:ht f2000 SERGE PANINE. I SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) bijXiêan8e f200o f 156 «LTv™, f 75 >«es f50 f25 I Westerhofs Koffie DE VRIES, Opticus MEPPEL is a.s. Dinsdag 30 Maart in ’tHotel „KEDERLANDV Van de Leeuwarder Rechtbank. Filiaal -CUBA”, N. Burgstr. Overtreft alles in dien prijs. Zaterdag 27 Maart 1915. 31e Jaargang. No. 51. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande RECLAMEKOLOM. ite s’ Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZflfld - Sneek. Preanger Java Letter B No. 1 em. L reau Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Nieuwstijdingen. MEUBELFABRIEK GRONINGEN BEH/jNGCRZ bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Een beleefd verzoek. 70 ct. 62 54 50 '5 L L Feuilleton. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. PER POND. 1JE, jven bij O v e r 1 ij d e n. ANNEX Invaliditeit. 1 V Overlijden. 1IJV Of bog. J 1 JV svinger. 1 Haalt eens „GROGOL” 3 ct. jkjes tisch o- T) Len. T) V heeft men- Nadruk verboden. AP- üjk. TELEFOON No. 150. lan- aagt vlug otor i en :eur. eine aan ka- met aar- 150. oorts IV 1.20. van e.k. scre- kkum nam. Ineek, E en ING, looi- aan- ipoor- ellijk 4-80 tiede- TW, >md, ver- 85, >den het EN aar- van 0’ van ABONNEMENTS-PBIJS Per jaar fl.50, franco per poet f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVEH.TENT1B-PB.IJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. het iaat. uur nde. F. r SCHRAM te Sneek te spreken en te ont- en Donderdags- Vrgdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur Aanslag op een gevangenbewaarder. Zelden, zeer zelden komt het voor dat van een gebeurtenis in de gevangenis voorgevallen, het gerucht ook buiten de zware gevangenis muren doordringt. Het moet wel een ernstige gebeurtenis zijn als ze daar buiten die muren vernomen wordt. ïn- daad het moet wel een ernstige gebeurteniszijn, wanneer een reeds tot zes jaren veroordeelde de deuren van zijn gevangenis voor zich ziet geopend om opnieuw voor zijn rechters geleid De Belijdeniskwestie. Onderstaand adres aan de Synode is verzon den door den Kerkeraad van de Nederlandsche Hervormde Gemeente alhier. Het stuk is on- derteekend door de drie predikanten, zoowel van vrijzinnige als rechtzinnige richting, nl. de hh. Du. G. A. Wumkes, PraesesDs, G. H. de Haas, Scriba Dr. H. T. de Graaf, As sessor. sterk ontroerd en zeer gejaagd binnen. Na de komst van Cayrol, wist hij niet, wat te doen en had eene wandeling gemaakt tot aan bet kantoor van het Algemeen Credietfonds. Daar had hij tot zijne verwondering gezien, dat dit gesloten was. Hij had inlichtingen gevraagd aan den concierge van het gebouw, een van de in drukwekkende personen, in blauw laken ge kleed, die zooveel ontzag aan de aandeelhou ders inboezemden. Deze beambte had hem met verontwaardiging gezegd, dat gisteren tegen den avond door de politie, tengevolge eener aanklacht van een lid van het bestuur, een onderzoek op het kantoor ingesteld was, naar het gerechtshof overge- alles verzegeld was na het „Het gij het bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. De deskundigen zyn van oordeel dat bekl. wel toerekenbaar moet worden geacht. Brinkhof, de getroffene, deelt mede, dat hij thans weder in dienst is. De substituut-officier, naar wiens oordeel be klaagde door zijn karakter buitengewoon ge vaarlijk is, eischte 10 jaar gevangenisstraf. De hoogste straf die voor deze misdaad kan worden geëischt is 13,/2 jaar. Verdediger was Mr. C. A. Römer. Uitspraak over 8 dagen. