De Europeesche Oorlog. Kort gemengd Nieuws. H Ingezonden. HINDERWET. Ingezonden mededeelingen. HINDERWET. Burgerlijke Stand. Per Telegraaf. i IS 2 5 3 KoM oorlogsnieuws, ie man gevangen da :e i f 7900. A. - 14620. B. lijster 3 voor los werk - 7880 HET BESTUUR. f15400. - 15277. -15100. - 14930. on tei wi let do mi Kt a pe va f f8460. - 8285. - 8257. - 8189. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Paleis van Justitie, Marktstraat, Telefoon No. 13. Geopend: alle werkdagen van 68 uur ’s av. behalve Donderdags en Zaterdags Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en W erkzoekenden. SNEEK. Van 912 April. Geboren Auke zv Sjoord Hofstra en Eeke Dijkstra Elisabeth Henrica dv Theodoras Petras de Vries en De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft thans bepaald, dat de miliciens der lichting 1915, sedert 15 December onder BURGEMEESTER gemeente SNEEK, Gelet op het verzoekschrift met bijlagen van ABRAHAM REINDORP, koopman te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten eener vetsmelterij, achter het gebouw, gelegen te Sneek, wijk 3, no. 95, kadastraal bekend Sectie B, no. 1757 Overwegende, dat hieromtrent van het Dis trictshoofd der Arbeidsinspectie nog niet is ontvangen het bericht, bedoeld in art. 12bis der Hinderwet dat daarom op het verzoek binnen den bij art. 8, alinea 1, der Hinderwet bedoelden ter mijn niet kan worden beschikt en de beslis sing alzoo moet worden verdaagd Hebben besloten: de beslissing op bovengenoemd verzoek van Abraham Reindorp, voornoemd, te verdagen. Sneek, den 9 April 1915. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. de HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. de wapenen voor de eerste oefeningen, 15 dezer van de depóts zullen overgaan bij het veld leger. Sinds 9 April houdt de vijand hoogte 992 bij Kozioefka bezet. De andere stellingen zijn in onze handen gebleven. Engelsche mailboot getorpedeerd. LONDEN, 12 April. (N. R. C.) De Engel sche mailboot Wayfarer is bij de Scilly eilan den getorpedeerd en bij Queenstown op het strand gezet. De Wayfarer, in 1903 gebouwd, meet 9599 ton bruto, 6222 netto. WEENEN, 12 April. (Officieel.) In de Bosch- Karpathen, en vooral op de sectoren ten oosten van den Uzsoker-pas zijn verscheidene aanval len der Russen met zware verliezen voor hen zoodat Rusland nieuwe krijgsvoorraden Amerika en Engeland kan ontvangen. De „Medea”. Inzake het voorgevallene met de „Medea” heeft onze regeering op 3 dezer tot de Duit- sche regeering een nóta gericht welke in hoofd zaak gegrond is op de overweging, dat het geldend volkenrecht de vernietiging van neu trale prijzen niet erkent en dat zelfs, indien de Londensche verklaring van 1909 deel uit maakt van dat geldend recht hetgeen de Nederlandsche regeering op grond van de niet- ratificatie van de verklaring ontkent voorzoo- ver deze afwijkt van het bestaand volkenrecht de vernietiging van de Medea" onrecht matig was omdat de voor waarden, door de ver klaring voor het vernietigen van een neutralen prijs gesteld, niet aanwezig waren en dat in ieder geval de onherstelbare maatregel van vernietiging in goenerlei verhouding stond tot het belang daarvan uit strategisch oogpunt nl. het verhinderen, dat een lading sinaasappelen het vijandelijk land zou bereiken. Aan het protest was toegevoegd het voorbehoud van een eisch tot volledige schadevergoeding. De overhandiging van de bedoelde nota te Berlijn op 6 dezer was gelijk bekend is eenigen tijd geleden voorafgegaan door een vraag om opheldering. Uit het door den Ne- derlandschen gezant ontvangen antwoord bleek, dat, in het oog van de Duitsche regeering, het met de „Medea” zoowel als met de „Batavier V” en de „Zaanstroom” voorgevallene steunde op de voorschriften van de Londensche