f2000 Erwten Boonen bij WESTERHOF. TROUWKAARTEN. l-I SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e. WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Firma H. Brandenburgh, bl]‘Xièange f2000 f HOhLTv™,f 75 f ea f25 Woensdag 14 April 1915. No. 56. RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZaod - Sneek. TELEFOON No. 150. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 31e Jaargang. SNEEK. Grauwe Groene Split Capucijners Bruine Witte Officieel Orgaan dar Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande ""^(1 bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) en bij verlies van een Duim. SOORTEN Vlugge Levering. bij verlies van elke andere Vinger. bij O v e r 1 ij d e n. I I ABONNEMENTS-PELIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. By abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. ANNEX S. J. SCHMIDT, Achterom R. SMALLENBURG, Woudvaart S. van KONINGSVELD, Ijlst. A. WIJNTERP, Hommerts. J. BOEIJENGA, Woudeend. J. J. de JONG, D. K. ZIJLSTRA, Heeg. R. G. de BOER, Oppenhuizen. E. v. ZANDBERGEN, Idskenhuizen. T. ZIJLSTRA, Oudega (W.) en Donderdags- Vrydags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tct Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur, gevolgd door Bavo Gaitsma, die 22 Novem ber 1692 stierf. Tijdens den eersten kerkbouw van 1695 stond er pastoor Lambertus Kramer, van wien in 1723 nog melding werd gemaakt. In de 18e eeuw werd aan den pastoor der parochie te Sneek „het Dekenschap over Fries land” opgedragen, „hetgeen de kerk aldaar geen kleyn gezach bijzet”, vertelde Napjus. (Wordt vervolgd.) In de Leeuwarder Courant zet de heer Jan zen zijn artikelen over oud-Sneek voort. Hij schrijft Het Stadshuis is op de oude plaats, waar het „Huys der Gemeynte” sedert eeuwen stond, na den vervallen toestand waarin het zich in het begin der 18e eeuw bevond, tusschen de jaren 1730 en 1736 belangrijk verbeterd en vervolgens in 1760 aan de Marktstraatzijde in Style Louis XV verbouwd. Het daarnaast lig gend huis was reeds in 1639 met het Stad huis vereenigd en bestemd voor Zittingzaal voor de Gildmeesters en Officieren der burger wacht, alsmede voor rechtzaal voor de grie tenij Wijmbritseradeel. De hardsteenen stoep dagteekent van 1745. In het mooie gebouw bevinden zich vele kostbaarheden, als schilder en beeldhouwwerk in hout en in steen. Prinses van Anhalt is in 1696 bij haar bezoek aan Sneek begiftigd met het Burgerrecht, een bloote formaliteit en weinig kostbaar voor de stad, maar de Prinses kwam deze onderscheiding duurder te staan, want beleefdheidshalve moest zij „een tegengeschenk als erkentenisse den Magistraat aanbieden, bestaande uit twee ver guld zilveren bekers, wier grootste drie bou- teltjes wijn kan bevatten.” Op Nieuwjaarsavond „na de jaarlijkse elec tie” (of Vroedschapsverkiezing) kwamen hunne Achtbaarheden feestelijk bijeen en werden ge noemde bekers gebruikt, alsook wel bij andere plechtige gelegenheden. Had de mooie bordes trap de jaloerschheid van de Bolswarders op gewekt, het prachtige goudleer behangsel stak den Franekers „de oogen uit” en daar zij volstrekt „niet minder” wilden wezen, besloten zij ook tot den aankoop van zoo mogelijk nog mooier, desnoods duurder behangsel. Het zat er aan, en zoo werkte kleinsteedsche eigen liefde op tot kunstzinnigheid, waarvan de koop man profiteerde. koken en daarna naar bed is gegaan