Ob Europeesche Oorlog. 08 •d I Kor£ Nieuws. ion el JO. ite leu is Nieuwstijdingen. 0 ten. Y; 1 f 1 I I 1 Kort oorlogsnieuws. Avondmaal zonder brood en wijn. van it NIME SNM COMT Nl. 5E n M( 51 Marl 1915 jr. d. ver vendig. R ’t er een, pond. der ons. HET BESTUUR. stuk, pond toeslag van f 1.50 op het weekloon toe te kennen, wegens duurte der levensmiddelen. LEMMER. Door de arbeider A. v. d. Meer is alhier het eerste kievitsei gevonden, dat door hem den Commissaris der Koningin is aangeboden. STAVOREN, 29 Mrt. Ook in de afge- loopen week bleef de haringvangst ver beneden verwachting. Ruim dertig visschers brachten 260 tal aan- de prjjs variëerde van f4.15 tot f3.90 per tal. Hedenmorgen was de vangst bepaald heel miniem en dat nog wel voor een dubbel schot. schip in de grond geboord wordt. Komen er zeelieden bij om, dan is dat te betreuren, maar dat gebeurt vaker door ’t drijven der kapi talisten. Eigen taal, zeden en gewoonten kunnen een volk nimmer worden ontnomen. Daarbij heeft men in de loop der eeuwen zoo gesold met ’t trekken der grenzen, dat volkeren welke oorspronkelijk tot het zelfde land behoorden, thans elk *n apart vaderland hebben en kan men volgens Spr. hieruit ’t bedrog zien van ’t spreken over vaderland. Van al het goede dat in de verschillende landen, is profiteeren de arbeiders toch niet, voor dat vaderland kunnen de arbeiders hun leven dus ook niet opofferen en toch voor dat tooverwoord, vaderland, offeren thans mil- lioenen menschen hun leven, thans met hulp der soc. dem. Achter dat woord vaderland schuilt echter het imperialisme, waaraan ook de Hollanders zich schuldig maakten, toen zij Indië tot zich den Commissaris der Koningin. Hedenmorgen vond het zoontje doch niet van den zelfden kievit. WOUDSEND, 29 Mrt. ’t Bestuur Coöp. Zuivelfabriek alhier besloot in haar laatstgehouden vergadering haar personeel, vanaf 1 Maart tot voorloopig 1 Mei, een 1 stoker 1 rij wiel - - 3 huisschilders 1 pakhuis- 1 loopknecht 2 grondwerkers Gevraagd 1 jongen voor los werk 1 letterzetter (jongmaatje) 1 rijwielverlakker 1 me- taalslijper. Werkzoekenden 1 zilversmid verlakker knecht - 1 opperman 3 voor los werk 1 mar- 1 varensgezel 1 jongste kan toorbediende 1 letterzetter, 2e klas 1 1 letterzetter 1 tim- bezoek aan het gemeenteljjk-telefoonbureau en de effectenbeurs. De koningin heeft alsnog doen aankoopen bij de steuntentoonstelling in het Stedeljjk Museum een schilderjj van H. 8. de Grjjs en een beeldhouwwerk van E. Jacobs. üe toestand. Van de oorlogsterreinen zeer weinig nieuws. Aan het Westelijk front namen de Franschen de Hartmanns-Weilerkopf in de Vogezen en maakten ongeveer 40t) gevangenen. Elders werd de?bekende Duitsche generaal von Kluck door een granaat licht gewond. Fransche vliegers wierpen bommen op Straats burg, waarbij een aantal personen o.a. een tien tal kinderen werden gewond, waarvan twee meisjes stierven. Volgens de Duitsche berich ten is er geen militaire schade. In het Oosten hebben de Duitschers suc- cesjes aan de Oost-Pruisische grens, waar zij ongeveer 1300 gevangenen maakten, terwijl de Russen op hun beurt 600 Duitsehers inpikten. In de Karpathen schijnen de Russen met hun sterke strijdkrachten steeds verder door te dringen, een deel der passen is in hunne handen en zij maken vrij wat gevangenen. Ook de Oostenrijkers laten zich echter niet onbe tuigd en behalen zelfs plaatselijke successen. Belangrijk kan blijken het volgende Rus sische bericht „Gisteren heeft onze vloot in de Zwarte Zee de buitenforten en buitenbatterijen van den Bosporus aan beide zijden van de zeeëngte gebombardeerd. Volgens de waarnemingen aan boord der schepen en van de watervliegtuigen troffen