decla ratie, dat voorts besloten was de rechtmatig heid van de gepleegde handelingen ten spoe digste aan het oordeel van een prijsrechter te onderwerpen en dat er van een veranderde politieke gedragslijn geen sprake was. De „Nieuwe Ct.” zegt, dat er van de kant van de Duitsche regeering geenerlei toespeling gemaakt moet zijn op de mogelijkheid, dat zooals de „Kölnische Zeitung” zich onlangs uit Amsterdam liet melden, maar wat door de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij naar men weet ten stelligste is tegengesproken de „Medea” lood, pyriet of andere absolute oorlogscontrabande onder de sinaasappelen-lading aan boord had. Sharp schoot, liet de 2e stuurman vuurpijlen op met het doel om de vliegtuigen te raken, doch dat miste. Tijdens den aanval veranderde de Serula voortdurend van koers. Het schip liep Zondagnacht de Rotterdam- sche haven binnen. Een terechtstelling. De >Neue Freie Presse< ontleent aan de >New-York Tribune* de volgende schilde ring van de terechtstelling van een deser teur Ik sprak in het hospitaal een geesteljjke, die bjj een voornaam Êngelsch regiment te velde wasdat regiment nam krachtig deel aan de gevechten in Noord-Frankrgk en is thans bpna volkomen vernietigd. De geestelijke zelf ligt in het hospitaal wegens zenuwoverspanning tengevolge van de op windende gebeurtenissen aan het front. Als voorbeeld van de vale droeve plichten, die hij te vervullen had, ^vertelde hjj het vol gende >Ik moest den laatsten nacht door brengen met een Êngelsch soldaat, die den volgenden morgen zou worden terechtge steld en ik zal dezen nacht nooit vergeten. Ik kon niet meer slapen, omdat ik steeds er aan denken moet en ik geloof niet, dat een van de overlevende soldaten dezen nacht ooit zal vergeten. De soldaat werd wegens desertie terechtgesteld. Hjj was niet slecht, maar zjjn zenuwen waren hem te machtig geworden enjdat is wel het meest vreeset jjke van de heele geschiedenisniemand kon hem daarom laken. De soldaten aan het front begrjjpen het beter dan de dokters dat de zenuwen geen weerstand meer kun nen bieden. Hjj was zeer gezien in het regiment en toch liep hjj midden in het vijandelijk vuur weg. Het was hier dus een poging tot desertie voor den vijand, en de krijgsraad kon slechts één vonnis wijzen. Het ergste was echter, de man wilde niet gelooven, dat hjj terechtgesteld zou worden. Een executie onder zulke omstandigheden wordt in het Engelsche leger minder als een straf beschouwd dan als een voorbeeld voor anderen en daarom zjjn allen vriende- tjjk voor den soldaat, die moet sterven. Overdag werd de krijgsraad gehouden en 's avonds te 11 uur zond men m jj naar den veroordeelde om hem te zeggen dat hjj den volgenden morgen zou moeten sterven. De soldaat wilde het niet gelooven. Ik moest het hem telkens weer herhalen, dat er geen hoop voor hem was, maar hjj antwoordde steeds weer: >De soldaten zjjn allen mjjn vrienden, en is er geen in het regiment die ,r ?5S belastingen, alsmede allen hun zwak oogenblik gehad en zgn wellicht even zoo goed door zenuwzwakte overvallen als ik, en zij zullen mn begin- pen; overigens is de kolonel mij goed ge- ben w«arbij ammu6nitie boort, die niet geheel zmd, hy is altjjd als een vader voor mp - geweest, en hjj zou nooit toestaan, dat men mij fusilleert; dat is immers alles onzin.