Preanger Koffie 70 bij WESTERHOF. I De Europeesche Oorlog. Het Nieuwe Modeblad RECLAMEKOLOM. I col- erde Nieo wstiidinireD van JMA. die de Dgkvaart), voor o f 667.5P van 1914. 10 zoo- ■sal”, its lig- bewijst ludden en ik 13— 5 10—5 6—6 '8—8 14— 15 10—14 5—13 aan dezelfde, voor f 9860; 3e perceel (Zomerrak), aan W. 8. Krikke te Oudehaske, voor f 1227 4e perceel (de Gronzen en T aan J. A. Waterlander te Oudehaske, f 4300. WIJMBRITSERADEEL. Het aanleggen Frisia III L.S.C. I Sneek I Rpod-Geel F.C.A. Stanfries Friesland en joegen toen de duikboot na, die hen echter gemakkelijk achter zich liet. Twee andere Engelsche schepen, de Flo- razan en de Invergyle werden zonder voor afgaande waarschuwing getroffen. 3 man kwamen om. de Koningin van den ge meenteraad van Sneek om vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbg met gegrondverklarig van het be roep, ingesteld door Regenten van het Old Burgerweeshuis te Sneek, de begrooling van dat weeshuis dienst 1915 is vastgesteld heeft aan dien raad te kennen gegeven, dat er voor de gevraagde vernietiging geen termen bestaan. De Leeszaal werd over Februari bezocht door 1249 personen. Over dit tijdvak wer den 1524 boeken uitgeleend, en werd door aankoop en schenking de boekerg met 95 banden vermeerderd. Onder deze aanwinsten komen voor o.a. Pgttersen's Ned. Staatsalmanak voor 1915 J. Winkler, De Nederl. geslachtsnamen in oorsprong, geschiedenis en beteekenisE. Douwes Dekker. (Multatuli) Brieven 8 bdn. S. Langendjjk, TelefonieR. C. Bakhuizen v. d. Brink, Studiën en karakterschetsen over vaderl. gesch. en letteren 1913 3 bdn.A. Telting, Het oud-friesche stadsrecht S. Koopmans, Het notariaat in Friesland vóór 1811N. Japiks, De verwikkel, tus- schen de Republiek en Engeland van 1660 ’65 R. N. Brailsford, De oorlog van staal en goud; S. J. Visser, O?er socialisme een voordeelig ’t Was te voorzien dat het een spannende wedstrijd zou worden tusschen de twee clubs die de meeste kans hebben op 't kampioen schap le afdeeling Friesche Voetbalbond n 1. L.S.C. I alhier en Frisia III van Leeuwarden. Beide elftallen bleken Zondag j.l. aan elkaar gewaagd te zijn. L. S. C. speelde de eerste ronde met wind in de rug, en wist spoedig door een fraai schot van luitenant Dulfer de leiding te nemen, weldra vergroot door een prachtgoal van Visser. Even voor rust maakte een der L S.C. ers zelf voor Frisia een tegen- goal en brak rust aan met 21 stand voor L.S.C. Na half-time kreeg Frisia voor de wind, en was toen beter op dreef. Vrind had de handen vol werk, doch verschillende ballen werden door hem mooi gestopt. Nog 2 maal wist Frisia te doelpunten, en daar L.S.C. niet meer het vijandelijk doel kon vinden kwam het einde met een 32 overwinning voor Frisia III. Een gelijk spel had o.i. de verhouding beter weergegeven. Friesland I van Leeuwarden trok uit naar E.C.A. I te Bolsward en verloor met den stand 4-2. De wedstrijd Rood-GeelSneek I te Leeu warden werd afgeschreven. S.V.G. van hier speelde tegen Amicitia te Workum een .