ter. tje. Het Nieuwe Modeblad Kort gemengd Nieuws. F. SLUIS. I Van de Leeuwarder Rechtbank. Zaterdag I Mei 1915. 36e Jaargang. SNEEK. RECLAMEKOLOM. Verhuizingen. ■■■MMMHIMBMi Él □E VRIES, MEUBELFABRIEK .A’EDERLANDv’ .A^UIZtNGH BEH/1NGCR/ Nieuwstijdingen. Kie^we Adres NUMMERS I :ek. 7/?^ VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER. I^Oej 6L bezig- LOSSE aan ons bureau A N E X SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Exploitatie van roerende en onroerende goederen. Opticus - MEPPEL Kort oorlogsnieuws. goeden L-uren. iagd wij mrant. lei of ateur. G. Bouma, M. i si onroerende goederen in elk r nooien enken, IUIS, in het Machi- 1“. jht en i. AND, (6 nummers.) Met dit nummer vangt het nieuwe kwartaal aan. Rijksnormaallessen. Woensdag j.l. werden aan de Rjjksnor- maalsehool alhier bevorderd Van klasse I naar IIC. C. de Boer, B. de Graaf. G. Jongbloed, E. v.d. Menlen, T. Ronner, T. Schaaf, K. R. Steensma. H. v.d. Zypp, K. de Haan, F. Kooyenga, G. Siedsma, J. Tolsma. Niet bevorderd 3. Van klasse II naar IIIA. A. Bax, C. M. A. Endert, T. R. Feenstra, J. de Jong, P. v.d. Meulen, M. Schurink, N. J. Velsing, M. R. IJmker, A. de Boer, H. Bjjlsma, A. Vleer, P. Wagenmakers. Niet bevorderd 5. Van klasse III naar IV Waterzucht. De nieren filtreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wan neer zij door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zijn, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwijls merk baar is aan do geringere hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen wordt tegengegaan en deze schade lijke stoffen oefenen een dusdanigen invloed uit op de wanden der bloedvaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar het den min sten tegenstand ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogle den, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen gevormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die in druk eenigen tijd zichtbaar en de zwellingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoe- ning. Bij veronachtzaming ervan kan het wa ter zich verder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster’s Rug pijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige water- volkomen af te voeren. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, dro gist. Toezending geschiedt franco na ontvangst vap postwissel k f 1.75 voor één of f10.voor zes doezen. k Eischt de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, wei- Ser^ elke doos, die niet voorzien is van neven- staand handelsmerk per post 16 ct.) van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden alleen, maar ook, om de Staten met aandrang te verzoeken en aan te manen tot betaling van hun aanleel in de militie, legerlasten en sub sidies,, waarin zij wegens de groote verdeeld heid onderling in gebreke waren gebleven. De Edel Groot Mogende heeren verklaarden net zoo lang te zullen blijven, totdat de „poinc- ten” zouden bijgelegd zijm Tot Maart 1673 bleven „de Olde pretense Staten te Sneek re- sideeren, „maer sy konden ghenerley effect sorteeren", m. a. w. men liet hen maar pra ten! Geen belachelijker gezag dan dat, het welk zich niet weet te doen eerbiedigen en zoo verliep de Sneeker actie van zelf. Eindelijk besloten de heeren wijselijk „do zaak onder ling en zonder hulp uit den Haag in het reine te brengen hetgeen gelukt e." {Slot volgt stede uitoefende, een geldboete van drie maal f 100 of driemaal 20 dagen hechtenis geëischt. Bekl. behandelde haar patiënten door hun een waterdieëet voor te schrjjven. Zoo had een dame van 13 Nov. tot 10 Dec. niets dan water gebruikt, en twee andere vrouwelpke patiënten resp. 39 en 50 dagen en eveneens niets dan water. Mishandeling door politieagenten. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is in behandeling gekomen het hooger beroep van de politieagenten D. v.d. A. en 0. J., door de 5e kamer de rechtbank te Amster dam ieder veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf wegens zware mishandeling van J. S. op 21 September 1914 in de Westerstraat aldaar, door welke mishande ling S. gedurende ecnige dagen in levens gevaar heeft verkeerd. Gedagvaard waren 12 getuigen door het O.M. en 6 door de verdediging, van wie één als deskundige. Mej. A. O., de eerste getuige, zeide, dat, hoewel S. zich in ’t geheel niet verzette, hy eerst geboeid en weggesleept werd door 5 agenten, en later door dezen werd ge slagen, zoodat zjjn gezicht onherkenbaar was van het bloed en hjj bewusteloos neer viel. Van de zyde van het publiek kwam geen verzet. Met steenen is aanvankelijk niet gegooid. Wel later, toen S. reeds in het politiebureau Westerstraat was gebracht en eenige agenten dit bureau weer verlieten. De advocaat-generaal meende, dat opzet hier is uitgesloten, en vroeg vernietiging van het vonnis der rechtbank en vrijspraak van beide beklaagden. Mr. L. van Gigch, de verdediger, sloot zich in zijn pleidooi grootendeels aan by de woorden van den advocaat-generaal en concludeerde tot vrij spraak. Verlof aan kleedermakers-patroons. Di Bund van Kleedermakers-patroons in Nederland heeft met het oog op het drukke jaargetijde en op de lange daaraan vooraf gegane werkloosheid in het kleedingbedryf, tot den minister van Oorlog het verzoek gericht, aan de onder de wapenen zgnde leden van dien bond langdurig verlof te verleenen. De minister heeft hierop goedgunstig be schikt, en leden van genoemden bond voor bat drukke seizoen hst gevraagde verlof verleend. opgave te doen van het OUDE zoowel als het DAMES, abonneert U op Een fraai, practisch en goedkoop Modetijdschrift. Voor ieder die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voor schrijft is dit Blad onmisbaar. Het nieuwste nummer (15 April) van „Het Nieuwe Modeblad* brengt veel nieuws voor Dames en Kinderen. Het Knippatronen blad (Supplement) be vat vele patronen van De nieuwste Voorjaars- en Zomer-Cos- tuums voor Dames- en Jongedames, zeer mooie Blouses, Rokken, Mantels, nieuwe Modellen Dames- en Kinderhoeder! e z., benepens aardige Kinderjurken, Mantels, Jongenspakjes, enz. enz. Ook bieden de Handwerkpagina’s wat wils. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn k 15 cent per stuk (franco Abonnee die verhuizen, verzoeken beleefd NIEUWE SNEEKER COURANT v.d. Zee, T. G. v. d. Zee, T. Gosliga, P. de Jong, H. Riemersma, J. Walinga. Niet bevorderd 2. Nederl. Roods Kruis. Dinsdagavond vergaderde op de boven zaal van café «Onder de Linden« het be stuur der afd. Sneek van het Ned. Roods Kruis met cursusleiders en cursisten. Deze cursisten kunnen de nieuwe cursus volgen, die vanwege ’t Roode Kruis gegeven wordt. Zjj kunnen na afloop en bjj gebleken ge schiktheid een diploma krijgen, doch moeten zich verbinden gedurende ’n zekeren tjjc praktisch werkzaam te zjjn in die huishou dingen, die wegens ziekten hulp noodig hebben. Als leeraar werd benoemd Dr. Hooren- man, terwjjl ’t bureau van uitzending zal gevormd worden door mevr. Poppinga Hoogeboom, mevr. GroeneveldKooistra en mevr. VenemaSchaaff. ’t Huishoudeljjk- en verpleeg-gedeelte zal door laatstgenoemde gedoceerd worden. Dinsdag a.s. kunnen de dames zich defini tief aanmelden. De lessen zullen gegeven worden in ’t voormalige ziekenhuis, De «Staatscourante bevat de statuten der N. V. maatschappij tot exploitatie van roe rende en onroerende goederen «Frisia* te Sneek. Het doel der vennootschap is om door aankoop, ruiling of op andere wetteljjke wjjze, roerende en onroerende goederen in eigendom te verkrjjgen, die weder te ver- koopen of op andere wjjze te vervreemden, ze te verhuren of op andere wjjze in ge bruik af te staan en verder alle handelin gen te verrichten, welke met de exploitatie van roerende en verband staan. Het kapitaal bedraagt f 10.000 verdeeld in 20 aandeelen, ieder groot f 500, welke alle geplaatst en volgestort zjjn. In het kapitaal der vennootschap wordt deelgenomen door den heer A. Beckeringh Lankhorst voor 19 aandeelen en door den heer W. Beckeringh Lankhorst voor 1 aan deel. Door den heer A. Beckeringh Lankhorst wordt, ter volstorting van 14 der door hem genomen aandeelen, by deze in de vennoot schap ingebracht het landhuis met erf en tuin, te Baet- sterzwaag, bekend ten kadaster gemeente