De Europeesche Oorlog. Het Nieuwe Modeblad P. SLUIS. Van de Leeuwarder Rechtbank. Kort gemengd Nieuws. Hersenschim en Werkelijkheid. Klein gesnap over een groot middel. Nieuwstijdingen. Ingezonden Mededeelingen D. A. N. VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER. vischwater gekregen voor anderen goed vis- Een zeer goedkoop en practisch Modetij dschrift voor Dames is: Het blad verschijnt tweemalen per maand en geeft in woord en beeld een overzicht van wat op hot gebied der mode aan belang rijks voorvalt. Het nieuwste nummer (15 Maart) van „Het Nieuwe Modeblad" brengt veel nieuws voor Dames en Kinderen. Het Knippatronenblad (Supplement) be vat vele patronen van Dames- en Jongedamescostuume, Voor- jaarsmantels, Mantelcostuums, Blouses, enz., benevens eenige aardige Kinderjurken, Man tels en Jongenspakjes. Ook bieden de Handwerkpagina’s elk wat wils. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn k 15 cent perjstuk (franco per post 16 ct.) LOSSE NUMMERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) Zitting van Woensdag 24 Maart. Piebe en Doede Visser te Workum hebben reeds meer dan twintig jaar het vischwater in het Workumer Nieuwland gepacht, er allerlei soort visch gepoot en zoodoende een waarin het ook schen is. Het spreekt vanzelf dat Piebe en Doede niet kunnen verdragen dat er kapers op de kust komen en daartegen trachten te waken. 26 Februari ’s avonds laat vernamen zg Jat er weer vischstroopers op hun terrein waren. Er lag een vischaak bij hun visch- water en daarbjj stonden vier man, van wie twee Andries van S. en Sikke S., 30- jarig visscher te Blauwhuis op den spoor weg. De andere twee, de 39-jarige Gerard V. en de 24-jarige Jan de J., waren bezig een zegen in orde te maken, waarmee zg bljjkbaar al eerder gevischt hadden, want er zat nog een brasem in. Dit beestje aldus de L. C. een 4 y,-ponder, wordt heden op de terechtzitting uit een flesch met sterk water te voorschjjn gehaald en krult zich tijdens de behandeling der zaak, of wilde hg aanstonds probeeren, weer naar het Workumer vischwater te springen. Piebe en Doede herkennen het beestje als een ex-bewoner van hun vischwater. Er werd krachtig tegen de stroopers op getreden en Sikke, Gerard en Jan staan nu wegens vischstrooperij terecht. De beklaagden ontkennen. 6 getuigen a charge en 4 a decharge worden gehoord en het eind van het liedje is dat de subs.- officier verklaart van oordeel te zgn, dat de aanwijzingen te zeer in het nadeel van be klaagden zgn. Beklaagden wisten, dat zg in overtreding waren, doch aan diefstal heb- dert het bombardement, zaliger gedachte- nisse, geen heugden. Hoofden uit de ramen, de straten, de daken, de platformen vol met toeschouwers. Kgk, daarginds zweeft er een, precies een baars in ’t heldere water. En de kanonnen beginnen te donderen en ja gen hem na met projectielen, die een don ker wolkje tegen de grjjsbewolkte lucht teekenenmaar alle schoten big ven verre van den vlieger, die in noordelijke richting weldra verzwond. Nog lang werd hg door de kanonnen achterna geblaft In de stad wordt verteld, dat het een Engelsche tweedekker was, die van de Noordzijde gekomen is en over Burght be zuiden Antwerpen schielijk is neergedaald en twee bommen heeft geworpen op de werkhuizen van Cockerill te Hoboken, waar, naar men zegt, duikbooten worden vervaar digd. De bedoeling is ook transporttreinen op Gent te raken. Een Taube moet spoedig jacht gemaakt hebben op den Engelschman, die echter ontkwam langs den kant van waar hg gekomen was. De hooge bezoeker moet links en rechts projectielen hebben gezaaid zoo is er één terechtgekomen op den hoek der Anselmo- en Brantstraten, terwgl op de Groenplaats, een twintigtal meters van Rubens’ stand beeld, door een shrapnell, ongetwijfeld te gen den tweedekker gericht, een put van een 25 cM. diep werd gegravende shrap nell is niet ontploft. Dat het ge ral heel wat beroering heeft verwekt, laat zich begrijpen: de menschen .