Westerhofs Koffie De Europeesche Oorlog. SNEEKER COURANT (67 ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Uit onza Raadzaal- Woensdag 21 April 1915. No. 76. RECLAMEKOLOM, Preanger Java Letter B No. 1 70 et. 62 55 50 31e Jaargang.” MeawstQdhigen. AHM EX T> TO PER POND. De denkbeeldige hoop. Klein gesnap over een groot middel. Wanneer de ziekte in een gestel is binnen gedrongen, moet zij er zoo gauw mogelijk wor den uitgejaagd. Het is een denkbeeldige hoop te verwachten dat zij van zelve zal weggaan. Vele zieken die zeiden„Het is niets, ’t zal wel gauw over zijn”2 hebben tot hun schade bemerkt dat dit optimisme onvoldoende was als behandeling. Beter zien zij het in die, zoodra als het kwaad zich voordoet, onmid dellijk de Pink Pillen nemen. Deze zieken ken nen dit spreekwoordIndien gij heden de Pink Pillen neemt, begint heden uwe gene zing.” De zieke van wie wij gaan spreken, is gedurende 3 jaren nutteloos ziek geweest door dat zij te lang heeit gewacht alvorens de Pink- Pillen te nemen. Zoodra zij de Pink Pillen is gaan nemen, is hare genezing begonnen. Mevr. S. M. Roosenboom Cllissen, wonende te Ottersum bij Gennep. Rooierheide, schrijft ons: „Ik ben zeer bloedarm geweest en deze ziekte heeft drie jaren geduurd. Ondanks alle zorgen had ik geen krachten meerik was bleek, mijne lippen, mijne wangen waren zon der kleur. Ik had de eetlust verloren en ik was onderhevig aan duizelingen en aan hart kloppingen. Wanneer ik een trap moest op klimmen of wat hard moest loopen, was ik dadelijk buiten adem en ondervond ik een groote vermoeienis in de beenen. Voegt daar aan toe saamtrekkingen van de maag en aan houdende schele hoofdpijnen. Gelukkig heeft men mij geraden de Pink Pillen te nemen. Die pillen hebben gemakkelijk mijne ziekte overwonnen en sedert dien tijd ben ik niet meer ziek geweest. Denkt er aan, dames, dat uw grootste vij and. de bloedarmoede, geen grooter vijand heeft dan de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h. f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek, en in alle goede Apotheken en Drogisterijen. (Vergadering van Maandag 19 April ’15, ’s voormiddags 10 uur.) beterd, hetgeen dezer dagen overtuigend bleek toen hy twee stierkalveren, slechts eenige weken oud, verkocht voor de kolossaal hooge pryzen van f 100 en f 150. Uitslag aanbesteding. Het werk van den onderbouw eener draai brug over de Makkuniervaart by Bolsward en de grondwerken ten behoeve van de omlegging der trambaan naby deMarnezyl met bybehoorende werken, is door het be stuur der Nederlandsche Tramwegmaatschap- py opgedragen aan den heer W. S. de Jong, te Lemmer, voor f 10.600. De SpelleldeFBcupsus. In het Beursgebouw te Leeuwarden zijn de lessen begonnen voor de onderwijzers en onderwijzeressen, die aan den spellei- derscursus deelnemen, waarvan het tweede jaar daarmee is ingegaan. Het geheele aantal cursisten, die door de heeren A. J. IJpes en H. J. Dobbinga en mej. M. Hartstra worden geoefend, be draagt thans 111, tegen 160 den vorigen zomer (het eerste studiejaar). Candidaat Gemeentesecretaris. Tot leden der commissie, belast met het afnemen van het examen voor candidaat- gemeentesecretaris, zjjn uit Friesland be noemd de heeren J. Kardux, hoofdcommies, chef der 2e afdeeling ter provinciale griffie te Leeuwarden, J. H. H. Piccardt, burge meester van Wonseradeel, en J. Post, se cretaris van Weststellingwerf. Friesche Maatschappij van Landbouw. In hare algemeen» vergadering op 26 Mei, te Leeuwarden zal de Friesche Maatschappij van Landbouw de agenda der ledenverga dering, dit jaar te Joure te houden, vast