Kort gemengd Nieuws. f Nieuwstijdingen. Groenteveiling. Per Telegraaf. 408e Ned. Staatsloterij. Ingezonden mededeelingen. I B Mé Kort oorlogsnieuws, 1914 waren deze cij- 1 o. a. gulden. IV. V. „Pel Klaas" eig. P. F. de Haan te de NIEUWSTIJDINGEN. 1’1 d. Hoek Jr. van van voor 0-1. 0-1. Bolsward Leeuwarden 8 6 3 3 2 2 2 1.70 1.44 0.96 0.86 0.67 0.62 0.57 E a P i i 3 0 2 1 0 30—9 17—8 19—17 14—16 17—26 7— 13 8— 23 ke en gen big VOO ’s a Hei fina; E WC staa de met steej tiare God Ir jarei door uitst N des DEI van thee ovei 5%. Frisia III L.S.C. I Stanfries Friesland F.C.A. Sneek I Rood-Geel we ins Hl VO( we bet 17 13 9 6 6 5 4 10 9 10 7 9 8 7 de Ellispontos bestond 23 man. Het schip had van boord af men alleen de eig. Joh. Oppedijk bij Wouds- '2 punten en 80 Spinazie Bieten Wortelen 2e soort ’ostelein per mandje Rabarber per bos Sla per ben iadns per 100 bos Bij al zijne beslissingen dient de raad echter Wortelen per bos adressen van werkliedenvereenigingen in verband met een missive van de Min. Landb. H. en N. Komt aan het einde der agenda in behan deling. De andere stukken worden alle 20 April 1915. per korf „August" eig. O. M. de Groot te Abbega. 74 punten. ^pr|g0« j Bouma te Heeg. richting van Artwin. DEN HAAG, 20 April. Na behandeling der oorlogszeeonge vallen wet zal de tweede Kamer direct behandelen het wetsontwerp Aalberse tegen de oneerlijke concurrentie. VLISSINGEN, 20 April. De directie der Mij. Zeeland deelt mede dat op last van de Engelsche regeering het personenvervoer van en naar Engeland voor een week is gestaakt. ST. PETERSBURG, 19 April. (N. R. Ct.) Officieel. In den nacht van den 18en dezer heeft de vijand opnieuw onze troepen op de hoogten ten oosten van Telepoeza aangevallen. Na hem zware verliezen te hebben toegebracht, hebben wij den vijand door een tegenaanval gedwongen het aan onze stellingen grenzend terrein te ontruimen. Wij hebben een Oosten- rijksch bataljon, dat zich in zijn geheel over gaf, gevangen genomen. Gebleken is dat wij den 16en bij de verove ring van een heuvel ten zuidoosten van het dorp Polen, 1155 gevangenen hebben gemaakt, waaronder meer dan 20 officieren, en 6 machine geweren hebben vermeesterd. WEENEN, 19 April. (N. R. Ct.) Officieel. In Russisch Polen en West-Galicië is niets van belang gebeurd. Op het front in de Karpathen is het, be houdens onbeduidende gevechten in het woud gebergte, waarin wij 197 man gevangen heb ben genomen, rustig. BERLIJN, 20 April. In Champagne komen onze aanvallen vooruit. In Argonne en bij Flirey werden Fransche aanvallen afgeslagen onder zware verliezen voor de Fransche Alpen jagers. Bij Carmes brachten wij den vijand zware verliezen toe. Bij de Hartmannsweiler- kopf wonnen wij eenige honderden meters terrein ROERMOND, 20 April. De N. Koer, ont vangt uit Venlo bericht dat Dr. Nolens naar Rome vertrokken is met een lastgeving van de Ned. regeering, welke in verband zou staan met herstel van een Ned. gezantschap aan het Vaticaan. tegendeel. De juiste stand zou overwinning zijn. Verdere uitslagen F.C.A. I-L.S.C. I Frisia IIIFriesland I Na inbraak is ten huize van den heer P. J. de H. in de Rodenrijsche straat te Rot terdam een geldkistje ontvreemd, waarin Rus sische effecten ter waarde van f3000 en enkele polissen. In Frankrijk is een schandaal ontdekt op het gebied van leveringen aan het leger. De staat is bestolen voor tien millioen francs. Eenige officieren zijn gearresteerd. De Oostenrijksche staf geeft thans toe dat er 131.000 man in Przemysl waren toen de vesting viel. De Russen maakten er 1010 kanonnen buit. De Duitschers sturen weer een groot aantal troepen naar de Karpathen. SNEEK. Van 1619 April. Geboren Gosling Riemer zv Johannes Schuursma en