Kort gemengd Nieuws- I'S-S p <D Burgerlijke Stand. Per Telegraaf. Sneek. f 24814 - 23300 - 22843 - 22500 - 22490 - 21860 - 21843 - 21780 - 21465 - 21460 Gevraagd Kori oorlogsnieuws. Verdronken. Leeuwarden. Benaming. in - 21355 Medege- Aaltje H. Sneek, van den Broeck, H. Tolsma, Madurastr. Ui. Buggenhout. voor los werk 1 letterzetter 1 rij wiel verlakker 1 me- Verloting Ambachtsschool. De uitslag der op 6 April ’15 gehouden ver loting van de Sneeker Ambachtsschool was als volgt 668 596 939 129 443 1091 1051 654 500 778 292 1136 122 1168 598 1113 297 504 1131 145 924 318 1007 582 21 1178 253 983 882 64 961 793 483 630 379 167 829 1042 1006 317 204 44 546 868 153 349 1035 723 840 35 592 702 1148 935 353 990 132 51 530 505 704 1019 1180 1045 1191 329 655 836 37 181 5 271 1066 175 340 8 495 427 298 488 447 411 874 903 65 887 361 1169 737 Postkantoor Sneek. Ljjsi van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Mrt. welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Briefkaarten. J. v. d. Meulen, A. Terpstra, NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Kievitseieren. Heden werden alhier ongeveer 3100 kie vitseieren aangevoerd. Prjjs 15 a 17 cent per stuk. 1 jongen (jongmaatje) taalslijper 1 huisschilder. HET BESTUUR. 2-S,- 6 g ÖO Ijzeren Vogelkooistandaard. Linnenkast. Keukenkast. Tuintafel met drie Stoelen. idem. Tweepersoonsledikant. idem. Kookkachel. idem. Ijzeren bloempottafeltje. idem. Eikenh. Kleerhanger. Tuintafel, idem. Drie Tuinstoelen. Looperklopper. Keukentafeltje. idem. idem. Aschemmer. idem. idem. idem. Doofpot. idem, idem. Vuilnisbak. idem. Am Linnenrek. idem. Turfbak. Drie Stoven. idem. Linnenbak. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. Vulemmer. idem. idem. idem. idem. idem. Keukenkastje. Handdoekrekje. idem Waschschraag. idem. idem. idem. idem. idem. Piëdestal. Houten bloempottafeltje. idem. idem, idem. Strijkplank. idem. idem. idem. idem. idem. Tuinhark. Eierrekje. idem. idem. Sleutelrekje. idem. idem. Eiken kleerhanger. Tuinschoffel. idem. idem. idem. Handdoekrekje. idem. idem. idem. Bijl met Steel. idem. idem, idem. idem. Kleerhanger. SNEEK. Van 31 Mrt.5April. GeborenHenricus Sjoerd zv Hilarius Tromp en Johanna Euphemia Maria Verwer. Geeina Margaretha Anna dv Jurjen Roorda en Anna Maria Laagland. OverledenHillebartus Jonkmans 9 mnd. Marie Wjjbrunus 70 j. echtg. van Auke Dijkstra wonende té Stavoren. WIJMBRITSERADEEL. Van 26 April. GeborenJentje Jolle zv Sijmen Langeraap en China en Japan, LONDEN, 6 April. Uit Peking wordt gemeld dat Japan een nota in verzoenen den geest heeft gericht tot de Chineesche regeering. De invloed daarvan zou reeds merkbaar zijn bij de onderhandelingen. China zou bereid zijn de haven Port Arthur voor 99 jaar aan Japan te verpachten. Militaire verloven. Door den opperbevelhebber is bepaald, dat de troepen geen verlof meer behoeven tusschen de diensten in om zich naar elders te begeven, mits zjj den nacht in het kwar tier doorbrengen, op de appèls present zjjn en niet van spoortreinen gebruik maken. In beperkte mate kan hun door de chefs vergunning worden verleend kleine uitstap jes per trein te maken, mits gezorgd wordt dat het treinen verkeer niet wordt gestoord. Inlijving militie. De commissaris der Koningin in deze provincie heeft bepaald, dat de inlijving van de dienstplichtigen der lichting 1915, die zgn toegewezen aan de compagnien wielrijders en aan het 3e bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infan terie, met uitzondering van hen, die in het bezit zjjn van het bewjjs bedoeld