f 2000 ipe SERGE PANINE. i Nieuwe Abonné’s. in. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) bil“8e f200Ov FL f 15ft hLTv-U75 ea «25 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 17 Maart 1915. No« 48* 31e Jaargang. De Veemarkt. Nieuwstijdingen. I Uitgevers: Firma HL BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleifiZOOd - Sneek. L80 et. L.— Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. uit -eg. OND. Ct. De Abonné's op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) i. Feuilleton» Lade, 9 7^ I TELEFOON No. 150. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. bij O v e r 1 ij d e n. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.5O, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTBNT1E-PRIJ8 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. GRATIS, DE UITGEVERS. ANNEX Invaliditeit. 1 4VU Overlijden. JJV of’Qo& j J van een D u 1 m. j JU Wijsvinger. 1 besmettelijke Nadruk verboden. sober leven, de deur, die in de niet open riep Jeanne uit. van sloeg met zijne vuist {Wordt vervolgd.) MMMM Zij dis zich thans op ons blad abonneeren, ontvangen do tot 1 April verschijnende nummers or ap voor Eerst heeft Jeanne liet kwam nader J TOn toespraak, waarin Zij o.m. t da veral Hier kunnen bij de opening zeer ge makkelijk tiental len te gelijk wor den binnengeleid, doch de uitgang van die die dus tevens toegang tot de één schaap ech- naar dier ongelukkige, van droevig bewijs van bewustzijn zou komen. Serge was verdwenen. een akeligen lach uit en in een trechtervormige ruimte geleid en wel aldus De nacht scheen mevrouw Desvarennes lang toe. Zij was gejaagd en koortsig; te midden der sroote stilte, die haar omeaf. luisterde zii eene wolvin, die haar jong be- In cassatie. De procureur-generaal bjj het gerechts hof te Leeuwarden heeft zich voorzien in cassatie tegen het arrest van genoemd hof, waarbij O. T. J. M., barbier te Sneek, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der Loterijwet. De arbeider-remmer der H. IJ. S. M. Wessing alhier is bevorderd tot arbeider- telegrafist en verplaatst naar Tjummarum. Crediet voor den kleinen Middenstand. Zaterdag is te ’s-Gravenhage in tegenwoor digheid van H. M. de Koningin een vergade ring gehouden, welke van zeer groot belang voor den kleinen middenstander is. Op die ver gadering is n.l. besproken het plan, waardoor aan kleine middenstanders, na den oorlog crediet kan worden verleend om hun zaken, die door den oorlogstoestand hebben ge leden, weder op de been te helpen. Hieronder geven wij een overzicht van het plan, waarin de voornaamste punten zijn aan- en verwachtte elk oogenblik het bericht van eene ontzettende tijding. Cayrol stond voor haar oog, die als een razende onverwachts de kamer zijner vrouw binnenstormde. Zij hoorde een kreet van woede en tegelijk een van he- vigen schrik daarna weerklonk een dubbele knal, de kamer werd in damp gehuld Uren aan uren verliepen geen geluid ver stoorde de stilte. De prins kwam niet thuis. Mevrouw Desvarennes kon niet te bed blijven en stond op. Om den tijd te verdrijven, ging zij bij tusschenpoozen langzaam en op hare tee- nen tot aan de kamer barer dochter. Miche- line, uitgeput van vermoeidheid en ontroering was ten laatste op haar van tranen doorweekt hoofdkussen in slaap gevallen. Do patroon boog zich over haar heen en be schouwde bij het nachtlicht het bleeke gelaat van Micheline. Zij loosde een smartelijken zucht. „Zij is nog zeer jong", dacht zij, „en kan haar leven opnieuw beginnen. Deze treurige dagen zullen langzamerhand uit haar geheugen gewischt worden en na eenigen tijd zal ik haar weder zien opleven en glimlachen. Deze ellen deling zou haar den dood aangedaan hebben.” En het beeld van Serge en Jeanne, kwam haar op nieuw voor oogen. Zij schudde het hoofd om dit hinderlijk beeld te verdrijven en ging zonder leven te maken weder naar hare kamer terug. 