zonder de hoofdkraan te sluiten, zoodat gas door openstaande kraantjes kon ontsnappen. Men vond toen men de deur openbrak, daar zjj ’s morgens niet voor den dag kwamen, de beide meisjes bewusteloos te bed liggen en inderdaad was overal in het huis een sterke gaslucht. De jougste, de 17-jarige Albertina, bleek reeds overleden te zjjn zooals door een geneesheer uit de buurt geconstateerd werd. By haar zuster waren nog teekenen van leven aanwezig. Zy werd in allerijl naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis vervoerd, maar is daar eveneens overleden. Op de algemeene ledenvergadering der coöperatieve boerenleenbank >Balk*. is de rekening en balans over 1914 definitief goedgekeurd. Aan spaargeld was ontvangen f 67,383.08 en terugbetaald f 60,945.92. Op 1 Januari bedroeg het saldo der spaargelden f50,791.40, op 31 December dus f57,228.56. Aan voorschotten was uitgegeven f 15,200, terugbetaald f 13,550. Begin 1914 was te vorderen f21,850, aan het eind dus f23,500. In loopende rekening is uitgegeven f 79,573.62 en ontvangen f 71,063.841/2. Het tegoed bt droeg hier by het begin des jaars f 44,741.16, de schuld f 19,800.48 aan het eind het tegoed f 43,963.91, de schuld f10,513.4573. De zuivere winst bedroeg f 396.187s» waardoor het reservefonds steeg tot f 835.65y2. Het salaris van den kassier is met f100 verhoogd. De heer A. Keuning te Rys is tot be stuurslid, de heer B. M. van der Goot te Sondel tot lid van den raad van toezicht herkozen. Uit het jaarverslag van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland over 1914 blykt, dat het aantal aangesloten fabrieken steeg tot 85. Omstreeks 12 Mei 1914 werd aan de bondsfabrieken door 12.800 veehouders de melk geleverd van 118.500 koeien de hoe veelheid melk bedroeg iuim 449 millioen kilogram of ruim 40 millioen K.G. meer dan het vorige jaar. Giekerk staat boven aan met 10.399.525 K.G. verwerkte melk, Kimswerd onderaan met 794.734 K.G. De exploitatierekening wyst aan ontvang sten en uitgaven aan een bedrag van f27.180.517.08. Onder de ontvangsten komt als de opbrengst van 11.920.139 K.G. ge maakte boter voor f 15.805.527.66, als die van de kaas f 10.561.948.69, van de melk f 813.040.73. De kaasproductie nam aanzienlijk toe. Aan volvette en halfvette cheddar en cheshirekaas werd in 1914 geproduceerd in EERSTE kwaliteit Volgens oude berichten zou Karei Stuart, zoon van den onthoofden koning Karei den len, omstreeks 1651 voortvluchtig uit Enge land, bevreesd als hij was voor den konings- beul Cromwell en diens aanhang, zich op een schip, dat naar Harlingen voer, verstoken heb ben. Een aanbevelingsbrief, gericht aan Cor nells Hautbois of Haubois, burgemeester van Sneek en afgevaardigde wegens Friesland ter Staten-Generaal, deed Karei Stuart naar Sneek reizen, waar hij zich onder bescherming van den heer Hautbois stelde. Dikwijls vreesde de verdreven vorstenzoon verraden of opgelicht te zullen worden door de vijanden zijns vaders, maar de burgemeester, zijn gastheer, stelde hem gerust en zeide„Friesche trouw en Sneeker gastvrijheid worden nimmer geschon den.” Toen Karei naderhand door gewijzigde tijds omstandigheden koning van Engeland werd, herinnerde hij zich dadelijk, dat hij „his old friend” Mr. Hautbois moest beloonen voor zyn aan hem betoonde gastvrijheid. Een zijner ka- merheeren werd met gevolg naar Sneek ge zonden en verleende hem namens Karel