I 1. De Europeesche Oorlog. I Zitting Keuringsraad. Kennisgeving Hinderwet. Kennisgeving Hinderwet. Verhuizingen. Officieel gedeelte. PUBLICATIE. N ieu WBtijdingen Ingezonden mededeelingen. Nieuwe Adres. aftre- zetels Wegen van Vee op de Veemarkt. - aan ons bureau te doen van het OUDE zoowel V Er zyn hier in totaal 2060 bloempjes verkocht, die samen f 240 hebben opge bracht. Het vorig jaar werden verkocht 1924 bloempjes en bedroeg de opbrengst f 213.78, in 1913 waren deze cflfers resp. 1900 en f 220, in 1912 1800 en f 204.61. De op brengst stjjgt dus Aan de dames, die zich met den verkoop en de organisatie daarvan bezig hielden, komt een woord van lof toe. Er zyn te Leeuwarden 10.600 bloempjes verkocht, die samen f 1419.021/s opgebracht hebben. Het vorige jaar bedroeg de op brengst fl304.51i2, in 1913 fl268.48y2. Er is dus een geregelde stgging. Woensdagavond werd ten overstaan van Notaris Gerbensma in café >Onder de Linden” finaal geveild lo. Het huis hoek OosterdjjkPrins Hendrikkade, thans in gebruik bij den heer A. v. d. Werf. Kooper de heer J. Campen alhier voor f 2691. 2o. Een woon- en winkelhuis aan de Prins Hendrikkade, thans in gebruik by mej. B. van der Werf. Kooper de heer T. Njjdam, brugwachter alhier, voor f1659. De marechaussées te paard A. C. Bosman, van Buitenpost en A. Meyer, van Sneek zullen op 23 dezer onderling van standplaats verwisselen. Gisteravond had ten overstaan van de notaris Mulder te Heeg in het hotel >het Rood Hert” de finale verkooping plaats van het woon- en winkelhuis staande in de Nauwe Noorderhorne alhier en bewoond door den heer Joh. van Gorkum. Uitslag was dat kooper werd de heer R. S. H. Vis ser, alhier voor f4444. De agent van politie P. Molenberg alhier is benoemd tot rjjksveldwachter te Wanneperveen. Uitslag van het toelatingsexamen tot de voorbereidende klas der rijksnormaallessen alhier. Toegelaten Tryntje van der Horst, Wil- lemke Faber, Antje Elzer, Geertje Feikema, Jelke Huitema, Theodoras Muller en Wiebe van Terwisga, allen te Sneek, Geertruida van der Goot en Sjjmentje de Vries, beiden te IJlst. Jacob Lootsma te Stavoren, Maria Jantina Wybrandi te Joure en Sjoukje van der Meulen te Goënga. Afgewezen 4. STAVOREN, 22 April. Aangesteld tot rgks veld wachter alhier de heer T. Hidma, thans gemeenteveldwachter te Berlikum. STAVOREN, 22 April. Benoemd tot assistent H. IJ. S. M. te Stavoren de heer J. de Bont te Voorburg. STAVOREN, 22 April. In de heden door volmachten van het waterschap >He- melumer Olderhaert c.a.” alhier gehouden vergadering werd de rekening over 1914 vastgesteld in ontvang op f20390.01, in uitgaaf op f 16322.64s. LEMMER, 22 April. Het 4-jarig zoontje van de winkelier J. Zwart alhier, viel gis terenmiddag spelende bjj de hooge wal- muur neer in het diepe grootscheepsvaar- water de Lemsterrjjn. Onze ge- meente-timmerman, D. Kok, het gevaar bemerkende waarin het knaapje verkeerde, sprong onmiddelljjk gekleed te water en wist nog juist bjjtjjds de kleine te redden. LEEUWARDEN, 22 April. Het bestuur van de Vrjjzinnige Kiesvereeniging heeft aan de vier politiek anders denkende kies verenigingen te dezer stede dus de rechtsche en de sociaal-democratische in overweging gegeven om, met het oog op de nog altijd buitengewone omstandigheden, bjj de aanstaande periodieke raadsverkiezin gen geen strjjd te voeren, maar de dende leden of hunne partyen de te doen behouden. Kort oorlogsnieuws. - SONDEL, 21 April. Gisteren is hier met militaire eer begraven het lyk van een verdronken Belgisch geïnterneerde. De lijk stoet werd gevolgd door eenige officieren en eenige honderden krijgsmakkers van den overledene en voorafgegaan door het Bel gisch muziekkorps van Oudemirdum, dat de treurmuziek van Chopin speelde. By het graf sprak een der Belgische of ficieren in de Fransche taal een woord van troost en bemoediging. De lijkkist was door de Belgische vlag