61) „Bedenk, dat het met mij een sober leven, bijna armoede zjjn zal”, riep Panine uit, door de geestvervoering der jonge vrouw overge haald. „Mijne liefde zal u alles doen vergeten1” „Zult gij geen spijt noch wroeging hebben „Nimmer,Jzoolang gij mij lief hebt.” „Ga dan mee" sprak de prins en nam de bedwelmde Jeanne in zijne armen. „En als het leven te hard is..." „Welnu", vulde Jeanne aan met schitterende oogen, „dan vluchten wij te zamen in den dood 1 Kom Serge ging de grendels op de deur schui ven, waardoor Pieter uitgegaan was, en die alleen toegang gaf tot de overige vertrekken. Jeanne wierp een mantel van donkere kleur over hare schouders, zette een hoed op en, zonder geld of edelgesteenten of kanten of het geringste, dat zij van Cayrol gekregen had, mee te nemen, ging zij de treden van de smalle trap af. Het was erg donker. Jeanne had geen licht meegenomen om' de opmerkzaamheid niet te trekken. Zij betastten iedere trede met de punt Van hun voet en deden hun best om geen ge- druisch te maken. Met kloppend hart hielden zij hun adem in. Beneden gekomen, strekte Jeanne hare hand uit en zocht naar den knop der deur, die toegang gaf tot de achterplaats. Zij draaide dien om, maar de deur ging niet open. Zij gaf er een duwtje tegen, doch te vergeefs. NIEUWE SNEEKER COURANT Men schrijft ons De vorige Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft in het zittingsjaar 1913-1914 bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend, hetwelk bepalingen tot regeling van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht inhoudt. Reeds bij eene oppervlakkige lezing van dat wets-ontwerp blijkt, dat die Minister zich ten doel heeft gesteld om het vee- artsenijkuudig toezicht beter van Staats wege te regelen dan tot dusver is ge schied. Een groote fout der tegenwoordige regeling van gemeld toezicht is het ge brek aan eenheidieder districtsveearts werkt in zijn district wat al te zelfstandig. Er bestaat een groot gebrek aan sa menwerking, waarop vooral de aandacht valt in tijden van besmettelijke veeziekten. De smetstof kent natuurlijk geene districten, welke door een wetgever in het leven zijn geroepen. Ook is tegenwoordig de verplichting tot aangifte van een geval van besmettelijke ziekte (b.v. mond- en klauwzeer) onvol doende geregeld. Tusschen het waarnemen van het ziektegeval en het afmaken van den besmetten veestapel kan heel wat ge beuren, hetwelkde verbreiding van de smet stof in de hand werkt. Met andere woor den er hapert thans heel wat aan eene een doffen kreet hooren. Serge en rukte krachtig aan de deur, maar kon haar niet open krijgen. „Men heeft haar van buiten gesloten", sprak hij op gedempten toon. „Gesloten?" fluisterde Jeanne, die huiverde. „Gesloten, door wien Serge gaf geen antwoord. Terstond kwam het denkbeeld in hem op, dat Cayrol dit ge daan had. De echtgenoot, die in hinderlaag lag, had hem naar boven zien gaan en om hem te beletten zijn toorn te ontwijken, had hij hem den terugtocht afgesneden. Zwijgend klommen zij de trap weer op en kwamen door de kleedkamer in de andere. Jeanne rukte hoed en mantel af en liet zich op een stoel vallen. „Wij moeten toch weg," sprak Serge, door doffe woede aangegrepen. En hij begaf zich naar gang uitkwam. „Neen, doe ze i En zij voegde er met een vreesaehtigen blik bij „Als hij eens achter de deur stond Op hetzelfde oogenblik, alsof de stem l een zware