stellen. Daarna komt o.a. in behandeling om in beginsel te besluiten tot reorga nisatie van de geldmiddelen der vereeniging. Het bestuur geeft daarvoor als grondsla gen aan: a. Het van de afdeelingen te heffen quotum te brengen op ten hoogste f2 per lid. De afdeelingen worden in de gelegen heid gesteld, hunne inkomsten naar even redigheid te verhoogen door het aanvaar den van donatiën en vrijwillige by dragen van hare leden en andere by haar werk zaamheden belang hebbende personen of corporation, en zoo noodig door het heffen van verhoogde contributie. Van de deelnemers aan door de ver eeniging in te stellen diensten kan vergoe ding worden gevorderd op een wjjze, door de begrooting vast te stellen. c. Het bestuur wordt opgedragen, om, waar dat gegronde redenen van bestaan heeft, aan particulieren en vereenigingen by dragen te verzoeken voor de bekostiging van bepaalde door de Friesche Maatschappij van Landbouw te verrichten werkzaamheden. In verband met de uitbreiding van het arbeidsveld der Vereeniging noemt het be stuur de paardenfokkerij, de veevoeding, hygiënische maatregelen (o. a. goed melken), de schapen-, varkens- en geitenfokkerij, een cultuurconsulentschap, den akkerbouw, het beproeven van landbouwwerktuigen, den tuinbouw, het kleinbedrijf, het aanmoedigen en ontwikkelen van den werkman en het pachtwezen. De algemeens toestand. De algemeens toestand heeft geen belang rijke wijziging ondergaan. Uit de telegram men der laatste dagen verdient vermelding, dat de Duitschers de zeer bekende en beroemde Fransche vlieger, luitenant Garros hebben ge vangen genomen, doch ook dat zij opnieuw terrein aan de Franschen hebben moeten af staan in de Vogezen. De Russen sommen de voordeelen door hen in Maart en April behaald nog eens op. Zij vermeesterden de hoofdketen der Karpathen over een front van Reghetow tot Wolossate ter lengte van 110 wersten. Zij hebben in de Karpathen in de periode van 19 Maart tot 12 April aan gevangenen ten minste 70,000 man gemaakt, o.w. 900 officieren. Daarenboven maakten zij meer dan 30 kanonnen en 200 mitrailleurs buit. De Turken hebben in de Dardanellen de Engelsche onderzeeër E 15 (van 1914, 800 ton groot) toen deze een verkenning ondernam, in den grond geschoten en van de bemanning 21 koppen ongewond gered, 7 waren gewond, 3 gedood. Voorts beweren zij de Engelsche slag schepen Majestic en Swiftsure beschadigd te hebben. Ongeveer een maand geleden is voorts een kleine Turksche torpedoboot er in geslaagd de vijandelijke kruisers te passeeren. In de Egei- sche zee trachtte ze jacht te maken op Fran sche en Engelsche transportschepen. Vrijdag trachtte zij de Manitou, een Engelsch trans portschip te torpedeeren, wat haar niet gelukte doch waarbij toch 40 Engelschen, die het schip wordt hem de zilveren gesp uitgereikt, voor 30-jarigen trouwen dienst. Het zal dien dag den heer Prys zeker niet aan belang stelling ontbreken. De gemeente-politie arresteerde den 23-jarigen monteur de G. alhier en trans porteerde hem naar Leeuwarden om ter be schikking van den Officier van Justitie al daar te worden gesteld. De G. wordt ver dacht Zondagavond, toen hy door Nyland fietste zonder licht, en daarom door den veldwachter v. d. G. werd aangeroepen en belet verder te rjjden, dezen ambtenaar met een mes een snede in nek en hoofd te hebben toegebracht, en een steek in den jas te hebben gegeven die op een porte feuille afstuitte. KOUDUM, 19 April. Aan D. v. d. Heide, gemeente-reiniger in Hem. Oldephaert en Noordw., is by K. B. een pensioen toege kend van f11. WORKUM, 19 April. Ds. J. Swart alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Schiedam aangenomen. ST. NICOLAASGA. Aan de ryksland- bouwhuishoudschool te Rollecate den Hulst (O.) is het diploma van bevoegdheid tot het geven van landbouwhuishoudonderwys uitgereikt aan mej. P. Sybesma alhier. STAVOREN. De minister van Binnen- landsche Zaken heeft ingetrokken de benoe ming van mej. H. Branstra alhier, voor het tjjdvak van 1 April 1915—31 Maart 1916 tot verpleegster in de kraaminrichting aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. LEMMER. De afgeloopen week is alhier in ’t geheel 1500 tal haring en 500 pond bot aangevoerd. Voor de haring werd jvan t 2.25f 2.75 per tal en voor de bot .van 1213 ct. per pond besomd. STAVOREN, 19 April. Met 1 Meia.s. wordt overgeplaatst van Stavoren naar Sant poort de heer J. P. Jansen, assistent H. IJ. S. M. NIEUW TOLHUIS o.d. GOENGA, 17 April. Op de heJ.en gehouden districts- keuring waren 29 stieren aangeboden. De uitslag was I. Driejarige stieren>Broer«, van R. F. Hettinga te Tjalhuizum, 75 punten, on- perhoudspremie van f 60>Pel XIX«, van de firma Schaap te Deersum, 76 punten, onderhoudspremie van f 60 „Verwachting* van de wed. S. S. Jansma te Sybranda- buren, 76 punten, onderhoudspremie van f 60. II. Twenterstieren>KoIlumer«, van de Stierenvereeniging »De Samenwerking* te Folsgare, 76 punten, onderhoudspremie van f 40>De Fries*, van F. J. v. d. Meer te Nyland, 75 punten eervolle vermelding. III. Enterstieren>Hercules< II, van P. J. Altenburg en H. J. Rjjpma te Tirns, 77 punten, onderhoudspremie van f 25; »Piet«, van W. S. Andringa te Tirns, 77 punten, onderhoudspremie van f 25 >Friso II,van O. R. Sybrandy te Rauwerd, 75 punten, eervolle vermelding; >Willem II* van de Firma Schaap te Deersum, 75 pun ten, eervolle vermelding»Jan VI«, van J. S. v.d. Wonde te Deersum, 84 punten, met exterieur 941/2, onderhoudspremie van f 40»Ate«, van de Firma Schaap te Deer sum, 77 punten, onderhoudspremie van f 25; Jonge Jan*, van T. J. Hokwerda te Of- fingawier, 77 punten, onderhoudspremie van f 25. HEERENVEEN, 17 April. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de rechtbank alhier mr. M. de Muinck, advocaat alhier. STAVOREN, 19 April. In de afgeloopen week werd hier aangevoerd 490 tal haring, waarvan 330 tal van elders. De prys be liep van f2.15 tot f 2.65 per tal De vis- schers zyn vertrokken naar Enkhuizen en Urk, waar de vangsten over ’t algemeen beter zyn. BOZUM, 19 April. In de jaarlyksche algemeene vergadering van de kaatsclub >Bozum en omstreken* bleek uit de reke ning van den penningmeester, dat in het afgeloopen jaar de ontvangsten hadden be- bragen f57.686, de uitgaven f 41.215, batig slot alzoo f 16.47. Het aantal leden is 67. Gekozen tot penningmeester de heer K. D. Reitsma, tot keurmeesters de heeren K. van der Mey en P. Reitsma. De wedstryden, in 1915 te houden, zullen zyneen groote kaatsparty in den a. s. zomer en verder, zoo mogelyk, twee leden- kaatswedstryden. DIJKEN by WOUDSEND, 20 April. De heer P. de Haan, groot veehouder al hier, kocht voor twee jaar de welbekende stier >Pel Klaas* voor hoogen prys. Tot zijn voldoening ziet hy nu de vruchten daarvan doordat zjjn veestapel wordt ver- NIEUWE SNEEKER COURANT De heer D r. B o u m a zegt nog dat parti culieren, ook wanneer zij het werk door tim merlieden laten uitvoeren altijd eenigszins aan willekeur kunnen bloot staan. Uit de discussie blijkt verder nog dat B. en W. een begrooting laten opmaken om eens na te gaan wat een bestrating met Quenasttegels van de Stationsweg eventueel zou moeten kosten. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Hierna sluiting der openbare vergadering. In eene met gesloten deuren wordt behandeld Punt V. Behandeling primitief kohier H. O. Huiahoudcursus „Sneek”, Donderdag 15 April gaf Mej M. v. d. Knoop, huishoudkundige te Leeuwarden, haar laatste les aan den huiehoudcursus te Sneek. Deze cursus duurde plusminus 1 jaar en werd zeer getrouw bezocht door ongeveer een 50-tal dames meest uit den boerenstand uit den omtrek van Sneek of uit Sneek zelf. De les werd bygewoond door ’t bestuur der Afd. >Sneek« van de F. M. v. L., alsmede door de dames-commissie van toezicht Mej. Alberda te IJsbrechtum en Mej. Leenstra te Scharnegoutum. Uit de gedane vragen en antwoorden bleek, dat de leerlingen zich tal van nuttige kundigheden, betrekking hebbende op sa menstelling, bereiding en bewaring onzer spjjzen en de gezondheidsleer hadden eigen gemaakt. Da heer H. M. Tromp, voorzitter der Afd., sprak dan ook na afloop van de les zjjne voldoening uit over wat hy ge hoord had. Z.Ed. zei o.a., dat, waar by vele mannen de weg naar het hart vaak door de maag gaat, deze cursus ongetwijfeld in dit opzicht nog veel goeds zal kunnen verrichten. Spreker bracht mej.v. d. Knoop en ook den heer A. Bjjlsma te IJsbrechtum, die de natuurkundige vakken had onderwezen, hulde voor hunnen arbeid. De heer Veldhuis, secretaris der Afd., wees er op, dat waar in dezen tyd voor de ontwikkeling van den boer zooveel ge daan wordt en zoovele wegen openstaan, ook de vrouw niet in ontwikkeling mag achterblijven. Daardoor leert ook de vrouw den arbeid van den man, die met zyn tyd mee wil, beter waardeeren en dit zal on getwijfeld èn het bedrjjf èn het huiselijk leven ten goede komen. De cursus in handwerken, waaraan ver scheidene der genoemde leerlingen deelne men, en die onder leiding staat van Mej. W. Keuning, eindigt met een paar maan den. Alsdan worden de diploma’s uitgereikt. Daarna bestaat voor de cursisten nog gele genheid tot deelname aan een cursus in >eerste hulp bij ongelukken.* Onze veemarkt. In een te Leeuwarden gehouden verga dering van den bond van Friesche veehan delaren is o. m. besproken de kwestie Verstellen der Sneeker veemarkt op Maan dag in plaats van Dinsdag*. Na uitvoerige discussiën heeft het bestuur eene commissie uit haar midden benoemd, bestaande uit de heeren N. Tanja, T. de Boer, K. Steensma, J. Wiersma en J. de Vries, welke zal trachten genoegzame ge gevens te verzamelen. Op de voordracht ter benoeming van le ambtenaar aan de Gemeente Waterleiding van Groningen komt voor onze stadgenoot de heer Fred. H. Harms. Verjaardag Prins Hendrik. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik wapperde gisteren van alle openbare gebouwen de Nederlandsche vlag. Mac-Adamweg Sneek—Bolsward. Door de commissie van beheer over den mac-adamweg SneekBolsward is verpacht het grasgewas langs dien weg voor den tyd van één jaar. perc. 1 SneekIJsbrechtum, H. Rollema te Sneek, voor f23.50; perc. 2 IJsbrech tumden opweg naar Folsgare, Th. Hoek stra te IJsbrechtum, voor f 52 perc. 3 van bedoelden opweg tot de huizinge bewoond door J. Bootsma onder Nyland, F. Hovinga te Tjalhuizum voor f87.50, perc. 4 van de huizinge van Bootsma tot de bestrating van het dorp Nyland, Tj. H. de Boer te Nyland, voor f 83perc. 5 van Nyland tot het tolhuis onder Hartwerd, Sj. Wynia te Nyland, voor f 43.50perc. 6 van ge noemd tolhuis tot het huis bewoond door Hobma te Bolsward, P. Zwaagstra te Bols ward, voor f42.50. Totaal f 332. Het vorig jaar bedroeg de pachtsom f 240.25. Woensdag 21 April is ’t 30 jaar geleden, dat de wachtmeester der Koninklyke Marechaussee, de heer J. Prys, by dit