de granaten doel. De Russische vlie gers vlogen boven de batterijen, deden ver kenningen en wierpen met goed gevolg hun bommen. Zij kregen hevig geschut- en ge weervuur, doch resultaat had dit niet. De vijandelijke torpedobooten, die een uit val beproefden, werden door ons vuur gedwon gen in de zeeëngte terug te keeren. Een groote vijandelijke viermaster, die van de volle zee komende, den Bosporus trachtte in te varen, werd door ons beschoten. Aan de kust heeft men het schip in de lucht laten springen." De Russische vloot ligt dus voor de Bospo rus. Het is nu maar de vraag, zullen de Russen deze aanval doorzetten en hebben zij landings troepen gereed voor den strijd op grooten schaal die hen dan met de Turksche troepen, die Constantinopol verdedigen, wacht. Zoo ja, dan zullen wij wel spoedig hooren dat de Fransch- Engelsche vloot haar aanval op de Dardanel- len heeft hervat. Tusschen die twee vuren kunnen de Turken het dan heet genoeg krijgen. Aldo Antonlettl. In de Groote Kerk alhier zal op Dinsdag 6 April de vermaarde violist Antonietti, met medewerking van den heer Paul Gaillard (orgel) een uitvoering van ge wij de muziek geven. Men zal in de gelegenheid zijn een violist te hooren van inderdaad groote gaven, die overal waar hij optrad op groot succes kon bogen. Waar de entréeprijs laag gesteld is en de heer Gail lard zorgt voor de begeleiding, verzuime geen muziekliefhebber dit concert bij te wonen! „Vaderlandlievende en Vaderlandiooze socialisten.’* Met bovengenoemd onderwerp trad gister avond in „Amicitia" voor de Vrije Socialisten Vereeniging alhier op, de heer G. Rijnders van Amsterdam. Nadat de Voorz., P. v. d. Veen, de niet tal rijk aanwezigen een welkomstwoord had toege roepen en gewezen op 't feit, dat zich steeds meer openbaarde, n.l. de tegenstelling„va- derlandlooze en vaderlandlievende socialisten,” en de z. i. schandelijke houding welke de soc. dem. hadden aangenomen bij ’t uitbreken van de oorlog, zooals in Berlijn, waar men vele mee tings had gehouden tegen den oorlog, en zich des anderen daags vrijwillig ging aanmelden verkreeg de Spr. het woord. Spr. begon met te zeggen, dat ieder in ’t begin van den oorlog teleurgesteld was over de houding der socialisten. Eendeols is dit waar, doch men dient een scheiding te ma ken tusschen de vrije socialisten, die steeds er op hebben gewezen, dat de toebereidselen in vredestijd gemaakt, tot oorlog moesten leiden en de soc. dem., die, de Duitschers vooraan, zich aan de zijde der regeering stelden, op hitsende ’t volk om vrijwillig zich te laten slachten voor ’t vaderland. Zelfs nu nog ge beurt dat, na 8 maanden oorlogvoeren. De vrije socialisten hadden niet over de mil- lioenen te beschikken, zooals de soc. dem., hun aantal is gering, doch dat kleine groepje had zich dapper gedragen, velen er van zijn in de gevangenissen gestopt en worden zelfs nu nog gevangen gehouden. Al waren alle vrij-soc. bladen verboden, men heeft alles ge daan wat men kon. De vrije soc. nu verwijten de soc. dem. dat deze de volkeren in koelen bloede hebben aan gezet tot moordenaarswerk, waarvoor zelfs bourgeoisie-bladen terugdeinsden. Allang stonden de soc. dem. echter op de helling, be toogt Spr. aan de hand van feiten. De leuze der soc. dem. betreffende het volksleger was bedrog. Bebel had reeds lang verklaard ’t ge weer op z’n schouder te zullen nemen om vaderland te verdedigen. Wolfgang Heine stemde reeds jaren terug voor nieuwe geweren. Schaper gevoelde zich beleedigd toen ze hem vaderlandloos noemden en verklaarde ook naar de grenzen te zullen gaan, zelfs vooraan. Dubbelhartig was, volgens Spr., ook de hou ding van Treelstra, die zijn eigen zoon „naar