Hitje Dekker. Jan en Cornelis zoons v. Jan de Ree en Janke de Vries. Foeke Simon zv Simon Antonius Visser en Geertje Visser OverledenJelto Foppema 31 jaar. Jischjen de Vries 76 jr. wed. van Joohum van der Bij. Gehuwd: Jaoob de Vries 33 jr. en Johanna Zoet hout 33 jr. wed. van Hendrik van der Zijl. WIJMBRITSERADEEL. Van 16—20 April. Geboren Hotze Gerrit zv Tjerk de Boer en Laaske Bergsma te Nijland. Feikjo dv Gerben Wierda en Sjuwkje Nijdam te Heeg. Nennigje dv Sjoerd Punter en Elisabeth Gerbrigje Lenos te Offingawier. Overleden: Jantje Cornelia Hofstra bijna 5 mnd. - ,„x te Nijland. Trijntje Hessels Bouma ruim 2 jaar te gemeente de helft ^van de kosten^ draagt Scharnegoutum. d' J "L1a-. Op Java kwamen van 12 tot 25 Maart 326 pestgevallen voor, waarvan 295 doodelijk. In hetzelfde tijdvak van 1914 waren deze cij fers resp. 522 en 475. De te Cuxhaven aangebrachte Neder- landsche trawlers zullen eerstdaags voor het Duitsche prijzenhof worden gebracht. Zaterdag heeft te Versailles de guillotine weer haar werk gedaan. André Martin, die in den nacht van 26 December 1913 zijn beide gedood, is te rne wet worden een ’t hoofd, in hun hemd en kennisgeving aangenomen. Punt II. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid. De V o o r z. wijst een commissie aan be staande uit de h.h. Visser, Bakker en Abma, welke de geloofsbrieven van den heer Looyenga zal onderzoeken. Voor dit doel schorst de V o o r z. de vergadering een oogenblik. Na her opening adviseert de commissie bij monde van vermelding. X. „Prins" eig. W. N. Asma te IJpecolsga (2 maal bekroond). 8P/2 punten en 60 gulden. XII. „Zandstra" eig. J. J. de Vries te Ype- colsga (2 maal bekroond). 80 */2 punten en 60 gulden. XIII. mijn is gestooten en ge zonken. De bemanning heeft alles kunnen redden en heeft het schip in de booten verlaten. De treiler werd ’s middags gepraaid. De Olanda, groot bruto 2138, netto 1354 ouders met een revolver heeft rechtgesteld. Volgens de Franscl oudermoordenaars geguillotineerd met zwarten doek om barrevoets. De werkman A. O. uit Spaarndam is gisteren te Amsterdam voor het nieuwe pand Koningin Emma van de N. V. Vrieseveem tussohen de buffers geraakt en doodgedrukt. Het tweede slachtoffer van den roof moord te Roosendaal, de heer Vermeulen, is overleden. Te Rotterdam had op het plein voor de hoogere burgerschool aan den ’s Graven- dijkwal de plechtige onthulling plaats van het standbeeld van Rotterdam’s grooten geleerde prof. Jacobus Henricus van ’t Hoff. ben zich tijdens haar verblijf hier ter stede «Au», rekening te houden met den finantieelen toe stand der gemeente. De heer v. d. Goot meent dat er wel drie groote gemeenten, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met den minister over dit plan in onderhandeling zijn getreden. Spr. is van oordeel dat men deze kwestie nu eens goed onder de oogen moet zien en Spr. wil wel zeggen dat ofschoon bij voor stander is van goed onderhoud van straten, wallen enz. hij er niet tegen op zou zien daarop tijdelijk te bezuinigen, wanneer daar door een regeling zou kunnen gevonden wor den waardoor de inwoners goedkooper levens middelen zouden kunnen krijgen, want dat is het allervoornaamste. Wat de vischverkoop betreft in Wonseradeel verkocht men ge bakken visch voor 12 ct. het pond. Spr. voelt er wel iets voor daarmee ook eens te IJlst een proef te nemen. De heer de Vries stelt voor, de zaak een vergadering te behandelen daar de z. h. st. goedge- Stand le Afdeeling Goals. Gesp. Gow. Gel. Verl. Pnt Voor Tegen Gem. 1 2 4 4 5 5 5 100-110 ct. 90-95 55-60 90-100 8—9 55—60 200—225 10—11 13—18 20—25 8—10 20—25 VOETBAL. Sneek IStanfries 01. Op het L.S.C.