenzaal, E., N. en R., zijn Zondag, toen zij zich voor zaken eenige oogenblikken in een café op Duitsch grondgebied, nabij de Nederlandsche grens be vonden, door de gendarmerie gearresteerd en weggevoerd, omdat zij geen buitenlandsch pas poort bezaten. Tot heden weet men niets na ders van hen. Tegen den 28-jarigen bootwerker J. d. V. te Amsterdam werd wegens vadermoord 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Twee meisjes van 14 en 15 jaar te Gorin- chem, hebben een postwissel-vervalsching ge pleegd en zijn gearresteerd. Een der meisjes bracht twee postwissels van eenige centen naar Dalsem, een kwartier van Gorinchem gelegenadresseerde deze aan haar vriendinnetje te Gorinchem die vóór het in- kasseeren op elke wissel 12 gld. erbij schreef. Meermalen zijn vervalschingen van seis door dezelfde meisjes gepleegd. Te Delft is de hevige brand geteisterd, ontstond is niet onderzoek ingesteld, kwamen niet voor. De minister van Landbouw heeft be paald, dat de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen, bedoeld in art. 10, letter c. van het Binnen-visscherij-reglement, in 1915 zal aanvangen op 15 Maart, in plaats van op 1 Maart. De krijgsraad heeft den milicien W. L., die op 1 November te Meppel zekere W. bij een vechtpartij doodstak, tot 3 jaar gevange nisstraf veroordeeld, met vervallen-verklaring van den militairen stand. De eisch was 5 jaar. Er heerscht onder het personeel van den torpedodienst te Soerabaja een ernstige geheim zinnige ziekte. In totaal zijn thans 17 onderofficieren daar door aangetast. De Dungerdamsche visscher J. Worting is buiten den vuurtoren door den bevigen wind met zijn kubboot omgeslagen en De ongelukkige was 26 jaar en Te N.... is in arrest gesteld de sergeant- majoor K. van het 15e regiment infanterie, wegens verduistering van rijksgoederen, die hij onder zijn beheer had. Het misdrijf kwam aan het licht, doordat in den trein twee soldaten over de handelingen van K. spraken, welk gesprok een burger aan hoorde. Deze stelde den opperbevelhebber met het gehoorde in kennis, hetgeen ten gevolge had, dat K werd opgesloten. Hij legde een volledige bekentenis af. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) St. Odiliënberg en Weert 1 geval; in Overijssel 1 geval te Kampen. Oud-leerlingen R. L. W. S. Te Leeuwarden is de algemeene vergadering dor Vereeniging van oud-leerlingen der R. L. W. S. te Leeuwarden gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereeni ging 1 Januari 1914 159 leden had en op 31 December 168, en dat het onderzoek van veevoeder en van gewicht van het levend vee aan den gang is. De rekening en verantwoording over 1914 is goedgekeurd met een ontvangst van f 487.715 en een uitgaaf van f267.59; de begrooting voor 1915 met een ontvang en uitgaaf van elk f5 80.125, waaronder f220.125, batig saldo van den vorigen dienst. Op voorstel van den heer Brinkman zal een gedeelte van onvoor zien, welke post op f225.125 is uitgetrokkon, worden bestemd voor de commissie tot ver edeling van de gewassen te velde. Het aftredend bestuurslid, de heer C. Pape, secretaris, is herbenoemd. Daarna hield de heer C. Broekema, secre taris der Friesche Maatschappij van Landbouw, een lezing over het onderwerp„Hoe het pachtcontract er uitziet.” Bij de halte Duinweg van de Holl. Spoor- stoomtram Den HaagScheveningen is de 73- jarige vischkoopman P., die op een in gang zijnde tram wilde springen, gevallen. Hij is onder den trein geraakt en beide beenen zijn afgereden. Eenige minuten later was de man overleden. Te Dordrecht is de 12-jarige D. de M. al spelende te water geraakt en verdronken. De werklieden van de suikerfabriek der firma W. A. Scholten te Groningen ontvangen gedurende de eerste tien weken een duurte- toeslag van één gulden op hun weekloon. Arkansas is thans de 16e staat in de Vereen. Staten waar alcohol een verboden ar tikel is. Als 17e verbodsstaat is nu Zuid-Ca rolina aan de orde. De vroegere burgemeester van de stad Brunswick, in den Amerikaanschen staat Geor gia, Monroe Philips, heeft in een vlaag van krankzinnigheid, eerst een advocaat doodge schoten en daarna schoten gelost op ieder die hem nabij kwam. Twee politieagenten en twee burgers werden gedood, en vijf en dertig per sonen gekwetst. Ten slotte werd de krank zinnige neergeschoten door een zijner beste vrienden. Op het lijk van den veehouder v D. te Drachten, dat in het kanaal bij Franeker ge vonden werd, heeft men wonden ontdekt. De beurs werd vermist. Men denkt daarom aan misdaad. Het personeel der Nederlandsche Tram- weg-Maatschappij heeft besloten zich tot de directie te wenden, met verzoek een algemeene loonsverhooging in te voeren. Een fietsenhandelaar in de gemeente

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5