- r waren aan de rust zoowat gewend geraakt, f5?361-?? ter^^taald maar de oude paniek die zoo menig zenuw- gestel heeft geschokt, heeft nu menigeen weer te pakken. Men denkt bovendien al gemeen, dat dit maar een begin is. Gister avond gingen zoeklichten door den hemel, wat er op wgst, dat er aan Duitsche zgde gewaakt wordt. Nader meldt men dat te Antwerpen werd verteld, dat één duikboot is vernield en één ernstig beschadigd. Een Engelsche vlieger moet bg de werf van Cockrill plotseling tot op 100 M. van den grond zjjn gedaald, en daarop zjjn bommen hebben geworpen- Ook het Engelsche cfficieele bericht deelt mede dat de gebouwen op de werf te Ant werpen door Engelsche vliegers gebombar deerd en ernstig beschadigd zjjn evenals twee der onderzeeërs. Eén Engalschs vlie ger daalde in Zeeland en werd door de Nederlandsche militairen geïnterneerd. ben zjj zich niet schuldig gemaakt, omdat men niet met recht kan beweren, dat de visch het eigendom der pachters was. Eisch, wegens vischstrooperjj, ieder f25 joete of 10 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van vischtuig en visch. Als verdediger van Sikke trad op mr. D. Okma te Leeuwarden, die moest erkennen, dat het wettig bewjjs was geleverd. Daar mee was pleiters taak als verdediger afge- oopen, omdat het standpunt, eerst door zjjn cliënt ingenomen, niet is vol te houden. Pleiter ziet van de verdere verdediging af. Uitspraak over 14 dagen. LEEUWARDEN, 25 Maart. In het Museum van het Friesch Genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde had heden- aantal dreunende slagen, zooals er ons, se- namiddag, bggewoond door onderscheidene autoriteiten en genoodigden, met een rede van den voorzitter van het Genootschap, Mr. W. J. van Welderen baron Rengers, de opening plaats van de nieuwe Bisschop- kamers. In herinnering werd gebracht, dat de be kende kunstschilder C. Bisschop te Leeu warden werd geboren en bg herhaling den wensch had te kennen gegeven dat zjjn kunstverzameling, bijeengebracht iu zjjn villa „Frisia” te Scheveningen, later een bljjvende plaats mocht vinden te Leeuwar den. Reeds bjj haar leven heeft zjjne weduwe en erfgename, mevrouw C. S. F. Bisschop Swift, afstand gedaan van haar kunst bezit, waarvan de opstelling in het Friesch Museum thans is gereed gekomen. De verschillende kamers doorwandelende, maken de vele kunstvoorwerpen, op doel matige en smaakvolle wjjze opgesteld, al dadeljjk een aangenamen indruk. Op die vluchtige wandeling trekken inzonderheid de aandacht de fraaie schilderstukken, go belins, wapenborden, glasramen, Oostersche tapijten, monumentale schoorsteenen, het houtsnijwerk, tal van antieke meubelstuk ken van groote kunstwaarde enz. De volgende week worden de kamers voor het publiek ter bezichtiging gesteld. BOZUM, 25 Maart. In de gisteren ge houden jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank, bggewoond door 36 van de 56 leden, bleek uit de rekening van den kassier, dat in 1914 aan spaargelden waren '1 were f 58480.19. Het saldo op 1 Januari 1915 bedroeg f51480.17. Aan voorschotten was verleend f 10500, afgelost f14800; uitstaande gelden op 1 Januari 1915 f10950. Aan de Centrale Bank te Utrecht was verzonden f 53652,16van deze ontvangen f50201.99; saldo f35575.16. De winst bedroeg f 160.75. Het salaris van den kassier, den heer A. S. Wiersma te Wieuwerd, wordt met f50 verhoogd en alzoo gebracht op f 150. De rente van ingelegde gelden werd bepaald op 3 6 percent, vanaf 1 Januari 1915van verleende voorschotten op 4.5 percent, vanaf 1 April 1915. Herkozen werden tot lid van het Bestuur de heer S. de Witte en tot lid van den Raad van Toezicht de heer J. Tiemersma. Gekozen tot lid van den Raad van Toezicht de heer P. Terpstra. MOLKWERUM, 24 Maart. Bjj de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen ds. J. A. Walderdorp te Groningen. LEMMER, 25 Maart. Tot kantonrechter- plaatsvervanger alhier is herbenoemd mr. G. A. M. Kallenbach. WOMMELS, 25 Maart. Tot de le klasse der rijksnormaallessen te Franeker