de slachtbank” geleidde. Spr. haalde meer dergelijke voorbeelden aan. Hadden de soc. dem. echter voet bij stuk gehouden, had men ’t volk niet bedrogen met mooi klinkende leuzen, Spr. vermoedt dat het anders zou zijn geloopen. Wil men meedoen aan bewapening (volks leger), dan moet men het echter goed toerus ten, en dus niet tegen groote militaire uitga ven zijn en bovendien discipline niet vreezen. Spr. betoogde vervolgens dat naar het in zicht der vrije soc. het idee vaderland onzin is voor ’t proletariaat en vraagt wat het bijv, de arbeiders aangaat wanneer een Hollandsch HEM. OLDEPH. en NOORDW., 29 Maart. In de gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is o. m. medegedeeld, dat de Prov. Staten alsnog een aanvullingssubsidie hebben toegekend voor de Warnserbrug van f 481.08dat de gehouden verpachting van het grasgewas heeft opgebracht f 1526.25. Nadat de geloofsbrief van het nieuw geko zen raadslid S. P. B. Martens was onderzocht is tot diens toelating besloten. Het adres van de Vereeniging tot bevorde ring van Dorpsbelangen te Warns, houdende verzoek om verbetering van de afwatering van den hoofdweg aldaar, alsmede om onderwegen te verharden en zandwegen te verbeteren zal nader bij de begrooting voor 1916 worden be handeld, zoodat genoemde verbeteringen niet voor 1916 zullen worden aangebracht tenzij het najaarsseizoen van 1915 de verbetering van genoemde afwatering eerder noodzakelijk maakt. Afwijzend is beschikt op het verzoek van het Bestuur der Schippersvereeniging „Verbetering is ons streven” te Sneek om uitdieping van de z.g. Vinkevaart vanaf Warns tot Molk- werum. Is besloten om de gemeentelijke paarden weide over 1915 als koeweide onderhands te verpachten aan S. L. Smits te Koudum tegen een pachtsom van f 2 per week en onder voor waarde, dat slechts één rund in de weide mag worden gelaten, zoodra en zoolang Burge meester en Wethouders dit wenschelijk achten. Zulks in afwijking met het raadsbesluit van 26 Sept. 1914 is besloten de jaarwedde van f200 van den hulptelegraafkantoorhouder te Koudum nog tot ultimo December 1915 te garandeeren. De rekening van den gemeente-ontvanger voor het fonds van de armengelden van den grooten Noordwolder polder van het dienst jaar 1914/1915 is vastgesteld in Ontvang en Uitgaaf op f 1397.50. RA UWER D 29 Maart. Aan den brigadier der rijksveldwacht J. Zwarteveen alhier is, met ingang van 1 Juli 1915, eervol ontslag ver leend. HOMMERTS, 27 Maart. In tegenwoordig heid van bestuursleden der afd. Heeg v. d. Landbouw Mij. en enkele genoodigden hield de heer E. Hazelhoff, landbouwonderwijzer al hier, met een elftal leerlingen, na een twee jarige wintercursus, hedenavond de laatste les. De verschillende onderdeelen van het onder wijs in deze beide winters gegeven, werden na gegaan. Duidelijk bleek het uit de gegeven antwoorden dat de lessen met lust en ijver waren gevolgd. Door het bestuur, bij monde van den voorzitter, den heer D. de Gavere, werd dan ook aan allen, met name: W. Schilstra, D. P. Cnossen, J. L Cnossen, J. P. Hofstee, T. F. Koopmans, Th. Wijnterp, P. L. de Jong en J. L. de Jong, een diploma toegekend. 