Erwten Boonen IK 1. TROUWKAARTEN. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Firma H. Brandenburg!), bij WESTERHOF. MEUBELFABRIEKI ..MEDERLANDV No, 77. Kort gemengd Nieuws. Van de Leeuwarder Rechtbank. Zaterdag 24 April 1915. 31e Jaargang. RECLAME KOLOM. te p 1 an is AEHflNGCPZ Grauwe j Groene Split Capucijners Bruine Witte N ieu wstijdinge n L J./J.HUIZING/1 GRONINGEN re i_ <,ru c t» Nljt-. - EERSTE kwaliteit gedeelte 3 1 s Vaststelling van de kohieren de bestriding van w lit de overal i aan B. en W. van verantwoording der Wij ontvingen een prach tige collectie van vele SOORTEN Vlugge Levering. van het vleesch zal worden betrok ken van in beslag genomen vee, gezond, doch dat ais verdacht van mond- en klauw zeer is geslacht. Het vleesch niet voor het leger noodig, wordt publiek verkocht. Aan het leger werd in 1915 reeds geleverd voor f264.618. De totale opbrengst bedraagt f592.197. Daar de ziekte nog niet bedwongen is, wordt voorgesteld nog f 1.500.000 voor de bestrjjding der ziekte uit te trekken. Hotel-, café-en socletelthouders. Te Leeuwarden werd de jaarvergadering gehouden van den Frieschen Bond van hotel-, café- en societeithouders. In zijn openings woord herdacht de voorzitter in enkele woor den het verlies, dat de Bond in het afge- loopen jaar leed door het overlijden van f710.000 gekost, waarvan f500.000 werd besteed aan schadeloosstelling van eigenaren van onteigend vee. Het vleesch en de huiden van deze dieren brachten echter weer ruim 1 172.000 op. In 1915 is reeds voor de bestrijding van deze ziekte uitgegeven f 1.246.000 (aan schadeloosstellingen f 1.007.000.) Met het departement van Oorlog is over eengekomen, dat voor het leger een groot a. om perceeltjes aanwas van de gemeente Voorstel om de jaarwedden- Imperialisme het is de politiek terwille der geldkapitalisten, die door diplomatie en militair gezag worden gesteund. Als bewijzen, hoe verderfelijk deze politiek werkt, wijst Spr. op de geschiedenis van Frank rijk en Engeland in Egypte, van Frankrijk en Duitschland in Marokko, van Japan en Rus land in Korea. De bron van de conflicten was hier gelegen in het optreden van kapitalisten, - --oo-- - die daar hun economische belangen hadden. zeer heeft onze schatkist in 1914 ongeveer De aarde brengt onnoemelijke schatten voort, meer dan verteerd kunnen worden. Maar in plaats van deze aan te wenden in het eigen land, gaat men het in het buitenland beleg gen. Trusts, kartels, enz. worden gevormd, maar werken het oorlogsgevaar in de hand. Hoe brengt men hierin verandering vraagt Spr. ten slotte. Er zijn twee koninklijke we gen a. het socialismeb. bij den bestaanden toestand eene meer democratische politiek vol gen. Spr. kiest de laatste weg, die wel lang NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX NIEUWE Billijke Prijzen. Vraagt Modelboek ter inzage bij GED. POORTEZIJLEN, (Hoek KL'EINZAND.) Monsterboekjes liggen tevens ter in- zage bij: C. SCHOTANUS, Kloosterstr. Sneek. S. J. SCHMIDT, Achterom R- SMALLENBURG, Woudvaart S. van KONINGSVELD, IJlst. A. WIJNTERP, Hommerts. J. BOEIJENGA, Woudsend. J. J. de JONG, D. K. ZIJLSTRA, Heeg. R. G. de BOER, Oppenhuizen. E. v. ZANDBERGEN, Idskenhuizen. T. ZIJLSTRA, Oudega (W.) J. VISSER, Molkwerum. J. J. WASSENAAR, Hindeloopen. VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek op Dinsdag 20 April 1915. Aanwezig de heeren P. Reinouts van Haga, S. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, H. Bren- ninkmeijer, S. v. d. Meulen Sz., R. Gorter en J. Lindeman, secretaris. Punten van Behandeling 1. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der Maartverga- dering gelezen en goedgekeurd. 2. Lecture van de uitgegane stukken a. Adhaesiebetuiging aan het adres van de gemeente Lemsterland aan H. M. de Koningin houdende verzoek verbetering Lemsterhaven. b. Schrijven aan de Mij. Nijverheid alhier inzake de verkiezing der Kamers van Koop handel. C. Begeleidend schrijven Sneek bij de rekening en 1 Kamer over het jaar 1914. 3. Behandeling der ingekomen stukken a. Bericht van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie op missive No. 579, inhoudende verzoek om verbetering van tele fonische gesprek wisseling tusschen Sneek en Harlingen, dat tusschen genoemde plaatsen reeds geruimen tijd geleden nieuwe telefoon verbindingen zijn geprojecteerd, die vermoede lijk in de maanj Juni e. k. kunnen worden indienstgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van den Directeur van ’t Post kantoor alhier, dat naar aanleiding van het verzoek der Kamer de correspondentie van de treinen 7.23a en 7-34a richtingen Leeuwarden en Amsterdam met 1 April weder in de laatste bestelling zullen worden opgenomen. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek Leeszaal. c. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging „Openbare Leeszaal” alhier om in het vervolg zooveel mogelijk steun te ontvangen bij de pogingen om boeken en periodieken beschik baar te stellen, welke voor handel en nijver heid bevorderlijk moeten worden geacht. Ook in vele andere plaatsen als in Leeu warden, Groningen, Veendam, Zeist enz. stellen de Kamers van Koophandel hare bibliotheken aan de Openbare Leeszalen beschikbaar. Wordt besloten genoemd Bestuur mede te deelen, dat de Kamer genegen is bare boeken en periodieken aan de Leeszaal in bruikleen te geven en dat over de wijze waarop, nader overleg kan plaats hebben met den secretaris der Kamer. d. Mededeeling van de Amerikaansche Ka mer van Koophandel voor de Nederlanden en Koloniën, dat zij wegens onvoldoende scheeps- ruimte tusschen de Vereenigde Staten en Ne derland, waardoor de handel ten zeerste wordt geschaad, zich tot het Gouvernement te Was hington heeft gewend met verzoek om zoo mogelijk maatregelen te nemen, welke een ge regelde verscheping van de dagelijks vermeer derende hoeveelheid goederen mogelijk maken. Voor kennisgeving aangenomen. Omtrent het in de vorige vergadering aan gehouden verzoek van de R. K. Handelsreizi- gersvereeniging, omtrent het toelaten van com- missionnairs tot het perron en in handen ge steld van de commissie van spoorzaken, wordt met algemeene stemmen besloten, genoemde vereeniging mede te deelen, dat uit het onder zoek gebleken is, dat door de Kamer in dezen algemeenen maatregel van bestuur der B. S. M. alhier geen verandering kan worden ge bracht, waardoor zij de vereeniging in over weging geeft zich te wenden tot de Directie der H. S. M. te Amsterdam. De Sneeker Veemarkt. 4. Voorstellen en Besluiten. Bij de rondvraag van den voorzitter wordt door een der leden gewezen op de te Leeu warden gehouden vergadering van den Bond van Friesche veehandelaren, waarin besproken is de kwestie „Verstellen der Sneekei vee markt op Maandag in plaats van Dinsdag”. Over dit punt werd een langdurige bespre king gehouden, waarbij bleek dat het ten zeer ste in het nadeel van den handel en vooral van ’t transitovervoer van Sneek zou zijn in dien de marktdag op Maandag werd verplaatst. Met algemeene stemmen werd besloten de commissie, die uit genoemden Bond benoemd is, om de noodige gegevens te verzamelen, tot eene conferentie uit te noodigen, waarop deze zaak kan worden besproken en toegelicht. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Oorlogsoorzaken. Met dit onderwerp trad Dinsdagavond in café „Onder de Linden” voor de afd. Sneek van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht op de heer Mr. P. C. Andreae. De voorzitster, mevr. Gorter-van Gorkum, wees er in haar openingswoord op, hoe de Vereen, haar propaganda tot gelegener tijd uitstelt. Waar echter vrouwenleed en mannen lijden in dezen tijd zoo nauw zijn verbonden, en eenheid in deze omstandigheden noodig is, had de afd. gemeend een goed werk te doen met deze openbare vergadering te beleggen en dit onderwerp eens onder de oogen te zien. De spreker, daarna optredende, merkte op, dat hij niet zou trachten, de oorzaken van dezen oorlog op te sporen. Hij achtte dit on mogelijk. Doel zijner rede was in ’t algemeen te handelen over oorlogsoorzaken. Spr. begint met de vraag: Wat is een volk? Volk en staat is niet hetzelfde. Het volk is een levend wezen, geen optelling of verzame- het bestuurslid, den heer R. Tolsma. Het aantal leden steeg in 1914 van 325 op 328. De rekening wees een ontvangst aan van f363.16, een uitgaaf van 351.9672 batig slot dus fll.191/,, tegen f34.16 over 1913/14. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren F. Wgmenga en J. Prinsen, die niet wenschten te worden herkozen, werden vervangen door de heeren E. Beitschat te Kollum en O. Bergman te Leeuwarden. Voor den heer R. Tolsma werd gekozen de heer A. van Kammen te St. Annaparochie. De heer E. Beitschat deed als administra teur der onderlinge verzekering bg overleden verslag van hetgeen in het afgeloopen jaar in die kwaliteit door hem is verricht. Bjj de verzekering zgn thans 170 leden aangesloten, sedert de verzekering aan de organisatie is verbonden, is in 12 gevallen aan de nagelaten betrekkingen een uitkee- ring verstrekt. „Is het ook wenschelgk, dat onze Bond met behulp van die gemeenten, waar de Zondagavondsluiting 7 a 8 uur is, een actie op touw zet, of zgn medewerking verleent, om bg de regeering dit sluitingsuur te verlengen tot tien uur af halfelf?\ was het volgende punt der agenda. Daarover had een vrg uitvoerige discus sie plaats. Besloten werd, dat, wanneer de betrokken belanghebbenden toch een actie voor wgze- ging wenschelgk achten, dezen zich tot het bestuur van den Bond kunnen wenden. Dit bestuur zal dan overwegen, of en op welke wjjze die actie dient te worden gevoerd en daarbjj zich zoo noodig rechtskundig doen voorlichten. Bg „rondvraag” betoogde de heer Carets de wenscheljjkheid, om aan den Bond een rechtskundig adviseur te verbinden. De zaak zal door het bestuur worden overwogen, eventueel wordt ze later weer aan de orde gesteld. Op voorstel van den heer Wgmenga werd besloten, dat het bestuur bjj den be trokken minister andermaal pogingen zal aanwenden, om te komen tot verlaging der personeele belasting van de leden. De heer Wgmenga dankte vervolgens zgn medeleden van het bestuur voor de samenwerking, die hg steeds van dezen had ondervonden en sprak de beste wenschen voor den bloei der vereeniging uit. De voorzitter dankte het scheidende be stuurslid voor wat deze voor de vereeni ging heeft gedaantoen werd de vergade ring gesloten. VERGADERING van den Raad der gemeente W1JMBR1TSERADEEL, op Zaterdag den 24 April 1915 des voorm. 11 uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen van den 2 Maart 1915. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt Ill. Aanbieding van het verslag van dm toestand der gemeente over 1914 en dat van hetgeen ingevolge de woningwet is verricht. Punt IV. Uitloting van 8 aandeelen der geldleening primitief f 200000. Punt V. Adres van het Bestuur der Ver eeniging van Gemeenteveldwachters in Friesland om aan de veldwachters dezer gemeente een toeslag op hunne jaarwedden te willen verlee- nen, zoolang de levensmiddelen niet belangrijk m prijs dalen. Punt VI. Adres van A. Atsma te Wolsum om gedeeltelijke kwijtschelding van pacht der tolinning bij de brug aldaar. Punt VII. Adres van D. W. Cnossene. te Heeg in koop te mogen ontvangen. Punt VIII. regeling van het onderwijzend personeel te her zien. Punt IX. Benoeming van^leden der stem bureaux. Punt X. Benoeming van vier leden in de Schattingscommissie voor de Rijksinkomsten- belasting. Punt XI. Rapport der commissie voor de armenzaken, betreffende het onderzoek der re- 1914^ Van Burgeruft Armbestuur over Punt XII. van schoolgeld. VERGADERING van den Raad, der Ge meente IJLST op Maandag 26 April e. k., 's avonds 6% uur. Punten van behandeling Punt I. Notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Nadere behandeling van het adres der Werkliedenvereeniging e. a. en beslissing omtrent hetgeen te dien opzichte of in verband daarmede, verricht kan worden. Woensdagavond trachtten een viertal brievensmokkelaars de grens bij Belgisch Put ten te passeeren. Een hunner trapte op een mijn, die ont plofte. De man werd gedood, zgn vrouw viel in onmacht cn werd gevangen genomen. De twee anderen wisten te ontsnappen. Naar de „T. Ct.“ verneemt heeft de Fransche regeering op verschillende fabrieken langs de Waal 400 millioen steenen aange- l kocht, dadelijk na den oorlog a contant te leveren. - Te Amersfoort komen onder het garni zoen gevallen van nekkramp voor. Er worden voorloopig geen verloven meer verstrekt aan kader en manschappen. Te Bangor (Eng.) is een boer, die een ge trouwde vrouw op straat had gekust, tot een maand gevangenisstraf met dwangarbeid ver oordeeld. Te Middelburg is op den Tramsingel een bejaarde gehuwde vrouw door een auto aangereden en in het ziekenhuis overleden. H. M. de Koningin heeft afwijzend be schikt op het verzoek om gratie, ingediend door den inspecteur van politie van der M.te Arnhem. Zooals men zich zal herinneren was v. d.M. veroordeeld tot 14 dagen hechtenis wegens het veroorzaken van den dood door schuld (het gebeurde op de Hommelstraat waar zekere Post door een revolverschot werd gedood.) ling van individuen. Het volk is opgekomen uit een stam. Op zijn beurt ontwikkelt een volk zich weer tot een natie. Staat en natie staan nu tot elkaar als lichaam en ziel. Hun doel is een gezaaienlgk opgroeien in innig verbond, en zoo vormt zich een natie staat, zooals men het uitdrukt. De tegenwoor dige oorlog is er een tusschen zulke natie staten. Spr. noemt als uitzondering Oostenrij k-Hon- garije, dat nog gevormd is naar Middeleeuwsch model, en dat tevergeefs zal pogen zich te ontwik kelen tot natie-staat. De volken van dit keizer- koninkrijk geven echter blijk van zulk een saamhoorigheid, dat Spr. niet kan deelen in de meening van sommigen, dat de Donau-mo- narchie na den oorlog zal uiteenspatten. Spr. gaat dan vervolgens na het nationalis tisch streven van verschillende staten van Europa. Dit streven, dat bij de meesteïstaten meer in de breedte gaat dan in de diepte, vertoont zich in Rusland vooral in het panslavisme. Ten opzichte van zgn expansie-politiek