„friendly game” en keerde met een 5—0 I is behoudens goedkeuring van Ged. Staten gegund aan de laagste inschrijvers A. Melles te Franeker en R. Bruinsma te Achlum voor f 43,780. LEMMER, 15 Maart. De afgeloopen week is alhier in ’t geheel 50 tal haring en 1000 pond spiering aangevoerd. Voorde haring werd 3 tot 4 ent. per stuk en voor de spiering 41/2 ent. per pond besomd. ECHTEN, 15 Maart. Gisterennamiddag nam de heer H. W. Henschen afscheid als voorganger van de Ger. Kerk alhier. Na Fd. 127 ontvouwd en toegepast te hebben, sprak hg eenige hartelgke woorden tot den Kerkeraad, de gemeente, den Con sulent Ds. de Geus van de Lemmer en den godsdienstleeraar van Delfstrahuizen. Ouder ling Kroes bedankte in welgekozen woorden den scheidenden voorganger, waarna de Consulent met dank en zegenbede de bij eenkomst sloot, en de gemeente den heer en mevr. Henschen, bg hun vertrek naar Epe, Psalm 1214 toezong. HEEG. Voor de tgdelgke betrekking van onderwijzeres, met akte nuttige hand werken, aan de school met den Bgbel ai rier, heeft zich geen enkele sollicitante aangemeld. HEEG, 15 Mrt. Uitslag van de publieke verhuring van twee perceelen weiland, ge legen naast de Coöp. Stoomzuivelfabriek »Hoop op Zegen* alhier is, dat bg samen voeging huurder werd, de heer Sj. Wildschut te Heeg, voor f 526.55 per jaar. Door den heer W. Deinum, sedert 1 Januari gepensionneerd onderwijzer School No. 1, is thans tegen 1 April overwinning huiswaarts. Stand le Afdeeling Goals. Gesp.Gew. Gel. Verl. Pnt VoorTegen Gem. 0 2 2 2 2 4 3 van a.s. eervol ontslag gevraagd als onderwijzer aan de Herhalingsschool. Tot onderwijzeres aan de christelijke school voor M. U. L. O. aan de Keizers gracht te Amsterdam is benoemd mej. C. G. Dalman alhier. Onder voorzitterschap van den heer Her- rius Halbertsma had gisteravond op de bovenzaal van het Café Onder de Linden* de algemeene vergadering plaats van boven genoemde vereeniging. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris den heer H. J. Ament gelezen en werden goedgekeurd. Dezelfde heer bracht vervolgens het jaar verslag uit waaraan het volgende is ontleend Als wijkverpleegsters fungeerden zuster v. d. Veen en zuster Sluis, laatstgenoemde De Duitsche duikbooten zijn aan de En gelsche kust weer druk bezig met hun vernielingswerk. Niet minder dan vijf Engelsche schepen en naar bericht wordt ook een Zweedsch van welks bemanning 6 man verdronken zijn door de onderzeeërs getorpedeerd Vooral de U 29 waarop thans de officier het bevel voert die de U 9 commandeerde, toen die in het begin van den oorlog niet ver van onzen kust 3 Engelsche kruisers torpedeerde, heeft de Engelsche koopvaar dijvloot weer heel wat schade gedaan. Brutaalweg heeft hij in het gezicht van de Engelsche kust drie schepen doen zin ken, n.l. de Indian City, de Headlands en de Andalusian. Geen menschenleven is verloren gegaan. De Indian City kwam van Galveston en had een lading katoen voor Havre, de Headlands had een lading fruit van de Middellandsche Zee voor Bristol en de An dalusian van Liverpool had een gemengde lading voor Italiaansche havens. Kapitein Williams van de Indian City vertelde, dat hij zich negen mijl ten zui den van St. Mary (Scilly eil.) bevond, toen hij Vrijdagmorgen om halfacht den Duit- sehen onderzeeër (de U 29) 300 yards achter zijn schip ontwaarde. De Indian City werd ingehaald en in onberispelijk Engelsch verzocht de commandant van de duikboot den Engelschen gezagvoerder zijn vlag te hijschen, waaraan gevolg werd ge geven. De onderzeeër vertoonde daarop de Duitsche vlag en deelde aan Williams mede, dat zijn stoomschip in den grond ge boord zou worden en hij zich in zijn sloe pen moest begeven. Zoodra de sloepen van het schip waren afgestoken, werd het schip getorpedeerd. De commandant van de duikboot noodigde Williams aan boord, haalde een kistje siga ren en een flesch wijn te voorschijn en on derhield zich met de Engelsche zeelieden, terwijl hij de reddingsbooten met de be manning op sleeptouw nam. De