overdekt. By het passeeren door een pelo ton van de bewakingstroepen werden de geweren gepresenteerd. L. C. OOSTHEM, 22 April. Heden is te Leeu warden voor het onderwijzersexamen ge slaagd de heer J. Wiersma alhier. WOUDSEND, 22 April. De verkoop van het Emmabloempje heeft ruim f 21 op gebracht. De districts-veearts heeft mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van Jan Fokkens, in de onmiddellyke nabijheid van Suameer. Aan de ziekte zyn ly dende bevonden juist de twee koeien, die voor veertien da gen door den veehouder zyn aangekocht. De veestapel bestaat uit 12 a 13 melk koeien en eenig jongvee. Al deze dieren worden afgemaakt. Wegens het optreden van het mond- en klauwzeer in de provincie Friesland gaat de centrale stierenkeuring bepaald op 28 April te Leeuwarden niet door. Gerechtshof te Leeuwarden. Zitting van Donderdag 22 April. De 24-jarige kantoorbediende W. P. K. te Hoogkerk, die Engelsche officieren te Groningen hielp by ontvluchting uit hunne interneering werd door de rechtbank te Groningen veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. In hooger beroep werd voor het Gerechtshof te Leeuwarden tegen hem door de adv.-generaal geëischt 6 maan den, met eisch beklaagde onmiddelljjk in hechtenis te nemen, welke laatste eisch echter door het hof werd afgewezen. MS ra is NIEUWE Iffl COURANT Ns. Tl ra Zafflai W1915 wij der ld be- opgave als het landstorm - waarnemen man vrede verkeert. ver- ver- ge- De BURGEMEESTER van SNEEK, brengt ter algemeene kennis, dat de Militie raad de ingeschrevenen voor de militie voor deze gemeente, lichting 1916, die vrijstelling wegens broederdienst of wegens eigen vrij- willigen dienst hebben aangevraagd, te Hee- renveen in het Gemeentehuisjvan Schoterland op Woensdag 28 April e.k., namiddags 3 uur desgewenscht in de gelegenheid zal stellen, hun aanvrage toe te lichten of te doen toe lichten, en dat de Militieraad in het openbaar uitspraak zal doen te Heerenveen in het Ge meentehuis van Schoterland,rop Woensdag 28 April a.s., namiddags 3 uur. SNEEK, den 21 April 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Gemeente SNEEK, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 13 Maart 1915, no. 1, waarbij aan Lichting 1916. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp houdende bijzondere maatre gelen met betrekking tot de lichting 1916 zegt de regeering, dat het naar huis, d. w. z. met verlof zenden van een gedeelte der onder de wapenen zijnde troepen met name van de oudste landweerlichting met het doel, waarmede dit wetsontwerp is ingediend, geen rechtstreeksch verband houdt. Wanneer naar de meening der regeering de omstandigheden van dien aard zijn, dat aan de oudste landweer- lichting verlof kan worden verleend, zal dit geschieden overeenkomstig de toezegging, door den minister van oorlog in de vergadering van 26 Januari j.l. gedaan. Indien de oorlog blijft voortduren zal de inlijving der lichting 1916 zoo spoedig doen lijk behooren te geschieden bestaat er echter gegrond uitzicht op het sluiten van den vrede, dan zal de inljjving zoo laat doenlijk plaats hebben en in verschillende ploegen. Aan den aanmaak van militaire kleeding wordt onafgebroken met kracht gewerkt. Er is in de verloopen maanden een moeilijk tyd- vak geweest, waarin de vrees gewettigd scheen, der bondgenooten, dat de benoodigde wol, voor het vervaardigen van laken, zou komen te ontbreken. Gelukkig is sinds dien weder wol ontvangen. Ondergoed is in ruime hoeveelheid voorhanden. Omtrent den duur van het eerste verblijf onder de wapenen der lichting 1916 kan eerst eene beslissing worden genomen wanneer tot demobilisatie kan worden overgegaan. Wanneer de omstandigheden dit niet onmogelijk maken, Rondom ons. Het tb IJmuiden binnongekomen Zweedsche stoomschip „Olaf Wyk” rapporteert op 9 mijl ten noorden van IJmuiden te zyn aangehouden door den Engelschen torpedojager „Locust”, welke het stoomschip echter weer spoedig liet doorgaan. Gisterochtend passeerde ten noorden van Schiermonnikoog een Zeppelin, koersende naar het Westen. Te Heerenveen passeerde gister een vlieg machine, heel hoog, in zuidelijke richting. In een district van Duitschland is een inzan/ling gehouden van oude gummi-artike- len, gebruikte fietsbanden, slangen, overschoe nen, enz.het resultaat was, dat ongeveer 35 centenaar gummi bijeen kwam. Daar deze oude artikelen verwerkt kunnen worden tot nieuw gummi, heeft de minister van binnenlandsche zaken den opperpresidenten verzocht in hun gebied een dergelijke inzameling te houden. Evenals bij de rijks-wolweek' zullen scholieren het werk doen. Bij aanplakking is bekend gemaakt dat het wielrijden in geheel België verboden is, en zulks met intrekking van de op 1 Maart in werking getreden vergunning. De verbodsbepaling is genomen wegens voor gekomen misbruiken, zonder dat nader gezegd wordt waarin deze bestonden. De Londensche correspondent van de Stampa berekent dat Engeland tot 31 Juli 17 milliard 690 millioen francs alleen aan recht- streeksche oorlogsuitgaven zal hebben. Duurt de oorlog echter tot het einde van het jaar, dan bedragen de uitgaven 26'/2 milliard. Uit Zürich wordt geseind dat vliegers na Maandag de stations van Müllheim en Habsheim te hebben bestookt, „onmetelijke voorraden veevoeder te Mannheim door het werpen van bommen in brand heb ben gestoken.” Ook de magazijnen van de Lanz Machinefa briek, waar 1600 stuks vee, onlangs uit den Elzas weggevoerd, waren gestald, zouden ver brand zijn. Wat er van het vee is geworden, is niet bekend. zal het streven op den voorgrond staan den normalen termijn niet te overschrijden. Zeer waarschijnlijk zal het daartoe noodig blijken later ook voor de lichting 1917 uitzonderings maatregelen te nemen. P. SIKKES, Secretaris. Coöp. Sneeker Middenstande-Credietbank. Op de bovenzaal van café „De Drie Friezen” had Woensdagavond de algemeene ledenver gadering plaats van de Coöp. Sneeker Mid- denstandscredietbank, onder voorzitterschap van den heer H. Bakker, die de vergadering met een kort woord van welkom opende. De secretaris, de heer P. IJpes, las de no tulen der vorige vergadering, welke onveran derd werden goedgekeurd en het jaarverslag waaraan het volgende is ontleend Het aantal leden steeg in het afgeloopen jaar van 94 tot 111, terwijl het cijfer van de geplaatste aandeel en eveneens 111 bedraagt. Door de leden is op hunne aandeelen f 5948.65 gefourneerd, bleef dus nog te storten een drag van f 5151.35. De aansprakelijkheid bovendien bedraagt f 11100.en het eigen kapitaal van de Bank is dus gestegen tot f 22200. Tengevolge de slechte tijdsomstandigheden is het bedrag van de Deposito’s van f 4670.90 verminderd tot f 3943.68. Tot ultimo December 1914 is op de Spaar bank f 1475.89 ingebracht. Ultimo 1913 bedroeg het uitstaand crediet f 43338.01, in den loop van 1914 is dit be drag gestegen tot f 55818.80. Het aantal cre- diet-trekkenden klom van 74 tot 96. Helaas moesten in 3 gevallen de borgen voor het ver schuldigde bedrag worden aangesprokenin 2 gevallen wegens faillissement van den cre- dietnemer. De afwikkeling van deze zaken is echter zonder eenig verlies voor de Bank in orde gekomen. De gekweekte rente bedroeg f 650.71 tegen f 554.41 >/2 in 1913. De Bank heeft de schok door de crisis ont staan schitterend doorstaanhet bedrijf kon zonder eenige stoornis worden voortgezet, zeer zeker een bemoedigend teeken voor de jonge onderneming. Elke maand werd de proefbalans nagezien en met de boeken, waarden en bescheiden ver geleken. Een en ander werd steeds in de beste orde bevonden, voor de keurige administratie komt den boekhouder 'een woord van lof toe. S. J. OLIJ, vergunning werd verleend tot het oprichten eener graantnaalderij, op het perceel kadas traal bekend gemeente Sneek, sectie C., no. 1157, gelegen aan den Oppènhuizerweg, onder ten 5e opgenomen voorwaarde is ingetrokken en dat in de plaats daarvan een nieuwe voor waarde is opgelegd. Sneek, den 17 April 1915. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, brengen ter voldoening aan art. 8 dei- Hin derwet ter openbare kennis, dat aan ABRAHAM REINDORP, en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten eener vetsmelterij, op het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek. Sectie B, no. 1757 aan den Oosterdijk, wijk 3, no. 95. Sneek, den 17 April 1915. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. de HOOP, Burgemeester. De algemeene toestand. De algemeene toestand is niet veranderd. De Duitsche admiraliteit deelt mede dat er Engelsche onderzeeërs in de Duitsche Noord- zeebocht zijn en dat stellig een er van in den grond is geboord. Uit Warschau wordt gemeld, dat er ver schillende aanwijzingen zijn voor een nieuwe bedrijvigheid aan het front voor Warschau. De aanval zal dan echter niet van de Duit- schers uitgaan, dus van de Russen. Een Russisch blad meldt dat de nieuwe groe- peering van de Russische troepen aan het en het offensief Abonné’s die verhuizen, verzoeken beleefd Eindigde het vorig jaar met een netto winst van f 248.56’/2, voor 1914 is een voordeelig slot te vermelden van f 201.60, of wanneer men de oprichtingskosten van de Spaarbank die f 57.70 bedroegen en op onkosten geboekt werden er bij telt f 259.50. Het bestuur stelde voor uit de winst 3% op het aandeelenkapitaal uit te keeren, doch op voorstel van dtn heer v/d Kallen, werd met 23 tegen 16 stemmen on 4 blanco besloten geen dividend uit te keeren doch de winst te gebruiken ter verdere versterking van de po sitie der Bank. De kasomzet steeg van ongeveer f 145000 in 1913 tot pl.m. f 175000 in 1914. De heer B. J. Boerrigter bracht namens den Raad van Toezicht rapport uit en adviseerde het bestuur onder dankbetuiging voor zijn uit stekend beheer te dechargeeren, hetgeen ge schiedde. Bij monde van den heer J. de Boer bracht de Spaarbank-commissie verslag uit. Er zijn thans 25 boekjes uitgegeven en met het uitgeven van spaarpotjes is een begin gemaakt. Tot lid van den raad van toezicht werd her kozen de heer P. J. de Hoop, tot bestuurslid de heer H. Bakker, tot plaatsvervangende be stuursleden de h.h. J. F. Repko en P. Th. Potma, tot lid der Spaarbankcommissie de heer de Boer. Bij acclamatie werd de heer K. Nauta, on der dankbetuiging voor de reeds bewezen dien sten, opnieuw tot boekhouder benoemd. De Emmabioem. Voorb. klas Rijksnormaallessen. De raadsverkiezingen. Het gevoelige punt. Voor hen die aan zenuwpijnen lijden. In geval van zenuwpijnen verkeert geheel het zenuwstelsel in een slechten toestand, terwijl de pijn slechts op een enkele plek ze- I telt doordat dit gedeelte gevoeliger is en minder weerstand bezit. Uit het feit dat de pijn plaatselijk is, moet men niet afleiden dat men genezen zal door het toepassen van pom mades en zalven op het pijnlijke deel. De zenuwpijn is een plaatselijk optreden van den slechten toestand van het geheele zenuwstelsel en alleen door het geheele zenuwstelsel te versterken, zal men een eind aan de pijn kun nen maken. De Pink Pillen zijn een krachtige versterker van het zenuwstelsel. Wij bevelen hen aan ter genezing van de zenuwpijnen. Zij vervuilen zeer goed dat werk van verlossing indien zij voor u doen en waarom zouden zij dit niet wat zij gedaan hebben voor Mejuf van Nus, geb. Cirkel. Deze persoon die te Utrecht, Springweg 168, woont, schrijft ons ,,Ten gevolge van familieverdriet was mijn gezondheid slecht geworden. Ik leed aan erge zenuwuitputting. Ik ondervend zenuwpijnen die mij alle rust ontnamen. Om te trachten te genezen heb ik velerlei middelen ter kal- meering dei' zenuwen genomen en behandelin gen ter versterking van het organisme gevolgd. Somtijds deed zich een lichte beterschap voor, maar