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Woensdag zyn de Koningin, de Prins en Prinses Juliana te Amsterdam aangekomen voor een niet-officieel bezoek van eenige dagen. In den loop van den dag ontving H. M. reeds verschillende autoriteiten. N. J. Beversen. f In den ouderdom van 65 jaar is te ’s Gravenhage overleden de heer N. J. Beversen, oud-hoofdingenieur by de Zuid- Hollandsche Electrische Spoorwegmjj. Hy was vroeger vele jaren als ingenieur werk zaam by den aanleg van Staatsspoorwegen achtereenvolgens te Sneek, Leeuwarden en Groningen. De patroon werd in dit beslissend uur we der zich zelve. De manmoedige vrouw van vroeger kwam weer te voorschijn. Maréchal ontstelde meer van deze plotseling op den voorgrond tredende geestkracht dan van de moedeloosheid, die haar voorafging. Ziende, dat mevrouw Desvarennes zich naar de deur begaf, maakte hij eene beweging om haar tegen te houden „Waar gaat gij heen, mevrouw vroeg hij op angstigen toon. De patroon wierp hem een blik toe, die hem schrik aanjoeg en antwoordde op doffen toon „Ik ga mijne rekening met den prins ver effenen.® En door de deur van de smalle trap begaf mevrouw Desvarennes zich naar haar schoon zoon. U.Z1.MUIZINCG - ra o n n: it.i dat de boeken bracht waren en vertrek van den afgezonden commissaris. Maréchal ontstelde daarvan hevig en haastte zich om dit aan mevrouw Desvarennes te be richten. Er moesten klaarblijkelijk maatregelen genomen worden om aan deze nieuwe ver wikkeling het hoofd te bieden. Was dit begin van instructie, de aanvang van eene rechterlijke vervolging. En in hoe verre kon men den prins in deze zaak be trekken Mevrouw Desvarennes luisterde zonder een woord te zeggen naar het bericht van Maré chal. Nu namen de zaken een nog sneller verloop dan zij had kunnen duchten. De vrees van hen, die bij de maatschappij van het Credietfonds belang hadden, was de haat van Cayrol vóór. Wat zou het gerecht in de knoeierijen van Herzog ontdekken Verduisteringen, verval- sching misschien. Zou men den prins bij haar komen gevangen nemen Zou haar huis, waar nog nooit een deurwaarder binnengetreden was, geschand vlekt worden? Toen hij Herzog verliet, begaf Serge zich naar huis. Hij had het oogenblik van zijne thuiskomst zoolang mogelijk verschoven, maar het begon druk op straat te worden en hij kon kennissen tegenkomen. Hij was besloten om zich onbevreesd aan de ontvangst, die hem wachtte, bloot te stellen. Onderweg bedacht hij, wat hij doen zou, en zocht naar een terrein, waarop eene verzoening tusschen zijne geduchte schoonmoeder en hem mogelijk was. Hij stelde zich niet hooghartig meer aan, maar gevoelde zich terneergedrukt en versla gen. Alleen mevrouw Desvarennes zou in staat zijn om zijne zaken weder terecht te brengen. Laag in het onheil, zooals hij in voorspoed trotsch geweest was, onderwierp hij zich voor uit aan al de vernederingen, die het der pa troon behagen zou hem aan te doen, als zij hem maar hare bescherming verleende. opgegaan en be- tu™. De natuur NIEUWE SNEEKER COURANT f 1870.35, een uitgaaf van f1421.495 en een overschot van f448.855. Wegens het goede resultaat van de re kening werd besloten dit jaar 3 obligaties van f 100 af te lossen, waarvoor by loting werden aangewezen de nummers 11, 30 en 31. Tot bsstuurslid werd gekozen de heer J. B. Feenstra in de plaats van den heer A. F. Hingst, die voor herbenoeming niet weer in aanmerking wenschte te komen. LANGWEER. Ten huize van den heer R. Klompmaker alhier is onder leiding van den heer F. Weerstra, de leden-vergadering der vereeniging „Het Groene Kruis”, van Langweer, Dy ken en Boornzwaag gehouden. Door den secretaris, ds. P. Nauta, werd het jaarverslag uitgebracht. De rekening over 1914 is, op advies van de heeren R. R. Visser Jr. en J. Brinksma, goedgekeurd. Batig saldo van f 139.616. Het aftredend bestuurslid, ds. P. Nauta, werd by acclamatie herkozen. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werd aangewezen ds. Nauta, tot plaatsver vanger de heer A. Faber. Omtrent het aanschaffen van nieuwe ar tikelen etc. ontving het bestuur machtiging, in overleg met den heer C. J. Brenkman, arts alhier, naar bevind van zaken te han delen. De vereeniging is als lid toegetreden tot de Wijkverpleging >Doniawerstal<. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter, onder applaus der aanwezi gen, een woord van warmen dank aan den Keer C. J. Brenkman, voor de vele en ve lerlei werkzaamheden betreffende de in 1914 opgerichte vereeniging Wijkverpleging Donia werstal.< Zitting van 24 Maart 1915. te worden. Dat geschiedde Woensdag met Alphonsus Ludovicus van G., 27 jaar oud, ge boren te Tilburg en vier jaar geleden in de gevangenis te Leeuwarden gebracht om zes jaar straf uit te zitten, die hij had gekregen omdat bij bij een twist een zwager had over hoop gestoken. Nu stond hij terecht opnieuw beschuldigd van poging tot doodslag. Op den 12 Febr. 1915 nl. werd deze gevangenisbewoner wegens brutaal optreden gestraft en op water en brood gezet. Het botervlootje en zoutvaatje nam de gevangenbewaarder H. J. Brinkhof daarom bij hem weg. G. was zeer verbitterd over deze hande- en toen dezelfde bewaarder later op den brood en water kwam brengen heeft hij Brinkhof een schoenmakersmes (bekl. was in gevangenis schoenmaker) by den oksel in Aan de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk. Hoogeerwaarde Heeren, De Kerkeraad van de Nederlandsche Her vormde Gemeente te Sneek voelt zich gedron gen het volgende onder uwe aandacht te brengen lo. dat de Synode door haar voorstel om in artikel 39 van het reglement op het gods dienstonderwijs de woorden „in geest en hoofd zaak” te laten vervallen, gevaar van scheuring in de kerk veroorzaakt niet minder dreigend dan in 1834 en 1886 2o. dat het nu, evenmin als toen gaat om de hoofdzaak van het Christendom, maar om eene bijzaak, n.l. de uniformiteit van het be- vestigingsformulier der lidmaten 3o. dat de kerk in de Dordtsche periode nimmer eene openbare bevestiging van lidma ten heeft gehad, en wat de ceremoniën betreft nooit verder gegaan is dan tot een aandringen op uniformiteit zelfs de voorbereidingsvra gen van het H. Avondmaal zijn nimmer met bindend gezag ingevoerd 4o. dat het voorstel der Synode om heel de Kerk te binden aan de letter van dit be- vestigingsformulier niet is overeen te brengen met de vraaggelooft gij in den Heiligen Geest (vraag I) 5o. dat bij de tweede vraag, en inzonder heid bij de woorden „uwen Heiland in voor spoed en tegenspoed, in leven en in sterven getrouw te volgen” eene opvatting naar de letter de belijdenis onwaarachtig zou maken 6o. dat deze poging om tot uniformiteit te komen bij de bevestiging der lidmaten door machtsmisbruik van de een» richting over de andere, in strijd is met de strekking van do derde vraag al hetwelk ons noopt U met aandrang te vragen doet het uwe, om de crisis, die onze kerk bedreigt, af te wenden Sneeker Badinrichting. In de j.l. Woensdag gehouden vergade ring van aandeelhouders in het Badhuis werd de rekening over het afgeloopen jaar accoord bevonden met een ontvangst van 64) En wat er het gruwzaamst van is, ik geef mij daarvan rekenschap en kan toch niet an ders handelen." „Ongelukkige man fluisterde de patroon. „Ja, ik ben diep