Indian City was in het gezicht van de genoemde hooggelegen stad St. Mary getorpedeerd. De duikboot bleef gedurende een uur ongeveer in de nabijheid en was het voor werp van de levendige belangstelling der eilandbewoners, die de gebeurtenissen en het naar den wal roeien van de beman ning van het stoomschip in de sloepen gadesloegen. Onmiddellijk nadat de aanval bekend was geworden, kozen twee patrouillevaar tuigen, die te Roadstead waren, zee. Zij haastten zich naar de plaats, waar de duik boot zich moest bevinden, en openden daarop het vuur met hun kanonnen. De duikboot was op dat oogenblik 10 mijlen uit de kust en de zeeslag in het klein werd door een groote menigte gevolgd. Toen de patrouillevaartuigen naderbij kwamen, dook de onderzeeër plotseling on der, doch eenige minuten later verscheen hij ongeveer 2 mijlen westelijker opnieuw boven water. De patrouillebooten stopten om de be manning van de Indian City op te nemen Voorzorg) werd herkozen de heer H. Groe- neveld, die de benoeming aannam. De begrooting over 1915 in ontvangbe- dragende f 3o58.68, in uitgaaf f 3545, van een pUjnweg Oosthem-Folsgare-Wolsum, werd dus vastgesteld met een - - 0 - - - saldo van f 13.68. De Minister van Binnenlaadsche Zaken, krachtens machtiging van beschikkende op het verzoek beteekenis is het bezit van die stad en de Dardanellen voor het Czarenrijk De E-"igelsche Admiraliteit deelt mede, dat 14 Maart ’s morgens 9 uur de Engel sche kruisers Glasgow, Kent en de hulpkrui- sers Orama bij het eiland Juan Fernandez, (aan de Chileensche kust) de Duitsche krui ser Dresden verrasten. Een gevecht ont stond na 5 min. heesch de Dresden de witte vlag. De Dresden was zwaar be schadigd en in brand geraakt. Na eenigen tijd sprong het kruitmagazijn en zonk het vaartuig. De bemanning, waarvan 15 zwaar ge wond waren, werd gered, gevangen geno- 'men en te Valparaiso aan land gezet De Engelschen hadden geen verliezen. Geen hunner schepen was beschadigd”. De kruiser Dresden was het eenige Duit sche schip dat ontsnapte toen de Engel schen bij de Falklandeilanden het Duitsche eskader onder Admiraal von Spee vernie tigden. Met de Karlsruhe was het nu nog het eenige Duitsche oorlogsschip dat in de Zuid- Amerikaansche wateren rondzwierf. De Dresden is thans een prooi geworden van de sterker Engelsche zeemacht. Terwijl de in de grond geboorde Dresden 3600 ton meet, in 1907 gebouwd is en 10 kanonnen van 10 cM. had is de En gelsche kruiser Glasgow, die ook beide vo rige zeeslagen aan de Zuid-Amerikaansche kust meemaakte een veel sterker schip. Het meet 4800 ton, voert 2 kanonnen van 15 cM. en 10 van 10 cM. en is gebouwd in 1909. De Kent is een ouder doch nog veel sterker schip het meet 9800 ton, voert 14 kanonnen van 15 cM. en is gebouwd in 1901. De Engelsche artillerie was dus veel sterker dan die van de Dresden, zoo- dat het Duitsche schip in den grond ge boord is zonder dat de Engelsche kruisers vermoedelijk ook maar een enkele Duitsche treffer hadden. Aan Engelsche zijde zijn dan ook geen verliezen en ook aan Duit sche zijde zijn ze gering, dank zij het feit lat de bemanning der Dresden zich bij de geweldige overmacht, na een kort gevecht, eervol kon overgeven. verving zuster v. d. Schaaf, die elders werd benoemd. De dames mevr. H. Fennema en mevr. E. ten Cate Fennema traden in 1914 uit de Dames-Commissie en werden vervangen door mevr. Herrius Halbertsma, mevr. K. ter Horst en mevr. D. H. Posthumus. Een woord van lof werd in het verslag gebracht aan den, begin 