spoedig kwamen de zenuwpijnen terug. Eindelijk heb ik de Pink Pillen genomen en alleen deze goede pillen hebben mij van mijne pijnen kunnen verlossen”. De Pink Pillen geven bloed en versterken de zenuwen. Men kan ze, met zekerheid van te genezen, nemen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagpij nen, de zenuwuitputting, de neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek, en in alle goede Apotheken en Drogisterijen. De BURGEMEESTER van SNEEK, brengt ter algemeene kennis, dat de keu- ringsraad voor de lichting 1916 voor deze ge- meente zitting zal houden te Sneek in het voormalig Paleis van Justitie aan de Markt straat j op 4 Juni 1915 nam. 1 uur, voor de volgno. 130 vermeld op het alphabetisch register, 5 Juni voorm. 8 uur, 3178; 7 Juni voorm. 9| uur, 79120, ’s nam. 1 uur voor de overige nummers. Voor den keuringsraad behoeven niet te i verschijnen de ingeschrevenen lo. die bij onherroepelijk geworden uit- j spraak var den dienst, hetzij voorgoed of tij- delijk zijn vrijgesteld, hetzij voorgoed of voor- loopig zijn uitgesloten 2o. die doen blijken door ziekte of gebre ken buiten' staat te zijn voor den keurings- raad te verschijnen 3o. die zich in verzekerde bewaring be vinden of die verpleegd worden in een rijks- werkinrichting, een rijksopvoedingsgesticht of een tuchtschool 4o. die verpleegd worden in een krank- zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blinden gesticht 5o. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij bui tenslands 6o. die woonplaats hebben of verblijf hou den in het buitenland 7o. die zich in vrijwilligen militairen dienst bevinden. De onder 5o. en 6o. bedoelde ingeschreve nen kunnen zich echter desgewenscht bij den keuringsraad aan een meting en, zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen, Amerika heeft het protest van Duitschland tegen het leveren van oorlogstuig aan de vij anden van het Duitsche rijk, afgewezen. Het Itaiiaansche leger. Nu het niet ónmogelijk is, dat Italië eerst daags aan den oorlog zal deelnemen, ver dient de militaire macht van dat land de aan dacht. Het Itaiiaansche leger is op een millioen te stellen zoolang het nog op voet van Wordt het op voet van oor log gebracht, dan telt het ’t dubbele, en met de territoriale troepen en de troepen der tweede reserve kan het op 3 millioen worden gebracht. De infanterie telt 99 linieregimenten, 12 regimenten bersaglieri, 2 reg. grenadiers, 12 reg. bersaglieri op de fiets, 12 reg. karabiniers, 12 reg. grensbewakingstroepen en 12 regimen ten Alpenjagers. De cavalerie bestaat uit 4 reg. dragonders, 9 lanciers en 16 lichte cava lerie. De artillerie bestaat uit 12 reg. berg-artil- lerie, 13 reg. vesting-artillerie, 6 reg. zware batteryen en 36 reg. veld-artillerie. Verder nog de regimenten genie, vliegbataljons en technische diensten, De Itaiiaansche vloot bestaat uit 18 groots slagschepen en 4 op stapel welke laatste 31000 ton meten 25 kruisers, 49 torpedojagers, 84 torpedobooten en 25 onderzeeërs. Naar den Vrede Naar men verneemt heeft de reis van dr. Nolens naar Rome tot strekking de Nederland- sche regeering zoo mogelijk in te lichten om trent pogingen, die door het Vaticaan voor het herstel van den vrede in het werk gesteld zouden zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 1 Mei a.s. af, behalve des Dinsdag enkel gelegenheid zal bestaan tot het doen wegen van vee op de Veemarkt des Maandag- middags van 2-4 uur en des Donderdagmid- dags van 2-4 uur. Sneek, den 14 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP. De Secretaris, P, SIKKES. Eerste zitting Militieraad. Het mond- en klauwzeer In Friesland. Hulp bij ontvluchting van Engelsche officieren. Landstorm, Het afdeelingsverslag beantwoordende betref fende het wetsontwerp tot uitbreiding van den landstorm en aanvulling van de Landstormwet deelt de regeering mede, dat in de bedoeling