ongelukkig," snikte Cayrol en lief zich op een stoel neervallen. Mevrouw Desvarennes ging naar hem toe en zeide zachtkens, terwijl zij hare hand op zijn schouder legde „Gij weent, Cayrol Kom vergeef 1” De bankier stond heftig op en sprak met gebogen hoofd „Neen, mijn besluit is onherroepelijk. Ik wil tusschen Jeanne en Serge een scheidsmuur plaatsenals hij van avond niet vertrokken is, wordt mijne aanklacht bij de rechtbank ingediend.” Mevrouw Desvarennes drong niet langer aan. Zij gevoelde, dat het hart van den echtgenoot onherroepelijk gesloten was. TT"* zij zoozeide zij, »ik dank u, dat uw plicht geacht hebt mij te komen waarschuwen. Gij zoudt dit hebben kunnen nalaten. Vaarwel, CayrolTusschen u en mij laat ik uw geweten uitspraak doen." De bankier maakte een buiging en mom pelde: „Vaarwel!” h Met loomen tred, bijna waggelend, ging hij De zon was schitterend cpgoj straalde de boom en in den tuin. in VERGADERING van den gemeen teraad van SNEEK op Maandag den 29 Maart 1915, ’s avonds 7 ’/2 uur. Punten van behandeling Punt I. Benoeming gemeente-architect. Punt II. Voorstel inzake veilingen van tuinbouwproducten. Punt III. Voorstel ter uitvoering der pen sioenwetten voor de gemeente-ambtenaren 1913 Punt IV. Reclames H. O. van je de rechtbank een beteren dunk van je persoon geven. Bekl.: Ik kom hier niet om standjes van je aan te hooren. Rechter Stheeman: Had je de bedoeling om te dooden Bekl., na eenig aarzelen Ik heb niet de be doeling gehad, om get. dood te maken. De Subst. Off.: Heb je iets tegen den be waarder Bekl Neen. Als een ander mij het vaatje had afgenomen, bad ik ’t dien ook gedaan. De president vraagt bekl. bijzonderheden omtrent diens opvoeding. Bekl. weigert te antwoorden. ,,Ik kom hier toch maar voor de straf" zegt hij. „Dat an dere moet je mij niet vragen....” Pres.: Leven je ouders nog? Bekl. Mijn moeder is dood. Ik was 17 jaar, toen ze stierf. Pres.: Vond je dat niet droevig? Bekl.: Daar heb ik toen niet over gedacht. Ik had mijn werk. Pres.: Je hield toch van je moeder? Bekl.: Ze sneed voor my brood. Ik werkte voor haar; natuurlijk hield ik wel van haar, anders had ik niet voor haar gewerkt. Het blijkt, dat bekl. 13 broers en zusters heeft gehad; hij is thans gehuwd en zelf ook kinderen. De president slaagt er niet in, eenig schelijk gevoel bij bekl. op te wekken. v. ling dag P de het lichaam gestoken, terwijl hij, toen de be waarder vluchtte, Brinkhof achtervolgd heeft en vaker geraakt. Het bloed spoot de getroffene uit het lichaam. Beklaagde treedt voor den rechter zeer bru taal op. Het „L. N.” deelt daaromtrent o. a. mede De president gebiedt beklaagde, met verhef fing van stem, te zwijgen en raadt bekl. aan, zijne houding te wijzigen „Je moest spijt too- nen, dit zou bij de rechtbank een apder ge voel opwekken. Op deze wijze maak je een slechten indruk”. Bekl. lacht spottend en zegt„Heb je nog meer van die? Het lijkt wel, datje myn stief vader bent.” De president„Wij zullen maar van dit on derwerp afstappen”. Bekl.: Dat is het beste ook. De presidentHeb je den bewaarder aan den linkeroksel geraakt Bekl. Dat zal de dokter wel weten. De president wijst er bekl. op, dat zijn daad best den dood van den bewaarder ten gevolge had kunnen hebben. Was heelkundige hulp een paar minuten later gekomen dan was get. doodgebloed. Een slagader werd gedeeltelijk doorgesneden. Bekl. zegt, dat dit hem „niks kan schelen”. De bewaarder was „goed af” geweest, als-ie doodgestoken was Pres.Je bent een gevaarlijk mensch in de maatschappij. Kijk mij eens aan Bekl.Jij moet mij aankijken. Ik heb jou wel vaker