Beetsterzwaag, sectie B, no. 1734, voor vier en veertig aren acht en zestig centi aren, met inbegrip van den geheelen in boedel, ten tjjde van het verljjden dezer akte in het huis aanwezig. Alle overige aandeelen zjjn in geld vol gestort. Zitting van Woensdag 28 April. Beleediging van een politieagent te Ulst. Jouke C. een 34 jarig arbeider te Ulst wordt beschuldigd den Ulster politieagent K. Kielstra op 21 Maart met scheldwoor den te hebben beleedigd. Er lag dien dag sneeuw en de Ulster jeugd vermaakte zich natuurlyk met sneeuw ballen, waarbjj een tienjarige jongen wat is a.s. Dinsdag 4 Mei in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. -C.-tCCN N-A|. V. Eergisteravond is bjj de firma Van Mant- gum, aan den Singel te Amsterdam, een in breker op heeterdaad betrapt. Geboeid werd hij naar een politiebureau overgebracht. Te Wijk bjj Duurstede is de gemeen teveldwachter P. B., als verdacht van diefstal van graan, iu zijn betrekking geschorst. Te Wanneperveen is bij het graven van fundamenten voor een woonhuis, een aarden potje met 115 zilveren geldstukken uit het midden der 17de eeuw gevonden. Het dorp Dovredo, in het zuidwesten van Tirol, is bijna geheel door brand ver nield. 35 gezinnen zijn dakloos. Aan den penningmeester van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité werd door be middeling van de Javasche Bank telegrafisch uit Indië opnieuw een bedrag van f 50.000 overgemaakt. In Batavia hebben o. m. de volgende inschrijvingen plaats gehad op de Indische geldleening Kian Gwan f 1.000.000, Tan Siong Pek f 500.000, Ko Po Tjoan f 1.000.000. Chineezen zijn gewoonlijk nog al wantrouwend en steken hun geld niet in onsolide fondsen. Zij hebben dus over de leaning blijkbaar een gunstige opinie. Voor de firma Philips te Eindhoven zijn Zaterdag tien wagons glas aangekomen uit Oostenrijk-Hongarije (Bohemen), welke wagons gedurende meer dan vijf maanden aan de grens door de Duitschers zijn aangehouden. De firma Philips heeft maatregelen genomen om zich voldoende glasaanvoer te verzekeren. Daartoe zijn een paar glasfabrieken te Leer dam aangekocht, zoodat in de toekomst het glas uit deze glasindustrie kan betrokken worden Weer zijn een vijftal Noordsche koop vaarders naar Engelsche havens opgebracht, n.l. 'de Zweedsche s.s. Anglia, Georgia, en Oscar Fredrik, de Deensche s.s. Hammershus en Lejre en ’t Noorsche s.s. Maud. Volgens de Roeskoje Slowe hebben de Rus sische torpedobooten in een week tijds aan de kust van Klein-Azië 4 Turksche stoomschepen en 21 zeilschepen in den grond geboord. De scbaarschte aan Turksche transportmiddelen in aanmerking genomen, wordt dit een aan zienlijk verlies geacht. De Japansche regeering heeft de wer ven, waar drie slagschepen van 30.600 ton op stapel staan, gelast den bouw zooveel mogelijk te bespoedigen. De liniekruiser Kirisima van 27.500 ton is reeds in dienst gesteld. te ver is gegaan en door bovengenoemden politieagent moest worden terechtgewezen. Beklaagde beweert niet te hebben ge scholden doch den agent alleen zjjn onge noegen te hebben te 'kennen gegeven, omdat deze den jongen zoo had geslagen, dat er blauwe plekken ontstonden. Eisch f 3 boete of 6 dagen hechtenis. Een Wopkumer vechtersbaas. 8. Riemersma was er getuige van geweest dat Bauke V. 21-jarig arbeider te Workum J. Njjenhuis aldaar met een mes in hand en jas op 5 April had gesneden. Njjenhuis wilde Bauke n.l. eens onder houden over een oude veete die tusschen hen bestond, en toen greep Bauke maar direct naar het mes. Den zesden April ont moette vechtersbaas Bauke den boven genoemden 8. Riemersma en daagde hem uit eens bjj hem te komen. Riemersma deed dit en werd door Bauke getracteerd op een paar slagen op het hoofd, zoo zeggen ge tuigen. Eisch f25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak a.s. Woensdag. VONNISSEN In Je zitting van 21 April heeft terecht gestaan een 11-jarige jongen te Sneek, we gens diefstal van een kip, toebehoorende aan P. Westendorp te Witmarsum, op 12 Maart gepleegd. Ter beschikking der re geering gesteld, zonder toepassing van eenige straf. Boerenleenbank Roodhuis. tr