3 daarvan met vrucht, 5 met veel vrucht en 3 met zeer veel vrucht. Dat de verhouding tus schen leermeester en leerlingen naar wensch was, 1913 1497) bleek na afloop van de les, doordat de laat- sten, bij monde van den heer J. Hofstee, aan hun leermeester hunnen hartelijken dank be tuigden en als stoffelijk blijk van dank en waar- deering een keurig boekenkastje vereerden, het welk in dank werd aanvaard. Een genoeg lijk uurtje werd daarna nog gesleten. JÜTRIJP-HOMMERTS, 29 Maart. Beroepen bij de Ger. Gem. alhier, de heer H. Brouwer H.Mzn., candidaat te Watergraafsmeer. WYMBRITSERADEEL, 30 Maart. Door de vereenigde bakkers in deze gemeente is heden een vergadering te Sneek gehouden, om hunne belangen te bespreken, in verband met de re- geeringsmaatregelen. KOUDUM, 29 Mrt. Zaterdag j.l. werd de laatste les gegeven, van den landbouwwintercur- sus vanwege de afdeeling Koudum van de Friesche Mij. van Landbouw alhier gehouden. Aan alle leerlingen kon een diploma worden uitgereikt en wel aan Feike de Boer, Klaas Bajema, Simon van der Veer, allen te Koudum en Pieter Hijlkema te Heidenschap met „veel vrucht” aan F. Albada te Oudega, Sjirk Ba jema, S. F. Bouwstra, Jacob Schut te Koudum, H. Luinenburg en S. IJbema te Molkwerum, H. Klijnstra te Hemelum en L. Oppedijk te Nijega met „vrucht”. Zondagmorgen werd op een schuit aan de Zwanenburgwal te Amsterdam de bewaker van deze schuit levenloos gevonden. Waar schijnlijk is de man gestikt door de kolen damp, daar oenlivuurtje.in de schuit brandde. Het Rijks Centraal Bureau voor Boter - uitvoer heeft den boterfabrieken deze week toegestaan 75 pct. van de boterproductie uit te voeren. De regeering overweegt maatregelen, die genomen moeten worden, om zoo spoedig mogelijk aan de onder de wapenen zijnde land bouwers in het belang van het bedrijf een buitengewoon verlof te verleenen. Te Onate, in Spanje, is op 18 dezer de abt don Anacleto Salazar overleden. Over vier maanden zou hij 104 jaar zijn geworden. In 1835 werd hij tot priester gewijd. Hij was de oudste priester ter wereld. Te Cothen is Zaterdagmiddag de boer derij met hooibergen van J. Mock geheel afge brand. De oorzaak is onbekend. Men verneemt voortdurend berichten omtrent spionnage in Nederland. Nu is te Leeuwarden een Belg gearresteerd verdacht gegevens te hebben willen verzamelen omtrent de sterkte van de troepenmacht in Friesland. In verband met het van regeeringswege opvorderen van wol in Oostfriesland heeft de bevelhebber van het Xde Pruisische legercorps daar gelast, dat het scheren der schapen niet anders mag geschieden dan op den gewonen tijd, die in vorige jaren ook daarvoor bestemd was, en heeft hij het verzenden van wol uit de plaats der inwoning verboden. Te Leeuwarden werden op het station, door de gemeentepolitie aangehouden de 17 -ja rige J. en de 16-jarige van S., die zich te Dordrecht hebben schuldig gemaakt aan duistering van f600. De directies van vier groote bontweve- rijen in Twente deelen aan hunne werklieden mede dat zij om de concurrentie van Engelsche firma’s, die lagere loonen betalen, het hoofd te kunnen bieden ook de loonen zullen moe ten verlagen. De 54-jarigen K., verpleegd in het oude-mannen- en vrouwenhuis te Enschedé, nam bij vergissing een te groote dosis van een slaapmiddel in, met. het gevolg, dat hij na weinige uren overleed Tusschen 26 Februari en 11 Maart zijn op Java 375 pestge vallen voorgekomen waarvan 342 doodelijk tegen resp. 523 en 479 in het zelfde tijdvak van 1914. Zondagmiddag kreeg de 22-jarige E. in een café in de Weesperstraat, te Amster dam twist met zijn verloofde V. P., die hem per brief bericht had, dat zij de verloving afbrak. De jongeman trok zich dat zoo aan, dat hij poogde zelfmoord te plegen. Hij bracht zich ernstige verwondingen aan den hals toe. In ernstigen toestand werd hij naar het Israël. Ziekenhuis op de Nieuwe Keizersgracht ge bracht, waar hij werd opgenomen. Reuter meldt uit Liverpool, dat het stoomschip Vosges aan de kust van Cornwall door kanonvuur in den grond is geboord, dat vermoedelijk van een duikboot afkomstig was. De eerste-maehinist werd gedood, drie man ernstig gswond door een granaatkartets. Dertig koppen van de bemanning zijn te Newquay aan wal