in art. 70, eerste lid, der Militie wet, zal plaats rebben op 20 April a.s., voormiddags 9 uur, te Leeuwarden in het Beursgebouw. Stlerenkeurlng. Vanwege het Friesch Rundvee-Stamboek zal 28 April a.s. te Leeuwarden een keu ring van stieren gehouden worden. Als prijzen worden medailles en diploma’s uitgeloofd. Congres S. D. A. P. In de Paaschdagen is het congres der S. D. A. P. te Arnhem gehouden. Na zeer breedvoerige discussie is met 555 tegen 231 stemmen en 10 blanco aangenomen de volgende motie »Het congres, overwegende, dat in den toestand, door het uitbreken van den tegen- woordigen oorlog geschapen, het belang van de Nederlandsche arbeidersklasse, sa menvallende met dat van de geheele natie, de handhaving van de onzijdigheid en on afhankelijkheid des lands met alle beschik bare middelen gebood, overeenkomstig het door de socialistische internationale steeds geëischte recht van zelfbeschikking voor alle volken vertrouwende, dat de partijleiding zich ook verder bg de toepassing van deze be ginselen zal laten leiden door haar eigen opvatting van het wezenlijke belang des volks keurt de door de party leiding gevolgde gedragslijn goed en verklaart, dat, zoo lang deze toestand voortduurt, dezelfde gedrags lijn moet worden gevolgd*. Vervolgens wordt met groote meerderheid bjj handopsteken aangenomen de volgende resolutie van het party bestuur Het congres, van oordeel, dat het stand punt van de sociaal-democratie inzake mili- tairisme, volksleger of ontwapening voor de naaste toekomst in hoofdzaak slechts inter nationaal kan worden vastgesteld, en dat de vraag, welke houding in het bizonder de kleine staten van Europa nopens deze vraagstukken zullen hebben aan te nemen, eerst zal kunnen worden onder de oogen gezien, als na den vrede die kleine staten zekerheid zullen hebben gekregen omtrent hun internationale positiewyst iedere po ging om vóór dien tjjd deze belengrjjke kwesties in een commissie te doen onder bekend. Gisteren meldde het telegr. bureau nog dat 3 schepen de Prins Maurits te hulp snelden, doch deze schijnen te laat geko men te zijn). Duitsche hulpkruiser geïnterneerd. NEW-YORK, 5 April. De Duitsche hulpkruiser Prinz Eitel Friedrich is hier geïnterneerd. (Deze hulpkruiser was, na tal van En- gelsche en Fransche koopvaardijschepen in den grond te hebben geboord, voor repa ratie te New York binnengeloopen. Eu- gelsche kruisers beletten het schip echter weder uit te varen, zoodat het thans in de Amerikaansche haven is geïnterneerd.) BERLIJN (Off.) 6 April. Tusschen Maas en Moezel zijn sterke Fransche strijd krachten sedert gisteren in actie. Ten N.O. van Verdun, Ailly, Apremont, Clery, bij Pont Mousson vielen zij aan. Ten Z. O. van Verdun zoowel als ten N. O. van die plaats mislukten al hun aanvallen direct. Bij de Oostrand van de Maasheuvels slaag den de Franschen er in, in onze loopgraven te dringen, doch zij werden er weder uit geworpen. Bij Clery werd den geheelen nacht verbitterd gevochten zonder succes voor den vijand. Niettegenstaande zijn zware verliezen worden verdere aanvallen van den vijand, gezien zijn strijdkrachten, verwacht. zoeken, als voorbarig van de hand, en spreekt het vertrouwen uit, dat, zoodra het oogeablik daartoe zal ’zyn gekomen, het partijbestuur een internationale behandeling van deze vraagstukken tydig en breed zal doen voorbereiden. Ten slotte werdt de neutraliteitsmotie zonder stemming aangenomen. Zjj luidt Het congres spreekt zich uit ten gunste van de meest strikte neutraliteit en eischt van allen, die een verantwoordelijke