L i De Europeesche Oorlog. P. SLUIS, m Tentoonstelling „Middenstand”. RECLAMEKOLOM dl f Nieuw stijdingen. Klein gesnap over een groot middel I - VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER.^^ 11 Zaterdagavond 8 uur zal door Mej. BAKKER, Hoofd-Assistente van het Rijksbureau tot Onderzoek van Handelswaren te Leiden, eene toelichting worden gegeven, en is zij bereid aan be langhebbenden alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Kort oorlogsnieuws* De Engelschen bij Nenve Chapelle. HWBl firn K NIEUWE SNhEKEH COURANT ft. 49 m Mai 20 Maafl 1915 i en de Daily A ten veel 3 met Lemsterveld. Haarlem. Scharnegoutum. Amsterdam. B. Bos, S. Stoffelsma, 0. Walinga, A. en A. Inglama, M. de Ronder, Hengelo (0.) H. Smit, Amsterdam. Sjuttje Tilstra, Tjeerd van der Veen, Surhuisterveen. Briefkaarten. stra, NijehaskeJ. Monsma, Leeuwarden. Plaatsvervangers de h.h. G. Koolstra, Fra- neker, en A. L. Wijtzes, Bolsward. Voor Rekenen de h.h. L. bij de Leij, Leeu warden, en H. Dijkstra, Dokkum. Plaatsvervangers de h.h. W. Straatsma, Nij- land, en K. Gorter, Opeinde. Aardrijkskunde de h.h. W. G. Hoeneveld, Leeuwarden, en B. C. Post, Heerenveen. Plaatsvervanger de heer J. Th. v. Balen Walter te Oenkerk. Geschiedenis de h.h. H. J. de Visser, Bols ward, en I. de Haan, Oranjewoud. Plaatsvervanger de heer J. Alberts, Beetgu- mermolen. Opvoedkunde de h.h. J. Harts, Schrans o./d. Leeuwarden, en G. Postma, Leeuwarden. Plaatsvervanger de heer J. E. v. Buuren, Leeuwarden. Kennis der natuur de h.h. H. F. Meilink, MeppelA. A. v. Douwen, DokkumA. de Graaf Leeuwarden, en S. D. Ie Fèbre, Boorn- bergum. Zang de h.h. R. Metzlar, Leeuwarden, J. Heslinga, Leeuwarden. Plaatsvervanger de heer J. Nieuwenhuis, Koudum, Teekenen de h.h. E. v. d. Laan, Leeuwar den en A. Scherpenhuijsen, Sneek. De Nederlandsche ambulance uit Servie terug. De Nederlandsche ambulance welke in Servie heeft gewerkt is vandaar in Nederland terug gekeerd wegens ziekte onder het personeel. Dr. van Tienhoven vertelde dat meermalen 's ochtends 500 gewonden werden aangevoerd. De Serviërs vormen een prachtig, sterk menschenras, meestal van rijzige gestalte (10 pCt. meet meer dan 1.90 M.) Vreeselijke toestanden ontstonden door de vlektyphus-epidemie, naar dr. Van Tienhoven vermoedt, door de Oostenrijkers over het land gebracht. Deze ziekte komt bijna alleen voor in geval van verregaande verwaarloozing en hongersnood. Van de Oostenrijkers was het bekend, zeide de heer Van Tienhoven, dat ze 14 dagen op half rantsoen geleefd hadden en 5 dagen heelemaal geen rantsoen kregen. Ge wonden werden 20 dagen niet verpleegd. De 49-jarige verpleger, A. F. Henken, door vlektyphus aangetast, is eenige uren nadat hij in Nederland was teruggekeerd reeds over leden. De Tentoonstelling is dan vrij toeganke lijk voor Leden van Middenstand en hunne Dames en voor zoover plaatsruimte beschik baar is voor belangstellenden. gekomen. Nu wordt wel verzekerd dat Duitschland door dit uitvoerverbod feiteljjk een ruil wil. Het heeft nl. verschillende artikelen uit ons land als rubber, tin, aardappelmeel broodnoodig en zal nu, zoo wordt gezegd een ruil voorstellen van deze artikelen tegen Maar ook in ons land is van de artikelen die Duitschland noodig heeft, het overzicht eigen land be- Os. J. Visser, f DEERSUM, 18 Maart. In den afgeloopen nacht is plotseling overleden Ds. J. Visser, sedert 1894 predikant hij de Ned. Herv. Gem. alhier en te Poppingawier. De