zjjn o. a. toegelaten Anne v. d. Meer en Thomas Tolsma te Oosterlittens en tot de 2e klasse Wjjpkje Hiemstra alhier. De „Staatscourant” bevat een afdruk der statuten van den Provincialen Frieschen Bond van vergunninghouders, gevestigd te Leeuwarden. Deze vereeniging stelt zich ten doel, te trachten de algemeene belangen der leden te bevorderen en wijziging te verkrjjgen van sommige bezwarende bepalingen in de Drankwet, vooral het eigendomsrecht der vergunningen betreffende en voorts ouder lingen steun te verleenen aan leden, die, buiten eigen schuld, door de bepalingen der Drankwet zjjn getroffen. Bjj kon. besluit is benoemd tot rjjksvee- teeltconsulent de heer F. J. Swierstra te Arnhem. In de week van 17 tot en met 23 Maart kwam uit Friesland de volgende opgave van het aantal gevallen van besmetteljjke ziekten ter kennis van den Centralen Ge zondheidsraad. TyphusSneek 1 geval. Diphtheritis2Engwirden en Sneek elk 1 geval, Weststellingwerf 2 gevallen. Sedert de vorige opgave, d.d. 17 Maart, werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, in Overjjsel1 geval te Raaltein Nuord-Brabantin elk der ge meenten Dongen, Princenhage, Aden, Son ea Boekel 1 gevalin Limburg2 geval len te Posterholt en 1 te St. Oiiliënberg in Zuid-Holland1 geval te Leiden. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgehevenZevenbergen en Streefkerk, Voorburg, Wateringen, Rjjswjjk, Zoeterwoude. Dezer dagen heeft een conferentie plaats gehad tusschen den minister van landbouw en het bestuur van den Ned. Slagershond. Bg deze gelegenheid gaf de minister als zjjn voornemen te kennen, binnenkort voor de slagers, tegen lageren prjjs dan op de markt betaald wordt, varkens beschikbaar te stellen. Z.Ex. verzocht in verband hier mede opgave van het benoodigde aantal. Deze opgave is den minister toegezonden. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de leden meegedeeld, dat het Centraal Bureau voor den afzet van visscherjj-producten zich bereid heeft ver klaard om uit het filiaal te IJmuiden aan de gemeentebesturen, die bemoeiingen met den vischverkoop hebben of in die richting wenschen werkzaam te zjjn, dagelijks vischsoorten, welke zjj mochten wenschen te ontvangen, tegen inkoopsprijs te leveren verhoogd met de kosten wegens verpakking, verzending en administratie. De gemeenten geven de bestellingen op aan het filiaal van het Centraal-Bureau te IJmuiden, nadat zg eerst aan de Vereeni ging hebben medegedeeld, dat zg genegen zgn van de aangeboden regeling gebruik te maken, terwgl na levering ook de beta ling aan de Vereeniging geschiedt. Het ligt in de bedoeling, dat de Ver eeniging tot directeur voor den gemeente lijken vischverkoop een bereids door het Centraal Bureau voor den afzet van vis scherjj-producten aangestelden ambtenaar zal benoemen, zoodat uit dien hoofde geen kosten ten laste van den vischaankoop zul len komen. Dinsdag is te Londen voor den politie rechter in Bowstreet zekere Georg Joseph Smith geleid, die zich zal hebben te ver antwoorden op de aanklacht, zich aan bigamie te hebben schuldig gemaakt en drie vrou wen uit den weg te hebben geruimd, die hg alle in een bad zou hebben verdronken. De aanklacht vermeldt, dat de drie slacht offers de volgende warenBessie Constance Annie Munday (gestorven 13 Juli 1912), Alice Burnham (gestorven 12 December 1913) en Margaret Elizabeth Lofty (18 Dec. 1914) . De beklaagde, die wettig gehuwd was met een vierde vrouw doch loefde met een vjjfde, verliet die laatste af en toe om >geld te verdienen*. Hjj giug daarbjj steeds op dezelfde manier te werk. Er werd een vrjjage aangeknoopt, een (uit den aard der zaak onwettig) huwelgk werd gesloten; en de man bracht zgn slachtoffer ertoe hem tot erfgenaam te maken. Dit het geval geweest zjjnde, volgde al spoedig het >bjj ongeluk verdrinken* van de vrouw. De begrafenis werd bespoedigd, de erfenis opgestreken en de man verdween om zich weer bg zgn vriendin, die zich zgn echtgenoote waande, te voegen. Ook liet hjj