T M 1T - T ROODHUIS, 24 April 1915. Heden v.d. Horst, T. Memtema, H. Boersma, J. jia(j ajpier (je algemeene leden-vergadering plaats van de Boerenleenbank Roodhuis en Omstreken. Het verslag van de kassier over het dienstjaar 1914, luidde als volgt Begin saldo op de 1ste Jan. ’14 was f 106.338.55, bjjgebracht in het jaar f 80.992.04, aldus te zamen de som van f 187.330.59. Er werd terugbf taaie f 48.859.42, zoodat er aan spaargeld op den 3lsten Dec. ’14 een saldo bleef van f 138.471.17. Aan voorschotten stond op den Isten Jan. ’14 een saldo van f 52.975. uit. Nieuwe voorschotten verstrekt in 191< f 5800.alzoo te zamen de som van f 58.775.Afgelost werd in 1914 te za men f 8.225.zoodat er aan voorschotten overbleef f 50.550. Bjj de Centrale Bank stond op den Isten Jan. ’14 een saldo van f 49.273.86 in de loop des jaars bjjgezon- den f64.827.01 aldus te zamen de som van f 114.100.87. Er werd terug gezonden f30.327.21 alzoo op 31 Dec. ’14 een saldo van f83.773.66. Aan renten en diversen enz. werd ontvangen f 4.677.80, en uitgege ven f4.571.82, zoodat er een winst was van f 105.98, waardoor het Reservefonds steeg tot f 1.677.89. Het aftredend bestuurs lid de heer K. Galama, werd met groote meerderheid herkozen en tot lid van de Raad van Toezicht de heer P. Altenburg. 34 leden waren aanwezig. WOUDSEND, 29 April. Ds. Tj. Petersen te Purmerend heeft voor het beroep naar de Gereformeerde Gemeente alhier bedankt. Provincial» waterstaatswerken. Vanwege de provincie Friesland zal een stroomkanaal worden gemaakt van de Groote Brekken tot de Teroelster Kolk, zjjnde een der werken tot verbetering van de afstroo- ming van het overtollige boezemwater in de provincie. De lengte van het kanaal zal bedragen 1893 M., daarvan is een lengte van 682.50 M. nieuw te maken, terwjjl een lengte van 1210.50 M. wordt verkregen door verbree- ding en verdieping van het Modderige-wjjd. De bodembreedte zal zjjn van 39 tot 68 M. de bodemsdiepte 3 M. beneden zomerpeil. Volgens de berekening bedraagt de hoe veelheid te verwerken grond 367000 kub. M. De werkzaamheden zullen zoodanig ge worden geregeld, dat de volledige goedge keurde oplevering kan plaats hebben tien maanden na den dag van aanvang van het werk. De kosten van het wérk, waarvan de aanbesteding in de volgende maand zal ge schieden, zjjn geraamd op f 142.000. Hulde aan Nederland. In den Antwerpschen gemeenteraad is op 26 April door burgemeester J. de Vos in warme bewoordingen hulde gebracht aan het Nederiandsche volk voor hetgeen het voor de Belgische vluchtingen heeft ge daan. Het a.s. verjaringsfeest van Z. K. H. Prinses Juliana werd een uitnemende ge legenheid gevonden om de dankbare gene genheid van volk tot volk te verkondigen. Aan de Nederiandsche regeering is daarom door dien raad een dankadres gezonden. Kwakzalfster. Het O. M. by het kantongerecht te Haar lem heeft tegen mej. H. M, F. oud 46 jaar, geboren te Berljjn uit Engelsche ouders, die ruim een jaar de geneeskunde te Chi cago had bestudeerd en deze thans te Heem- In de Leeuwarder Courant zet de heer P. Janzen te Meppel zijn artikelen over oud Sneek voort Sneek In de politieke wereld. In het politieke leven heeft de stad Sneek, hoezeer vooruitstrevend de meeste burgers ook waren, een bescheiden rol in Friesland vervuld. Bij de vroeger zoo gebrekkige wegen en middelen van vervoer lag de stad min of meer -achteraf. Toch bleef zij voor den Zuidwesthoek van ons gewest de Metropool aan de Geeuw, de hoofdplaats vau het zuidelijk Westergo en ten allen tijde het aantrekkelijk middelpunt van de zeüsport. Er zijn er geweest, die zich illusies hebben gemaakt, dat Sneek de hoofd stad van Friesland zou worden, de stad waar de gewestelijke regeering zou zetelen, en inder daad was er eenige grond voor die ras ver vlogen hoop of wensch. Het was in het beruchte jaar 1672, waarbij de drie r’ en een zoo kwade beteekenis had den. Redeloos was het volk. Reddeloos het land en Radeloos de regeering. Dit bleek echter voor en na wel eens meer het geval te zijn, maar nooit kwam in zulk een erge mate als in genoemd jaar ,,the rotten in the State” aan