toont R., dat het kan wachten. Het past zich aan bij de bestaande toestanden in het veroverde gebied. De alliantie met Fiankrijk werd ge boren uit het geldgebrek in het Russische rijk. Maar wanneer de gedachte van Min. Stolypin, om het groot grondbezit te vervangen door klein-grondbezit, verwezenlijkt wordt, zal Rus land grooter financieele draagkracht krijgen, wat het land zeer noodig heeft. De energie van Frankrijk bleek duidelijk bij het invoeren van den 3-jaiigen dienstplicht. Deze veerkracht is wel opmerkelijk bij een natie als de Fransche, die in menig opzicht aftakelt. Het bevolkingsprobleem is voor dit land dan ook een ernstig vraagstuk. Engeland's ontwikkeling openbaart zich niet zoo gemakkelijk, misschien omdat het tot de oudere natiën behoort. Merkwaardig is hier het kolonialisme. E. zoekt vertrouwen te win nen en geeft daarom zijn koloniën veel vrij heid, hoewel uitbuiting haar ook niet vreemd is. Duitschland kwam voor de vraag te staan Menschen of goederen uit te voeren. Het laat ste heeft het met succes gedaan. Maar met Bismarck deed het imperialisme en de expan sie-politiek zijn intrede. Ook Amerika en Japan, dat de allures van een Europeesche mogendheid aanneemt, en dat steeds meer op Duitsche leest wordt geschoeid, beschouwde de Spr. nog. Deze ontwikkeling in de breedte liep echter uit op een beweging tegen elkaar. In de middeleeuwen gaf dit aanleiding tot herhaaldelijke botsingen. Ook de oorlogen der 16e, 17e en 18e eeuw verklaart Spr. uit eco nomische oorzaken. In de 19e eeuw kwam het weinig tot oor log. Hier echter leidde de ontwikkeling tot natie-staat echter tot botsingen. In den oorlog tusschen Sardinië en Oostenrijk ging het om de eenheid van Italië. Achter de oorlogen van 1866 (Pruisen—Oostenrijk) en 1870-71 (Frank rijkDuitschland) zat de beweging naar een heid van het Duitsche rijk. In 1870 zag Frank rijk in die eenheid een gevaar, doch Bismarck achtte terwille van die eenheid een oorlog met Frankrijk noodzakelijk en onvermijdelijk. Kenmerk van onzen tijd is echter, dat de ontwikkeling in de breedte zich richt op een beweging naast elkaar. De ontwikkeling van handel en nijverheid heeft nauwere banden gelegd tusschen de verschillende natiën. Van een samenstre.ngeling van belangen kan, vol gens Spr., voor de toekomst alleen eenig heil worden verwacht. Van een internationale sta tenbond kan Spr. zich weinig goeds voorstel len. Het gaat niet zulke groote tegenstrijdige groothedente vereenigen Er is gezegdde oorlog is niet meer zoo voordeelig als vroeger. En inderdaad kunnen de vredesijveraars niet beter doen dan aantoo- nen, dat met een oorlog geen voordeel meer te behalen is. Humaniteitsideeën helpen hier niet veel. Het is Norman Angell, die vooral deze idee bepleit in een werk, reeds vóór den oorlog verschenen. Daarin wordt ook gewezen op het geweldige internationale credietverkeer. Engeland heeft b.v. groote vorderingen op het buitenland. Ja, door dit onderlinge credietver keer zgn zelfs Engeland en Duitschland ei kaars beste klanten. Spr. begint na een oogenblik pauze met de vraagKan een oorlog ook voordeelig zijn voor een of andere categorie van personen En die vraag moet toestemmend worden be antwoord. Hier komt het imperialisme om den hoek. is, maar tenslotte alleen heil kan brengen. Spr. wil aansturen op democratische ont wikkeling der natiën, billijker verdeeling van rijkdom, hooger loonen, minder export van kapitaal. Zeker zal ook het nationalisme nog gevaren blijven opleveren. Maar als de bescher ming van