gebracht. Het gezonken schip is vermoedelijk groot bruto 3834 Amerikaansche couranten wijden den laatsten tijd weer veel aandacht aan den vraag, wanneer de oorlog gedaan zal zijn. Niet wei nige beoordeelaars van den toestand ook in de New Yorksche zakenkringen verklaar den zich ervan overtuigd, dat tegen 15 Juni de vredesonderhandelingen goed en wel aan den gang zijn. De bevelhebber van het 7e Pruisische legercorps heeft zich in een oproeping tot de vrouwen gericht wier mannen bij het leger zijn, om te verzoeken dezen geen klachten te schrijven over gebrek aan brood, welke hen zouden kunnen verontrusten. De uitgereikte broodkaarten dienen juist om de goede voeding der bevolking te verzekeren. In Pruisen is volgens besluit van de regeering het rijden van automobielen als zij niet ten algemeenen nutte bestemd zijn, op openbare straten en wegen verboden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Paleis van Justitie, Marktstraat, Telefoon No. 13. Geopend: alle werkdagen van 68 uur ’s av. behalve Donderdags en Zaterdags Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. trokken. Daarvoor willen de vrije soc. hun leven niet gevendie zijn ook geen lafaards, doch zij willen strijden voor een beter leven voor allen, voor de belangen der verdrukten, daarom zijn de vrije socialisten vaderlandloos in tegenstel ling met de vaderlandlievende soc. die het tot minister enz. brengen. Spr. gelooft dat het vrije soc. beginsel veld zal winnen. Nu is het aantal vrije soc. nog gering en kunnen zij geen oorlog tegenhouden, maar voort zullen zij gaan met hun propaganda en de toekomst zal de vaderlandlooze socialisten huldigen als de ware strijders voor recht en vrijheid. De rede werd herhaaldelijk onderbroken door applaus. Daar niemand iets wenschte te zeggen naar aanleiding van ’t gesprokene, sloot de Voorz. met ’n woord van dank en opwekking de ver gadering. Aan de markt waren heden 50 kie vitseieren aangevoerd. Prjjs70 a 80 ct. per stuk. Zaterdag a.s., 3 April, hoopt J. Miedema de dag te gedenken, waarop hjj voor 45 jaar in dienst trad bjj den heer Zandstra alhier. Bjj het te Medemblik gehouden examen krankzinnigen-verpleger slaagde voor het eerste verplegers-examen, onze vroegere stadgenoot de br. J. Jongsma. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wester-Blokker onze vroegere stadgenoote mej. G. Veen, thans tjjdeljjk te Oldeboorn. HOMMERTS-SNEEK. Door het wa terschap HommertsSneek is aanbesteed het verhoogen en verzwaren van 50.100 M. polderdjjk in het waterschap. Ingeschreven door: Van der Aa en Zandstra, Amsterdam, 172.700, met verhoogd profiel f113.700, I. en K. van Meekeren, Hindeloopen. f72.700, met verhoogd profiel f103.000. J. A. Schrale, Warns, f71.900, met ver hoogd profiel f 102.500. De Vries en De Jong, Lemmer, f69.800, met verhoogd profiel f 106.500. G. W. Boltje, Heerenveen, f 67.886, met verhoogd profiel f 97.890. Gegund aan den laatsten inschrijver, den heer G. W. Boltje. GAASTMEER, 29 Maart. Te Zwolle is geslaagd voor de acte nuttige handwerken mej. N. A. H. J. Oostenga alhier. De Paardehopzel aan het werk! HUISTERHEIDE, 29 Mrt. In geheel Friesland en ver daar buiten, zjjn bekend de beroemde hengst Alva, van de Stoeterij alhier en de zwarte merrie Emma, van mej. Wed. A. Hijlkema: beide werden meermalen bekroond en Emma behaalde als tuigpaard zelfs een prjjs in Den Haag. ’t Is waar, ze waren niet jong meer, maar als echte Friesche hengst stond Al va hoog aangeschreven en was de krachtvolle Emma nog een sieraad van de stal. En beide hebben bjjna gelijktijdig gisteren den dood gevonden niet zooals we reeds opmerkten aan verval van krachten, maar door toedoen van een nietig