r Sneek. Jean Louis Pisuisse Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen Cursus in 1915. JAS HEMSIÏÏG. aan den vleugel. fiinderzeep, als overvette grondzeep. „Amicitia” AfdeelingBoter, Kaas, Eieren. EIKEL CACAO. Restaurant Café „ONDER DE LINDEN” J. IJTSMA, Vervalsching van Levensmiddelen. Kort gemengd Nieuws. OOLO TANDPASTA van den Tandarts A. FRIEDERICH. Fabriek te Arnhem. Hoog fijne kwaliteit Gepasteuriseerde Roomboter, uit „Hoop op Zegen” te Heeg. PER POND. 38 et. de Coöp. Zuivelfabriek Advertentiên. en f 0.45. Daalder’s f 0.90. pak Van Houten’s per KorfFs f 1.00. f 0.75. Entreé f L- f 0.80. f 1.10. Ingezonden. Vrijdag 19 Maart 1915 Eind-Examen f 0.60. Telefoon No. 36. Fijne kwaliteit Leidsche Kaas Vette Gouda Kaas Friesche Nagelkaas Heerlijke Edammertjes Zwitsersche Kaasjes Versche Eieren f 0.30. 0.42i/2 f 1.10. Nieuw! Nieuw! STOONI-ZEEPFABRIEK „HET KLAVERBLAD4*, HAARLEM. f 0.80, f 1.70, f 0.875, f 1.00, f 0.55, f 1.50, f 0.80, f pond bus 34 30 per stuk f 1.50, f 1.80 per stuk 7 ct. per 20 stuks f 1. TIJDGEEST OBLIGATIEN 966666666666 6646666666666666666 Boon’s bij ’t Geheel Zuivere Stukken Cacao Melk Chocolaad Zaanstroom per Welgoed AAA Kraepelien en Holm’s per bus f 1.70, f 0.90, f 0.50. #66666666666666>66696666666666i W. HAAJNSTKa, Sneek. Kruizebroederstraat 35, Burgers E. N. R- Rijwiel De vertolker van het «Levenslied/ nt 8 uur Concertbureau MAX van GELDER, AMSTERDAM. Bezoekt vooral de Tentoonstelling Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. Dagelijks Dineeren. Plat du Jour. en ter waarde van ongeveer I Plaatsbespreking vóór 12 uur, daarna loten. Eerste Nederlandsche Rijwiel- en Machinefabriek voorheen H. BURGERS, Deventer. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Met medewerking van HENSTRA’s WINKEL en is ter 1 om daarna een gevangenisstraf van 5 jaren te die onder invloed van delective-romans films zich heeft schuldig gemaakt met inbraak en brandstichting en poging tot moord, werd door de In overeenstemming met de hooge eischen en voor schriften der tegenwoordige hygiëne gefabriceerd uit grondzeep, die hiervoor speciaal is vervaardigd uit de zuiverste vetsoorten, bovendien nog geneutraliseerd en verder met een zacht en aangenaam parfum bereid. Let op ons gedeponeerd fabrieksmerk „Ouderweelde” (naar de schilderij van Kate Bisschop.) FirmaKI^STERHOF, SNEEK. De Voorzitter van de Eind-Examen Com missie voor 1915 in de Provinciën Fries land, Groningen en Drenthe, noodigt hen die voor deze Commissie het eind-examen wenschen af te leggen, uit, zich vóór 25 Maart a.s. schriftelijk bij hem aan te mel den, met opgave van naam en voornamen (voluit), dag, jaar en plaats van geboorte, met vermelding van de school, aan welke zij onderwijs ontvangen en, zoo zij geen leerling eener Hoogere Burgerschool zijn, met vermelding van de Hoogere Burger school, aan welke zij bij voorkeur het schrif telijk examen zouden afleggen. De Voorzitter voornoemd Dr. H. F. HUISKEN te Leeuwarden. in ’t voormalig Paleis van Justitie alhier, op Geopend van 3 tot 5 uur en 710 uur ’s nam. Toegang vrij. Zaterdagavond met toelichting. «Middenstander, Sneek. Lizzie Ansingh. M. de Klerk-Viola. H. van Biema-Hymans. H. S. S. Kuyper. Johanna van Breevoort. Anna Lambrechts-Vos. „Enka.” Anna Polak. Anna van Gogh-Kaulbach. Cath. van Rennes. Suze Groshans. Annie Salomons. L. Huyssen van Kattendijke -Van Breugel Douglas. Dr. Alletta H. Jacobs. A. van Sandick -Van Schilfgaarde. G. Kapteyn-Muysken. Heléne Swarth. Jeanne Kloos. Augusta de Wit. J. A. Simons-Mees. 5, ewicht, per uit Zuid-Afrika, het uitspreken van een oor deel over het al dan niet rechtmatige der verzetsbeweging van De Wet en de zijnen achterwege moet blijvente eer waar het Zuid-Afrikaansche Parlement zoo juist een commissie van Onderzoek naar de redenen van dit verzet heeft benoemd. Doch deze oproep gebeurt in de overtuiging, dat mannen als De Wet, ds. Broekhuizen en zoovele anderen slechts kunnen gehandeld hebben in de meening, dat zij eene rechtvaardige en goede zaak te ver dedigen haddenen