positie in de party bekleeden, zich daarnaar te gedragen. Het congres, dat zjjn tweede zitting Maandagochtend te 9 uur begon, werd ’s nachts te kwart voor éénen tot Dinsdag ochtend 10 uur verdaagd. Men meldt aan de „N. R. Cf.”, dat ook de scheepstimmerman M. van Duivendijk te Tholen meent uitgevonden te hebben, hoe men tegen den wind in zeilen kan. Te Leeuwarden is het ruim driejarig zoontje van den heer K. Woudstra Zaterdag te water geraakt en verdronken. Te Wageningen zijn de Duitscher R. en een vrouw aangehouden, verdacht van spion- nage door fotografische opnamen in den omtrek van Arnhem. De platen zullen worden ont wikkeld. De gearresteerden zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Bij een vertooning van enkele wilde dieren te Hansweert is Zondagnamiddag een leeuw uitgebroken. Het dier werd gauw dood geschoten. Maandagmiddag is op den Loosduin- schoweg bjj- Den Haag een 17-jarig meisje, B., uit Maasdijk, dat met een vriendin uit fietsen was, gevallen, juist toen daar een stoomtram uit Loosduinen aankwam. Het meisje werd overreden en is korten tijd daarna overleden In den grooten bokswedstrijd om het wereldkampioenschap te Havana gehouden, is de tot nog toe onoverwinnelijke neger Jack Johnson, geslagen door den blanken comboy Jesse Willard, die voortdurend de sympathie had van een groote menigte toeschouwers Een Italiaansch blad verneemt uit Ja pan dat do regeering het Parlement aanstonds een krediet van 940 miljoen yen z41 vragen voor oorlogstoerustingen. Dat bedrag is reeds uitgegeven. Het Duitsche postbestuur geeft kennis, nl. naar de Argentijnsche Republiek, Columbië, Costa Rica, Griekenland, de Italiaansche kolo- geI lot der opvarenden wezig. Uit het verslag van den Penningm. bleek dat er een nadeelig saldo was van f 10.121/2. Wegens de verhoogde contributie was het ledental eenigszins gedaald. De aftredende bestuursleden J. Reinsma en K. Wagenaar werden herkozen. De vereen, denkt evenals andere jaren twee kaatspartyen te houden, een van leden en omtrent de ander zoo mogeljjk met de Kermis-Com- missie in overleg te treden. Een voorstel om zich bjj den Anti-Oorlogsraad aan te sluiten werd met bjjna algemeene stemmen verworpen. Een voorstel om gemobiliseerde IX divisie veldleger, leden vry van contributie te stellen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daar niemand meer wat in het midden had te brengen, sloot de voorz. de verg-, die vlot van stapel liep. WOUDSEND, 6 April. Beroepen bjj de Gereformeerde Gemeente alhier Ds. Tj. Petersen te Purmerend. Auto-ongevai. BALK, 5 April. Zondagavond kwam de auto van O. op de z.g. Stikke (weg Balk-Harich) in botsing met een melkwagen van D. H. De auto sloeg tegen een boom. Een der inzittenden, de militair D. D. werd vry ernstig aan hoofd en beenen verwond en moest zich onder geneeskundige behan deling stellen van den dokter te Balk. Melk wagen en auto werden vry wat gehavend. OOSTERWIERUM. In tegenwoordig heid van het bestuur der afdeeling Baarde- radeel, Rauwerderhem en Idaarderadeel van de Friesche Maatschappij van Landbouw gaf de landbouwleeraar A. Alberda te Rauwerd de laatste les aan de leerlingen van den landbouwwiniercursus, gedurende twee winters gegeven in de openbare lagere school alhier. Alle 13 deelnemers ontvin gen een diploma, dat hun werd uitgereikt door den voorzitter, den heer K. Bergsma, veearts te Mantgum. De gediplomeerden zjjn; G. Algara en A. de Boer te Beers, J. Boonstra te Schillaard, S. Brouwer te Ba zuin, K. Fopma en R. Fopma te Britswerd, G. v. d. Hem en G. v. d. Meer te