-terrein alhier had Zondag middag j.l. de ontmoeting plaats tusschen Sneek I en Stanfries van Leeuwarden. Beide clubs waren onvolledig, doch de spelers heb ben ondanks dit hun uiterste best gedaan. Vooral Sneek heeft tot het laatste toe de tal rijke aanwezigen verbaasd doen staan door haar flink spel. Wat een versehil bij de vorige week. Allen combineerden uitstekend en de Stanfries-doelman had ’t dan ook zwaar te verantwoorden. Alles heeft hij weten te stop pen al was het dan ook meermalen met recht „boffen". Stanfries was als ’t ware ingesloten met een enkele doorbraak, ’t Leek wel dat de goal van Stanfries was dichtgepleisterd, want al hoe Sneek ook werkte om een doel- puntje machtig te worden, ’t mocht haar niet gelukken. Algemeen was de verwachting dat de wed strijd met een blanke stand zou eindigen. Wat niet verwacht werd gebeurde even voor het einde toen Stanfries opnieuw doorbrak en door het uitloopen van den Sneeker doelman 't zoo gewenschte doelpuntje wist te behalen waarmee ze tevens deze wedstrijd won. Sneek heeft niet verdiend te verliezen. In- o.i. een 3—1 zal worden aangebracht om de seinvlaggen in te plaatsen, dan behoeft de brugwachter die niet altijd vast te koudon. De V o o r z. zegt overweging toe. Hierna sluiting der openbare vergadering. In besloten zitting, wordt behandeld Punt XII. Vaststelling staat van oninbare posten. Punt XIII. Vaststelling le kwartaal school- geldkohier, dienst 1915. Punt XIV. Restitutie hoofdel. omslag. LONDEN, 20 April. De Engelsche admi raliteit deelt mede dat een Duitsche duikboot de Engelsche trawler Vanilla in den grond heeft geboord een andere trawler die de be manning wilde redden, werd door de duikboot verjaagd. De admiraliteit vestigt er de aan dacht op dat de geheele vreedzame visschers- bemanning van de Vanilla door dit optreden is omgekomen. Dit is het tweede geval van moord door de bemanning van een Duitsche duikboot gepleegd deze week. PETROGRAD, 20 April. Op het Kauka- sisch front winnen de Russen terrein in de XXVIII. 68 punten. XXIX. „Pel Anna" eig H. v. te Hommerts. 71 punten. XXX. „Bendiks" eig. B. D. Okma te Dijken bij Woudsend. 75 punten en Eerv. vermelding. De nummers VI, XI, XXII, XXV zijn ab sent gebleven. 160.000 mark gestolen. Zaterdag is te Zevenaar gevankelijk binnen gebracht zekere J. D., chauffeur bij den heer van E. uit Herwen en Aart. Hij wordt verdacht van verzehding van valsche telegrammen, in verband met een door van E. gepleegde op lichting. Deze zou n.l., volgens loopende ge ruchten, een rijk Duitsch koopman voor 160.000 M. hebben opgelicht. Van E. moet aangenomen hebben, voor dat bedrag leder te koopen, doch gaf voor, dat het schip, waarmee het leder vervoerd zou worden, gezonken was. Hij is met medeneming der gelden spoorloos verdwe nen. De politie stelt een uitgebreid onderoek in. Rubriek II. Twenterstieren. „Hendrik" eig. de Wed. S. H. Ydema en Zoon te Abbega (2 maal bekroond). 76 punten en Eerv. vermelding. V. „Pel Keintje III" eig. de Wed. H. C. ovvvrxxovuxp v/ioMuo, Witteveen te Oudega (W.) 82 punten en 60 Rotterdam onderweg, dat gulden. VH. „Pel Klaas" eig. P. F. de Haan te Dijken bij Woudsend (2 maal bekroond) 72 punten. VIII. Venus" eig. D. W. de Gavere te Dijken bij Woudsend. 74 punten. IX. „Robinson II" eig. W. P. Koopmans heel wat dankbare vrienden gemaakt. Een 7 jarig zoontje van den heer Eijs- sens vond heden in de stad op straat f 125 aan bankpapier. Hij ging het zelf direct naar het pol. bureau brengen. Een halfuur later reeds meldde de eigenaar van het verlorene zich aan. In de commissie, belast met het af nemen van het examen voor onderwijzer(es) te Leeuwarden is alsnog benoemd tot deskun dige Voor de nuttige handwerken (vak K) mevr. N. van der Zee—Abbinga alhier. Kievitseieren. Aan de markt alhier waren heden 12.000 kievitseieren aangevoerd. Prijs 12 ct. Ook werd een aantal bonte eieren verhandeld. Tot helpster aan de Gem. Bewaar school alhier is benoemd onze stadgenoote tnej. Jacoba Wielinga. HEEG, 19 April. Bij de hede'n gehouden Districtsstierenkeuring, afdeeling Heeg, werden de volgende punten en prijzen toegekend Rubriek I. 3-jarige en oudere stieren. I. „Teie" eig. B. W. Okma te Ypecolsga (8 maal bekroond.) 