II een hooge ridderorde en een brevet, waarbij hij in den adelstand werd verheven. Op het eind van de Wip op Kronenburg stond in 1752 „een ganschelijk vernieuwde Kaak Dit toestel diende tot openbare strafplaats voor de al te vroolijke vrouwen van Sneek, die het met de zeden niet zoo nauw namen. Het provinciaal gerechtshof had er op aangedron gen, het vervallen schouwtooneel voor Siinkige Weiber volgens de Wet te herstellen. Maar, ofschoon het bevel daartoe werd opgevolgd, de ostentatie van de „te pronkstelling" bleef den Sneekers bespaard. In 1785 werd dit middel- oeuwsch overblijfsel van lijfstraffelijke rechts pleging afgebroken, omdat men inzag, „dat de Kaak het rechte middel niet is tot verbetering van het euvel, waartegen het object was op gericht.” Wij ontvingen een prach tige collectie van vele NIEUWE Billijke Prijzen. Vraagt Modelboek ter inzage bij: GED. POORTEZIJLEN, (Hoek KLEINZAND.) Monsterboekjes liggen tevens ter in zage bij C. SCHOTANUS, Kloostersfr. Sneek. In het begin der 16e eeuw had Sneek een beroemde latijnsche school, waaruit verschei dene geleerde mannen zyn voortgekomen. Het gebouw stond tegen de binnenzijde van den stadswal ten westen van de kerk. De bekwame Joachim Hoppers genoot hier zijn opleiding. Keizer Karel V benoemde hem als rechtsgeleerd Raad-Adviseur en later tot president van den Koninklijken Raad te Brus sel. Onder koning Philips was hij lid van den Grooten Raad te Mechelen en Zegelbe waarder. Bij de Hervormden stond Hoppers natuurlijk slecht aangeschreven, evenals Wigle van Aytta, zijn vriend, die het ook had ver korven bij zijne gereformeerde landgenooten. Bij doorvoering der nieuwe religie in 1566 en later kwamen de Katholieken van Sneek in het gedrang. „Sy moesten zich gelyk alomme eerst op zolders en in achterhuizen of schuren behelpen”! Na het uitsterven van de onver draagzaamste puriteinen kregen zij meer vry- heid. In 1695 werd een reeds vroeger door hen aangekocht huis aan het Singel tot kerk verbouwd, dat in 1766 werd afgebroken, daar het huis te klein werd voor de aangroeiende parochie. Ook dat gebouw verdween, om plaats te maken voor een waardiger bedehuis, waaraan nog steeds een bijpassende toren ont breekt, maar die er toch eens komen zal naar mij werd verzekerd. Na het verdrijven van den ouden gods dienst hadden de priesters tot het einde van de 17e eeuw veel te lijden van de hatelijke vervolgingen der puriteinen. Daarna kwamen betere tijden. Als eerste pastoor na de Hervorming, die oogluikend geduld werd, wordt genoemd pater Pol, „een kapucijn, die zijne ziel ten tijde van zijne bediening in zijne handen heeft ge dragen” gelyk van hem vermeld is. Vóór 1657 stond hier pastoor Andreas Sylvius, die naar Texel is gezonden. Daarna kwam te Sneek Eduardus Sostra, een Sneeker van ge boorte, die er in 1673 overleed. Hij werd op ben Jonkmans, Frans Krips te Wommels, Jelte v. d. Meulen, Tryntje Blauw te Joure, Hansje de Boer te Tims, IJke Foppema, IJmkje v. Gosliga te Bolsward, Gerritje Jagerlengh, Grietje Kramer te Lemmer, Gesina Postmus, Tietje Sweris te Ijlst, Eelkje Tuinstra, Fokeltje Venema te Wieu- werd. Afgewezen 5. De personen achter wier namen geen plaatsnaam voorkomt wonen alhier. IJLST, 12 April 1915. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. G. Minkema, thans melkcontroleur te Koekange (Dr.) is be noemd tot assistent aan de Zuivelfabrieken te Noordlaren en Kolderveen (Dr.) HEERENVEEN, 12 April. De handel op de heden gehouden nuchteren kalveren- markt verschilde veel met dien op de vo rige. Zoowel voor Engeland als Duitsch- land werd druk gekocht tegen hoogere pry- zen, van f7 tot f20 per stuk. De aanvoer bedroeg 125, GAUW, 12 April. Tot onderwijzer aan de christelijke school alhier is benoemd de heer D. S. van der Wal te Molkwerum. IRNSUM-POPPINGAWIER, 12 April. Op het 4-tal voor predikant by de Doops gezinde gemeente alhier komen voor H. J. Busé te Ijlst, W. Hilwerda te Zyldyk, M. J. Kosters te Hallum en H. J. Woel- ders te Baard. KOUDUM, 12 April. De heer F. de Boer alhier is benoemd tot tydelyk assistent aan de zuivelfabriek te Akkerwoude. WOUDSEND, 12 April. Aan ’t verslag uitgebracht op de ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier ontleenen wy ’t volgende. De geheele omzet over 1914 bedroeg f 100368.96s. Aan spaargelden is ontvangen f33527.62 en terugbetaald f32046.44. Ver leende voorschotten f 30600, terugbataald f 10900. Ontvangst in loopende rekening f 50484.845. Uitgaaf f 34871.44. Aan rente is ontvangen f 1833,72 betaald f 1433.10. De zuivere winst bedroeg f268.93. STAVOREN, 12 April. In ’t geheel werd hier door onze visschers aangevoerd 550 tal haring, waarvoor besomd werd f 2.40 per tal. De helft daarvan werd gevangen op Paaschmaandagde overige dagen was de vangst alzoo zeer gering. STAVOREN. Tegen 1 Mei a.s. werd ontslag aangevraagd als brievengaarder al hier door den heer P. Tienstra. WOMMELS. Van wege de afdeeling Hen- naarderadeel” der Friesche Maatschappij van Landbouw zal hier in den aanstaanden zomer een cursus worden gegeven voor dochters en vrouwen van leden. Het leer plan zal omvatten: koken, huishoudkunde, voedings- en gezondheidsleer, boekhouden, plant-, schei- en natuurkunde, groenten-, vruchten- en bloementeelt, kennis der melk, benevens (facultatief) knip- en naailessen. Naar men verneemt hebben zich een vijf tigtal deelneemsters voor deze cursus aan gegeven. RAUWERDERHEM. De raad heeft zonder stemming aangenomen een voorstel van burg, en weth. tot het instellen van damescommissiën van toezicht op het hand- werkonderwys aan de openbare lagere scholen. De directeur der Zeevaartschool in het Zeevaarthuis te Amsterdam, de heer P. Tjebbes, wil in de groote vacantie na 1 Augustus, in Gaasterland naby het Sloter- meer een groot kamp organiseeren voor 100 a 150 jongens en daaraan verbinden een vloot van 15 a 20 vaartuigen van diverse tuigage. Deelnemers zullen zyn die leer lingen van Zeevaartscholen, Hoogere Bur ger scholen, Gymnasia e.d., die zich aan melden, een leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en goed kunnen zwemmen. Allerlei oefeningen en tochten op de Friesche me ren zullen worden ondernomen, afgewisseld door fietstochen en marschen in Gaasterland en door verschillende soorten sport te wa ter- en te landeen en ander natuurlijk onder deskundige leiding en toezicht. Zaterdag zyn te Amsterdam 2 Duitsche meisjes, de 20-jarige Anna W. en een 17- jarig zusje, in een huis in de 2e Boerhave straat door gasverstikking om het leven gekomen. Uit mededeelingen van de buren bleek, dat de bewoonster, Anna W., de onvoor zichtige gewoonte had, des avonds vóór het naar bed gaan alleen de hoofdkraan van de gasleiding te sluiten, zonder dan tevens de andere gaskranen ook dicht te doen. Deze omstandigheid