dat wie aldus „het voor ’t algemeens wage” bij mislukking van hun opzet, recht hebben op ons aller eer bied en aanspraak op de meest grootmoedige behandeling van hun overwinnende tegenstan ders. Al wat men wil is dan ook om wordt het noodig daartoe op dezen een beroep te doen, in naam van ons allen. Laat dus, wie daarvoor voelen en wie haar naam nog niet aan mrs. Robinson zonden, haar naam op een briefkaart of met een kaartje, doen toekomen aan de laatst ondergeteekende, Prinsevinkenpark 42, Den Haag. Maar u kunt meer doen Neem een een voudig papier en schrijf daarop „voor Christiaan de Wet”, en verzamel er handteekeningen op. Zend die lijsten aan hetzelfde adres. Ten slotstuur, als ge iets daarvoor missen kunt, een bijdrage in de eventueel te maken onkosten als boven. Wat meer ontvangen wordt dan voor het doel zelf noodig is, wordt afgestaan aan het Comité voor Belgische Vluch telingen. Christiaan de Wet. Aan de Nederlandsche en Vlaamsche Vrouwen. Nadat reeds van uit ons land door twee vereenigingen (de Nederl.-Zuid-Afrikaansche Het Algemeen Nederlandsch Verbond) zoowel als door enkele particulieren, die bizondere betrekking hadden op Zuid-Afrika, na de ge vangenneming van Generaal Christiaan de Wet te zijner behoeve telegrammen naar Zuid-Afrika verzonden waren, en in een onzer meest gele zen Weekbladen in het Engelsch een beroep was gedaan op alle mannen en vrouwen van Groot-Britanje, om De Wet niet minder groot moedig te behandelen dan indertijd President Kruger het dr. Jameson gedaan had, zijn twee Engelsche vrouwen, mrs. Robinson en mrs. Payne, strijdsters in haar eigen land voor de verdrukten en vervolgden ook buiten de lands grenzen, naar Holland gekomen, om hier in het bizonder de Nederlandsche vrouwen op te wekken, samen met Engelsche vrouwen, eene beweging te beginnen voor een goedige behan deling van De Wet en zijn medegevangenen. Terwijl aanstonds op een eersten oproep in onze pers namens deze Engelschen velen haar naamkaart als teeken van instemming inzonden, bleek het toch echter noodig deze beweging uit te breiden en te organiseeren, opdat straks, namens tienduizenden'Nederlandsche- en kan het zijn Vlaamsche vrouwen, het beroep op do autoriteiten in Zuid-Afrika en wellicht in Engeland, samen met de Engelsche kan worden gedaan. Op verzoek van beide Engelsche vrouwen wier werk haar naar het eigen land terug gaat roepen hebben thans de hieronder genoemden op zich genomen, haar zusters in den lande daaronder ook de Vlaamsche tot medewerking uit te noodigen. Het spreekt van zelf, dat bjj de schaarschte en betrekkelijke eenzijdigheid van berichten Premietrekkingen volgens aanwijzing der Nederlandsche Staatsloterij f2.50 f5.— ff 10.— f20.— f25.- Volgestort (wettig geoorloofd) Verkrijgbaar a. h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 te Rotterdam en bij h. h. Agenten, ■wwtfwaw, numnniiWM—«wón wtmnj Jt 11Trinii— -[-ir j m» ui i il i i riiim 1.1.111 1 acht, dan bepaalt zij voorloopig, welke waar borgen de aanvrager zal hebben te geven en welke periodieke aflossingen hij zal hebben te doen. De credieten worden verleend tegen een rente van ten hoogste */2 pet. boven het wisseldisconto van de Nederlandsche Bank op het oogenblik der credietverleening. Afsluitprovisies worden voor deze credieten niet berekend. Aan de credietnemers worden alleen de werkelijk gemaakte kosten van hunne aanvraag in rekening gebracht. Van de goedgekeurde credieten neemt het rijk een deel van het risico op zich in een verhouding in de plannen genoemd. Wordt bijv, op een verleend crediet van f 100 niet meer ver loren dan f 10, dan draagt he+ rijk het verlies geheel. Het rijk neemt voorts voor zijn rekening een groot deel der kosten. Overeenkomst met de Nederlandsche Bank. Tot een tusschen het rijk en de Nederland sche Bank overeen te komen bedrag stelt de Nederlandsche Bank zonder nader onderzoek harerzijds, aan de toegetreden banken de gelden beschikbaar, vereiseht voor de uitbetaling van de overeenkomstig deze regeling verleende credieten. Tusschen het