89 punten en 80 gulden. II. „Witzijde" eig. de Wed. P. H. Nauta te Jutrijp (2 maal bekroond.) 77 punten en Eerv. vermelding. III. „Jan" end (3 maal bekroond.) 861/; dat de kassen bij den gemeenteontv. van het burgerlijk armbestuur tional St. Nav. Co. of Greece (Embericos Br.) te Andros. VLISSINGEN, 18 April. De bemanning van de Ellispontos is hier gearriveerd en rap porteert: Wij waren gisteren 6 uur ’s och tends van IJmuiden vertrokken. Ons schip werd ’s middags om 4 uur getorpedeerd, 4 mijl ten Westen van Noord-Hinder. De wacht zag alleen de periscoop van een duikboot en onmiddellijk daarop volgde een ontploffing, die massa’s wrakhout omhoog wierp en den ka pitein op de brug wondde. Deze haalde de scheepspapieren en liet twee booten strijken, waarin de bemanning haastig het schip ver liet. Toen zij 2 mijlen van het schip weg wa ren, zagen zij een tweede torpedo het schip treffen, die het in tweeën sneed. Beide stuk ken zonken tegelijk. De bemanning sliep op het lichtschip Noord-Hinder en arriveerde hier per Vlissingsche stoomloodsboot vanmiddag om 3 uur. De bemanning van uit den kapitein en •geen lading. De duikboot was op een afstand gezien, later zag periscoop, waarop het schip plotseling ge torpedeerd werd. Kapitein Artemis werd nog Zondagavond geopereerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Een klinknagel was hem in het hoofd gedrongen, had zijn slaapbeen verbrijzeld en het ijzer was tot in de hersenen doorgedrongen. De Katwijk» Verklaring van de Duitsche regeering. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche re geering uit eigen beweging aan den Neder - landschen gezant te Berlijn een verklaring van de volgende strekking gedaan Noch bij de Duitsche regeering, noch bij de Duitsche marine heeft, zooals vanzelf spreekt, eenige bedoeling bestaan, dat een aanval op een Nederlandsch schip zou worden onderno men. Zij neemt niettemin de mogelijkheid aan, dat tengevolge van een ongelukkig toeval de Katwijk door een Duitsche duikboot in den grond is geboord. Aanstonds na het bekend worden van het gebeurde heeft de Duitsche regeering een onderzoek bevolen en zij ver zoekt aan de Nederlandsche regeering, om me- dedeeling te doen van de door deze ontvangen officieele rapporten betreffende de feiten, welke aanwijzingen kunnen opleveren. Indien het onderzoek uitwijst, dat de Katwijk door een Duitsche duikboot in den grond is geboord, zal de Duitsche regeering niet aarzelen, aan stonds haar levendig leedwezen te betuigen en volledige schadeloosstelling toe te zeggen. Nederlandsch stoomschip op een mijn geloopen. Een treiler is te Grimsby binnengeloopen met den gezagvoerder en de bemanning aan boord van het Nederlandsche stoomschip Olanda, van Seaham naar F Zondagmorgen op een Bloemkool per stuk ’rei per 10 bos Sjalotten per pond ’eterselie per ben COLLECTE FRIESLAND. DERDE KLASSE Ie Trekking Maandag 19 April 1915. Prijzen van f 45. 293 387 4649 6332 13899 14788 17023 315 1660 6300 13854 14765 14896 321 1688 6310 13866 14768 17008 g aar net gemeenteiand by publieke ver huring is toegewezen aan J. Buma voor f 126 h c - - - grammen kring i en j en secr.