* Het werd vier uur ’s morgens eer ik hem overtuigd had dat het ernst was met de terechtstellingmaar ook toen nog scheen hjj te meenen, dat men slechts een vertoo- ning met hem wilde houden om hem schrik aan te jageu en dat hjj daarna vrjj zou zjjn. Indien iemand een misdaad had begaan, zou de heele terechtstelling nog niet zoo treurig zjjn geweest, of ook niet als de dood lier werkeljjk een i - - - - Maar het vreeseljjkste was, dat deze soldaat als voorbeeld en waarschuwing voor de anderen moest sterven. Hjj was zwak ge weest en zwak zjjn is in het leger het allerergste. Den volgenden morgen kregen zes van zjjn kameraden bevel hun geweren aan een officier te overhandigen. Zjj kregen de geweren geladen terugwiens geweer scherp was geladen, wiens met een losse patroon, konden zjj niet weten. De veroor deelde kwam buiten. Op hetzelfde oogenblik sprong zjjn begeleider op zjjde, de zes ge weren knalden en de man viel dood neer. Toen werden de geweren weder den officier overhandigd en de soldaten ontvingen ze gereinigd weer terug, zoodat geen van hen kon weten, wiens kogel den kameraad had gedood. Het eenige goede van deze trearige zaak was, dat men den soldaat als in dqn strjjd gevallen in de verliesljjsten vermeldde. Zoo bljjft hjj in de herinnering zjjner verwanten een held en de officieren en manschappen van het regiment hebben gezworen zjjn geschiedenis en zjjn naam te verzwegen... (Hdbld.) Tegen den Alcohol. „Het is de plicht van alle vaderlanders, den alcohol in al zjjn vormen te bestrijden. Ieder een moet begrijpen, dat alles wat de moreele en materieele kracht van ons leger kan ver minderen, een wezenlijke misdaad is tegen de verdediging der natie, ten overstaan van den vijand gepleegd”. Met deze woorden begint een door generaal Joffre genomen besluit, opgenomen in de te Nancy verschijnende nieuwsbladen, waarb hij den verkoop van alcoholhoudende dranken aan troepen in de leger-zóne geheel verbiedt. De eenige alcohol, die aan de soldaten wordt toegestaan, is de hoeveelheid, die bij het rant soen verstrekt wordt. Tracteeren is ook ten strengste verboden en een ieder, herbergier of niet, die de voorschriften van generaal Joffre overtreedt, zal voor den krijgsraad moeten ver schijnen. Munitie voor het Engelsche leger. Het Amerikaansche blad de New York Tri bune verneemt uit Omaha, dd. Zaterdag, dat 10 treinen met geweerkogels voor het Engel sche leger, met bestemming naar Engeland, naar het Oosten zijn vertrokken. Elke trein bestond uit 20 wagens en bevatte 300 ton lood. Een ander New Yorksch blad, de Times, weet te melden, dat de New Yorksche fabri kant van schiettuig Lehman, die kort geleden Voor de Leeszaal. L. S. Nu de schoonmaak in veel huizen zal be ginnen of reeds begonnen is, acht het bestuur der Openbare Leeszaal den tijd gunstig, om de aandacht nog eens te vestigen op het vol gende In bijna alle huizen treft men eenige boeken aan, waarvoor de eigenaar geen belangstelling meer gevoelt, maar die hij weigert op te rui men, omdat ze te goed zijn voor den papier molen. En een betere bestemming weet hij er niet aan te geven 1 Daarom blijven ze bewaard, opgeborgen in een verloren hoek, waar niemand er iets aan heeft. En toch is het heel wel mo- 'elijk, dat een boek, hoewel waardeloos voor .en bezitter, voor een ander heel interessant is. Wie zich dus van een of ander boekwerk wil ontdoen en te gelijkertijd een ander er een genoegen mee wenscht te doen, die zende het aan de Openbare Leeszaal. Wanneer het voor het publiek dan nog van waarde is, wordt het -1 in de bibliotheek. En zoo niet, dan is het bestuur toch den gever dankbaar voor de goede intentie. In het bijzonder vestigen we ie aandacht op de kinderboeken, die nog in handen zijn van hen, die de kinderschoenen al lang ont wassen zijn. Ze bewaren tot neefjes en nichtjes eenmaal lezen kunnen, is ondoenlijk en als sieraad van de boekenplank hebben ze ook slechts twijfelachtige waarde. Wie nu een groot aantal kinderen met hetzelfde boek zou willen blij maken, laat die het aan ons zenden. Dan komt hij bovendien de Leeszaal een klein wei- nigje tegemoet in het streven de lectuur der Sneeker jeugd op beter peil te brengeneen streven dat we, niettegenstaande