overledene, die in 1869 het predikambt aanvaardde, bereikte den leeftijd van 71 jaren. Uister Muziekcorps. IJLST, 18 Maart 1915. Alhier is op gericht een muziekvereeniging onder den naam van „Het Ulster Muziekkorps.” Aanvankelijk zjjn reeds 22 personen toe getreden als lid, voor het meerendeel be staande uit leden van het Chr. Muziekkorps „Concordia” alhier en oud-leden van het vroeger hier ter plaatse gevestigde Muziek korps „Balder”. Tot bestuur zgn gekozen de heeren J. Vellenga, E. Jurgens, Cl Zjjsling, H. Kre mer en F. Zjjsling, terwjjl als directeur is benoemd de heer J. S. de Vries, alhier. De opgerichte vereeniging zal hoege naamd geeu kerkelpke richting of poli tieke kleur aannemen, het voornaamste doel der vereeniging is, om des zomers openluchtuitvoeringen te geven, ten genoege van de burgerp. WYMBRITSERADEEL, 19 Maart. De inzameling in deze gemeente voor de nood lijdenden op Curasao heeft ruim f200, op gebracht. HEERENVEEN, 18 Mrt. Op de heden ge houden nuchteren kalverenmarkt was de handel heel traag. Uit Engeland werden ongunstige berichten ontvangen. De prijs liep terug van f 5 tot f 14 per stuk. De aanvoer was 98 stuks. HEERENVEEN, 18 Maart. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Heeren veen, Ds. H. Hoekstra te Wier. HEERENVEEN. Op de voordracht voor hoofd der openbare school no. 2 te Heerenveen (Schoterland) zjjn geplaatst de heeren: IJ. de Haan, hoofd der school te Oranjewoud, P. Simons, onderwijzer te Heerenveen, T. Kort, id. te Heerenveen, F. Bakker hoofd der school te Rotsterhaule. BLAUWHUIS, 18 Mrt. Gister had in te genwoordigheid van de Rijkslandbouwleeraar Brinkman, en het bestuur van de Coöpe ratieve Boerenleenbank, op wier initiatief een Landbouwcursus alhier was ontstaan, het eind-examen der leerlingen plaats. Een diploma kon worden uitgereikt aan alle leerlingen, t.w. D. Bosma, Westhem J. Galema, GreonterpKI. Hettinga, Sand- firdenH. Huitema, Tjerkwerd M. Posthu mus, TjerkwerflKI. Stokje, Witmarsum J. Witteveen, OudegaS. Witteveen, v. d. Werf, Abbega S. IJdema, 1 na Buitenland. Brieven. Mlle Hortense Copette, Bruxelles. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bjj onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Ned. Tramweg Mij. Door de Directie der Ned. Tramweg Mg. is besloten aan de stations Heerenveen, Drachten, Leeuwarden, Sneek en Groningen adingmeesters aan te stellen, belast met iet toezicht op het laden en lossen van goederen. Deze nieuwe functionarissen zjjn lenoemd uit de conducteurs le klasse, en wel te Heerenveen R. L. de Jong te St. Jacobiparochie, te Groningen A. Koehoorn te Sneek, te Sneek D. v. Terwisga alhier, te Drachten S. Postma aldaar, te Leeuwar den G. de Wilde te Drachten. Aan het station Lemmer was reeds een ladingmeester voor toezicht op het laden in tram en boot. Daar is nog een onderla- dingmeester benoemd, n.l. J. Zwart, con ducteur 2e klasse te Leeuwarden. Rijksbureau tot onderzoek wan handelswaren. Enkele jaren geleden heeft het rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden, een verzameling ingericht van allerlei, voor namelijk vervalschte, handelswaren. Deze ver zameling, in gemakkelijk verplaatsbaren vorm gebracht, wordt aan middenstandsvereenigingen, handelscursussen en dergelijke instellingen in bruikleen gegeven, om zoodoende belangheb benden op voorgekomen vervalschingen, zoo wel als op andere, meer of minder bijzondere dingen te wijzen. De verzameling bevat