de vrouwen levens verzekeringen sluiten. Op die manier had hjj reeds 34.000 gulden geërfden hg zou nog 8400 gulden van zgn laatste slachtoffer hebben in handen gekregen, ware hg niet geknipt. Men schrgft aan de N. R. Ct. uit Ant werpen, d.d. 24 dezer We hebben hoog bezoek gekregen I Om trent half acht werden we verrast door een - 1 G volle aandacht wijden aan den voordat de invloed van de inneming van Prze- men i naar 1 nu zijn De verboden vischvangst te Workum. De Blsschop-Kamers in het Friesch Museum. Indien ik aan een grijsaard, door het gewicht derjaren terneergedrukt, zeide: neem de Pink Pillen en zij zullen u, als aan een nieuwen Fanst, uwe beenen, uw eetlust en de krachten van uw twintigste jaar weergeven, dan zou die man mij in het gezicht uitlachen en hierin gelijk hebben. Ik kan dat niet tot hem zeggen. Maar wèl kan ik hem zeggen: met de jaren roesten, vervuilen en verslappen de organen. Indien het bloed dat in uwe aderen stroomt niet zoo rijk, zoo zuiver en zoo krachtig is als het bloed dat er door stroomde toen gij 20 jaren waart, is het niet minder waar dat het altijd bloed is, dat dit u doet leven en dat het op allen leeftijd mogelijk is de frischheid de kracht en de zuiverheid van dat bloed te verbeteren. De Pink Pillen zullen dat voor u even goed doen als voor een bloedarmen jonge ling. Zij zullen u niet uwe twintig jaren weergeven, dat is zeker, maar indien gij 60 jaren oud zijt, zult gij zijn zooals een man van 60 jaren zijn moet en niet ouder dan uw leeftijd. En wat ik zeg, zal ik bewijzen. Wat zegt de heer W. A. Heiting, oud 62 jaren, veehandelaar te Gennep „Mijne gezondheid was twee jaren geleden sterk achteruit gegaan. Ik werd te spoedig oud. Geen eetlust, geene krachten en een voortdurend gevoel van algemeene ongesteld heiddit alles ondanks goede zorgen en een goede voeding. Mijn vermoeienis was zoo groot, zelfs na een lichten arbeid, dat ik mijne bezigheden had moeten opgeven. Een bakker met wien ik bevriend ben, heeft mij aanbevo len de Pink Pillen te gebruiken. Deze pillen hebben mij het meeste goed gedaan en her stelden mijne gezondheid zoo volkomen dat ik sedert twee jaren voortreffelijk gezond ben voor mijn leeftijd”. De heer W. A. Heiting betreurt zeker niet de geringe som die hij besteedde voor den aankoop der Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek, en in alle goede Apotheken en Drogisterijen. De val van Przemysl en zijn gevolgen. Het zijn vooral nabetrachtingen over den val van Przemysl wat de telegraaf ons brengt. Zij leeren ons vooreerst, zegt de N. Rott. Crt., dat van Russische zijde de sterkte van het garnizoen aanvankelijk veel te laag is geschat geen 25.000 zooals eerst werd gemeld, maar ongeveer 120.000 Oostenrijkers zijn gevangen genomen. Dat getal klopt ook meer met de uitgebreidheid der vestingwerken. Interessanter nog is een onthulling van Oos tenrijksche zijde, die ons antwoord geeft op de vraag: hoe is het mogelijk, dat de voorraad levensmiddelen niet grooter was, zoodat nu reeds de vesting door uithongering tot over gave kon worden gedwongen Nu vertelt ons een Oostenrijksch bericht, dat hetgeen de vesting vooral noodlottig is ge worden niet zoozeer is geweest het beleg dooi de vijanden, als wel het ontzet door de eigen troepen. Toen de Oostenrgksche troepen de San hadden bereikt, zoo lezen wij, raakten de Galicische wegen in zoo’n slechten toestand, dat zij op hindernissen begonnen te gelijken. De intendance raakte in de warniet alleen de gewonden en zieken moesten naar Prze mysl worden gezonden, maar zelfs moesten uit de depóts van de vesting de veldtroepen worden voorzien. Den 25sten October was eerst de spoorwegverbinding hersteld en den 3den November werd de weg naar Sanok alweer door het Russische geschut bestreken. Die tus- schentijd is blijkbaar niet voldoende geweest om den voorraad in de vesting aan te vullen en zoo is te verklaren, dat Przemysl nu^’al door zijn levensmiddelen was. Er zal nog eenigen tijd moeten