gezien De president die, niettegenstaande het erger lijk optreden van bekl. geduldig blijft, vraagt nog„Moet je op die manier wraak nemen op een onschuldige De bewaarder móést toch het zout meenemen Bekl.: Dat gaat jou niet aan. Pres.: Misschien zou een andere houding Hy was beangstigd, want hij wist niet, hoe ver Herzog hem medegesleept had. Zijn ondermijnd zedelijk gevoel deed hem den omvang van zijn misdrijf niet beseffen, maar hij had toch een flauw begrip van het gevaar, waarin hij verkeerde. De laatste woorden van den geldman kwa men weder voor zijn geest„Beken alles aan uwe vrouw, zij zal u uit uwe ongelegenheid helpen." Hij begreep er al het gewicht van en besloot dien raad te volgen. Micheline had hem lief. Als hij een beroep op haar hart deed, zou hij haar, hoe beleedigd zij ook zijn mocht, tot bondgenoot maken, en sedert lang wist hij, dat mevrouw Des varennes niet tegen den wil barer dochter handelen kon. Hij trad door eene verborgen deur, die in den tuinmuur aangebracht was, binnen en be reikte zijne kamer, zonder gerucht te maken, want hij vreesde mevrouw Desvarennes te ont moeten, eer hij Micheline gesproken had. Hij verwisselde dadelijk van kleeding. In het zwart en met eene witte das, had hij, zonder op deze deftige kleeding acht te geven, half Parijs doorwandeld. Toen hij zich zelven in den spiegel zag, verschrikte hij van de verandering zijner ge laatstrekken. Werd zijne schoonheid, waarin zijne kracht bestond, bedreigd Wat zou hij toch beginnen, als hij niet meer behagen kon En hij besteedde veel zorg aan zijn gelaat, zooals een tooneelspeler, die zijn hoofdrol ver vullen moet. Hij wilde zijne vrouw op nieuw misleiden. Zijn behoud hing af van den in druk, dien hjj op haar maakte. Ten slotte was hij over zich zelven voldaan, trachtte te glimlachen en ging naar Miche- line’s kamer. (hord! wrvclgti.) was in feestgewaad, de bloemen verspreidden hare geurende zwaluwen vlogen heen en weer in de helderblauwe lucht en vervolgden elkander met schelle kreten. Deze tegenstel ling tusschen de vreugde, die in de natuur heerschte, en hare eigen smart verbitterde mevrouw Desvarennes en driftig deed zij het raam dicht. Zij had gewild, dat de schepping zich in rouwgewaad vertoonde. Door droefheid vermeesterd en in smartelijk nadenken verzonken, zat zij neder. Hoe lang, kon zij niet bepalen. Dus was alles uit! Haar groote voorspoed, de algemeene ach ting der firma, door hare noeste vlijt verkre gen, dit alles verdween op eens. Hare dochter zelve kon haar ontvluchten, en, onderworpen den eerloozen echtgenoot volgende, dien zij liefhad niettegenstaande zijne ondeugden, wel licht tengevolge daarvan, in den vreemde een bestaan voortsleepen, dat weldra in den dood eindigen zou. Want dit gevoelige en teere kind moest het goed hebben en vooral niet door verdriet gekweld worden. Haar man zou onvermijdelijk allengs dieper zinken en het dierbare kind in zijn valme- desleepen. En de patroon zag in haar gedachtenis hare dochter, het kind, dat zij in dons en zijde ge koesterd had, van ellende op eene harde matras sterven. Zij vernam het en snelde toe, maar de echtgenoot, die tot op het laatste oogen blik haatdragend en slecht gebleven was, wei gerde haar den toegang tot het vertrek, waar Micheline lag te zieltogen. Eene vreeselijke woede maakte zich van haar meester. Haar moederhart kwam in op stand en in hare eenzaamheid riep zij deze woorden uit„Dat zal niet gebeuren De deur werd geopend en daardoor kwam zij tot zich zelve. Zij stond op. Maréchal kwam

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1