1914 afgetreden voorzitter den heer H. Fennema. Het aantal verplegings-artikelen is zoo b^angrgk uitgebreid, dat naar meerdere bergruimte moest worden omgezien, waar voor de beschikking werd verkregen over een bovenzaal van het stadsarmenhuis. De wijkverpleegsters, met name zuster v. d. Veen verleenden hare diensten weder aan de Ver. tot bestrgding der Tuberculose door wenken te geven in gezinnen, waar deze ziekte voorkwam. De vraag rgst echter of de zustervereniging binnenkort niet op definitieve wijze in deze kwestie zal hebben te voorzien. Het aantal patiënten in het wijkgebouw behandeld bedroeg in 1914 5080 (1913 5113), het aantal bezoeken door de zusters afgelegd 10576 (in 1913 toen het cjjfer zeer belangrgk was gestegen 10617). Het verslag constateerde dat door ver trek en overig den de contributies meer dalen dan zg door het werven van nieuwe leden stggen. Aan contributies, bgdrage O.B.W etc. kwam in 1914 f 1129.55 in. De f 300 subsidie welke de vereeniging vroeger van de gemeente Sneek aanvroeg, werden in 1914 niet meer aangevraagd, doch door h.h. armvoogden werd op de arm- voogdgbegrooting f300 gebracht als bgdrage aan de vereeniging. Dit is een bedrag veel lager dan de vereeniging besteedt aan de kostelooze wijkverpleging. De uitgaven voor ziekenverpleging be droegen in 1914 f 2468.71’ De ontvangsten dier afdeeling uit contributies, verpleeggelden, en het subsidie Burgerlijk Arm bestuur bedroegen f 1801.20 zoodat er, nog niet meegerekend de rente van het wjjkgebouw, een tekort is over 1914 van De vereeniging ontving een legaat f 200 uit de boedel van de wed. G. J. Siksma en nog een gift van f 100. Na een woord van dank door den voor zitter tot den secretaris gericht voor het accuraat verslag, werd dit verslag goed gekeurd. Da penningmeester de heer E. ten Gate Fennema bracht vervolgens het finantieel verslag uit. Het tekort der afd. Ziekenverpleging had zooals boven bleek in 1914 bedragen f 667.51s. Uit de Balans bleek dat het totaal der bezit tingen einde 1914 bedroeg f 21355.37 tegen einde 1913 - 21595 08s Achteruitgang van het kapi taal dus f 239.71s Da achteruitgang is vooral het gevolg van de koersdaling der waarden, waarin het kapitaal is belegd. De commissie tot het nazien der reke ning over 1914 bestond uit de h.h. W. Hesselink en B. J. Boerrigter. Eerstge noemde heer bracht rapport uit en adviseerde de rekening onder dankbetuiging aan den Penningmeester voor zgn zeer nauwkeurig en uitstekend beheer, goed te keuren, het geen geschiedde. Tot leden der commissie voor het onder zoek der rekening over 1915 werden ge kozen jde h.h. W. Hesselink en J. H. Bont. Tot bestuurslid (vertegenwoordiger van de Een voor Dames onmisbaar tijdschrift is een goed Modeblad. Het nieuwste nummer (1 Maart) brengt zeer veel moois en nieuws voor Dames en Kind er en. Het Knippatronenblad (Supplement) be vat vele patronen voor Dames- en Jongedamescostuums, Man- telcostuums, Blouses, Rokken enz., bene vens patronen voor Kinderjurken, Jongens pakjes enz. Ook bieden de Handwerkpagina’s elk wat wils. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn a 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) LOSSE NUMMERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) Het brutaal optreden der Duitsche duik booten schijnt echter weinig invloed te hebben op het vervoer van Engelsche troe pen naar het vasteland, dat maar gere geld door gaat. Niet alleen blijkt dit uit het aanvallend optreden der Engelschen, maar ook uit een Engelsch legerbevel door de Duitschers op een Engelsch gewonde gevonden en door hen gepubliceerd. In dat legerbevel wordt o.a. gezegd dat de Duitschers in den omtrek van Neuve Chapelle, waar de Engelschen tot den aan val overgingen, slechts 3 bataljons sterk waren terwijl „wij (dat zijn de Engelschen) op deze plaats over 48 bataljons beschik ken en over zwaardere kanonnen dan waar over ooit een veldleger beschikte.” Het Duitsche hoofdkwartier wijst er dan met trotsch op dat de Engelschen niette genstaande deze verbazingwekkende over macht slechts het dorp Neuve Chapelle hebben kunnen nemen, maar verder niet hebben kunnen doordringen. Inderdaad is de Engelsche overwinning niet groot over een afstand van 3 K.M. zijn in België door hen 3 achterelkaar liggende linies Duitsche loopgraven geno men, een kleine 2000 Duitschers gevangen gemaakt terwijl de totale verliezen der Duit schers volgens officieele Engelsche berichten ongeveer 10.000 man bedragen. Wel een groot verlies dus, doch op het enorm aan tal mannen dat aan het front in Frankrij k en Belgie strijdt toch maar een klein per centage. Maar toch valt op twee zaken de aan dacht lo de Duitsche staf spreekt met trotsch over het standhouden der Duitsche troepen tegenover deze Engelsche over macht. Erkend wordt dus dat de Engel schen hier over een geweldige troepenmacht beschikken, 2o de Duitsche staf spreekt evenmin de Engelsche mededeeling tegen, dat het Engelsche leger beschikt over zwaar der geschut dan het Duitsche. Over deze twee voordeelen dus beschik ken de Engelschenovermacht en zwaarder geschut. Meer dan waarschijnlijk is het dat de Engelschen zullen trachten van deze twee voordeelen gebruik te maken en voortdu rend zullen blijven beuken tegen het Duit sche front. Tot nog toe hebben de Duit schers echter geen krimp gegeven. Groot nieuws over de strijd in bet Oos ten is er niet. De Duitschers hebben in het noorden weer 5400 gevangenen ge maakt maar zij staan thans voor de Russische vestinglinie een doorbraak is, met de nog altijd zeer groote sterkte van het Russische veldleger een zeer zware on derneming. In Galicië en de Karpathen hebben de Russen weer zooveel versterkin gen uit hun onuitputtelijke menschenvoor raad weten aan te voeren, dat zij de Oos- tenrijksch-Duitsche troepen weer krachtig kunnen aanvallen en deze alle moeite hebben hen te keeren. Ook daar geen groot nieuws. Het bom bardement van de vloot schijnt de laatste dagen verslapt. Dat echter de verbondenen van plan zijn de aanval door te zetten blijkt uit de, thans officieele Fransche mede deeling, dat generaal d’Amade benoemd is tot chef van het landingsleger dat reeds op weg is naar de Dardanellen. Over de sterkte van dit leger verneemt men allerlei gissin gen. Een cijfer van 200.000 man wordt zelfs genoemd. Wanneer de Russen in staat zijn voldoende troepen beschikbaar te stel len voor een landing aan de Turksche Zwarte Zee-kust in den omtrek van de Bosporus den toegang van die zijde tot Konstantinopel zullen de Turken hun handen vol hebben te vol misschien. Het is van belang voor Duitschland en Oostenrijk te voorkomen dat Turkije een zoodanige vernietigende slag wordt toege bracht zoodat deze mogendheden waar schijnlijk zullen trachten door krachtige aanvallen op de Russische legers de troepen der Russen vast te houden en ze te be letten een tocht naar Constantinopel te on dernemen. Maar den dag vóór dat Enge land Duitschland den oorlog verklaarde zeide de Duitsche rijkskanselier nog tegen den Engelschen