de enorme totaal 163 352 kazen met een totaal ge wicht van 4.342.581 K.G.voor 1913 wa ren deze cjjfers 144.882 en 3.087.623. Kievitseieren. Heden werden alhier ongeveer 8000 kie vitseieren aangevoerd. Prjjs 11 a 13 cent per stuk. De aanvoer van bonte eiren was nog gering. Tot concierge van de openbare leeszaal en bibliotheek alhier is benoemdde heer Gj. de Jong, alhier. Op de Nationale Bakkerij-Tentoonstelling te Leeuwarden, behaalde de coöp. bakkerij „Werkmansbelang” alhier met hare inzending beschuit een zilveren medaille met diploma. LEMMER, 10 April. De Gebr. Visser van Woudsend, zich met een zeilboot op de Lem- sterbrekken bevindende, werden door een ruk wind overvallen, waardoor hun vaartuig om sloeg en beiden te water geraakten. Gelukkig zag de in de nabijheid wonende sluiswachter P. Hofman het gevaar waarin de drenkelingen verkeerden, spoedde met zijn boot hun te hulp en wist beiden nog juist bijtijds te redden. LEMMER. De afgeloopen week is alhier in ’t geheel 950 tal haring en 300 pond bot aangevoerd. Voor de haring werd f 2.50 per tal en voor de bot 13 ets. per pond besomd. De algemeens toestand. De toestand aan de fronten heeft sedert Vrij dag geen belangrijke wijziging ondergaan. In Frankrijk wordt tusschen Maas en Moezel nog steeds gestreden, doch veel terreinwinst naar een van beide zijden heeft deze strijd nog niet opgeleverd. Elders aan het front in Frank rijk en België heerscht betrekkelijk rust. Het is echter te verwachten dat de Fran- schen en Engelschen ook daar spoedig zullen aanvallen om een zwak punt in de Duitsche linies te trachten te vinden. In het Oosten woedt de Karpathen-slag nog steeds voort. Na de aankomst der Duitsche versterkingen maken de Russen minder vorderingen. Ja, hier en daar hebben zjj moeite zich staande te houden. De positie van Rusland schijnt ove rigens over het algemeen niet ongunstig be oordeeld te worden, te oordeelen naar de rij zing in de koersen der Russische staatsfond- sen, welke in de laatste dagen heeft plaats gevonden. Er wordt in de beurs verslagen dan ook mel ding gemaakt van nieuwe vredesgeruchten maar of die geruchten waarheid tot grondslag hebben is niet bekend. Overigens, nu het war me jaargetijde nadert, wordt de positie van 1 Rusland ook op de oorlogsterreinen beter, om- 1 dat de Russische haven Archangel ijsvrij wordt, mjj zou doodschieten, ze hebben immers zoodat Rusland nieuwe krijgsvoorraden van atgeslagei genomen. BERLIJN, 12 April. (N. R. 0.) Voor eiken Duitsche gevangene, behoord hebbende tot de bemanning van duikbooten, die in Engeland hard wordt behandeld, zal een in Duitsche krijgsgevangenschap verkeerend Êngelsch offi cier zonder aanzien des persoon op gelijke wijze worden behandeld. Mitsdien zijn heden uit de gevangenkampen 39 Engelsche officie ren naar militaire arrestlokalen overgebracht. VERGADERING van den Raad der Ge meente IJLST op Maandag 19 April e. k., 's avonds 63/4 uur. Punten van behandeling Punt I. Notulen der vorige Vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Punt II. Onderzoek geloofsbrieven vvn het nieuw benoemde raadslid. Punt III. Verzoek van den Bond van Ver- eenigingen van Fabrikanten van en Handelaren in materialen voor het bouwbedrijf tot het uit voeren van werken. Punt 1V. Verzoek van de Fr. Sehilders- vereeniging te Bolsward om bij aanbestedingen het verfwerk van het timmerwerk ie scheiden. Punt V. Benoeming hooibroeicommissie Punt VI. Goedkeuring rekening gezond heidscommissie dienst 1914. Punt VII. Aanbieding van het Gemeente verslag over 1914 en dat van de woningwet. Punt VIII. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1914. Punt IX Af- en overschrijving Armvoogdij- begrooting, dienst 1914. Punt X. Vaststelling staat van oninbare posten. Punt XI. Vaststelling le kwartaal school- geldkohier, dienst 1915. Punt XII. Restitutie hoofdel. omslag. Rugpijn. Rugpijn is een verschijnsel, hetwelk niet verwaarloosd dient te worden, want meesten tijds duidt het aan, dat de nieren (welke on der het smalle gedeelte van den rug zijn ge legen) aangetast zijn of bedreigd worden. De pijn kan licht, vaag, dof, onophoudelijk of met tusschenpoozen optreden, zij kan van be trekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat buk ken haast ondoenlijk is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een ge vatte koude, een slag of val mag zij niet ver waarloosd worden. Bij hen, die aan gewrichts pijnen lijden, is zij een waarschuwend ver schijnsel, de voorloopster van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zij wijst op lichamelijke verwoesting door urine zuur. Andere gevolgen kunnen zijn nier- of blaasontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging), waterzucht, niersteen. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haar werkelijken oorsprongde nieren. Zij herstel len de nieren, wanneer deze verzwakt of aan gedaan zijn, zij lossen op uitstekende wijze het urinezuur op en voorkomen dientengevolge tal van gevaarlijke ziekten. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, dro gist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster’s l Rugpijn Nieren Pillen, wei- «gert elke doos, die niet voorzien is van neven- aiuw. staand handelsmerk. Rienks en Stijntje Tjalsma. Overleden Jan Heida 68 jr. weduwn van Anna Kamstra. Jacob Postema 74 jr. wedn. van Dieuwke Hellingwerf. Alida Geertje Fijlstra 5 jr. Anna Henrietta Maria 'Westhof 15 jr. (overleden te Vugt). WIJMBRITSERADEEL. Van 913 April. Geboren Grietje dv Jan Reitsma en Sjoerdtje Hettinga te Idzega. Sjirk zv Thewis Zijlstra en Tjitske Koopmans te Heeg. Overleden: Tjerk v. d. Zee 79 jr. wedn. v. Sijtsk: Bleeker te Uitwellingerga. In totaal is door het Kon. Nat. Steun comité nu ontvangen f 1,984,398,92'/2. De zomerdienstregeling op de spoor wegen zal dit jaar 15 Juni aanvangen. Een aantal kleine bloembollenkweekers in Haarlemmermeer hebben besloten door de lage prijzen hun bloembollen op te ruimen- Zij zullen zich nu op groentekweekerij toeleg gen on gezamenlijk zorgen voor verzending naar een marktplaats. Een lezer van het „Hbld.” verzekerde op een groot concert te Amsterdam gezien en gehoord te hebben, hoe een als heer gekleed persoon vóór een Êngelsch sprekende juffrouw waarschijnlijk een kinderjuffrouw ging staan en haar de woorden „Gott strafe Englandl” toesnauwde. Aan de machinale kuikenbroederij van den heer P. Bakker te Hindeloopen wordt, thans een door B. zelfs vervaardigde eier- schouwer gebruikt, die in gemak en doelma tigheid de tot nogtoe in den handel zijnde schouwer overtreft. Het is met dit instrument mogelijk, om reeds na 4 dagen broeden en zonder de eieren uit de machine te nemen, 25 per minuut te onderzoeken. Ook bij natuurlijk broeden kan deze vinding benut worden. Bij Kon. besluit is de uitvoer verboden van vliegmachines en onderdeelen daarvan, voorts van ijzerdraad, prikkeldraad en andere van ijzerdraad vervaardigde artikelen, alsmede van schoppen en zeisen. Stoomschip door vliegers aangevallen. Het Engelsche stoomschip Serula is Zondag namiddag tegen vieren een halve mijl ten wes ten van den Noord-Hinder door twee Duit sche vliegtuigen aangevallen. Terwijl kapitein Sharp zich met een stuurman op de brug be vond, een kwartiermeester op het voorschip stond en een matroos in de mast zat, allen op den uitkijk vooruit naar mijnen, zijn de beide vliegtuigen het stoomschip ongemerkt achterop komen vliegen en hebben een aantal bommen naar het schip geworpen. Twee zijn er op een afstand van 15 tot 20 voet aan bakboord vooruit