poogde openen. Jeanne bleven onbewegelijk staan en Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags- en Donderdaga- avonds ingezondeii worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. hebben ingeroepen, de bijeenkomst voor geo pend, vervolgens voerden de ministers van financën en oorlog het woord, waarna de plannen uiteengezet werden. De organisatie. Gesticht zal worden een nationale organisatie, welke zich aansluit bij de organisatie van de steunbeweging. Deze organisatie- heeft ten doel, diegenen onder de kleine ondernemers, wier zaak ver- loopen of achteruitgegaan is tengevolge van vervulling van dienstplicht van het hoofd van de zaak of van de drijvende kracht in de zaak (men denke bijv, aan weduwen, die een zaakje drjjven met een zoon of een broeder) of die duidelijk kunnen aan wijzen, dat hun achter uitgang op rekening komt van den oorlogs toestand, te helpen aan kleine credieten voor het op het oude peil terugbrengen van hun zaak of wel voor het nieuw beginnen van een andere kleine zaak. Crediet wordt niet verleend, tenzij op goede gronden is aan te nemen, dat in verband met de persoonlijke eigenschappen en relaties van den credietbehoeftige en met de omstandig heden, waaronder de zaak na het einde van den oorlogstoestand zal moeten worden gedre ven, de voort te zetten of nieuw op te richten zaak redelijke kansen van levensvatbaarheid heeft. Aan het hoofd der organisatie staat eene Algemeene Commissie. Aan H. M. de Koningin zal worden verzocht het eerevoorzitterschap van de Algemeene Commissie te willen aan vaarden. De ministers van financiën en van oorlog zijn respectievelijk 1ste en 2de voorzitter van de Algemeene Commissieonder-voorzitter is ’s rijks thesaurier-generaal. De Algemeene Commissie bestaat voorts uit vertegenwoordigers van de toegetreden crediet- instellingen, vertegenwoordigers van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité en de Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens en van de andere in de aanhef van dit stuk genoemde instellingen en lichamen. e Credletaanvraag. Het plan geeft voorts de wijze aan hoe cre diet aangevraagd wordt. Wij stippen daaruit aan dat de credietbehoeftige zich kan wenden tot eene plaatselijke bank, welke aan de or ganisatie heeft deelgenomen. Van de beslissing door de Bank genomen is ook nog beroep mogelijk bjj de commissie van uitvoering. Is de uitslag van het onderzoek van dien aard dat de plaatselijke bank de aanvraag ge heel of ten deele voor inwilliging vatbaar gestipt. Ook instellingen uit onze gemeente en haar omstreken waren ter vergadering verte genwoordigd. Totaal waren ongeveer 150 credietinstellingen (waaronder de verschillende centrale crediet- banken) tot bijwoning van deze vergadering uitgenoodigd. Voorts waren genoodigd vertegenwoordigers van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens, de Maatschappij van Nijverheid, het Neder- landsch Landbouw-Comité, de Nederlandsche Tuinbouwraad, de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, de Middenstandsbond, de Veree niging van Nederlandsche patroons Boaz, de Hanze, de Vereeniging Schuttevaer, de Neder landsche Bank, de Vereeniging van den Geld handel, de Vereeniging voor den Effectenhan del te Amsterdam, de Vereeniging van Effec tenhandelaren te Rotterdam, de Bond van den Geld- en Effectenhandel in de provincie, de Vereeniging van Directeuren van Hypotheek banken, de Algemeene Borg-Maatschappij voor den Middenstand, de Broederschap van Nota rissen, de Broederschap van Candidaat-Nota- rissen en de Schippersbond Groningen. Rede H. NI. de Koningin. H. M. de Koningin hield ter opening de