wapen in dienst trad. By deze gelegenheid reeds in sloepen zouden verlaten, omkwamen. De Turksche torpedoboot werd echter door Engelsche kruisers op het Grieksche eiland Chios op het strand gejaagd en is vernield. De bemanning werd geïnterneerd. De torpedoboot was een klein vaartuig van 97 ton, Demir Hissar genaamd, en had een bemanning van 34 koppen, waarvan 7 Duit schers van De Goeben. Het bevel over het - schip scheen verdeeld te zijn tusschen den Duitschen luitenant von Fritsch en den Turk- schen luitenant Loeft! bei, die van gelijken rang waren. De bewapening bestond behalve uit torpedo-lanceerinrichtingen uit kleine snel- vuurkanonnen. In de Noordzee. Een uit Londen te IJmuiden binnengeko men stoomschip heeft nabij den Noordhinder 5 torpedobooten gezien. Een van Newcastle binnengekomen stoom schip heeft 25 mijlen NW. ten N. van IJmui den 1 torpedoboot en 4 duikbooten gezien, koersende om de West, van niet te herkennen nationaliteit. Een binnengekomen stoomtrawler is thuis- stoomende door een fiottille van vermoedelijk Duitsche oorlogsschepen gestoomd. Een ander stoomschip rapporteert een sterk Engelsch eskader op de Noordzee te hebben ontmoet. Uit deze berichten valt af te leiden dat het niet onmogelijk is dat dezer dagen weder eens een treffen tusschen Engelsche en Duitsche oorlogsschepen zal plaats hebben. De Engelsche marineofficier die aan de „Times” medewerkt, acht het inderdaad niet on mogelijk dat eerstdaags een deel van de Duitsche slagvloot haar havens eens zal ver laten om te trachten een slag te slaan. Hij acht dit niet onwaarschijnlijk omdat vermoe delijk thans de groote slagkruisers, die in de laatste slag op de Noordzee beschadigd wer den, zich weer bij de Duitsche vloot gevoegd hebben en het verlies aan kleine schepen dat deze vloot in den loop van den oorlog geleden heeft, thans door nieuwe aanbouw wel weer ingehaald zal zijn. Deze deskundige aeht de Duitsche vloot thans sterker dan voor den oor log. Natuurlijk heeft echter ook de Engelsche vloot in dien tyd een zeer belangrijke ver sterking ondergaan. Niet onmogelyk, zelfs waarschijnlijk is het, [dat ook de bommenworpende Zeppelins die de Engelsche kust bezoeken, slechts verkennings tochten doen om de punten waar de Engelsche eskaders liggen vast te stellen. Deelneming van Italië aan den oorlog? Men meldt uit Weenen aan Zwitsersche bla den „Volgens berichten uit Trente, moet de oorlog met Italië op handen zijn. Het Ita- liaansche gezantschap te Weenen bereidt zich op zijn vertrek voor. Verscheidene Italiaan- sche diplomaten zyn afwezig, met name de militaire attaché, die van zyn reis naar Italië niet terug is gekomen.” H et Italiaansche blad De Stampa, die tot in den laatsten tijd een orgaan van de neutra listen is geweest, verklaart thans nadrukkelyk dat de oorlog de mogendheden van de Drie voudige Entente niet verzwakt, maar versterkt heeft. Met name heeft Frankrijk zelfs zijn vrienden verrast door zyn buitengewoon ver nuft en zijn kalmte, door zijn tucht en zijn ontembare geestkracht, die sedert het begin van den oorlog gebleken zyn. Frankrijk is thans het brein van de beschaafde wereld. De Fransche Figaro ontvangt uit Milaan het bericht van een ernstige botsing aan de Oos- tenrijksch-Italiaansche grens, waarbij honderd man gesneuveld zijn. De Oostenrijkenrs waren de aanvallers. Uit Duitschland wordt echter gemeld dat deze gebeurtenissen sterk zijn opgeblazen. Slechts een paar Oostenrijksche soldaten heb ben bij vergissing de grens overschreden. Grieksch stoomschip getorpedeerd. Opnieuw is, niet ver van de Nederlandsche wateren een