en twee op denzelfden afstand aan stuurboord achteruit in zee terecht gekomen, kolommen water tot halverwege een mast hoogte uit zee opslaande. Geen bom raakte het schip. Terwijl de bemanning schuil ging onder de brug en elders, nam kapitein Sharp zijn ge weer en schoot op do vliegtuigen. Een van de vliegtuigen werd in den rechtervleugel ge raakt, hetgeen van boord duidelijk zichtbaar was. Dit vliegtuig zakte daarna af terwijl bet andere de vervolging nog een minuut of tien volhield. Beiden verdwenen vervolgens in Zuid- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek Gelet op het verzoekschrift met bijlagen van: GEBR. TJALLEMA, fabrikanten te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van bereide verven, waarin zul len worden geplaatst 3 verfmolens, gedreven door een gasmotor van 5 P.K. in het gebouw kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 712; Overwegende, dat hieromtrent van het Dis trictshoofd der Arbeidsinspectie nog niet zijn ontvangen de berichten, bedoeld in art. 7bis en art. 12bis der Hinderwet dat daarom op het verzoek binnen den bij art. 8, alinea 1, der Hinderwet bedoelden ter mijn niet kan worden beschikt en de beslis sing alzoo moet worden verdaagd Hebben besloten: de beslissing op bovengenoemd verzoek van Gebr. Tjallema, voornoemd, te verdagen. Sneek, den 9 April 1915. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. de HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. Aanbesteding. LEEUWARDEN, 13 April. Heden had, vanwege de provincie, ten provinciehuize plaats de aanbesteding wegens A het driejarig onderhoud van de Nieuwe Slachte, van de daarin gelegen sluizen met bijbehoorende werken, de betonning enz. van de aangrenzende vaarwaters, van 1 Mei 1915 tot en met 30 April 1918. Raming f 15300. B het driejarig onderhoud van, en het uitvoeren van eenige herstellingen aan de wer ken langs het Roode Klif. Raming Inschrijvers voor A. Bosma, Lemmer U. K. Koopmans, Oosterzee J. W. de Jong, Lemmer J. van Gelderop Jr., Joure M. de Vries en 8. de Jong Wzn. Lemmer 8. J. Kuipers, Pingjum en J. 8. Kuipers, Zurich 8. 8. de Jong, Lemmer P. C. Bakker, Stavoren F. J. de Boer, Stavoren IJ. J. Visser, Stavoren J. A. Schrale, Warns en WETHOUDERS der in Engeland was geweest, daar een aanvraag bad ontvangen voor de levering van granaten tot een totale waarde van 70.000.000 M. De fabrikant had die opdracht echter niet kunnen aanvaarden, daar de fabrieken het loopende werk al niet meer afkonden. Lehmann gaf nog als zijn meening te kennen, dat tegen den herfst de oorlog zou dienen te worden gestaakt wegens gebrek aan schietvoorraad. Officieele berichten, die te Rome ont vangen zijn, melden eensluidend dat de groote slag tusschen de oorlogvoerenden, dien men in Mei verwachtte, vrij zeker niet voor Juni geleverd zal worden, zoo niet later. Waarom zou Italië zich dan overhaasten met handelend op te treden, aldus vraagt men zich in Italië af. De magistraat te Papenburg (Oost- Friesland) heeft afgekondigd, dat van af 12 April alle in de stad aanwezige varkens met een levend gewicht van 120 tot 180 ponden zullen worden opgekocht (opgevorderd) en ge slacht. De varkens, die niet worden opgege ven, worden in beslag genomen en betaald naar den vastgestelden prijs. De Duitsche kruiser Kronprinz Wilhelm is te Newport News in de Vereen. Staten bin nengevallen en rapporteerde gebrek aan kolen en levensmiddelen te hebben. Kardinaal Hartmann, aartsbisschop van Keulen, en Korum, bisschop van Trier, heb- ben den keizer Zondag 575.000 Mk. overhan digd als opbrengst van de inzameling op den verjaardag des keizers voor de oorlogsinva- lieden. - De Engelsche stoomschepen van de Cork Steamship Company, die in de vaart van Rot terdam op Manchester al meermalen