bijeenkomst een f---- -1- --- het volgende zeide „Ik voel mij gedrongen te zeggen, hoezeer het mij verheugt, dat thans al een begin kan worden gemaakt met eene organisatie, welke eerst na afloop van den oorlogstoestand haar geheele arbeidsveld voor zich zal zien ontslui ten. Niet alleen dat aan hen, voor wie het achterwege blijven van bijstand wissen flnan- tieelen ondergang zoude beteekenen, de behulp zame hand kan worden geboden, doch ook de zorgen van de velen, die buiten hun schuld in benarde geldelijke omstandigheden zijn ge bracht, kunnen door de in uitzicht gestelde verlichting aanmerkelijk worden verzacht. Ik denk in de eerste plaats aan degenen, die, opgeroepen om het vaderland te dienen, naast huis en haard een bedrijf achterlieten, dat de gevolgen hunner afwezigheid heeft ondervon den doch daarnevens aan allen, die ernstig nadeel leden door de jongste storingen in den economischen toestand. Eene opwekkende gedachte is het te kunnen bijdragen tot de vergemakkelijking van de be staansvoorwaarden der door de crisis getrof fenen; eene schoone taak.tevens, daadwerkelijk mede te arbeiden tot herstel en uitdijen van de vroegere welvaart, waarin ons dierbaar Vaderland zich mocht verheugen”. H. M. verklaarde, na aller medewerking te Jeanne Cayrol opgeroepen had, deed stap den vloer der gang dreunen en eene hand de gegrendelde deur te Serge en wachtten. „Jeanne," sprak de stem van Cayrol van buiten, die akelig klonk in de stilte, „Jeanne, doe open En haar man sloeg met zijne vuist geweldig op de deur. „Ik weet, dat gij daar zijt. Doe dan open hernam hij met toenemende woede. „Pas op, als gij niet doet, wat ik zeg „Ga heen Ik smeek er u om,“ fluisterde Jeanne aan Serges oor ga de trap weer af, sla de deur stuKniemand zal u meer den weg versperren uitzicht van schermt „Blijf achter mij hij heeft mij lipf, hij durft niet slaan Cayrol hield op. Bij deze woorden stootte hij een woesten kreet uit „Ach, ellendige vrouw Dan gij maar eerst Hij hief zijn wapen op en zou het doen neerkomen, toen zijne oogen die van Jeanne ontmoetten. De jonge vrouw glimlachte, ver blijd om voor haar minnaar te sterven. Haar gelaat, welks bleekheid te sterker uitkwam door hare zwarte haarvlechten, schitterde door eene bijzondere schoonheid. Cayrol huiverde. Dezen blik, dien hij zoozeer bewonderde, zou hij nimmer meer aanschouwen deze rooskleu rige mond, welks lachen hij zich te binnen bracht, zou kleurloos worden. Dit bekoorlijk wezen, dat zich zoo sierlijk bewegen kon, zou hij koud en roerloos zien nederliggen. Duizend herinneringen van genoten geluk kwamen hem te binnen. Zijn strak gespannen arm werd slap. Een bittere en heete stroom ging van zijn hart naar zijne oogen toe. Het groote ijzeren voorwerp ontviel aan zijne hand en kwam met een zwaren slag op het tapijt neer. De arme man viel op de canapé. Hij snikte, was buiten zich zelven en schaamde zich over zijne zwakheid. Hij riep do hulp in van den dood, maar kon dien niet toebrengen. Jeanne sprak geen woord. Door een teeken wees zij Serge, dat de doorgang vrij was. Met bonzend hart en somber gestemd leunde zij tegen den schoorsteen in afwachting, dat de wien zij zulk een groot en liefde ontvangen had, tot ruimte, veemarkt is, biedt slechts of lam tegelijk passage, ter een vee-opzichter een onderzoek den gezondheidstoestand van het ingesteld. Hoewel dergelijk onderzoek slechts van oppervlakkigen aard kan zijn, spreekt het wel van zelt, dat menig ziektegeval vanwege zijne uiterlijke kenteekenen kan worden waargenomen. Bedoeld tweeledig karakter der veemarkt heeft den voorsteller, van het wetsontwerp aanleiding gegeven om bijzondere