neutraal koopvaardijschip het slachtoffer geworden van een duikboot. Ook thans, als met de Katwijk, heeft de duikboot niet gewaarschuwd. Ook thans, als met de Katwijk, heeft de duikboot zich niet verder bekommerd om het lot der bemanning. Ook thans, als met de Katwijk, verloor de bemanning al haar bezittingen, en kon zij nau welijks het leven redden. Ook thans, als met de Katwijk, was de duikboot-commandant laf genoeg, de nationa liteit van zyn schip verborgen te houden. Te hopen valt slechts dat het gelukken zal alsnog vast te stellen tot welke natie deze on derzeeër behoort, opdat de neutrale mogend heden door een krachtig optreden eens en vooral zullen kunnen te weten komen waaraan zij zich te houden hebben. Hieronder de berichten op het geval met het Grieksche schip betrekking hebbende. Aan het Nederlandsche departement van marine werd Zondag bericht ontvangen, dat het Grieksche stoomschip Ellispontos, dat Za terdag van IJmuiden is vertrokken naar Mon tevideo, in de Noordzee is getorpedeerd. De bemanning, sterk 21 koppen, en de Ne derlandsche loods hebben zich kunnen redden op het lichtschip Noord-Hinder en is Zondag ochtend opgehaald door een vaartuig van het loodswezen. De Ellispontos, in 1906 gebouwd, mat 2989 ton bruto, 1923 netto en behoorde aan de Na- Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 10 leden. Afwezig de h.h. Bakker, Westra, de Wolf, Zelvelder en IJtsma. Punt I. Voorstel tot betaling uit den post Onvoorziene Uitgaven dienst 1914. Het voorstel heeft ter visie gelegen en be treft de betaling van f6.101/, in verband met de inbeslagneming van brood. Het wordt z. h. st. goedgekeurd. Punt 11 Voorstel tot wijziging der begroo ting voor 1914. Het voorstel heeft ter visie gelegen en wordt z. h. st. goedgekeurd. De begrooting wórdt er door in overeenstemming gebracht met de werkelijkheid. Punt lil. Voorstel tot betaling uit den post voor Onvoorziene Uitgaven dienst 1915. Het betreft hier eene betaling van f57.825 voor bijdrage in de kosten van het rapport uitgebracht door den deskundige over electri- citeitsvoorziening in den Zuid-Westhoek. Z. h. st. goedgekeurd. De Hoofdelijke Omslag. Punt IV. Wijziging der begrooting voor 1915 De wijziging betreft in de eerste plaats de hoofdelijke omslag, die met f 4000 verhoogd moet worden, waardoor het percentage zal stij- gen. De inkomsten van de Gasfabriek zijn n.l. beneden de raming voor 1915 gebleven, de uitgaven zijn gestegen, vooral ook door de sty- ging van den steenkoolprijs van 9 op 14 gulden. Ook is het nog niet zeker dat er dit jaar een kermis zal worden gehouden, terwijl men ook, in verband met de tijdsomstandigheden niet weet hoe het met de marktgelden zal gaan. De begrooting moet voorts gewijzigd wor den omdat de gemeente de trottoirs voor de woningen in de nieuwe straten achter de Looxma- gracht zelf zal aanleggen. Vroeger was deze zaak zoo geregeld, dat de particulieren op hunne kos ten het trottoir lieten aanleggen, terwijl de gemeente het dan in beheer en onderhoud nam. Thans zal de gemeente de trottoirs aanleggen en de aanlegkosten aan particulieren tegen kostenden prys in rekening brengen. De heer Blok had gaarne gezien dat er een kostenberekening bij het voorstel gevoegd was, anders kon men wel eens moeilijkheden met de particulieren krijgen, die thans aan eenige willekeur van de gemeente bloot staan. De V o o r z. wijst er op, dat de particulieren alleen de kostende prijs zullen hebben te be talen. Het betreft hier slechts een formeele ver andering die de begrooting heeft te ondergaan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1