door Duitsche vliegtuigen zijn aangevallen, varen tegenwoordig met de reddingbooten buiten boord gezwaaid. Een nieuwe groote torpedobootvernieler, die aan de Engelsche vloot is toegevoegd, draagt den naam Botha. Generaal Botha heeft de overtuiging geuit dat dit schip roemrijke daden zal verrichten. Botha’s telegram eindigt: God zegene zijn edele taak Generaal de Wet heeft zijn jongste dochter door ziekte verloren. Hij is, onder bewaking, herhaaldelijk aan haar ziekbed ge weest en heeft de begrafenis bijgewoond. Zilverbons. De minister van financiën brengt in herin nering, dat de zilverbons van fl en f2.50 (ouden vorm), tot en met 11 dezer kunnen worden ingewisseld aan de kantoren der be taalmeesters en van de ontvangers der directe aan de postkantoren (met inbegrip van de bijkantoren). - Het is gebleken dat vele officieren van ons leger browning-pistolen in hun bezit heb- overeenkomstig de internationale wetten is, n.l. een kogel met niet geheel bedekkende koperen mantel, een soort van dum-dum dus. De op perbevelhebber heeft nu al die ammunite op gevraagd. De bezitters zullen ze later terug ontvangen. Een clubje eierzoekers heeft jl. Zater dag onder Suawoude niet minder dan 115 kievitseieren gevonden, buiten de andei-e eieren van mindere waarde. Te Roosendaal drongen Vrijdagavond de 21-jarige Belg Louis Alen en zijn mede- straT^had' bdeZkenï Potige Jan van Zundert de slijtenj van den heer J. Vermeulen binnen. Zij stopten de 60-jarige huishoudster M. K. van Agtmaal een zakdoek in den mond en worgden haar en wierpen den toesnellenden 80-jarige Vermeulen van de trap, zoodat hij bewusteloos bleef lig gen. De moordenaars stalen eenig geld en vluchtten, doch de hoofdschuldige, Alen, is later gearresteerd. Het Nederlandsche stoomschip „Rijn” van Las Palmas naar Amsterdam onderweg met een lading cacaoboonen, is naar Portsmouth opgebracht, waar de lading gelost moet wor den. Werkzoekenden 1 zilversmid 1 stoker 2 huisschilders 1 pakhuisknecht 2 loopknechten 2 - 7885 grondwerkers 1 opperman 1 marmerpo- vqöÓ lijster 3 voor los werk 1 kantoorbe- M.H. van Meekeren,Hindeloopen- 7773 +dlend° J??gste kantoorbediende - 1 let terzetter, 2e klas 1 steenhouwer. Gevraagd 1 letterzetter (jongmaatje) 1 rij wiel ver lakker 1 metaalslijper 1 huisschilder 1 timmerknecht. Duitsche vliegers in Zeeland gedaald MIDDELBURG, 13 April. Hedenmorgen bevond zich boven Walcheren een Duitsch vliegtuig, een tweedekker. Bij Middelburg liet het een bus met papieren vallen. De bus is gevonden, de papieren niet. De Nederlandsche militairen beschoten het vliegtuig dat bij Goes moest dalen. De beide vliegers werden geïnterneerd. PARIJS, 12 April (11 uur). Duitsche aan- vallen bij Les Eparges en in het Priesterwoud zijn afgeslagen. Op Nancy wierpen Duitsche vliegers bommen die twee branden veroorzaak ten, welke spoedig zijn gebluscht. BERLIJN Off. 13 April. De Fransche vlie gers wierpen 15 bommen bij Ostende en op Brugge. Als antwoord daarop lieten wij bom men werpen te Poperinghe en Hasebrouck. Bij Berryau Bac drongen de Franschen in een onzer loopgraven door, doch zij werden er weer uit verdreven. Tusschen Maas en Moezel woeden nog steeds hevige gevechten. Alle aan vallen der Franschen zijn echter, hier en daar met zware verliezen voor den vijand, afgeslagen. In het Priesterwoud komen wij langzaam voor uit. Bij Hartmansweil er werd een Fransche aanval afgeslagen. PETROGRAD, Off. 12 April. In de Kar- pathen sloegen wij een aanval van een sterker legermacht af. Een hevig gevecht ontwikkelde zich in de streek van den Uszokpas, die nog steeds door den vijand bezet is. Wij verover den 3 kanonnen en maakten 700 gevangenen, gaarne opgenomen dankbaar voor de goede intentie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2