niet alleen verschillende voedingsmiddelen en ver valschingen daarvan, doch ook allerlei handels waren, als verfstoffen en verfoliën, vezelstoffen, (katoen, kapok, paardenhaar, zijde, kunstzijde) en artikelen als terpentijn, was, soda, zeep, enz., zoodat ook zij, wier belangstelling niet alleen naar voedingsmiddelen uitgaat, hier vele dingen tentoongesteld zullen vinden, die hun aandacht waard zijn. Alle tentoongestelde voorwerpen zijn op erbij gevoegde lijsten dui delijk toegelicht. De tentoonstelling is thans in bruikleen bij de vereeniging „Middenstand** te Sneek, en door deze vereeniging ter vrjje bezichtiging opgesteld in het voorm. Paleis van Justitie gedurende drie dagen (Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 18—20 Maart). Naar wij verne men zal Zaterdagavond 8 uur do hoofdassis tente van het Rijksbureau tot Onderz. van Handelswaren mej. Bakker aanwezig zijn en een beknopte uiteenzetting van het geheel geven. Wij twijfelen er niet aan of een zeer groot aantal belangstellenden zal de tentoonstelling bezoeken, waar thans het keuringsdienstvraag- stuk door de voorgestelde Provinciale rege ling zeer actueel is. algemeene stemmen als bestuurslid herkozen, steenkool. -i it> r>_~ xri1 niet meer voorradig dan ons eigen Tand be- loeft. Hoe kan het dan nog van die arti kelen afstaan om steenkool te krjjgen Zoo geeft dit Duitsche uitvoerverbod weer heel wat zorg in ons land. Intusschen luiden de laatste berichten over dit Duitsche uitvoerverbod weer gun stiger. Donderdag is het n.l. tjjdeljjk opge- leven en kwam een groote hoeveelheid Juitsche steenkool ons land binnen. Van de andere oorlogsterrelnen. Van de andere oorlogsterreinen geen belang rijk nieuws. De Russen hebben in .het hooge noorden van O. Pruisen opnieuw een inval gedaan, zij zijn nog niet ver in de provincie doorgedrongen. De Duitschers beweren dat de Russische troepen bij dezen inval dorpen in brand hebben gëstoken. Het Duitsche legerbericht dreigt met tegen maatregelen in de volgende bewoordingen „Voor elk door deze horden op Duitsch ge bied afgebrand dorp of landgoed zullen drie dorpen of drie landgoederen in het door ons bezette Russische gebied aan de vlammen wor den prijs gegeven. Elke schade, ten gevolge van brand in Me mel aangericht, wordt met de afbranding van Russische gouvernementsgebouwen in Suwalki en andere in onze handen zich bevindende gou- vernements-hoofdplaatsen beantwoord.” Aan de Dardanellen schijnt in de operaties een stilstand gekomen te zijn. Wat zal Italië doen 1 Er komen onheilspellende berichten over de houding van Italië maar men dient dit niet te vergeten het zijn berichten uit Fran- sche en Engelsche bladen Volgens een telegram uit Nizza is daar be richt ontvangen, dat de Duitsche onderdanen in de Italiaansche Riviera van de overheid aanzegging hebben gekregen,dat zij Italië moes ten verlaten. Uit Venetië werd Maandag aan de Daily Mail gemeld, dat de dienst van den gewonen het zelfde geval verkeerd. Daarvóór heb ik posttrein van Bologna, Verona en Ala naar Weenen gestaakt was. Volgens een Reuter-bericht uit Rome, is bet postwisselverkeer tusschen Duitschland en Italië geschorst, en Maandag ook het verkeer met telegrafische postwissels tusschen Italië en Oos tenrijk. Postkantoor Sneek. Lgst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Mrt. welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Binnenland. Brieven. De Indische leening. De 5 pet. Nederlandsch-Indische leening, groot 62>/2 millioen gulden is ruim tweemaal volteekend. In Indië is voor 64, in Nederland voor 66 millioen gulden ingeschreven. Uitvoerverboden. Nadat de regeering de vorige week, toen de boterprjjs voor de kleinverkoop plot seling steeg met bjjna 10 ct. p. p. en 90 ct. be reikte, genoodzaakt was opnieuw een max.