zekere klasse plaats maakt voor eene meer rechtvaardige verdeeling van lasten, dan zal ook de koopkracht stijgen. De verdeeling van arbeid, die nu reeds internationaal is, zal verder moeten doordringen. Dan zal ieder volk meer deelnemen aan het wereldhuishouden. Men wordt meer afhankelijk van anderen. Die democratische beginselen, door Spr. be pleit, eischen vrouwenkiesrecht. En Spr. kan zich voorstellen dat, als eens de oorlog is af geschaft, de vrouw dan het kiesrecht zal moeten ontvangen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer P. Ronner, die in vele opzichten zeer ingenomen bleek met Spr.’s rede. F. Te Leeuwarden slaagden voor het onderwijzersexamen o.a. de h.h. IJ. de Jong en D. Joust ra alhier. De heer B. G. Koopman, gepension- neerd militie-commissaris in het 2e district van Friesland alhier, is benoemd tot voor zitter van den tweeden keuringsrasd in het le militiedistrict van Zuid-Holland. Binnen korten tjjd zal de postkar SneekStavoren v.-v. haar laatsten rit doen en zullen op verschillende trajecten post- hondenkarren worden ingevoerd. Dit nieuwe vervoermiddel zal voor vele plaatsen in Friesland^ Zuidwesthoek belangrijke wijzi ging in den postdienst brengen. Johan Schmier, f Johan Schmier, de bekende baszanger, is Woensdag op 63-jarigen leeftijd te Heeren- veen overleden. In de eerste jaren van de Nederlandsche Opera, onder leiding van de Groot, heeft Schmier zgn besten tgd gehad zijn ver tolking van den Kardinaal in La Juive of van Marcel (Les Huguenots) was terecht vermaard. Zg behoorden tot de meest com plete creaties, welke wg ons van Ne derlandsche Operakunstenaars herinneren schrijft de N. Rott. Crt. Later is Schmier nog verbonden geweest aan het Nederlandsche-Lyrisch Tooneel te Antwerpen en aan een Opera te Pargs. Zeer bekend geworden zgn Schmier’s humoristische composities op verzen van Van Alphen en den Schoolmeester: De Pruimeboom, Cornelis had een glas gebro ken, De Lseuw, De Zelfmoordenaar enz. Zoo als velen zich zullen herinneren trad Schmier hier te Sneek Paaschmaandag nog op als solist op de uitvoering van „Hosanna in Excelsis.” VONNISSEN In de zitting van 14 April hebben o. a. terechtgestaan Petrus H., 21-jarig werkman te Sneek, wegens weerspannigheid en mishandeling van een veldwachter in functie aldaar. Geëischt f 20 boete of 10 dagen hechtenis en tot die straf veroordeeld. Thgs T., 26 jaar, van boerenbedrijf te Hommerts, wegens mishandeling aldaar. Geëischt 1 maand gevangenisstraf en tot die straf veroordeeld. Nestor C., 25 jarig Belgisch militair, geïnterneerd in Gaasterland, wegens diefstal onder Hemel um. Geëischt vrjjspraak en von nis gewezen conform den eisch. LEMMER. Op de voordracht voor deur waarder bg de rechtbank te Heerenveen, ter standplaats Lemmer, zgn geplaatst de heeren 1. C. van Bruinessen, notarisklerk te Ede2. F. Rinsma, notarisklerk te Au- gustinusga3. P. van der Werft, rgksklerk ten kantore der registratie en domeinen te Meppel. De voordracht is niet alphabetisch. Zitting Keurlngsraad. De keuringsraad voor de lichting 1916 zal o.a. zitting houden Voor Lemsterland op 31 Mei; Doniawer- stal op 1 JuniWgmbritseradeel 2, 3 en 4Sneek 4, 5 en 7 IJlst 7Gaasterland I en Sloten 8Hem. Oldephaert en Noordw. en Stavoren 9; Baarderadeel 10; Rauwer- derhem 11; Hennaarderadeel 12; Wonsera- deel 14 en 15; Bolsward 16; Workum en Hindeloopen 17; Idaarderadeel 19 Juni. Wat ons het mond- en klauwzeer kost. De bestrijding van het mond- en klauw-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1