verloopen Bond van vergunninghouders. Rjjksveeteeltconsulentb Besmettelijke ziekten. Mond- en Klauwzeer. De varkensnood. Gemeentelijke vischverkoop. Een gevaarlijk heer! In de Dominiale mijn te Kerkrade (Limb.) heeft weer een steenstorting plaats gehad, waar- bij een jeugdige ongehuwde Belg verpletterd werd. Te Utrecht komen in de laatste dagen geweldige opstootjes van militairen voor, zoo dat de politie hardhandig moest optreden. Groote ontevredenheid heerscht in het garni zoen over het weigeren van één-daagsverlof (o.a. op den jongsten Zondag) aan militairen, die te Rotterdam woonachtig zijn. Voorts on tevredenheid over de voedingen ook werden klachten vernomen over de houding van meer deren tegenover de minderen. Woensdagmiddag, toen de auto, waarin prinses Juliana gezeten was, den Dam te Am sterdam opreed, ging een gefluit op uit een groep mannen, die zich in de omgeving van het paleis hadden verzameld. Een van de demonstranten werd gearresteerd. Er blijken veel valsche zilverbons van f 5 in omloop te zijn. Men zal mitsdien ver standig doen de bons van dit bedrag niet meer in betaling aan te nemen, hetgeen niet meer verplichtend is. Wie exemplaren daar van bezit, kan deze bij de betaalmeesters, ontvangers der belastingen en bij de postkan toren inwisselen tot 3 April. Het stoomschip „Mecklenburg” van de maatschappij „Zeeland" is Dinsdag op de Noord zee door een vaartuig van onbekende natio naliteit achtervolgd. Het vaartuig loste eenige schoten, doch wegens den grooten afstand kon niet worden uitgemaakt of deze op de „Meck lenburg* gericht waren. Te Oude Niedorp kreeg de arbeider een trap van een paard, met het ge volg, dat hij overleed. Door eigen onvoorzichtigheid is de 13- jarige M. L. te Ooltgensplaat bij het station tusschen een paar rijdende wagens der Rot- terdamsche Tramwegmaatschappjj geraakt en doodgedrukt. Het volk is eensgezind, kalm en ingetogen en is bereid om alles te doen wat de Koning zal bevelen.” „Wat de Koning bevelen zal” is niet alleen van belang voor het Italiaansche volk zelve, maar voor elk land ter wereld. Want wanneer Italië werkelijk Oostenrijk te lijf zou gaan, dat toch reeds zwak schijnt Dan Dan kon het zgn dat we snel het einde van dezen oorlog naderden. Bommen op de Cockerlll-werf te Hoboken. ir.ysl in de Karpathen merkbaar kan worden, internationalen toestand. Deze invloed zou zich vooral kunnen doen gelden door de beteekenis van Przemysl als kruispunt van spoorwegen. In hoeverre echter de Russen over rollend materieel voor nor- maalspoor beschikken, is niet bekend. Bij het beleg werd aan beide zijden ridder lijkheid betoond. Met Kerstmis schoten de Russen een Oostenrijksch vlieger neer. Het bleek dat hij een kalkoen voor generaal Kus- manek, den bevelhebber van het garnizoen, bij zich had. De Russische bevelhebber zond die kalkoen met andere Kerstgeschenken onder de witte vlag naar de stad, waarop generaal Kus- manek, die voor de Russen niet onder wilde doen, twintig ganzen terugstuurde. De oorlogscorrespondent van de Neue Freie Presse heeft uit den mond van de beide laat ste vliegers die uit Przemysl zijn ontkomen, nog eenige bizonderheden opgeteekend over de laatste uren voor de overgave van de vesting. De gezondheidstoestand van de bezetting was, de buitengewone omstandigheden in aanmer king genomen, gunstig te noemen, doch de laatste weken raakten de hospitalen tengevolge van de vreeselijke ontberingen steeds voller met door den honger uitgeputte menschen. Bijna de helft van de manschappen lag in het hospitaal. Voor den laatsten aanval op Vrij dag gaf men den manschappen elk twee blik jes verduurzaamde levensmiddelen. Als hon gerige wolven vielen ze er op aan. Vele ver schrompelde magen konden de groote hoeveel heid voedsel niet meer verdragen. Er deden zich ziektegevallen, zelfs sterfgevallen voor. Alle paarden waren reeds geslacht en genut tigd. De laatste haver werd fijngemalen en tegelijk met het laatste paardevleesch voor den tijd van de overgave