ligt, de thans tot den dienst bij den landstorm te verplichten personen, niet van dien plicht te ontheffen, voordat de wettelijke termjjn daartoe is aangebroken. De vrijgestelden en vrijgeloten van vroegere lichtingen tot den dienst te verplichten zou een bezwaar zijn in verband met kleeding, bewapening, uitrusting en opleiding. Intusschen de vrijgestelden van vroegere lichtingen, die verlangen zich voor de lands verdediging beschikbaar te stellen kunnen een verbintenis sluiten bij den vrij willige landstorm. De klacht, dat de regeering zoo weinig heeft gedaan om de vrijwillige dienstneming bij den landstorm aan te moedigen, mist naar hare meening voldoenden grond en moet be rusten op eene gebrekkige kennis of waardee- ring der feiten. Twee groote hinderpalen tegen het bereiken van resultaten met de vrijwillige landstorm- afdeelingen, t.w. het gelijktijdig van de burgerbetrekking met de militaire opleiding en de gebleken moeilijkheid de man nen aan den plicht te houden, welke zij zich vrij willig hebben opgelegd, zijn niet gemakke- lijk uit den weg te ruimen. Sedert de laatste weken neemt de dienstne ming toe en is alom in den lande eene krachtige opleving merkbaar, zich ook uitende in de oprichting van nieuwe afdeelingen. In overweging is genomen de keuringseischen te verlichten. Het voornemen bestaat om bij de totstand koming van de wet dadelijk maatregelen te nemen en zoo spoedig mogelijk tot inschrijving te geraken. althans indien zij niet reeds op andere wijze een meting en een geneeskundig onderzoek hebben ondergaan. De Commissaris der Koningin kan op ver zoek van een ingeschrevene bepalen, dat deze zal worden onderzocht voor een an deren keuringsraad dan dien in het district, waarbinnen hij voor de militie is ingeschre ven. De ingeschrevene moet het zelf vragen een verzoek van den vader, de moe der, den voogd of den curator is niet vol doende. De ingeschrevenen kunnen bij den keurings raad hun wenschen met betrekking tot de in lijving kenbaar maken. Van een ingeschrevene, omtrent wien door den keuringsraad uitspraak is gedaan, kan bin nen 10 dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is medegedeeld, bij den militieraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Deze aanvrage, die, zoo zij geschiedt door een der hierboven onder 2o. bedoelde perso nen, op aannemelijke in de aanvrage omsehre- ven gronden moet berusten, en die op onge zegeld papier kan worden gesteld, moet even wel, op straffe van niet-ontvankelijkheid, bij den burgemeester worden ingeleverd. Met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd- vijftig gulden wordt gestraft de ingeschrevene, die niet voldoet aan een op hem rustende plichting, om voor den keuringsraad te schijnen of zich aan een meting of een neeskundig onderzoek te onderwerpen. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt gestraft hij. die opzet telijk een der hiervoren bedoelde feiten pleegt. Sneek, 21 April 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. Karpathen-front voltooid is i nu spoedig hervat zal worden. Ten slotte zij vermeid dat in een verklaring van Kitchener de grootte van het Engel sche leger in Frankrijk is medegedeeld 720.000 man. Dit is, volstrekt beschouwd, nog aanzienlijk meer dan tweemaal de heele legermacht die Engeland tijdens de Napo leontische oorlogen op het vasteland had, zegt de N. R. Crt. Neemt men echter in aanmerking dat de legers sedert Napoleon’s tijd vertienvoudigd zyn, let men op de verhouding in grootte van het En gelsche leger en dat van zyn bondgenooten toen en nu, dan is het weinig. Maar nieuwe troepen schijnen in aantocht te zijn, althans het verkeer over de Noordzee is weer stop ge zet, een verschijnsel dat met het overbrengen van nieuwe troepen gepaard pleegt te gaan. De Engelsche post uit Nederland blijft in de havens liggen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5