Warga, S. Odinga te Schillaard, A. Schilstra te ’oppingawier, K. v. d. Weide en F. Wier sma te Bozum, S. IJselstein te Wjjtgaard. De heer K. v. d. Weide bedankte namens zjjn mede-leerlingen den heer Alberda voor de nuttige en aangename lessen en bood lem als herinnering een veldkyker in étui aan. ST. PETERSBURG, 5 Apr. (N.R.C.) Off. Op het front ten Westen van de Nje- men zijn onze troepen op bepaalde punten voortgegaan met succes vooruit te komen. In de Karpathen is in de richting van Bartfeld, verwoed gevochten met artillerie en met de blanke wapenen. Wij maakten hier 20 officieren en 1200 soldaten gevan gen en veroverden twee machinegeweren. Terzelfder tijd gingen wij met succes vooruit in de richtingen van Mezö Laborcz en Uzsok. In deze streek maakten wij on geveer 25 officieren en 2000 soldaten ge vangen en veroverden wij drie kanonnen. Bij de bezetting van het station van Trisna, dat in deze streek gelegen is, maak ten wij lokomotieven en wagons buit, als mede den inhoud van een groote opslag plaats van munitie en deelen van proviand- colonnes. Ten Noorden van Czernowitz in de buurt van het dorp Okna is den 3den en den 4den hardnekkig gevochten. Meer dan 1000 gevangenen maakten wij hier. WEENEN, 5 April. (Off.) In de Kar pathen wordt in het dal van de Laborcza en de gedeelten van het front aan beide zijde van dat dal hevig voortgevochten. Bij Dsejebusznie ten Oosten van Zalesz- czyki (aan de Noordgrens van Boekowina) hebben vrij sterke vijandelijke strijdkrach ten beproefd op den Zuidelijken oever van de Dnjestr vasten voet te krijgen. Na een strijd van verscheiden uren werden zij te ruggeworpen, 1400 man werden gevangen genomen, zeven machinegeweren veroverd. De Prins Maurits vergaan. 53 man verdronken NEW YORK, 6 April. Het Neder- lendsche stoomschip Prins Maurits, van de Kon. West-Ind. maildienst te Amsterdam is bij kaap Hatteras (aan de Oostkust van Noord Amerika) in de storm van Zaterdag vergaan. De bemanning bestaande uit 49 koppen en 4 passagiers is waarschijnlijk met het schip omgekomen. (De Prins Maurits in 1900 gebouwd meet 2121 ton. Eenige jaren geleden ver ging ook een der schepen van deze maat schappij, de Prins Willem, met man en muis. De directie der maatschappij deelt mede dat haar bekend is dat het .schip bij Kaap Hatteras in nood verkeerde. Omtrent het was haar nog niets Volgens een te Nizza verschijnend blad, is in Italië een Duitsch vlootofficier, gevangen genomen op verdenking van spionnage. De kapitein moet sprekend lijken op keizer Wilhelm wat hem voor verspiedingsdiensten al heel ongeschikt zou maken. De Engelsche regeering publiceert de protest-nota door Amerika tot Engeland gericht tegen de maatregelen door de Britsche en Fransche regeering genomen ter voorkoming van Duitschen handel. Het is een zeer tam protest, dat eindigt met de veronderstelling, dat Engeland, ingeval van een daad die inbreuk maakt op de rechten der neutralen, die daad ten volle goed zal willen maken. Nederlandsch schip op een mijn geloope'n. Het Nederlandsche stoomschip Schieland (1106 ton, eigendom van de Scheepvaart en Steenkolenmy. te Rotterdam) is naby de Engelsche kust op een mjjn geloopen. De bemanning bestaande uit 16 personen, is op een na, een stoker, die bjj de ontplof fing werd gedood, gered door andere sche pen en in Engelsche havens geland, de le en 2 e machinist waren ernstig gewond en moesten in een hospitaal te Grimsby wor den opgenomen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Paleis van Justitie, Marktstraat, Telefoon No. 13. Geopend: alle werkdagen van 68 uur ’s av. behalve Donderdags en Zaterdags Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. Werkzoek inden 1 stoker 1 pakhuisknecht 2 grond werkers 1 loopknecht 1 opperman 1 marmerpolijster 1 varensgezel 1 jong ste kantoorbediende 1 zilversmid 1 let terzetter, 2e klas 1 kantoorbediende 1 timmerknecht 4 voor los werk 1 huis schilder. dat het geheele postpakketverkeer over Italië, nl. naar de Argentijnsche Republiek, Columbië, niën, Ned.