-boekh. in orde zijn bevonden k dat de persoon J. ten Kate naar Frane- ker is opgezonden, in verband met moeilijk heden bij de verpleging l dat de Provincie van plan is een keu- ingsdienst in te richten waarvan de kosten van aansluiting voor elke gemeente pl. m. 7 ct. per inwoner en per jaar zullen bedragen. Ofschoon de toestand der finantiën van IJlst niet rooskleurig is, voelen B. en W. toch dat aansluiting noodzakelijk is. Later zal men met voorstellen komen. m bericht van den betrokken minister dat de invoering van de nieuwe inkomstenwet op 1 Mei de benoeming van 4 leden in een schat- tingscommissie noodzakelijk maakt. Deze commissieleden zullen na af hand, de agenda worden benoemd n verslag van de gezondheidscommissie. Zal met de andere verslagen bij de raadsleden circuleeren; o volgende raadsleden zich niet hebben kunnen voorbe reiden. De heer Nauta wil wel uitstel mits de volgende vergadering Maandag 26 April wordt gehouden. Men kan zich dan in dien tusschentijd nog eens voorbereiden. Spr. wil nu reeds eenige cijfers noemen. Zou men aan die hoofden van gezinnen, die niet in de Hoofd. Omslag zijn aangeslagen, alleen de goedkoope levensmid delen willen verstrekken, dan zjjn er in IJlst pl. m. 129 van die hoofden. Wil men ze ook aan hen verstrekken, die hoogstens f 100 be lastbaar inkomen hebben, dan wordt dit getal tot pl. m. 150 van de ongeveer 300 gezinnen die in IJlst zijn, uitgebreid. Dan komt men bovendien weer voor de moeilijkheid dat men- schen die maar iets meer dan f 100 belastbaar inkomen hebben, niet alleen geen goedkooper levensmiddelen kunnen krijgen, maar door hoogere belasting ook zullen moeten bijdragen in de kosten, die uit de regeling voor de ge meente zullen voortvloeien. Toch gelooft Spr. dat op dit gebied het een of ander zal moeten worden gedaan. Spr. is er ook voorstander van eens een proef met de visch verkoop te nemen. Men dient er echter reke ning mede te houden dat IJlst geen visch - etende plaats is. De heer- Visser steunt het voorstel-De Vries tot uitstel van de behandeling dezer kwestie tot de vergadering van 26 April, waar- toe z. h. st. wordt besloten. - Bij de rondvraag pleit de heer de Vries er voor dat aan de draaibrug een toestelletje Niets geheimzinnigs. Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat elke pijn ter hoogte van de heupen of in het smalle gedeelte van den rug „zwakte der vrouw eigen’’ is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in het bizon- der aangedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls voor komen, dikwijls is het onnoodig. Nierzwakte, bij vrouwen zoowel als bij mannen, veroor zaakt rugpijn, scherpe steken bij bukken of opstaan, terneerdrukkende pijnen, aanvallen van moedeloosheid, zenuwachtigheid, duize ligheid, hoofdpijn, urinekwalen, zwelling der enkels of ledematen. Het leven der vrouw maakt haar tot een gemakkelijk slachtoffer van nieraandoeningen. Het dikwijls in gebukte houding moeten wer ken, de vorming, de geboorte van kinderen en de inspannende taak van deze te moeten op voeden, het keeren der jaren, het leven bin nenshuis, koude, koorts, verstopping, enz. zijn dikwijls de oorzaak van verzwakking der nieren. Begint dan met het gebruik van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizenden vrouwen gebracht heb ben. Het is uw plicht, zoowel voor uzelf als voor uw huisgezin, om de eerste verschijnse len niet te verwaarloozen. Wacht niet, totdat uw kwaal zich verder kan ontwikkelen tot waterzucht, suikerziekte, uierontsteking, nier steen. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, dro gist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster’s l Rugpijn Nieren Pillen, wei- J^gert elke doos, die niet p voorzien is van neven du». staand handelsmerk. Een overplaatsing. Met leedwezen zullen zeker velen in onze stad vernemen, dat de eerw. zuster Eulalie van het St. Antonius Ziekenhuis alhier, is over geplaatst naar het R. K. Ziekenhuis te Groes- beek. Zuster Eulalie toch was al sinds de stich ting (Sept. 1903) werkzaam aan ons Ziekenhuis, terwijl ze ’t grootste deel van al die jaren belast was met de wijkdienst. Daardoor kwam ze in tal van gezinnen, waar haar zachte hand, haar vriendelijk woord, haar flinke hulp, uitkomst brachten in de moeilijkste omstan digheden. Hoevelen zullen zich niet dankbaar herin neren, hoe zij hun genezing voor een goed deel danken aan de liefdevolle toewijding van zuster Eulalie. Ze kwam, door haar werkkring overal in de deftigste hoerenhuizen, in de eenvoudigste woning. Overal was ze welkom, maar dubbel welkom zeker in de laatste. Want ’t scheen haar grootste genot een beetje geluk te bren gen, daar waar toch al zoo veel ontbrak. De stille weldaden door haar verricht, zullen haar bij velen in Sneek nog lang in dankbare her innering doen blijven. Tegelijk met haar zijn overgeplaatst de eerw. zusters Pasquiline (naar Groesbeek) en JEgilia (naar Amsterdam). Ook deze beide heb- register ton, was in 1899 op de werf van W. te Dijken bij Woudsend. 77 punten en Eerv. Gray en Co. Ltd. te West Hartepool gebouwd. Het stoomschip behoorde toe aan de Stoom vaartmaatschappij Nederlandsche Lloyd te Rot terdam. De Olanda, die met kolen was geladen, is middenscheeps door de mijn getroffen, waar door een heftige ontploffing optstond. Enkele leden van de bemanning hebben ge varen op schepen, die in de laatste maand alle zijn vergaan. Verboden van uitvoer. Het (St.bid. No. 201 bevat het Kon. besluit van 19 dezer houdende verbod van uitvoer van ruwe phosphaten. De uitvoer van ruwe phosphaten is verbo den van den dag der afkondiging van dit besluit. den heer Visser tot toelating van het nieuwe raadslid, waartoe z. h. st. wordt besloten. Punt III. Verzoek van den Bond van Ver- eenigingen van Fabrikanten van en Handelaren in materialen voor het bouwbedrijf tot hetuit- voeren van werken, Z. h. st. besloten het adres voor kennisge- ving aan te nemen. Punt IV. Verzoek van de Fr. Sehilders- vereeniging te Bolsward om bij aanbestedingen het verfwerk van het timmerwerk te scheiden. Z. h. st. besloten het adres voor kennisge ving aan te nemen, en er bij voorkomende ge legenheden rekening mede te houden. Punt V. Benoeming hooibroeicommissie. De commissie bestaande uit de h.h. J. Schilstra en E. Couperus wordt bij acclamatie herbenoemd. Punt VI. Goedkeuring rekening gezond heidscommissie dienst 1914. Deze rekening wordt z. h. st. goedgekeurd. IJlst heeft f 17.07 bij te dragen. Punt VII. Aanbieding van het Gemeente verslag over 1914 en dat van de woningwet Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen en zullen bij de leden circuleeren. Punt VIII. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1914. Deze wijziging ten bedrage van f85.54 wordt z. h. st. goedgekeurd. Punt IX. Af- en overschrijving Armvoogdij- begrooling, dienst 1914. Deze overschrijving wordt keurd. Punt X. Benoeming 4 leden commissie nieuwe wet op de inkomsten Benoemd werden in deze commissie de h.h. S. O. de Vries, R. S. Groenveld, G. W. Wa- linga en D. 8. Visser. Voorts kregen bij de verschillende stemmingen nog eenige stemmen de h.h. J. Spieksma, C. Nauta, Abma en R. W. de Jong. De h.h. de Vries en Visser nemen hunne benoeming aan, aan de h.h. Groenveld en Wa- linga zal de benoeming worden medegedeeld. De commissie aanvaardt haar werkzaamheden wanneer de nieuwe wet in werking treedt. De levensmiddelen-voorzienlng. Punt XI. Adres van de Nat. Werklieden- vereen de afd. der S D. A. PPatrimonium en de Vereen voor ZuLelar beider s. Deze vereen, hebben met ingenomenheid