- prjjs voor boter vast te stellen en opnieuw het uitvoerverbod voor boter te bevelen, heeft zjj thans ook, wegens de sterke stij ging van den prjjs, voor andere artikelen van huishoudelijk gebruik een uitvoerver bod moeten vaststellen. Zoo is thans de uitvoer van varkensvleesch, van zuurkool, en van gezouten groenten verboden. Moge dit uitvoerverbod de zorgen van de huismoeders wat verlichten. Want die zorgen zjjn in den laatsten tjjd niet gering, nu alle prjjzen van huishoude lijke behoeften zoo belangrijk gestegen zjjn, en van vele nog verdere prjjsstjjging is te verwachten. Zoo wordt verwacht dat binnenkort de Minister van Landbouw N. en H., de maximumprjjs van zeep van 26 ct. tot 32 ct. zal verhoogen. En waarom? Omdat de prjjs der Ijjnolie voortdurend omhoog gaat. Thans is deze prjjs f58 per 100 K.G. tegen f27 en f29 in Jan. en Oct. jl. Als oorzaak van den buitengewoon hoogen prjjs moet worden genoemdde buiten alle ver houding groote vraag naar lijnolie in Duitsch land. Duitschland neemt elke hoeveelheic af tot eiken prjjs. Met het duurder worden der Ijjnolie nu gaat echter prjjsverhooging der zeep ge paard. Nieuwe zorgen voor onze regeering en volk brengt het uitvoerverbod van steen kool door Duitschland mee. Ons land ge bruikt alleen voor spoorwegdoeleinden 2 a 3000 ton steenkolen per dag, waarbjj komt de hoeveelheid noodig voor fabrieken en gasbereiding. Een groot deel van die steen kool moet uit het buitenland komen. De Engelsche steenkool is thans zoo duur dat de industrie beter kan worden stopge zet dan met Engelsche kolen te worden in gang gehouden. En nu verbiedt Duitschland ook zjjn steenkolenuitvoer, zoodat in de laatste dagen i aan- Audiëntiezaal Paleis v. Justitie Marktstraat. Oudega S. Greonterp. Drie van de leerlingen verwierven diploma met het praedicaatzeer vrucht, 4 metveel vrucht en vrucht. De heer Brinkman hield een betoog over het nut van de landbouwwintercursussen. Voor het heengaan bood uit naam van alle leerlingen de heer J. Witteveen als bljjk van welverdiende erkentelijkheid, het hoofd van den cursus den heer Fokkema een geschenk aan. Friesche Veehandelaren. Te Leeuwarden is de algemeene verga dering gehouden van den Bond van Friesche Veehandelaren. Uit de verslagen bleek dat het aantal leden van 228 is gestegen tot 284. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen in 1914 in totaal f496.561/2. Uitgegeven werd f264.191/2, er is dus een goed saldo van f 232.37. Het aftredend bestuurslid, de heer J. Turksma, werd met bjjna algemeene stem men herkozen, voor de heeren S. v. d. Laan en D. L. de Hoop, die niet wenschten te worden herkozen, werden gekozen de hee ren T. de Boer te Burgwerd en B. v. d. Laan te Heerenveen. Aan de orde kwam «Propaganda voor arbitragec. Het werd ingeleid door den heer T. de Boer. Algemeene instemming vond het plan om in alle plaatsen der provincie, waar handel wordt gedreven, Ijjsten voor de han delaren ter inteekening te leggen. Wie op die Ijjst teekent, verbindt zich daardoor om bjj eventueele handelsgeschillen deze te doen beslechten door arbitrage. Ten einde spoediger