aandacht te schenken aan de inrichting der veemarkt en aan de wijze, waarop het veeartsenij- kundig toezicht zal kunnen worden uitge oefend. Maar hierover in een volgend nr. „Misschien heeft hij er iemand op wacht gezet," antwoordde Serge. „Bovendien wil ik u niet aan zijne ruwheid blootstellen." „Gij zijt niet alleen, ik hoor u praten riep Cayrol uit, die zich zelven niet meer meester was. Hij deed het paneel, dat stevig was, dreunen, en zeide „O, ik zal die deur verbrijzelen 1“ De echtgenoot spande zijne krachten gewel dig in. Door de drukking van zijn sterken schouder brak het slot en sprong de grendel los. Met één sprong was hij midden in de kamer. Jeanne plaatste zich in eens vóór hem. Zij beefde niet meer. Cayrol deed nog eene schredehij vestigde zijne met bloed beloopen oogen op den man, dien hij zocht, stiet een afgrijselijken vloek uit en riep uit „Serge Hij is het dus Ik had dit moeten gissen Gij steelt dus niet alleen geld, ellen deling Panine werd akelig bleek. Hjj kwam op Cayrol af, ondanks Jeanne, die zich aan hem vasthield, en zeide „Beleedig mij niet, dat dient nergens toe. Mijn leven behoort u toe, gij kunt het nemen. Ik zal tot uwe beschikking zijn, wanneer gij het verlangt." Cayrol barstte in sprak „Zoo een- duelLoop heen Ben ik dan van adel Ik ben een boer, een ossenhoeder, een lomperd zooals gij weetIk laat u niet los Ik zal u verpletteren Hij zag in het rond om een wapen te zoe ken. Zijn oog viel op de zware staven van geciseleerd ijzer aan den haardhij greep met een zegevierenden kreet er een van, en ze als eene knots zwaaiende, viel hij op Serge aan. Jeanne, die vlugger was dan hij, sprong vóór haar minnaar. Zij strekte hare armen uit doelmatige bestrijding van veeziekten. Volgens artikel 12 van dit wetsontwerp geeft een burgemeester, indien hij verneemt, dat in zijne gemeente vee verschijnselen van eene besmettelijke ziekte vertoont, hiervan terstond kennis aan den districts- veearts en neemt hij de bij algemeenen maatregel van bestuur aangewezen voor- loopige maatregelen tot voorkoming van verspreiding van de smetstof. En juist op dat laatste komt het aanhet gaat met eene besïhettelijke ziekte evenals met brand hoe eerder men te hulp snelt, des te meer kans heeft men om de eenmaal ontstane brand te kunnen blusschen. En evenals men maatregelen dient te nemen tot voorkoming van brand, zoo dient men bij de besmettelijke veeziekten er ook alleszins op bedacht te zijn om ziektege vallen te voorkomen. Bij dit streven nu neemt de veemarkt eene eigenaardige plaats in. De veemarkt namelijk heeft tweeërlei karakter. In de eerste plaats brengt het samenzijn van zeer vele dieren, waarvan een of meer lijdende is (b.v. aan mond- en klauwzeer) groot gevaar mede, dat de smetstof van het eene dier aan het andere zal worden meegedeeldhet lijdende dier is dus eene bron van smetstof voor andere dieren. En in de tweede plaats is juist de vee markt de plaats, 'waar de reeds ontstane besmettelijke veeziekte gemakkelijk kan worden waargenomen door een veearts, mits de markt zoo is ingericht, dat ieder dier een oogenblik het voorwerp kon wor den van een deskundig onderzoek. Dit laatste is bij paarden en runderen natuurlijk uit den aard der zaak gemakkelijker te ver richten dan bij eene groote massa klein vee, zooals b.v. de schapen. Doch eene doelmatige controle door een deskundige is ook bij schapen niet uitge sloten daarvan levert de veemarkt te Leeu warden een merkwaardig voorbeeld. Tel kens wanneer een groot aantal schapen of lammeren naar de veemarkt moet worden gevoerd, worden die schapen of lammeren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1