insectde paardenhorzel. Deze legt haar eieren in de haren, de larven worden met de tong naar binnen gewerkt en zetten zich dan tegen de maagwand. Zjjn ze talrjjk dan wordt dik wijls de maag doorboord en de dood is het onvermijdelijk gevolg. Voor de eigenaars, die zoo aan de dieren gehecht waren, een verlies van beteekenis. GAUW, 29 Maart. Eierzoekers, ’t begin is er 1 ’t Eerste kievitsei is hier gevonden door A. S. Jellema. ’t Ia aangeboden aan leden tegen een vermindering met 27, een vermeerdering aanwees met 7 het is thans 79. Het aantal donateurs daalde van 50 op 46. Met het voordeelig saldo over het vorige jaar ad. f3.791/2 bedroegen de ontvangsten f268.791/,, de uitgaven f 186.60, zoodat er een goed slot is van f 82.19 */2. De rekening werd goedgekeurd. Benoemd werd eene commissie die zal onder zoeken of een weerstandskas wenschelijk is. Friesche Doopsgezinde Sociëteit. Uit den vijfjaarlijkschen staat der gemeen ten, behoorende bij de Friesche Doopsgezinde Sociëteit, blijkt, dat tot de Friesche Doopsge zinde Sociëteit (opgericht in 1695) behooren 45 gemeenten, die alle lid zijn van het wedu wen- en het emeritaatsfonds bij de sociëteit behoorende; dat op 1 Januari j.l. 6 gemeen ten vacanten 12 gecombineerd waren; en dat toen het gezamenlijk aantal kerkgebouwen 50, leeraren 32, leden 8422 (3392 m., 5030 vr.), bedeelden 191 en katechisanten 2708 (1143 jongens. 1565 meisjes) bedroeg. In de onlangs gehouden jaarvergadering van de'/Doopsgezinde gemeente te Franeker is met 29 tegen 15 stemmen besloten, om voortaan op den Goeden Vrijdag het lijden en sterven van Jezus te gedenken en de Avondmaalsvie ring af te schaffen Kamer wan Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden. Aan het jaarverslag van die Kamer over 1914 ontleenen wij het volgende Uit landbouwkundig oogpunt behoort het jaar 1914 zonder twijfel niet tot de ongunstige. De oorlogstoestand heeft geen grooten na- deeligen invloed op den landbouw alszoodanig uitgeoefend. Noch het oproepen van talrijke jonge mannen, noch de opvordering van paar den, hebben schade van betéekenis veroorzaakt bij de oogstwerkzaamheden of bij de herfst- bewerking van het land. Vele producten van dan landbouw stegen door den oorlog belang rijk in prijs, waartegenover als nadielen moe ten worden vermeld, dat de afzet van fokvee naar bet buitenland geheel werd gestremd en dat alle krachtvoeder buitensporig duur werd. Aan de veemarkt werden in 1914 aange voerd 109870 runderen (in 1913 111074), 67684 schapen (66407), 110353 varkens (84167), 1690 bokken en geiten (1722) en 1769 paarden (2198). De grootste aanvoer had plaats op Vrij dag 16 Oct. 1914 n.l. 9994 stuks, de kleinste op Vrijdag 14 Augs. n.l. 708 stuks. Aan marktgeld werd ontvangen f 31.042.66 (in 1913 f28.864). In de eerste dagen van Augustus stond de geheele handel zoo goed als stil. Later echter, toen het buitenland E“de "liaan? D.~j’ Oppedïjk,~L. p/Cnossen^ slachtvee begon te vragen, werd het zeer le- - - - - - vendig. Aan de waag werden aangevoerd 5486 va ten boter en wel 1772 van 40 en meer K.G. 3564 van 20 tot 40 K.G. en 150 van beneden 20 K.G. Hiervan werden gewogen 1159 (in en geplaatst 4327 (in 1913 4380). Hoogste prijs 4 Dec. f 1.75 per K.G. Aan kaas werd gewogen 1.485.3255 K.G. tegen 1.835.383 K.G. in 1913. Hoogste prijs, 20 Nov. f75 per 150 K.G. Aanvoer van kipeieren 644.269.35 K.G., waarvoor door de V. P. N. werd uitbetaald f 47 6.685.395in 1913 waren die getallen 663.522.45 KG. en f480.613.32. De oorlog is schuld aan den minderen eierenaanvoer. We gens de steeds hooger'wordende voederprijzen deden vele leden van de V. P. N. hun kip pen van de hand. De omzet der groenten- en