gezant: „Ruslandsmenschen- voorraad is onuitputtelijk”. Niet onmogelijk is het daarom dat de Russische generale staf een afzonderlijk leger heeft uitgerust om tegen Constanti nopel op te trekken. Want van geweldige L. Ronner, Van leerling tot zetter; W. A. Bonger, Geloof en misdaad; H. T. de Graaf, Geloof en misdaadP. Brouwer, De wa penknecht van den Prins G. af Geyerstam, HuwelgkskomedieFr. v. Eeden, Van de koele meren des doods; J. R, Kuperus, Geschiedenis van het Friesche rundveeslag. Het bericht in ons vorig nr. opge nomen betreffende een ongeluk den metselaar M. L. aan de in aanbouw zgnde huizen aan de Lseuwarderweg overkomen, dient in zooverre gewgzigd te worden dat L. niet van een steiger doch van een vloer- ligger (pl.m. 30 c.M. hoog) is gevallen. De arm is licht gewond. Ds. L. H. van der Meyden te En schedé heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. alhier. Den 27sten Maart e.k. zal het 50 jaar geleden zgn dat J. Ringnalda bg de uitgeversfirma J. F. van Druten alhier, des- tgds van Druten en Bleeker, in dienst trad. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Te Zwolle slaagde voor de acte nut tige handwerken mej. H. Grondsma alhier. De vereeniging, waarvan de stichting der Jan van Nassau-school alhier is uitgegaan, heeft haar jaarvergadering gehouden. Het finantieel verslag over 1914 werd uitge bracht en behandeld. Het jaarlgksch budget steeg tot bg de f30.000. Den penningmeester werd een woord van dank gebracht voor zgn uitstekend beheer. De heer Praamsma besprak op boeiende wgze een collectie voorwerpen, afkom stig van de Hernhutters zendingsterreinen. Een collecte werd gehouden voor de Chris telijke scholen der broedergemeenten in Suriname. Ook is gehouden de jaarvergadering van de afd. Sneek van de Vereen, v. Christelgk onderwgs. Ook daar werden met groote belangstelling de verschillende voorwerpen uit Labrador, Thibet, Suriname enz. bezichtigd en ge luisterd naar de toelichtingen der heeren Koopmans te Oosthem en R. J. Praamsma alhier. Zooveel mogelgk zullen de voorwer pen op alle scholen ter bezichtiging wor den gesteld. Secretaris en penningmeester brachten hunne jaarverslagen uit. Vooral veel jon gere onderwijzers sluiten zich aan, zoodat het ledental thans bgna 40 bedraagt. Wegens periodieke aftreding van den heer J. T. de Jager te Bozum als bestuurs lid (tevens voorzitter), die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid gekozen de heer S. Djjkstra alhier. SCHARNEGOUTUM. Benoemd tot kas sier bg onze Ccöp. Boerenleenbank, de heer H. Jongsma, directeur der Zuivelfabriek alhier. WOUDSEND, 15 Maart. In den ouder dom van 46 jaar is overleden ds. G. P. Ober man, predikant bg de Geref. Gem. alhier. LEEUWARDEN, 16 Maart 1915. Ged. Staten van Friesland hebben de 4 perceelen prov. baggerwerk, aanbesteed 9 Maart j.l., gegund aan de laagste inschrijvers, t.w. het le perceel (Bolswarder Sneeker Zeilvaart) aan de N.V. „De Vooruitgang” teHeeren- veen, voor f 17777 2e perceel (Franeker-Sneeker Zeilvaart), twl ffl ifi WWE SNfcEKER COURANT H 48 ffl WBtt 17 Mffll 1915 roeg- I l“| 5 5 5 4 6 6 3 5 3 2 2 2 1 0 10 6 5 4 6 3 0 0 1 0 2 1 0 Opent». Leeszaal en Biblioth. Sneek. VOETBAL. 1 2.— 1.20 1.— 1.— 1 0 50 0.00 Vereeniging tot Ziekenverpleging. De duikbooten oorlog. De begroeting 1915 O. B. W. De Duitsche kruiser Dresden vernield. Aan het front in Frankrijk en Belgie. Aan het front in het Oosten. Aan de Dardanellen. Jan v. Nassau-school.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5