uitgedeeld, tot dat de Russen verder voor de menschen zouden heb ben te zorgen. Men vertelt dat men den ves- tingeommandant Zondag een gebraden postduif voorzette, het eenige wat er nog was, behalve paardevleesch. Generaal Kusmanek liet het gebraad aan een zwaar zieke in ’t hospitaal brengen. De Daily Mail merkt nog op, dat de inne ming van de vesting de Russen in staat stelt de spoorwegen naar Krakau en den Dukla-pas, den Lipko-pas, Lemberg en den midden-loop Van den Weichsel te beheerschen. Bladen als de Times zijn van oordeel dat nu het spoorwegknooppunt Przemysl in Rus sische handen is, de Russische opmarsch Hongarije kans heeft van slagen. Dat de Russen het zullen probeeren blijkt uit het volgende oflicieele Oostenrgksche be richt. „Op het westelijk deel van het front in de Karpathen, tot aan de Uzsoker-pas, heeft zich een veldslag ontwikkeld die met de grootste hevigheid wordt voortgezet. Sterke Russischo strijdkrachten zijn hier tot den aanval over gegaan. Er wordt verbitterd gevochten om de borgstellingen. Tusschen de Pruth en de Dnjestr. is het in het noordelijk deel van Boekowina op tal van punten tot gevechten gekomen, waarin de vijand uit eenige plaatsen is verdreven en naar de grens is moeten terugtrekken. De ten noorden van Czernowitz over de Pruth liggende dorpen, die den Russen als basis dienden voor hun krijgsverrichtingen tegen de stad, zijn van vijanden gezuiverd”. Dit Oostenrijksch bericht ziet er niet be paald fleurig uit en de Russen weten dan ook al mee te deelen dat zij daar in de Karpathen vooruit dringen, weer 4000 man hebben ge vangen genomen en eenige tientallen machine geweren veroverd. Het zou voorbarig zijn, aldus de N. Rott. Ct. op grond hiervan te verwachten, dat de Russen nu door het Karpathenfront zullen gaan heen- breken, al is het natuurlijk mogelijk, dat dit maal hun poging in die richting, te voren reeds zoo vaak mislukt, zal slagen. Bij deze mislukte pogingen waren aanzienlijke Russi sche strijdkrachten al over aanmerkelijken af stand Hongarije binnendrongen. Maar hoe moeilijk is het niet om in het vijandelijk land stand te houden met het gebergte in den rug. De verbindingslinies zijn uitteraard zwak en zoo moesten de Russen telkens weer terug, om het gevaar te worden afgesneden te ontgaan. Italië weifelt nog. Nog altijd geen zekerheid of Italië zich bui ten den oorlog zal houden of er zich, aan de zijde van Engeland—Frankrijk—Rusland, zal inmengen. Aan de Daily News wordt uit Rome geseind;: „Een half millioen man Oostenrijksche troe pen zgn in Tirol en Trentino aan de Italiaan sche grens samengetrokken. Uit vrees voor een inval heeft de bevolking de dorpen tus schen Sugana en het Garda-meer ontruimd. Een gedeelte van Rovereto is met den grond gehjk gemaakt, terwgl er nu versterkingen zijn verrezen.” Dit bericht ziet er naar uit, of de Oosten- rijkers beginnen te gelooven dat zij het eerst- daagsch met hun vroegeren bondgenoot Italië aan den stok zullen krijgen. Van Duitsche zijde wordt echter bericht dat Italië de handen vol heeft met zijn binnen- landschen toestand. Er zou in vele provincies hongersnood heerschen. In Venetië zouden hongeroproeren voorkomen, waarbij plundering aan de orde van den dag zou zijn. Men kan uit dit bericht twee gevolgtrek kingen maken nl.Italië kan, nu het onlusten in eigen land heeft te bestrijden zich niet wa gen aan een strijd met een buitenlandschen vij and. Maar men kan natuurlijk ook redeneeren dat Italië aan den oorlog zal deelnemen, juist om een spoedig eind te maken aan den Euro- peeschen oorlog, van welken oorlog het di recte gevolg is dat de levensmiddelen in Italië enorm in prijs gestegen zijn, zoodat hongerop roeren voorkomen. De Italiaansche regeering heeft de zitting van het parlement verdaagd en een groot Ita- liaansch blad zegt daarvan„Aangezien de zitting van het parlement is verdaagd, kan IE ra In NIEUWE SiÊKÊK COURANT RL 51 ra Zttl Maarl 1315

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5