het licht. Eigenbelang en willekeur zaten voor bij de z g. regenten en regeerders. Omkooperij, baan- tjesjagerij, wet- en rechtsontduiking waren aan de orde van den dag. Schijnvroomheid en huichelarij gingen met bedrog en arglistigheid gepaard en voor de ontwikkeling der groote menigte werd letterlijk niets gedaan. De z.g. Gouden Eeuw veranderde in haar laatste sta dium in een vooze eeuw, met looze, booze re geerders en ondeugend futloos volk. „Bearn-Poep” (zoo werd Bernard van Galen, de krijgszuchtige kerkvorst van Munster, die ons volkje den oorlog had verklaard, genoemd) viel in Friesland. Keulsche benden trokken zuidelijker gewesten binnen of vereenigden zich met de troepen van Bearn-Poep. Frankrijk rukte door Gelderland en Brabant op Utrecht aan en Engeland bestookte onze handelsvloot met kapers op de zeeën en langs onze kusten. Toen begon de binnenlandsche oneenigheid en verweet het volk, niet geheel ten onrechte, aan de regenten, dat zij de oorzaak der el lende waren. De woordvoerders der menigte traden op als tolken en verkondigden de wijsheid, dat de regeeringsreglementen moesten worden her zien en de onbekwame bestuurders moesten aftreden. Zij eischten dat er een nieuwe bestuursre- regeling zou worden vastgesteld en dat nie mand meer dan één ambt zou bekleeden, als ook dat geen Grietmannen of ambtenaren leden der Staten mochten zijn en dat voortaan nie mand eenig ambt zou mogen verkoopen, voor geld overdragen of overnemeu. Den ouden Statenleden, waarvan de meesten Grietman waren of ambtenaar of hadden „genegocieerd" in ambten, stonden deze Poincten Reformatoir van de brutale, zich te veel aanmatigende Leeuwarder Doelisten geenszins aan. De hee ren moesten er zich eerst nog eens op beden4* ken en beslapen, werd hun gezegd. De veertien dagen, die hun werden gegeven om zich te beraden, verliepen spoedig en nog lieten de heeren niets van zich hooren. Maai de Doelisten, onder aanvoering van den Leeu warder burgemeester De Blau, lieten de Re genten niet met rust. Het volk kwam hen te hulp en vroegen hun afgevaardigden „of de heeren haast klaar waren met hunne delibe ration." Eindelijk, ter elfder ure, in letterlij ken zin opgevat, kwam laat in den avond van 27 Sept. 1672 de boodschap, »dat de Staten alle punten hadden aangenomen." Bij de uitgeschreven verkiezing, die volgde, zag men een heel ander „stel” Statenleden dan te voren, maar bij de installatie der nieuwe vertrouwensmannen rees al dadelijk de vraag „wie zou de geloofsbrieven der nieuwe leden onderzoeken?” ,De oude Gedeputeerden ver langden dit te doen, maar krachtens regle ment moesten 12 leden en 4 gedeputeerden, in commissie vergaderd, dit ambtshalve doen. Hierdoor ontstond hevige ruzie, met het ge volg, dat de pas gekozen Statenleden hun eigen geloofsbrieven onderzochten en nieuwe Gede puteerden kozen uit hun midden. De oude regeeringsleden (d.w.z. de vorige) dienden hierop hun beklag in, dat zij weder rechtelijk uit hun functie waren ontzet, te meer daar ze nog een jaar zitting hadden en hun tijd wilden uitdienen. Daartoe sehreven acht. Statenleden, meest Grietmannen, die zich „de Olde en wettel yoke Regeeringe deser Provintie” noemden, een Landsdag van al de vroegere Staten te Sneek uit, gaven eene verklaring van hun vermeend goed recht en bevalen Gedeputeerde Staten zich naar Sneek te begeven, nadat het stads- bestuur van Leeuwarden geweigerd had, hen in deze stad als Staten te ontvangen. Het ligt in de lijn, dat de nieuwe Sta ten de „Olde Pretense” niet erkenden, maar het besluitelooze hof, de jeugdige stadhouder en zijne moeder neigden zich naar de „Olde Heeren”, wat hoogst gevaarlijk was in dezen troebelen tijd. Ook stelden de steden en het leger zich partij en bleven „den olden ver knocht". Een staatsgevaarlijk precedent dreigde alzoo te ontstaan in komende dagen vol on rust en ellendedaarom besloten eenige wijze mannen de hulp in te roepen van de Staten- Generaal, die drie heeren afvaardigden om de ontstane onlusten tusschen de Regenten in deze provincie in der minne bij te leggen niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1