-Indië, Panama, Paraguay, Spanje. Uruguay en Venezuela, tot nader bericht staakt is moeten worden. In Borken (Westfalen) is een goederentrein een Engelschman, die op weg was naar Nederland, verdacht van spion nage gevangen genomen De Engelsche admiraliteit maakt bekend dat sedert het begin van de Duitsche duikboot- blokkade (18 Februari) in zes weken tijds 27 schepen van meer dan 300 ton in den grond zijn geboord. De steenkolenhandelaar Honing te Haar lem ontving een wagonlading briketten uit Duitschland. In een daarvan was gegrift in het Duitseh: God straffe Engeland. In den nacht van den 30en Maart is een stoomboot, toebehoorende aan een Hon- gaarsche maatschappij en geladen met 600 ton munitie en artilleriemateriaal, op den Donau door de Serviërs beschoten en getroffen. De munitie ontplofte en de boot zonk. Slechts twee van de 35 opvarenden hebben zwemmende den Servischen oever der rivier kunnen berei ken. Over een kip. De familie Ligthart, by de Waterpoort alhier, verheugt zich in het bezit van een kip met meer dan gewoon talent op het gebied van eierenleggen. Het dier leverde in twee achtereenvolgende jaren resp. 236 en 220 eieren en legde naar men ons verzekerde wel eens twee per dag. Niet tevreden met deze roemryke daad, heeft deze merkwaardige kip de aandacht thans opnieuw op zich gevestigd. Hedenmorgen werd ons een ei van dit beestje getoond dat niet minder dan 120 gram woog (het gemiddelde gewicht van een kippenei is ongeveer 50 a 60 gram.) Het is jammer dat deze vogel niet even goed met de feestdagen, als met eierenleggen op de hoogte is, vermoedelyk had hjj anders de familie L. vóór de Paaschdagen met dit enorme ei verrast. Met begrypelyke span ning volgen wy den verderen levensloop van deze kip. Kritekoar Marsang. Zondagavond 4 April heeft het Kritekoar „Marsang” een uitvoering gegeven in „Ami- citiac, zang en tooneel wisselden elkaar af en gingen zelfs samen in „Jild en Ljeafde« blijspil mei sang van T. Velstra. Dit bly- spel zoowel als het andere„In misse set fen Wopke" van D. H. Zylstra heeft ons wjj wisten het overigens reeds nog eens doen blyken over welke goede krachten voor het tooaeel Marsang* beschikt. Vlot werd er door de meesten gespeeld, de hoofdrollen waren in goede handen, het publiek ver maakte zich uitstekend. Meer dan tooneei- spel heeft Marsang natuurlyk gegeven. Er werden verschillende zangnummers uitge voerd n.l.Ps. 42: 1, 2, en 3, Needrich- heit, Nei Buten, Ljeafde, Draech stil dyn eigen smerte, Joun, In wals, Op it lis. Het koor bleek het publiek met zjjn zang te kunnen boeien. Er was veel applaus en niet ten onrechte. Ouder leiding van den heer Paul Gaillard heeft >Marsang«, en hebben de goede krachten van dat koor reeds veel bereikt. Bereike het steeds groo- ter bloei tot heil ook van de aloude Friesche taal. Er was gezorgd voor goede muziek, een gezellig bal besloot den avond. In den nacht van Zaterdag op Zondag verlieten twee personen, W. C. en P. C. onze stad met een bootje, met het doel eieren te gaan zoeken. Beiden waren ech ter zeer onder den invloed van sterken drank, zoodat