vruchtenveilin gen van de Coöperat. veiling- en inkoop-com- missie der Friesche Tuinbouwvereeniging, welke in 1913 ongeveer f71.000 bedroeg, steeg in 1914 tot f75000. De aardappeloogst is goed geweest. In Oct. en Nov. had veel uitvoer van borgermunster- sche plaats naar Duitschland en Zwitserland. In het begin van 1915 waren nog groote voor raden aanwezig. Daar uitvoer naar Frankrijk en Belgie met bezwaren gepaard gaat, waren bij het einde van het jaar nog groote voorra den factors en roode star aanwezig. Engeland, voor welk land factors de aangewezen soort is, had door zijn grooten oogst geen buiten- landsche aardappelen noodig. Toen de oorlog uitbrak en geen uitvoer uit Rusland meer mogelijk was, werd de vraag naar vlas zeer levendig. De prijzen stegen ko lossaal. Einde Dec. waren de prijzen 100 pCt. hooger dan einde Dec. 1913. JOURE, 27 Maart. Op de alphabotische aanbeveling voor de benoeming van ge meentesecretaris komen voor de heeren: J. W. Boersma, commies le klasse ter secre tarie van Njjmegen, vroeger te Sneek, en H. J. Ferwerda, le beambte ter secretarie te Joure. WORKUM, 29 Mrt. Ds. J. Zwart alhier is beroepen tot predikant bjj de Ned. Herv. Gemeente te Schiedam. Bond van Gemeenteambtenaren. Te Leeuwarden hield de afd. »Friesland« van bovengenoemden bond een ledenverga dering. Met algemeene stemmen werd een motie van het bestuur gesteund, waarin het Hoofdbestuur wordt uitgenoodigd het regle ment van het Adviesbureau te herzien. De kaaafabricatle. Op de vergadering van de Ned. Vereen, van Kaashandelaren deelde de voorz. mee, dat de kaasproductie wordt bedreigd door het komende gebrek aan stremsel, hetwelk bereid wordt uit kalvermagen, welke uit Galicië en Duitschland worden betrokken, doch waarvan geen aan voer meer mogeljjk is. Door de Regeering worden thans pogin gen aangewend kalvermagen uit Amerika te betrekken. Slaagt deze poging niet, dan zal de kaasaanmaak moeten worden stop gezet. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam. Prins Hendrik bracht Maandag o.a. een Bij deze gelegenheid boien de leerlingen hun leeraar den heer W. Struikmans te He melum, een paar fraaie schilderijen aan. TERZOOL, 27 Maart. Wat men hier niet gewoon is en waar men zelden van hoort ge beurde hier Vrijdag op Zaterdag. Uit een aantal eendekorven werden de eieren gehaald, kippehokken werden nagezien en bij J. v. d. H. werd een beurs weggenomen met inhoud ruim 8 Gld. ’t Moet het werk zijn van een schippersjongetje, wiens schip hier even aan den wal lag bij de Tolhuisbrug. De politie is met ’t geval in kennis gesteld. De eerste kievitseieren. Zondag heeft Johannes de Haan te Tzum het eerste kievitsei den Commissaris der Konin gin in deze provincie aangeboden. Ook een zoon van B. J. Wiersma te Nijland, de werk man A. Lammertsma onder Wommels, de be- roepseizoeker Klaas Meester te Oldeboorn, Arjen v. d. Meer te Lemmer, de 12-jarige scholier Jacob A. v. d. Zijpp te Warns en Hendrik Elzinga Jr. in het Workumer Nieuw- land, die een kievitsei zond ten geschenke aan H.M. de Koningin voor prinses Juliana, heb ben eieren gevonden. Ook in andere deelen onzer provincie zijn nog eieren gevonden. De kieviten zjjn er vrij laat bij. In 1912 is het eerste kievitsei reeds den 9 Maart te Gaast opgeraapt, in 1913 den 18 Maart onder Workum en in 1914 vond dezelfde vinder van 1912 het eerste ei 16 Maart bij het reeds genoemde dorpje Gaast. Handelsagente!! en Handelsreizigers. Te Leeuwarden heeft de Friesche Bond van handelsagenten en handelsreizigers een alge meene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal merpolijster kantoorbediende merknecht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5