rijk en de Nederlandsche Bank wordt eene overeenkomst gesloten, krachtens welke het rijk tot een nader te bepalen bedrag borg blijft, Hulp aan milltie- en landwcerplichtlgen. In zeer bijzondere gevallen, wanneer daartoe eene speciale aanleiding bestaat, kan het rijk, aanstonds bij de credietverleening, ten behoeve van personen, die achteruit zijn gegaan door de vervulling van militie- of landweerplicht, bijdragen toekennen ter vergemakkelijking van de voldoening aan hunne rente- of aflossings verplichtingen. In werkingtreding. De organisatie wordt zoo spoedig mogelijk voorbereid en gereed gemaakt. Zij treedt in werking na de geheele of gedeeltelijke demo bilisatie van de onder de wapenen zijnde mi litie- en landweerplichtigen. Echter kunnen in gevallen, waarin het cre diet te laat zou komen, indien het tot zoolang werd uitgesteld, reeds vroeger credieten wor den verleend. H. M. de Koningin heeft het eerevoorzitter- schap van de Algemeene Commissie aanvaard. Gewestelijke Federatie S. O. A. P. De gevresteljjke federatie der S. D. A. P. in Friesland heeft haar jaarvergadering te Leeuwarden gehouden. Van de 88 afdeelingen waren 70 tegen woordig. De jaarverslagen van den secretaris, pen ningmeester, administrateur van het «Friesch Volksblad* en Statenfractie werden zonder discussie goedgekeurd. Bjj het punt bespreking redactie «Friesch Volksblad* werd vooral door de afgevaar digden van Leeuwarden en Sneek ernstig bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop de redactie is gevoerd. Gestemd werd ten slotte over de vraag óf de redactie weer opdragen aan den tegenwoordigen redacteur öf aan het gewesteljjk bestuur, dat dan zou uitzien naar een anderen redacteur. Da uitslag was, dat 71 stemmen werden uitgebracht op den aftredenden redacteur en 60 op het gewesteljjk bestuur. Inmid dels was voor lid van den partjj raad ge kozen de heer H. de Boer met 96 stemmen, tegen 44 stemmen op den heer Krop. De heer Krop verklaarde dat hjj on der deze omstandigheden de redactie van het «Friesch Volksblad* niet weer op zich kon nemen. Aan het bestuur werd nu opgedragen ds. v. d. Heide aan te zoeken de redactie op zich te nemen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. IJtsma (aftr.), H. H. de Vos te Jubbega en A. Veenstra te Wolvega, tot plaatsvervangend lid van den partjj raad de heer J. IJtsma te Sneek. Besloten werd tot aanstelling van een organisator-propagandist als de toestand weer normaal is geworden. Met algemeene stemmen werd aan het bestuur de opdracht verleend in dezen han delend op te treden. De contributie werd vastgesteld op 1 ct. per lid en per week zoolang er geen propagandist is op ct. Een nieuw reglement werd vastgesteld Naar het huis van bewaring te Rot terdam zjjn overgebracht vrouw B. en de commissionnair G., verdacht van berooving van een Belg van 12.000 francs en 100 gulden. Het geld werd in het bezit van G. gevonden. Amsterdam had op 1 Januari 1915 een gemeenteschuld van f 145.176.500 of ongeveer 6y2 millioen gulden meer dan 1 Januari 1914. De 16-jarige Roelof B. te Groningen, en aan diefstal voorts aan rechtbank aldaar veroordeeld overeenkomstig den eiscb beschikking gesteld der regeering, -r .--x. ondergaan. In de buurtschap IJzerlo, gem. Aalten, heeft de grenswacht acht paarden in beslag genomen, welke over de grenzen zou den worden gesmokkeld. De smokkelaars zijn ontkomen. Mej. de wed. J. F. van PoppetenWes- terburger te Hoedekenskerke vierde haar 103en geboortedag. Nieuw Fabrikaat. Voortreffelijk van samenstelling. Aangenaam van pepermuntsmaak met fijne aroma. Zeer verfrisschend. Antiseptisch. ROSE f O 12i/2 en f O 25. WIT f 0.15 en f 0.30. Verkrijgbaar bij de Firma’s B. Meindersma, Grootzand Joh. W. Meijer, drogist; E. de Vries, Schapenplein; G. v. d. Horst, Hoek-Peperstraat en verder in alle 4 e klas zaken waar parfumerieën verkocht worden. Vraagt DOLO TANDPASTA en steunt daarmee de nationale industrie. Abonnement gelegenheid, ook aan huis bezorgd. Met ingang van 1 Maart jl. hebben wij als alleen-vertegenwoordiger der