vermoed wordt dat door de twee spoedig besloten werd huiswaarts te keeren, d aar hun tocht toch niets zou opleveren. Volgens de verklaring van W. C., later voor de politie afgelegd, zjjn beide mannen in de stad teruggekeerd; Pier C. is echter in ieder geval niet thuis gekomen. Zondag is aan de politie kennis gegeven van zjjn verdwjjnen. Deze heeft toen een onderzoek ingesteld. Gister, Maandagmor gen is het Ijjk van Pier C. opgevischt uit de Leeuwarder Trekvaart vlak by de lig plaats van het bootje, waarmee da twee mannen op avontuur uitgingen. Door de politie wordt vermoed dat Pier weer in het bootje heeft willen stappen en toen te water ie gevallen. LEEUWARDEN, 6 April. Heden had, ten provinciehuizc-, plaats de eerste aanbe steding van werken betrekking hebbende op de voorgenomen bemaling van Fries- lands boezem, en wel het maken van een ophaalbrug in den Slaperdyk van Lammer naar Tacozjjl met bjjbehoorende werken. Raming f 22700. Inschrjjvers waren de h.h. R. Krjjtenburg, Harlingen, T. Beetstra, Sneek, J. en J. Broersma, Alkmaar, J. H. Beljon, Lemmer, M. K. Koopmans, Oosterzee, M. H. van Meekeren, Hindeloopen, - 22378 B. Frankema, Lemmer, - 22353 M. H. van Meekeren, Hindeloopen, - 21900 T. D. Joustra, Sneek, J. Schrale, Warns, W. en H. Visser, Lemmer, M. de Vries en S. W. de Jong, id., W. S. de Jong, id., N. V. Stoomsmederjj en Machine fabriek „Maassluis” te Maassluis, Trije Doarpen. SIJBRANDABUREN, 3 April. De kaats- vereea. »Trjje Doarpen« hield heden avond haar jaarvergadering. 13 leden waren aan- Bij Augustowo zijn Russische aanvallen afgeslagen. Overigens geen nieuws. BERLIJN, V. D. 6 April. In Portu gal dreigt een revolutiede toestand is kritiek. PARIJS, 5 April 11 uur. (Off.) Over het geheele front hangt mist. Ten Z. O. van St. Mihiel hebben wij 3 linies Duit sche loopgraven genomen en voetgekregen in de Duitsche verdedigingslinie ten N.O. van Regniéville. Er zijn nu juiste inlichtingen gekomen over de resultaten van het bombardement, dat de Engelsche vliegers den 26sten Maart in België hebben uitgevoerd. Die resultaten zijn de volgende: De lucht- schepenloodsen te Berchem zijn ernstig be schadigd, alsmede een luchtschip, dat daarin was geborgen. Te Hoboken zijn de scheepswerven in brand gestoken. Twee Duitsche duikboo- ten zijn vernield, een derde is beschadigd. Veertig arbeiders zijn gedood en twee en zestig gewond. Congres S. D. A. P. ARNHEM, 6 April. Het congres der S. D. A. P. heeft heden de redactie van „Het Volk” en het „Weekblad” bij accla matie herkozen evenals de commissie voor de geschillen. Onder applaus werd de eco nomische resolutie aangenomen, deeld werd dat de aftredende leden van het partijbestuur en de voorzitter herkozen zijn. Het volgende congres wordt te Utrecht gehouden. Engelsche schepen getorpedeerd. LONDEN, 6 April. Het Engelsche stoomschip Northland (2776 ton) is bij Beachy Head door een Duitsche onderzeeër getorpedeerd. Het schip zonk in 10 mi nuten. De bemanning is gered door een Belgisch stoomschip. Bij Landsend is de Engelsche steenkolen boot City of Bremen door een Duitsche onderzeëer tot zinken gebracht. 4 man kwamen om. Het kleine Engelsche stoomschip Olvine is tusschen Guernsey en Calais getorpe deerd. De bemanning is gered. Het Russische zeilschip Hermes, op weg naar Mexico, is voor het eiland Wight ge torpedeerd. De bemanning is gered. De Grimsby-trawler Actnta is door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De be manning is gered en in Engeland aan wal gebracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2