resultaten te ver kregen, zal aan de leden van den Frieschen Bond per circulaire worden verzocht, bjj het bestuur zich te verklaren. Gemeenteveldwachters in Friesland, geen wagon steenkool uit dat land is Te Leeuwarden is de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van gemeente veldwachters in Friesland. Uit het verslag bleek, dat de inkomsten over dat jaar bedroegen f 88.57 */2 tegen een uitgaaf van f 81.03, zoodat er een voordeelig saldo was geboekt van f 7.541/2. De heer H. Blanksma werd met op terwijl in de plaats van den heer R. Bos, die niet weer in aanmerking wenschte te komen, als bestuurslid werd gekozen de heer S Stuve- ling te Oenkerk. Een voorstel van het bestuur, om eenige wijzigingen te brengen in het „Bondsreglement”, werd met algemeene stemmen aangenomen. Deskundigen onderwijzersexamen. Tot deskundigen bjj de te Leeuwarden te houden onderwijzerexamens zijn benoemd Voor Nederlandsch de h.h. H. F. Ferwerda, Leeuwarden, R. J. Praamsma, Sneek, J. Dijk Het stoomschip Avocet, komende van Manchester, en de Lestris, komende van Li verpool, beiden van de Cork Steamship Com pany, Woensdagmiddag te Rotterdam aange komen, zijn in de Noordzee door een Duitsche duikboot achtervolgd, maar ontkomen. Bij het mijn vegen in de Dardanellen is een Engelsche trawler op een mjjn gestooten en vergaan. De Atheensche correspondent van de Daily News meldt dat de Turken volgens in Griekenland ontvangen berichten, koortsachtig bezig zijn met de versterking van den Bos porus. Zij hebben reeds zware stukken ge plaatst te Canlindja en Skoetari. De Times verneemt uit St. Petersburg, dat de zware kanonnen van de Russen nu tegen Przemysl in volle actie zijn. Een week geleden is reeds ernstige schade aan eenige forten toegebracht. Na dien tijd is de belege ring blijkbaar in een beslissend stadium geko men. Bij een Oostenrijksch vlieger, die in handen van de Russen is gevallen, heeft men een brief gevonden, waarin de schrijver, een officier van gezondheid, in bedekte termen toegeeft, dat er gebrek aan levensmiddelen komt en er veel ziekte onder het garnizoen heerscht. De acht laatste Pruisische ver Heslij sten bevatten, volgens een bericht uit Kopenhagen, de namen van 33.142 gedooden, gewonden of vermisten en brengen het totaal van de tot dusver alleen door Pruisen geleden verlie zen op 1,050,029. Op de pas verschenen lijsten staan de naam van elf officieren en manschap pen van den vliegdienst, die gesneuveld, vier officieren en manschappen, die gewond, en twee die door de Franschen gevangen genomen zijn. De Duitsche kruiser Dresden was op 9 dezer te Valparaiso aangekomen en had de overheid verzocht, er acht dagen te mogen bljjven, om herstellingen uit te voeren. Daar de Dresden echter oogenschijnlijk geen schade had, weigerde de overheid daartoe vergunning noopte zij het schip weer zee te het den Engelschen niet kon Wanneer men in een moeielijke omstandig heid verkeert en zelf niet weet wat te doen om er uit te komen, vraagt men raad aan zijne vrienden. Het gebeurt zoo wel dat men een vriend tegen komt die zegt„Ik heb in j dit gedaan en dat is mij zeer goed bevallen/' Indien gij ziek, verzwakt, terneergedrukt zijt, verkeert gij in een moeielijke omstandig heid, uwe zaken lijden er onder, uw rust en uw leven worden er door verstoord. Bovendien weet gij niet hoe een eind aan uw pijnen te maken. Zie hier een bevriende persoon die u zal zeggen,.Ik heb in hetzelfde geval verkeerd. Daarvoor