BURGERS E. N. R. RIJWIELEN voor Sneek aangesteld de Heer die door zijn jarenlange ondervinding op rijwielgebied in staat is U zaakkundig in te lichten omtrent alles, wat op Rijwielen betrekking heeft. De heer IJTSMA zal U met genoegen uiteen zetten waarom men verstandig doet geen ander dan een aan te schaffen. Paarden zijn nu in Duitscbland peper duur. Vandaar dat Nederlanders worden ge vonden die niettegenstaande bet uitvoerverbod nog paarden trachten uit te voeren, en die ze soms zelfs stelen Te Nijmegen zijn in een nacht twee renpaarden, een waarde van f 8000 vertegenwoordigende gestolen. Ze wer den te Kleef opgespoord, waar de dieren, na over de grens te zijn gesmokkeld, waren ver kocht. De politie te Groesbeek heeft in ver band met dit feit, reeds,(zes personen gear resteerd. Op het misdrijf staat 16 jaar gevan genisstraf. De door den uitgever Beschoor uitge- 1 geven Kerstgroet van de Koningin heeft een bate van ruim f 900 voor het Koninklijk Na- 1 tionaal Steuncomité opgebracht. Dinsdag 16 Maart is het honderd jaar geleden, dat Willem, Souvereine Vorst der Vereenigde Nederlanden, kennis gaf aan de Staten-Generaal van zijn voornemen tot samenvoeging van de 17 Provinciën en de aanvaarding van den koningstitel. Naar de „Avp verneemt, zullen bin nenkort de miliciens der lichting 1915, sedert begin Dec. onder de wapenen, ter verdere oplei ding overgaan bij de regimenten infanterie. „Het Volk” geeft het jaarverslag van de S. D„ A. P. Daaruit blijkt, dat het aantal afdeelingen in 1914 gestegen is van 389 op 406; het aantal leden gedaald van 25.651 op 25.609. Het aantal vrouwelijke leden was op 31 Dec. j.l. 3898. Naar de „Maasb.” verneemt, is binnen kort te verwachten, dat, tengevolge van gebrek aan werkkrachten en het daarmee gepaard gaand gebrek aan kolen in Duitscbland, de uitvoer van kalk uit Duitscbland zal worden stopgezet, waardoor eenige takken van Neder landsche industrie als stroocartonfabrikage en kalksteenfabrieken met gebrek aan grondstof fen worden bedreigd, De Nederlandsche ambulance uit Servië onder leiding van dr. van Tienhoven wordt in Nederland terugverwacht. Het personeel heeft veel last van ziekte gehad. Dr. van Tienhoven lag zelf 12 dagen met hevige koorts bewus teloos. Een aantal Leidsche professoren oefenen zich in de duinen van Katwjjk in het schieten, om, wanneer het vaderland in nood komt, in het leger hun plicht te kunnen doen. De minister van Oorlog heeft goed gunstig beschikt op het verzoek van de melk- boeren-gemobiliseerden, hoofden vau gezinnen, om met het oog op de te houden landverhu ringen hun eenige dagen verlof te verleenen. Welk een enorme massa levensmiddelen enz. Duitscbland uit Nederland betrekt blijkt uit het feit dat via Winterswijk in Februari 1915 1754 wagons met allerlei artikelen naar Duitscbland gingen tegen 777 wagons in Fe bruari 1914. Te Zeist zijn vier personen gearresteerd die een zekere juffrouw de Geest aldaar tot haar dood, in Augustus 1913, hebben ver pleegd. Zij hebben vermoedelijk de erfenis van deze juffrouw ter waarde van ongeveer f 6000 ingepikt. Juffrouw de G. zat steeds in de nabijheid van een kastje, waarvan zij den steutel altoos in d’r hand hield, om secuur op haar gelds waarden te kunnen letten. Ds. Fetter te Zutfen pleit in het maand blad voor Vrijzinnige Hervormden er voor dat ook vrouwen in het vervolg de predikanten zullen gaan »hooren", voordat een gemeente een beroep uitbrengt. j In de terechtzitting van den kanton rechter mr. van Raalte te ’s Gravenhage zijn een aantal hoedenpennen-overtredingen behan deld (overtredingen van het verbod om zich met onbeschermde hoedenpennen op of in tram wagens te bevinden). Een beklaagde werd vrijgesproken, terwijl de overige beklaagden werden veroordeeld tot de minste straf, zijnde f0.50 boete. De stoomtramlijn van Oosterwolde naar Assen zal 15 Mei a.s. worden geopend. Te Portarlington, Queens County (Ier- 1 land), }is dezer dagen zekere John Shintall overleden. Hij was 110 jaar geworden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2