gevoegd by hetgeen een onderzoek in de woning aan den dag bracht, heeft geleid tot het aannemen van de volgende oorzaak van het gebeurde. Op het gasfornuis stond een pan met melk, welke bljjkbaar in den vroegen ochtend gekookt was. Men vermoedt nu dat het jongere zusje is opgestaan om de melk te In tegenwoordigheid van ’t bestuur der Afd. Sneek van de Fr. Mjj. v. Landbouw werd aan de landbouw-wintercursus door genoemde Afd. alhier gehouden, de laatste les gegeven. Een diploma verkregen de volgende leer lingen de hh. J.Altenburg, TimsA. Bakker, NylandF. Dykstra, OppenhuizenJ. Hoek stra LoëngaS. Hoekstra, IJsbrechtum G. Hofstra, SpeersG. Jouwsma, Oppen huizen A. Kornelis, Goënga J. G. Krook, Sneek en P. v. d. Velde, Ijlst. Met een gepast woord werden de diplo ma’s door den vice-voorzitter den heer H. de Boer te Tirns toegekend. By monde van den hr. J. G. Kt ook te Sneek brachten de leerlingen den leider v. d. cur sus, den heer A. Bjjlsma te IJsbrechtum hun dank voor ’t geleerde en vereerden hem als bljjk van waardeering een keurig boekenkastje. Da heer Veldhuis, secretaris der Afd. wekte de leerlingen op de ver kregen kennis in hun bedryf toe te passen, alsmede tot deelname aan ’t vereenigings- leven van den boerenstand. „Sneek” I—„L.S.C.” I 1-2. Zondag j.l. had aan de Kerkhofslaan al hier op het L.S.C.-terrein onder leiding van scheidsrechter J. v. d. Bake Callenfals de ontmoeting plaats tusschen de plaatse- lyke le klassers Snaek I en L.S.C. I. Precies 2 uur nam de wedstryd een aan vang waaraan de volgende spelers deel namen SneekI: Wilbers, J. Kuipers, Carsten, Schurer, S. Kuipers, Zylstra, Langius, De Jong, Broodwinner, Blauw, Lemstra. L.S.C. I Vrind, S. Vellemau, Bergsma, Mulder, Jongbloed, De Ree, Haga, Van Rhyn, Dulfer, De Windt, E. Velleman. Zooals uit bovenstaande namen blykt kwamen beide elftallen sterk tegenelkaar opmen verwachtte dan ook een spannende kamp, doch hoe is men teleurgesteld, ’t Is een wedstryd geweest waar niets inzat, met L.S.C. over het geheel de sterksteechter door haar zeer ontaktisch spel werd dit niet in goals uitgedrukt en moest ze aan het einde tevreden zyn met een 21 over winning. >Sneek<’s voorhoede had weinig in te brengen. Doch haar verdediging was uit nemend. Vooral J. Kuipers blonk zeer uit. Sneek IIF.C.A. II terrein afgekeurd. FrieslandR.G. 50 wegens niet op komen van laatstgenoemde club. Frisia IIIStanfries 11. Tot onderwijzeres aan de school der svereenigiog voor lager en meer uitgebreid lager onderwys op Gereformeerden grond slag* te Amsterdam is benoemd mej. C. G. Dalman, onderwijzeres aan de Jan van Nassauschool alhier. Voor een benoeming tot directeur der H. B. school met 5-jarigen cursus te Almelo worden den raad dier gemeente aanbevolen de heeren dr. H. J. E. Beth te Almelo, dr. P. C. J. Euwes alhier en dr. W. H. Staverman te Bussum (vroeger even eens alhier.) Toegelaten zyn tot de le klasse van de rjjksnormaalschool alhier Simon Daum, Ate Faber te Weidum, Wouter Hogeveen, Ger- Invaliditeit. 1 Z,VV Overlijden, j JJV Qf-Oog_ j J van een Duim, j JU Wijsvinger. b' NIEUWE SNEEKER COURANT Het Stadhuis. Boerenleenbank Balk. Bijna 450 mlllloen K.G. melk I Sneeker gastvrijheid. Openbare strafplaats voor vrouwen. Latijnsche school. Vacantie op het water. Gasverstikking. Landbouw-Wintercursus. VOETBAL. Rijksnormaalschool.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1