ken nis genomen van de missive van den min. van Landb., Handel en Nijverheid, waarin deze zich bereid verklaart met medewerking van de gemeenten aan on- en minvermogenden levensmiddelen tegen de prijzen welke vóór Aug. 1914 golden beschikbaar te stellen, mits _t en de distributie geschiedt door bemiddeling van de winkeliers, bij wie de menschen ook vroe ger kochten. De vereen, vragen dat ook IJlst met den min. een overeenkomst aangaat. De V o o r z. acht dit een zeer belangrijke kwestie. Hij heeft de missive van den minister voorloopig terzijde gelegd, omdat Spr. eerst eens wilde afwachten wat andere gemeenten zouden doen. Spr. gelooft n.l. dat deze regeling groote moeilijkheden zal medebrengen. Hij heeft de kwestie ook met de Wethouders be sproken, die niet moedeloos waren. Toch moet Spr. er op wijzen dat tot nog toe slechts één gemeente, n.l. Amsterdam met den minister in verbinding is getreden. De finantieele toe stand van IJlst vereischt echter zoo groote zorg, dat voor deze gemeente een regeling als voorgesteld is, zeer moeilijk zal zijn te treffen. Wel is het Spr. bekend dat ook andere maat regelen worden genomen. Zoo zijn er gemeen ten, die hun werklieden een ‘toeslag geven, anderen, o.a. een naburige, houdt zich bezig met vischverkoop. Ook dit zijn maatregelen waarover de raad zich thans kan uitspreken. „Kees" eig. W. D. Piersma te Osin- gahuizen bij Heeg. 69 punten. XIV. „Max" eig. G. Geerligs te Osinga- huizen bij Heeg. 71 punten. XV „Jonker" eig. J. H. Nauta bij Heeg. 71 punten. XVI. „Hendrik" eig. H. N. Kooistra te Nij huizum (1 maal bekroond) 7 5 punten en Eerv. vermelding. Rubriek III. Enterstieren. XVII. „Jonge Ceres" eig. Y. P. Sijbrandi te Westhem. 72 punten. XVIII. „Gerrit" eig. W. D. Piersma te Osingahuizen bij Heeg. 69 punten. XIX. „Fontein’s Jan" eig. R. D. Algera te Gaastmeer 69 punten. XX. „Paul" eig. G. S. v. d. Meer bij Heeg. 68 punten. XXI. „Zeppelin 11“ eig. M. J. Nauta te Jutrijp (1 maal bekroond). 75 punten en Eerv. vermelding. XXIII „Keintje XVI" eig. P. W. Cnossen bij Woudsend. 71 punten. XXIV. „Schoone" eig. B. R. Dijkstra te Woudsend. 71 punten. XXVI „Bouma" eig. B. W. Okma te Ype colsga (1 maal bekroond) 75 punten en Eerv. vermelding. XXVII. VERGADERING van den Raad der Ge meente IJLST op Maandag 19 April e. k., ’s avonds 63/4 uur. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, Burgem. Aanwezig 6 leden. Na opening met gebed wijdt de V o o r z. een woord aan de nagedachtenis van het over leden raadslid, den heer Attema, die zeer kort zijn raadszetel innam. Spr. meent in de geest van den Raad te handelen door de weduwe een schrijven van rouwbeklag te doen toekomen. De V o o r z. herinnert voorts aan den ver jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, aan wien op zijn voorstel een telegram van gelukwensch wordt gezonden. Aan de orde is Punt I. Notulen der vorige Vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De notulen der vorige Verg, worden gelezen en overanderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat Ged St. hebben goed gekeurd a de onderhandsche verpachting van Draaibrug b het 4e kw. schoolgeldkohier c het kohier Hoofdelijke Omslag, echter niet met het percentage 4.8°/0, doch met dat van 4.7 °/0, hetwelk het maximum is volgens de verordening d wijziging begroeting 1915, benevens het besluit tot het aangaan van een geldleening (eerst is f1000, nu f1500 geleend van de Spaarbank a 5%) e een wijziging van de begroeting het raadsbesluit tot overdracht van vaarten. Medegedeeld wordt voorts g dat het gemeenteiand bij publieke dat in Februari 44, in Maart 66 tele- zijn besteld binnen den kosteloozen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2