heb ik dit gedaan en dat is mij zeer goed bevallen.” Mevr. Giesbers, geb. Roosenboom, oud 23 jaren, wonende Steendal te Gennep, schrijft ons„Sedert eenigen tijd was mijne gezond heid in het geheel niet goed. Ik was bloedarm en in een toestand van uiterste vermoeienis. lederen dag had ik mij te beklagen over zware schele hoofdpijnen, over benauwdheid, over moeielijke ademhaling in zulk een graad dat het mij moeielijk viel een trap op te klimmen. Ik was bleek, zonder eetlust en een klein werk was voldoende om mij krachteloos te maken. Ondanks een uitgezóchte voeding, ondanks voorgeschreven middelen, ging mijn toestand niet vooruit. Vriendinnen die van mijn slecht e gezondheid afwisten, hebben mij de Pink Pil len aangeraden die zij zelven met succes ge nomen hadden. Ik heb de Pink Pillen gebruikt en in weinig tijd heeft dat goede middal mij de verloren gezondheid doen weervinden. Ik sta u dus toe dit te publiceeren in het belang van hen die lijden.” De Pink Pillen zijn goed voor allen die lijden aan armoede van het bloed of zwakte der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Firma’s Joh. W. Meijer eu B. Meindersma te Sneek, en in alle goede Apotheken en Drogisterijen. De Engelschen hebben het nog druk over hunne overwinning bij Neuve Chapelle in Bel gië, waar zjj de Duitschers een eind terug drongen. Het moet daar inderdaad helsch zijn loege- gaan. De Engelsche artillerie schoot met zoo ontzettende snelheid, dat naar ooggetuigen mel den, de Duitsche loopgraven in brand schenen te staan, zoo vlug achter elkaar barstten de granaten. „Onze mannen”, aldus een der ooggetuigen „stonden door dit verschrikkelijke gezicht totaal versteend. Achteraf vonden ze prikkeldraad versperringen, die in en over de loopgraven waren geworpen. De loopgraven zelf waren een verwarde massa van aarde, planken, prik keldraad, zandzakken en doode Duitschers. Het was een allerafschuwelijkst gezicht. Duitsche gevangenen en Engelsche en Indische gewon den strompelden voorbij, of droegen draagba ren met lijken. Overal lagen gewonde of doode Duitschers, Engelschen en Indiërs. Toen de Britten de Duitsche loopgraven voor Nieuw-Kapelle naderden, kropen enkele overlevenden met moeite er uit en staken neer knielende, hun handen op. Zij waren geheel versuft. Het dorp zelf was één wrakhoopen tusschen het puin lagen vele lijken. Niettemin hielden de Duitschers Vrijdag met groote hardnekkigheid nog altijd sommige hui zen bezet, vanwaar uit het terrein met machine geweren bestreken kon worden. Hardnekkig werd nog tegen het vallen van den avond ge vochten. De doode Duitschers lagen dik langs ons front opgestapeld. Ten zuiden van het dorp lagen meer dan 2000 lijken en tegenover het front van een bataljon ten O. van het dorp lagen er nog 500. Een gewonde Pruisische officier verklaarde: „Jelui vecht niet, maar moordt 1 Als het eer lijk vechten was geweest, zouden wij jelui ge klopt hebben. Mijn regiment heeft echter geen oogenblik kans gekregen. Op elke tien meter viel een projectiel. In zoo’n vuur kon niets stand houden.** Het Engelsche hoofdkwartier schat de ver liezen bij Nieuw Kapelle door de vijand gele den op 18.000 man, de gevangenen niet mede- gerekend. Een der gevangen genomen officie ren heeft verteld, dat er 3 Duitsche prinsen, o. w. prins Leopold von Hohenzollern, bij een der bij het gevecht betrokken bataljons, ston den. Hij geloofde, dat al deze drie gesneuveld waren. Ook de Engelschen hebben echter zware ver liezen geleden. te geven en kiezen, waar ontkomen. In Oost-Friesland is de prijs van het rogge brood wederom met 3 pfennige per pond ver hoogd. Een brood van 6 ponden kost nu 1.04 mark. In den kreits Leer is thans afgekondigd, dat het van heden af verboden is brood te ver- koopen aan hen, die buiten den kreits woon achtig zijn. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft de aandacht gevestigd op de nood zakelijkheid van het slachten van varkens en het verduurzamen van het vleesch, daar de hoeveelheid krachtvoer gering is tegenover het groote aantal varkens. Het zal noodig zijn niet alleen zooveel mogelijk vette, maar ook magere varkens te slachten. Rusland heeft thans de lichting 1916 opge roepen tegen 1 April. Ook in Frankrijk zal de lichting 1916 eer lang onder de wapenen komen. Nadat de Duitsche landstormplichtigen van 18851883 zijn geoefend, zullen thans de lich tingen 18821880 de 52 en 54-jarigen) wor den geoefend. Mogen Wij Paascheieren eten? Dit oorlogsprobleem wordt behandeld in het Duitsche blad den Lok.-Anz. De schrijver komt tot de slotsom, dat het eten van kippen-eieren met Paschen moet worden afgekeurd. Duitschland’s eiervoorraad laat op het oogenblik slechts toe, dat iedere Duitscher om de vijf dagen een ei eet. De gezonden en sterken behooren dus het gebruik van eieren zooveel mogelijk te beper ken, opdat de zieken en zwakken dagelijks eieren kunnen gebruiken. Maar tegen het nut tigen van suikereieren en eieren van chocolade is geen bezwaar. Integendeel. Suiker is een kostelijk volksvoedsel en men kan dus met Paschen gerust zijn hart ophalen aan suiker-eie- ren. Men sture er ook zooveel mogelijk naar het front, als Paaschgroet en als krachtig voe dingsmiddel. Aan chocolade-eieren mag men zich eveneens naar hartelust tegoed doen, want Duitschland heeft genoeg cacao. Het brood- verbruik zal 6r meteen tijdelijk door beperkt worden, meent de medewerker van den Lo- kal-Anzeiger. Kort gemengd Nieuws. Op Java kwamen van 12 tot en met 25 Februari 473 pestgevallen voor met 430 doo- den in het overeenkomstige 14-daagsche tijd vak van het vorig jaar (11 tot en met 24 Febru ari 1914) bedroeg dit aantal 560 gevallen met 513 dooden. In de Korte Poten in Den Haag is Woensdagavond een 4-jarig zoontje van den kapper B., dat de straat wou oversteken, door een auto overreden en gedood. Op de tentoonstelling te St. Francisco is de aviateur Beachy van een vrjj groote hoogte gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Te Harlingen is gister uit de Ried het lijk opgehaald van een jonge vrouw, die reeds gedurende 6 weken werd vermist en omtrent wier lot men in onzekerheid verkeerde. Gistermorgen omstreeks 4 uur is de gehuwde arbeider K., werkzaam bij de Am- sterdamsche plantenboterfabriek aan de overzijde van het IJ, door een machine gegrepen en doodgekneld. Over de maand Februari werd blijkens van de opbrengst der middelen voor ’s rijks schatkist ontvangen f9,712,869.21, tegen f 10,640,159.48 in Februari 1914. Dit jaar dus f 927,290.27 minder. Het Internationaal Socialistisch Vrou wenbureau heeft een oproep gedaan, om de vrouwen der oorlogvoerende landen te steunen in haar strijd tegen den oorlog. Naar aanlei ding van dezen oproep zal de Bond van Soci alistische Vrouwenclubs den 1 April te Am sterdam een groote vredesvergadering, en na afloop daarvan een demonstratie houden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5